Vërschöarê Premier Lubbers wakt betekenis ikkoord sterk af 'Mijn man is nog daar...' PvdA zegt minister Braks de wacht aan \uto kwijt bij niet letalen verkeersboete 9% STAATSLENING 1990 PER 2000 Vreugde en zorg bij thuiskomst Pronk: armste landen schuld kwijtschelden 13 "Nieuws waar je niet zomaar doorheen crosst!' inïA Naam: UUR FOTOSERVICE Bush ontmoet Gorbatsjov Gesprek Perez de Cuellar mislukt In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. Toiletbezoek schipper leidt tot aanvaring 2p3e jaargang no. 207 aandag 3 september 1990 KODAK EXPRESS QUALITY CONTROL TOONBANKUITGIFTE Kampen Emoties Mist-melding Fotografie Dubbel Serooskerke Onvoldoende visserij-controle Zout kalimijnen als strooizout 4 weken voor één tientje en één riks! iMlilL Adres: PZC WINNAAR KODAK KWALITEITSA WARD SEIZOEN '89-'90! iPerioden met zon IPerioden met zon. Later op de dag I neemt de bewolking toe. Matige tot vrij Ikrachtigè wind uit zuidwest tot zuid. \Middagtemperatuur 22 graden. ■■I GOES MIDDELBURG VLISSINGEN HULST ZiERKZEE erste groepen gijzelaars thuis ÏN HAAG/FRANKFURT7 IGHDAD (GPD) - Ongeveer jizend vrouwen en kinderen klein aantal mannen zijn de gelopen dagen met speciale lichten uit Irak naar hun land ruggekeerd. Daarbij waren Jk 26 Nederlandse vluchtelin- In, onder wie een man. Zij lerden zondagochtend om half Jjf op Schiphol terug. Onder de iuchtelingen die elders land- In was ook een groep van jintig zieke en bejaarde Ame- kanen, die met de Amerikaan dominee Jesse Jackson reis speciale vluchten van Iraqi Irways en Lufthansa vertrok- fcn zaterdag na een urenlange ertraging. Het Lufthansa-vlieg- iig vloog naar Frankfurt, een loep Japanners werd met Iraqi irways naar Amman gebracht frwijl een tweede Iraqi-vlucht juchtelingen vervoerde naar grijs, Londen en Washington. gesprek tussen VN-secreta- |s-generaal Perez de Cuellar en Iraakse minister van buiten- Sndse zaken Tariq Aziz, is op niets uitgelopen. De Iraakse pre sident Saddam Husayn liet via zijn minister opnieuw weten het geannexeerde Kuwayt niet te zullen verlaten. Perez de Cuellar noemde zondag het verloop van het gesprek met Tariq Aziz, vrijdag en zaterdag in Amman, een 'teleurstelling'. „Ik hoopte op een meer flexibele positie inzake de terugtrekking uit Kuwayt," zei hij op een pers conferentie. De VN-Veiligheidsraad eist de onmiddellijke terugtrekking van de Iraakse troepen uit Ku wayt en het herstel van de legi tieme regering van het emiraat. Zondag maakte de Amerikaan se president Bush bekend dat hij zijn Sovjet-collega Gorbatsjov komend weekeinde in de Finse hoofdstad Helsinki zal ontmoe ten. De Golfcrisis staat hoog op de agenda. Verder zullen de twee leiders overleggen over de voort gang van de conventionele ont wapening in Europa. In Kuwayt is zondag de Oost- duitse ambassadeur, Kurt Mer- TRECHT (ANP) - Justitie hanteert sinds zaterdag in het arrondis- •ment Utrecht een lik-op-stuk-beleid. Mensen die hardnekkig blij- ;n weigeren boetes voor verkeersovertredingen te betalen lopen et risico dat hun auto in beslag wordt genomen. In het ergste geval Dlgt verbeurdverklaring en zijn ze hun auto kwijt, ok kan Justitie bij de werkgever loonbeslag laten leggen. De weige- lar moet bovenop de verschuldigde boete ook nog eens straftoesla- ;n betalen, variërend van 25 tot 50 procent. et arrondissement Utrecht is het eerste met dit boter-bij-de-vis-be- Id. Het is de bedoeling dat het arrondissement Leeuwarden in ja- tari het Utrechtse voorbeeld volgt en dat over een jaar of twee het steem in het hele land is ingevoerd. •EN HAAG (GPD) - Premier .ubbers heeft het akkoord dat et kabinet vrijdag bereikte ver de koopkracht in 1991, terk gebagatelliseerd. Volgens era zijn de ontwikkelingen ond de olieprijzen door de cri- is in het Midden-Oosten zo on- eker dat er ten aanzien van het kkoord een voorbehoud ge naakt dient te worden. De eer- te minister zei dit bij RTL-Vér- nique. olgens Lubbers kan niemand e ontwikkelingen voorspellen ond de olieprijzen en de door werking daarvan in de koop- racht: „Dat geeft ook al aan dat 11e berekeningen rond koop- racht, als het aankomt op de ratste 0,25 procent, eigenlijk iet een soort voorbehoud zijn mgeven. Iet afgelopen weekeinde bleek lat niet alleen alleenstaande ou- leren met een klein pensioen en mderen met een jongere partner •en eenmalige uitkering krijgen. 