Biljartkalender MC Hontenisse is een bloeiende club Nieuwe regel verwart spelers en trainers Biljartcompetitie volgende week van start Motorcrossclub presenteerde draaiboek voor nieuw seizoen Vierde keer Compliment Snooker Jeugd Laatbloeier Rapport Frank van Kruijssen. één van de actieve crossers in het bestuur van de MC Hontenisse (foto Camile Schelstraete) mmm/Ft «pwfe De wedstrijdkalender van het biljartdistrict Zeeuwsch-Vlaanderen ziet er voor het nieuwe seizoen als volgt uit: Driebanden: dubbelfinale 3e klas 8/9-16/9 bij Troubadour Clinge en SBC Sluiskil; 2e klas 22/9-30/9 CBC Clinge en De Smickel Hulst; le klas 5, 6 en 7 oktober HGL/KOT Sas van Gent. Libre; 5e klas 13/10-21/10 DOS Hoek; 4e klas 27/10-4/11 BCD Aardenburg; 3e klas 17/11-25/11 GBC Groenen dijk en NASA Axel; 2e klas 8/12-15/12 OBV Oostburg; le klas 21, 22 en 23 december GBC Groenendijk; hoofd klas 4, 5 en 6 januari BCD Aardenburg. Bandstoten: 5e klas 12/1-20/1 ABC Breskens; 4e klas 26/ 1-3/2 Atlanta Sluiskil en DOW terneuzen; 3e klas 16/ 2-24/2 Steense Carambole St. Jansteen; 2e klas 8, 9 en 10 maart NASA Axel. Het districtstoernooi kader 38/2 bekerkader l wordt op 22, 23 en 24 maart door SBC in Sluiskil gehouden. Het district houdt ook drie gewestelijke finales. Het zijn de eindstrijd 5e klas libre, die op 30 november, 1 en 2 december in Den Ouden Arend in St. Jansteen staat, de finale 4e klas bandstoten waarvoor De Smickel uit Hulst op 15, 16 en 17 maart de organisatie heeft toege wezen gekregen en de jeugd finale 4e klas libre die op 15 en 16 december bij JBH in Hulst wordt gespeeld. KLOOSTERZANDE - Frans Serrarens was als bestuurslid van de Stichting Promotie Wielersport Zeeuwsch-Vlaan deren jarenlang mede-organi sator van de profronde van Kloosterzande. Door de gigan tische startgelden die de 'sla ven van de weg' nu eisen, was dit wielerspektakel gedoemd te verdwijnen. Frans Serra rens betreurt dat in hoge mate. Maar het heeft er niet toe ge leid dat hij nu over meer vrije tijd beschikt. Zo presenteerde de penningmeester van de MC Hontenisse samen met PR- man Paul van der Maas en be stuurslid Wim van Hoepen de ze week het draaiboek voor de motorcrosswedstrijden van zijn club. En overal in dat draaiboek komt men de naam van de Frans Serrarens veel vuldig tegen. Wie er uit mocht afleiden dat de MC Hontenisse draait op één man heeft het volgens Ser rarens mis. „Onze kracht is de uitstekende samenwerking en taakverdeling binnen het be stuur. Als dagelijks bestuurslid en penningmeester draag ik de verantwoording voor het finan ciële reilen en zeilen van de club. Omdat tegenwoordig al les om geld draait ben ik ook bijna overal bij betrokken. Maar geloof me, er zijn mensen die zeker zoveel werk verzetten dan ik. Neem maar het in orde brengen van het terrein en al het andere wat bij de organisa tie van een wedstrijd komt kij ken." De MC Hontenisse heeft actie ve crossers, maar ook mensen die organiseren en in dat op zicht hun steentje bijdragen. ,,De voorzitter heeft bijvoor beeld met de motorcross geen enkele binding gehad, maar in de organisatie van de jaarlijkse Molenfeesten functioneerde hij uitstekend. Je zou toch gek zijn als je zo iemand laat lopen." De jaarlijkse Molenfeesten en de overlast van crossende jon gelui, die elk terreintje in de ge meente gebruikten voor hun sport, lagen aan de basis van de MC Hontenisse. Serrarens: „We hebben in