1Verschoore Iweede turbine Fregat defect Husayn weigert terugtrekking leger uit Kuwayt Olifantenjacht Koude Oorlog k.o. Kok vraagt de vakbeweging geen extra looneisen te stellen "Nieuws waar je niet zomaar doorheen crosst" UUR FOTOSERVICE lush en Gorbatsjov eensgezind tegenover Irak PLUIM VOOR UW AUTO. In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. 33e jaargang no. 213 aandag 10 september 1990 KODAK EXPRESS QUALITY CONTROL Israël Kuwayt bedankt familie van opvarenden schepen in Golf Prijsstijging door duurdere olie niet compenseren Drie procent Hoofd koel Olieprijs Braks Mastodont Jo Jansen Frans Maassen Ook CDA voor intrekken van sancties Loonmaatregel 4 weken voor één tientje en één riks! I I Adres: PZC KWALITEITSKLEURENFOTO'S KLAAR TERWIJL JE WINKELT! Aanhoudend koel Wolkenvelden en kans op buien. Maxi mum temperatuur rond 18 graden. Meest matige noordwesten wind. ■I GOES MIDDELBURG VLISSINGEN HULST Z1ERIKZEE Vreedzame aanpak Golfconflict van onze correspondent} ELSINKI De Amerikaanse •esident Bush heeft van zijn >vjet-collega Gorbatsjov geen eun gekregen voor een even- eel militair optreden tegen ak. Zeven uur praten tussen leiders van beide super- achten leverde zondag in Hel- nki een herbevestiging op van gezamenlijke afkeuring van aakse agressie tegen Kuwayt. ush en Gorbatsjov beklem- onden dat het Golfconflict et politieke middelen, dus eedzaam, moet worden opge- st. Irak moet zich conform de soluties van de Veiligheids- ad terugtrekken uit Kuwayt. ush verklaarde dat hij de kwes- e van een eventueel militair in- ijpen niet ter sprake had ge acht. In de gemeenschappelij- verklaring die na afloop van top werd vrijgegeven, is eeh- :r sprake van nieuwe stappen .dien Irak zich onttrekt aan de N-maatregelen, zoals het han delsembargo, die nu van kracht zijn. Bush wilde niet op „hypotheti sche vragen" ingaan. „Tijdens deze ontmoeting zijn geen speci- ficieke maatregelen afgespro ken", aldus de Amerikaanse pre sident. Gorbatsjov benadrukte voortdurend dat de mogelijkhe den voor een politieke oplossing nog niet zijn uitgeput. „Ik heb goede hoop op een vreedzame regeling", zei hij. Uit de antwoorden van beide presidenten viel op te maken dat behalve over de Golf alleen over economische samenwerking tussen Washington en Moskou is gepraat. Bush zei dat Washing ton zeer geïnteresseerd is in het slagen van de perestrojka. Gor batsjov haakte daar onmiddel lijk op in met de opmerking, dat Sovjet-instemming met „dollars kan worden gekocht". „Het huidige Iraakse leider schap is een doodlopende weg ingeslagen en we moeten het duidelijk maken dat het uitlok- IEN HELDER (GPD) De tweede van vier gasturbines van het lederlandse fregat Witte de With is in de Golf defect geraakt. Eer- er al werd bekendgemaakt dat een eerste turbine kapot was ge- aan. Hoe ernstig het mankement is kan in dit stadium niet worden ezegd, aldus een marinevoorlichter gisteravond. De Witte de With i wel operationeel, al „kan het uiterste even niet uit de kan worden ehaald". aterdag' al werd gemeld dat mogelijk een complete wisselploeg van ngeveer dertig burgerambtenaren zal afreizen naar de Golf, om aar een defecte gasturbine te vervangen. De reserveturbine zal ventueel van Den Helder worden overgevlogen naar het Golfge- ied. >EN HAAG (GPD) - De eensge- indheid tussen de Amerikaan- e president Bush en zijn Russi- che ambtgenoot Gorbatsjov ijdens hun overleg in Helsinki leeft Saddam Husayn van Irak liet kunnen bewegen tot ver- oepeling van zijn standpunten. )e situatie van voor 2 augustus, oen zijn leger Kuwayt binnen- 'iel, zal niet worden hersteld, o liet hij tijdens het weekend veten in een voor de radio en te- evisie voorgelezen brief. Hij iet een beroep op beide wereld- eiders achterwege. „Ik ver- rouw op God," aldus Husayn. Ie Iraakse leider heeft vrijdag Irie officieren laten executeren, lie een moordaanslag op Sad dam Husayn hadden beraamd. Dit meldde gisteren het