PZC Oproep Armeniërs wapens in te leveren Nationale Partij in Zuidafrika mogelijk open voor zwarten Minister Hirsch Ballin als promotor II Laatste controle in ruimteveer Hoogleraar: Hoge Raad schuldig aan discriminatie van ouderen binnen- en buitenland het weer in zeeland ...en in europa Wöltgens: zware offers brengen draagvlak in gevaar Speciale teams tegen computer- criminelen Perrier verandert etiketten VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1990 Nota: mestberg aanpakken met heffing op voer Besparing Straf Koppelbazerij P V C - verpakking nagenoeg weg uit supermarkten TFFFF Vandaag Nautisch bericht Vooruitzichten Hoog water Laag water 19 temperatuur Vooruitzichten PvdA tegen streng milieubeleid DEN HAAG (ANP) - Een milieu beleid waarin te zeer gedacht wordt in getallen en streefcij fers loopt de kans maatschappe lijk onaanvaardbaar te worden. Als niet voldoende rekening wordt gehouden met aard en omvang van de te brengen mi lieu-offers, kan het draagvlak binnen de bevolking verdwij nen. Deze waarschuwing uitte don derdag PvdA-fractievoorzitter Wöltgens. Hij sprak op een bij eenkomst van maatschappelij ke en milieu-organisaties in Den Haag. Deze ging vooraf aan de hoorzitting van de Tweede Ka mer over het NMP-Plus van mi lieu-minister Alders, werd felle kritiek geuit op het beleid van het kabinet Lubbers-Kok. Wöltgens sprak zijn verbazing uit over het „technocratische en abstracte" karakter dat de mi lieu-discussie in zijn ogen vaak draagt. Dit verwijt richtte hij ook tot de gezamenlijke milieu organisaties. Wöltgens waarschuwde zelfs voor grote maatschappelijke on rust door te verwijzen naar volksopstanden in Groot-Brit- tannië, naar aanleiding van de Poll Tax, een vorm van gemeen tebelasting. Lansink, milieu woordvoerder van het CDA, viel Wöltgens in de strekking van diens betoog bij. Volgens mevrouw Beckers van Groen Links kende het verhaal van de PvdA'er opvallende ge breken. Het is volgens haar on juist nu te pleiten voor een voor zichtig milieubeleid terwijl de PvdA en andere partijen tijdens de verkiezingscampagne opmer kingen maakten en beloften de den die veel verder gingen. Onder het motto „Gaat het mi lieu voor de bijl, of hakt u de knoop door" kregen de verte genwoordigers van fracties in de Tweede Kamer een manifest aangeboden. Dit stuk is geza menlijk opgesteld door organi saties op het gebied van het mi lieu, vrouwen, kerk en vrede, consumenten en wetenschap. Van onze correspondent) MOSKOU - Leiders van het mi litante Armeense Nationale Le ger (ANL) hebben gisteren hun aanhang via de Armeense radio en televisie opgeroepen de wa pens neer te leggen. De oproep kwam nadat speciale eenheden van het ministerie van binnen landse zaken in de nachtelijke uren het ANL-hoofdkwartier in hoofdstad Jerevan ontruimden. Er waren gisteren nog geen mel dingen dat de naar schatting 5000 militanten massaal hun wa pens inleveren. Zij zijn daartoe opgeroepen door het Armeense parlement, dat woensdag de staat van beleg afkondigde na dat ANL-strijders in Jerevan zes mensen, onder wie een parle mentslid doodschoten. Aan de grens met Azerbeidjan werd volgens waarnemers don derdag nog hevig gevochten tus sen het ANL en in Azerbeidjan gelegerde eenheden van het mi nisterie van binnenlandse zaken en de KGB. De eerder dit jaar door het Kremlin gestuurde troepen hebben opdracht het Azerbeidjaanse grensgebied te beschermen