Persen maar.... Vuurbollen bij opening recreatiepark Domburg Granieten kunst Zeeuwse stichting krijgt hoogaars Gehandicapte zeilster gered van verdrinking Vlissingen en Sas van Gent koplopers Vakanties in kuuroorden winnen aan populariteit Afspraak zeeuwse almanak Oreren VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1990 Slechte woningen mm Weinig bestuurlijk vuurwerk Te vol Oostkapelle Mogelijk ligplaats in Zierikzee M I I I I I I I II I I I I I I I I I I I I I I I I zeeland Leegstand opnieuw toegenomen MIDDELBURG - De leegstand blijft een groeiend probleem voor de Zeeuwse gemeenten. In 1989 nam het aantal leegstaan de huizen met 111 toe tot een to taal van 5.360. Vlissingen en Sas van Gent hebben met de groot ste leegstand te kampen. Over het algemeen zijn het vooral de duurdere huurwoningen in de stedelijke buitenwijken en de slechte eigen woningen in dor pen en op het platteland waar voor moeilijk bewoners te vin den zijn. Gemeenten verkiezen nog altijd nieuwbouwhuizen boven vernieuwbouw van be staande woningen. De Directie van de Volkshuis vesting in Zeeland maakt zich zorgen over het groeiend aantal leegstaande huizen in de provin cie. In een donderdag gepresen teerd jaarverslag over 1989 pleit de Directie voor een diepgaand onderzoek naar mogelijkheden om de leegstand terug te drin gen. Gedacht wordt aan split sing of samenvoeging van wo ningen en imagoverbetering van wijken en straten. Dat bepaalde huizen niet in trek zijn, heeft volgens de afdeling volkshuisvesting vermoedelijk te maken met een onevenwichti ge verhouding van prijs en kwa liteit, een onaantrekkelijke om geving en het ontbreken van voorzieningen. Ook de aard van de bewoning van de omliggende woningen speelt vrijwel zeker een rol. Behalve Vlissingen en Sas van Gent, waar aan oplossingen van het probleem wordt gewerkt, hebben ook de gemeenten Axel, Brouwershaven, Sint Philips- land en Wissenkerke meer dan 4 procent van hun woningbestand leeg staan. Aardenburg, Dom burg, Sluis, Hontenisse en Val- kenisse springen er met een leeg standspercentage beneden de 2 procent gunstig uit. Algemeen kan gezegd worden dat voor huizen in de toeristi sche kustgemeenten sneller be woners worden gevonden, dan voor de woningen in steden en meer in het achterland gelegen dorpen. Een ander, in het oog springend manco van de Zeeuwse huizen sector is het grote aantal kwali tatief slechte woningen. In to taal staan er per 1 januari van dit jaar 9.555 woningen als zodanig te boek, een aantal dat overeen komt met de woningvoorraad van de gehele gemeente Oost burg. Sloop of opknapbeurten laten lang op zich wachten, om dat het voor de gemeenten mak kelijker is nieuwbouw aan de rand van stad of dorp te realise ren. In 1989 verdwenen er 291 uitge woonde huizen uit het bestand. Daarvan vielen er 42 in de cate gorie krotwoningen. Gezien die (Slot zie pagina 13 kolom 4) SLUISKIL - Tweehonderdze senveertig mensen in één auto bus: Sluiskil kon gisteren bij de opening van de Gildefees- ten een nieuw record opteke nen. De stunt was een initia tief van Maarten de Putter, die samen met zijn familie eerder al goed was voor het record '15 personen in een minicooper'. De De Putters wilden het be staande record (210 personen in een bus op naam van een vervoersonderneming uit Groningen) met veertig over schrijden. De Terneuzense burgemeester drs R. C. E. Barbé, die de Gilde- feesten om 19.00 uur opende, bestuurde zelf de eerste van vijf touringcars, waarin de deelne mers aan de recordpoging '250 personen in één autobus' naar het stuntterrein werden gere den waar de 'recordbus' al stond te wachten. Onder grote publieke belang stelling en het toeziend oog van gerechtsdeurwaarders A. en A. van Damme namen de eerste ongeveer honderd personen, allen onder de zestien jaar, op hun knieën plaats op de stoe len. Zo werden per twee zit plaatsen negen mensen 'weg- gestouwd' en daarna kon wor den begonnen aan het midden pad. Even leek het