Ambtenaren boos op Ventevogel dvies: beheer 'houwburg in en stichting Facelift voor stadhuisbeelden Bouwbond FNV heeft steunpunt in Middelburg Zierikzee toneel skeelerwedstrij d provincie r lezers schrijven 13 \!\euw plan voor Neeltje Jans Cursus over bierbrouwen DINSDAG 11 SEPTEMBER 1990 _JtJE JANS - Aan de vele Bties die de afgelopen ja- Hoor Neeltje Jans zijn be llis weer een nieuwe toege- H. De Zierikzeeënaar Koos K Velde heeft een ontwerp mfietser bij otsing gewond gandschade ei gemaal lm een ton Slib Computerclub komt bijeen Uitleg over ontbreken 1,5 min valt verkeerd Maat vol ursusweekend )lkshogeschool Paar ton Kalksteen heeft het zwaar te verduren Landbouw en natuur bescherming Ziek Nederland Betutteling van gehandicapte eis naar Oosterscheldebodem Hingen - De 17-jarige B r uit Kwadendamme is [dagmorgen gewond ge- j bij een aanrijding in de lemsestraat in Vlissingen. Bmgen is met rugklachten gebracht naar het Vlis- H ziekenhuis. Hij reed met n bromfiets over het fietspad ast de Ritthemsestraat. De tomobilist R.C. van der B.(26) Hapelle sloeg van de Rit- Hsestraat linksaf de oprit 'ar de werf Scheldepoort in en H)te daarbij de bromfietser. i ongeval gebeurde om 7.50 [DDELBURG - De totale he die is aangericht door de ld in rioolpersgemaal Zin- eg tussen Middelburg en -Souburg bedraagt naar ting 100.000 a 150.000 gul- n. riet Waterschap Walcheren Rrzekerd tegen brandscha- Het brandje in de schakel- st legde vorige week dinsdag- Ren een deel van de afvoer n rioolwater op Walcheren gemaakt voor een installatie waarmee ongeveer honderd personen een tochtje naar de bo dem van de Oosterschelde kun nen maken. Sea-Scape is de naam die hij ervoor heeft be dacht. Het idee van Van de Velde is een ongeveer 20 meter hoge mast 10 meter diep op de bodem van de binnenhaven Neeltje Jans of een van de voormalige bouwdokken te plaatsen. Met behulp van een hydraulisch systeem beweegt een schijfvormige cabine met een doorsnede van 22 meter zich aan deze mast langzaam naar beneden, zodat de inzittenden een kijkje onder water kunnen nemen. Een ruim veertig meter lange loopbrug verbindt de cabi ne met een ontvangstruimte aan de wal. In die ontvangstruimte bevinden zich onder meer de kassa, een filmzaal en een kiosk. De achterliggende gedachté van Van de Veldes plan is de bezoe kers kennis te laten maken met de flora en fauna in de Ooster schelde. Voordat ze de reis naar de bodem van de zeearm onder nemen, kunnen ze door middel van films en dia's al een indruk krijgen van de natuurweten schappelijke waarden van de Oosterschelde. De patrijspoorten van de cabine bieden een blik op de onderwa terwereld. Hoe ver die blik reikt is nog onduidelijk, want de mon ding van de Oosterschelde munt niet uit door grote helderheid van het water. De hoge stroom- snelheden zorgen voor opwerve- ling van slib, zand en andere zwevende deeltjes die het water vertroebelen. Van de Velde - hij is bouwkundig opzichter bij de op Neeltje Jans gevestigde dienstkring Deltakust van rijks waterstaat - meent dat het in de luwte van een haven of een bouwdok wel zal meevallen met het slechte zicht. Hèt grote probleem bij alle tot dusver gemaakte plannen voor de invulling van Neeltje Jans met een toeristische trekpleister vormden de kosten. Die zijn ook in het geval van Van de Veldes Sea-Scape niet gering. Vijf mil joen gulden is zijn zeer globale voorlopige raming. De bedenker van liet reisje naar de Ooster- scheldeóodem hoopt dat een in vesteerder belangstelling heeft voor zijn plan. Dat het publiek erin zal zijn geïnteresseerd, lijdt volgens hem geen twijfel. VLISSINGEN - De afdeling Zee land van de Hobby Computer Club (HCC) houdt maandag 18 september de maandelijkse bij eenkomst in het wijkcentrum Open Hof in Vlissingen. De heer Kasander zal met behulp van synthesizers