tegen invallen van Armeense nationalisten. Het Kremlin heeft de eenheden bevolen aan de Azerbeidjaanse kant van de grens te blijven. De nieuwe Armeense president, Ter-Petrosjan, heeft het Krem lin vorige week, nadat Armenie zich tot zelfstandige republiek uitriep, de Sovjet-leiding verze kerd dat de Armeense autoritei ten in staat zijn zelf de milities in de hand te houden en te ontwa penen. Een vijf kilometer brede strook in het Azerbeidjaanse grensge bied is in een niemandsland ver anderd: dorpen zijn geëva cueerd, scholen doen dienst als kazernes. Helikopters vliegen boven deze veiligheidszone en proberen Armeense guerrilla- posten uit te schakelen. De bei de republieken zijn al twee jaar met elkaar in conflict over zeg genschap over de enclave Ngo- ro-Karabach in Azerbeidjan, die voornamelijk door Armeniërs wordt bewoond. JOHANNESBURG (IPS) - Het partijcongres van de Zuidafri- kaanse Nationale Partij (NP) in Natal doorbrak donderdag een taboe door een discussie te be ginnen over de toelating van zwarte leden. Het lidmaatschap van de regerende NP die in de jaren vijftig de fundamenten legde voor de apartheid, staat nu alleen open voor blanken. Het congres in Natal zal zich ook buigen over een mogelijk ge combineerd lidmaatschap van de Nationale Partij en de partij van de Zulu-beweging Inkatha, de onlangs opgerichte Inkatha Vrijheidspartij. Deze mogelijk heid wordt gesuggereerd in een motie ingediend door het kies district Richmond. De bewuste motie stelt ook voor dat bij een aanvraag voor lid maatschap opvattingen over de identiteit en de uitgangspunten van Zuid-Afrika en de provincie van Natal geen rol meer mogen spelen. Het congres van Natal zal bepa lend zijn voor de toekomst van DEN HAAG (ANP) - Om het mestprobleem in Nederland aan te pakken moeten niet lan ger dierlijke mestoverschotten worden aangepakt maar de kunstmest en het veevoer. Het Centrum Landbouw en Mi lieu (CLM), waarin boeren en mi lieubeschermers samenwerken, zegt dat in een nota die is aange boden aan minister Alders van milieubeheer. Er moet volgens deze nota een heffing komen bij de producen ten van zowel kunstmest als vee voeder die gerelateerd is aan het gehalte fosfaat en stikstof. Bo vendien moeten niet alleen mestvarkens maar ook runde ren, schapen en dergelijke onder de mestwetgeving te worden ge bracht. Samen met een quote ring voor varkens kan dat ertoe leiden dat op de korte termijn de mestberg niet meer groeit. Door de'heffingen via een fonds terug te sluizen ter financiering van milieumaatregelen op land bouwbedrijven worden twee vliegen in één klap geslagen, meent het CLM. Volgens F. Fokkens, voorzitter van de stichting Natuur en Mi lieu (SNM), heeft het NMP-Plus, de beoogde aanscherping van het Nationaal Milieubeleids plan, voor een kater gezorgd. Het plan schiet in de ogen van de organisaties vérgaand te kort, „terwijl de voortekens zo gun stig waren. Tijdens de eigenlijke hoorzitting spraken vertegenwoordigers van vakbeweging en werkge versorganisaties zich uit voor een voortvarende aanpak van energiebesparing. Zij noemden dit „cruciaal" voor het slagen van het milieubeleid. De mogelijkheden voor energie besparing komen onvoldoende uit de verf door belangentegen stellingen binnen de regering. Er moet een brede adviescommis sie komen, die ook let op de ge volgen van energiebesparing, bij voorbeeld in de inkomenssfeer, voor de verschillende