Dringen rond de waterkraan Bijna anderhalf miljard steun voor bedrijfsleven lenzineprijzen erder omhoog Prins Claus jarig President De Klerk bezoekt Nederland "Al het nieuws van hier tot Tokyo." JA 15 Schoten bij overval op supermarkt S overwegen VN-voorstel voor luchtboycot In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. mater opklaringen |3e jaargang no. 210 Inderdag 6 september 1990 SNAPPER ZITMAAIERS [coly-bacterie drinkwater |iid-Limburg Veiligheidsplan Burgeroorlog Brand Sluizen VC Vlissingen issagraf op rkhof Brazilië mrnalist enry Faas (63) verleden Verspreiding nieuwe technologie voorwaarde groei Bijspringen Derde crisis Recente foto van prins Claus, die vandaag zijn 64ste verjaardag viert Samen Toch gesprek met Indianen Canada PZC BELLEN GAAT SNELLER 01184 84215 de ochtend nog veel bewolking en ®"-ge regen. Vanmiddag opklaringen nog kans op een bui. Later iarde wind. Temperatuur 17 graden. (model 1990) 6'/2, 8. 12 en 14 pk. Maaibreedte 63,72 en 84 cm. Vele aktiemodellen m J.W. Frisostraat 31Krabbendijke tel. 01134 -1255/2175 A. Plesmanweg 1Goes, tel. 01100 - 32288 rak roept op tot heilige oorlog HAAG/WASHINGTON b) - De Iraakse president |dam Husayn heeft woens- alle Moslims opgeroepen §cen heilige oorlog tegen de Iterse militaire aanwezig- in het Golf-gebied. De 'Ji- f moet zich ook richten op de erwerping van het regime koning Fahd van Saudi- bie en dat van de Egypti- president Mubarak, die ASTRICHT/HEERLEN D) De Waterleidingmaat- ppij Limburg (WML) is gis- vond begonnen met het toe feen van chloor aan het kwater in een groot deel Zuid-Limburg. Tot de tregel is besloten nadat in water bacteriën zijn ont- ;t. De bewoners van een t aantal gemeenten in |d-Limburg is geadviseerd ongekookt drinkwater te ruiken. et drinkwater is de zogehe- E-coly-bacterie aangetrof- Volgens de gezondheids- st in Heerlen is dat een on- tldige bacterie, die afkom- is van de darmen. Deze bac- behoort echter niet in het kwater te zitten, (aanwezigheid van de E-coly- Iterie in een deel van het Idlimburgse waterleidingnet I er bovendien op wijzen dat Indere bacteriën in het drink- ler zitten. Op dit moment "en nog monsters daarop lerzocht. zich tegen Husayn hebben ge keerd. De VS overwegen de VN een luchtboycot van Irak voor te stellen, omdat dit land voorra den aanvoert per vliegtuig en daarmee het economisch em bargo ondermijnt. De Iraakse leider riep al eerder op tot een heilige oorlog tegen de Westerse militaire aanwezig heid, maar dit keer richtte zijn toorn zich ook tegen Arabische leiders die de Iraakse invasie in Kuwayt hebben veroordeeld. Husayn rechtvaardigde zijn op- SHAALAN ONE - Uit India afkomstige vluchtelingen verdringen zich bij een waterkraan in een opvangkamp bij de Jordaans- Iraakse grens. In het kamp zitten 30.000 mensen die uit Kuwayt zijn gevlucht na de invasie door Irak foto AFPI roep met de mededeling dat Iraakse kinderen sterven als ge volg van het handelsembargo te gen Irak. Het is de eerste keer dat de Iraakse leider na vier we ken van sancties doden claimt als gevolg van het embargo. Hij voegde daaraan toe dat voedsel tekorten onder de Iraakse bur gerbevolking in gelijke mate buitenlandse 'gasten' zullen treffen. De Amerikaanse president Bush heeft woensdag tegen een groep Congresleden gezegd dat de eco nomische sancties tegen Irak moeten slagen, en dat hij anders „zijn opties zal heroverwegen". Bush vertelde de Congresleden, die eerder deze week terugkeer den van werkbezoeken aan het Midden-Oosten, ook dat hij als