Kloosterzande nogal wat motorcrossers. Eén van hen, Alex Warrens, opper de destijds het idee om tijdens de Molenfeesten springwed- strijden voor motoren te hou den. Dat sloeg geweldig aan bij de jeugd." Met als gevolg dat ieder plein tje wat er geschikt voor was al snel als oefenterrein werd ge bruikt, waar overigens de poli tie weer bezwaar tegen maak- Claerhoudt: progressie in vijf jaar Emiel Asselman: Regels zijn regels. Als mijn collega's ook conse quent zijn, dan moet dat wel lukken (foto Camile Schelstraete ligt centraal en met enige aan passing kan de geluidshinder tot een minimum worden be perkt. Bovendien is de samen werking met het Stichtingsbe stuur van de RES, dat het ter rein beheert, uitstekend. Dat wil niet zeggen dat Klooster zande van zijn jaarlijks cross evenement verstoken moet blijven." Frans Serrarens: „Met alle res pect voor het milieu, want van het belang daarvan zijn ook wij ons terdege bewust, maar men moet natuurlijk niet overdrij ven. Met de verbeterde motor types zorgt deze wedstrijd voor niet meer overlast dan bij voor beeld de Molenfeesten of car naval. En de jeugd moet toch zijn ontspanning hebben. Zorg je daar niet voor dan kan dat leiden tot ergere dingen dan dat beetje milieu-overlast." Na drie succesvolle edities heeft het cross-evenement in Kloosterzande zijn waarde in middels wel bewezen. Het eve nement dat zaterdag voor de vierde keer wordt gehouden, mag zich nog steeds in een groeiende belangstelling ver heugen. Wel moest de MC Hon tenisse dit jaar naar een andere terrein uitzien. Drie jaar ge noot men gastvrijheid bij de fa milie De Waal in Ossenisse. Maar dit jaar kon men er niet meer terecht. „Jammer", zegt Serrarens, „want we hadden daar alles bij de hand. Er was sprake van een prettige samenwerking met de eigenaren, maar nu konden we er niet terecht. Gelukkig stelde Eugene de Bakker ons een stuk grond beschikbaar. We zitten nu in Perkpolder wel midden in de polder. Voor electriciteit, water, toiletwagens en nog veel meer moest wel worden ge zorgd. Maar dankzij de inzet van alle leden is ook dat weer goed gekomen. Ik zie de wed strijd van zaterdag dan ook met vertrouwen tegemoet." Al dat werk is echter niet voor één wedstrijd gedaan. De MC Hontenisse kreeg van de orga nisatie van de Zeeuwse Motor cross-trofee de vererende op dracht om op 22 september één van de vier competiewedstrij- den te organiseren. Een teken dat men vertrouwen heeft in het organisatie-talent van de Kloosterzandenaren. Serra rens: „Dat vertrouwen moetje wel verdienen. Daar moet je eerst voor aan de weg timme ren. Dat hopen we ook in de toekomst te blijven doen." HULST - In alle Zeeuwse dis tricten van de Koninklijke Ne derlandse Biljart Bond (KNBB) gaat volgende week de competi tie van start. De eerste uitnodi gingen voor de kampioenschap pen zijn door de wedstrijdlei ders al verstuurd. De finalisten van de eindstrijd derde klas driebanden bereiden zich in middels op die finale voor. De een wat meer dan de ander, dat hangt meestal af van de instel ling: louter recreatief bezig zijn dan wel het plezier in de sport nog wat opkrikken door het be halen van een kampioenschap. Alle districten werken bij de sa menstelling van de kalender toe naar een climax. Dat houdt in dat in elke spelsoort eerst de minder getalenteerde spelers hun kampioenschappen afwer ken. Daarna komen dan de jon gens die het echt kunnen. Zo gaat het al jaren en iedereen kan daar mee leven. Daarbij valt overigens op dat de minder begaafde spelers zich mogen verheugen in de warme belangstelling van de clubs die zich vóór aanvang van het sei zoen bij het district melden voor organisatie van een kampioen schap: 'kleine' finales doen het bij de verenigingen goed, daar moet vaak voor worden geloot. 