Treinstakingen in België op komst ppositie-partijen isen vertrek Braks Geestelijke leider van Iran staat achter heilige oorlog "Al het nieuws van hier tot Tokyo!' |JA Duizenden rijbewijzen en paspoorten gestolen Geallieerden akkoord met hereniging Verdrag herstelt soevereiniteit Officieel einde Tweede Wereldoorlog In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. [2: e jaargang no. 216 Di derdag 13 september 1990 litbreiding EG Fabrieken Timman Carpool Boekomslag hivolledige informatie Kamer CDA-PVDA Tekort aan drukinkt voor roebels Imperialisme PZC BELLEN GAAT SNELLER 01M- 84215 c-Ör lustig weer janochtend mistig, geleidelijk opkla ringen en droog. Maximum tempera- uur 19 graden. De wind is zwak uit het noordoosten, langs de kust vanmid- iag matig. uitsland is weer eigen baas mm %m mjan onze correspondenten MOSKOU/BRUSSEL - De Duit se eenwording is een feit. In het Oktober-hotel in Moskou teken woensdag de ministers van buitenlandse zaken van de vier Tillieerde mogendheden en de jee Duitslanden het verdrag b de internationale positie van het nieuwe Duitsland re- vier geallieerden (Sovjetunie, Sterenigde Staten, Groot Brit- nië en Frankrijk) zullen hun hten als bezettingsmacht op- Igeven, wanneer de betrokken 'lementen het verdrag heb- |n geraticifeerd. Dat kan nog ele maanden in beslag ne- n, zodat Duitsland op 3 okto- wel feestelijk de hereniging rt, maar nog geen soevereine at is. Bvj et-president Gorbatsjov woonde de ondertekeningscere- tiie bij. Hij. verwijderde tij- s het bezoek van Kohl in juli de Sovjetunie de laatste ob- cels voor de eenwording door lie bezwaren tegen een Duits Na- H-lidmaatschap te laten vallen. ministers Sjevardnadze (SU), rnscher (BRD) en Baker (VS) |;elden woensdag aan het ont- t de laatste twistpuntjes. Het Sng daarbij onder meer om troe- pe overplaatsingen in Navo-ver- Bnd op het grondgebied van de Bormalige DDR. De belangrijk- r onderdelen van het verdrag Hn de regeling van het Navo-lid- «atschap, de vastlegging van |e naoorlogse grenzen van beide Ëiitslanden en de verplichting die Duitsland op zich neemt om len nucleaire en chemische wa ins te bezitten. Eïoor de hereniging op 3 oktober Bjrdt de Europese Gemeen- jcliap uitgebreid met 16,5 mil joen inwoners en 108.000 vier kante kilometer grond. Maar op wat nu nog Oost-Duitsland is kunnen niet van de ene op de an dere dag alle regels, wetten en verordeningen de EG van toe passing worden. Dat zal geleide lijk moeten gebeuren. De Europese Commissie heeft een dikke nota geschreven over wat er allemaal moet gebeuren, bijna alsof de EG een nieuw lid krijgt. De onderhandelingen over de opname van de DDR in de EG moeten echter nog begin nen en zullen maanden duren, terwijl de vereniging al over drie weken tot stand komt. De EG was niet voorbereid en daardoor dreigden problemen. Daarom hebben de ministers van buitenlandse zaken van de twaalf lidstaten de Commissie woensdag volmacht gegeven om MOSKOU - De ministers van buitenlandse zaken van de Duitslanden en de vier voormalige geallieerde mogendheden ondertekenden woensdag in Moskou het akkoord over de teruggave van de Duitse souvereiniteit. Van links naar rechts de ministers Baker (VS), Hurd (Groot-Brit- tannië), Shevardnadze (Sovjetunie) en Dumas (Frankrijk). Uiterst rechts de Westduitse minis ter Genscher, naast hem de Oostduitse premier De Mazière. De laatste zag in de plechtigheid het officiële einde van de Tweede Wereldoorlog en de Koude Oorlog (foto Roland Holschneideri EP A vanaf 3 oktober een aantal uit zonderingsmaatregelen op het vroegere DDR-gebied toe te pas sen. Oost-Duitsland wordt straks gewoon een stuk Duits land en daarop zijn in principe de EG-regels van toepassing. Maar dat kan niet op alle terrei nen. Tot 1 januari mag de Europese Commissie ontheffingen verle nen. Het zou bijvoorbeeld onzin nig zijn te eisen dat alle fabrie ken in het oosten van Duitsland op 3 oktober al aan de strenge Europese milieu-eisen voldoen. Ook Oostduitse 'boerenbedrij- vén kunnen nooit in zo korte tijd hun produktie en methoden aan de Europese regels aanpassen. Ook zullen