zijn eerste taak ziet „Saddam Husayn ervan te overtuigen dat de tijd tegen hem werkt door de druk op zijn land te handhaven". Bush's woorden werden weerge geven door zijn woordvoerder, Marlin Fitzwater. Hij wilde niet ingaan op de vraag aan welke opties Bush denkt als de boycott van Irak een mislukking zou worden. Minister Baker (buitenlandse zaken) heeft woensdag tegen over de Senaatscommissie voor buitenlandse zaken verdere uit leg gegeven over zijn een dag eerder geopperde idee om een „internationale veiligheids structuur" voor het Midden- Oosten te ontwerpen. Veel waarnemers dachten dins dag dat Baker pleitte voor een soort Navo voor het Midden- Oosten, een blijvende interna tionale troepenmacht die Irak in De Zuidafrikaans e dominee Beyers Naudé is bang dat een burgeroorlog zal ontbranden als de oorzaken van de huidige ge- weldsgolf niet snel worden weg genomen. Hij beschuldigde de politie ervan partij te kiezen voor de Inka- O tha-aanhangers. O Een felle brand heeft gisteren een landbouwschuur in Zaam- slagveer vrijwel geheel ver woest. Er kwamen vijf koeien om, de schade wordt geschat op twee 1 O ton. I O Er is een studie gereed over de mogelijkheden het oude sluizen- complex van Wemeldinge een nieuwe bestemming te geven. De keuze gaat tussen watersport, visserijbe drijven of woning- bomv. mMHMH (Slot zie pagina 3 kolom 7) schoot. VC Vlissingen is op eigen veld nog ongeslagen, maar op vreem de bodem heeft de ploeg van Jo Jansen nog geen punt gepakt. Gisteren won Helmond Sport van de debutant, die niet slechter speelde, maar aanvallend tekort 21 MM PAULO (RTR/AFP) - Op begraafplaats ten oosten de Braziliaanse stad Sao |lo is een massagraf ontdekt rin de resten van mogelijk j mensen liggen. heeft een functionaris van |prefectuur van Sao Paulo bekendgemaakt. Ver- tdelijk zijn het lichamen van Ihtoffers van het militaire be id in het begin van de jaren N HAAG (ANP) - De journa- Henry Faas is in de nacht i dinsdag op woensdag aan hartaanval overleden. Hij ■cl 63 jaar. Dit heeft een jrdvoerster van de Volks- nt, een van zijn voormalige jkgevers, woensdag beves- is was in zijn lange journalis te carrière onder meer voor ter van de Europese Ge- erischap, medewerker van de RA, en parlementair verslag er van de Volkskrant. In deze tste functie genoot hij grote :endheid als „Wandelgan- DEN HAAG (GPD) - Het be drijfsleven kan over de periode 1990-1995 rekenen op 1,4 miljard gulden steun van Economische Zaken. Van het bedrag zal 960 miljoen gulden besteed worden aan technologie, 150 miljoen aan toeristisch beleid, 150 mil joen aan onderzoek en voorlich ting op energiegebied in het ka der van het Nationaal milieube leidsplan, terwijl er 140 miljoen gereserveerd is voor een voort zetting van de steun aan de scheepsbouw. Minister Andriessen (economi sche zaken) maakte dit woens dag bekendgemaakt bij de pre sentatie van zijn nota Economie met open grenzen. Het geld komt uit drie bronnen: de ver snelde terugbetaling van een ou de lening door Hoogovens (570 miljoen gulden), een herschik king binnen de begroting van Economische Zaken en bespa ringen die ontstaan zijn nu meerjarencijfers nog eens kri- TTERDAM (ANP) - Terwijl de oliemarkten van New 'k en Londen de prijzen ver slegen, werden gisteren op- uw prijsverhogingen voor ndstof aangekondigd. Shell hoogt vandaag de prijzen benzines, diesel, gasolie, sbrandolie en petroleum vier cent per liter. De ad- sprijzen van Shell voor ben- is en diesel komen met deze hoging op het zelfde niveau die van