demonstreren hoe met 'midi'-sofware via de com puter een heel orkest ten gehore kan worden gebracht. De bijeen komst begint om 20 uur. it waterschap moest een stuk n tie Vlissingse Watergang in lik nemen als noodopvang, dagavond kon het riool- ;emaal weer provisorisch lien en vrijdagnacht konden van de drie pompen aan de Deze situatie zal nog wel dagen voortduren. Nog lis wordt gewerkt aan het [angen en schoonmaken van oor brand getroffen appara- Énedewerkers van het water- p kunnen de zaak wel be- Isbaar houden door overu- ,e draaien. De noodopvang rioolwater is niet meer no- :n de watergang is schoonge- kt. MIDDELBURG - Gedeputeerde J. B. Ventevogel heeft het verkorven bij de afdeling economische za ken van de provinciale griffie. De ambtenaren die de ze afdeling bemannen, zijn woedend over de manier waarop hij vorige week uitleg gaf over het ontbreken van anderhalf miljoen gulden in het sociaal-econo misch ontwikkelingsfonds van de provincie. Ze voe len zich aangevallen door de gedeputeerde. Die over trad daarmee de ongeschreven wet dat een bestuur der het ambtelijk apparaat in het openbaar nimmer af valt. Een gekozen bestuurder is immers politiek verantwoordelijk voor de handelingen van ambtena ren. De commissie economische zaken van de provincie wilde maandag weten hoe het er nu voorstaat met de sociaal-economische stimuleringspot, die ze als 'haar' fonds beschouwt. De berichtgeving in de PZC van za terdag was daarvoor aanleiding. Ventevogel legde er de nadruk op dat er geen sprake van is dat zomaar anderhalf miljoen gulden - het gaat om precies te zijn om 1,3 miljoen - is verdwenen. Er is sprake van een administratieve fout. Hij wilde terughoudend zijn over de manier, waarop die fout tot stand is gekomen. „Oorzaak en gevolg zijn een zaak voor GS", vond hij. Maar daar nam topamb tenaar drs F. Burger, onder wiens leiding de afdeling economische zaken werkt, geen genoegen mee. Hij vroeg het woord om, zoals hij zei, 'te reageren op per spublicaties, waarin ambtenaren in het openbaar zijn aangevallen'. Hij achtte het juist eveneens in het openbaar met verweer te komen. Ventevogel onder brak de zichtbaar geïrriteerde ambtenaar. Hij zei Bur ger ten sterkste te ontraden te vertellen wat hij alle maal op zijn hart had. De commissie leek ook geen behoefte te hebben aan een nader inzicht in 's ambte naars gramschap. E. P. Nieuwkerk (CDA) meende dat dit niet tot een oplossing bijdraagt, omdat het een zaak voor het dagelijks bestuur van de provincie is. Drs G. L. C. M. de Kok (PvdA) wees erop dat Ventevo gel zijn gewraakte uitspraken niet in de commissie economische zaken had gedaan. En J. G. van Zwieten (VVD) zei alleen al Burgers poging in het openbaar verweer te voeren 'buitengewoon schadelijk' te vin den. Hij vreesde dat er alleen maar meer 'insinuaties en verdachtmakingen' van komen. We^d hem tijdens de commissievergadering de mond gesnoerd, na afloop was Burger graag bereid zijn ge moed te luchten. Hij legde uit dat de maat bij de amb tenaren van economische zaken vol is omdat Ventevo gel zich voor de tweede keer in korte tijd in het open baar negatief heeft uitgelaten over hun werkzaamhe den. Volgens Burger hebben ze het dagelijks bestuur van de provincie er tijdig van op de hoogte gebracht dat er geen sprake was van een te hoog saldo in het sociaal-economisch ontwikkelingsfonds. Er was dus ook geen aanleiding 1,3 miljoen gulden uit het fonds te halen en in de provinciale begroting voor volgend jaar te verwerken. Naar de mening van de ambtenaar heb ben gedeputeerde staten te weinig aandacht aan deze opmerkingen besteed en het gaat daarom niet aan de zwarte piet naar de afdeling economische zaken te schuiven. Binnen het dagelijks bestuur van de provin cie zal overigens ook nog flink heen en weer gepraat moeten