PZC Ziekenhuis stopt met proef cholesterolprik Soldaten waken voor veiligheid Aquino Kamerdelegatie ook in roerig Kazachstan bij reis Sovjetunie Meer samenwerking Chili en Argentinië Commissie buigt zich over medische keuzen Onvrede groeit bij stijging inkomen Mode voor de sneeuw Italiaanse grens open voor vrachtwagens 1-uurservice bij Groeneveld binnen- en buitenland Tekort door negatief afdvies belastingplan Korthals Altes wil in senaat Gun uw ogen Groeneveld Nieuwe krant voor jongeren Einde Katholieke Theologische Universiteit in Amsterdam O O O VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1990 Kamer Medicijnen Tilburg geschiktst voor terminal weg-railvervoer Richtlijn aantal gokkasten cafés Meevaller dekt WIR-probleem DEN HAAG (GPD) Een nega tief advies van de Raad van Sta te over de invoering van een be lastingheffing van 35 procent op WIR-uitkeringen met ingang van 1 juni hoeft geen gevolgen te hebben. Ambtenaren van Financiën en Economische Zaken hebben be cijferd dat de financiële gevol gen van het advies van de Raad van State, 1,4 miljard gulden, grotendeels opgevangen kun nen worden door enkele meeval lers bij de WIR. Het betreft twee zaken: lagere WIR-uitgaven dan gedacht (300 miljoen gulden) en extra opbrengsten uit eerder vastgestelde maatregelen om een WIR-tegenvaller van 2,7 tot 3,2 miljard gulden te dekken. Die extra opbrengsten belopen circa 500 miljoen gulden. Vol gens de Raad van State mag de belastingheffing op WIR-uitke- ringen niet met terugwerkende kracht worden ingevoerd. Bovendien worden bedrij ven die na invoering van de heffing WIR claimen gediscrimineerd. Hoe wel de gesprekken tussen Finan ciën en Economische Zaken over de reactie op het advies van de Raad van State formeel nog moeten beginnen, heffen de meevallers al een groot deel van het financiële probleem op dat met het advies dreigt te ont staan. Bovendien zou de belastinghef fing altijd nog op 1 januari inge voerd kunnen worden zodat het bezwaar van terugwerkende kracht wordt omzeild. In juni bereikten de ministers Kok (financiën) en Andriessen (economische zaken) na veel ge harrewar een akkoord over het dekken van de WIR-tegenvaller. Behalve de nu voorziene mee vallers en de eventuele latere in voering van de belastingheffing op WIR zijn er nog twee moge lijkheden om de negatieve ge volgen van het advies van de Raad van State te omzeilen. Zo zou een eerder besluit om de premie kinderbijslag voor het eerste kwartaal 1991 al in 1990 te betalen, deels teruggedraaid DORDRECHT (GPD) - Het Dia- konessenhuis Refaja in Dor drecht stopt eind september met de 'cholesterolprik', een ex periment waarmee het risico op hart- en vaatziekten wordt ge meten. Volgens directeur-geneesheer D. van Leeuwen van Refaja geeft de test wel aan of de pa tiënt kans heeft op hart- en vaatziekten. Toch voegt hij daaraan toe dat men bij de test „vraagtekens mag plaatsen". Wetenschappelijke waarde on- breekt, zegt hij. En het risico „onnodig angst te verspreiden" speelt zeker een rol bij de beslis sing. Ongeveer 6500 mensen uit het hele land lieten zich het afgelo pen jaar, zonder een verwijs- briefje en tegen betaling van 25 gulden, in de polikliniek testen. Refaja zet nu een punt achter het experiment. Mensen die wil len weten of zij een verhoogde kans op een hart- of vaatkwaal lopen, moeten bij hun huisarts aankloppen. Want daar hoort preventieve gezondheidszorg, wat de test in feite is, in toene mende mate thuis, vindt Refaja. Maar ook de onzekerheid over de rol die een hoog cholesterol gehalte inneemt bij de kans dat patiënten aan hart- en vaatziek ten overlijden, speelt mee bij het besluit. Over de resultaten van het experiment is nog weinig te zeggen. DEN HAAG (GPD) - Oud-VVD-minister Korthals Altes (59) wil de Tweede Kamer verlaten. Medio volgend jaar wil de liberaal, nu Tweede Kamerlid, overstappen naar de VVD-fractie in de Eerste Kamer. In mei of juni 1991, de exacte datum staat nog niet vast, wordt een nieuwe Senaat benoemd. Korthals Altes zal dit najaar binnen de partij zijn kandidatuur stellen voor een plaats op de lijst voor de Senaat. Korthals Altes was in de