Vieuwe opleiding oor koorleiders Zo'n kans moet je niet laten lopen in beeld Omscholing leerkrachten Rechtbank weigert anonieme getuigenis van geheim agent Waterschappen willen erkenning provincie 15 Nieuwe eigenaar EPZ voert reorganisatie door DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1990 Gezamenlijk G. Hollestelle in P. d'Anjon [ampioenen wogschieten keukens haarden parket Huiswerk Strenger Inbreuk FNV-leden akkoord met cao Zuid-Chemie Top centrales Borssele uitgedund 3RSSELE - Op het energie- mplex bij Borssele worden de irdjes verhangen. De nieuwe Senaar van de kolen- en kern- ntrales, NV Elektriciteits- •oduktiemaatschappij Zuid- herland (EPZ). voert een organistie door. De top van de catie Zeeland wordt uitge- ind. De twee centrales moe- n, voor zover mogelijk, meer eenheid opereren. Momen el verdwijnen de metershoge ijsblauwe letters PZEM op de bouwen van de stroomfabrie- :n. In plaats daarvan komt de rood uitgevoerde afkorting 'Z. kolencentrale en de kerncen- ~2ie bij Borssele - samen een rmogen van 873 megawatt - irden per 1 juni 1990 door het leuwse nutsbedrijf PZEM overgedragen aan EPZ, waar door voor de drie zuidelijke pro vincie één produktiebedrijf is ontstaan. EPZ - hoofdkantoor in Eindhoven, stroombedrijven bij Geertruidenberg, Buggenum en Borssele - nam 620 perso neelsleden van de PZEM over. Al direct werd aangekondigd dat EPZ voor Borssele een orga nisatieplan zou opstellen, net als voor de locaties Noord-Brabant en Limburg gebeurde. Dat is nu aan de orde. De locatie directeur Zeeland, ir U. H. Ban- ga heeft zijn functie neergelegd. Hij is persoonlijk adviseur ge worden van drs H. van Meegen, directievoorzitter EPZ. Dat is gebeurd 'in beste overeenstem ming', laat Van Meegen weten. Hij zal voorshands zelf als statu tair directeur van EPZ de grote OES - De koepelorganisatie m de Zeeuwse koren, Sako, gint in oktober met een oplei- ng voor amateur-koordiri- nt. Het gaat om een landelijke egepaste cursus die voor iorzetters na twee jaar toe- ng biedt tot de dirigentencur- van de Samenwerkende Ne- :rlandse Korenorganisaties NK). Sako mikt met deze holing op koorleden die regel- atig de dirigent vervangen, ordirigenten met onvoldoen- opleiding en uiteraard geïn- resseerde koorleden. De :euwse Muziekschool ver- rgt de lessen. it is de eerste cursus onder de ag van de anderhalf jaar oude ko. Het leerplan wordt in heel 'derland gebruikt, zodat in el- regio dezelfde eindtoets moet irden afgelegd. De landelijke epel SNK wil op deze manier uniforme opleiding voor mateurkoorleiders creëren, 'ot nu toe waren de muziek- holen verantwoordelijk voor ergelijke opleidingen, waarbij iveau, methode en inhoud terk konden verschillen. „Lan- elijk was het een puinhoop, lommige opleidingen sloten bij- borbeeld niet goed aan op de iNK-dirigentencursus", aldus lako-voorzitter L. C. Soeters. en De koorzang vormt het grootste veld van de Zeeuwse amateuris tische kunstbeoefening. Sako vertegenwoordigt bijna 250 ko ren met een dikke tienduizend leden. Volgens Soeters komen daarvan drie a vierhonderd mensen in aanmerking voor de opleiding, die in en door Zeeuw se muziekscholen wordt ver zorgd. De ervaring leert dat deel name beperkt zal blijven tot der tig. hooguit veertig cursisten. Het eerste jaar oriënteren ze zich op spreek- en zangtechniek, sol fège, muziektheorie, stijlperio den, kennis van het absolute no tenschrift, maatsoorten, karak ter- en tempo-aanduidingen. Aandacht is er ook voor muzika le en pedagogische kwaliteiten. Het tweede jaar worden de pun tjes op de i gezet. Wie de oplei ding goed afsluit mag zich assis tent-koorleider noemen. Het be haalde