Auto-Poppe Walcheren (32 Nepbom onder Britse auto zet Middelburg op scherp Irak belooft Derde Wereld gratis olie PREI EN HAMBURGERS 1.99 Amerikanen vangen bot: geen Europese soldaten naar Golf Dood president Samuel Doe van Liberia gemeld ÜB 2 brillen halen, 1 betalen Dwang bij tegengaan mestoverschot Kamer achter verscherpte regels fissers jroegen mering vertreders Be jaargang no. 214 lirjsdag 11 september 1990 EEN GEBRUIKTE AUTO Kinderboek Very oer ver bod Sampras [4/ en toe zon ■HOHHlMniii KLAAR TERWIJL U WACHT Gildeweg 22 - Vlissingen IRA LOUISSE Prei, Hamburgers, ongepaneerd, kilol33üll.90 1 9Q 100 g ©@®x§> 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. vTf» Wisselend bewolkt en een enkele bui. Wiximum temperatuur rond 19 gra in. Matige noorden wind. APK-keuring, klein onderhoud/reparatie bij onze EXPRESS-SERVICE afdeling. VRIJDAG AVOND KOOP AVOND ,0 nodig inkrimping veestapel HAAG (GPD) - Het kabi- tjal besluiten tot inkrimping ■de veestapel als blijkt dat H weinig is gedaan om het Boverschot terug te dringen, lit zeiden de ministers Braks Jbouw) en Alders (milieu- Ier) gisteren in de Tweede ier waar voorstellen tot be ling van de gigantische overschotten werden be- Iken. II 5 valt het besluit de vees- li te verkleinen als in 1992 It. dat de landbouw te weinig K gedaan aan het zoeken systemen die er in 1994 toe ■ten leiden dat zes miljoen finest kan worden verwerkt. i zal niet alleen worden geke- naar de kilogrammen mest iel die veestapel produceert, I Ir zal tevens worden gekeken I r de fosfaat- en stikstofhoe- I heden daarin. ;n het einde van dit jaar zul- 60.000 tot 80.000 hectaren ien aangewezen die teveel adigd zijn met fosfaat en ■door een gevaar vormen de bodem en grondwater. ,r mag dan niet meer mest len uitgereden dan het ge- kan opnemen. regeringsfracties CDA en A bleken achter de aan- rping van de regels te staan, met ingang van 1 januari van ■komend jaar van kracht wor- Ook de VVD kon zich hierin len. lens minister Alders is het I itprobleem omvangrijker ar tot nu toe werd aangeno- je Uit onderzoek is gebleken 1 380.000 hectaren zandgebied I ïadigd is met fosfaat uit I >t. Tot nu toe ging de over- II uit van 270.000 hectaren, ers baseert zich op recente evens van het Staring-insti- N HAAG (GPD) - Het visse- ledrijfsleven heeft eind 1988 irgesteld alle vissers die we- is overschrijding van hun itum niks of bijna niets meer chten vangen van de zee af te en. Dit zei de oud-voorman ti de vissers, B. Daalder, gis- i'.vond voor de KRO-televi- ititie wees het plan indertijd de hand. Daar zag men geen tis de betrokken schepen aan wal te houden. Daartoe zou- wettelijke maatregelen heb- ontbroken. Uiteindelijk am er wel een saneringsrege- g op vrijwillige basis, maar die 'kte niet. afwijzende houding van Jus- e is een van de redenen voor Kamercommissie voor visse- om morgen achter gesloten iren mevr. mr. J. A. Sorgdra- te horen. Zij is advocaat-ge- aal bij het gerechtshof en als lanig belast met de coördina- van het justitioneel beleid i aanzien van de vissers, ar verluidt zal de Kamercom- ssie van Sorgdrager ook wil- weten waarom Justitie tot or kort erg terughoudend op- id jegens vissers die quota erschrijden. De advocaat-ge- raal zal ook met een verkla- g moeten komen over de lage affen die tegen overtredende isers werden geëist, lalder stelde gisteren dat de erheid met de huidige opzet n de controle nooit in staat zal n de problemen in de visserij baas te worden. 