de vrije pompen, rr vandaag benzine twee en >el een cent duurder wordt, de nieuwe verhoging kost er aan de vrije pomp 194 t. Euro loodvrij 186 cent en liter diesel 115,8 per liter, ministerie van economische en heeft, zo heeft een woord- rster desgevraagd verklaard, indruk dat de olievoorraden ins land nog steeds toerei - d zijn voor ongeveer 170 da- inclusief de zogenaamde itegische voorraad voor cri- ijden van 90 dagen. De aan- tisch zijn doorgelicht. Er komt geen cent 'extra' op tafel. Bin nen de technologie-middelen is wel 100 miljoen gulden steun ge reserveerd voor het inmiddels door Philips beëindigde JESSI- project. Andriessen wil waar nodig bij springen om het bedrijfsleven te helpen nieuwe uitdagingen aan te kunnen. Primair zal het be drijfsleven het echter zelf moe ten doen. Het beleid zal een alge meen karakter dragen. Ons land is te klein om een op enkele be drijven gericht omvangrijk steunbeleid te voeren. Kern woord bij de toenemende con currentie, ondermeer door het wegvallen van grenzen binnen de EG, is volgens Andriessen 'voortdurend vernieuwen'. Een brede verspreiding van nieuwe technologie noemt hij een voor waarde voor economische groei. Daarbij zijn drie speerpunten voer van ruwe olie is vooralsnog niet verminderd.. Wat de olie- maatschapppijen en -handela ren met hun voorraad doen is volgens het ministerie hun eigen verantwoordelijkheid. De huidige ontwikkelingen in het Midden-Oosten kunnen lei den tot een fors hogere olieprijs op middellange termijn. Men kan dan spreken van de „derde oliecrisis". Deze crisis zal echter zelfs bij een olieprijs van 35 dol lar per vat in omvang aanmerke lijk geringer zijn dan de eerdere twee. De VS zal het meest wor den getroffen door een mogelijke prijsschok. Dit zegt drs. J.L.M. de Jong, hoofd van het economi sche bureau buitenland van de Amro Bank, in een studie. Drs. de Jong voorziet bij een nieuwe oliecrisis ook een danige vertraging van het economische hervormingsproces in Oost-Eu ropa, hoewel de Sovjetunie pro fiteert van hogere prijzen. (foto Toussaint Kluitersl ANP) gekozen: meer ruimte voor mid delgrote en grote technologie gedreven ondernemingen, ver sterking van de kennisover dracht, verhoging van de kwali teit van het ondernemerschap. Als sterke punten van onze eco nomie noemt Andriessen: de geografische lokatie, politieke stabiliteit, streven naar maat schappelijke concensus, goed openbaar bestuur, goede voor zieningen, internationale ge richtheid, behoorlijk onderwijs en goede infrastructuur. Vol gens de bewindsman zijn che mie, olieraffinage, landbouw, voedingsmiddelen, metalektro, distributie en zakelijke dienst verlening sterke bedrijfstakken. Er is geen reden voor een eenzij dig optimisme over de economi sche toekomst van ons land. Vakbonden, werkgevers en over heid zullen er samen voor moe ten zorgen dat het bereikte her stel niet teniet wordt gedaan door zelfgenoegzaamheid en een verslappende aandacht. Gepas te voorzichtigheid en alertheid zijn in de negentiger jaren gebo den, zo stelt minister Andries sen. Andriessen benadrukt de nood zaak van verdere loonmatiging. De overheid zelf moet de collec tieve lastendruk (belastingen en premies) beperken. Het verschil tussen bruto en netto loon moet kleiner worden. Het financie ringstekort moet omlaag. Er moet een goed fiscaal klimaat voor de ondernemers in stand worden gehouden. Om de arbeidsmarkt beter te la ten werken is een versoepeling van het ontslagrecht nodig, stelt Andriessen. Daarnaast moeten vakbonden, werkgevers