Saudi- sche persbureau SPA op grond van een bericht van de verzets- zender Radio Kuwayt. De te- rechtgestelden, twee kapiteins en een luitenant, zouden lid zijn geweest van Husayns presiden tiële garde. Officiële woordvoer ders in Baghdad waren niet be reid het bericht te bevestigen of nadere details te verstrekken. Gisteravond zijn vanuit Bagh dad 437 westerse vrouwen en kinderen, voornamelijk Britten en Amerikanen, naar Londen vertrokken. Zaterdag reisden al 300 Amerikaanse vrouwen en kinderen van Baghdad naar de Jordaanse hoofdstad Amman. SOEST (ANP) - Rijksweg A28 is zondagochtend ter hoogte van Soest drie kwartier afgesloten geweest wegens een zoekactie naar twee ontsnapte olifanten. Een andere olifant was al eerder gevangen. Het drietal was om half negen ontsnapt bij een Soester han delaar in wilde dieren en waren via de bossen op weg naar Soesterberg. Volgens adjudant L. Rondhout van de gemeen tepolitie Soest waren om kwart over elf alle dieren met verdo vingsgeweren 'neergelegd', waarvan de laatste op de snel weg. Toen ook het vervoerprobleem, de dieren wegen per stuk rond 1200 kilo, was opgelost kon het verkeer weer van de weg gebruikmaken. De dieren hebben tijdens hun korte tocht in de vrijheid geen schade aangericht. De drie olifanten zijn onlangs in Nederland aangekomen sa men met drie Thaise oppassers. Maar kennelijk ging er toch iets mis. „De dieren roken de vrijheid en waren niet te stop pen". De in totaal vijf olifanten zijn bedoeld voor de handel- Ifoto ANP) ken van een militaire actie een tragedie zal betekenen voor Irak, de regio en de hele wereld", aldus Gorbatsjov. Bush zei Gorbatsjov niet ge vraagd te hebben zich tot Sad dam te wenden. „Het beste ant woord aan Saddam is het con tact via de VN, de wereldwijde veroordeling van Iraakse agres sie". Gorbatsjov sloot daarente gen nieuwe gesprekken met Baghdad niet uit. De Iraakse mi nister van buitenlandse zaken Aziz, kort voor de top nog op be zoek in Mosko, heeft al aange drongen op nieuwe gesprekken met de Sovjet-leiding. Volgens Gorbatsjov geeft de dia loog met Baghdad „hoop op een vreedzame oplossing". Hij zei dat er geen plannen zijn voor een actieve militaire presentie van de Sovjet-Unie in het Golf ge bied. Bush zei „niet teleurgesteld te zijn" door dit antwoord. Hij maakte duidelijk dat hij daar ook niet om heeft gevraagd. „Als dt Saoedi's de Sovjet-Unie uit nodigen, hebben wij geen be zwaar". Een heikel punt tussen beide su permachten is de aanwezigheid van Sovjet-experts in Irak. Vol gens het Pentagon gaat het om zo'n duizend militaire adviseurs. Gorbatsjov echter zei, dat het aantal nu is teruggebracht tot honderdvijftig. Een ander verschil van mening bleef de (door Irak) gelegde rela tie tussen oplossing van het Golfconflict en de VN-resoluties die oproepen tot de Israëlische terugtrekking uit de bezette ge bieden. Bush zei dat zo'n ver band niet moet worden gelegd, omdat dit VN-uitspraken zou ontkrachten. „De resoluties te gen Irak moeten worden uitge voerd. Dat andere VN-uitspra ken dat nog niet zijn, doet hier niets aan af'. Gorbatsjov echter zei, dat er wel verband bestond. „We zullen meer energie moeten steken in de oplossing van het Midden- Oosten-probleem. Dat dit nog bestaat heeft ook invloed op de gebeurtenissen in de Golf'. Beide presidenten waren het er over eens dat het VN-embargo tegen Irak de zending van voed- seltransporten, speciaal be stemd voor kinderen, niet ver biedt. Bush benadrukte echter dat dit niet betekent groot scheepse voedselleveringen aan Baghdad, maar beperkte, onder controle van internationale hulporganisaties. Minister van den Broek van bui tenlandse zaken heeft inmiddels positief gereageerd op het resul taat van de top. De uitkomst is volgens hem een signaal aan het adres van Husayn, dat alleen het uitvoeren van de VN-resoluties een vreedzame oplossing van het conflict zal bewerkstelligen. HELSINKI - President Bush toont de cartoon