doelgroe pen. Werkgevers en werknemers wil len dat zo'n commissie ook de maatschappelijke gevolgen van het energie-besparingsbeleid onderzoekt. Binnen een jaar, zo menen zij, zou duidelijk moeten zijn welke effecten te verwach ten zijn van de instrumenten die voor energiebesparing worden ingezet. De commissie zou ook de mogelijkheid van een regule rende energieheffing moeten be zien. Regulerende heffingen, die niet zijn bedoeld om de schatkist te spekken maar om milieuschade lijk gedrag te beïnvloeden, kun nen volgens werkgevers en TILBURG-Minister van justitie mr. E.M.H. Hirsch Ballin (links) feliciteert mr. C.P.J. Goorden, die donderdag promoveerde op het proefschrift 'Rechtsbevoegdheid in het Bestuursrecht'. Hirsch Ballin, die voor zijn ministerschap hoogleraar staats- en bestuurs recht was aan de Katholiek Universiteit Brabant (KUB), fungeerde bij deze gelegenheid als promotor van Goorden. In deze hoeda nigheid overhandigde hij de bul aan de promovendus (foto Herman PieterselANP de partij. Later dit jaar zullen de drie andere partijafdelingen in Transvaal, de Kaapprovincie en de Oranje Vrijstaat over dezelf de kwestie debatteren. Voordat de NP zich definitief open kan stellen voor alle bevolkingsgroe pen moeten de vier congressen zich hiervoor uitspreken. Ver volgens zal de president een fe deraal congres bijeenroepen. Het thema van het partijcongres in Natal „het nieuwe Zuid-Afri- ka", is een indicatie voor de stemming binnen de NP. Veel partijleden voelen overigens weinig voor een verbinding met de Inkatha-partij. De Zulu's hebben zich in de vorige eeuw het langst en het felst gewapen derhand verzet tegen de blanke overheersing. Zuid-Afrika is de afgelopen we ken het toneel geweest van de meest bloedige gevechten sinds 1976. De gevechten tussen trek arbeiders, aanhangers van de Zulu-beweging Inkatha, en le den van het Afrikaans Nationaal Congres, hebben meer dan vijf honderd doden geeist. FLORIDA - Twee technici van het Kennedy ruimtevaartcentrum van NASA voeren een laatste controle uit op apparatuur van de Astro 1, geplaatst in het ruimteveer Columbia. De Astro 1, die verschillende telescopen bevat voor astronomische waarnemingen, wordt op 1 september door de Columbia in de ruimte gebracht foto AFP) AMSTERDAM (ANP) - Onbe wuste leeftijdsdiscriminatie en onbewuste vooroordelen. Daar van getuigen twee arresten die het gerechtshof in Den Bosch en de Hoge Raad onlangs hebben gewezen op het gebied van de zelfstandigenaftrek en de in komstenbelasting. Volgens hoogleraar staats- en bestuurs recht H. van Maarseveen bevat ten de arresten een duidelijk signaal aan ouderen; na je 65ste behoor je stil te gaan zitten, ac tiviteiten worden - althans be- Iastingrechtelijk - niet meer op prijs gesteld. „Gij dient zonder uitzondering te versuffen", al dus een cynische Van Maarse veen. De jurist veegt in een vlammend artikel in het Nederlands Juris tenblad de vloer aan met de ar resten die volgens hem „mis lukt" zijn. Aanleiding is de zaak van een 82-jarige zelfstandig werkende advocaat. Over 1985 behaalt de man een omzet van 44 mille en een ondernemings winst van ruim 11 mille. De in specteur der belastingen wei gert hem echter de aftrek waar voor zelfstandige ondernemers in aanmerking komen, omdat de uit 1964 daterende Wet op de In komstenbelasting de grens daarvoor op een leeftijd van 65 jaar stelt. In zijn beroep op het Hof