en over heid samen verantwoordelijk worden voor het arbeidsmarkt beleid. Het kabinet zal komen met een Wet bevordering gelijke arbeidskansen. Om het toene mende aantal arbeidsonge schikten terug te dringen zijn nog verdere maatregelen nodig. Werkgevers moeten verplicht worden gedeeltelijk arbeidson- schikten langer in dienst te hou den. Daarnaast zal het moeilij ker gemaakt moeten worden om een uitkering wegens arbeids ongeschiktheid te krijgen. Een wettelijke regeling om vrouwen aan te zetten te gaan werken, verdient overweging. Minister Andriessen MONTREAL/OTTAWA (AFP/ UPI) - Het Canadese leger heeft dinsdag het besluit terugge draaid om een groep opstandige Mohawk-Indianen uit te honge ren om hen op die manier tot overgave te dwingen, zo heeft een legerwoordvoerder meege deeld. De Canadese minister van Indiaanse zaken, Tom Sid- don, heeft gezegd dat hij wil pra ten over meer zelfbestuur voor de Indianen als de Mohawks hun wapens neerleggen. ZAANSTAD (ANP) - In Zaan stad heeft een gewapende man woensdagavond een super markt overvallen door met een auto de voorpui te rammen en de winkel in te rijden. Een van de winkelbedienden raakte daarbij gewond. De overvaller vluchtte op een motorfiets, waarbij hij enkele schoten af vuurde. Niemand werd geraakt. De auto van de overvaller ramde enkele kassa's waardoor een me dewerker van de winkel bekneld raakte en moest worden opgeno men in een ziekenhuis. De over valler, die een zwarte integraal helm droeg, bedreigde het aan wezige personeel met een pistool en ging er daarna vandoor met de dagopbrengst. De buit be droeg volgens de politie enkele tienduizenden guldens. De overvaller kreeg bij zijn Vlucht hulp van een gereed staande motorrijder bij wie hij achterop sprong. Op zijn vlucht schoot hij enkele malen onge richt. Auto en motor blijken te zijn gestolen in Amsterdam. DEN HAAG/JOHANNES- BURG (GPD) - De Zuidafri- kaanse president De Klerk komt mogelijk in oktober voor een officieel bezoek naar Nederland. Minister Van den Broek (Buitenland se Zaken) heeft dat woens dag in een gesprek met de Zuidafrikaanse televisie be kend gemaakt. In het interview zei Van den Broek te hopen de Zuidafri kaanse president „nog dit najaar, wellicht al in okto ber" tê kunnen verwelko men. Van Zuidafrikaanse zij de is positief gereageerd op de uitnodiging. De Klerk had al eerder dit jaar Nederland willen aan doen, toen hij een rondreis door Europa maakte. Van den Broek vond toen „de tijd nog niet rijp" voor een derge lijke visite. Maar de be windsman voegde daar ook toen al aan toe dat een be zoek mogelijk nog dit najaar zou kunnen plaatsvinden. •Van den Broek meent dat De Klerk steun verdient bij zijn streven het apartheidssys teem af te bouwen. Maar eer der dit jaar vond de minister nog dat verdere vooruitgang in dat proces zichtbaar moest zijn, voordat De Klerk kon worden uitgenodigd. President De Klerk (Advertentie) In uw regionale dagblad staat niet alleen wat er in het buitenland gebeurt. Ook het nationale nieuws komt volop aan bod. Maar dat is niet alles. Want uw regionale dagblad verskiat tevens het nieuws uit uw directe omgeving. Kn, dat maakt 'm zo boeiend. U hebt 'm zo in huis. Li hoeft alleen maar te bellen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. 4 weken voor één tientje en één riks! Anton (iccsink Naam: Adres: Ik wil de PZC 4 weken lang j voor 12,50 PC Plaats: Tel.: (U kunt deze bon zonder postzegels aan ons terugsturen). afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1