eerste twee kabinetten-Lubbers minister van justitie. Tussen 1975 en 1981 was hij voorzitter van de VVD. Kort hals Altes zat vanaf medio 1981 tot eind 1982 al eens in de Eerste Kamer. Eerste opvolger voor Korthals Altes is het Limburgse oud-kamerlid VanRey(45). Van Rey zat tussen eind 1982 en medio 1989 in de Twee de Kamer. Een omstreden interview, waarin hij openlijk toegaf voortdurend de maximum snelheid te overtreden en een relatie leg de tussen het kamerwerk, drank en vrouwen deed hem voor de ka merverkiezingen van 1989 op een onverkiesbare plaats terecht ko men. BULACAN - Gewapende leden van de Filipijnse veiligheidstroepen bewaken donderdag de hoofdingang van de speelgoedfabriek in de noordelijk van de hoofdstad Manila gelegen provincie Bulacan. President Aquino bracht een bezoek aan deze door vrouwen uit de omgeving geleide onderneming, welke is opgezet met steun van de Verenigde Naties. Aquino zei in haar toespraak dat een nieuWe coup bij voorbaat tot mislukken is gedoemd (foto Romeo Gacad/AFP) kunnen worden. Dat levert een malig geld op. Bovendien kan een stijgende gasprijs (als gevolg van de oplopende olieprijzen) er toe leiden dat West-Duitsland meer moet betalen voor in het verleden ten onrechte verkregen gas (de zogenoemde common area problematiek). Tot nu toe was becijferd dat de Westduit sers 900 miljoen gulden moesten betalen. DEN HAAG (ANP) - De delega tie uit beide Kamers van de Sta- ten-Generaal die woensdag 5 september voor een negendaags bezoek naar de Sovjetunie af reist, zal ook Alma-Ata aan doen, de hoofdstad van het op standige Kazachstan. Deze op Rusland na grootste re publiek van de Sovjetunie barst te in december 1986 bijna uit haar voegen, toen Gorbatsjov de Kazachstaanse partijleider ver ving door een etnische Rus. De ontwikkelingen in de Volksrepu bliek China, in de Oosteuropese landen en nu in het Nabije Oos ten hebben het nieuws uit Ka zachstan naar de achtergrond verdrongen, maar nationalis tisch getinte onrust is nog steeds aanwezig. Zwaartepunt van de reis naar de Sovjetunie, die onder leiding staat van kamervoorzitter Deet- man, is het bezoek aan Moskou. Om ter plekke kennis te kunnen nemen van de jongste verande ringen in het politieke en econo mische stelsel in de Sovjetunie, voert de delegatie er in het Kremlin gesprekken met voor zitter Loekjanov van de Opper ste Sovjet. Met Deetman reizen de fractie voorzitters van de vijf grootste partijen mee: Brinkman (CDA), Wöltgens (PvdA), Bolkestein (VVD), Van Mierlo (D66) en Bec kers (Groen Links). Uit de Eerste Kamer gaan mee de senatoren De Rijk (PvdA, ondervoorzitter) en Hendriks (CDA). De Opperste Sovjet is enigszins vergelijkbaar met de Tweede Kamer, zij het dat de 450 leden niet via verkiezingen op hun ze tel belanden, maar door aanwij zing. Het Sovjetparlement telt 2.250 leden uit alle geledingen van de bevolking. Omdat dat te veel is om goed te kunnen func tioneren zijn uit hun midden 450 leden geselecteerd die als dage lijks parlement fungeren. Taak van de Opperste Sovjet is evenals van de Tweede Kamer om de regering te controleren. Zolang de leden van de Opperste Sovjet niet door het volk worden gekozen, is het de vraag in hoe verre die controle hout snijdt. SANTIAGO (IPS) - Argentinië en Chili hebben woensdag een samenwerkingsverdrag geslo ten dat vooral de economische banden tussen de twee landen moet versterken. Volgens de Ar gentijnse president Carlos Me nem moet dit samenwerkings verdrag de voorbode worden van soortgelijke verdragen met andere landen in Latijns-Ame- rika, zoals Brazilië, Uruguay en Paraguay. Tijdens een driedaags bezoek aan Santiago zette Menem zijn handtekening onder een kader verdrag, dat nog nader uitge werkt moet worden door specia listen. Het verdrag beslaat een heel scala van samenwerking, van gezamenlijk optreden in het Zuidpoolgebied tot het versoe pelen van grenscontroles en sa menwerking op het gebied van drugsbestrijding en telecommu- nïcatieprojecten. Het samenwerkingsverdrag moet de oprichting van Chi- leens-Argentijnse bedrijven in het grensgebied aanmoedigen. Verder worden er drie nieuwe grensposten geopend tussen