PZC Patrijzen: nog geen roep om versterking Luctor: Vlissingen heeft ons plaatsje ingepikt sport VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1990 3 3 AMATEUR VOETBAL Dauwendaele en VCK al jaren aan de top J Vijf Schouwse ploegen in eerste klas zaterdag Kats groeit uit tot zelfstandige club Zelfstandigheid VCK Zierikzee en Vlissingen belagen DFS Met trainer Groenewegen in de derde klas Inhaalrace Geen roep Enige Zeeuwse ploeg in Brabantse vierde klas Jan Kapelle Het pad van de klein ste voetbalclub van Zeeland, het tegenwoor dige Kats, was niet altijd keurig geplaveid. De ge schiedenis van Kats is doorspekt met naamsve randeringen en hero prichtingen. Ook was Kats een tijdlang genood zaakt te fuseren met an dere clubs om het hoofd boven water tè houden. Nu komt het clubje, dat 16 actieve leden telt, uit in de tweede klas zater dagafdeling. Een zelf standige vereniging, die drijft op de inzet van elk lid. ..Iedereen is bereid een hand uit te steken als het bijvoobeeld aankomt op aanpassingswerk zaamheden aan de accommoda tie. Die liefde voor een club kom je tegenwoordig niet veel meer tegen. Wij zijn trots op Kats", zegt Joop Lokker, wedstrijdse cretaris van SV Kats in de klei ne, maar toch gezellige kantine. Voorzitter Piet Geelhoed en kantine-beheerster Betsie Lok ker beamen grif de woorden van Joop Lokker. „We moeten voort durend bewijzen dat we be staansrecht hebben. Met weinig armslag hebben we onze accom modatie in orde gebracht", zegt Piet Geelhoed. Van ver hebben enkele leden een paar oude bouwketens gehaald, die ze ei genhandig tot een simpele maar doeltreffende kleedaccommoda tie hebben omgetoverd. „We hebben een gasfitter in onze vereniging die de douches heeft geïnstalleerd en andere vrijwilli gers hebben het krab- en schil derwerk op zich genomen. Vroe ger hadden we één kot met een douche. Nu hebben we twee kleedkamers met drie douches en ook de scheidsrechter heeft een eigen ruimte", zegt Betsie Lokker die met afschuw terug denkt aan de van oude sloopma terialen opgetrokken sanitaire voorzieningen van destijds. ,,Ik was toen bang om naar de wc te gaan, maar nu hebben we een aparte wc-wagen die door de zei Zeelands kleinste club drijft op ieders inzet De complete club Kats: kantine-beheerster Betsie Lokker (rechts), spelers en bestuur ifoto Pieter Honhoff) len vloer gemakkelijk is schoon te houden." Moeite om wekelijks met dertien spelers op de grasmat te ver schijnen heeft Kats de laatste ja ren vreemd genoeg niet. „Het is weieens voorgekomen dat onze verzorger of de trainer mee moesten doen om de elf vol te maken. Maar dat is alleen maar voorgevallen bij oefenwedstrij den, nooit bij een competitie wedstrijd. Nee, dat probleem kennen we nie. We hebben zelfs een ledenstop", klinkt het uit de mond van Piet Geelhoed. De ledenstop is niet bedoeld om de kwalificatie de kleinste club van Zeeland te houden, maar omdat er voor twee teams toch minstens 32 actieve leden nodig zijn. „En dat aantal kunnen we moeilijk bereiken. Ik denk dat zo'n 20 tot 25 voetballers binnen onze mogelijkheden liggen. Maar als we 25 leden zouden hebben, dan zouden er teveel za terdag niet kunnen spelen. Dat is niet goed voor de sfeer", meent Piet Geelhoed. Juist die 'onderlinge gezellig heid' is de drijfkracht van Kats. „Spelers die hier voetballen, we ten dat we niet bovenaan hoe ven te eindigen. Het plezier in het voetballen is belangrijker. Ik zie bij andere teams vaak dat spelers elkaar op het veld de huid volschelden. Dat komt bij Kats amper voor. Natuurlijk ko men ze hier om te voetballen, maar de gezelligheid daar om heen wordt niet vergeten." Zo wordt er elk jaar een mossel avond gehouden en wekelijks wordt geld opzij gelegd om met elkaar een weekeinde weg te gaan. „En niemand blijft dan thuis. Iemand die hier komt voetballen, gaat niet snel weg. Het zijn de kleine dingen die Kats zo specicaal maken. Als er iemand jarig is dan staat er een kist bier klaar in de kleedka mer", meldt Betsie Lokker. „Neem nu de voetballers Peter Wolse en Peter Verburg. Die hebben beiden bij andere clubs gespeeld. Maar na omzwervin gen van enkele jaren hebben ze zich weer aangemeld bij Kats. Ze misten de ongedwongen sfeer." „Geert Eikenhout, onze trouw ste supporter, die bovendien lang coach van de zaalvoetbal- poeg (we spelen met dat team in de overgangsklasse B) is ge weest, is inmiddels 74 jaar. Hij bewaakt de portefeuilles van de jongens als ze moeten voetbal len. Alle taken om een club draaiende te houden zijn inge vuld. De jongens wassen op toer beurt de shirtjes en broeken. Hu- go van Loon, een arts uit Kortge- ne, is onze verzorger, we hebben een vaste