worden over het gat van 1,3 miljoen in het so ciaal-economisch fonds. De Boe gaf onder instem mend geknik van de statenleden in de commissie eco nomische zaken de verzekering dat het geld terug komt. Maar Ventevogel temperde deze vreugde: in het najaar zullen GS bekijken hoe het gat - in de begro ting dan wel in het fonds - kan worden gedicht. lil lifi; fggtmSKHM pDELBURG - De gunstigste |n voor het beheer van de Idelburgse Stadsschouw- K en de Concert- en Gehoor- I is één gemeentelijke stich- die alle taken uitvoert be- le de horeca. De huidige ver- Ipering - zes verschillende fcau's houden zich met de fcuwburg en concertzaal be- I- wordt daardoor ondervan- l. De stichting kan de Middel- Ese taken van het al op de b i n a t i e voor opheffing |nde samenwerkingsver- jd Theaterbureau Uit in Zee- li overnemen. eén stichting kan efficiënter [erkt worden. Er komt op die liier extra ruimte voor ander jen, zoals het vaker bernan- 1 van de balie en het aanstel- Ivan een aquisiteur, die de Imerciële poot van de activi- jen meer vorm kan geven, zijn enkele conclusies van rapport Verzelfstandiging isschouwburg Middelburg, het onderzoekbureau Mede ings voor de gemeente heeft lebracht. Het stuk is opge ld met hulp van een project- PP waarin de directeur van in Zeeland en een ambtenaar I Middelburg zitting hadden, k is er ruggespraak geweest t een veel breder samengë- de begeleidingsgroep waar- I onder andere de Middel- gse wethouder van cultuur 1 uitmaakte. de nota Verzelfstandiging dsschouwburg worden twee ies uitgewerkt. De eerste t uit van verzelfstandiging januari 1991. De tweede van stapsgewijs toegroeien naar standigheid. Bij de hele ope- e staat voorop dat de huidige heentelijke medewerkers 1 werk houden of aangepast rk krijgen. Ook een deel van R DENBURG - De Volksho- chool Zeeland in Aardenburg 'dt in het weekeinde van 28 en met 30 september een cur- voor naar 'de diepere zin van leven zoekende vrouwen'. De 'ers van de cursus, met als ti- Je levensloop op de.plan- I werken vanuit de basis- "tcipes van psychosynthese. angstellenden kunnen zich II september bij de Volksho- chodl opgeven. het personeel van de Stichting Uit in Zeeland kan waarschijn lijk bij de nieuwe stichting inge lijfd worden. Gesprekken zijn gaande over de vraag of Vlissingen, Goes of Zie- rikzee de overige mensen kun-, nen plaatsen. Mogelijk zou de nieuwe Middelburgse stichting samen kunnen werken met ove rige gemeenten op het gebied van podiumkunsten, wordt in de nota geopperd. Mede denkt dat het beheer van de gemeentelijke zalen Middel burg wel een paar ton extra per jaar zal kosten, wanneer het cul turele aanbod op een gelijk ni veau als nu moet blijven. De ge meentelijke afdeling financiën rekent de opties op dit moment door. Ook wordt onderzocht of het opzetten van de stichting ju ridisch mogelijk is. Het stuk doorloopt momenteel verder een inspraakronde. Een aanleiding voor het laten maken van het rapport is de reorganisatie van het gemeente lijk apparaat, waarbij nogal wat hiaten en ondoelmatigheden werden opgemerkt bij het be heer van de gemeentelijke cultu rele zalencomplexen. Een ande re reden is de aanstaande ophef fing van het theaterbureau Uit in Zeeland eind 1993, onder meer naar aanleiding van inkrimping van de provinciale subsidie. De nota wordt op dinsdag 25 september besproken in een ge-, combineerde vergadering van de bestuurscommissies welijns- accommodaties en culturele za ken. De vergadering begint om 16.30 uur in het stadhuis. Vrouwe Justitia en Vrouwe Prudentia op het Goese stadhuis krijgen binnenkort een opknapbeurt (foto Willem Mieras) GOES - Vrouwe Justitia en Vrouwe Prudentia op het Goese stadhuis krijgen een verfje. De dames van Gerechtigheid en Voorzichtigheid torenen door zure regen en verwoestende weersinvloeden somber