de nu in Oost-Duits land rondrijdende vrachtauto's niet meteen kunnen voldoen aan de technische eisen die in de rest van de EG gelden. Maar aan de andere kant wor den de regels voor het vrije ver keer van personen, goederen, en kapitaal meteen van kracht. Ook zal direct een btw ingevoerd moeten worden en gelden de re gels van het EG-landbouwbe- leid. De kosten van de eenwording voor de EG worden geraamd op 4.5 miljard gulden per jaar. Het grootste deel daarvan komt uit de EG-fondsen voor steun aan zwakke regio's en aan de land bouw. Maar daar staat tegen over dat de EG volgend jaar al 3,5 miljard extra in kas krijgt, omdat de afdracht van het dan grote Duitsland toeneemt. BRUSSEL (ANP) - Het treinver keer in België dreigt bijna een week lang flink in de war te worden gestuurd. De verschil lende vakbonden hebben 24- uursstakingen aangekondigd omdat de directie van de Belgi sche spoorwegen (de NMBS) niet wil toegeven aan hun eisen voor meer loon en een hogere in schaling van het personeel. De christelijke vakbond CVCC en de socialistische ACOD heb ben hun leden opgeroepen van daag, donderdag, vanaf 22.00 uur het werk neer te leggen. Ver volgens heeft de bond van ma chinisten OVS voor maandag een staking aangekondigd. Als laatsten komen volgende week dinsdag de conducteurs aan de beurt. Ook in het weekeinde zal het spoorverkeer naar verwacht flin ke hinder van de stakingen on dervinden. Voorts zal, als de di rectie voet bij stuk houdt, zono dig voorlopig elke vrijdag werk onderbrekingen te houden. Bo vendien is een staking aange kondigd op de jaarlijkse promo tiedag van het openbaar ver voer, 5 oktober. De 16-jarige Gata Kamski is on stuitbaar in het Interpolis schaaktoernooi in Tilburg. Ook Jan Timman fotoI moest eraan geloven in de vijfde ronde en werd volkomen over speeld door hetjeugdi- O ge schaakwonder £m I In Amsterdam-Zuidoost begint binnenkort eerste grootschalige geautomatiseerde carpoolpro ject van Nederland. Het voorziet in een vervoersgarantie voor de deelnemers: wanneer een chauf feur is verhinderd, valt een ander in of wordt C een taxi gestuurd. w WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊMtMBÈMKm Rattenvanger Voor rattenbestrijder A. Evers- dijk breekt het hoogseizoen weer aan. nu de winter nadert en de oogst binnen is. De ratten vluch ten naar de bebouwde kom. Soms krijgt hij wel dertig 'rat- meldingen' op een dag. „Ze vin den levende ratten thuis wel eens drijvend O in het toilet." I O Het gezicht van het kinderboek, de omslag, wordt steeds belang rijker. De expositie van jeugd boekomslagen. woensdag ge opend in de Zeeuwse Biblio theek in Middelburgbeivijst dat boekillustratoren serieuze aan dacht krijgen. Op de tentoon stelling is onder meer werk te zien van de be kende illustrator An- Ak dré Sollie. I m'im WÊÊM EN HAAG (GPD) - Minister raks (landbouw en visserij) beft de Kamer de afgelopen ja- pn onvolledig geïnformeerd /er de situatie in de visserij, lot deze conclusie zijn leden n de kamercommissie voor sserij na twee dagen van )orzittingen met direct be- okkenen, gekomen. Voor VVD, 66 en Groen Links staat het |aarmee vast dat minister raks moet vertrekken. Het DA blijft onverkort achter raks staan. De PvdA wil eerst verdediging van de minister jioren. De sociaal-democraten Beigen er echter sterk naar Braks te handhaven. HVD-kamerlid Te Veldhuis ioemde de positie van Braks $steren „onhoudbaar". Hij zei ch daarbij te baseren op de tot u toe voor derden geheime ikken die hij over de visserij ad gelezen, en hetgeen hij in de esloten hoorzittingen met di et betrokkenen had gehoord. Ik kan mij voorstellen dat met etgeen er nu bekend is, Braks e eer aan zichzelf houdt", aldus e liberaal. Volgens Te Veldhuis ondermeer komen vast te aan dat de minister al op 23 ja- Suari van dit jaar wist dat de langstquota in 1989 met 30 tot |0 procent waren overschreden, glesondanks ontkende Braks op I februari tot twee maal toe in let openbaar daar aanwijzigin- jfen voor te hebben, e grootste oppositiepartij wil et feit dat Braks wellicht niet [ptimaal door zijn ambtenaren geïnformeerd