PZC De laatste winkel sluit Brandweer heeft gasbaan Staatsbosbeheer krijgt kantoor in Middelburg Samenwerkingsverband SKOA wordt stichting Ds Otte stopt met werk als diaconaal consulent Zeeland Figuranten voor vervlogen zomer provincie Bende bekent inbraken 11 Automobilisten na delicten jaar zonder rijbewijs VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1990 Slingerend Deelnemende instellingen fuseren Nieuwe baan Opvanghuis Podotherapeut Computerclub Verkeerszondaars fors bestraft MIDDELBURG - Een aantal au tobestuurders moest hun rijbe wijs weer voor een kortere of langere tijd inleveren na een be zoek aan de politierechter in Middelburg, waar zij donder dag terecht stonden voor rijden onder invloed en andere ver- keersmisdrijven. Het zwaarst gestraft werd de 35-jarige E. M. R. de K. uit Sint-Annaland, die overigens niet op de zitting ver scheen. Hem werd verweten dat hij in de nacht van zaterdag 9 op zondag 10 december vorig jaar op de Oude Zeedijk in zijn woonplaats reed met een alco holgehalte van 715 microgram in zijn adem. Bovendien reed hij tijdens een ontzegging. De K. heeft al een forse straflijst op dit gebied, met name een rij ontzegging bleek voor hem geen reden zijn auto te laten staan. Bovendien liep hij nog in de proeftijd van een vonnis van 1988, waarbij hem twee weken voorwaardelijke gevangenis straf was opgelegd. Officier van justitie mr C. M. P. Nijmeijer eis te tenuitvoerlegging van die straf en voor de nieuwe feiten vroeg hij vier weken gevangenis straf en een jaar rijontzegging. Politierechter mr G. H. Nomes vonniste bij verstek conform de eis: zes weken zitten en een jaar van de weg af. Ook de 73-jarige A. J. S. uit Groe- de is zijn rijbewijs een jaar lang kwijt. Hij werd 8 maart op de Zeeweg in zijn woonplaats aan gehouden met een promillage van 1.30. Omdat hij ook al vaker voor hetzelfde was veroordeeld, kon hij op weinig begrip reke nen. De officier wees hem erop dat hij in de fout was gegaan in de proeftijd van een vonnis van mei 1988, waarvan nog negen maanden voorwaardelijke rij ontzegging 'op de lat' stonden. „U heeft de vorige keer een mooie kans gehad", hield mr Nij meijer hem voor, „dat kan nu na tuurlijk niet meer." Hij eiste ten uitvoerlegging van de voorwaar delijke straf en voor de nieuwe uitglijder 2000 gulden boete en zes maanden rijontzegging, waarvan drie maanden voor waardelijk als hij de alcohol-ver- keergcursus (ave) van het ZCAD met succes volgt. De twee weken voorwaardelijke gevangenis straf die hem van het vorige von nis nog boven het hoofd hingen, hoeft hij van de officier niet uit te zitten. De politierechter vonnis te conform de eis. De 40-jarige A. M. van D. uit Ter- neuzen reed in de nacht van zon dag 2 op maandag 3 maart der mate slingerend over de Sloe- laan en de Geulstraat in zijn woonplaats dat hij geparkeerde auto's op een haar na miste. Toen de politie hem had laten stoppen bleek dat hij niet meer kon staan. Er werd 2.56 promille^ alcohol in zijn bloed gemeten. Van D. zei dat hij na 'mot' met zijn vrouw in het café terechtge komen was, waar hij een fiks aantal glazen whiskey tot zich had genomen. Hij was toch in zijn auto gestapt omdat hij deze maandagochtend hard nodig had. De eis tegen hem luidde twee we ken gevangenis voorwaardelijk, 1500 gulden boete en een jaar ontzegging waarvan drie maan den voorwaardelijk indien hij deelneemt aan de ave. Van D. hield een vlammend betoog voor het behoud van zijn rijbewijs dat hij naar zijn zeggen zeven dagen per week voor zijn werk nodig heeft. De politierechter legde zes maanden van de geëiste ontzeg ging voorwaardelijk op en von niste voor de rest conform. D. E. B. C. (38) uit Graauw werd 19 oktober vorig jaar tegen mid dernacht op de Langeweg in Axel aangehouden op verden king van rijden onder invloed. Hij weigerde aan de ademanaly se mee te werken. Een arts zag geen medische reden om van de ademanalyse af te zien. Op de zitting verklaarde O. dat hij zichzelf nog