oef met telefoon tv via één kabel [oskou wil hulp lilitaire bakkers EL9Z:HER 7 Wachten op bliksem Van den Broek waarschuwt Iraakse "dictator" Husayn Kamer onderzoekt falend beleid visserijcontroles 15 Rundergehakt, staakt verliesgevende produktie componenten Leger hongert Mohawks uit IRAK I3$e jaargang no. 209 /Volensdag 5 september 1990 Fabriek dicht JORIS mario rosella SMART! IRAN KUWAYT/V SAUDI-ARABIE Rode Kruis-actie Golf-slachtoffers slaat niet aan Grensoverschrijdend gedrag lokt geweld uit Actie VS BER 1990 sbw 13 Kor en Bot Kunst Beenbreuk Keuze voor hoorzitting Te Veldhuis 500 gram 7^5.49 kilo @®@®43^§ 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Overwegend zonnig Naast enkele wolkenvelden flinke pe- Trfen met son. Het is overwegend \og. Matige wind, eerst west later midioest. Temperatuur 18 graden. ort 1 evolg omp rbe hilips schrapt 1200 banen HOVEN (GPD) - Bij Phi- Nederland zullen binnen- .200 banen verdwijnen als van een ingrijpende anisatie van de divisie onenten. Het concern wil [eel van de produktie van onenten in Europa staken, door in heel Europa 4.000 dsplaatsen zullen komen vallen. r 9 rongen ontslagen zijn vol- ens Philips 'onvermijdelijk', lelïal het concern proberen de evo gen te beperken door over- 9 .singen. vervroegde uittre kken bemiddeling voor func- es miten het concern. De vak- m en zijn furieus over de ont mannen. De reorganisatie van de compo nentendivisie is onderdeel van een herstructurering binnen het Philips-concern die op 2 juli door Philips-president J.D. Timmer werd aangekondigd. Philips wil daardoor een structurele verbe tering van de resultaten op lan gere termijn bereiken. In dat licht zal Philips Components snel een aantal verliesgevende activiteiten beëindigen en ver sneld een proces van kostenbe sparing doorvoeren. De zwaarste klap valt in Eindho ven waar het concern de proeffa briek voor geavanceerde chips en het bijbehorende ontwikke- HAAG/ANTWERPEN p) - De PTT begint medio end jaar met proeven om ten nieuw netwerk niet al- telefoonverkeer van ak en computerdata moge- Ie maken, maar ook van te- liebeelden. plektronica-concern Alcatel de Nederlandse PTT een ïeten Metropolitan Area pork iMAN) leveren, zo werd lag in Antwerpen bekend- ïakt. I'S MAN kan op hoge snelheid Hi 140 megabyte per secon- jlerbindingen leggen tussen lande lokale netwerken, liuters en bedrijfstelefoon centrales. Daarbij wordt ge bruik gemaakt van breedbandi ge glasvezelkabels. Hierdoor wordt niet alleen het overbren gen van spraak en data, maar ook van televisiebeelden moge lijk. In eerste aanleg gaat het om diensten aan de professionele gebruiker. Een woordvoerder van de PTT waagt zich niet aan een voorspelling over het tijd stip waarop deze nieuwe moge lijkheden gemeengoed zullen zijn in ons land. Nu is alleen een contract getekend dat voorziet in de levering en de installatie van een MAN, alsmede de oplei ding van personeel en het onder houd van het systeem. KOU (REUTER/AFP) - De ■meester van Moskou heeft jerd militairen te laten (Advertentie ElNHORN garaeur Lange Vorststraat 12 Goes helpen bij het bakken van brood om de bevoorrading van de hoofdstad op peil te brengen. Hij denkt 400 tot 500 man nodig te hebben. Brood is een schaars produkt ge worden in Moskou. Het tekort is des te schrijnender nu de graan- oogts deze zomer zeer goed was. Eén van de redenen die werden gegeven was het tekort aan werknemers in de broodfabrie ken en daar wil de burgemeester nu iets aan doen. Naar zijn zeg gen is er meel genoeg. De Sovjettelevisie meldde dat enkele van de 30 broodfabrieken in Moskou