'Die mannen zijn niet zo moei lijk, het organiseert allemaal wat plezieriger. In grote toer nooien is er altijd wel wat', is de mening van een groot aantal be stuurders van verenigingen. Die staan (en het invullen van de wedstrijdkalender bevestigt dat) niet bepaald te dringen om een 'groot' kampioenschap toe gewezen te krijgen. Een compli ment aan het adrès van de kleine biljarter dus. „Dat compliment mag best wor den gegeven zegt Rob Claer houdt van de Hulster biljartver eniging De Smickel. „Een ver eniging draait immers voor een belangrijk deel op de doorsnee biljarter. Die speelt meestal met veel plezier zijn partijtje op de clubavond, is nooit te beroerd om te tellen of te schrijven, staat als een van de eersten klaar om in de voorbereiding van welk toernooi ook een handje toe te steken. Kortom, een ideale club man. En gelukkkig maar, want daar zijn er het meeste van", steekt Rob Claerhoudt de jon gens met de wat forsere keuvoe ring de hoogte in. Rob en Robin Claerhoudt: Als je maar plezier in het biljarten hebt (foto Camile Schelstraete) Rob en Robin Claerhoudt heb ben die fase inmiddels achter zich liggen. Vijfjaar geleden (het jubileum is pas nog gevierd met een nationale titelstrijd en een groot nederlaagtoernooi) zijn vader en zoon Claerhoudt, zoals ze zelf zeggen 'serieus gaan bil jarten'. De uit west-Zeeuwsch- Vlaanderen afkomstige restau rateur, inmiddels alweer bijna 25 jaar in Hulst (dat wordt onge twijfeld óók gevierd) verhuisde toen naar de huidige zaak. Eén blik op het interieur was vol doende om in de achterzaal een biljartaccommodatie te realise ren. De lijfspreuk van Rob Claer houdt: „Watj.e doet moetje goed doen", hielp hem vervolgens naar het huidige niveau, de eer ste klas libre. En nou wil hij meer. Naar de hoofdklas. „Maar ik ken mezelf goed genoeg om te weten dat, als ik dat haal, ik weer verder wil. Zo zit ik nou eenmaal in elkaar", geeft hij de ambities aan. Dat komt natuurlijk niet aanwaaien. Wie op een bepaald niveau zit en hogerop wil moet gaan 'lessen'. Rob Claerhoudt doet dat sinds kort bij Nand van Barel uit Burcht (bij Antwerpen), waar ook Dick Jaspers heeft 'gelest'. De reden waarom hij daar om de veertien dagen heen gaat is sim pel: „beter leren biljarten. Mee lopen kan iedereen, dat wil ik niet". Om daar overigens geen misverstanden over te laten be staan onderstreept Rob Claer houdt nog eens dat hij 'totaal geen moeite heeft' met spelers die op een lager niveau plezier aan hun sport beleven: „Vrijheid blijheid. Iedereen moet voor zichzelf invullen wat hij wil. Het voornaamste is dat je je er pret tig bij voelt". Rob Claerhoudt voelde zich als gewoon cafébiljarter kennelijk niet zo gelukkig. En toen na een eerste serieuze aanpak de pro gressie resulteerde in een twee de plaats in het Nederlandse kampioenschap derde klas libre in Utrecht was er geen houden meer aan. De trainingen werden opgevoerd en de opmars naar de eerste klas werd ingezet. Waar het allemaal eindigt weet hij nog niet: „We zien wel. Vroeger zei ik als ik maar