over de toe- 'tand in de visserij, niet als ex- pus accepteren. Voor de VVD is raks ook in dat geval verant woordelijk en moet hij worden feengezonden. Mocht Braks liet zelfstandig opstappen, dan |al de WD in een kamerdebat Pjn vertrek vragen. Dat debat Imdt waarschijnlijk pas over pee weken plaats. Komende paandag wordt Braks eerst Boor de kamercommissie voor fisserij in een mondeling over- pg. gehoord. is foor D66-kamerlid Ter Veer IO pit de hoorzittingen gebleken 'at Braks de Kamer „niet geheel 'Ptimaal heeft geïnformeerd", e minister heeft de Kamer een .te rooskleurig beeld" geschetst 'ao de situatie in de visserij, oor de Democraten betekent i dat „ernstige conclusies" moeten worden getrokkken ten aanzien van de positie van de be windsman. Braks dient dus te vertrekken. Volgens Groen Links-kamerlid Rosenmöller blijkt uit de hoor zittingen dat Braks de Kamer „niet adequaat heeft geïnfor meerd inzake de controle op de naleving van de visquota". Voor hem maakt het eveneens „geen wezenlijk verschil of de minister nu wel of niet in alle opzichten is geïnformeerd door de ambtelij ke top van zijn ministerie". In CDA-kring, de partij van Braks, wordt erkend dat de mi nister de Kamer onvolledig MOSKOU (AP) - De Sov jet-regering, die grote tekorten aan consump tiegoederen heeft ge- creeerd door teveel geld in omloop te brengen, wordt binnenkort voor die politiek gestraft. Over een paar weken is er volgens het dagblad Komsomolskaya Prav- da namelijk geen inkt meer om roebels te drukken. In een artikel onder de spottende kop „De droom van Marx komt uit - geld wordt afge schaft" meldde de krant woensdag dat ook de drukpersen voor pas poorten en dagbladen zullen moeten stoppen met draaien. Volgens Sergei Galkin van het overheidscomité voor de grafische industrie stu ren de westerse leveran ciers geen drukinkt meer op krediet, omdat de vo rige zending nog niet be taald is. Op de vraag of het tekort aan drukinkt betekent dat de roebel binnenkort verdwijnt, zei Galkin dat dat misschien wel het beste is. heeft ingelicht over de toestan den in de visserij. Dat verwijt kan echter tegen elke bewinds persoon gemaakt worden, aldus de christen-democraten. Het is geen reden Braks nu weg te stu ren. Van onjuiste informatie-ver- strekking aan de Kamer is vol gens het CDA in ieder geval geen sprake. Bovendien zou dat ook nog bewezen moeten worden. Alhoewel het CDA komend weekeinde tijdens een fractiebij- eenkomst de houding ten aan zien van Braks formeel nog wil bepalen, staat het nu al vast dat de minister wat zijn partij be treft niet weg moet. Wel zal hij een gebaar naar de PvdA moe ten maken om ook die partij te overtuigen van zijn goede wil. Het zal dan vooral moeten gaan om extra maatregelen waardoor de vissers gedwongen worden zich aan de regels te houden. Voor het CDA staat het vast dat Braks op zich door zijn ambte naren goed is geïnformeerd over de situatie in de visserij. Dat de vissers, ondanks alle maatrege len, quota nog steeds overschrij den is volgens de christen-demo craten Braks niet aan te reke nen. „Er wordt toch ook nog al tijd te hard gereden. En de belas- Slot zie pagina 3 kolom 1) Een meisje uit Bangladesh rust temidden van haar bagage even uit in een vluchtelingenkamp in een voorstad van de Jordaanse hoofdstad Amman, in afwachting van de bus die haar naar het vliegveld zal brengen, de voorlaatste etappe op weg naar huis foto AFP) TEHERAN (GPD) - De geestelij ke leider van Iran, ayatollah Khamenei, heeft woensdag aan merkelijk scherper gereageerd op de Amerikaanse aanwezig heid in het Golfgebied dan de politieke leiding van zijn land tot dusver deed. Khamenei riep op tot een heilige oorlog tegen de „Amerikaanse agressie" in het Midden-Oosten, waarbij „elke dode islamiet een marte laar wordt". In het weekend veroordeelden president Rafsanjani en zijn mi nister van buitenlandse zaken Velayati nog onverbloemd de annexatie van Kuwayt door Irak. Naast Khamenei riep giste ren ook de Iraakse Raad van Ko ran-deskundigen, het hoogste orgaan van islamitische theolo gen, op tot een heilige oorlog te gen de