3e uitkering is er ook voor uitke- ingsgerechtigden die dit jaar ran vakantiegeld zagen teruglo- >en door een hogere belasting. Iet gaat om ongeveer 400.000 nensen, onder wie weduwen onder kinderen en mensen die Advertentie J.£ -j A t u r q f. inschrijving koers rente aflossing storting voorwaarden dagelijks, te beginnen op maandag 3 september via banken en commissionairs wordt dagelijks vastgesteld, is doorlopend aanpasbaar rente jaarlijks per 16 oktober op 16 oktober 2000 wordt het uitstaande bedrag van de lening a pari aflosbaar gesteld storting dinsdag 16 oktober 1990 voorwaarden kosteloos verkrijgbaar bij banken en commissionairs kei, opgepakt en met zijn familie naar Baghdad overgebracht. Hij is de eerste buitenlandse diplo maat die dit overkomt. Het ge beurde toen hij naar zijn ambas sade wilde terugkeren na een be zoek aan de Westduitse ambas sadeur. Zaterdag was hij al een teruggestuurd naar zijn ambas sade. Premier Thatcher verklaarde zondag, in navolging van presi dent Bush de gijzelingen haar niet van een eventueel gewa pend ingrijpen kunnen afhou- een zodanig lage uitkering heb ben dat zij via de Toeslagenwet een extra uitkering genieten. De toeslag beloopt 50 gulden netto en wordt uitbetaald rond kerstmis. De uitkeringstrekkers krijgen zo voldoende compensa tie voor het verlies aan de belas ting (dat bedroeg 23 tot 43 gul den). Inmiddels is gebleken dat de al- leenstaandentoeslag in de belas tingen (dit jaar ruim 1100 gul den), in 1991 verlaagd wordt tot circa 800 gulden. Het CDA heeft aangekondigd extra maatrege len te zullen vragen voor alleen verdieners: zij die met hun inko men meerdere mensen moeten onderhouden. PvdA-fractieleider Wöltgens zei het afgelopen weekeinde voor de NCRV-radio dat het akkoord ba sis moet zijn voor het inkomens beleid in de komende jaren. De inkomensverschillen mogen niet verder worden vergroot. PvdA-voorzitter Sint stelde bij de AVRO ervan uit te gaan dat ook de CDA-fractie zal willen meewerken aan extra maatrege len voor bejaarden met een klein pensioen. In ruil daarvoor is de PvdA bereid mee te werken aan maatregelen voor alleenverdie ners. SCHIPHOL - Een politieman (links) houdt op Schiphol een oogje in het zeil als een verslag gever (rechts) een der aangekomen vrouwen probeert te interviewen. In alle vroegte kwa men zondagmorgen dertien vrouwen, twaalf kinderen en één man via Baghdad terug uit Kuwayt. De vreugde bij thuiskomst was ver mengd met diepe zorg over de achterblijven- den. De meeste vrouwen die gisteren terug kwamen laten hun mannen achter in het Golf-gebied. Het gaat om mensen die voor Nederlandse be drijven in Kuwayt werken (foto ANP) den. Zij dreigde Saddam Hu sayn met juridische vervolging wegens oorlogsmisdaden en be pleitte hardere sancties tegen Irak. In Baghdad hebben alle buiten landse journalisten te horen ge kregen dat zij Irak moeten verla ten. Het oppakken van buiten landse mannen in Kuwayt gaat gewoon door. Inmiddels is ook een Nederlander met onbekende bestemming afgevoerd. Behalve per vliegtuig wisten nog eens tientallen Westerse vluch telingen (waaronder vier Neder landers) de grens tussen Irak en Turkije over te steken. In totaal ontvluchtten zo'n 1200 buiten landers, meest Aziaten, Irak op deze wijze. Maar nog steeds wachten zo'n 60.000 mensen voor de Turkse grens op hun beurt om het crisisgebied uit te komen. In het grensgebied tussen Jorda nië en Irak zijn inmiddels twee kampen geboüwd voor vluchte lingen, die Jordanië nog niet binnen mogen. De VN, Artsen zonder Grenzen en het Neder landse ministerie van defensie hebben 100.000 kilo noodrant soenen beschikbaar gesteld om een hongersnood in de kampen te voorkomen. De lading ver trekt vanmiddag met een Russi sche Antonov-124, het grootste vliegtuig ter wereld, vanaf het Limburgse vliegveld Beek. In de twee noodkampen verblij ven nu al zeker 60.000 vluchtelin gen. Het