en onherkenbaar boven de Ganzestad uit. De gemeente Goes wil de kalkstenen beelden weer in hun oude glorie herstellen. Ook de balustrade waarop ze zitten, krijgt een schoonmaak- en verfbeurt. In het verleden heeft de gemeente de beeldengroep al verschil lende keren onder handen genomen. Een grote schoonmaak le vert echter slechts kortstondig resultaat op, omdat de kalksteen snel vervuilt. Nu moet daarom een duurzamer oplossing worden gezocht. Met een speciale, weersbestendige verf worden de beelden ivoor wit geschilderd. De balustrade krijgt een gelige zandsteenkleur. De fries onder de balustrade wordt in dezelfde tint grijs gebracht als de hardstenen raamkozijnen. De gemeente heeft zich bij haar keuze laten inspireren door een eeuwenoud schilderij van het stadhuis. De beeldengroep is tussen 1771 en 1774 op het stadhuis geplaatst. Het gotische bouwwerk werd in die tijd aangepast met rococo- versierselen. Vrouwe Justitia heeft - ongebruikelijk - geen blind doek voor. Wel is ze uitgerust met weegschaal en zwaard. Vrouwe Prudentia is voorzien van slang en spiegel. Alle vier de attributen van de wijze vrouwen zijn voorzien van bladgoud. In het verleden speelden Gerechtigheid en Voorzichtigheid een duidelijke rol in het stadhuis, omdat de Vierschaar daar recht sprak. MIDDELBURG - De Bouw- en houtbond FNV heeft een vaste post geopend in Middelburg. Het kantoor, tijdelijk onderge bracht in een woning op het adres Topaas 20, fungeert als steunpunt voor de 79 afdelingen die de bond in Zeeland en op Goeree-Overflakkee telt. Tege lijkertijd huisvest het de plaat selijk vertegenwoordiger van het Sociaal Fonds Bouwnijver heid en de administrateur van de afdeling Middelburg. Al deze functies zijn verenigd in de per soon van M. Blom, die het kan toor bemant. Binnen de Bouw- en houtbond FNV speelt het werk op afde lingsniveau een belangrijke rol. Maar volgens districtsbestuur der H. Lenting veroorzaakte de noodzakelijke ondersteuning van die afdelingen een steeds grotere werkdruk in de districts kantoren. Vandaar dat de ar beidsplaatsen die de ATV bij de bond heeft opgeleverd, worden gebruikt om steunpunten te be mannen. Het district Zeeland/ Brabant heeft er vijf. De functionaris in zo'n steun punt is een vraagbaak voor de afdelingsbestuurders. Die heb ben overdag vaak geen gelegen heid veel tijd te steken in het na trekken en opzoeken van allerlei gegevens. Zij kunnen daarvoor nu een beroep doen op het steun punt in Middelburg. Blom ver gaart de gevraagde informatie of schakelt, wanneer dat nodig is, de rechtskundige dienst in. Omdat de bond met haar aan stelling toch over een beroeps kracht in Middelburg beschikt, treedt ze ook op als plaatselijk vertegenwoordiger van het So ciaal Fonds Bouwnijverheid en als administrateur van de afde ling Middelburg. In beide laatste hoedanigheden kunnen alleen Middelburgse bouwvakkers een beroep op haar doen. De afde ling Middelburg van de Bouw en houtbond FNV is daarmee in de tamelijk luxueuze situatie be land dat ze met haar 250 leden over een functionaris beschikt die permanent beschikbaar is. De keus voor de vestiging van het steunpunt is op Middelburg ZIERIKZEE - Zaterdag 15 september wordt in Zierik zee de derde landelijke skee lerwedstrijd voor B-rijders gehouden. Aan de wed strijd, die bestaat uit een in dividuele tijdrit en een ma rathon, doen naar verwach ting 60 deelnemers mee. Voorafgaand aan de wed strijd is er een rolschaats en skateboard wedstrijd voor kinderen vanaf acht jaar. Deze wedstrijd begint om 13.00 uur, het officiële gedeelte begint om 15.00 uur. Het deelnemersveld is vol gens organisator G. M. van der Wielen uit Zierikzee zeer sterk. „We hebben een aan tal deelnemers dat onlangs aan de Nederlandse Kam pioenschappen heeft meege daan. Arjaan van de Kreeke uit 's Heer