in Den Bosch beriep de advocaat zich op artikel 26 van het Internatio naal Verdrag Inzake Burgerlijke en Politieke rechten (IVBP). Daarin wordt vastgelegd dat eenieder zonder discriminatie aanspraak heeft op gelijke be scherming op grond van het be ginsel dat iedereen voor de wet gelijk is. Het Hof oordeelde echter dat de leeftijdsgrens „objectief en rede lijkerwijs te rechtvaardigen is in het licht van het met de aftrek beoogde doel." De grens zou bo vendien niet in strijd zijn met het internationaal verdrag. De belastingkamer van de Hoge Raad oordeelde - ongemoti veerd - conform. PARIJS (RTR) - De Franse mineraalwaterproducent Source Per rier zal vanaf november niet langer op zijn etiketten vermelden dat het water natuurlijk koolzuur bevat. Wel zullen de flessen een op schrift krijgen met „natuurlijk mineraalwater met koolzuur uit de bron". Dat heeft Dominique Airola, hoofd van de afdeling marke ting en industrie, donderdag verklaard. Perrier nam in februari 160 miljoen flessen terug uit de handel, nadat benzeen in het water was aangetoond. Het benzeen bleek afkomstig uit een niet tijdig vervangen filter. Benzeen zit al van nature in de bron, maar had zich kunnen ophopen in het filter. Perrier scheidt gas en water uit de bron, filtert het gas en injecteert het daarna weer in het water. De zegswijze „natuurlijk koolzuur" zou suggereren dat de flessen rechtstreeks bij de bron worden gevuld. Volgens Van Maarseveen gaan noch het Hof, noch de Hoge Raad in op het concrete conflict. Bovendien geven beide rechter lijke colleges er blijk van weinig affiniteit te hebben met de ont wikkeling van de gesprekken binnen de juridische wereld over leeftijdsdiscriminatie, aldus Van Maarseveen. „Er gaat een onaangename boodschap van uit. Weliswaar zegt het Hof dat niemand belemmert wordt om ook na zijn 65ste ondernemers activiteiten te verrichten, maar impliciet wordt duidelijk ge maakt dat zoiets toch niet meer serieus kan worden genomen." Daarmee wordt over het hoofd gezien, vindt de jurist, dat er al lerlei groepen zelfstandigen zijn voor wie het bereiken van de 65- jarige leeftijd niet betekent dat ze hun activiteiten staken. „Het recht mag niet iedereen ophan gen aan de galg van de statistie ke meerderheid. De arresten zijn des te wranger, vindt de hoogleraar, omdat zij zijn geveld door mensen die zelf tot hun 70ste in dienst blijven. DEN HAAG (GPD) - Bij de ge meentepolitiekorpsen van Am sterdam, Den Haag en het Rijks politiekorps district Nijmegen starten in oktober speciale re chercheteams die zich gaan be zighouden met de bestrijding van computerfraude. Het gaat daarbij om een experimenteel project voor de duur van ander half jaar. De ministeries van justitie en binnenlandse zaken hebben 360.000 gulden voor de financiering van het project be schikbaar gesteld. De aanleiding van het oprichten van de teams vormt het al in 1988 verschenen rapport „Infor matietechniek en Opsporing" van de Recherche Advies Com missie (RAC). Daarin wordt ge concludeerd dat politie en justi tie bij het bestrijden van compu tercriminaliteit een grote kenni sachterstand hebben op crimi nelen. A. Teerds, beleidsmedewerker van de afdeling opsporing van het ministerie van justitie en in die functie belast met de begelei ding van het-project, noemt de koppelbazerij als voorbeeld. „We hebben gezien dat in die kringen, dankzij moderne com puters, heel eenvoudig