erop dat de bus al na zo'n honderd personen rede lijk vol zat. Niets was echter minder waar. Toen Paul Zijl stra als tweehonderdelfde de bus instapte brak onder het pu bliek de spanning en barstte een spontaan applaus los. Toen als laatste bestuurslid Cees Eekhout als tweehon- derdzesenveertigste de bus in geduwd was, was er geen centi meter meer onbenut en kon het record als officieel geslaagd verklaard worden. Als extraatje wist de buschauf feur - hij was op zijn plaats ge bleven - zelfs nog enkele me ters voor- en weer achteruit te rijden, al had hij moeite de ver snellingspook in beweging te krijgen. Dolgelukkig kwamen de deelnemers elkaar felicite rend in snel tempo de bus uit, waarin de temperatuur inmid dels tot zo'n vijftig graden was opgelopen. Initiatiefnemer Maarten de Putter werd op handen gedragen en kreeg de gelukwensen van Gildefees- ten-voorzitter J. De Witte. De bus is bijna vol, de laatste deelnemers aan de recordpoging worden in de bus geduwd (foto Camile Schelstraete) DOMBURG - De commissaris van de koningin in Zeeland, dr C. Boertien, opende donderdag het Domburgse recreatiepark Hof Domburg door hei ontste ken van een klein vuurwerk. Met een druk op een knop acti veerde hij een aantal vuurbol len, die waren bevestigd rond een promotiebord. De bollen schoten knallend hun sterren over het podium van het theater in Dorimare, de elk-weer-voor- ziening van Hof Domburg waar in de openingsbijeenkomst werd gehouden. Opvallend aan de bijeenkomst was verder vooral het ontbreken van enig bestuurlijk vuurwerk van de kant van gedeputeerde J. Ventevogel. Hij hield een alge mene inleiding over het op sei zoensverlenging gerichte recrea tieve beleid van de provincie. Ventevogel roemde het nieuwe Domburgse complex als een goed voorbeeld van wat het pro vinciebestuur met seizoensver lenging voor ogen staat. Hij omzeilde in zijn openings woord behendig de discussie, die zijn collega J. de Voogd vorige maand begon door de stelling dat de provincie in het hoogsei zoen te vol zou zijn. Ventevogel sprak over een trek naar de kust, die in Zeeland een hoogseizoen met zich mee brengt dat te kort is voor een evenwichtige ontwikkeling van het toerisme. Hij legde daarbij evenwichtig uit als gespreid over tijd en plaats en aanbod van werk. Ventevogel nam de term vol of niet vol niet in de mond. De gedeputeerde verklaarde na afloop van de bijeenkomst des gevraagd het niet gepast te heb ben gevonden daarover iets te DEN HAAG (ANP) - Het kuuroord wordt een steeds geliefder vakantiedoel. De ANWB schat dat de komen de vijf tot tien jaar het „ge- zondheidstoerisme" in de EG met circa 30 procent zal groeien tot ongeveer 18 mil joen (lange en korte) kuur- vakanties. Steeds vaker worden kuurvakanties ge zien als uitstapjes die niet per se bedoeld zijn voor zie ke mensen maar gewoon goed zijn voor de gezond heid. Dat zei ANWB-manager G. van Woudenberg donderdag in Den Haag bij de presenta tie van de „Reisgids kuu roorden in Europa". In dat boekwerkje besteedt publi ciste Monda Heshusius aan dacht aan het sterk groeien de gezondheidstoerisme. De kuuroorden zijn zich de afge lopen jaren steeds meer gaan richten op het voorkó men van welvaartziekten. Volgens Van Woudenberg boeken alleen al de kuuroor den in de Bondsrepubliek Duitsland jaarlijks 100 mil joen overnachtingen. Slechts 25 procent van de gasten is echt patiënt, de rest beschouwt het bezoek aan het kuuroord puur als vakantie. In de hele EG gaat het jaarlijks naar schatting om 13 miljoen kuurvakan ties oftwel 150 miljoen over nachtingen. Voor de rest van Europa - in clusief de Sovjetunie - schat Van Woudenberg het aantal overnachtingen in kuuroor den op 300 miljoen per jaar. Meer dan driekwart van de geëxploiteerde genees krachtige bronnen in Euro pa bevindt zich in het voor malige Oostblok. De toeris tische voorzieningen zijn er echter van een zeer laag peil. In Nederland is vijf jaar na de opening van het eerste kuuroord - in