Arendskerke is op de NK vijfde geworden bij de veteranen, en Ferdy Wisse uit Vrouwenpolder kwam zeer dicht bij een overwin ning bij de B-rijders", aldus Van der Wiele. De skeelerwedstrijd bestaat uit twee onderdelen: aller eerst een individuele tijdrit over een ronde van 1030 me ter, daarna een marathon van 45 minuten plus enkele ronden. „De jury zal na 45 minuten beslissen welke kopgroepen nog door mogen rijden en voor welke deelne mers het geen zin meer heeft om de wedstrijd te vervol gen", aldus Van der Wielen. Daarna zal de jury uitmaken hoeveel ronden de overge bleven deelnemers nog moe ten rijden. Het parkoers van de skeeler wedstrijd in Zierikzee loopt via de Grevelingenstraat, de Scheldestraat, de Zand- kreekstraat en de Sloestraat weer terug naar het begin punt op de Grevelingen straat. De totale lengte is 1030 meter en is geheel geas falteerd. Ook op dat gebied verwacht Van der Wielen een zware wedstrijd;,,Het asfalt is zeer ruw. Ik verwacht dat de rijders na de wedstrijd nieuwe wieltjes kunnen aan schaffen. In de autowereld zouden ze een bandenwissel ingelast hebben!", aldus van der Wielen. GOES - Het Zeeuws amateur- bierbrouwersgilde De Delta brouwers en brouwerij De Gans in Goes geven een cursus in am bachtelijk bierbrouwen met wei nig middelen. De cursus bestaat uit vijf lessen waarin stap voor stap wordt uitgelegd hoe bier zonder kunstmatige middelen te brouwen is. De eerste les is op donderdag 4 oktober en begint om 20.00 uur in het ambachten centrum van de Hollandsche Hoeve te Goes. Belangstellen den kunnen zich tot 15 sept. op1 geven bij brouwerij De Gans. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC verschenen berichten, artikelen of commentaren. Niet voor open brieven, gedichten en dergelijke. Anonieme inzendingen of stukken zonder duidelijke opgave van adres en woonplaats worden niet in behandeling geno men. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekor ten. Over geweigerde brieven kan niet worden gecorrespon deerd. II I I I I I I MIE gevallen omdat de FNV er een dienstencentrum gaat vestigen. Het is de bedoeiing dat het dis trict Zeeland van de FNV in de loop van volgend jaar naar het huidige pand van de woning bouwvereniging Middelburg aan de Dam verhuist. De ABOP, de rechtskundige dienst van de FNV, de Bouw- en houtbond en mogelijk ook andere bonden van de FNV-stam (de laatste mis schien maar voor enkele dagde len per week) trekken daar bij in, zodat een centrum van FNV- dienstverlening ontstaat. Bijna altijd lees ik de stukjes in deze krant van mr. Gerard W. Smallegange. Deze zijn vaak vooringenomen pro-landbouw, zo ook in het artikel van 5 sep tember, waarin natuurbescher mers als boekhouders (dus cij fermatig bezig en met oogklep pen) worden voorgesteld. Uiteraard zijn er onder de na tuurbeschermers mensen die als boekhouders en conserveerders moeten worden betiteld. Vanaf 1945 is in de landbouw het pro ces in de landbouwproduktie doorgeslagen naar maximalisa tie van de produktie per hecta re/per koe/per varken enzovoort. Hierbij werd vanwege de opti malisatie voor dit proces ge streefd naar zo groot mogelijke percelen en een aangepaste wa terhuishouding. Het gevolg was (en is) een sterk genivelleerd bui tengebied ten aanzien van mi lieu, natuur en landschap. Te vens werd er veel meer geprodu ceerd dan voorheen terwijl de af zetmarkten niet meerekten. Vandaar de vlees-, boter-, graan- bergen en de melkplas. Gepoogd is met exportsubsidies deze ber gen weg te werken. Natuur en landschap werden de contramal van het proces in de landbouw en teruggedrongen in overhoek- jes en (verdrogende) natuurge bieden. Een deel van de bevol king (onder wie natuurbescher mers) vond en vindt dit proces ongewenst en wil dit bijbuigen. Begrip hiervoor is inmiddels maatschappelijk en que