goed in staat voelde om te rijden. „Dat is het criterium niet", kreeg hij van de officier te horen, „dat zou iedere autobestuurder onder invloed kunnen aanvoeren." De eis was twee weken gevangenis voor waardelijk, 2000 gulden boete en negen maanden ontzegging, waarvan drie maanden voor waardelijk als C. de ave 'naar ge noegen' voltooit. Zijn advocaat mr D. J. Olie bracht naar voren dat hij zijn rijbewijs nodig heeft om zijn eenmansbedrijfje te kun nen uitoefenen. Mr Nomes legde vijf maanden van de ontzegging voorwaardelijk op, zodat C. zijn auto toch nog vier maanden moet laten staan. Binnen enkele weken trekt mevrouw Moelker de deur van haar winkel definitief achter zich dicht (foto Ruben Oreell RITTHEM - Ritthem verliest een ontmoetingspunt waar de dorpsnieuwtjes worden uitgewisseld. De laatste kruideniers winkel sluit de deuren. Wanneer precies hebben meneer en me vrouw Moelker nog niet besloten. Waarschijnlijk wordt het 1 november. Officieel is het nog niet, maar nieuws gaat snel van mond tot mond in Ritthem, legt mevrouw J. J. Moelker-Zandee uit. De winkel kost meer geld dan hij opbrengt. De Moelkers kunnen de winkel niet langer openhouden. Het gaat mevrouw Moelker aan het hart. Sinds 1958, toen haar vader de winkel kocht, werkt ze in de zaak. In die tijd telde Rit them nog drie kruideniers. Mevrouw Moelker en haar man na men de zaak over toen haar vader 65 werd. Jarenlang liep de win kel goed. Dat veranderde door de opening van grote supermarkten in Vlis- singen en Middelburg, later zelfs in Oost-Souburg. Steeds meer mensen kochten bovendien een auto. Ze konden zo makkelijker elders hun boodschappen doen. Er kwamen ook veel niet-Rit- themmers in het dorp wonen. Hun band met de plaatselijke mid denstand is minimaal. Ze komen alleen in de winkel als ze in de supermarkt iets zijn vergeten. Langzaam zagen de Moelkers het aantal klanten teruglopen. „Ach, je ziet zo'n sluiting natuurlijk al aankomen", zegt mevrouw Moelker mistroostig. „Ik ben er min of meer overheen", voegt ze daar met een brok in haar keel aan toe. Ze vindt de sluiting vooral jammer voor de oudere Ritthemmers die voor hun inkopen van de winkel afhankelijk zijn. Voor die mensen valt ook een stuk sociaal contact weg, denkt ze. „Maar daar kunnen we niet van leven." Cursisten kunnen op het oefenterrein van de Vlissingse brandweer leren hoe ze een gasbrand het beste kunnen bestrijden (foto Ruben Oreel) VLISSINGEN - Grote vlam men schieten de lucht in bij de Vlissingse buitenhaven, te genover de steiger van het veer naar Breskens. Soms zijn ze nauwelijks zichtbaar. Voor een brandweerman duidelijk herkenbaar: brandend gas. Er zijn donderdagmiddag vol doende brandweerlieden aan wezig op het oefenterrein van de Vlissingse brandweer. Bin nen een aparte omheining op het terrein testen ze de nieu we gasbaan die is aangelegd door de Vlissingse brandweer en de PZEM. Zoveel mogelijk verschillende gasbranden worden nage bootst en vervolgens geblust. Het proefdraaien verloopt goed. Vlissingse brandweerlie den en personeel van de PZEM dat gasleidingen aanlegt en onderhoudt, krijgen training op de gasbaan. De brandweer lieden leren hoe ze bij gasbran den moeten handelen. De PZEM-leiding hoopt daardoor paniek te voorkomen als tij dens werk aan een gasleiding- brand uitbreekt. Bovendien leren de medewerkers hoe ze een dergelijke brand het best kunnen doven of beheersen. Bij het proefdraaien bleek brandend gas dat tussen grof grind door lekte, niet met poe derblussers te doven. Hoewel dat tegen de verwachting was, waren de reacties enthousiast. Zo'n situatie kan in de prak tijk voorkomen. Zo leren de cursisten op het oefenterrein hoe ze bij het lek de schade zo klein mogelijk kunnen hou den. Vlissingse brandweerlieden worden opgeleid tot instruc teur. Nadat de baan officieel in gebruik is genomen, kunnen brandweerkorpsen uit het he le land komen oefenen in Vlis- singen. Ook werknemers van industrieën die met gas te ma ken