papiertje is tevens een toegangsticket voor de dirigen tencursus van de SNK, maar de ze overstap is niet verplicht. Sako zet de cursus tijdens twee voorlichtingsavonden uiteen. De eerste is dinsdag 25 septem ber in de Muziekschool in Goes, de tweede woensdag 26 septem ber in de Muziekschool in Hulst. De bijeenkomsten beginnen om 20.00 uur. lijnen voor Borssele aangeven. Daarnaast is ir A. Tiktak, direc tielid EPZ, aangewezen als tijde lijk bedrijfsdirecteur voor de lo catie Zeeland. Hij wordt geacht leiding te geven aan het opstel len van een (organisatorisch» deelplan voor Borssele. Uit dat plan moet ook blijken of er per sonele gevolgen zijn. Onder PZEM-vlag - en derhalve onder verantwoordelijkheid van de toenmalige produktiedirec- teur Banga en algemeen direc teur Tiktak - werkten de con ventionele kolencentrale en de kernenergiecentrale in grote mate onafhankelijk van elkaar. Hoewel EPZ-directeur Van Mee gen de bijzondere positie van de kerncentrale zonder meer er kent, vindt hij dat de twee een heden zoveel mogelijk activitei ten gezamenlijk moeten gaan aanpakken. Dat geldt in belangrijke mate voor ondersteunende diensten, financiële en administratieve zaken en planning. De aangele genheden die specifiek betrek king hebben op de kerncentrale blijven van samenwerking ge vrijwaard. Drs Van Meegen geeft aan dat de directie van EPZ met het uit dunnen van de top ook meer rechtstreekse invloed wil ver krijgen op de locatie Zeeland. Daar staat een omvangrijk werkpakket te wachten: er moet een systeem van kwaliteitszorg worden ingevoerd; om de kern centrale tot 2003 operationeel te houden zijn technische aanpas singen nodig; de organisatie moet worden gestroomlijnd. Bo vendien is Borssele kandidaat voor het geval er een nieuwe kerncentrale gebouwd zal wor den. In het huidige elektrici teitsplan is Borssele aangewe zen als vestigingsplaats voor een nieuwe kolencentrale op basis van vergassing. Het vervangen van de letters PZEM voor die van EPZ op de gebouwen is een formele zaak. De centrales vallen niet meer on der de PZEM. Deze afkorting wordt deze en volgende week aan voor- en achterzijde van het complex weggeschilderd. Over de verse verf komen de letters EPZ. Ook de andere centrales van het nutsbedrijf zijn van dit opvallende kenmerk voorzien. De metershoge grijsblauwe letters PZEM hebben griotendeels al plaats gemaakt voor de nieuwe aan duiding EPZ foto Lex de Meestert IERIKZEE - Op het sportpark lannink in Zierikzee is afgelo- en zaterdag het provinciaal ieeuws kampioenschap hand- oogschieten gehouden. Win- aar bij de mannen werd J. G. ollestelle. Bij de vrouwen ing de eerste plaats naar me- rouw P. d'Anjon-Lems. Iet kampioenschap werd ver- choten over afstanden van der- .g, veertig en vijftig meter. Op lke afstand werden dertig scho en gelost. De weersomstandig- eden waren gedurende de gehe- wedstrijd redelijk. Er stond en vrij harde wind dwars over e baan, waardoor vooral de chutters met een lichtere boog p de langere afstanden hun pij en zagen afbuigen, itslag heren: 1 J. G. Hollestelle (St ebastiaan» 734 punten, 2 R. Benke- na(St Sebastiaan) 711 punten, 3 R. Jiekaard (St Sebastiaan) 711 pun- en. itslag dames: 1 P d'Anjon-Lems trtemisl 511 punten, 2 S. Bockkom Eendracht) 479 punten, 3 Y. Lin- enberg (St Sebastiaan) 461 punten, "itslag veteranen: 1 A. J. Verhage ('Eendracht) 674 punten, 2 P. Riet- eld (d'Eendracht) 608 punten, 3 J. oos (St Jan) 585 punten, itslag junioren: 1 R. Schrik (St Se- astiaani 623 punten, 2 W. de Leeuw St Sebastiaan) 547 punten, 3 D. Hol- -stelle (St Sebastiaan) 530 punten. Advertentie vakwerk uit Amemuiden Langstraat 7, 4341 EB