Wim Millenaar naar China als docent saxofoonmuziek Metenopbrengst s wisselvallig Zeelandhallen Goes failliet Nieuwe sores rond de WOV "Al het nieuws van hier tot Tokyo." Vermoorde Chinezen zaten in drugshandel aarschijntijk geen schadevergoeding In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. Liefde DINSDAG 11 SEPTEMBER 1990 Toernees - Schade ampagne vroeg begonnen Vervoer Eind aan jarenlang mismanagement A-team Evenementen Tracékeuze moet worden uitgesteld Extra kosten PZC zeeland JERIKZEE - Op uitnodiging an het conservatorium van ijanghai gaat de saxofoondo- ;ent aan de Zeeuwse Muziek- jchool in Zierikzee, Wim Mil lenaar, naar China om een se- •ie muziekuitvoeringen en le- ;ingen te verzorgen. Tevens ral hij tijdens zijn verblijf in jktober lesgeven aan Chinese „onservatoriumleerlingen. Het zijn bezoek aan China wil Hillenaar laten zien dat de sa xofoon wat hem betreft een volwaardige plaats verdient in de muzikale wereld. Wim Millenaar is voor zover he tend de eerste Nederlandse sa xofonist die in China klassieke iaxofoonmuziek gaat doceren. ,In het verleden", vertelt Wim Millenaar, „heeft China wel ■ens een jazzsaxofonist binnen haar landsgrenzen gehad, maar tot op dit moment is het nog steeds een uitzondering. Er zijn in ieder geval geen Chinese saxofoondocenten, terwijl er toch belangstelling is." Hoe groot die interesse van Chinese zijde zal zijn, kan de uit Rotterdam afkomstige do cent niet voorspellen. „Het is nog een volkomen verrassing wat me te wachten staat. Hoe veel leerlingen geïnteresseerd zijn weet ik echt niet. Mis schien twee, misschien hon derd." Het conservatorium in Sjang hai kent volgens Millenaar twee studierichtingen: de tra ditionele muziek en de Westeu- ropese. In beide richtingen ont breekt de saxofoon. Millenaar: „In het Chinese muziekonder wijs is tot nu toe geen enkele aandacht aan de saxofoon be steed. Dit in tegenstelling tot West-Europa en Amerika waar het een van de populairste mu ziekinstrumenten is." Het reisje naar China is niet de eerste buitennlandse trip die Millenaar maakt. Na een con servatoriumopleiding in Gro ningen en Rotterdam, alwaar hij in 1989 cum laude slaagde, volgde Wim masterclasses in Frankrijk en Zweden. Als im proviserend musicus maakte hij toernees door Nederland en België met, onder andere dans gezelschap Reflex en muziek theatergezelschap Werk in Uit voering. Momenteel speelt hij regelmatig in het Rotterdams Philharmonisch Orkest. Vast onderdeel van zijn agenda zijn de lessen in Leiden en Zierik zee. Wim Millenaar is van plan de Chinese leerlingen op dezelfde manier te onderwijzen als zijn Nederlandse: er achter komen hoe de leerling is, wat voor soort muziek hij leuk vindt en wat hij al kan. „Ik heb geen idee wat ze al weten, of er al enig begrip is van de klassieke saxofoonmuziek. Het staat in ieder geval vast dat er geen kennis is over de techniek van het bespelen van een saxofoon, vandaar dat ze iemand uit West-Europa gevraagd heb ben", zegt Millenaar. Hij hoopt dat hij bij de Chinese leerlingen in ieder geval nieuwsgierigheid aantreft naar de westerse ma nier van spelen. „Ik ben ook zeer benieuwd hoe ze onze mu ziek interpreteren." Saxofoondocent Wim Millenaar (foto Oscar van Beest Eervoer van varkens mag weer RNEUZEN - De Zeeuws- amse varkenshouders, en aantal collega's rondom het ibantse Baarle-Nassau, mo- vanaf vandaag, dinsdag, r varkens vervoeren in de io. Het ministerie van land- iw, natuurbeheer en visserij ft het vervoerverbod met in- ig van vannacht 0.00 uur op- even. fokkers en mesters in West- uwsch-Vlaanderen hebben ta een half jaar met het ver- irverbod opgescheept geze- Het verbod werd 13 maart ingesteld en tien dagen