)ouane garandeert ontroledichtheid ij vis-aanlanding Buthelezi boos op PvdA-kamerlid commentaar Helsinki Brussel kkoord Bonn en Moskou ver kosten aftocht Russen Proces rond ramp Zeebrugge begonnen Nieuw! Het Volle Pond voor in de keuken. Dat zit niet voor niets in 'n kuipje. Burgerpersoneel vervangt turbines van fregat in Golf binnen- en buitenland Tutu waarschuwt voor gevaar staatsgreep Elf doden in Soweto DINSDAG 11 SEPTEMBER 1990 IaNNESBURG (UPI) - De Jafrikaanse president Fre- |u de Klerk en Nelson Man- I, topman van het Afrikaans tonaal Congres (ANC), ko- I vandaag in Pretoria bij el- j om het geweld in de zwarte Inoorden te bespreken. Dat Ikte het ANC maandag be ll. Bisschop Tutu en enkele (ere geestelijken waar- Twden De Klerk maandag het gevaar van een staats- Chaos ifter bedreigt utomobilist Compensatie Nog meer MARGARINE VOOR BAKKEN EN BRADEN. Het Volle Pond voor in de keuken. Minstens 70% cis-onverzadigd vet. Dutje bpoverleg Pretoria over geweld rP- Ir gevechten tussen aanhan- s van het ANC en leden van fulu-beweging Inkatha kwa de afgelopen zes weken leveer 600 mensen om. In de lht van zondag op maandag Ten bij gevechten in de zwarte ■rstad Soweto elf doden. Ichop Desmond Tutu en drie (ere hoge Zuidafrikaanse jstelijken hebben president derik de Klerk er maandag |r gewaarschuwd dat een ge- minninge „derde macht" be- [kan zijn met het voorberei- van een staatsgreep in [-Afrika. Dit blijkt uit een nmuniqué van het kantoor i de zwarte aartsbisschop. Tijdens een gesprek dat een uur duurde hebben de geestelijke voorlieden het Zuidafrikaanse staatshoofd oogegetuigenver slagen voorgelezen van 36 geval len van doodslag die gepleegd zijn in het zwarte woonoord Se- bokeiig op 60 km ten zuiden van Johannesburg. Getuigen hebben verklaard dat blanke mannen, die hun gezicht zwart hadden gemaakt, meede den aan een aanval die naar ver luidt het werk was van aanhan gers van Zulu-leider Buthelezi op woningen van niet-Zulu's. Politie noch leger deden hun best om de mannen te ontwape nen. „De bisschoppen verklaarden dat ze een duistere „derde macht" er van verdenken dat die het land in chaos wil storten, waarschijnlijk om een klimaat te scheppen waarin een staats greep tegen de regering-De Klerk een goede kans zou ma ken", aldus het communiqué. De bisschoppen willen een on middellijke zuivering van de po- N HAAG (ANP) - De Neder- dse Douanebond garandeert samenwerking tussen doua- rs en ambtenaren van de Al- nene Inspectiedienst (AID) n voldoende contröledicht- d" bij de vangstaanvoer van in de Nederlandse havens, orzitter De Jong van de Doua- )ond verbaast zich maandag en brief aan minister Braks aan de Tweede Kamer over feit dat de douane „gelet op weerkerende problemen de controle op de vis- igst", niet wordt betrokken de controle. „aanbod" van de douane- ïd komt nadat minister ks anderhalve week geleden weten dat ondanks alle con- e het illegaal aanlanden van gewoon doorgaat. Deze week hoort de Kamer een aantal be trokkenen, alvorens een oordeel te vellen over Braks' controlebe leid. Op de achtergrond speelt boven dien mee dat de douane na het opengaan van de Europese gren zen een deel van haar werkzaam heden kwijtraakt en naarstig op zoek is naar nieuwe taken. Volgens De Jong hebben doua ne-beambten op grond van wet telijke bevoegdheden de moge lijkheid controles op de aanlan ding van vis uit te voeren. „Waarom wordt er wel samenge werkt met de AID op andere ter reinen, en niet op het gebied van de visaanlanding", zo vraagt hij zich af. De bond hoopt dat de Kamer de suggestie bij de be sluitvorming zal betrekken. (Zie ook pagina 4) litie en de Zuidafrikaanse veilig heidsdienst „om die te ontdoen van elementen die het proces van vrede in Zuid-Afrika zouden kunnen pootje haken". De geestelijken noemen het „van wezenlijk belang" dat „de politie en de veiligheidstroepen het vertrouwen hebben van de gehele gemeenschap". Verder dringen zij aan op voortdurend justitieel onderzoek naar uitin gen van geweld, te beginnen met de moorden in Sebokeng. Ook pleiten zij voor de vorming van een nieuwe eenheid binnen de veiligheidstroepen „die op een zodanige basis is samengesteld dat ze door de zwarte gemeen schap wordt gerespecteerd". 