Stukje mastodont in de netten Open monumenten redelijk bezocht Brand vernielt vakantiewoning in Den Osse Pleidooi in PvdA voor handhaven tol Zeelandbrug 'Optimistischer dan vóór we naar dit land kwamen' ans op verdere vertraging na faillissement bedrijf xhtpaar loor hond jebeten Menu zeeuwse almanak MAANDAG 10 SEPTEMBER 1990 liegerfestijn atseveer trok 500 bezoekers Groep Belgen maakt amok in Terneuzen In huis Moeilijker Toorop Ter discussie Russische dagbladmedewerkers: Man stal olie 11111111111 n 11111 n 1111 PZC zeeland Neer tegenslag automaten veren {NEUZEN - De automatise- bij de Provinciale Stoom- tdiensten (PSD) heeft op- lW vertraging opgelopen. Brabantse bedrijf Parkeer- miek, dat de coördinatie levering en plaatsing van kaartjesautomaten in han- had, is failliet gegaan. Ge uteerde J. D. de Voogd ver- •ht de gevolgen van deze iwe tegenvaller beperkt te nen houden. Hij hoopt dat [aartjesautomaten nog vóór ember bij alle vier de veer- ens (Vlissingen, Breskens, liningen en Perkpolder) zijn laatst. :ele maanden geleden werd ekend dat het niet goed ging Parkeertechniek. Gedepu- ■de staten gingen er toen nog uit dat de problemen bij het lelse bedrijf geen gevolgen den hebben voor de aankoop nstallatie van de automaten. Voogd verklaarde zaterdag- Idag dat de provincie echter stil in een hoekje heeft afge- :ht wat er ging gebeuren, ir destijds al verschillende idverbanden' heeft gelegd. LHELMINADORP - Onder motto 'Vliegeren is de lucht ■sieren' hielden de Zeeuwse eger Vrienden het afgelopen ekeinde een vliegerfestijn, geveer 1500 bezoekers kwa- n bij het strandje Katse Veer de buurt van Wilhelmina- rp kijken hoe constructies in e soorten, maten en kleuren lucht in gingen. ïg en oud zagen onder meer endsnelle stuntvliegers het htruim doorklieven. Ook was een demonstratie vliegers awen. Voor kinderen was er i aparte verrassing. Zij kregen gratis vlieger met ongeveer meter lijn. Het Beren-Spring- am-Zeeland bracht beertjes een lijn omhoog. Per para- ute kwamen de speelgoed- ;sten weer naar beneden. Kin- ren die ze terugbrachten, kre- een versnapering. TRANCHEMENT - Het echt- ar De Pauw uit Retranche- :nt is zaterdagavond tijdens wandeling over de wallen de Zwinstraat in hun woon- ats, aangevallen door een ^nd en verschillende keren ge- ten. De eigenaar van de hond, van de S., deed niets om de nd terug te halen en is door de litie geverbaliseerd. rijkspolitiegroep West- ►■euwsch-Vlaanderen zal daar- ast de burgemeester van Sluis rzoeken om de betreffende nd 'aan te wijzen als gevaar- k dier'. Als de burgemeester t verzoek honoreert, moet de nd voortaan buiten het ter- in van Van de S. een muilkorf lagen. Het echtpaar De Pauw 1 daarnaast ook een civielrech- lijke procedure aanspannen gen Van de S. Wgens De Pauw hebben buurt- iwoners in Retranchement rder geklaagd over overlast in de honden. Behalve de hond e het echtpaar aanviel, een Do- irmann, heeft Van de S. ook >g twee herders. „En als ze een dje alleen worden gelaten, zor- n die beesten met hun door- ingend gejank voor overlast in 1 buurt." Een woordvoerder m de politie bevestigt de woor- :n van De Pauw. „We zijn daar derdaad vaker geweest. Maar is rechtssysteem is nu een aal zo dat in een aantal geval- n het kalf eerst verdronken oet zijn voor de put kan wor- in gedempt. Het is vervelend it bij dit geval ook eerst ie- and moest worden gebeten, l0r wij als politie iets concreets mnen doen." Een TERNEUZEN groep Belgen heeft in de nacht van zaterdag op zondag twee Terneuze- naars lastiggevallen in het centrum van de Scheldestad. De 24-jari- ge P. van E. moest een portemonnee met drie honderd gulden afstaan toen de groep hem om twee uur 's nachts be dreigde in de Korte Kerkstraat. De 21-jarige A. M. werd enkele uren later zonder enige aan- leiding in de Noord straat in elkaar gesla gen. Hij kon na dokters behandeling