»zc Dreiging van aanslag beheerst dagelijks leven Die lui van de IRA pakken toch iedereen CDA en VVD nemen de toeristische chaos voor lief provincie Tracé WOV MF vecht vergunning tot uiterste aan 11 Scholekster en Neeltje Jans centraal in Week Landschap Bieten CURSUS CAFÉBEDRIJF 295.- DINSDAG 11 SEPTEMBER 1990 recedent MÉÉS Schoonvader van Britse militair: Grootscheeps Economische betekenis voorop Beleidsplan Veerboot Gespreksgroep stiefouders in Middelburg Gehucht eel schade door jacht Saeftinghe MAHAVEN - Wanneer mi lter Braks van Landbouw, uurbeheer en Viserij eind e maand mocht beslissen dat e komende zes jaar gejaagd |g worden op eenden en gan- "in het Verdronken Land van ftinghe, dan zal de Zeeuwse ieu Federatie niet aarzelen dit juridisch aan te vechten, fers in een maandag gepre- teerde nota tonen aan dat de ht het natuurgebied veel ade brengt. j. Boom, bioloog en schaap der in het Verdronken Land, t er geen twijfel over bestaan: |et uitoefenen van de jacht t zowel in het beweide- als eweide schor ernstig afbreuk de internationaal belangrij- [functie van dit gebied als win- [opvanggebied voor watervo- ,s. Vanwege de hoge status dit gebied als Staats- res- tievelijk Beschermd Natuur- inument, dient een nieuwe gunningaanvraag in het ka- van de natuurbeschermings- |t te worden afgewezen." ■t de nota 'Natuurbeheer en ht in het Verdronken Land Saeftinghe anno 1990' ho- de samenstellers - vogel- arnemers, gidsen en Zeeuwse lieu Federatie - de minister idelijk te kunnen maken dat jacht een negatieve invloed ft op de unieke vogelstand in |t gebied. „Deze nota toont de Isurdheid van de jacht aan", ;t Boom. „Observaties en vo- tellingen tonen aan dat de ren gebaat zijn bij rust." iom realiseert zich wel dat tel- |gevens pas echt iets zeggen nneer ze over een groter aan- jaren worden verzameld, er de periode 1983 tot 1989 :rd er door de Dienst der Do- ilnen bijna systematisch in iel het land j achtvergunningen irleend, steeds met goedkeu van het ministerie. In 1989 ilden veldbiologen, gesteund or alle Saeftinghe-gidsen, [haapherders, de beheerder :n het gebied Stichting Het euwse Landschap, natuurbe- Ihermingsorganisaties en de idelijke Landbouw Maat- ihappij zich op voor het beper- in van de jacht. aar tot een verbod kwam de ilitiek niet. De behandeling m een nieuwe vergunningaan- aag door de jagersvereniging turde vanwege formele kwes- is echter zo lang dat er afgelo- n winter niet werd gejaagd. Op 1 oktober aanstaande wordt het nieuwe jachtseizoen ge opend en de jagers verwachten deze maand een uitspraak van de minister. Wanneer Braks de jacht verbiedt, dan verwacht Boom dat er van de maatregel een zekere precedentwerking uit zal gaan voor andere natuurge bieden in Nederland. De samenstellers van de nota, die niet alleen naar Braks is ver stuurd, maar ook naar Gedepu teerde Staten, wijzen erop dat tijdens de afgelopen winterpe riode de opvangcapaciteit van het schor voor wintergasten is toegenomen voor die ganzen- en eendensoorten die door hun aantallen het internationale be lang van het Verdronken Land bepalen. „Enkele bijzonder spectaculaire dwaalgasten als Lepelaars (dit jaar met circa 150 stuks een kwart van de Neder landse populatie) of kraanvo gels, hebben alleen een kans als het gebied als jachtvrij wordt aangemerkt", zeggen de samen stellers van de nota. Wanneer Braks de jacht in het Verdronken Land legaliseert, dan zegt Thijs Kramer namens de Zeeuwse Milieu Federatie niet te zullen aarzelen om de ver gunning juridisch aan te vech ten. „Plezierjacht hoort niet in een gebied als dit thuis. In het verleden is dit middels het juri dische pad al eerder bewezen. De Vogelbescherming heeft ook al toegezegd ons te zullen steu nen. Hopelijk hoeft het zover niet te komen", aldus Kramer. Ingrid en Stephen Porrit volgen vanuit de woning van Ingrids ouders de gebeurtenissen op straat (foto Lex de Meester) MIDDELBURG - De bom die Stephen Porritt maandag middag onder zijn auto aantreft, blijkt na urenlange spanning nep te zijn. Voor