Nieuweschans - de belangstelling behoor lijk. De drie kuuroorden in ons land zijn samen momenteel goed voor ruim 600.000 be zoekers per jaar en nog eens 150.000 Nederlanders gaan jaarlijks naar een buiten lands kuuroord. zeggen. Ventevogel: „Daar gaat het hier niet om". De gedepu teerde zei verder pas een stand punt in de kwestie te zullen be palen, wanneer het totale sei zoen aan de hand van een rap port, dat nu in de maak is, over zien kan worden. De Domburgse burgemeester H. Hietkamp was een andere me ning toegedaan dan de gedepu teerde. Hij ging wel in op de dis cussie. Hietkamp pleitte voor een 'beheersbare groei'. Hij brak een lans voor een aanpassing- van het beleid per gebied, waar bij overleg tussen alle betrokke nen volgens de Domburgse bur gemeester noodzakelijk zal zijn. Hietkamp refereerde nog even aan de voorgeschiedenis van het project. Hof Domburg is ge bouwd door de gemeentelijke Stichting Badplaatsbelangen Domburg en de gemeente staat garant voor de lening van ruim 51 miljoen die de stichting ten behoeve van de bouw heeft afge sloten. Met name de staatssecre taris van binnenlandse zaken, mevrouw D. de Graaff-Nauta, had daar aanvankelijk veel kri tiek op. „Even dachten wij dat Hof Dom burg een soort Hof van Eden voor ons zou worden", grapte Hietkamp. „Want uitzetting door Den Haag dreigde." Me vrouw De Graaff, die haar me ning over de plannen later wij zigde, zou donderdag een van de eregasten bij de openingsbijeen komst zijn. De staatssecretaris moest echter onverwachts ver stek laten gaan, omdat zij aan wezig moest zijn in het minister- beraad over de ontwerp-begro- ting 1991. Hietkamp haakte nog even in op de kritiek vanuit de Oostkapelse gemeenschap, dat de gemeente zich alleen in zou spannen voor de revitalisering van Domburg. „Volgend jaar wordt een dyna misch jaar", zei Hietkamp. ..Dorpsgerichtheid is geen goede zaak. Dit is een inspanning om de hele gemeente levendig te houden. SBD staat in dit ver band voor Samen Beter Doen." De ceremoniemeester die de bij eenkomst af en toe opluisterde met een komisch interval noem de ook telkens met nadruk na Domburg Oostkapelle. Dit viel ook de commissaris van de ko ningin op. „U hebt in Oostkapel le blijkbaar iets goed te maken", constateerde hij. Nico van den Boezem bij een model van zijn kunstwerk, dat eind dit jaar op de Domburgse Hoge Hil wordt geplaatst foto Ruben Oreel) DOMBURG - Op de Domburgse Hoge Hil wordt eind dit jaar een kunstwerk van de Mid delburgse kunstenaar Nico van den Boezem geplaatst. Het werk bestaat uit een in tien pla ten gespleten blok graniet. De platen wijzen naar tien verschillende op merkelijke punten op Walcheren. Het kunst werk is 1,60 meter hoog en 6 meter breed. Het kunstwerk is een geschenk van de aanne mer die Dorimare bouwde, de Hollandse Beton Maatschappij, aan de eigenaar van Hof Dom burg, de Stichting Badplaatsbelangen Dom burg. De stichting zal het werk aan het begin van het seizoen 1991 aan het gemeentebestuur overdragen. Er zal dan tegelijk een tentoonstelling van werken van Nico van den Boezem gehouden worden. Het werk werd donderdag officieel aangeboden tijdens de openingsbijeenkomst van Hof Domburg. De Ye 36, ofwel Andries Jacoba, wordt vrijdag 7 mei aan de stich ting Behoud Hoogaars overgedragen foto Willem, Mieras) ZIERIKZEE - De stichting Be houd Hoogaars heeft vanaf vrij dag 7 september een eigen origi nele Zeeuwse hoogaars - de Ye 36, oftewel Andries Jacob - in bezit. Die dag wordt het schip door zijn huidige eigenaar, Adrie de Jonge uit Den Bommel, aan de stichting overgedragen. Weliswaar moeten nog enkele financiële hobbels worden ge nomen, maar met een eigen schip kan de stichting zich ein delijk presenteren. Het doel van de stichting is het bewaren van de authentieke Zeeuwse hoogaars. Dit scheep- stype was vroeger veelvuldig op de Zeeuwse stromen in allerlei functies te zien. Nu zijn er nog maar zeer weinig hoogaarzen te bewonderen en de stichting wil