beide landen en komt er een pijpleiding over het Andesge- bergte om Argentijns gas naar Chili te vervoeren. Volgens Me nem is het uiteindelijk de bedoe ling om de douane tussen beide landen helemaal te verwijderen om zo vrij verkeer van goederen mogelijk te maken. Argentinië en Chili worden ver bonden door een 5.000 kilometer lange grens die gevormd wordt door het Andesgebergte. Voor Argentinië is het met name aan trekkelijk om een uitgang te krijgen naar de Stille Oceaan. Voor Chili geldt dat de Argen tijnse markt met 35 miljoen in woners een aantrekkelijke uit daging is. Daarnaast is Chili geïnteresseerd in olie en gas uit Argentinië. RIJSWIJK (ANP) - Behoort de reageerbuisbevruchting tot de „essentiële zorg? Dit is een van de vragen die de commissie „Keuzen in de zorg", die staats secretaris Simons (volksge zondheid) donderdag heeft geïnstalleerd, zal moeten bean- woorden. De commissie bestaat uit des kundigen op het gebied van de geneeskunde, sociologie, ethiek, gezondheidsrecht en wijsbe geerte. Voorzitter is de Amster damse cardioloog, prof.dr. A.J. Dunning. Het is de bedoeling dat de com missie voor 1 december 1991 rap port uitbrengt over grenzen aan de toepassing van nieuwe medi sche technologieën, en de ma nier waarop een maatschappe lijk draagvlak kan worden ge vonden voor het oplossen van de problemen rond 'rantsoenering' van zorg en selectie van patiën ten. De commissie moet ook een publieke discussie op gang bren gen over de vraag „moet alles wel wat kan". Het maken van keuzen is nodig geworden door de vergrijzing van de bevolking en de ontwik keling van nieuwe medische technologieën. Er is al „schaar ste" die heeft geleid tot wachtlij sten en rechtszaken. Simons zei in dit verband dat de schaarste en keuzeproblemen van de poli tieke arena naar de rechtszalen dreigen te verhuizen. Hij constateerde een toenemen de vraag naar zorg, zonder dat vaststaat dat mensen daar echt beter van worden. „Nog even en het publiek wil anti-cholesterol- tabletten als ware het fluor in het drinkwater." Ook defensieve geneeskunde (alles onderzoeken en behande len onder het motto ,je weet maar nooit"), zet de zorg onder druk. Simons voert in dit ver band overleg met huisartsen en specialisten. De commissie moet verder na gaan welke vormen van zorg ver houdingsgewijs duur en weinig doeltrèffend zijn. Daarbij moet ze ook kijken naar goedkope me dicijnen die nauwelijks werken, maar die door veel mensen wor den geslikt. TILBURG (ANP) - Tilburg is in Noord-Brabant de meest ge schikte locatie om een gecombi neerde weg-railvervoer termi nal te vestigen. Dat blijkt uit een studie die is verricht op ini tiatief van de provincie en de georganiseerde Brabantse transportsector. Een woord voerster van de provincie heeft dit donderdag meegedeeld. Een dergelijke terminal is nodig om opleggers, wissellaadbakken en containers op de trein te kun nen zetten voor transport over langere afstanden. In het kader van het Structuurschema Ver keer en Vervoer II stelt het rijk middelen beschikbaar om de aanleg van dit soort terminals mogelijk te maken. Met de bouw van de terminal is een bedrag gemoeid van twee miljoen gulden. Er wordt naar gestreefd om de terminal in ge bruik te nemen met ingang van de NS winterdienst 1991/92. DEN HAAG (GPD) - De gokken de scholieren en werkende jon geren moeten tegen zichzelf in bescherming worden genomen. Horeca, gemeenten en de speel- automatenhandel hebben een gezamenlijke campagne aange kondigd om de gokverslaving onder de jeugd te beteugelen. Zo zijn er richtlinen opgesteld om he,t aantal gokkasten in met name cafés terug te brengen. Uit een vorig jaar uitgebracht rapport van de horeca-kring Nij megen bleek het aantal gokver slaafden schrikbarend te stij gen. De alarmerende situatie in Nijmegen bleek geen uitzonde ring. AMSTERDAM (GPD) - In oktober brengt de Weekbladpers - uitge ver van Vrij Nederland, Opzij en Voetbal International - een jonge renkrant op de markt: 'Primeur'. De krant gaat wekelijks verschij nen. Vrij Nederland-redactrice Aukje Holtrop is benoemd als hoofdredac teur. De nieuwe krant vervangt de jongerenrubriek 'De