later mochten ook de varkenshou ders ten oosten van het kanaal van Gent naar Ternèuzen geen dieren meer af- en aanvoeren. De Zeeuwen hamerden er steeds op dat in Nederland geen enkele haard van varkenspest was ge vonden, maar het ministerie bleef de situatie over de grens te gevaarlijk vinden. Nu in België de maatregelen voor aan Zeeuwsch-Vlaanderen en Bra bant grenzende gebieden zijn versoepeld, kan het verbod in Nederland worden opgeheven, verklaarde een woordvoerder van het ministerie maandag. De woordvoerder: „Rond Winge- ne, de plek waar begin dit jaar de eerste gevallen van varkenspest werden gemeld, gelden nog strenge voorschriften. Voor de gebieden daar omheen heeft het permanent veterinaire comité echter versoepelingen afgekon digd. Dat betekent dat er in Bel gië al een bufferzone tegen de uitbreiding van varkenspest is opgeworpen en dat was genoeg reden voor de minister om het vervoerverbod voor Zeeuwsch- Vlaanderen en Noord-Brabant op te heffen." Nederlandse var kenshouders mogen nu, voor zover de Belgische regels dat nu toelaten, ook weer varkens naar België uitvoeren. De Zeeuws-Vlaamse mesters en fokkers zijn blij dat het vervoer verbod eindelijk van de baan is. Varkenshouder J. A. Dekker, één van de vier boeren die een kort geding tegen de staat aan spanden, is opgelucht dat het voorbij is. Hij verwacht niet dat de varkenshouders nog extra schadevergoeding krijgen. I. ..Wat dat betreft is het wel een beetje triest dat we net de goede tijd aan ons voorbij hebben zien gaan. Het laatste half jaar wer den goede prijzen behaald, maar wij hebben daar niet van kunnen profiteren. En nu loopt het net weer een beetje terug." Dekker durft geen uitspraken te doen over de schade die Zeeuws-Vlaamse varkenshou ders hebben geleden. „Sommi gen zullen nauwelijks financiële nadelen hebben gehad. Maar ik ken ook een grote mester die er zo'n 30.000 gulden bij ingescho ten is." Het dierenartsen echtpaar Van Bruinessen-Kapsenberg uit Aardenburg is ook verheugd dat het vervoerverbod niet langer geldt. Zij hebben de hele tijd aangedrongen op financiële on dersteuning van de gedupeerde varkenshouders. „Toen allerlei diensten hier zeer streng kwa men controleren, bleken de Zeeuws-Vlamingen de zeer strenge regels voorbeeldig na te- volgen. Het moet intussen heel Nederland duidelijk zijn dat de varkenshouders in deze regio heel goed met hun vak bezig zijn", aldus de dierenartsen. 3LST - De bietencampagne is n tien dagen eerder dan nor- lal begonnen en de verwach ten dit jaar voor de op- engst per hectare zijn door- arts hooggespannen. De op- engstverschillen in de diver- üelen van Zeeland lijken ech- groter dan ooit, en de regen n de afgelopen dagen heeft (i nadelige invloed op het sui- rgehalte. eland in haar geheel kende dit ir ten opzichte van andere avincies een droge zomer. Vol- ns M. Murre, hoofd agrarische :nst van de Suiker Unie, had t aanvankelijk tot gevolg dat bieten hier relatief veel suiker vatten, 16 tot 16,5 procent Sn dat is veel in vergelijking :tde 14,5 landelijk."). Door de ;en van de afgelopen dagen ;en de bieten zich echter vol ■t water. De opbrengst in ki- s neemt daardoor toe, maar t suikergehalte zal in de mees- gevallen afnemen. („En dat is tuurlijk heel jammer."). Naar rwachting zal het gemiddelde ikergehalte rond de 16 pro- it gaan draaien. Volgens G. Ion, hoofd landbouwkundige n de CSM, is dat 'heel bevredi gd' Een positief gevolg van de ;en is het gemakkelijker rooi- één dag bietentransport zegt Quaak, districtshoofd van de iker Unie: „Naar aanleiding a twaalf monsters die we de af- open weken hebben genomen wachten we een hoge op- :ngst. Bij de dertig kilo die we derzocht hebben zaten hele 'oie