naar huis. „We hebben toen al onderaanne mers die computerapparatuur en onderdelen leveren recht streeks benaderd. Met de mees te leveranciers hebben we zo doende zonder tussenkomst van Parkeertechniek al zaken ge daan." PSD-directeur D. Oostinga voegde daar aan toe dat de veer bootmaatschappij '95 procent van de benodigde componenten voor de automatisering in huis heeft'. Hij bevestigde dat de stoombootdiensten de appara tuur in zo'n twee maanden kun nen inpassen. „We kunnen de computers binnen twee weken in alle vier de veerhavens instal leren. Daarna zal het, schatten wij, nog zo'n zes weken duren voordat het personeel ook hele maal aan het nieuwe systeem is gewend." De conclusie dat de apparatuur begin november operationeel zal zijn, liet de PSD-directeur echter voor rekening van de ge deputeerde. Oostinga: „Wij heb ben nog geen officieel bericht van het faillissement van Par keertechniek ontvangen. En ik heb geen idee of de zaken dan di rect met de curator kunnen wor den afgehandeld." De Voogd heeft daar alle ver trouwen in. Hij verwacht deze week met de curator contact te kunnen leggen. „We hoorden pas vrijdag tegen de middag van het faillissement en hebben toen niet meer kunnen achterhalen wie als curator is aangesteld. Maar ik neem aan dat we direct daarna zelf zaken kunnen doen met een Duitse firma die de kaarten voor de apparatuur le vert. En dan kunnen we aan de slag. Dat wordt overigens ook tijd want zoals u zich zult herin neren, hadden we eigenlijk per 1 april al de automatisering in wil len voeren." Het faillissement van Parkeer techniek zal de provincie geen verdere financiële schade ople veren, denkt de gedeputeerde. „Nadat we rechtstreeks zaken zijn gaan doen met onderaanne mers en leveranciers hebben we de betalingen aan Parkeertech niek stopgezet." Paleontoloog Kortenbout Van der Sluijs met het hoogtepunt van de zoekdag, een bot van een mastodont (foto Oscar van Beest ZIERIKZEE - Een geslaagde zoektocht van de vereniging Kor en Bot naar fossielen in de Oosterschelde, zaterdag. Die kwalificatie kreeg de speurtocht van de Leidse pa leontoloog dr G. Kortenbout Van der Sluijs, na de vondst van een gewricht van een schouderblad van een masto dont. Dat was een soort oli fant met een schouderhoogte van zo'n 2,5 meter. Het stuk been is naar zijn schatting twee of drie miljoen jaar oud. Kortenbout Van der Sluijs- :„Het is gek om je voor te stel len dat die hier vroeger rond liepen. Ik had ze graag eens gezien, maar ja, ik ben net te laat gekomen." Het stuk schouderblad vorm de het hoogtepunt van de dag. Andere vondsten waren een stuk van een hertegewei van ruim 2 miljoen jaar oud, een opperarmbeen van een hert, een klein stukje van een bot van een walrus en - opmerke lijk - een sleutelbeen van een schelvis van drie miljoen jaar oud. De Leidse onderzoeker stelt, al jarenlang, onmiddel lijk na de vondst leeftijd en herkomst van de fossielen vast. 's Morgens vroeg waren ver schillende onderzoekers, be langstellenden en een verte genwoordiging van het ooilege van burgemeester en wethou ders van Zierikzee met de ZZ8 de Oosterscheide opgevaren. Dat gebeurde voor de veertig ste keer. De heer Kortenbout Van der Sluijs noemde het dan ook uniek dat wetenschappers al zo lang belangeloos de be schikking krijgen over een schip, van de firma Schot uit Zierikzee, om een dag op on derzoek uit te gaan. Overigens merkte hij op dat het steeds moeilijker wordt om wat te vinden, omdat de diepe putten waar de meeste fossielen in liggen als gevolg van de Oosterscheldewerken dichtslibben. Verder worden diepen putten die te dicht bij (Slot zie pagina 7 kolom 1 VLISSINGEN - In Zeeland was er zaterdag redelijk veel belangstelling voor de Open Monumentendag. Organisato ren gaven aan evenveel of wat minder mensen binnen te heb ben gekregen dan voorgaande jaren. Speciale fiets- en