L L t IJ f f tl t eventig miljoen ninder voor mbo m leerlingwezen Braks voor nieuwe krachtmeting Stroom vluchtelingen groeit nog STERTEL ir Vanaf 1 oktober brandstoftoeslag vakantievliegreizen "Nieuws waar je niet zomaar doorheen crosst." Mogelijk miljoen ton vangst zoek Positie Braks nog onzeker ïrootscheeps onderzoek laar cocaïnetransport Bernhard bewondert M-fregat In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. Zonnige perioden |É3e jaargang no. 215 loensdag 12 september 1990 IMV lm Noodklok I an Suriname naar Nederland Rommeltje leerlingwezen &iftig Rijnwater )ver drie a vier lagen bij Lobith Vrees voor terroristische acties tegen VS-doelen Aanslagen Voedsel li Korter dienen Krakers Wasbeer Snooker 4 weken voor één tientje en één riks! nlA Naam: !m|i1 Adr,s: pc Plaats: PZC Zonnige perioden en vooral later kans op een bui. Maximum temperatuur rond 19 graden. Zwakke tot matige noord tot noordoosten wind. MÊÊ^mmÊiÊÊÊÊÊm mm ww< 2 oute visregistratie was bekend \an onze Haagse redactrice EN HAAG - Het bedrijfsleven, (•schillende overheidsinstan tie en de Algemene Inspecie- dit ist (AID van het ministerie fti Landbouw, Natuurbeheer visserij, wisten ruim drie jaa. geleden al dat vissers be- lidend meer vis aanvoerden ffin uit de officiële registratie £a" vangsten (VIRIS) bleek. Al- Bn bestond geen duidelijkheid üjer de hoeveelheid vis die bui- tèn de registratie bleef, zo blijkt uii de Evaluatienota visserij, Been ambtelijke projectgroep vi; erij op 13 juli 1988 aan de Bnmalige AID-topman De Ber zond. B nota is dinsdag door het mi- Bterie van justitie openbaar ■maakt en is gebruikt in een re- Bit onderzoek van de rijksre- Berche naar het sjoemelen met vlngstgegevens door de AID. I verschillende AID-inspec- teurs en vertegenwoordigers uit het visserijbedrijfsleven hebben dinsdag de top van het departe ment van minister Braks (visse rij) zwaar onder vuur genomen over vangstoverschrijdingen in de visserij en het sjoemelen met vangstgegevens. Of al beschul digingen richting minister zijn geuit, is niet duidelijk. Vandaag worden top-ambtenaren gecon fronteerd met de beweringen van AID en bedrijfsleven. Voorzitter Nooitgedagt van de Nederlandse Vissersbond pleit te na afloop van zijn gesprek met de commissie voor de visserij voor het aanstellen van een staatssecretaris voor visserij. Hij nam het ten dele op voor Braks die in zijn ogen een te zwa re klus moet klaren. De visserijvoorman verklaarde verder herhaalde malen bij top ambtenaren op het departe ment de noodklok te hebben ge luid over de falende controle en de vangstoverschrijdingen. Of minister Braks door ambte naren of anderszins is ingelicht, kon visserijvoorman Nooitge dagt niet zeggen. Wel gaf hij het Rijks Instituut voor Visserij On derzoek (RIVO) een veeg uit de pan. Dit instituut doet onder zoek naar de ontwikkeling van de visstand. Braks baseert zijn beleid voor een deel op de onder zoekingen van het RIVO. Nooit- EN HAAG (ANP) - Het zogenoemde Copa-team, een politieteam II vanuit Den Haag opereert, houdt een omvangrijk justitieel on- >rzoek naar cocaïnetransporten van Suriname en de Nederlandse nlillen naar Nederland. Dat heeft de Amsterdamse persofficier L. de Wit dinsdag bevestigd. Ijdens het onderzoek dat wordt ingesteld na de onderschepping in 140 kilogram cocaïne maart dit jaar, zijn inmiddels vier arresta- :s verricht. De cocaïne werd destijds, verstopt in een vracht cacao- men, met het Nedlloyd-schip de Kingston van Paramaribo naar Knsterdam verscheept. Kast de Surinaamse legerleider Bouterse wordt nu ook de Aru- Banse minister van Justitie H.Croes genoemd onder de verdachten, He contacten met drugskartels zouden onderhouden. De Haagse po lice noch De Wit willen echteriets zeggen over de voortgang van het iderzoek. Wel stelde De Wit dat alle justitiële middelen, waaronder it gebruik van telefoontaps en een informant, worden aangewend (als gebruikelijk is in een groot gerechtelijk onderzoek. VLISSINGEN - Prins Bern hard blijft Prins Bernhard. Hij bracht dinsdag een be zoek aan Vlissingen en het Verdronken Land van Saef- tinghe. Het Maritiem Insti tuut De