bietep, maar ook echt he- slechte." Niet alleen landelijk er een verschil in bietenop- tngst en suikergehalte maar West Zeeuwsch-Vlaanderen heeft volgens Quaak naar ver wachting 'redelijke bieten', het middën over het algemeen 'slechte', en het oosten 'goede bieten'. De opbrengst op de droge zand gronden zal naar verwachting wat tegenvallen. De kleigrond, vooral Oost Zeeuwsch-Vlaande ren, zal een betere produktie te zien geven. In Zeeuwsch-Vlaan deren staan veruit de meeste bieten, ruim 8000 hectare, ge volgd door Zuid-Beveland met ruim 3000 hectare. Quaak rekent dit jaar voor Zeeland op een ge middelde opbrengst per hectare van 62 ton, dat is een kleine 10 ton meer dan normaal, maar ongeveer 6 ton minder dan de ge middelde landelijke opbrengst. Het districtshoofd zegt er echter niet van te zullen schrikken dat sommige boeren genoegen moe ten nemen met een opbrengst van 30 ton per hectare, terwijl anderen zich heel gelukkig mo gen prijzen met 80 tot 90 ton. Het tarra-gewicht valt volgens hem mee, en ligt op ongeveer 15 pro cent. Wat het bieten transport betreft worden deze week nog weinig problemen verwacht, omdat al leen de Suiker Ünie in Din- teloord en Roosendaal nog maar draait. De CSM in Breda begint volgende week. Ook in Zeeuwsch-Vlaanderen gaf het vervoer, nu in plaats van naar Sas van Gent naar West-bra- bant gereden moet worden, op de eerste dag geen problemen. Het gros van de vervoerders neemt de kortste weg, per pont: volgens districtshoofd Quaak k provinciaal, zelfs regionaal. (Slot zie pagina 11 kolom 8 eerste vrachtwagens met bieten melden zich in Perkpoider voor overtocht naar Kruiningen (foto Canule Schelstraete) - l Het complex van de Zeelandhallen in Goes (foto Willem Mieras) GOES - Evenementenhallen Beheer BV uit Bergen op Zoom heeft het faillissement aangevraagd voor de Zee landhallen in Goes. Morgen (woensdag) behandelt de rechtbank in Middelburg de aanvraag en zal naar alle waarschijnlijkheid een cura tor worden aangewezen. Daarmee komt een einde aan een jarenlange geruchten stroom over mismanagement en zwendelpraktijken in de Zeelandhallen. De Zeelandhallen zijn in 1987 gebouwd op initiatief van A. V. J. van Es, die de exploitatie van het beursgebouw en het restaurant voor zijn rekening nam. Aanvankelijk was ook T. Linssen van Organisatiebu reau Linssen uit Bergen op Zoom bij de voorbereidingen betrokken maar deze trok zich al snel terug. Linssen, die naderhand nog vaker in de geschiedenis van de evenementenhal zou opdui ken, legt desgevraagd uit waarom: „Toen al was duide lijk dat de zaak op volstrekt geflatteerde cijfers moest gaan draaien. Als een van de grootste gebruikers, organisa tor van onder meer de Snuffel- markt en verschillende beur zen, wist ik heel goed welke be dragen dergelijke evenemen ten opleveren. Daarvoor werd gewoon het dubbele opge voerd, er klopte niets van. Ik zelf ben toen, met duidelijke opgaaf van redenen uit de trein gestapt en heb ook de ge meente Goes, de bank en de aannemer op de hoogte ge steld van de gang van zaken. Naar mijn idee een frauduleu ze zaak. Ik wilde er niets mee te maken hebben". De gemeente, de aannemer noch de bank deden iets met de informatie van Linssen. Tot begin maart dit jaar de bank aan de bel trok: de zaken wa ren dusdanig uit de hand gelo pen dat de bank, Credit Lyon- nais, stappen zou ondernemen als niet onmiddellijk het ma nagement zou veranderen. Op dat moment herinnerde ieder een zich plotseling de profeti sche woorden van Linssen, die dan ook werd aangesteld als leider van een zogenaamd A- team: een clubje van deskun digen dat moest onderzoeken waar en hoe het allemaal was fout gegaan en wat er moest gebeuren om de zaak te red