eens vijf gemiddeld haal, nu wil ik naar tien. En als dat lukt probeer je weer verder te komen. Het houdt niet op. Hoofdklas, extra klas misschien. Ik wil er uit halen wat er in zit", zegt hij simpel. Waarbij hij zich als voorbeeld stelt voor begin nende biljarters of spelers die denken dat ze aan hun top zit ten: „Als je ziet dat ik in vijfjaar eerste klasser ben geworden, ter wijl ik er toch weinig of niks van kon. Alleen, je moet er wel wat over hebben. Trainen en goed kijken naar de echte topspelers. Daar leer je een heleboel van. En als het even kan les nemen". Hij bestrijdt dat niet ieder in de ge legenheid is om elke dag te trai nen: „Wie écht wil kan elke dag een uurtje spelen, daar hoef je thuis geen biljart voor te heb ben. Die mag hier komen oefe nen". Rob Claerhoudt behoort niet tot het groeiende leger van biljar ters dat driebanden gaat spelen. De favoriete spelsoorten zijn li bre en bandstoten. „Van drie banden word ik zo moe, je moet steeds maar weer oplossingen zoeken". Hij heeft ook een uitge sproken mening over vrouwen biljart („in tegenstelling tot voetbal en wielrennen een sport die door vrouwen best beoefend kan worden")snooker („een be vlieging, voor mij is dat geen bil jarten"), terwijl hij daarnaast ook als districtsarbiter actief is. Over het functioneren van het district is hij niet al te enthou siast. Daarbij speelt mogelijk het 'akkefietje' met het Cl-team vorig seizoen dat door een be stuurlijke 'slipper' de mist in ging. „Dat kost ons toch een leu ke speler", kijkt Claerhoudt te rug. Ook het jeugdbeleid van het district is volgens hem niet sterk: „alleen in Hulst draait het fantastisch". - Hij sluit af met de hoop uit te spreken dat veel clubs mogen blijven bestaan. „Het gaat de laatste tijd niet best. Als de clubs verdwijnen kun je straks niet meer zoveel spélen en gaat de lol er af. Het moet overal blij ven draaien, niet alleen bij ons", zegt hij. De biljartvereniging De Smickel heeft inmiddels na het bereiken van 30 leden een leden stop ingevoerd. Robin Claerhoudt, 20 jaar jong en net als Claerhoudt senior vijf jaar serieus bezig, ook eer steklasser (libre) en districtsar biter, maakt op dit moment geen progressie. Na een oplei dingsperiode bij de jeugdbiljart- vereniging JBH uit Hulst, waar hij met plezier aan terug denkt en waarvan hij vooral het vele en goede werk van de familie Brand wil noemen, heeft de studie aan het banketbakkersinstutuut in Antwerpen het biljarten even naar de achtergrond verdron gen. „En ook de eerstkomende jaren heeft de studie voorrang en zal er weinig gelegenheid zijn om te spelen. Maar ik ben nog jong, ik haal mijn vader nog wel in", klinkt het optimistisch. Vader en zoon Claerhoudt, twee propagandisten van de biljart- sport die in het eigen clublokaal via districtswedstrijden, ge westelijke- nationale- en ande re toernooien wordt uitgedra gen. Net als de bijna 400 clubspe lers in het district staan ze aan de start van een nieuw biljartsei zoen. Of het successen brengt, moet worden afgewacht. Vast staat wel dat ze genieten van el ke partij, vooral als die ook nog wordt gewonnen. „En het aller belangrijkste in je sport is datje er plezier in houdt. En dat kan gelukkig op elk niveau", besluit Rob Claerhoudt. HULST - Scheidsrechters in het amateurvoetbal zullen meer nog dan andere jaren ter discus sie staan. Het bestuur van de sectie amateurvoetbal heeft in