'mg Delegatieleider Aarts en Buthelezi (foto Raymond RuttinglANP) DURBAN (ANP) - Inkatha-leider Mangosuthu Buthelezi, hoofd van het niet onafhankelijke thuisland Kwazulu in Zuid-Afrika, heeft maandag de opstelling gehekeld van PvdA-kamerlid J. Verspaget. Hij deed dit na een gesprek met de Nederlandse par lementaire delegatie die op werkbezoek is in Zuid-Afrika. Buthelezi zei dat Verspaget blijk had gegeven van partijdigheid - ten faveure van het ANC - en noemde haar kleingeestig. Haar vraagstelling was „agressief', aldus Buthelezi, terwijl de andere delegatieleden zich zakelijk opstelden. Tussen aanhangers van Buthelezi, prins van de Zulu's, en van het ANC woedt een bloedige machtsstrijd. In Zuid-Afrika klin ken steeds nadrukkelijker de berichten door dat de politie in de ze gevechten partij kiest voor de Inkatha-aanhangers. In een reactie op de aantijgingen van Buthelezi verklaarde Ver spaget haar opstelling met te zeggen dat zij de afgelopen dagen veel heeft gehoord dat wijst op betrokkenheid van Inkatha-men- sen bij het zwarte geweld. I I I I I I I I MMMil vj Wat zondag in Helsinki tot stand is gekomen is iets waar de gehele wereld tientallen jaren van heeft gedroomd: de Verenigde Staten en de Sowjet- Unie zij-aan-zij in de strijd tegen het grote onrecht. De tekst van de gezamenlijke verklaring van Bush en Gorbatsjov is duidelijk en niet voor tweeërlei uitleg vat baar. De beide presidenten staan honderd procent achter al le stappen die in VN-verband zijn genomen tegen agressor Irak. Geen gedraai of een dubbele bodem in de verklaring; unanimiteit en eensgezindheid beheersen het gezamenlijke standpunt. Dat kan het begin vormen van een nieuw beleid van de beide grootmachten. De wereld als geheel zou er zeer mee gebaat zijn. De politieke ontwikkelingen van de afgelopen twee, drie jaar in de communistische wereld hebben zondag in Helsinki in positieve zin een verlengstuk gekregen. Het bijna bondgenootschappelijke optreden van de Russen en de Amerikanen in de Golfcrisis is van eenzelfde orde als het los laten van Oost-Europa en de Sowjet-instemming met de Duitse hereniging. Meer dan Bush legt Gorbatsjov dan nog een extra accent op het vreedzame karakter, dat het ken merk moet zijn van elke (gezamenlijke) aanpak ter oplossing- van de crisis. Maar van dat graduele verschil in opvatting blijkt overigens niets in de verklaring van de beide presiden ten. Voor het forum van de wereld belijden zij één en ander maal hun afschuw van het soort militaire avonturen a la Sad dam Hoessein. In dat kader past niet de dreiging van een militaire actie tegen Irak als dat land de 'aanbevelingen' van Bush en Gorbatsjov naast zich neerlegt. Een dergelijke optie dient eventueel op een later tijdstip aan de orde te worden gesteld. Militair ingrijpen moet als een allerlaatste middel worden gezien. Hoewel de verleiding, vooral voor de Amerikanen, groot is om een lik-op-stuk-politiek toe te passen, heeft Bush die optie niet gebruikt in Helsinki. Hij zou ook weinig gehoor hebben gevonden bij Gorbatsjov, die objectiever en minder emotioneel bij de Golfcrisis is betrokken. Onder de huidige omstandigheden is de in Helsinki overeengekomen aanpak de beste. Opvallend in het geheel van het Golfconflict is dat Bush een williger oor vindt bij Gorbatsjov dan bij zijn West- europese Navopartners. Deze staan, zo bleek gisteren in Brussel, afwijzend tegenover het zenden van grondtroepen naar het gebied van de Golf, zoals de Amerikanen hebben gevraagd. Deze terughoudendheid van de Europese Navo partners is begrijpelijk; zij beseffen maar al te goed dat er op dit moment een escalerende werking uitgaat van het zenden van grondtroepen. Een samen-uit-samen-thuis-gevoel is in dit opzicht misplaatst. De Westeuropese landen gaan hun verantwoordelijkheid tegenover de wereldgemeenschap echt niet uit de weg. Zij zijn wel degelijk in de Golf present met lucht-en zeestrijdkrachten. Vooralsnog zal Bush daar mee genoegen moeten nemen. Dim Van onze correspondent) ST-BERLIJN - De Westduit- |kanselier Kohl en de Russi- le president Gorbatsjov heb- maandag tijdens een tele- ingesprek in principe over stemming bereikt over de [js van de Duitse hereniging. onn werd vernomen dat de jstduitse regering bereid is ;eveer twaalf miljard mark ier jaar