den. In een vergadering met het A- team, de gemeente, de exploi tant en zijn accountants plus nog een aantal achtergestel- den. bedrijven die nog geld van Van Es tegoed hadden, aanvaardde Linssens bedrijf Evenementenhallen Beheer BV het management, behalve de financiële kant van de zaak. Van Es werd gedwongen zijn aandelen uit handen te geven aan Schipper Accountants BV, het bedrijf dat vanaf het begin Van Es' transacties be geleidde. De pogingen van Linssen om de schapen weer op het droge te krijgen mochten kennelijk niet baten want juist zijn be drijf heeft nu het faillissement aangevraagd. „Zo willen wij niet werken, niets werd be taald'. Nog afgezien van onze vordering: de betaling voor het management vanaf april, kwamen we vreselijk in de pro blemen. De werknemers kre gen geen loon en leveranciers konden naar hun centen flui ten. Als wij een advertentie plaatsen, die niet wordt be taald, krijgt ons bureau een slechte naam. Daar pas ik voor. Daarom ben ik naar de rechtbank gestapt, al kan ik ook mijn geld vergeten. Liever duidelijkheid dan doorgaan met zo'n zieke onderneming", zegt Linssen. De gebruikers van de Zeeland hallen hoeven zich evenwel geen zorgen te maken over de voortgang van evenementen. De zaken die zijn afgesproken zullen waarschijnlijk gewoon doorgaan. Een curator kan juist daaruit nog middelen ha len om de crediteuren te beta len. Volgens Linssen zijn de twee vaste werknemers van de Zeelandhallen al twee keer be taald uit parkeergelden en beursinkomsten waarop de crisismanager toevallig de hand wist té leggen. „Dat viel weliswaar buiten mijn competentie want finan ciële zaken handelde ik niet af. In feite heb ik er helemaal niets meer mee te maken om dat ik officieel per 15 augustus de taak heb neergelegd. De vertegenwoordiger van het ac countantsbureau, M. G. Ver beek, is daarin overigens mee gegaan. Ten opzichte van de gebruikers heb ik beloofd za ken te zullen behartigen tot een curator is benoemd." Linssen toont zich verbolgen over het feit dat Van Es aande len en management weer heeft overgenomen sinds hij als cri sismanager opstapte. „Ik ben bang dat er nu zoveel mogelijk geld bij de bank vandaan ge houden wordt". Als de rechtbank uitspraak heeft gedaan en de Zeeland hallen zijn in wat rustiger vaarwater terecht gekomen, zal de gemeente Goes weer met het A-team rond de tafel gaan zitten om te bezien hoe het verder moet met de hallen. Want iedereen is er, ondanks alles, van overtuigd dat het evenementencomplex toe komst en mogelijkheden heeft MIDDELBURG - Het klimaat rond de plannen voor een vaste Westerschelde-oeverververbin- ding is er de laatste dagen niet vriendelijker op geworden. Na dat CDA-gedeputeerde J. B. Ventevogel afgelopen vrijdag onthulde dat een WOV de pro vincie enkele tientallen miljoe nen guldens meer gaat kosten, dan de 4 miljoen per jaar die er voor op de lat zijn gezet, kwam de eerstverantwoordelijke ge deputeerde mr J. de Boe giste ren met weer andere sores voor de dag: de keuze van een WOV- tracé moet worden uitgesteld. De Zeeuwse staten hadden in december een beslissing willen nemen over het tracé, maar hoorden gisteren dat ze nog ze ker tot februari/maart moeten wachten. Oorzaak is de trage gang van zaken bij de Raad van de Waterstaat die eerst nog een 'onafhankelijk' advies moet uit brengen. De eerstverantwoordelijke ge deputeerde mr J. de Boe (CDA) confronteerde de statencommis sie voor verkeer en waterstaat gisteren met de mededeling dat het advies niet eerder dan begin december tegemoet kan worden gezien. De raad geeft volgens hem voorrang aan de afhande ling van een aantal andere kwes ties. In ambtelijke kringen vraagt men zich nu af of het wel verstan