gaat vooral om Indiërs, Bengalen, Thailanders en Fili- pijnen. Voedseltekort, waterge brek en verveling zijn de voor naamste problemen voor de vluchtelingen nabij de grens plaats Ruweished. MAASDRIEL (ANP) - Op de Maas bij Maasdriel zijn zater dag twee Nederlandse vracht schepen met elkaar in aanva ring gekomen, nadat de schip per van een van beide schepen het roer had overgegeven aan zijn 14-jarige zoon om even naar het toilet te kunnen. Er deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor, de schade was aan zienlijk. Dat heeft de rijkspoli tie te water in Gorinchem mee gedeeld. De aanvaring ontstond toen het lege motorschip Boekanier de „verkeerde" wal hield en dat door middel van het voorge schreven blauwe bord kenbaar maakte aan het tegemoetko mende geladen motorschip Luc- tor. SCHIPHOL (GPD) - Zondag ochtend twaalf minuten over vijf. De NLM Cityhopper PH- KFL landt. Aan boord de vrij gelaten dertien vrouwen, twaalf kinderen en één man uit Kuwayt. Eindelijk vrij na een zwerftocht via Baghdad en Frankfurt. Vrouwen met kleine kinderen op de arm stappen als eerste de vlieg tuigtrap af. In de ontvangs thal vloeien de eerste tranen. Even later schaamt niemand zich meer voor zijn emoties. Snikkend vallen familieleden elkaar in de armen. Een nachtmerrie is ten einde. Al thans gedeeltelijk. Over de vreugde van het weerzien hangt tastbaar een sluier van verdriet. „Onze mannen zijn nog in Ku wayt," zegt een dodelijk ver moeide vrouw. „Natuurlijk is het heerlijk de familie weer te zien." Even valt er een stilte. „Hoe het verder moet, ik weet het niet." Alleen de emoties bij het weer zien van familieleden staan niet in de regie van Buiten landse Zaken. Vertegenwoori- gers van het ministerie hou- den verder alles nauwlettend in de gaten. Bij voorbeeld wat wel en wat niet mag worden verteld aan de pers. Duidelijk is dat het ministerie elk risico voor de gegijzelde achterblij vers wil uitsluiten. De vertegenwoordigers van de media moeten het stellen zon der namen en woonplaatsen van de teruggekeerde Neder landers en ook zonder uitspra ken, die het bewind van Sad dam Husayn kunnen irriteren. Niettemin willen sommige vrouwen toch iets prijs geven van hun emoties en belevenis sen. „Dat ik onze bezittingen achter heb moeten laten, daar heb ik geen moment meer aan gedacht. Wel dat mijn man nog vast wordt gehouden. Dat is het ergste, daar ben ik steeds mee bezig". De vrouw kwam in de weken voor haar vertrek uit Kuwayt- stad nauwelijks buiten. Dat vond ze te gevaarlijk. „Maar echt geleden hebben we niet. Ook niet door de Iraakse mili tairen. Die lieten ons gelukkig met rust." Zij maakt er geen geheim van dat ze opgelucht is. „Maar ik krijg het helemaal als mijn man hier is". Ze weet niet hoe de spanningen in het gebied opgelost moeten worden. „Ik hoop goed. Met onderhande lingen bij voorbeeld. Maar je weet het nooit. Die Irakezen zijn onberekenbaar. Voor mijn man hoop ik dat ze hun ver stand gebruiken en de boel daar niet in vuur en vlam zet ten". Een landgenote ziet met afgrij zen terug op de busreis naar Baghdad in een gloeiende hit te. „We snakten naar drinken, maar in die veertien uur stop ten we maai- een keer." Toch voelde zij zich niet bedreigd. Nadat het gezelschap zater dagmiddag van de Iraakse au toriteiten te horen kreeg dat het naar huis mocht, is zij zelfs in Baghdad gaan wandelen. „Niemand zei er wat van". Zij en haar nog in Kuwayt ver blijvende echtgenoot zijn na de inval geen uur meer op straat geweest. „Bekenden hebben ons in hun auto opge haald en naar hun huis meege nomen, want we waren niet veilig. Toen we daar aankwa men, waren de ruiten door ko gels vernield. Later zijn we overgebracht naar een ander huis. Daar moesten we ook weg. Tegen de Kuwayters was namelijk gezegd dat ze zouden worden opgehangen als zij buitenlanders onderdak ver schaften. De mensen waren ongelooflijk bang.". DEN HAAG (ANP) - Onder bepaalde voorwaarden is minister Pronk (ontwikkelingssamenwerking) bereid om de armste ontwik kelingslanden alle schulden kwijt te schelden die zij hebben uit staan bij de Nederlandse overheid. Pronk maakte