te betalen als com- ïsatie voor de stationerings- iten van de nog in de DDR ge erde Russische soldaten, k zou de huisvesting in de rjetunie van de vertrekken- militairen worden bekos- d. Westduitse staatssecretaris i financiën vliegt vandaag ir de Russische hoofdstad om laatste hindernissen uit de ?te ruimen. De Russische mi- ter van buitenlandse zaken vardnadze en zijn Westduitse lega Genscher lieten weten nu in principe niets meer de lertekening van het twee plus r akkoord, morgen in Mos- i. in de weg staat. Russen hadden 18 miljard hst, terwijl Bonn niet verder de gaan dan zeven miljard, ar in beide hoofdsteden twij- ie niemand eraan dat een npromis zou worden gevon- 1 Bij de top tussen Kohl en rbatsjov in de Kaukasus be- fde de Russische leider dat de 000 Russische soldaten voor d 1994 zouden worden terug trokken. Gorbatsjov had ech- ook duidelijk gemaakt dat de istduitsers een flink deel van d.OO (ANP) - De rijkspolitie Oploo heeft maandag in de igeving van de A73 een 24-ja- [e Italiaan aangehouden die ran wordt verdacht een auto- ibilist te hebben gegijzeld on- r bedreiging van een mes. De 'itie in Oploo heeft dit maan- gavond meegedeeld. man, die ter hoogte van Nij gen als lifter was ingestapt, tte plotseling een mes op de rst van de bestuurder en eiste t deze hem naar Keulen zou sngen. Ter hoogte van het kla- i'blad Rijkevoort wist de auto- Jbilist zijn voertuig tot stil- md te brengen en te vluchten. 1 hield een passerende auto n en werd door de bestuurder arvan naar de politie van Box- ;er gebracht, lifter kon later in de omge- van de rijksweg worden ngehouden. de daaraan verbonden kosten op zich moesten nemen. Verder verlangde hij compensa tie voor de stationeringskosten, die Moskou na de invoering van de D-mark, in harde valuta moet opbrengen. Waarnemers in Bonn vonden dit geen onredelij ke eis, aangezien de Westduitse regering ook bijna twee miljard per jaar uitgeeft voor de geal lieerde strijdkrachten die in West-Duitsland zijn gelegerd. Het compromis is voor beide zij den aanvaardbaar. Kohl ziet de regeling, die ook een herscho lingscursus voor Russische mili tairen inhoudt, als een bijdrage voor het slagen van de perestroi- ka-politiek van Gorbatsjov. De Sovjetunie en de Verenigde Staten overwegen nog meer troepen uit Europa terug te trek ken als onderdeel van een ont wapeningsovereenkomst die naar verwachting nog dit jaar zal worden ondertekend. Dat zei de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, James Ba ker, maandag in Brussel. Baker zei dat de Amerikaanse plannen om. overeenkomstig het verdrag van Wenen, de troe pen te verminderen tot 195.000 man zijn achterhaald door de ge beurtenissen in Oost-Europa. De bewindsman zei dat de situa tie is gewijzigd door de geplande terugtrekking van de Sovjet troepen uit de DDR en als ge volg van een overeenkomst om de gezamenlijke troepenmacht van de beide Duitslanden te be perken tot 305.000. Kapitein Lewry bij aankomst voor de Old Bailey foto EPA) Advertentie ...minstens 70% cis- onverzadigd vet (w aan an 45 tot 50% linolzuur) en rij el geen cholesterol. Het Volle Pond voor in de keuken is een plantaar dige margarine voor bak ken en braden van een volstrekt unieke samenstelling. Het plan taardige vet dat erin zit, is namelijk grotendeels niet gehard. En dat heeft het grote voordeel dat Het Volle Pond voorin de keuken min stens 70% cis-onverzadigd vet bevat - precies wat verantwoorde voeding vandaag de dag vereist. Als gevolg van de samenstelling is deze margarine zo zacht, dat Gouda's Glorie Het Volle Pond aan er voorin de keuken niet in 'n pakje doet, maar in een kuipje. U herkent 't het gouden deksel en u kunt prima mee bakken en braden, het geeft bijvoorbeeld 'n prachtig bruine jus. Want verstandig eten moet natuurlijk wel lekker blijven, nietwaar? (Ükiuöas (Slorit LONDEN (AP) - Voor de Lon- dense rechtbank Old Bailey is maandag het proces begonnen rond de ramp met de Britse veerboot Herald of Free Enter prise, die maart 1987 voor de re de van Zeebrugge 193 mensen het leven kostte. Bij het proces, dat naar ver wachting vijf maanden zal du ren, moeten de eigenaar van de boot, P and O European Ferries - de nieuwe naam die Townsend Thoresen kort na de ramp aan nam - en zeven