dig is de Zeeuwse staten in de eerste maanden van het komend jaar. zo vlak voor de statenver kiezingen in mei, een besluit te laten nemen over een zo gevoeli ge kwestie als het WOV-tracé. De woordvoerders van de sta tenfracties vonden het gisteren nog te vroeg om op die beden king te reageren. Het nieuws dat de provincie veel dieper in de beurs moet tasten, wil er ooit nog iets komen van een WOV, is de staten niet alleen zwaar op de maag gevallen, het prikkelt ook de nieuwsgierig heid. VVD-fractieleider J. I. Hen- nekeij vuurde er gisteren tal van vragen over af. Waarom die ex tra kosten? Waarom moet die provincie die betalen? Om welke bedragen gaat het precies? Ge deputeerde De Boe kon of wilde (Slot zie pagina 11 kolom 7) THOLEN (GPD) - Belgische narcoticabestrijders menen dat de Chinezen Koh en Cheung, die op begin augustus dood in een kreek bij Oud-Vossemeer zijn gevonden, mogelijk in België omgebracht zijn. Ze zouden het slachtoffer zijn geworden van een machtsstrijd om het mono polie van de harddrugshandel in België. Het Zeeuwse politie team dat de moorden onder zoekt, heeft nog geen spoor van de dader(s). De politie in grote Belgische ste den heeft al maanden te maken met een stijgend aantal heroïne- doden. Volgens een woordvoer der van een narcoticabrigade in Brussel brengen Chinezen uit Amsterdam zogenaamde rosse heroïne van slechte kwaliteit het land binnen. Alleen al in Antwerpen zijn dit jaar elf drugsdoden gevallen en konden minstens 150 verslaaf den na een overdosis of na ge bruik van slechte kwaliteit he roïne, in klinieken gered wor den. Het aanbod is met name in Antwerpen enorm. De politie houdt er ernstig rekening mee dat er slecht versneden heroïne te koop wordt aangeboden, waardoor het grote aantal do den te verklaren valt. Een woordvoerster van de Cen trale Recherche Informatie dienst zegt dat de rosse heroïne maar één keer in ons land is aan getroffen. Het is volgens haar in derdaad een Chinese harddrug die verkeerd bewerkt is. De Chinezen N. Cheung (40) uit Hong Kong en C. Koh (43) ken den elkaar zeker uit het drugs circuit. Een van hen de politie wil niet zeggen wie was voor handel in drugs veroordeeld. Of ze tegelijkertijd en op dezelfde plaats geliquideerd zijn, kan de politie niet zeggen. (Advertentie) In uw regionale dagblad sUiat niet alleen wat er in het buitenland gebeurt. Ook het nationale nieuws komt volop aan bod. Maar dat is niet alles. Want uw regionale dagblad verskuit tevens het nieuws uit uw directe omgeving. F.n dat maakt 'm zo boeiend. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar te bellen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. 4 weken voor één tientje en één riks! Anton (icc.smk Naam: Adres: Ik wil de PZC 4 weken lang voor 12,50 PC Plaats: Tel.: (U kunt deze bon zonder postzegels aan ons terugsturen). afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen B£U£N GAAT SNULER 01184 84215 Er zal nog eens goed over de opzet van de stadhouders feesten van Middelburg ge stoeid moeten worden. Dat vinden althans de organisa toren. Afgelopen weekeinde werd het opnieuw duidelijk. Rond zes uur stroomt de Markt leeg. De horecaonderne mers, die daar als trotse stadhouders hun tentje en .hun gasfornuis hebben opge slagen, zien de uittocht met lede ogen aan. Zij staaji er juist omdat ze een hapje wil len verkopen en de bezoe kers een wandeling naar huis willen besparen. En toch, telkens met etens tijd kijken ze uit over een uit gestorven marktplein. Het is jammer voor de orga nisatoren. De bezoekers van de stadhoudersfeesten hou den van hun stad, heus wel. Maar de liefde gaat bij hen niet door de maag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 9