wan delroutes bleken door het wis selvallige weer niet populair. In totaal bracht de Open Mo numentendag in Zeeland en kele duizenden mensen op de been. Domburg was een uit schieter: daar kwamen 1800 mensen naar het gemeente huis, dat onderdak bood aan een eenmalige Toorop-ten- toonstelling. Druk was het op de Bevelan- den in Goes waar 36 gebouwen te bezichtigen waren, meer dan in de beide Walcherse steden samen. In Goes trokken met name de brugwachterswoning, het Huis Hoope en het koop manshuis Hendrick de Keyser veel belangstelling. Ook mo numenten in andere kernen van de gemeente, zoals Wol- phaartsdijk, Oud-Sabbinge en Kloetinge, lagen goed in de markt. Aan de monumenten dag deden op de Bevelanden en Tholen verder Reimers- waal, Kapelle, Tholen en Bor- sele mee. Daar vielen de bezoe kersaantallen over het alge meen wat tegen. Er waren voornamelijk kerken en mo lens te bezichtigen. Ook het Fort Ellewoutsdijk was open gesteld en het voormalig raadshuis van Tholen. Op Schouwen-Duiveland was Zierikzee de grootste trekpleis ter. In het stadhuis noteerde men daar 1400 bezoekers. Ook de twee kastelen in de gemeen te Westerschouwen werden druk bezocht. Verder was er veel belangstelling voor een ziekenhuisbunker in Burgh- Haamstede. Aan de oostelijke kant van het eiland liep het duidelijk minder storm. De hervormde kerk van Nieuwer- kerk trok bijvoorbeeld slechts 25 bezoekers. Over het geheel genomen was de belangstel ling ongeveer gelijk aan die van vorig jaar. In de beide Walcherse steden waren 35 grote en kleine monu menten geopend. Er reed een speciale monumentenbus tus sen Vlissingen en Middelburg. De monumenten in Middel burg boekten over het alge meen meer bezoekers dan in Vlissingen. Het Zeeuws Mu seum werd bijvoorbeeld aan gedaan door ongeveer 1000 mensen terwijl het Vlissingse Stedelijk Museum slechts 300 bezoekers noteerde. In voor gaande jaren lagen de scores wat hoger. In de beide Wal cherse steden waren teveel ac tiviteiten tegelijk georgani seerd: in beide steden waren ook open dagen van de brand weer en een muzikaal evene ment. De kerken en molens op het Walcherse platteland werden redelijk bezocht. Een uitschie ter wat betreft bezoekersaan tallen vormde de gemeente Domburg. Daar werd veel ex tra's gedaan. Een tiental ge bouwen was te bezichtigen. Le den van Het Walchers Cos- tuum showden klederdrachten bij de monumenten. Bij de Domburgse molen werden 1000 bezoekers geteld. Een eenmalige tentoonstelling in het gemeentehuis van werk van Jan Toorop uit particulier bezit was de topattractie met 1800 bezoekers. Ook de beide vuurtorens van Westkapelle, de grote in het dorp en het klei ne torentje op de dijk, trokken veel publiek, evenals de molen. In Zeeuwsch-Vlaanderen liep het nergens echt storm. De on deraardse gangen in Sas van Gent trokken minder toe schouwers dan vorig jaar. De gemeente Terneuzen was zeer tevreden met een aantal van ruim honderd bezoekers in haar meest historische kern: Biervliet. In Sluis heerste de gewone zaterdagse drukte. Veel mensen liepen wel even de molen en het Belfort binnen of maakten een wandelingtje over de wallen. (Zie ook pagina 6) Het vroegere hotel Le Baron Chassé, tot voor kort holografisch museum, was een van de geopende Middelburgse monumenten, zaterdagi/ofo Lex de Meester) DEN OSSE - Een felle brand heeft in de nacht van zater dag op zondag een vakantiewoning in Den Osse geheel vernield. Het vuur werd omstreeks 01.15 uur geconsta teerd toen de eigenaar van de woning, J. M. O. uit Breda, thuiskwam. Op het moment dat hij de deur open deed, stond alles in lichterlaaie. Toen de brandweer kwam was het vuur al zo hevig dat er niets meer aan te redden was. Uit het onderzoek en een gesprek met de eigenaar is ge bleken dat O. 