het echtpaar Porritt is de kous daarmee niet af. Stephen Porritt is een Britse mili tair, gelegerd in Osnabrück (BRD). Hij en zijn vrouw Ingrid leven voortdurend onder de dreiging van bom aanslagen door de IRA, het Ierse Republikeinse Leger. Zij kunnen niet lachen om deze wel héél morbide grap. „Ik keek onder de auto, en ik zag een pakketje zitten, omwonden met plakband." Stephen spreekt redelijk Ne derlands, maar kijkt nu en dan vragend naar zijn levens gezellin voor de vertaling van een woord. Ze zijn in Mid delburg op bezoek bij haar ouders. Maandagmiddag om half drie wil hij even met zijn auto weg. Lijkbleek komt hij de deur weer binnen. „Er zit een bom onder mijn au to", zegt hij tegen zijn schoonfamilie. „Ik dacht eerst dat het een grapje was. Maar toen ik zag dat hij stond te tril len op zijn benen, begreep ik dat het menens was", ver telt zijn schoonmoeder. „Je denkt tóch dat het jou niet zal overkomen. En dan ineens is het zover", zegt Ingrid Porritt. In de wijk in Os nabrück, waar ze wonen, komt de militaire politie meer dere malen per uur voorbij. Elke dag leven ze met de dreiging van een aanslag. En dan is nu, in het rustige Middelburg waai' ze een korte vakantie doorbrengen, hun angst plotseling werkelijkheid geworden. Stephen en zijn maten worden keer op keer gewaar schuwd: controléér je auto voor je erin stapt. Geen le- gerkleding in de wagen achterlaten is een andere voor zorgsmaatregel. De Britse militairen hebben zelfs van hogerhand een spiegel gekregen, waarmee de onderkant van de wagen geïnspecteerd moet worden. Stephen controleert altijd zijn wagen. Hij heeft nooit eer der iets verdachts gevonden. De meeste Britse soldaten rijden in Duitsland rond in een onopvallende auto met een Duits nummerbord. De Porrits hebben echter een auto met het stuur aan de rechterkant, en met een Brits kenteken. „Het heeft misschien wel zijn leven gered", zegt Ste phens zwager over de routinematige inspectie, voordat bekend is dat het 'maar' om een nepbom gaat. Het gaat in het dagelijkse bestaan van de Porritts inderdaad om leven en dood. De flat waar ze in Osnabrück in wonen, is al twee keer ontruimd in verband met een bommelding. Laconiek vertellen Stephen en Ingrid erover. Op de vraag of zo'n leven wel vol te houden is antwoordt Ingrid: „Je vlucht er niet voor, hè. Tenminste, ik niet." Wel is ze vastbesloten een andere auto aan te schaffen. „Met het stuur aan de linkerkant, en een Duits nummerbord." Het regiment van Stephen gaat in januari naar Noord- Ierland. „Maar hijzelf niet, hoor. Hij werkt in het maga zijn, dus hij kan in Osnabrück blijven", zegt Ingrid Por ritt, die er duidelijk niet rouwig om is dat haar man niet naar Noord-Ierland hoeft. Wat ze nu heeft meegemaakt is voorlopig voldoende. „Een misselijke grap", zoals Ste phen Porritt de hele kwestie kernachtig samenvat. WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊKÊÊÊKÊÊÊ MIDDELBURG - „Ik houd er rekening mee, dat het serieus bedoeld was. Zoiets als een waarschuwing." Leunend te gen de voorgevel van zijn wo ning aan de Spinhuisweg maakt de Middelburger G. B. Wentink de balans op van een enerverend dagje. Op de stoep voor zijn woning vergaapt de hele buurt zich aan een stapel pakken samengeperste stro, waarmee nog kort tevoren de rode Mazda van zijn schoon zoon Stephen Porritt was afge schermd. Wentink: „Die lui van de IRA pakken tegenwoordig toch ie dereen. Het kan toeval zijn. De Olaulijn is vlakbij. Misschien dat ze de auto hier hebben zien staan." Beroepsmilitair Wentink is een jaar of negen in West-Duits- land gelegerd geweest. Daar leert zijn dochter Ingrid de jon gen Stephen kennen. Soldaat der eerste klasse in het Britse leger. Er groeit iets moois uit. Het jonge stel komt met enige regelmaat vanuit woonplaats Osnabrück in Middelburg op bezoek, waar Wentink zijn werk heeft bij het militair oplei dingsinstituut de OCMA. Sinds het weekeinde verblijven Ingrid en Stephen in de woning aan de Spinhuisweg. Het loopt zondagavond tegen een uur of