hebben, kunnen training krijgen in het omgaan met branden. Daarbij wordt vooral gedacht aan de offshore in dustrie, olie- en aardgaswin ning op de Noordzee. MIDDELBURG - De buiten plaats Toorenvliedt in Middel burg krijgt eindelijk nieuwe be woners. Het regiokantoor Del tagebied van de verzelfstandig de dienst Staatsbosbeheer ver laat 1 september het Land bouwcentrum in Goes en be trekt die dag het witgepleister de, inmiddels tot 't Hof Toornvliet omgedoopte ge bouw aan de Koudekerkseweg. De verhuizing vloeit voort uit de verzelfstandiging van Staatsbosbeheer. De dienst komt losser te staan van het mi nisterie van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij en dat moet zich ook in de huisvesting vertalen. De verzelfstandiging van Staatsbosbeheer past bin nen het privatiseringsbeleid dat het vorige kabinet Lubbers heeft ingezet. Staatsbosbeheer moet bedrijfs matiger gaan werken. De dienst krijgt een flinke financiële bij drage van de rijksoverheid en heeft inkomsten uit het beheer van de ongeveer 170.000 hectare bos, graslanden, recreatiegebie den, heide en andere terreinen. Juist de eigen opbrengsten kun nen mogelijk in de toekomst worden opgeschroefd. Het regiobureau Deltagebied dat in 't Hof Toornvliet onder dak vindt, heeft in Zeeland en op de Zuidhollandse eilanden de zorg voor ruim 6.200 hectare bossen, duinen en weidegron den. Staatsbosbeheer treedt in opdracht van het natuur- en re creatieschap Grevelingen ook op als beheerder van circa 7.600 GOES - De afkorting SKOA blijft ongewijzigd, maar de eerste letter krijgt een andere betekenis. Het Samen werkingsverband voor Keuzebegeleiding en Onder- wijs-Arbeidscontacten in Goes wordt een stichting met dezelfde taak. De drie instellingen die sinds 1985 het samenwerkingsverband vormen, gaan fuseren. Streef datum is 1 januari 1991. Doel van de fusie is de dienst verlening vanuit het SKOA naar scholen, bedrijven en instellingen en naar individuele personen verder te verbeteren. „Eindelijk", verzuchten J. P. A. Neve van het Zeeuws Contactcentrum Onderwijs-Arbeid (COA) en D. van der Wekken van het Regionaal Orgaan voor het Leerlingwe zen in Zeeland (ROLZ). Vijf jaar geleden was het al de bedoeling deze twee instellingen samen met twee ad viesbureaus voor studie- en beroepskeuze te laten fuse ren. Daar stak de rijksoverheid toen een stokje voor. zo dat de voorgenomen eenwording voorshands tot een sa menwerkingsverband beperkt moest blijven. Alleen de studie- en beroepskeuze bureaus fuseerden en gingen op in de stichting Studie- en Beroepskeuze Zeeland. Neve: „De overheid voelde niet voor een fusie omdat er sprake was van verschil in werkwijze. Het COA, zo luid de de redenering, richt zich vooral op organisaties en de andere twee op individuen. Blijkbaar is dat bezwaar nu weggevallen." Daaraan heeft het SKOA zelf veel bijge dragen, want de manier waarop de samenwerking in Zeeland gestalte heeft gekregen, geldt nu als voorbeeld voor de rest van Nederland. De betrokken ministeries zijn er zo enthousiast over dat ze de regionale organen voor het leerlingwezen, de contactcentra onderwijs-ar- beid en de studie- en beroepskeuzebureaus overal in het land niet alleen aansporen te gaan samenwerken; in 1993 moeten deze instellingen zelfs zijn gefuseerd. En dus fuseren de SKOA-partners in Zeeland ook. Van der Wekken: „Dat biedt nogal wat voordelen. We hebben de afgelopen jaren weliswaar uitstekend samen gewerkt, maar we bleven drie instellingen, die alle drie hun eigen bestuur, hun eigen verantwoordelijkheid, hun eigen regelgeving en hun eigen subsidie kenden. Daar door was het moeilijk ze echt in elkaar te schuiven." Dat gaat nu wel gebeuren. Daardoor krijgen scholen, bedrij ven en instellingen niet langer met verschillende SKOA-vertegenwoordigers te maken, zoals een consu lent van het leerlingwezen, een beroepskeuze-adviseur en iemand die bevordert dat het onderwijs beter wordt afgestemd op de behoeften van de arbeidsmarkt. Na