navolging van het betaald voet bal besloten om enkele spelre gelwijzigingen van de interna tionale F.A. Board over te ne men. De belangrijkste vernieu wing is wellicht het onregel- mentair afstoppen van een spe ler die zich beweegt in de rich ting van het doel. De scheids rechter kent dan maar één straf: het wegzenden van de overtre der. Scheidsrechter Emiel Asselman uit Hulst paste onlangs in het bekerduel van Vlissingen C te gen Terneuzen de nieuwe regel toe. Gerald Baars van Vlissin gen moest na het vasthouden van zijn tegenstander Marcel Meijer, die in scoringspositie kwam, het veld verlaten. Het slachtoffer had echter geen zin om de kleedkamer op te zoeken. Hij geraakte zelfs in conflict met zijn eigen spelers. Voor deze overtreding (het vast houden van een tegenstander) werd voorheen een boeking ge geven. Daarom is de algemene verwachting dat de goedwillen de amateurs en trainers niet zon der problemen de nieuwe regel zullen aanvaarden. Asselman, die inmiddels al zo'n tien jaar meeloopt als amateur- scheidsrechter, heeft zich voor genomen om de nieuwe instruc ties toe te passen. Aan de voor avond van de competitiestart zegt de ambtenaar van de plant soenendienst in Hulst: „Ik heb er geen moeite mee. Regels zijn regels. Als mijn collega's ook consequent zijn, dan moet dat wel lukken. We moeten met zijn allen op één lijn zitten. Het blijft natuurlijk goed uitkijken welke strafmaat men moet bepalen. Het inschatten van een scorings kans kan weieens moeilijk zijn. Ook in het betaald voetbal zijn ze al door de mand gevallen." Hij vervolgt: „Door de jaren heen is mijn vel dikker gewor den. Ik heb nog alle plezier in het fluiten. Jazeker, ik heb weieens wedstrijden moeten staken. Twee jaar geleden nog tijdens het duel Jong Brabant tegen Bergeijk stuurde ik een speler van het veld, maar deze wilde niet eruit. Daarop heb ik de wed strijd gestaakt. Ik hou niet van een afkoelingsperiode of er moe ten bepaalde redenen voor zijn, bijvoorbeeld als het publiek op het veld komt. Meestal gaat het na een afkoelingsperiode weer mis." Emiel, voor zijn collega's Miel, Asselman heeft nog voor hetere vuren gestaan. In het begin van zijn scheidsrechtersloopbaan stond een speler tijdens een wed strijd van de lagere elftallen („nee, ik zeg niet welke clubs dit waren.") hem in het scheidsrech- tershok op te wachten. „Door tussenkomst van het bestuur is het toen nog goed afgelopen", vertelt de 44-jarige Hulstenaar, die ooit bij Terhole voetbalde en op verzoek van de afdelingsclub bij de jeugd als scheidsrechter begon. „Ik ben eigenlijk een laatbloeier. Ik wilde altijd al graag voetballen, maar mijn ou ders hadden een boerenbedrijf op Schuddebeurs. Zij vonden de risico's te groot. Toen ik 26 jaar was en getrouwd, ben ik alsnog gaan voetballen. Ik was geen ster. Daarna ben ik gaan flui ten." Dit jaar maakte Asselman pro motie naar de derde groep, alvo rens vier jaar in de vierde groep te hebben gebivakkeerd. „Ik ben in de afdeling elk jaar gepromo^ veerd. Tot aan de vierde groep, toen verliep het wat moeizamer. Met de derde groep heb ik mijn doel bereikt, je moet je bewust zijn van je eigen capaciteiten, maar dat wil niet zeggen dat ik niet hogerop wil." De derde groep staat gelijk aan derde en vierde klas of reserve eerste klas KNVB. Asselman: „Ik heb er best veel voor over. Ik besef, dat ik twee keer per week moet trainen om verder te ko men. Ik