'lgens de huidige directeur n een visserijbedrijf ervaren vissers het overtreden van de gels nu niet als fraude. Hij be- ïmpelde het gedrag van de vis- rs als „creatief sjoemelen", talder hekelde ook de inzet in personeel van particuliere iveiligingsdiensten bij de con- ole op de vissers. Volgens hem eten de betrokkenen niets van visserij en kunnen zij de ene ssoort nog niet van de andere iderscheiden. Daalder stelde 'Kier dat er nog steeds „veel ute vis" wordt aangevoerd. (zie pagina's 3 en 4) Advertentie tuut in Wageningen, dat onder zoek doet naar fosfaatverzadi- ging. Zowel Braks als Alders onder streepten dat de zwaardere voorwaarden waaraan de boe ren de komende jaren moeten voldoen, noodzakelijk zijn om de eerder gestelde normen in het jaar 2000 te halen. Alders zei dat de norm voor de fosfaatuitspoe ling naar de Noordzee „met de hakken over de sloot" zal wor den gehaald. De beheersing van de stikstofuitspoeling zal vol gens hem slechts voor de helft worden gerealiseerd. Volgens Braks wil het kabinet ondanks de zware maatregelen om de mestoverschotten terug te dringen bereiken dat de agra rische sector perspectief voor de toekomst blijft behouden. Daar om wordt het mest- en ammo- De auto, waaronder de nepbom was aangebracht, werd om alle risico's uit te sluiten, in strobalen ingepakt (foto Lex de MeesterI MIDDELBURG - Een profes sioneel uitziende.nepbom on der een Britse personenwa gen heeft maandagmiddag en -avond een gedeelte van de Middelburgse wijk Reijersho- ve in rep en roer gebracht. De Britse militair Stephen Por- ritt ontdekte omstreeks half drie maandagmiddag een pakketje onder zijn auto en waarschuwde direct de poli tie. De Explosieven Oprui- mings Dienst (EOD) uit Cu- lemborg kon ruim vijf uur la ter slechts vaststellen dat het om een makabare grap ging. De gemeentepolitie Middel burg nam de zaak na inspectie van de personenwagen direct serieus op. De Spinhuisweg waaraan de auto stond, werd gedeeltelijk afgezet. Bewoners van ruim dertig nabijgelegen woningen moesten na een uur hun huis verlaten. Diensten centrum Het Zuiderbaken werd opengesteld voor eva- cuées die bij kennissen of fa milie geen onderdak konden vinden. Twee gezinnen maak ten hiervan gebruik. Het wachten was de eerste tweeën half uur op medewerkers van de EOD die voor een ander karwei in Rotterdam waren. De EOD'ers schatten de situa tie zeer ernstig in. Zij meenden het projectiel te herkennen als een bekend wapen van het Ier se Republikeinse Leger (IRA), met een explosieve lading van ongeveer één kilo. De maatre gelen werden aangescherpt. De politie breidde op verzoek van de EOD het afgezette ge bied sterk uit. De inmiddels in strobalen ingepakte, verdach te personenwagen was voor de enkele honderden toeschou wers achter de scheidslijnen nauwelijks meer zichtbaar. Op het hoogtepunt van de ac tie waren in elk geval één am bulance, vier brandweerwa gens en vier politiewagens aanwezig. De ochtendploeg van de Middelburgse politie die gewoonlijk om drie uur 's middags naar huis mag, moest blijven vanwege de verwachte calamiteit. Een medewerker van energiemaatschappij PZEM werd opgeroepen. Hij moest tekeningen laten zien van gasleidingen ter plaatse. Het uur U brak om half acht aan. De EOD had een explo sief aangebracht om de auto bom onder de personenwagen weg te schieten. Er klonk iets over half acht een doffe klap en daarna werd het stil. De EO D'ers namen voor de zeker heid een adempauze in acht en waagden zich toen bij het pro jectiel. Het bleek een stuk hout te zijn, omwikkeld met zwarte tape en voorzien een magneet. „Een misselijke grap", concludeerde de En gelsman Porritt. Waarnemend commissaris van de politie Middelburg A. W. Dorst gebruikte dezelfde woorden. Hij vond de getroffen voorzorgsmaatregelen aller minst overdreven. „Het pak ketje zag er professioneel uit", zei hij, „en Britse militairen zijn doelwit van de IRA." De gemeentepolitie Middelburg gaat er vooralsnog niet vanuit dat een 'kwajongen' aan het werk is geweest. Dorst sloot dat echter ook niet uit. De Britse militair is maandag avond nog gehoord in het poli tiebureau. De licht beschadig de personenwagen en het 'ex plosieve' stukje hout zijn daar heen gebracht. De technische recherche begint vandaag, dinsdag, met haar onderzoek. De politie gaat na of elders dergelijke IRA-achtige nep- bommen zijn ontdekt. De buurtbewoners die even na acht uur weer in hun woningen mochten, worden onderwor pen aan een enquête. Dorst schatte de kosten van de ope ratie voorzichtig op enkele duizenden guldens. (zie ook pagina 11) niakbeleid in fasen uitgevoerd. De bedrijven krijgen dan de tijd om om te