die hij bij het begin van het topgesprek in Helsin ki cadeau keeg van Sovjet-collega Gorbatsjov. De prent stelt de twee wereldleiders voor als boksers, die door de als scheidsrechter fungerende Aardbol als winnaars worden uitgeroepen nadat ze de Koude Oorlog k.o. hebben geslagen (foto AP) DEN HAAG (GPD) - De fami lies van de opvarenden van de twee Nederlandse marinesche pen die in de Golf opereren, worden in een brief van de am bassade van Kuwayt bedankt voor hun inzet om de crisis in het Midden-Oosten te helpen beëindigen. Dat heeft een woordvoerder van de ambassade gisteravond gezegd. Zaakgelastigde S. Alzamanan heeft de brief gestuurd namens het Kuwaytse volk en wil daar mee de thuisblijvende familiele den een hart onder de riem ste ken. CV an onze correspondent) ROME Minister Wim Kok van financiën doet een beroep op de vakbonden niet te komen met looneisen om de prijsstijgingen te compenseren, die het gevolg zijn van de duurdere olie door de Golfcrisis. Volgens Kok zou dat een herha ling betekenen van de fouten die zijn gemaakt na de oliecri ses van 1973 en 1979. In Rome, waar de EG-ministers van financiën zaterdag praatten over de financieel-economische gevolgen van de Golfcrisis, zei Kok dat looneisen tot verdere inflatie en dus tot een loon- en prijsspiraal zullen leiden „waar niemand beter van wordt". Dat zal net als na 1979 leiden tot grote werkloosheid. Kok noemde het „verstandig om deze kostenstijging, die van bui tenaf komt, niet op elkaar af te wentelen". Volgens de minister zouden de sociale partners in 1991 moeten volstaan met maxi maal de 3 procent loonsverho ging die ook dit jaar is gegeven. „Dan geven we een goed ant woord op de nieuwe uitdagin gen". De minister denkt dat 3 procent voldoende is om de prijsstijgin gen, inclusief die ten gevolge van de duurdere olie, op te vangen. Maar ook als de olieprijs dras tisch verder omhoog gaat, of de Golfcrisis erg lang gaat duren, meent Kok dat de sociale part ners ervan moeten afzien die stij ging te willen compenseren. „Dan moeten we ons voorberei den op scenario's om te voorko men dat we dezelfde fouten ma ken als in vooral 1979, die uitein delijk hebben geleid tot een ver snelde crisis met massale werk loosheid. We moeten daar lering uit trek ken, het hoofd koel houden en niet door primair reageren de re kening bij de buren te leggen, want die komt daarna onherroe pelijk weer terug". Minister Kok vindt dat de socia le partners de loonruimte die er in de bedrijven boven die 3 pro cent eventueel is, te gebruiken voor verbetering van de werkge legenheid, het oplossen van het probleem van de arbeidsonge schiktheid en voor scholing in de bedrijven om de concurrentie beter aan te kunnen. Volgens Kok is er geen aanlei ding om de Miljoenennota, die volgende week dinsdag wordt gepresenteerd, alweer bij te stel len. Ook is het niet nodig nu al de koopkrachtplaatjes die daarin staan (waarbij sprake is van een extraatje voor de minima) aan te passen. „Dit werpt geen nieuw licht op onze begroting". De EG-ministers waren het er zaterdag over eens dat de Golf crisis een stimulans is om het de laatste jaren gevoerde begro tingsbeleid voort te zetten. Als de EG-landen impulsief reage ren op de crisis kan dat ook de totstandkoming van een Euro pese economische en monetaire unie in gevaar brengen. Kern van die EMU is juist dat de twaalf hun economisch beleid zoveel mogelijk op elkaar af stemmen. Volgens Kok is deze oliecrisis echter veel minder ern stig dan de vorige twee. „De in ternationale en ook de Neder landse economie staan veel ster ker dan toen. De inflatie is laag en de winsten zijn behoorlijk". Maar het financieringstekort en de staatsschuld zijn onvermin derd te hoog. Reden voor be zorgdheid is er volgens Kok ech ter pas als de olieprijs langdurig ver boven de huidige uitkomt. Een olieprijs van 25 dollar per vat leidt volgens hem 'slechts' tot een prijsstijging van 0,25 tot 0,50 