niet normaal functio neren door verouderde appara tuur en transportproblemen. In een aantal Roemeense ge meenten gaat het brood op de bon. In Bukarest kunnen men sen zonder baan vanaf nu reke nen op 400 gram per dag, werk nemers op 500 en mensen die zwaar lichamelijk werk doen op 800 gram brood per dag. De maatregel is het gevolg van grote schaarste. OTTAWA (DPA) - Het Canadese leger wil het laatste groepje op standige Mohawks van het Ka- nehsatake-reservaat bij Mon treal door middel van uithonge ring tot overgave dwingen. Alle toevoer van voedsel en medicij nen is stopgezet. Zo'n 25 zwaarbewapende India nen en een onbekend aantal vrouwen en kinderen hebben zich sinds maandag verschanst in een opvangcentrum. Az-Zubayy^fc=^Abadan Rumeia Warba grensstrook 'Saddamiyat al-Mitlaa' en het eiland Bubiyan NEUTRALE ZONE Fayiakah Al-Kuwayt' lingscentrum (samen 540 werk- Eindhoven overbodig, aldus mensen werken, zullen 140 ba- nemers) wil sluiten. Bovendien Philips, zodat daar 220 van de nen verdwijnen omdat het con- wordt door de reorganisatie een 2.200 arbeidsplaatsen komen te cern de produktie van direct deel van het onderzoek in het vervallen. aangestuurde LCD's (platte Natuurkundig Laboratorium in Bij Philips in Heerlen, waar 850 kristalschermpjes, die onder an- AMSTERDAM - Gefascineerd bekijkt prins Claus een electrische ontlading in een met gas gevulde bol. De prins opende gisteren een tentoonstelling in het Nationaal Instituut voor Kern- fysika en Hoge-Energiefysika in Amsterdam. Daar is onder meer ook een maquette van een deeltjesversneller te zien (foto Cor Mulder!ANP) dere worden toegepast in digita le horloges en draagbare compu ters) wil staken. De Industrie bond FNV verwacht dat als ge volg van deze afslanking binnen een jaar nog eens 60 mensen in Heerlen hun baan zullen verlie zen. De produktie van LCD's voor TV-toestellen in Eindhoven en van cellen en modulen voor toe passing in auto's, instrumenten en telecommunicatie-appara- tuur in Heerlen en Hongkong zal gewoon worden voortgezet, al dus de aankondiging van Phi lips. Behalve met het vervaardigen van sommige LCD's wil Philips ook stoppen met de produktie van halfgeleider-lasers in Nijme gen en op Taiwan. Daardoor zul len in Nijmegen 330 banen ver dwijnen. De vakbonden, die het nieuws maandagavond van Philips te horen kregen, wijzen gedwongen ontslagen van de hand. J. Cupe rus, bestuurder van de Indus triebond FNV in Eindhoven waar de maatregelen het hard ste aankomen, noemt gedwon gen ontslagen 'onacceptabel'. Uitvoering van deze plannen zou volgens hem een trendbreuk be tekenen met het sociale beleid van Philips in het verleden, waarbij zelden gedwongen ont slagen zijn gevallen. De Industriebond FNV zal zich in elk geval met 'hand en tand' verzetten tegen gedwongen ont slagen. Cuperus verwacht ech ter niet dat Philips het op een confrontatie met de vakbond zal laten aankomen en in een later stadium toch bereid zal zijn om met de bonden over alternatie ven voor gedwongen ontslagen te praten. (Zie ook pagina 4) DEN HAAG (ANP) - Op het spe ciale gironummer van het Ne derlandse Rode Kruis (777) voor de hulp aan vluchtelingen uit Kuwayt en Irak, zijn sinds vori ge week woensdag slechts „eni ge honderden guldens" binnen gekomen. Volgens een woord voerder van de hulporganisatie is het de laatste jaren niet voor gekomen dat een inzamelings actie zo weinig aandacht kreeg en ook zo weinig opleverde. Het Nederlandse Rode Kruis heeft anderhalve week geleden voor een bedrag van 600.000 gul den aan hulpgoederen (dekens, tenten, medicijnen) gezonden naar