half twaalf als schoonvader Govert Wentink Stephen erop attendeert dat-ie er goed aan doet de radio uit zijn voor de deur staande Brits gekente kende auto te halen. Maandagmiddag rond half drie moet de 25-jarige soldaat weer even in zijn auto zijn. Hij loopt rond de wagen. Getraind als hij is in het scherp controleren van zijn auto, kijkt Porritt naar on deren. Dan ziet hij een pak ketje hangen. Onmiddellijk loopt hij de wo ning binnen. Als hij zijn ver haal doet denkt z'n schoon moeder eerst dat Stephen een geintje maakt. Maar de aanblik van zijn lijkbleke gezicht brengt haar snel op andere ge dachten. Met het telefoontje naar de po litie komt een grootscheeps aangepakte actie op gang. Po litiemensen zetten de buurt af. Tientallen bewoners van de Spinhuisweg worden uit hun huizen gehaald. De brandweer rukt uit met groot materieel. Ambulances worden in de di recte nabijheid opgesteld. De specialisten van de Explosie ven Opruimings Dienst in Cu- lemborg laten een routinekar weitje in Rotterdam voor wat het is en snellen naar Middel burg. Voor de buurt begint het span nende wachten. Van achter de afzetting volgen de uit hun huis verdreven bewoners van de Spinhuisweg op veilige afstand de bewegingen op het onheil sterrein. Slechts een handvol slaat de weg in van het tot op vangcentrum gebombardeer de wijkgebouw 'Het Zuiderba ken'. Acter de rij met ontruimde hui zen gebruikt het echtpaar Hen- derikse in de auto de avond maaltijd. Het had gebraden kip moeten worden. De omstan digheden hebben het menu echter veranderd in frites-mèt. „Die kip eten we morgen dan maar op", stelt Henderikse vast. „Een dooie kip loopt toch niet weg." Henderikse heeft, in tegenstel ling tot veel buren, de aanwij zingen van de politie stipt op gevolgd en wat ramen open ge zet. Om de ruiten te sparen voor de mogelijke luchtdruk. En verder heeft de man de zon wering neergelaten teneinde de schade nog wat binnen de perken te kunnen houden. ,,'t Is toch wat, hè", reageert mevrouw Henderikse. „Eerst hoorde je zoiets nog maar op de radio. En nu heb je het hier voor de deur." „Ja, wij wonen echt in een moordbuurt", zo trekt meneer het gesprek naar zich toe. „Eerst zitten we hier met een vrouw zonder hoofd en nu dit weer." De klok wijst bijna half zeven De nepbom wordt ingepakt voor onderzoek (foto Lex de Meester) als de politiemensen de afzet ting in de Spinhuisstraat vijftig meter verder opschuiven. „Het wordt nu echt link", laat een wetsdienaar aan het samenge dromde publiek weten. Op dat moment begint in een zijstraat het lossen van een wa gen met pakken stro. Mensen van de Explosieven Oprui mingsdienst stapelen de pak ken zorgvuldig op rond de auto van de Britse soldaat. In een andere zijstraat wordt een brandweerauto met een schuimbluskanon in paraat heid gebracht. Tegen half acht klinkt het sein dat de actie on schadelijk maken begint. Spe cialisten, politie en brandweer: alles zoekt dekking. De be stuurder van de brandweerwa gen met het bluskanon start de motor. Een kleine knal maakt twee minuten later duidelijk dat er iets gebeurt. Later zal blijken dat het geluid hoort bij het vanonder de auto laten wegschieten van het pakketje. Daarna wordt de sfeer even wat meer ontspannen. Vanuit een net buiten de gevarenzone ge situeerd bejaardenflatje wor den twee bananen naar een klein groepje nauw bij het on derzoek betrokken personen geworpen. Politiewoordvoer der Dorst vangt het fruit be hendig op. „Die tweede is voor hem", wordt er van boven ge roepen. En daarbij wordt gewe zen naar de Middelburgse korpschef commissaris K. de Vos. „Die anderen hebben al gehad." Kort na achten vallen gebaren te registeren dat de specialis ten de zaak onder controle heb ben. Er is vastgesteld dat het gevaarlijk ogende pakketje een nepbom is. De afzetting kan worden opgeheven. In minder dan geen tijd stroomt de straat vol met nieuwsgierigen. Leunend tegen de gevel van zijn woning ziet Govert Wen tink het opgewonden gedoe voor zijn deur aan. Zijn gezicht staat strak gespannen. „Mis