Amemuiden Telefoon «1182-2950 GOES - Jaren voor de klas, en je dan omscholen tot milieu deskundige voor overheid of bedrijfsleven. Marianne de Haas uit Vlissingen greep met beide handen de kans aan om een vak te leren waarin toe komst zit. De Hogeschool Rot terdam en Omstreken ver zorgde afgelopen jaar in Mid delburg een project om (bijna) werkloze docenten om te scho len tot deskundige op milieu gebied. Samen met veertien andere werkzoekende docen ten uit Zeeland kreeg de Vlis- singse woensdag in Goes haar certificaat. Het is al jaren droevig gesteld met de werkgelegenheid voor onderwijsgevenden. Belang rijkste oorzaak is het teruglo pen van het aantal leerlingen. Steeds weer moeten leraren op wachtgeld worden gezet: een kostbare zaak voor het minis terie van onderwijs. Met om scholingscursussen probeert de overheid de leerkrachten daarom op andere manieren aan het werk te krijgen, zoals een opleiding tot milieu-des kundige of bijvoorbeeld do cent informatica. „Zo'n kans moet je niet laten lopen", meentmevrouw De Haas. „Ik geef nu nog maar 12 uur les; dat is te weinig om van te leven. De cursus milieu-des- kundige sluit aan op mijn be langstelling en bovendien werd hij vlak naast de deur ge geven. Meestal moet je voor om- of bijscholing de provincie uit." Mevrouw De Haas zit vijftien jaar in het onderwijs als docen te gezondheidskunde en huis houdkunde. „Het is elk jaar af wachten hoeveel uren er voor me overblijven. Ik ben enkele jaren naar het buitenland ge weest en ik kon als part-time docent weer terugkomen in het onderwijs." Een jaar lang hebben de vijf tien Zeeuwse leraren twee da gen per week in de schoolban ken gezeten om daar kennis te nemen van milieuwetten en al lerhande zaken als toxicologie, oecologie, veiligheid en voor lichting. Lange dagen, veel huiswerk. Daarnaast maakten ze excursies en deden praktijk- werk zoals het leren nemen van monsters. Aan het eind van de rit volgde een stage van drie maanden. Na een stoomcursus van een jaar kunnen ze zich mi lieu-medewerker of -deskundi ge noemen. Alle specifieke deskundigheid is echter niet bij elkaar te krij gen in een jaar. „Dat is ook niet Marianne de Haas: „Het is ook een uitdaging om eens buiten het onderwijs te gaan kijken." {foto 'Willem Mieras ii M iiiiiiii i ii i ii i i i i i i i i i de bedoeling", meldt project coördinatrice drs W. Lutger- horst. „Dan zou je mensen in een jaar iets willen leren waar anderen vier jaar over doen. De deelnemers krijgen zoveel ken nis over milieutechnologie op het gebied van bijvoorbeeld luchtzuivering en bodemver ontreiniging dat ze weten waar ze de specifieke deskundigheid vandaan moeten halen. Daar naast hebben ze als docenten een belangrijk voordeel: ze we ten hoe ze kennis over kunnen brengen." ..Technische kennis is meege nomen, maar niet noodzake lijk". vindt mevrouw De Haas. „Je kunt namelijk voor een uit voerende taak kiezen, of voor beleid of coördinatie. In dat laatste geval heb je vooral een breed overzicht nodig. Het gaat er vooral om dat je weet wat er allemaal te koop is. Sommige dingen kun je zelf; voor andere dingen moet je specialisten inschakelen. Maar dan kun je wèl beoordelen of die deskundige goed werk afle vert." Met de strenger wordende mi lieuwetgeving zullen bedrijven en gemeenten staks niet meer zonder milieudeskundige kun nen, verwacht mevrouw De Haas. „Grote bedrijven en gro te gemeenten hebben al zo'n medewerker. De bedrijven moeten binnen de normen van de hinderwet blijven en de ge meenten moeten dat controle ren en bijstellen. Nu zitten veel kleinere bedrijven nog met ver ouderde hinderwetvergunnin gen. Die worden gaandeweg al