de fusie dient zich één persoon aan, die het gehele pakket vertegenwoordigt. De drie instellingen, die samen 42 medewerkers voor 35 formatieplaatsen hebben, zijn afgelopen voorjaar in be ginsel al akkoord gegaan met de fusie. De zaak kan pas definitief worden beklonken wanneer de rechtspositie van het personeel en de subsidiëring van de nieuwe in stelling zijn geregeld. MIDDELBURG - De Zeeuwse Hervormde Kerk neemt binnen kort afscheid van dominee G. H. Otte. Tien jaar lang reisde Otte als diaconaal consulent door de provincie. Hij fungeerde als verbindingsschakel tussen plaatselijke diaconieën en Zeeuwse hulpverleningsorga nisaties. Dominee Otte hield zich ook zeer actief bezig met de buitenlandse contacten van de kerk, zowel in de Derde Wereld als bijvoorbeeld in Oost-Euro pa. Dominee Otte studeerde theolo gie in Utrecht. Zijn eerste ge meente werd het Walcherse Aag- tekerke. Na vier jaar verhuisde hij naar Papendrecht om zijn werk in een grotere gemeen schap voort te zetten. Na drieë neenhalf jaar verruilde hij die functie voor de baan van diaco naal consulent in dienst van de Provinciale Diaconale Commis sie Zeeland. Ds Otte stapte in een nieuwe baan, die hij zelf inhoud moest geven. „Voor de kerkelijke dia conieën brak een nieuw tijdperk aan toen de sociale wetgeving steeds meer uitbreidde", consta teert Otte. „De traditionele ar menzorg was niet meer nodig. De overheid nam een heleboel taken over. De diaconieën wis ten toen eigenlijk niet meer pre cies wat zij nog moesten doen." „De eerste tijd heb ik me in Zee land met die vraag intensief be zig gehouden. Ik heb concreet gekeken waar behoefte aan was. Het eerste jaar heb ik zo onge veer alle hulpverleningsinstel lingen bezocht. Sommige instel lingen wilden niets met diacona le hulp van doen hebben. Ande ren gaven aan best problemen te hebben, die niet met rijkssubsi die op te lossen waren." ken en DDR-kerken een uitwis seling van gedachten tijdens een bijeenkomst in de buurt van Maagdenburg. Otte heeft hard meegewerkt aan de voorberei ding van dat congres. Dominee Otte stopt als diaco naal consulent, omdat hij een nieuwe baan aangenomen heeft ffis predikant van de protestant se gemeente Uden/Veghel. Hij wordt tegelijk ook scriba van de Provinciale Kerkvergadering Brabant/Limburg. Voor domi nee Otte was zijn leeftijd één van de redenen om van baan te ver anderen. Hij is 47 jaar en hij wil de niet tot zijn pensioen diaco naal consulent blijven. De baan vraagt bijzonder veel van een mens, vindt hij. Vooral ook om dat de consulent veel te maken krijgt met mensen in volkomen uitzichtloze situaties, zoals uit geprocedeerde asielzoekers. De Zeeuwse Provinciale Kerk vergadering van de Hervormde Kerk neemt vrijdag 7 september afscheid van dominee Otte tij dens een receptie in de Stads- chouwburg in Middelburg. De bijeenkomst begint om 16 uur. hectare in dat gebied tussen Schouwen-Duiveland en Goe- ree-Overflakkee. GOES - In het bericht onder de kop 'Podotherapeut mag prak tijkruimte in Goes uitbreiden', in de PZC van donderdag, is abusievelijk gemeld dat het hier gaat om de praktijkruimte van mevrouw A. Breas-de Regt aan de Stationsweg. Bedoeld werd echter de Stadhouderslaan. STEENBERGEN/VLISSIN- GEN - De rijkspolitie in Steen bergen werkt momenteel aan de oplossing van een groot aantal (minstens vijftig) inbraken, waaronder een aantal in Zee land. De zaak kwam aan het rol len toen de Steenbergse rijkspo litie twee weken geleden, na een wilde achtervolging, vier man nen tussen de 22 en 28 jaar uit Schiedam en Berkel-Rodenrijs kon aanhouden. De mannen hebben inmiddels een gedeeltelijke bekentenis af gelegd, waaronder een inbraak in het politiebureau in het Lim burgse Born, waarbij op 7 juli 16 vuurwapens werden buitge maakt. Over de waarde van de totale buit kon de rijkspolitie geen an dere mededeling doen dan dat het om een 'bijzonder groot be drag' gaat. Ook is nog niet dui delijk om welke inbraken het gaat in Zeeland. Tijdens