rege ringsbeslissingen ruimschoots aanvaard. Diverse instanties zorgen er al jaren voor dat de on gebreidelde produktiedrift ter discussie staat en dat er een Centrum Landbouw en Milieu mag en kan bestaan. Deze laat ste instantie is een produkt van zijn tijd, niks meer en niks min der. Dat natuurbeschermers als boekhouders worden afgeschil derd geeft geen juist beeld van hun maatschappelijk belang en daarmee vond ik Smalleganges artikel juist niet terzake. K. Kloosterman Monnetstede 28 Goes Landschapsarchitect AVB Tegenover de drie voorwaarden van Lubbers wil ik de driegele ding van het sociale organisme van Steiner zetten als medicijn voor ziek Nederland en de gehele mensheid. De door hem daarin geformuleerde sociale hoofdwet luidt: „Het welzijn van een geheel van samenwerkende mensen is des te groter, naarmate de enkeling minder aanspraak maakt op de opbrengsten van zijn prestaties, dat wil zeggen naar mate hij meer van deze opbrengsten aan zijn medewerkers afstaat en naarmate meer van zijn eigen behoeften niet door zijn eigen prestaties, maar door de presta ties van anderen worden bevre digd'. De praktische uitvoering van Math. 23 vers 39! Geen politieke partij kan ook maar iets bijdragen aan het wel zijn van de mensen wanneer haar werkzaamheid niet in over eenstemming is met de sociale hoofdwet. Vandaar haar mach teloosheid! Nee Lubbers, niet de politie en justitie maar het onderwijs van de kleuterschool tot universiteit' dient die middelen te ontvangen om, los van politieke en econo mische bemoeienissen, de men sen zo te vormen, dat zij de socia le hoofdwet kunnen toepassen. Uw opgave, heren politici, ligt daar in dat gij ten volle erkent dat het sociale organisme, be staande uit drie geledingen, te weten het economische, het staats-politieke en het geestelijk culturele leven volgens hun ei gen krachten en wetten zich die nen te ontwikkelen. Ontkent gij dit, dan zal dit ont kennen en dat wat daardoor nog zal ontstaan tot in het onbe grensde vermeerderd worden. Alleen een diepgaande studie van de sociale driegeleding, en dat is ons aller plicht, kan ons en onze toekomst (hopelijk nog) redden. Bill Dobson Noordweg 101 Middelburg Had de fotograaf niet ergens een been kunnen lenen om zijn foto nog sensationeler te doen over komen? Dat was mijn eerste reactie op artikel 'Gehandicap ten leren surfen op het Veerse Meer', woensdag 29 augustus 1990 in de PZC. Het lijkt mij dui delijk dat iemand die zich in een rolstoel voortbeweegt niet staan kan op een surfplank. Het onder schrift is dan ook volkomen on juist. Wat was eigenlijk de be doeling van die foto? Sensatie? Zo ook begin van voornoemd ar tikel. Degene die er, ondanks zijn handicap, in geslaagd is om te leren surfen, wordt als circus aap opgevoerd. Is een gehandi capte geen volwaardig mens? Een citaat: „Als de blinde Duitse vrouw, die hij deze week bege leidt, is voorzien van een drankje en een plaatsje in de zon...'. Wordt het niet de hoogste tijd dat de gehandicapte als vol waardig en niet minderwaardig behandeld wordt, dat de visie op de gehandicapte herzien wordt in plaats van dat steeds de be tuttelende houding op de voor grond treedt wanneer men het over hen heeft. Het is dan ook be- langrijk om wanneer een sport-, of andere activiteit plaatsvindt, niet zomaar de eerste de beste journalist een sappig verhaal te laten schrijven, maar iemand die verstand heeft van de mate rie. Wellichtzoudenineenvolgendver- slag meer de doelstellingen van deze surfweek te voorschijn kun nen komen zoals het leggen van nieuwe contacten, eerste aanra king met door hen nooit bedre ven sport, de voldoening te heb ben net als een valide deze sport op volwaardige manier te beoefe nen, enz. Berend de Boer Sandinoioeg 149 ■Delft

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 19