schakelen. De landbouwminister zei een po sitief oordeel te hebben over het verloop van de eerste fase van het mestbeleid. In die tijd is de mestproduktie gestabiliseerd. Ook het aantal dieren is gelijk gebleven, al zijn er uitschieters naar boven te constateren bij bij voorbeeld de varkens. Braks denkt dat het aantal varkens de komende tijd zal verminderen doordat de vraag van de markt terugloopt. De grootschalige mestverwer king wordt pas in 1995 operatio neel. Dan moet jaarlijks 6 mil joen ton mest worden verwerkt tot bij voorbeeld korrels die weer voor bemesting kunnen worden gebruikt. Uit een voorlopig on derzoek blijkt dat landen als Ja pan, Spanje en de Verenigde Staten belangstelling hebben voor deze mestkorrels. Voordat de export van die korrels op gang komt moet echter nog veel gebeuren. Volgens Braks komt er hoe dan ook overheidssubsidie om de bouw van mestfabrieken te sti muleren. De minister toonde zich optimistisch over een nog te nemen positief besluit van de Europese Commissie voor toe stemming om de rijksoverheid 100 miljoen gulden te laten in vesteren in de proeffabrieken voor grootschalige mestverwer king. Mocht de Euuropese Com missie echter anders beschikken dan zal Braics naar andere we gen zoeken om die 100 miljoen veilig te stellen. Met de Tweede Kamer was Braks het eens, dat de bouw van de fabrieken geen uitstel kon velen om in 1995 aan de doelstellingen te kunnen vol doen. Advertentie DIE KOOP JE OP DE LEUKSTE SHOW VAN ZEELAND 11 TOT 15 SEPTEMBER BIJ Kalverstraat 1 Middelburg 01180-25851 BAGHDAD/WASHINGTON (GPD/RTR) - De Iraakse leider Saddam Husayn heeft arme lan den maandag gratis olie aange boden. In een voor de tv voorge lezen verklaring meldde een woordvoerder dat dit aanbod wordt gedaan „uit solidariteit met hen, die het meeste lijden onder de stijgende olieprijzen." Enige voorwaarde is dat gega digden eigen schepen sturen om de olie op te halen. Het handelse- margo van de Verenigde Naties tegen Irak zou niet van toepas sing zijn, omdat geen sprake is van handel maar van giften, al dus de verklaring van Husayn. Zeven Aziatische landen wend den zich gisteren tot de VN met een gezamenlijk verzoek de han delsblokkade niet te laten gel den voor voedsel en medicijnen. India, Thailand, de Filipijnen, Advertentie Pakistan, Indonesië, Srilanka en Bangladesh hebben samen meer dan 500.000 onderdanen in Irak, Kuwayt en Jordanië. De Indiase minister van buiten landse zaken, Inder Kumar Guj- ral, bepleitte tijdens een bezoek aan Den Haag hulp voor de 170.000 Indiërs, die nog in het Midden-Oosten verblijven. Zijn Britse ambtsgenoot, Douglas Hurd, greep een bezoek aan To kio aan om te pleiten voor een hogere Japanse bijdrage aan de landen, die het meeste gebukt gaan onder de Golfcrisis. De Westduitse regering maakte gis teren bekend 400 miljoen Mark aan deze landen te schenken. De meeste Derde Wereld-landen reageerden maandag met scep sis, ongeloof en spot op het aan bod van Irak. „Hoe krijg je de olie langs de blokkade?", aldus Thomas Cherry, vertegenwoor diger van Haïti bij de VN-confe- rentie over de minst ontwikkel- Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. kilo albert heijn Van onze correspondent) sinki. Hij drong er bij de bondgenoten o CVan onze correspondent) BRUSSEL - De Amerikaanse regering vangt voorlopig bot bij haar Europese NAVO-bond- genoten met het verzoek ook grondtroepen naar het gebied rond de Perzische Golf sturen. De meeste Europese NAVO-landen willen zich niet branden aan een militair avontuur met een onvoorspelbare uitkomst. Zij richten vooralsnog hun acties op een vreed zame oplossing van het conflict rond Kuwayt. De Amerikaanse minister van buitenlandse za ken Baker zei maandag in Brussel „het te zul len verwelkomen als de partners aanvullende grondtroepen sturen, al is het symbolisch". Maar de reacties waren zeer terughoudend. Baker was in Brussel om verslag te doen van de ontmoeting tussen Bush en Gorbatsjov in Hel sinki. Hij drong er bij de bondgenoten op aan .gezamenlijk de verantwoordelijkheid te dra