dit zondagavond bekend voor de televisie. Minister Kok van financiën en Pronk zijn het er dit weekeinde over eens geworden dat Nederland op de komende VN-conferentie in Pa rijs, waar wordt gepraat over de situatie van de 42 minst ontwikkelde landen, het voortouw moet nemen. Tijdens de conferentie zal Pronk In een rapport voor het kabinet wordt gepleit voor het instellen van een landelijk mist-meldcen- trum om de automobilist sneller een overzicht van de situatie op de ivegen te O kunnen verschaffen. O In het kader van de September Cultuurmaand stelt de uit Hon garije afkomstige fotografe Eva Besnyö haar Zeeuwse werk op een vijftal lokaties in Zeeland ten toon. Elke lokatie belicht een apart thema. Zaterdag lui sterde mevrouw Besnyö in Westkapelle de pre sentatie van de catalo- C gus op. *7 Voor België eindigde het wereld kampioenschap wielrennen voor professionals in een dubbe le triomf: Rudy Dhaenens ver overde de titel en Dirk de Wolf iverd tiueede. Voor Nederland werd het wk een fiasco: op Erik Breukink (44e) na stapten alle oranjerij- 4 ders af. Voor de Zeeuwse topclubs in het amateurvoetbal is de competitie uitstekend begonnen. Seroos kerke startte met een 4-1-zege en Middelburg en Goes zegevier den ook. Hoek wierp zich direct ook op als favoriet door een 5-1- zege. Daarentegen te leurstelling in Hulst: HVV verloor met 3-2. DEN HAAG (GPD) - De politie ke positie van landbouwminis ter Braks „is natuurlijk heel lastig geworden". Dit heeft PvdA-voorzitter Sint het afge lopen weekeinde voor de radio gezegd. Zij reageerde daarmee op een onderzoek van de rijksre cherche naar het visserijbeleid. Daaruit bleek dat Braks er niet in slaagt het ontduiken van quota door vissers aan banden te leggen. „Ik zou ervan wakker liggen", aldus Sint over de in houd van het rapport. Ondanks haar stellingname wil de Sint niet zeggen dat Braks voor haar partij op moet stap pen. Die oordeelsvorming moet na hoor en wederhoor in de Ka mer geveld worden, aldus de so- ciaal-democrate. De PvdA-fractie in de Kamer reageerde afgelopen week al kri tisch op het rijksrecherche-on derzoek. Dat deed ook de VVD. De grootste oppositiepartij wil „absolute helderheid" in de hele zaak en sluit een parlementaire enquête niet uit. De partij van Braks zelf, het CDA, beschermt de minister. Na afloop van het kabinetsberaad, afgelopen vrijdag, sprak premier Lubbers nog zijn vertrouwen in Braks uit. DEN HAAG (ANP) - Minister Maij-Weggen van verkeer en waterstaat heeft het gebruik goedgekeurd van zout uit de Franse kalimijnen in de Elzas als strooizout op de Nederland se wegen bij gladheid. De kwali teit van het zout is dusdanig verbeterd, dat er geen bezwaar meer bestaat tegen het gebruik als strooizout, aldus het minis terie van verkeer en waterstaat. Maij's voorgangster Smit-Kroes heeft het gebruik in het verleden enkele malen afgewezen. (Advertentie) zijn plannen nader bekendmaken. Nederland zal nu als een van de eerste rijke landen afzien van de terugbetaling van de schulden door de allerarmste landen. Volgens een woordvoerder van Ontwikke lingssamenwerking is daarmee, afhankelijk van de regeling waar binnen de kwijtschelding plaatsvindt, een bedrag gemoeid van meer dan honderd miljoen gulden. Als voorwaarden voor de kwijtschelding noemde Pronk dat de arm ste landen orde op zaken moeten stellen in eigen huis en dat andere rijke landen het voorbeeld van Nederland moeten volgen. Natuurlijk staat uw regionale dagblad vol nationaal en internationaal nieuws. Toch onderscheidt zo'n krant zich van de 'normale' kranten. Want naast het nieuws uit binnen- en buitenland vertelt het regionale dagblad wat er in uw directe omgeving gebeurt. En dat maakt 'm zo boeiend. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar te bellen. HMic.liilink Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. j PC Plaats: j jei 1 I Ik wil de PZC j 4 weken lang (u kunt deze bon zonder j voor 12,50 postzegels aan ons terugsturen). afdeling abonnementen BULEN GAAT SNELLER Antwoordnummer 123 M1B& - StAtlK 4380 VB Vlisslngen Ullöf «WO

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1