's morgens een fritespan op een elektrische kookplaat had gezet. Na enige tijd had hij de pan op een kleinere kookplaat gezet. Daarbij vergat hij de kook plaat uit te zetten, waarna hij het pand verliet. Nadat de pan was drooggekookt, is het geheel gaan smeulen en toen de deur open ging kwam er zuurstof bij, waardoor de brand in alle hevigheid losbrak. De schade aan pand GOES - Binnen de PvdA in Zee land gaan stemmen op om het standpunt te nerzienu dat de Zeelandbrug votgend jaar t»l- vrij moet worden, lm een inter ne discussienota pleiten de sta tenleden Joop Roodenhurg en Gert de Kok er vwr de tol nog ten minste enkele jaren te hand haven. Volgens hen is dit reeel omdat het exploitatiesaldo van de brug nog steeds negatief is. De kosten zijn hoger uitgeval len dat dan bij de hmrw werd verwacht en de opbrengsten la ger. „Het voortijdig tolvrij ma ken zal ten koste gaan van ande re projecten in de wegensec tor", menen de PvdA'ers. Het discussiestuk is geschreven namens de statenfractie, naar aanleiding vam een voorstel van gedeputeerde staten. Die wijlen de exploitant, de Provinciale Zeeuwse Brug Maatschappij (PZBM), een renteloos voor schot van 16,5 miljoen niet kwijt schelden en dus de tol handha ven. Wél zouden frequente ge bruikers dan een flinke reductie moeten krijgen. Ook zou auto matisering van de kaartverkoop moeten worden overwogen. De PvdA stelde in het verkie zingsprogramma voor de perio de van 1987-'9iL, dat als de Zee landbrug in 1900 zou zijjn afge schreven, het met de tolheffing moest zijn afgelopen. Dat punt staat nu ter discussie. Binnen de partij wordt ruimte gevraagd hiervan af te mogen wijken. Veel geld is volgens de statenle den de komende tijd namelijk nodig voor onderhoud. „Bij de bouw van de Zeelandbrug heeft men zich er onvoldoende reken schap van gegeven wat het on derhoud zou vergen van een brug in een zout milieu met stro mend water. Na 1978 zou de Oos terschelde immers afgesloten zijn en zou er een getijloos, zoet meer ontstaan", wordt gesteld. Omdat het onderhoud anders zwaai' op het wegenbudget van de provincie gaat drukken zou eerst met behulp van tolgelden een onderhoudsfonds moeten worden ingesteld. Verder bepleiten de statenleden, evenals gs, een reductieregeling voor frequente gebruikers. Een besluit over het al dan niet kwijt schelden van het renteloze voor schot van 16.5 miljoen zou ech ter kunnen worden uitgesteld tot er genoeg geld in het onder houdsfonds zit. De gegeven situatie weerspreekt volgens de nota-schrijvers dat de brug fungeert als een melk koetje voor de provincie Zee land. „Ten overvloede" merken zij nog op dat de provincie na de opening in 1965 zo'n 40 miljoen gulden in de exploitatie van de brug heeft gestoken. Het rente verlies tot 1988 van zo'n 15 mil joen op deze voorschotten kan gezien worden als een extra, maar onzichtbare schenking aan de PZBM. NEELTJE JAMS - Hun eerste ervaring was, dat fietsers in dit land als een gelijkwaardige partner in het verkeer worden geaccepteerd. Auto's stoppen er zelfs voor. Nu de groep van 20 jonge Russische dagbladmede werkers een week in Nederland verblijft dringen allerlei im pressies zich op. De jongeren werken allemaal voor het dag blad Komsomolskaja Pravda en zijn in Nederland op uitnodi ging van de Leidse studenten vereniging voor internationale betrekkingen. Zondagmorgen stond een rooms- katholieke mts in Goes op het programma. De 23-jarige journaliste Jnuiaja:„Tijdens die mis en onder het zingen dacht ik plotseling aan thuis, aan Rus land. Het werd me duidelijk dat we toch al heel wat dingen uit onze cultuur verloren hebben en wellicht in de toekomst nog zul len verliezen." Tijdens hun ver blijf in Nederland wordt de groep nogal eens geconfronteerd met het thema 'veranderingen', zonder dat dat wellicht bewust op het programma was gezet. Zo zagen ze tijdens een bezoek aan NRC Handelsblad in Rot terdam in de drukkerij een appa raat dat daar als een soort mu seumstuk