Blauw Gerui te Kiel' in Vrij Nederland. DEN HAAG (ANP)-De onte vredenheid over inkomen uit arbeid is groter naarma te dat inkomen toeneemt. Dit blijkt uit een onderzoek onder 250 werklozen met een inkomen beneden mo daal in de leeftijd tot 55 jaar, en een vergelijkbare groep met betaald werk. De volks wijsheid geld-maakt-niet- gelukkig wordt daarmee wetenschappelijk gestaafd. Het onderzoek is uitgevoerd door prof. dr. W.F. van Raaij en dr. O. Antonides van de Erasmus Universiteit in Rot terdam in opdracht van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid. Ook als de gezinsomvang toeneemt wordt men onte vredener met het inkomen. Dat verklaren de weten schappers uit het gegeven dat in grotere huishoudens meer behoeften moeten wor den bevredigd. Voor zaken als „sociale contacten met collega's" of de „arbeidsmo raal" is geen Nederlander, werkloos of voorzien van een betaalde baan, bereid de handen uit de mouwen te steken, zo blijkt. De betaling is daarvoor bepalend. De werkloze alleenverdiener taxeert overigens zijn „rechtvaardig inkomen" voor eventueel toekomstig betaald werk 15 procent la ger dan de werkende alleen verdiener in feite verdient. De werkloze alleenstaande zit hier gemiddeld maar vijf gulden onder het feitelijk in komen van een werkende al leenstaande. AMSTERDAM - Een mannequin toont tijdens een 'sneeuwstorm' in het Amsterdamse theater Frascati een deel van de mode voor najaar en winter van C&A. Zwierige mantels met ruime capuchon en brede koetsiersrevers zijn in (foto ANP) AMSTERDAM (ANP) - Onder doodse stilte heeft de voorzitter van het curatorium woensdag avond het einde van de Katho lieke Theologische Universiteit Amsterdam aangekondigd. Tij dens de opening van het acade misch jaar 1990/1991 zei dr. J. R. Th. M. Peters S.J. dat de KTUA zal opgaan in de KTUU (Utrecht). Misschien kan een „bescheiden" deel in Amster dam blijven. Het einde van de KTUA is het gevolg van het rapport van de verkenningscommissie Godge leerdheid (Smits-Oberman), die minister Deetman adviseerde het aantal wetenschappelijke theologische instellingen in te krimpen. De bisschoppenconfe rentie besloot daarop in decem ber tot concentratie: de Katho lieke Theologische Universiteit Utrecht, de theologische facul teit van de Katholieke Universi teit Nijmegen en de Theologi sche Faculteit Tilburg worden gehandhaafd, terwijl de KTUA en de Universiteit voor Theolo gie en Pastoraat (UTP) te Heer len een fusie met een van de ove rige drie instellingen kunnen aangaan. DEN HAAG (GPD) - De Ita liaanse grens is vanaf vanmid dag weer open voor het vracht verkeer. Oostenrijk Iaat op zijn beurt weer vrachtauto's toe op alle secundaire wegen. Gister morgen wist Europees Commis saris Van Miert alsnog een ak koord te bereiken tussen de transportministers van de meest betrokken landen, waar onder Nederland en West-Duits- land. De Nederlandse organisatie voor het internationaal wegver voer, NIWO, reageerde opge lucht dat het akkoord nu alsnog van kracht wordt. Eerder deze week was er al een compromis bereikt, maar dat kwam woens dag op lossen schroeven te staan omdat Beieren en Tirol dwars la gen. De problemen aan de Italiaans- Oostenrijkse grens dateren van half juli jongstleden, toen de brug bij Kufstein instortte. Het internationale vrachtverkeer op Italië werd hierdoor ernstig ge dupeerd. Veel vrachtwagenchauffeurs na men daarop hun toevlucht tot vluchtroutes, hetgeen veel over last veroorzaakte. Een voor een sloot Oostenrijk deze secundai re wegen af voor het internatio naal vrachtverkeer. Italië raak te hierover zo verbolgen, dat het de grens sloot voor nagenoeg al le transport uit Oostenrijk. (Advertentie) Als u zich in juli, augustus of september bij Groeneveld een nieuwe bril laat aanmeten, ligt-ie een uurtje later voor u klaar. Deze supersnelle service geldt voor alle enkelvou dig geslepen glazen van -4 tot +4 met maximaal cylinder 1 Dus ook voor ontspiegeld glas of ontspiegeld kunst- GROEND/ËLD stol met een hardingslaag. Goes. Lange Vorststraat 106 Middelburg, Lange Delf! 24 Vlissingen. Lange Zelke 93

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 7