schien dat de reactie bij mij nog moet komen", zegt Wen tink. „Maar Stephen heeft het goed te pakken. We zullen daar straks eens een borrel op gaan pakken. En nog wel twee ook." Jacques Cats MIDDELBURG - CDA en VVD in de staten van Zeeland zien in de toeristische chaos die zich met pinksteren en op sommige dagen tijdens de zomervakantie heeft voorgedaan geen aanlei ding een discussie te beginnen over de vraag of Zeeland vol is. Voor beide fracties blijft de eco nomische betekenis van het toe risme voorop staan. Andere partijen in de staten vinden de problemen door de sterk ge zwollen toeristenstroom zo groot dat de algemene promotie van Zeeland maar beter kan worden gestaakt. De bespreking van de provincia le begroting 1991 was maandag voor de statencommissie econo mische zaken aanleiding terug te blikken op het afgelopen zo merseizoen. A. Schuiling (PvdA) kon de optimistische verwach ting van het dagelijks bestuur van de provincie dat het toeris me zich volgend jaar verder in gunstige zin zal ontwikkelen, niet delen. „Als we Zeeland mooi en groen willen houden, zullen we de gang van zaken juist in het hoogseizoen beter in de hand moeten houden", meende hij. Meer toeristische promotie geeft volgens hem alleen maar meet knelpunten. Gedeputeerde J. B. Ventevogel (CDA, toerisme) stelde vast dat een van de hoofddoelstellingen van het toeristische beleid, ver ruiming van de werkgelegen heid, de afgelopen jaren zeker is bereikt. Dat dit met knelpunten gepaard is gegaan, valt volgens hem niet te vermijden. Hij be loofde dat in een tweede provin ciaal beleidsplan recreatie en toerisme, dat tegen het eind van het jaar verschijnt, uitgebreid aandacht zal worden besteed aan de oplossing van die knel punten. Dat is ook nodig, want Ventevo gel zei er rekening mee te hou den dat alleen al de berichten over het illegaal kamperen vol gend jaar zullen leiden tot een nog grotere stroom toeristen die gratis willen overnachten. Over nadelige gevolgen van het toerisme, zoals zwerfvuil in na tuurgebieden, verstopte wegen en overvolle parkeerterreinen, deed Ventevogel luchthartig: „Je kunt ook geen energie op wekken zonder dat je wat scha delijke stoffen uitstoot." VLISSINGEN - De scholekster en Neeltje Jans staan van zater dag 22 tot en met zondag 30 sep tember centraal tijdens de Week van het Landschap in Zee land. Door middel van exposi ties, wandel- en fietsroutes en excursies met deskundige bege leiding vestigen de stichting Het Zeeuwse Landschap en de Vereniging tot Behoud van Na tuurmonumenten de aandacht op het belang van duin- en strandlandschap voor de scho lekster. 'Dieren en hun leefomgeving' is dit jaar het thema van de natio nale Week van het Landschap. De provinciale landschapsstich tingen en de natuurmonumen ten vereniging hebben dertien diersoorten uitgezocht die zon der hun landschap niet kunnen overleven. In elke provincie wordt een natuurgebied openge steld waar een voor dat gewest (Slot van pagina 9) er, zo voor de vuist weg, niet over praten. Hij zal de antwoorden op papier laten zetten. Hennekeij wilde ook het fijne weten van de bewering van ge deputeerde Ventevogel dat de gegadigden voor de bouw van de WOV 'op korte termijn' uitsluit sel zullen geven. Wie zijn die aan nemers? Wanneer komen die met hun offertes? Op welk tracé hebben de offertes betrekking? De Boe ontkende dat binnen kort offertes worden verwacht. Het PvdA-statenlid J. Rooden- burg krijgt er zo zoetjesaan schoon genoeg van. WOV of niet, hij wil dat nu in ieder geval rechtstreeks op de bouw van een nieuwe veerboot wordt aange stuurd. WD-gedeputeerde J. D. de Voogd maakte hem duidelijk dat dat al min of meer gebeurt. Een paar maanden geleden is immers 1 miljoen gulden uitge trokken voor een studie naar de kosten van verschillende types veerboten die voor bestelling in aanmerking komen. Hij ver wacht de eerste resultaten van die studie in oktober. Dat zou goed van pas komen, want in die maand voert het dagelijks pro vinciebestuur overleg met mi nister