Jordanië. Dat geldbedrag is voor het overgrote deel niet gedekt, omdat op het speciale gironummer nauwelijks geld is gestort. Om toch het nodige geld voor de opvang van de vluchte lingen uit Kuwayt en Irak in te zamelen, is het Rode Kruis mo menteel in onderhandeling met de Avro om een filmploeg naar de vluchtelingenkampen te stu- J ren. DEN HAAG (GPD) - De Iraakse leider Saddam Husayn moet zich ervan bewust zijn dat hij bij nieuw „grensoverschrij dend gedrag" de spanning in het Midden-Oosten zo kan opvoe ren dat het punt wordt gepas seerd waarop politieke en di plomatieke acties om de crisis in het gebied op te lossen per spectief bieden. Als grensover schrijdend gedrag valt aan te merken: nieuwe agressie, ver grijpen aan onschuldige bur gers en vergrijpen tegen diplo matieke conventies. Minister Van den Broek (buiten landse zaken) heeft dit gisteren in de Kamer gezegd. Hij deed dat tijdens een debat over de cri sis in het Midden-Oosten. In be dekte termen dreigde Van den Broek Saddam Husayn met ge weld, al nam hij dat woord niet in de mond. De minister bestem pelde de Irakese leider als „een dictator". Volgens de bewinds man zullen bij alle inspanningen om de crisis tot een goed einde te brengen, politieke en diploma tieke oplossingen voorop moe ten blijven staan. De militaire opbouw in het gebied doet daar niets aan af, aldus Van den Broek. De Amerikaanse marine heeft voor het eerst in de Golf-crisis een Iraaks schip opgebracht. Het schip Zanubia, met een la ding thee uit Sri Lanka op weg naar Irak, is dinsdag onder Ame rikaanse begeleiding naar de ha venstad Masqat in Oman ge bracht en daar aan de ketting gelegd. Intussen lijkt de evacuatie van Westerse gijzelaars uit het crisis gebied weer op gang te komen. Dinsdag vlogen ruim honderd Westduitse vrouwen en kinde ren met een Iraaks vliegtuig van Baghdad naar Amman. Van daar vliegen zij met een West duits toestel verder naar de Bondsrepubliek. De Westduitse ambassade had het Iraakse toe stel gecharterd. Later op de dag werden nog twee Iraakse toe stellen verwacht met Westerse vluchtelingen. In Amman is te vens een Brits toestel van aange komen met 30 ton aan voedsel en hulpgoederen voor de ge strande vluchtelingen in het grensgebied tussen Irak en Jor danië. Het is de bedoeling dat het Britse toestel terugkeert met Britse gijzelaars die uit Baghdad worden overgevlogen. Koning Husayn van Jordanië sloot dinsdag zijn vredesmissie langs tien Afrikaanse en Westeu- ropese landen af met een bezoek aan Italië. Tijdens dit bezoek zei de Jordaanse vorst dat hij nog deze week in Baghdad een ont moeting zal hebben met de Iraakse president Saddam Hu sayn. Volgens Abu Iyad, de tweede man van de PLO is Sad dam Husayn bereid zich uit Ku wayt terug te trekken en de gij zelaars te laten gaan wanneer hij de grensstrook Saddamiyat al- Mitlaa die hij zijn naam heeft ge geven en het eiland Bubiyan in de Perzische Golf mag behou den. De Sovjet-minister van buiten landse zaken Sjevarnadze heeft dinsdag voorgesteld een inter nationale conferentie te houden over de Golf-crisis. Daarbij zou se zaad voor hun gekaapt. Zevibel :ef aan voorzit- m de Kamer- iSXisserij op de ïsjgat dat het mossel waar de ,d vis- gaan. ook het Palestijns-Israëlische conflict en de Libanese burger oorlog aan de orde moeten ko men. Zo'n conferentie zou echter de pogingen van de Verenigde Naties om tot een vreedzame op lossing van het Golf-conflict te komen niet moeten vertragen. Noorwegen liet dinsdag weten zijn ambassade in Kuwayt te zullen sluiten. Een woordvoer der in Oslo zei dat het niet meer mogelijk