geschei den boekhoudingen konden worden gevoerd: een witte en een zwarte. Politiemensen die naar zo'n koppelbaas worden toegestuurd om de boel in be slag te nemen, moeten natuur lijk wel weten hoe ze de hand kunnen leggen op het bewijsma teriaal. Daarvoor is kennis op het gebied van informatietech nieken nodig." Teerds wijst verder op de wets wijziging die in voorbereiding is met betrekking tot het afluiste ren van telecommunicatie-ap- paratuur. Nu mag de politie al leen de telefoon afluisteren, straks waarschijnlijk ook ande re communicatiemiddelen als telefax en telex. Ook daarvoor is volgens Teerds specifieke ken nis op het terrein van automati sering noodzakelijk. AMSTERDAM (ANP) - Super markten hebben de meeste ver pakkingen van pvc vervangen door andere materialen. Dat blijkt uit onderzoek dat is uitge voerd in opdracht van de Ver eniging Milieudefensie (VMD) en de stichting Natuur en Mi lieu. werknemers een „goede aanvul ling" zijn op de instrumenten van het milieubeleid. Daarvoor moet wel eerst meer duidelijk worden over de doeltreffendheid en de internationale inpasbaar heid. Anderen wezen op de te zachte hand van de overheid bij het aanzetten tot milieuvriendelij ker gedrag. De Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen merk te opdat de milieubewuste con sument vaak juist wordt ge straft, omdat de artikelen die zij of hij koopt duurder zijn dan de schadelijke produkten. Sinds gisteren wordt het weer boven de regio gedicteerd door een depressie noordwest van Schotland. Dit systeem blijft ons de komende dagen parten spe len. Het weer zal dan ook een wisselvalliger en grilliger ver loop hebben dan we de afgelo pen tijd gewend waren. Van daag worden we daar alweer mee geconfronteerd. Want een randstoring van de depressie gaat later op de dag voor meer bewolking zorgen. Tegen de avond zou er zelfs een bui kun nen vallen. De temperatuur is sinds gisteren behoorlijk ge daald en komt nog maar net in de buurt van de twintig graden. Samenvattend luidt de ver wachting: eerst nog opklarin gen, in de loop van de dag meer bewolking en later mogelijk een bui. De wind is matig tot vrij krachtig uit zuidwestelijke rich ting. wind: zuidiuest 3 tot 4, toene mend 4 tot 5; zicht: overwegend goed; temperatuur kustwater: 20 graden; afwijking waterstan den: geen afwijking van beteke nis; maximum golfhoogte mon ding Scheldes: omstreeks een halve meter. ZON EN MAAN 1 september Zon op 0651 onder 2028 Maan op 1900 onder 0207 Voor het weekeinde; Randsto- ringen van de depressie bij Schotland zorgen zaterdag voor veel bewolking en geruime tijd regen of motregen. Zondag zal het overwegend droog zijn met opklaringen. De temperatuur blijft rond de 20 graden schom melen. uur cm uur cm Vrijdag 31 augustus Vlissingen 11.25 Terneuzen 11.24 Bath 12.15 Roompot-buiten 11.40 Zierikzee 12.10 Yerseke 12.20 Philipsdam-West 12.20 Zaterdag 1 september Vlissingen Terneuzen Bath 12.45 13.05 01.26 Roompot-buiten 12.55 Zierikzee Yerseke 01.15 01.25 Philipsdam-West 01.25 109 124 153 085 092 101 095 138 157 170 104 108 120 117 00.15 127 00.30 144 00.30 101 13.56 187 13.45 111 13.55 123 13.55 121 uur cm uur cm Vrijdag 31 augustus Vlissingen 05.15 111 17.44 122 Terneuzen 05.35 117 18.05 129 Bath 06.15 128 19.01 141 Roompot-buiten 05.30 089 18.10 101 Zierikzee 06.05 095 18.45 108 Yerseke 06.15 102 19.00 117 Philipsdam-West 06.05 101 18.45 114 Zaterdag 1 