werd gekoesterd. In Rusland worden met dergelijke apparaten nog dagelijks kran ten vervaardigd. Dergelijke er varingen leiden echter niet tot frustraties, integendeel. Julija:„Uït allerlei gesprekken die we met Nederlanders heb ben, wondt ons duidelijk dat we helemaal niet bij de pakken neer hoeven te zitten. Iedereen schil dert een toekomst voor Rus land, waarin zakelijke, educatie ve en persoonlijke uitwisselin gen met het buitenland steeds normaler worden. Rusland kan daar alleen maar van profiteren, zo wordt ons voorgehouden. Zo hebben wij het nog niet bekeken en z» wordt het zeker door de burgers in Rusland niet gezien. Wat dat betreft zijn we wel opti mistischer geworden, dan we waren voor we naar Nederland afreisden." Komsomolskaja Pravda is met een dagelijkse oplage van 22,5 miljoen exemplaren de grootste krant van Rusland. Misschien zelfs v.an de wereld, opperen ze voorzichtig. Het is voor Russi sche begrippen een van de meer vooruitstrevende kranten en brengt regelmatig een artikel dat voor enige ophef zorgt. Van oorsprong is de krant bedoeld voor Russische jongeren, maar de leeftijd van de lezers strekt zich in de praktijk uit van 12 tot 70 jaar. De krant kost 3 kopek ken per dag. dat is minder dan een cent. Omdat de staat derge lijke gigantische subsidies niet kan blijven verstrekken, zal de prijs volgend jaar waarschijnlijk tot het 'symbolische' bedrag van 10 kopeken stijgen. Verschillende Russische deelne mers aan het bezoek spreken goed Engels. Ze hadden al enigs zins een indruk van Nederland, onder meer na het zien van een televisie-documentaire. Het was het beeld van het kleine landje onder de zeespiegel, dat een ho ge levenstandaard en een hoog technologisch en onderwijsni veau kent. Dat beeld hoeft na een week in Nederland niet bij geschaafd te worden. Zeker niet na het bezoek aan de storm vloedkering in de Oosterschel- demonding, van zondag. De groep verblijft twee dagen in Zeeland en logeert bij gastgezin nen in Heinkenszand en Vrou wenpolder. De 22-jarige drukker Slava weet het na de visite aan de NRC Han delsblad wel: kortere werkdagen en hogere salarissen en vooral veel modernere apparatuur. Kortom: hij zou best eens een paar jaar in Nederland bij een drukkerij willen werken. En Li- ka. journaliste 20 jaar, droomt er van jaarlijks op vakantie naar Nederland terug te keren. Ver der zien ze erg veel in uitwisse lingen tussen bijvoorbeeld stu denten. SCHOONDIJKE - In de nacht van zaterdag op zondag heeft A. P. uit Schoondijke dieselolie ge stolen uit de vrachtauto's van de firma Van de S. in diezelfde plaats. De politie trof drie jerry cans met diesel en een slang aan in een schuur bij P. De man werd aangehouden en heeft bekend. Hij werd geverbaliseerd. - en inboedel, die geheel werden vernield, bedraagt onge veer 100.000 gulden. O. is tegen brand verzekerd. De brandweerteams van Brouwershaven en Dreischor rukten elk met een wagen uit. Ze bestreden de vlammen met drie lage- en twee hogedrukstralen. In totaal kwa men 17 brandweerlieden actie. De rijkspolitie, waaron der de technische recherche, heeft in de loop van zondag een onderzoek ingesteld. Met personeel van dat Wal cherse restaurant keek. on langs zijn ogen uit toen een klant het geserveerde hoofd gerecht in minder dan tien minuten soldaat maakte. .Mag ik het nagerecht", riep hij, terwijl hij nog aan het nakauwen was, een nade rende ober toe. „Wilt u het snel brengen?" De ober deed zijn best. De kok werd op zijn staart ge trapt en hooguit zeven mimi ten later stond er een prach tig opgemaakt ijsdessert. De aap kioam toen uit de mouw. De klok sloeg zeven uur, terwijl de klant sprak: ,J)at was net op tijd hè." Het bord voor de deur had de man op hete kolen gezet. „Tussen zes en zeven serve ren wij een driegangenmenu voor 25,-", stond er.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 23