Amerikanen. Het Iraanse dagblad Tehran Ti mes meldde, dat de autoriteiten in Teheran zich beraden op het zenden van voedselhulp aan Irak en Kuwayt. Daarmee zou het handelsembargo van de Ver enigde Naties worden doorbro ken, zolang de VN voor dergelij ke transporten nog geen uitzon dering maakt. De VN-sanctie- commissie stond gisteren op nieuw onder druk om de leveran tie van levensmiddelen en medi cijnen voor de getroffen burger bevolking toe te staan. Bij gebrek aan overeenstem ming binnen de commissie - vooral de Amerikanen zijn tegen een aantasting van de blokkade - is de Veiligheidsraad van de VN gevraagd normen vast te stellen voor een gedeeltelijke opheffing van het embargo. India, Sri Lan ka en de Filipijnen hebben met klem aangedrongen op spoedige verscheping van hulpgoederen op humanitaire gronden. In een reactie op de rede van pre sident Bush voor het Ameri kaanse Congres, waarin deze op nieuw fel uithaalde naar Sad dam Husayn, sprak de Iraakse minister van buitenlandse za- HAREN (ANP) - Tot nu toe zijn uit gemeentehuizen in Neder land al zevenduizend rijbewij zen en 5.500 paspoorten ont vreemd. Het gaat om nieuwe modellen die respectievelijk in 1986 en in 1988 zijn ingevoerd. Dit stelde J. van Arkel van het ministerie van binnenlandse za ken dinsdagmiddag vast tijdens de eerste voorlichtingsbijeen komst voor ambtenaren van ge meentehuizen in Haren. De bij eenkomst was georganiseerd door het ministerie samen met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). In totaal zullen in het hele land acht van deze - besloten - voor lichtingsbijeenkomsten worden gehouden. De ambtenaren krij gen tijdens die bijeenkomsten tips over de wijze waarop zij de gemeentehuizen het beste kun nen beveiligen tegen inbraak. Welke adviezen dat zijn wilde het ministerie niet vertellen. Volgens Van Arkel is er vorig jaar tien keer ingebroken in Ne derlandse gemeentehuizen en is dat in 1990 al elf keer gebeurd. Volgens het ministerie van bin nenlandse zaken is uit een ana lyse gebleken dat de georgani seerde criminaliteit de docu menten steelt. „Er is sprake van een onaccepta bele situatie waar snel een eind aan moet komen," aldus Van Ar kel. Hij vroeg de aanwezige amb tenaren er aan mee te werken het probleem zo snel en effectief mogelijk op te lossen zodat alle gemeentehuizen in Nederland voor het eind van het jaar vol doende beveiligd zijn. Drs. S. de Roos van de VNG stel de dat „het niet zo mag zijn dat een gemeente uit financiële overwegingen weigert om bevei ligingsmaatregelen te treffen". Ze rekende voor dat in een ge meente van ongeveer tiendui zend inwoners de leges met ruim één gulden omhoog zou moeten om de beveiligingsmaatregelen te bekostigen. Ze herinnerde de ambtenaren er aan dat de verze kering de schade van diefstal niet dekt wanneer de documen ten niet waren opgeborgen in een brand- en inbraakwerende kluis. Advertentie ken Aziz van „een modeltoe spraak van een imperialistische machthebber". Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft giste ren een videoband aangeboden aan de staatstelevisie in Bagh dad, waarin president Bush het Iraakse volk toespreekt. Hij zegt onder andere, dat de Verenigde Staten niet uit zijn op een con frontatie met de bevolking van Irak, maar streven naar een vreedzame oplossing van de hui dige crisis. Saddam Husayn wordt omschreven als een gewe tenloze dictator. Een woord voerder van het ministerie be twijfelde, of de video in Irak inte graal zal worden uitgezonden. In uw regionale dagblad staat niet alleen wat er in het buitenland gebeurt. Ook het nationale nieuws komt volop .tan bod. Maar dat is niet alles. Want uw regionale dagblad verslaat tevens het nieuws uit uw directe omgeving. En dat maakt 'm zo boeiend. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar te bellen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. 4 weken voor één tientje en één riks! 4nton (iersmk Naam; Adres: Ik wil de PZC 4 weken lang voor 12,50 PC Plaats: Tel.: (U kunt deze bon zonder postzegels aan ons terugsturen). afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1