May-Weggen over de pro blematiek rond de WOV en de veerdiensten. Ondertussen blijven de meeste Zeeuwse statenfracties uiterst vaag over die andere heikele kwestie: het voorstel van het da gelijks provinciebestuur om door te gaan met tolheffing bij de Zeelandbrug. De PvdA, die in het nog geldend verkiezingspro gramma een tolvrije brug had beloofd, moet nog bij de eigen gewestelijke ledenvergadering te biecht om te bezien of de leden bereid zijn de verkiezingsbelofte te breken. De meeste fracties willen horen hoe de voorgestelde automatise ring van de tolheffing uitpakt, met name om te bezien in hoe verre een forse prijsverlaging kan worden doorgevoerd voor de vaste gebruikers van de brug. kenmerkende diersoort thuis hoort. In Groningen wordt aandacht besteed aan de goudplevier, in Friesland aan de otter, in Drente aan het heideschaap, in Overijs sel aan het korhoen, in Flevo land aan de kiekendief, in Utrecht aan de ree, in Gelder land aan de moeflon, in Noord- Holland aan het zwartbonte melkvee, in Zuid-Holand aan het konijn, in Noord-Brabant aan de das en in Limburg aan de ijsvogel. MIDDELBURG - Stiefouders kunnen vanaf eind september met elkaar van gedachten wis selen. FIOM-Zeeland in Middel burg houdt speciaal voor deze categorie ouders een gespreks groep. De activiteit is een vervolg op drie thema-avonden die FIOM- Zeeland voor stiefouders heeft gehouden. FIOM-Zeeland richt de aandacht op stiefgezinnen, omdat daarin door de samen stelling aparte problemen tus sen de gezinsleden kunnen ont staan. Het stiefgezin kan im mers kinderen uit een vorig hu welijk of samenlevingsverband tellen en die kinderen kunnen weieens een andere opvoeding hebben genoten. Kleine dingen, zoals tafelmanieren en bedtij den, kunnen, aldus de organisa-' toren, tot grote strubbelingen leiden. De FIOM-gespreksgroep komt woensdagavond 26 september van acht tot tien uur in het FIOM-kantoor aan de Middel burgse Bellinkstraat voor het eerst bijeen. In totaal zijn tien bijeenkomsten op de woensdag avond voorzien. GOES - De foto die zaterdag 8 september bij het verhaal over het gehucht Sinoutskerke stond, toont het gehucht Plak- kebord in de gemeente Oost burg (Zeeuwsch-Vlaanderen), in plaats van de Borselse kern. (Slot van pagina 9) van de Suiker Unie zijn dat deze week zo'n 120 overtochten per dag, maar volgende week zal dat aantal naar verwachting oplo pen tot 225 overtochten. Dan ook voert de PSD op de lijn Vlis- singen-Breskens een extra vroe ge dienst in. De wachttijd bij Perkpolder-Kruiningen bedroeg gisteren een half uur vanwege het aanbod aan (algemeen) land- bouwverkeer. Komend weekeinde, wanneer het veer Kruiningen-Perkpolder wegens herstelwerkzaamheden uit de vaart is, wordt in Breda een voorraad aan bieten ge pland. De ontvangst zal dan voor het grootste deel stil komen te liggen. Advertentie Binnenkort start in o.a. Goes, Middelburg, Vlissingen en Terneuzen de cursus Cafébedrijf. Deze opleiding bestaat uit 10 wekelijkse lesavonden en kost in totaal 295,-. Men kan zich nog aanmelden. Er is geen vooropleiding nodig. Het examen vindt plaats op 3 januari. De zeer afwisselende cursus wordt zowel door vrou wen als mannen uit pure hobby gevolgd. Sommigen hebben in hun achter hoofd ooit nog eens een eigen bedrijf(je) te beginnen. Er is een groot tekort aan gediplomeerd Horecapersoneel. De lessen worden levendig gebracht met dia's, vrijblijvend wijnproeven en men gaat gezamenlijk naar een Brouwerij. Met het Diploma kan men zelfstandig een Café, Petit-Restaurant, Disco, Kan tine etc. beheren. De cursus is zowel mondeling als schriftelijk te volgen. SUBSIDIE TOT 100% IS MOGELIJK!!! Voor een gratis Brochure of aanmelden, bel Stichting Horeca Onderwijs, postbus 1161 te Breda, telefoon 076-710078. Erkend door de Minister van Onderv/tjs Wetenschappen op grond van de Wet op de erkende onderwijsinstellingen. Een lid van de EOD onderwerpt de auto van Porritt aan een nader onderzoek (foto Lex de Meester)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 11