hou niet van scheids rechters die elleboogwerk ver richten om hogérop te komen. Ik ken scheidsrechters die, als ze vrij zijn, de aansteller opbellen voor een wedstrijd. Nee, dat doe ik niet. Aan de andere kant zal ik nooit afzeggen voor een wed strijd of dan moet ik helemaal niet kunnen. Ik wilde zelfs vlak na de geboorte van mijn dochter nog gaan fluiten, maar ik werd tegen gehouden." Tot nu toe kon hij voor één scheidsrechtersrapport weinig waardering opbrengen. „Ik heb dat rapport teruggestuurd met de vraag of ze wel bij de goede wedstrijd gezeten hadden. Nee, voor de rest geen probleem. De keerzijde van de medaille is ook, dat ik weieens een wedstrijd heb gefloten waarbij ik de grote boosdoener was voor beide par tijen. Zelfs de besturen van bei de clubs hadden ruzie met el kaar. Ik heb toen mijn pilsje snel opgedronken en ik ben naar huis gereden. Achteraf ga je twijfelen, maar volgens het rapport was het een van mijn beste wedstrij den, ik bedoel maar." Voor zondag bereidt hij zich voor op de competitiestart in de reserve eerste klas tussen Baro nie 2 tegen UDI '19 2. „De voor bereiding verschilt niet van an dere wedstrijden. Er is sprake van enige spanning voor de wed strijd, maar dat moet later weg zijn. Ik vind nu wel, dat ik de grensrechters en de aanvoerders vooraf op de hoogte moet bren gen van de nieuwe regels. Dit zal ik bij de eerste wedstrijden enke le malen herhalen, maar daarna moet iedereen zo langzamer hand weten waar men aan toe is. Ik verwacht deze competitie meer boekingen en er zullen meer spelers weggestuurd wor den. Zolang ik er nog plezier in heb, zal ik daar niet wakker van liggen", aldus Asselman. Merkwaardig genoeg houdt de KNVB Zuid 1 voor de scheids rechters, groep drie en vier, pas woensdag 5 september een in structieavond in Bergen op Zoom. te. „Een aantal mensen heeft, toen de koppen bij elkaar ge stoken om dat wat meer in re guliere banen te leiden. Je denkt dan in eerste instantie aan een geschikt terrein, maar zonder club heeft dat weinig zin. Dus kwam al snel de MC Hontenisse tot stand." Wat een aantal jaren geleden begon als een bescheiden club je is nu uitgegroeid tot een- bloeiende vereniging met vijf tig leden, van wie de helft actief de motorcrosssport beoefent. Crossers die in de diverse bon den, zoals de KNMV, BLB en MON hun mannetje weten te staan. Zo staat Davy van Hoe pen op de tweede plaats in de strijd om het Nederlands kam pioenschap van de MON (Mo tor Organisatie Nederland) in de 80cc. Een competitie waar aan ook Belgische en Duitse rijders deelnemen. Paul van der Maas: „Zo'n suc ces draagt zijn steentje bij aan de bloei van de club. Net als bij voetbal, wielrennen en andere sporten zijn aansprekende re sultaten belangrijk, want dat trekt de jeugd aan." Ondanks die aansprekende prestaties van de crossers moet de club zich nog steeds behel pen met een bescheiden oefen- terreintje. Voor de jaarlijkse crosswedstrijd is men afhanke lijk van een goedwillende land bouwer die zijn grond beschik baar stelt. „Dat zal ook wel zo blijven", zegt Frans Serrarens. „Er zijn aanwijzingen dat in verband met milieu- en ge luidshinder straks in Zeeland alleen de terreinen in Axel en Vlissingen open blijven." „Zo is", vervolgt hij, „Axel voor ons onmisbaar en dat moet koste wat kost behouden blij ven. Het is een prima terrein,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 47