procent. FNV-voorman Stekelenburg kan zich vinden in de wens van PvdA-fractieleider Wöltgens is het niet eens met premier Lub bers die nu al stelt dat de door de zoveelste visserij-affaire ge plaagde minister Braks kan blij- ven. Maar binnen de partij is men niet uit op de val van de bewinds- O man. O Een miljoenen jaren oud ge wricht van een mastodont, een grote olifant: dat was zaterdag het glansstuk bij de jaarlijks zoektocht naar fossie len op de Oosterschei- ET de. O De Vlissingse trainer Jo Jan sen voelt zich een roepende in de woestijn. Zater dagavond verloor zijn ploeg op nieuw een uitwed strijd: met 3-1 van Eindhoven. Frans Maassen is bezig aan een spectaculair wieier seizoen. Hij was zondag de snelste tijdrijder in de Grote Prijs van Eddy O Merckx I O MÊÊËÊÊÊÊÊtÊÊÈÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊmÊÊÊËlÊÊÊÊÊÊÊÊlÊtËÊÊm Advertentie De nieuwe Carvox® autotelefoons van PTT Telecom. Nu verkrijgbaar op meer dan 700 adressen door heel Nederland. Al vanaf fl. 2.979,- inclusief inbouw- pakket (excl. BTW)- Ook leasing is mogelijk. Al vanaf fl. 73,- (excl. BTW) per maand. Bel voor meer informatie gratis 06-0403. CARVOX® VAN PTT TELECOM. DE BESTE TELEFOON OP VIER WIELEN. Voor advies en demonstratie. Livingstoneweg 11, Goes, Mr. F.J. Haarmanweg 38, Terneuzen. (Van onze correspondent) DURBAN De meerderheid van de Tweede Kamer wil dat minister Van den Broek (bui tenlandse zaken) het wetsont werp dat nieuwe investeringen in Zuid-Afrika verbiedt, in trekt. VVD en CDA hebben zich in Zuid-Afrika voor intrekking verklaard. Een delegatie van Tweede Ka merleden brengt momenteel een bezoek aan Zuid-Afrika. De WD had zich al eerder voor intrekking van het wetsontwerp verklaard. Het CDA heeft inmid dels laten blijken daar ook wel voor te voelen. Weisglas (VVD): „Het zou toch te gek zijn dat een wetsontwerp dat de sancties te gen Zuid-Afrika verzwaart, nu nog behandeld zou worden". Het CDA wil zich nog niet duide lijk uitspreken voordat de reis is afgerond. Maar CDA'er De Hoop Scheffer liet doorschemeren dat ook hij vindt dat het wetontwerp inge trokken moet worden. (Advertentie) Kok. „Het is een reëel cijfer als de inflatie tussen de twee en tweeënhalf procent blijft". Bo vendien moet de rest van de loonruimte worden benut voor herverdeling van arbeid, werk gelegenheid en scholing. De partij van Kok, de PvdA, sluit niet uit dat er in '91 een loonmaatregel wordt afgekon digd, om de loonstijgingen in toom te houden. Stekelenburg ziet hiervoor alleen een nood zaak als de economie als gevolg van de voortgaande olieprijzen 'behoorlijk in elkaar stort'. „We moeten dan wel verder kijken dan alleen de lonen. Het gaat ook om dividenden en prijzen. Ik denk dan aan de machtigings wet die in 1973 door het kabinet Den Uyl is gebruikt". De FNV- voorman vindt overigens dat eerst moet worden geprobeerd tot vrijwillige afspraken te ko men. Lukt dat niet, dan kan al tijd nog een wettelijke maatre gel worden genomen. Stekelenburg riep verder de overheid op zich actief op te stel len bij de gesprekken tussen overheid, werkgevers en werk nemers over de sociaal-economi sche situatie van ons land. Begin oktober komen zij bijeen in het zogenaamde najaarsoverleg. Natuurlijk staat uw regionale dagblad vol nationaal en internationaal nieuws. Toch V; onderscheidt zo'n krant zich van de 'normale' gJE3y| kranten. Want naast het nieuws uit binnen- en buitenland vertelt het regionale dagblad wat er in uw directe omgeving gebeurt. En dat maakt 'm zo boeiend. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar te bellen. Hciwiv.Inlitik Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. W" fl Naam: PC Plaats: j I 1 Tel 1 Ik wil de PZC 4 weken lang (U kunt deze bon zonder voor 12,50 postzegels aan ons terugsturen). afdeling abonnementen BELLEN GAAT SNEUER Antwoordnummer 123 MlttA BAtlK 4380 VB Vlissingen UUOV OfAIS

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1