lemaal aangepast." De Vlissingse wil zich vooral richten op de aspecten veilig heid in en om het bedrijf en de milieu-zorgsystemen. „Vooral de middelgrote bedrijven be ginnen voor zo'n zorgsysteem een beroep te doen op de dien sten van milieuadviesbu- reau's. Bijvoorbeeld om te kij ken welke grondstoffen bin nenkomen, waar verspilling ontstaat, wat er met het afval gebeurt en of het ook kan wor den hergebruikt. Dat is uiter aard niet alleen in het voordeel van het milieu, maar ook van hun portemonnee." „Ik heb altijd wel aan bijscho ling gedaan", vertelt mevrouw De Haas. „Studeren was me dus wel bekend, maar dit was heel zwaar. Maar het is ook een uitdaging om eens buiten het onderwijs te gaan kijken. Ze ker nu ik stage heb gelopen wil ik heel graag aan de slag met dit werk." Eenderde deel van het aantal cursisten heeft inmiddels een baan, vooral in Zeeland. Me vrouw De Haas hoopt binnen kort ook aan de slag te kunnen. Zij heeft intussen haar stage tijd bij een milieu-adviesbu reau in Spijkenisse verlengd. „Op die manier leer ik waar de milieu-deskundigen hun op drachten vandaan halen en ik krijg meer contacten met men sen op dit gebied." Bij de overheid liggen zo'n 3000 banen in het verschiet, schatte ir J. G. ten Wolde van de Heide- mij Restoffendiensten BV ter gelegenheid van de diploma uitreiking. In zijn eigen bedrijf zijn op termijn maar liefst 25 banen beschikbaar. De post-HBO cursus milieu deskundige is echter eenmalig. „Minister Ritzen zet het pro ject Intensieve Scholing On derwijskrachten binnenkort stop om het te evalueren. Ook de andere projecten zoals een cursus informatica-docent. We weten nog niet wat daar uit komt", vertelt ISO-projectlei- der Zeeland dr L. van Driel. „Behalve groepstrainingen be geleiden we ook individuele leerkrachten met het vinden van een geschikte omscho lingsmogelijkheid." Maar ook wanneer Ritzen straks het project verder laat gaan, zit de cursus milieu-des- kundige er voor Zeeland voor lopig niet in. „Je hebt nu vijf tien mensen met dezelfde op leiding in een klein gebied. Het is zelfs de vraag of we hier nog wel groepscursussen zullen doen." Ria van Griethuizen. MIDDELBURG - De Middel burgse rechtbank neemt er geen genoegen mee dat geheim agent A023 niet is komen getuigen in de zaak tegen de 44-jarigé Ter- neuzenaar M. F. Woensdag ver klaarde de rechtbank in haar vonnis het Openbaar Ministerie in deze zaak niet ontvankelijk. Daarmee is de hele zaak voorlo pig van tafel. Officier van Justi tie J. J. A. Groen deelde nader hand mee dat het Openbaar Mi nisterie tegen het vonnis van de rechtbank in beroep zal gaan bij het gerechtshof in Den Haag. Verdachte F. zou twintig kilo amfetamine hebben verkocht aan de tot op heden anoniem ge bleven agent A023. De verdedi ging voerde eerder aan, dat A023 de handel zou hebben uitgelokt. Agent A023 is dus een cruciale getuige in de zaak tegen F. Hij is de enige die het verweer kan be vestigen of ontkennen. De ge heim agent kwam echter niet op dagen in de zitting van 29 augus tus. De rechtbank stelt in het vonnis dat F. een fundamenteel recht is ontnomen, omdat zijn verdediger niet de kans heeft ge kregen om een getuige a charge op de vereiste wijze te horen. Een andere belangrijke overwe ging voor de rechtbank is, dat de superieuren van A023, de Crimi nele Inlichtingen Dienst, de dag vaarding niet eens wilden door geven. 