Ruyter in Vlissingen had de prins uitgenodigd voor dë onthulling van een beeld van een Zeevaart school-student en de Lions Club Oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren voor de officiële inge bruikname van een nieuwe schaapsbrug en -kooi. Prins Bernhard aanvaardde die uitnodigingen én liet op ei gen initiatief contact opne men met de Koninklijke Maatschappij De Schelde (KMS) in Vlissingen. Hij wil de weieens kennis maken met de nieuwe M-fregatten voor de Koninklijke Marine. De KMS ging op haar beurt op dat verzoek in. Met onder anderen drs A. B. A. de Smit (links), voorzitter van de KMS-directie, maakte de prins een informatieve wan deling op het M-fregat Wil lem van der Zaan in aanbouw (foto Lex de Meester (Zie ook pagina 11) gedagt: „De onderzoeken van het RIVO zijn zeker niet zalig makend". AID'er J. Jonkers van de inspec tie Noord/Oost meent dat de mo gelijkheden het vangstcontro le-systeem sluitend te maken nog niet zijn uitgeput. Braks be richtte de Kamer afgelopen juni dat wat de controle-mogelijkhe den betreft de grenzen waren be reikt. Jonkers zei de commissie erop te hebben gewezen te ver moeden dat ruim één miljoen ki lo vis niet in het computersys teem van de AID is geregi streerd. Oud-AID hoofdinspecteur Be- suyen herhaalde nogmaals zijn beschuldigingen tegenover de top van de AID en het departe ment. „Het is daar een rommel tje", aldus Besuyen. Ook Jon kers is die mening toegedaan. De kamerleden van de vaste commissie voor de visserij wil den na afloop van zitting, die overigens anderhalf uur langer duurde dan gepland, niets zeg gen. De verhoren gaan vandaag door. Om half negen 's morgens na-1 men de kamerleden van de com missie voor de visserij plaats in de vergaderzaal. Minister Braks woonde de verhoren bij. Minister Hirsch Ballin van justi tie, die ook voor de zitting was genood, liet zich wegens een ver blijf op de Antillen, vertegen woordigen door twee ambtena ren. De hoorzittingen konden begin nen toen de heer H. W ten Have, plaatsvervangend inspecteur coördinator Visserij, inspectie Noord/Oost van de AID, binnen trad. De commissie begon aan mmÊmÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊmmm EN HAAG (ANP) - Minister itzen en staatssecretaris Wal- ge van onderwijs willen in 191 70 miljoen gulden bezuini- ;n op het middelbaar beroeps- idervvijs (mbo) en het leerling ezen. Bronnen buiten het de- irtement hebben dat dinsdag- rond bevestigd. bewindslieden zullen hun lornemen volgende week, op 'insjesdag, bekend maken. De ■zuiniging is één van de ingre- ;n uit een pakket van maatre den dat dan wordt gepubli- erd. itzen en Wallage willen 45 mil- en gulden bezuinigen op de ndelijke opleidingsorganen )or het leerlingwezen. In het erlingwezen volgen leerlingen in praktijkopleiding binnen in bedrijf. Daarnaast gaan zij >g één dag in de week naar ihool. bewindslieden willen ook irten op de subsidies van het inisterie vóór het bedrijfstaks- iwijze overleg tussen onderwijs i bedrijfsleven (de zogeheten 3op's). De opbrengst van die aatregel bedraagt 5 miljoen, e eerder dit jaar door Wallage iloofde tien miljoen gulden )or vernieuwing in het mbo is eer van tafel en tot slot komen i bewindslieden nog met enke- kleinere maatregelen van sa- 'en nog eens tien miljoen. ooral de bezuinigingen op de ndelijke organen voor het leer- agwezen en de Boop's zullen ard aankomen. De landelijke Pleidingsorganen verzorgen tder meer de leerovereenkom- ,en met bedrijven voor de leer- >EN HAAG (ANP) - Het duurt w aarschijnlijk nog drie tot vier lagen voordat met nitrobenzol ervuild Rijnwater Lobith be- eikt. Tot die tijd worden me- ingen verricht tussen Lud- dgshafen en Lobith, om de ma- e van vervuiling te bepalen. Af- ankelijk van de resultaten aarvan beslist het district ujn-Kennemerland eind deze roek ot het innemen van drink water tijdelijk moet worden ge taakt. lingen in het leerlingwezen. Op dit moment staan zij nog op de onderwijsbegroting voor circa 130 miljoen. De negentien bedrijfstakgewijze overlegstructuren tussen onder wijs en bedrijfsleven verliezen met het schrappen van de 5 mil joen subsidie hun volledige