gewezen perso neelsleden zich verantwoorden voor aanklachten die nabe staanden van de slachtoffers te gen hen hebben ingebracht. Er is voorlopig gekozen voor de vorm van een proefproces, omdat het in de Britse rechtshistorie niet eerder is voorgekomen dat een bedrijf wordt veroordeeld we gens dood door schuld. De verdachten worden slechts aangeklaagd voor de dood van een van de 193 slachtoffers, een 27-jarige vrouw. Haar vader is de stuwende kracht achter een ver eniging van nabestaanden van de slachtoffers die de rederij ver oordeeld wil zien. De vereniging heeft een juri disch gevecht van ruim drie jaar achter de rug om de hoofdver dachten voor de rechter te krij gen. Onder de aangeklaagden zijn P and O topman Jeffrey De- velin. kapitein John Kirby, kapi tein van dienst David Lewry en de leerling-matroos Mark Stan ley. Bij een gerechtelijk vooronder zoek bekende Stanley dat hij tij dens de afvaart uit Zeebrugge een dutje deed, toen hij volgens het boekje geacht werd de open staande deuren van het autodek van de „rij-op-rij-af-boot" te slui ten. Tot vervolging van de leer ling-matroos kwam het niet, om dat een onderzoek uitwees dat de hele organisatie bij de rederij aan alle kanten rammelde DEN HAAG (GPD) - Technici van Defensie zullen komend weekeinde de twee defecte gas turbines van het marine-fregat Hr. Ms. Witte de With vervan gen. De oorzaken van de storin gen zijn nog volstrekt onduide lijk. Een woordvoerder van de fabrikant van de motoren, het Britse concern Rolls Royce, vindt het 'zeker niet normaal' dat ze de geest hebben gegeven. De problemen op het luchtver dedigingsfregat begonnen vori ge week donderdag toen één van de vier turbines uitviel. In het weekeinde bleek een andere voortstuwingsturbine wel bruik baar, maar „onbetrouwbaar" te zijn. Defensie heeft besloten bei de motoren te vervangen. De technici zullen, zodra diplo matieke toestemming is ver leend, aan het eind van de week naar Jebal Ali vertrekken, een plaats dertig kilometer van Du- bay in de Verenigde Arabische Emiraten. De groep, bestaande uit twee militairen en twintig burgerpersoneelsleden, is op vrijwillige basis samengesteld en krijgt momenteel een veilig heidstraining. Zij zullen het kar wei komend weekeinde moeten klaren. Volgens een woordvoer der van Defensie is de vervan ging van de motoren een „routi ne-klus". Tot het moment van reparatie blijft de Witte de With in de Straat van Hormuz pa trouilleren. Over de oorzaken van de storin gen aan de machines tast men nog in het duister. De speciale omstandigheden van het ge bied, waaronder de hitte, zouden er niets mee te maken hebben. Beide gasturbines zijn afkom stig van de Rolls Royce-fabrie- ken in Groot-Brittannië. PZC Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur; C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar; A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Steunpunt: Boekhandel Bik ker, Walstraat 94. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen. Tel. 01150-94457. Huist: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst. Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-8000 Zierikzee: Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Zaterdags in Goes, Middelburg en Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, 01184-84000; 's avonds op zondag t/m vrij dag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische bood schap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openings tijden; zaterdagstot 16.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tij dens kantooruren en maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondag avond v an 20.00 tot 22.00 uur: 01184-84000. Abonnementsprijzen: per kwartaal 73,80; franco per post 89,00; per maand 25,50; jaarabonnement 285,00; jaarabonnement franco per post 350,00; losse nummers maandag t/m vrij dag 1,35, zaterdag 1,75 p.st., (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 143 cent per mm; minimumprijs per advertentie 21,45; ingezon den mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,- meer. Volledige ta rieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprij zen exclusief 6 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V., Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 3