september Vlissingen 06.26 123 18.55 143 Terneuzen 06.46 131 19.20 152 Bath 07.35 147 20.16 168 Roompot-buiten 06.40 095 19.05 115 Zierikzee 07.25 102 19.55 122 Yerseke 07.30 113 20.10 134 Philipsdam-West 07.20 108 20.00 128 windrichting L lage-druk mistbanken H hoge-druk verplaatsings richting luchtdruk in millibaren Weersvooruitzichten geldig tot en met zaterdag: België en Luxemburg: opklarin gen afgewisseld door een enkele bui, zaterdag meer bewolking en nu en dan regen of motregen. Middagtemperatuur ongeveer 20 graden. Duitsland: wisselvallig met vooral vrijdag in het oosten en zuiden regen- en onweersbuien. Middagtemperatuur 19 tot 23 graden. Noorwegen: regen- en onweers buien, in het noorden droog en flinke perioden met zon. Mid dagtemperatuur ongeveer 18 graden. Zweden: in het zuiden en mid den regen- en onweersbuien, in het noorden droog. Middagtem peratuur ongeveer 20 graden. Schotland: wisselend bewolkt en enkele buien. Middagtempe ratuur ongeveer 16 graden. Ierland en Engeland: vooral vrijdag af en toe regen, zaterdag ook af en toe zon. Middagtempe ratuur ongeveer 19 graden. Marokko: zonnig, later enkele wolkenvelden. Middagtempera tuur van 30 graden aan de kust, tot 38 graden in het binnenland. Spanje: in het noorden en oos ten enkele onweersbuien, overi gens zonnig. Middagtempera tuur aan de noordkust ongeveer 22 graden, aan de Middellandse zeekust 25 tot 30 graden, op de hoogvlakte 35 graden. Portugal: flinke perioden met zon en droog. Middagtempera tuur 25 tot 30 graden. Frankrijk: in het oosten en zuid oosten enkele onweersbuien, in het noorden zaterdag veel be wolking en af en toe regen of motregen. Overigens tamelijk koel, wisselend bewolkt en een enkele bui. Middagtemperatuur van 19 graden aan de kanaal- kust, tot 27 graden aan de Rivie ra. Zwitserland en Oostenrijk: re gen- en onweersbuien. Middag temperatuur dalend naar 20 tot 25 graden. Italië: in het noorden regen- en onweersbuien en minder warm. Elders overwegend zonnig en middagtemperatuur ongeveer 30 graden. Joegoslavië: in het noorden vooral zaterdag regen- en on weersbuien, overigens zonnig. Middagtemperatuur in het noor den 25 tot 28 graden, elders 30 tot 33 graden. Hongarije: vrijdag nog zonnig en zeer warm. Daarna regen- en onweersbuien en koeler. Griekenland en Turkije: zonnig en warm. Middagtemperatuur van 27 graden op de eilanden, tot 35 graden in het binnenland. Tunesië: zonnig en kans op een onweersbui.'s Middags 30 tot 35 graden. Weerrapporten 30 augustus 20 uur °C Amsterdam half bew. 17 Aberdeen zwaar bew. Ï3 Athene onbewolkt 29 Barcelona regenbui 25 Berlijn zwaar bew. 26 Budapest onbewolkt 26 Bordeaux zwaar bew. 15 Brussel zwaar bew. 18 Cyprus onbewolkt 25 Dublin regen 13 Frankfurt zwaar bew. 22 Genève zwaar bew. 22 Helsinki zwaar bew. 13 Innsbruck half bew. 23 Istanbul licht bew.' 24' Klagenfurt licht bew. 21 Kopenhagen onweer 20 Las Palmas onbewolkt 25 Lissabon onbewolkt 21 Locarno half bew. 23 Londen licht bew. 20 Luxemburg zwaar bew. 16 Madrid licht bew. 30 Malaga licht bew. 34 Mallorca licht bew. 28 Malta licht bew.' 29' Moskou licht bew. 9 München onweer 24 Nice zwaar bew. 25 Oslo licht bew. 23 Parijs zwaar bew. 19 Praag zwaar bew. 23 Rome licht bew. 24 Split onbewolkt' 29' Stockholm half bew. 16 Warschau onbewolkt 21 Wenen onbewolkt 24 Zïirich zwaar bew. 21 Tunis onbewolkt 26

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 5