fi nanciering. Ze zijn opgericht in de jaren 1987-1989, als en uit vloeisel van de aanbevelingen van de toenmalige commissie- Wagner, die de Nederlandse re gering adviseerde over het te voeren industriebeleid. Formeel worden de Boop's overigens niet opgeheven: als stichtingen kun nen zij zelf beslissen over hun voortbestaan. Onduidelijk blijft de verhouding tussen de 70 miljoen gulden die Ritzen en Wallage nu voorstel len, en de bezuiniging van 150 miljoen gulden op het arbeids marktgerichte onderwijs waar toe het kabinet voor kort voor de zomer besloot. f k DEN HAAG - Minister Braks (links) en commissie-voorzitter H. Eversdijk (CDA) voor aanvang van de hoorzitting over de visserij affaire. De Kamer ondervraagt dertien mensen. De achter gesloten deuren afgenomen verhoren worden vandaag afgesloten. De teksten worden vrijdag openbaar gemaakt. Daarna kan minister Braks (samen met zijn collega Hirsch Ballin van justitie) zich opmaken voor het openbaar kamerdebat dat maandag 17 september wordt gehouden (foto Paul VreekerlANP AMMAN/GENEVE/WASHING- TON (GPD) - Het aantal vluch telingen aan de grens tussen Irak en Jordanië loopt nog steeds op. In tegenstelling tot de mededeling van een VN-mede- werker in Genève, dat gisteren voor het eerst meer mensen de kampen hadden verlaten dan er waren binnengekomen, meldde het Iraakse Rode Kruis gister avond een aanhoudende stroom van vluchtelingen. De woordvoerder van de organi satie voor rampenhulp van de Verenigde Naties verklaarde, dat het transport vanuit de ten tenkampen in het grensgebied naar de Jordaapse hoofdstad Amman sinds het weekend goed op gang is. Er zouden gisteren zevendui zend vluchtelingen naar het vliegveld bij Amman zijn ver voerd, vanwaar zij met vliegtui gen naar hun land van herkomst worden gebracht. Daarentegen zouden er slechts drieduizend nieuwe vluchtelingen uit Irak en Kuwayt in de kampen zijn gear riveerd, waardoor het totaal op 74.800 kwam. Volgens een medewerker van het Rode Kruis in Irak bevinden zich aan de grens echter min stens 360.000 vluchtelingen, die nog niet door Jordanië zijn toe gelaten. Naar schatting 300.000 van hen zijn Egyptenaren, de an deren komen uit Aziatische lan den. Deze groep neemt nog ge staag in omvang toe. Irak heeft ontkend vluchtelingen aan de grens tegen te houden, of de toe latingsprocedure te hebben ver zwaard. De meer dan 120 medewerkers van het Braziliaanse bouwbe drijf Mendes Junior moeten, in tegenstelling tot eerdere berich ten, toch in Irak blijven. De Bra zilianen mogen niet wég omdat Mendes Junior er niet in slaagt een ander bouwbedrijf te vinden dat de werkzaamheden over neemt. De Braziliaanse regering had al een militair vliegtuig gecharterd om de Brazilianen in Jordanië op te halen. De kleine twintig werknemers van Volkswagen do Brasil is wel een uitreisvisum toegezegd. Amerikaanse geheime diensten maakten gisteren bekend over aanwijzingen te beschikken, dat pro-Iraakse Palestijnse groepe ringen begonnen zijn met het voorbereiden van terroristische acties tegen Amerikaanse doe len in het Midden-Oosten, en dan met name in Saudi-Arabië. Volgens de Washington Post zijn deze groepen nu bezig met „ver kennende operaties". Een van de bronnen van de krant zegt over de terroristische organisaties: „Het is alleen maar een kwestie van tijd. Ze zullen proberen toe te slaan, in of bui ten Saudi-Arabië". De vrees voor terroristische aanslagen heeft inmiddels geleid tot ver gaande veiligheidsmaatregelen in en rond de Amerikaanse ba ses in het oosten van Saudi-Ara bië. Speciale aandacht wordt daar bij besteed aan de mogelijkheid, dat terroristen zullen proberen met raketten Amerikaanse vliegtuigen te bestoken, en aan de kans op een zelfmoord-aanval met behulp van vol explosief materiaal zittende voertuigen. Een dergelijke aanslag trof in 1983 een Amerikaanse mari niersbasis in Libanon. De actie kostte 241 militairen het leven. Inmiddels heeft het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken gisteren in een rapport be kendgemaakt, dat Cuba en Roe menië, ondanks de VN-boycot van Irak, nog altijd proberen olie uit Irak te