de tot nog toe afgenomen verhoren hebben de vier bekend verant woordelijk te zijn voor ruim vijf tig inbraken in pompstations, kluizen en zogeheten 'snelkra- ken' op tal van plaatsen ver spreid over heel Zuid-Neder land. Niet uitgesloten is dat de verdachten nog meer inbraken op hun kerfstok hebben. De vier worden overigens ook verdacht van de inbraak op 18 juli in het politiebureau van Steenbergen. Daarbij werden onder meer diverse politiejassen gestolen. Zowel de vuurwapens als de politie-outfit zouden de verdachten volgens de Bredase justitie hebben buitgemaakt voor het plegen van overvallen. „Eén van de mooiste voorbeel den van het resultaat van die be zoeken, vind ik zelf het opvang huis voor ex-gevangenen in Mid delburg. De reclassering consta teerde dat veel van haar klanten moeite hadden huisvesting te vinden en dat het ontbrak aan een eerste opvang. We hebben toen het opvanghuis van de grond gekregen. Het is een uniek project in Nederland en het is volledig gesticht met hulp van diaconale gelden." Dominee Otte heeft in het Zeeuwse ook veel cursussen en trainingen voor plaatselijke dia conale ambtsdragers verzorgd. Het materiaal maakte hij gro tendeels zelf. ,,'s Avonds was ik bijna altijd op stap", zegt hij. „Ik probeerde in de lessen de bood schap van de vaak bekende bij- belverhalen over barmhartig heid naar deze tijd toe uit te leg gen. Voor sommige mensen bin nen de kerk, die gewend zijn die verhalen op een geestelijke ma nier te verstaan, is zo'n benade ring best moeilijk. Persoonlijk ben ik ervan overtuigd dat, wil de kerk nog een functie hebben vandaag de dag, ze zich daad werkelijk het lot van mensen die lijden aan moet trekken." Dominee Otte vindt dat de Ne derlandse kerk veel kan leren van andere kerken overal ter we reld. De laatste tijd hield hij zich zo intensief bezig met het meer inhoud geven aan de contacten tussen Zeeuwse kerken en de DDR. Er bestonden al banden, die nog verdiept zijn na de om wenteling in Oost-Europa. In ok tober is er tussen Zeeuwse ker- Ds G. H. Otte (Advertentie) 67 oV' MIDDELBURG - De Compuer Club Zeeland houdt morgen, za terdag 1 september, de eerste bijeenkomst van het nieuwe sei zoen in de openbare basisschool De Westburch aan de Benelux- laan in Middelburg. Naast de ge bruikelijke clubactiviteiten wordt een aantal demonstraties verzorgd. Computergebruikers zijn welkom van 10.30 tot 16.00 uur. WÊÊrn- -. it-»,.. Belangstellenden voor een figurantenrol werden alleen of in groepjes op de foto gezet (foto Willem Mieras GOES - Verpleegsters, dokters, bakkers, schoolkinderen, cais sières en winkelpubliek; kort om iedereen die in het dagelijks leven rondloopt, moet ook rond lopen in de serie Zomer '45, die de NCRV grotendeels op lokatie in Zeeland opneemt. Het bu reau Typies Casting besteedde de donderdagavond om voor die rollen mensen uit Zeeland te recruteren. Tijdens een bijeen komst in hotel Terminus in Goes gaven zo'n honderd figu ranten in spé gehoor aan een op roep van het bureau. Het waren overwegend vrouwen in alle leeftijden die wel een figu rantenrol voor zichzelf zagen weggelegd. Belangstellenden moesten een lijst invullen met praktische informatie en werden na een beknopte uitleg over wat de bedoeling is van de medewer king, op de foto gezet. Typies Casting zoekt meer dan 100 figu ranten in Zeeland zodat de me dewerkers van het bureau het drukke cafébezoek na de koop avond in Goes te baat namen om nog meer mensen voor een rol letje in de serie te interesseren. De figurantenrollen zijn nadruk kelijk niet voor massale opna men. De medewerkers van Ty pies Casting konden uitverkore nen zorgvuldige costumering en voor een aantal rolletjes zelfs wat langere close-up-shots in het vooruitzicht stellen. De cas tingbijeenkomst van donderdag was bedoeld voor opnamen in september. Voor latere opna men zullen op een later tijdstip dergelijke bijeenkomsten wor den gehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 43