gen, zowel politiek als militair". Geld heeft Washington niet nodig. Formeel deed Baker geen verzoek aan de bondgenoten. Dat zou hem vrijwel zeker op een 'nee' zijn komen te staan. Hij deed wel een be roep om schepen en vliegtuigen beschikbaar te stellen voor het vervoer van materieel en voor de evacuatie van vluchtelingen uit Kuwayt en Irak. Verschillende landen lieten informeel weten niet bereid te zijn soldaten te sturen. De Euro pese NAVO-landen hebben wel oorlogssche pen gestuurd, maar die hebben tot taak de na leving van het handelsembargo van de VN te garanderen. Een meisje grasduint maandag in Amsterdam in boeken tijdens de presentatie van de kinder boekenweek die van 10 tot en met 20 oktober wordt gehouden. De kinderboekenweekgeschen ken zijn dit jaar geschreven door Annie M. G. Schmidt en Dick Bru- 2 na Landbouwminister Braks heeft het vervoerverbod voor varkens opgeheven. De maatregel frustreerde gedu rende een half jaar de Zeeuws- Vlaamse fokkers en mesters. Ze krijgen waarschijn lijk geen schadever- Q goeding. w Pete Sampras lijkt de opvolger te worden van illustere Ameri kaanse tennissers als John McEnroe en Jimmy Connors. De pas 19-jarige tennisprof won zondag als jongste speler ooit Flushing Meadow. Andre Agas si, op wie het Amerikaanse pu bliek tot nu toe zijn hoop had ge vestigd, kreeg bij die finale-par tij alle hoeken van de tennis- court te zien. Sampras heeft een ongeevenaarde tweede service, waardoor hij weinig service games afstaat. In totaal sloeg hij in New York honderd aces bij el- 1 "I kaar. I WÊKÊÊmÊÊËÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÈÊÈÊÊÊÊiÊÊÊaÊÊÊÊm de landen in Parijs. Hij zei de motieven van Husayn niet te vertrouwen. Ook Washington kwamen met een reactie. „De man (Saddam) is wanhopig. Hij probeert op alle mogelijke manieren een uitweg te vinden", aldus Witte Huis woordvoerder Marlin Fitzwater. Hij kondigde aan dat Ameri kaanse marineschepen elk uit Irak afkomstig met olie geladen schip zal tegenhouden. (Van onze correspondent NAIROBI (GPD) - De Liberiaan se president Samuel Doe, die zondag door de rebellen van Prince Johnson in Monrovia was gevangengenomen, zou zijn vermoord. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse za ken in Washington heeft eerde re berichten, gemeld door de BBC over Doe's dood, maandag avond bevestigd. Johnson heeft zich tot nieuwe president van Liberia uitgeroepen. Doe zou zijn overleden als ge volg van zondag opgelopen schotwonden. Er bestond lange tijd onzekerheid over Doe's dood. Een woordvoerder van Prince Johnson die Samuel Doe gevangen hield in zijn hoofd kwartier in een buitenwijk van de hoofdstad Monrovia, had in de loop van maandag verzekerd dat Doe nog.steeds in leven was. Zijn lot zou worden bepaald door een krijgsraad. Inwoners van de hoofdstad ver klaarden gezien te hebben dat Doe werd ondervraagd door Prince Johnson, onder andere over de door hem verduisterde overheidsgelden. Enige tijd later echter werd gemeld dat het ver minkte lichaam van Doe lag op gebaard in een ziekenhuis in de buurt van het rebellenkamp. Volgens de rebellen-woordvoer der was Doe zondag van plan Li beria per schip te verlaten en daarom zagen Johnsons man schappen zich genoodzaakt de president gevangen te nemen. *MJF Samuel Doe Advertentie Tegen inlevering van deze bon (Geldig t/m 15 september 1990) De gratis tweede bril is bestemd voor dezelfde persoon die ook de eerste (betaalde) bril gaat dragen. Het montuur van de bril die u wel betaalt, mag niet goedkoper zijn dan f 100,- Het montuur van de gratis bril komt uit de kollektie monturen met het rode driehoekje. In de gratis bril gaan normale, blanke glazen in dezelfde sterkte als in de eerste (betaalde) bril Wilt u meer (variabel, ontspiegeld, anti-kras, kleur, enz.) dan geldt een toeslag. Geen andere kortingen te zelfder tijd. Op beide brillen 1 jaar garantie. Middelburg Goes, Hulst Terneuzen In de Gouden Gids vindt u de adressen. Bergen op Zoom Vlissingen Roosendaal 028j WÊKÊÊÊM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1