verkrijgen. Cuba heeft volgens het rapport nog onlangs Iraakse olie gekocht, en Roeme nië probeert langs indirecte weg aan Iraakse olie te komen. Dat laatste werd overigens gisteren categorisch ontkend door de Roemeense ambassadeur bij de Verenigde Naties. Het rapport meldt, dat ook el ders gaten in de economische boycot van Irak dreigen te val len. Zo zouden twee niet nader bij naam genoemde Westeuro- pese ondernemingen hebben ge probeerd in het geheim voedsel naar Irak te verschepen. Onder nemers in Oost-Azië en Afrika trachten eveneens handel met Irak te drijven, en Syrische boe ren maken gebruik van de lange grens tussen Syrië en Irak door eveneens klandestien voedsel Irak binnen te brengen, aldus het rapport. Advertentie De dienstplicht wordt met twee maanden bekort. De laatste lich ting dienstplichtigen voor dit jaar. die op 29 oktober moet op komen, hoeft maar 12 maanden te dienen. De maatregel zal op Prinsjesdagvolgende iveek dinsdag, bekend C worden gemaakt w Het voormalige districtskantoor van de Koninklijke Marechaus see in Vlissingen is gekraakt. De twaalf krakers protesteren te gen afbraak van het pand. Ze willen er een ivoon- Q en werkgroep stichten ij f r t P P3 I 4 De politie van Terneuzen trof dinsdagochtend even buiten Zaamslag een heuse wasbeer aan. Waar het dier vandaan komt is niet bekend. Op de Ne derlands-Duitse grens na le ven in ons land geen Q wasberen in het ivild. w WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊ (Slot zie pagina 13 kolom 7) halen Vrijdag en zaterdag wordt in Middelburg het 'Open Snooker Zeelandgehouden. De organi satie van het snookertoernooi is erin geslaagd een aantal inter nationale toppers naar Zeeland toe te 16 WÊÊÊÊKHÊÊHÊM SCHIPHOL (ANP) - Op vakan tievliegreizen wordt vanaf 1 ok tober een toeslag geheven in verband met de sterk gestegen brandstofprijzen als gevolg van de Golfcrisis. De toeslag va rieert binnen Europa van 23 tot 44 gulden. Op de intercontinen tale bestemmingen moet 95 tot 133 gulden worden bijbetaald. De inning vindt plaats op de luchthavens, zo is vernomen in luchtvaartkringen. Het bestuur van de ANVR-reis- organisaties is hiermee dinsdag avond akkoord gegaan na afzon derlijk overleg met de charter maatschappijen Martinair, Transavia Airlines en Air Hol land. De ANVR heeft zich bij haar be sluit gebaseerd op verschillende gegevens. De organisatie had al lereerst het ministerie van eco nomische zaken gevraagd na te gaan of de prijsverhoging die de chartermaatschappijen hadden voorgesteld, reëel was. Ten tweede is gekeken naar de situa tie in andere landen op basis van gegevens van de internationale federatie van touroperators. Ten slotte hebben de chartermaat schappijen accountantsverkla ringen overlegd. De ANVR had aanvankelijk la ten weten de wens van de char termaatschappijen niet erg ver standig te vinden, maar had al aangekondigd de prijsverhoging te zullen doorberekenen. De reisorganisaties vinden dat de chartermaatschappijen zich voor dit soort zaken beter moe ten indekken. De lijndienstmaatschappijen hadden al eerder hun tarieven verhoogd, zij het in mindere ma te. Bij chartermaatschappijen weegt de verhoging zwaarder omdat brandstofkosten in een charterticket een veel groter deel van de kosten vormen dan in een lijndienstticket. In het lijndienstverkeer, waarvan vooral zakenreizigers gebruik maken, kan naast het kale ver voer meer worden verdiend op allerlei bijkomende service. (Advertentie) Natuurlijk staat uw regionale dagblad vol nationaal en internationaal nieuws. Toch onderscheidt zo'n krant zich van de 'normale' kranten. Want naast het nieuws uit binnen- en buitenland vertelt het regionale dagblad wat er in uw directe omgeving gebeurt. En dat maakt 'm zo boeiend. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar te bellen. Hnimr.lnliiik Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. i Tel.: Ik wil de PZC 4 weken lang (u kunt deze bon zonder [voor 12,50 postzegels aan ons terugsturen). afdeling abonnementen BELLEN GAAT SNELLER Antwoordnummer 123 MIStA 4380 VB Vlissingen VIIOY~OYZIO

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1