'Het feit dat het korps Rijkspolitie haar eigen opvat ting stelt boven een gerechtelij ke uitspraak' wordt door de rechtbank niet op prijs gesteld. Het Openbaar Ministerie is ver antwoordelijk voor het uitreiken van dagvaardingen, zo stelt het vonnis. Beide overwegingen lei den tot de conclusie dat het OM in deze zaak niet ontvankelijk is. Rechtbankpresident M. J. M. Klarenbeek klonk ronduit streng toen hij de zinsnede voor las waarin de gang van zaken 'een ernstige inbreuk op funda mentele beginselen van het Ne derlandse strafprocesrecht en van een goede procesorde' wordt genoemd. Advocaat mr A. H. Rijkse, die de verdediging van F. voert, rea geerde verheugd. „Ik ben zeer content met dit vonnis." Dat het Openbaar Ministerie tegen het vonnis in beroep gaat is voor hem van later zorg. „Het is nog de vraag of dat kans van slagen heeft." GOES - De Zeeuwse water schappen willen meer erken ning. Daarom houden alle zeven waterschappen zaterdag 6 okto ber open huis. Dat gebeurt in het kader van een landelijke waterschapsdag, die voor de eerste keer wordt gehouden. Be langstellenden kunnen tussen 10.00 en 16.00 uur een bezoek brengen aan waterstaatkundi ge werken als gemalen, sluizen, zuiveringsinstallaties, molens, dijkversterkingsprojecten en kantoren van de waterschap pen. Tot deze open dag is beslo ten, omdat de waterschappen nadrukkelijker naar buiten wil len treden. In de toekomst krijgt de burger steeds meer met het waterschap als overheidsorganisatie (naast rijk, provincie en gemeente) te maken. Dat gebeurt nu al via de zuiveringsheffing en (voor eige naren van grond en huizen) via het geschot, maar er is meer op komst. Binnenkort behandelt de Tweede Kamer de Water schapswet, waarmee de eeuwen oude waterschappen voor het eerst een eigen wet krijgen. De nieuwe wet legt in hoofdlijnen de plaats en functie van de water schappen in het openbaar be stuur vast. De details moeten door de provinciale besturen worden geregeld. Nieuw is dat het bestuur van een waterschap wordt verbreed en dat een uitbreiding van de belas tingbetalers aan het waterschap (de zogenaamde omslagplichti- gen) zal komen. In de toekomst kunnen ook niet-eigenaren van onroerend goed, zoals huurders en pachters, in het bestuur van het waterschap vertegenwoor digd zijn. Daar staat dan wel te genover dat deze groepen dan ook door het waterschap mogen worden aangeslagen. De Unie van Waterschappen, de landelijke koepel, heeft onder zoek laten doen onder de Neder landers naar de bekendheid van het waterschappen. Daaruit blijkt dat maar weinigen op de hoogte zijn van de werkzaamhe den die worden verricht op het gebied van waterbeheersing, waterkwaliteitsbeheer, water keringen en polderwegen. Dij ken, sluizen en gemalen worden als iets vanzelfsprekends gezien. Maar wanneer die niet door de waterschappen op peil worden gehouden, komt tweederde van Nederland onder water te staan. In Zeeland spelen de water schappen een steeds belangrij ker rol bij de aanpak van de mi lieuproblemen. In 1973 zijn ze door provinciale staten belast met het beheer van het opper vlaktewater. Afgelopen jaren hebben ze miljoenen guldens ge stopt in bouw van zuiveringsin stallaties. Die zijn nu in de hele provincie aanwezig en er wordt nauwelijks meer huishoudelijk afvalwater op het oppervlakte water geloosd. Volgende stap pen waaraan gewerkt moet wor den zijn het schoonmaken van de verontreinigde waterbodems en het verwijderen van fosfaten en nitraten uit het water. Tijdens de open dag willen de waterschappen mede laten zien aan de ingelanden wat er met hun belastinggeld gebeurt. Ge hoopt wordt dat daardoor de be trokkenheid van de burgers bij alles wat met het water te ma ken heeft, vergroot wordt. Mede werkers van de waterschappen zorgen voor rondleidingen en toelichtingen op constructie, werking en functie van de diver se objecten. Voor volwassenen is er een prijsvraag (hoofdprijs een rondvlucht