voorkomen dat dit stukje mari tieme Zeeuwse geschiedenis voorgoed verdwijnt. Naast de aankoop van een eigen schip is het bestuur van de stich ting overeenkomsten aange gaan met particulieren die in het bezit zijn van een hoogaars. Be drijven en instellngen kunnen de hoogaarzen huren en de op brengsten daarvan worden door de stichting en de eigenaars van de schepen gedeeld. Met de opbrengst van de ver huur van de Ye 36 zal de stich ting proberen verder gestalte te geven aan de doelstelling. Het provinciaal bestuur van Zeeland heeft bijvoorbeeld al belangstel ling getoond om de Ye 36 een aantal dagen voor representa tieve doeleinden te huren. Ook bij enkele bedrijven bestaat be langstelling. De stichting Behoud Hoogaars is duidelijk een Zeeuwse stich ting, legt bestuurslid G. Zomer uit. Officieel is de stichting in Ar- nemuiden gevestigd en de be stuursleden wonen in Vlissin gen. Om aan die Zeeuwse ge dachte gestalte te geven wordt de overdracht in Zierikzee ge houden. Daar zit nog een ander aspect aan vast. Het bestuur van de stichting voelt er wel voor de Ye 36 een ligplaats te geven in de museumhaven die in Zierikzee gerealiseerd moet worden. De museumhaven begint steeds meer vorm te krijgen. Uit een ontwerp voor de inrichting van de eerste fase wordt duidelijk dat achter in de Oude Haven, te gen het Kraanplein aan, enkele steigers komen. Daar is ruimte voor een groter schip en enkele kleinere typen. Er is al van ver schillende zijden belangstelling getoond voor een ligplaats met een authentiek zeilschip in de toekomstige museumhaven. Als de eerste fase vol is kan verder worden gewerkt aan de inrich ting van de gehele Oude Haven. Iets van die oude glorie zal vrij dag 7 september te bewonderen zijn bij de overdracht van de Ye 63. Als het weer het toelaat zul len de Ye 36 en de hoogaarzen ARM 17, de Wet en de Atalante zeilend de haven van Zierikzee binnenkomen. Het is de bedoe ling dat dat omstreeks 15.00 uur gebeurt. KAMPERLAND - Een 26-jarige deelneemster aan de internatio nale surfweek voor gehandicap ten is donderdagmiddag bij De Schotsman in het Veerse Meer van verdrinking gered. Ze is ter observatie een nacht opgeno men in het Oosterscheldezie- kenhuis in Goes. De gehandicapte vrouw en haar begeleidster maakten een zeil tocht in een catamaran, een lich te zeilboot op twee drijvers die voor gebruik door gehandicap ten is aangepast. De vrouw raak te te water toen de boot omsloeg tijdens het overstag gaan. Ze raakte verstrikt in de groot- schoot, een lange lijn waarmee het zeil wordt aangetrokken of gevierd. Haar begeleidster kon haar niet bevrijden, maar een surfmstructeur slaagde erin de vrouw op zijn surfplank te leg gen. De vrouw is even buiten bewust zijn geweest en kreeg wat water in haar longen. Vanwege kans op infectie door het vuile water werd ze afgevoerd naar het zie kenhuis. Het is het eerste ongeval tijdens het bestaan van de surfweek voor gehandicapten. Volgens hoofdbegeleider Henk van Meer wijk had iedere valide zeiler ver strikt kunnen raken in het tuig. „Het is nu eenmaal een aspect van een zeilboot. De vrouw kan goed zwemmen, zij en de bege leidster hebben zeilervaring en hadden een dag instructie gehad met de boot. Het is niet zo dat we hier enig risico hebben genomen met de gehandicapte vrouw." Van Meerwijk verwacht de zeil ster vandaag weer terug op het Zilveren Schor in Arnemuiden, waar de deelnemers aan de surf week verblijven. Halverwege de nacht werd het afgelopen weekeinde een Middelburgse huisvader ruw uit zijn slaap gehaald door gebons op een deur. De wekker wees half vijf. Zuchtend kwam de man uit bed. Hij opende het raam en riep naar beneden wie daar was. „Ikke, Kees", klonk het wat benepen. Dat kan niet", sprak de stem uit het bovenraam. „Kees ligt al lang in bed. Die zou om één uur thuis zijn". En zorgvuldig sloot de man het venster. Het sliep wat ongemakkelijk in het schuurtje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 9