is de ambassade open te houden zonder water, electri- citeit en telefoon. De Amerikaanse president Bush heeft het Congres gevraagd een schuld van 7,1 miljard dollar die Egypte heeft vanwege militaire aankopen in de VS, in zijn geheel kwijt te schelden. De president wil Egypte daarmee belonen voor de „leiderschapsrol" die het land heeft gespeeld bij het versterken van de economische sancties tegen Irak. Minister Baker (buitenlandse zaken) heeft dinsdag gezegd dat er een recessie of zelfs een de pressie kan komen, als de Iraak se invasie van Kuwayt niet wordt teruggedraaid. Het gezelschap wetenschap pers, verenigd in Kor en Bot, be vist al veertig jaar de Ooster- schelde, op zoek naar sporen uit een zeer grijs verleden. Zater dag scheept men zich in Zierikzee opnieuw Q in. Het Zeeuws Museum wordt in staat gesteld een slagvaardiger beleid te voeren bij de aankoop van hedendaagse Zeeuwse kunst. Het museum krijgt daar voor een speciaal budget, zo deelde gedeputeerde G. de Vries dinsdag mee. Hoeveel geld er beschikbaar komt zei zij echter niet. De competitiestart van VC Vlis- singen 2 in de reserve divisie 2 liep voor doelman Mohamed El Bekkaoui uit op een drama. De doelman brak zijn been en werd per ambulance naar het Streekziekenhuis Walcheren overge bracht. HHBI (Van onze Haagse redactrice DEN HAAG - De vaste commis sie voor de visserij in de Twee de Kamer heeft gisteren una niem besloten volgende week een aantal ambtenaren van het departement van visserij, ver tegenwoordigers uit het visse rij-bedrijfsleven en AID'ers te horen. Met de resulaten van die verho ren, die overigens door visserij minister Braks bijgewoond kun nen worden, zal de Tweede Ka mer kort daarop een debat met de ministers van justitie en vis serij ingaan.De kamerleden heb ben besloten ook minister Hirsch Ballin van justitie voor een debat uit te nodigen, omdat hij verantwoordelijk is voor het opsporen en vervolgen van de vissers die de regels overtreden. Voorzitter Eversdijk van de vas te commissie voor de visserij wil de gisteren nog niet zeggen wel ke mensen worden gehoord en wat hen zal worden gevraagd. Hij wil hen eerst zelf inlichten. Dat gebeurt vandaag. Het zal vermoedelijk onder meer gaan om de ambtenaren van het mi nisterie: toenmalig directeur Barbers Juridische Zaken van het departement van visserij en de toenmalig directeur Visserij, Tacken. Verder zullen namens het bedrijfsleven waarschijnlijk voorzitter Nooitgedacht van de Nederlandse Vissersbond en Kramer, voorzitter van de Fede ratie van Visserijverenigingen verschijnen. Voor de Algemene Inspectie Dienst (AID) zullen naar verwachting oud-directeur De Boer en inspecteur Van Be- suijen, die zware beschuldigin gen richting AID-top heeft geuit, over de affaire worden gehoord. VVD'er Te Veldhuis, die eerder om een parlementair onderzoek vroeg, is tevreden met de beslis singen van de commissie om hoorzittingen te houden. „Daar mee is bereikt wat ik wilde: feite lijke gegevens openbaar krijgen, die nu nog in de proces verbalen staan". Op het ministerie van justitie liggen processen-verbaal van de verhoren door de rijksrecherche vertrouwelijk ter inzage voor ka merleden. Alle kamerleden zijn het er over eens dat er waarde volle gegevens over het falend controle-beleid van het ministe rie in deze documenten staan. Door hoorzittingen te houden, kunnen zij de feiten van de per soonlijke gegevens scheiden. (Advertentie) Grote braadpan gezocht. 9.99 oh albert heijn o co co Deze aanbieding is geldig t/m zaterdag 8 september a.s.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1