boven Zeelandi en kinderen kunnen via een kleur- plaatwedstrijd meedingen om geschenkbonnen. Het waterschap Hulster Am bacht stelt de rioolwaterzuive ringsinstallaties in Hulst en Kloosterzande en het polderge maal Paal open. De zuiverings installatie aan de Frankrijkweg te Terneuzen wordt in het ge bied van het waterschap Drie Ambachten te bezichtigen. Het waterschap Vrije van Sluis zet een route uit die voert langs de zuiveringsinstallatie Breskens, het uitwateringsgemaal Num- meer Een en de dijkverzwaring Nieuwe Sluis-Breskens. In het recreatiecentrum Napoleonhoe ve wordt een fototentoonstelling ingericht. Het waterschap Tho- len houdt open huis in de zuive ringsinstallatie Tholen en zorgt voor een route langs het polder huis in Sint-Maartensdijk, een gedeelte van de zeewering en poldergemaal De Noord. Op Schouwen-Duiveland staan open het polderhuis 's-Landska- mer te Zierikzee. poldergemaal Prommelsluis en zuiveringsin stallatie Verseput. De route van het waterschap Noord- en Zuid- Beveland voert langs het water schapshuis in Goes, enkele riool- persgemalen, de poldergemalen Groenewege bij Hoedekensker- ke en Maelstede bij 's-Graven- polder, een deel van de zeewe ring en de zuivering in de Wil- lem-Annapolder. Door het wa terschap Walcheren worden open gesteld het poldergemaal Boreel, het rioolpersgemaal Zin- derweg en de Eillanddijk te Vlis singen. SAS VAN GENT - De leden van de Industriebond FNV zijn gis teren, zij het morrend, akkoord gegaan met het cao-voorstel zo als dat vorige week door de di rectie van het kunstmestbedrijf Zuid-Chemie in Sas van Gent op tafel was gelegd. Volgens In dustriebond districtsbestuur ster D. van Ewijk loopt het ar beidsvoorwaardenpakket 'niet over van vrolijkheid', maar is er toch een duidelijke verbetering ten opzichte van de oude cao-re- geling. Het grote struikelblok leek tot gisteren nog steeds de eis tot in voering van arbeidstijdverkor ting (atv), die de bonden de di rectie van Zuid-Chemie hadden voorgelegd. Na twee onderhan delingsronden waren beide par tijen elkaar op dit punt nauwe lijks tegemoet gekomen. Een ak koord bleef daarom uit en de In dustriebond legde de bereikte resultaten gisteren voor aan haar leden tijdens de speciale vergadering. De bijeenkomst in sociaal-cultureel centrum De Roselaer werd door tien van de in totaal zestig leden bezocht. Ondanks alle bedenkingen werd besloten het voorstel van de werkgever te aanvaarden. Vol gens Van Ewijk overheerst de mening, dat het huidige voorstel beter is dan niets en dat het be drijf zo redelijk in de cao-pas kan blijven meelopen. De werknemers van Zuid-Che mie krijgen volgens het nieuwe pakket maatregelen vijf zogehe ten koopdagen per jaar. Tegen inlevering van vijf procent van het maandsalaris kan het perso neel een extra vrije dag kopen. Van Ewijk verwacht evenwel dat weinigen van dit aanbod ge bruik zullen maken. Daarnaast kunnen de werknemers, met te rugwerkende kracht vanaf 1 april dit jaar, een structurele loonsverhoging van 3,5 procent tegemoet zien en zal de werkge ver de pensioenpremies gaan be talen. Als extraatje heeft Zuid- Chemie een eenmalige bonus be loofd van een procent over het jaarsalaris. „Als je het pakket in zijn geheel bekijkt, is het niet echt slecht," aldus Van Ewijk. „Het nadeel is echter, dat de cao maar tot 1 april 1991 geldig is. Dan moeten we weer opnieuw aan de bak en dan zal onze inzet andermaal de invoering van de atv zijn." Wan neer de nieuwe arbeidsovereen komst officieel ingaat, is nog niet duidelijk. De vakbondme dewerkster hoopt dat dit volgen de maand het geval zal zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 15