grensrechter en twee jaar geleden hebben Kees aze- laar en ik van functie verwisseld. Tazelaar is trainer geworden en ik wedstrijdsecretaris", zegt Joop Lokker. De strijd om een zelfstandige voetbalvereniging te worden, is in 1930 reeds begonnen. Onder de naam VIOS kwam het huidi ge Kats met twee elftallen in de boeken van de voetbalbond te staan. Eind dertiger jaren werd het veld bij De Regt gesaneerd en dat betekende het einde van VIOS. Eind dertiger jaren werd de 'nieuwe club' Zeeuwsche Boys opgericht. In 1964 promoveerde Kats naar de vierde klas KNVB waarmee het de hoogst spelende vereni ging op Noord-Beveland was. Piet Geelhoed: „Eigenlijk brak daarna een moeilijke periode aan. Van '70 tot '73 konden we geen elftal op de been brengen. We hadden niet genoeg spelers. Onder de naam Cortgene 3 zijn we weer in de vierde klas afde ling gestart. We speelden op het terrein hier in Kats, maar we wa ren toch min of meer een deel van Cortgene. We wilden af van de betutteling van Cortgene en daarom hebben we bij de KNVB om dispensatie gevraagd. Een zelfstandige vereniging moet volgens de reglementen van de voetbalbond minimaal drie elf tallen op de been kunnen bren gen of minstens vijftig leden hebben. Dat aantal konden we bij lange na niet halen. Toch heeft de bond ons toegelaten. Wel zou ons een sanctie boven het hoofd hangen als we ver zuimden bij competitiewedstrij den. De bond heeft nooit op die beslissing terug hoeven te ko men. We hebben altijd aan onze verplichtingen voldaan." Vorig seizoen eindigde Kats op een derde plaats in de tweede klas. De club heeft ook nu weer voldoende spelers voor een team. 'De Katse Babbels', meer dan een gewoon clubblad, zal ook weer geregeld verschijnen, de accommodatie is in orde. „En elke schakel in de keten die Kats maakt, kent zijn verantwoor delijkheid", zegt Piet Geelhoed tenslotte. Dauwendaele en VCK zijn al jarenlang toon aangevende ploegen in dè eerste klas van de Zeeuwse zaterdagcompetitie. Toch is trainer Ben van de Ketterij van Dauwendaele niet hele maal gerust: „Ik denk, dat het een moeilijk seizoen wordt. De selectie is welis waar breder, maar er zijn nu te veel wijzigingen. Ik moest bijna een half elftal vernieuwen", aldus de Vlis- singse trainer, die s-Heer Arendskerke weer als grote favoriet tipt. Van de Ketterij begint aan zijn vierde seizoen bij Dau wendaele en zag ten opzich te van het succesvolle vorige seizoen Michel Leonhart naar Heinkenszand vertrek ken, Jos Cairo stopt waar schijnlijk. De sterke spits Eric Franssen gaat wegens studie in Den Haag spelen. Kurt Wolf kiest vanwege zijn werk voor het tweede. Wil Wijnands gaat naar SSV gaan en Edwin Leonhart is door een rugblessure nog niet beschikbaar. Marcel van de Ketterij is nog onze ker door zijn drukke werk zaamheden. Toch is de selectie verbreed door een grote groep A-ju nioren: Ronald Melaard, Lu- do Kroon, Martijn van de Want, René de Nooijer, Je roen Aalbregtse, Lucas Franssen, Hychan El Yadidi en Richard Vreeke en van Ritthem kwam René de Ne ve, terwijl uit het derde elftal de talentvolle broers Rutger en Gerben van de Werff aan de selectie werden toege voegd. Toch moet die sterk verjong de groep een rol van beteke nis kunnen spelen, omdat de A-junioren vorig seizoen in de hoofdklas ook erg succes vol waren. Dauwendaele is intussen een van de grootste zaterdagclubs van de afde ling Zeeland. Van de Kette rij: "We werken nu echt van uit de basis. We zijn nog ech te amateurs Voorzitter Frits Simonse van VCK is al evenzeer voor zichtig in zijn uitlatingen: „Ik hoop op eenzelfde pres tatie als het vorig seizoen. Ik reken op een plaats bij de eerste vijf en hoop daarbij een beetje op een periodeti- tel". Bij VCK vertrok na twee sei zoenen trainer Leen Verburg (naar GPC) en zijn plaats wordt ingenomen door de Souburger Anton Meerman. Ook de Koudekerkse forma tie is sterk verjongd. Uit de selectie vertrok Dankfried Verhage (gestopt wegens studie). De selectie werd aangevuld met vijf A-junio ren. Overigens bleef de groep in stand en daarom moet aangenomen worden, dat deze ervaren groep inder daad bovenin zal meedraai en. gedwongen opnieuw trainer van het gedegradeerde DFS. De Burghse ploeg start het seizoen zo goed als nieuw. René Roon en Sjaak van de Weele vertrokken naar Zierikzee, Kees-Jan van Nieuwenhuize naar Bruse Boys, Marco Jonker ging dorpsgenoot John van der Have achteraan naar Serooskerke, Robin van Dam kan niet meer spelen van wege zijn werk in Rotterdam en Peter Fooij is gestopt door stu die. En dan is het nog maar de vraag of doelman Eric Schot (vaak in beslag genomen door de visserijnog kan spelen. Van Renesse kwam Peter Beije terug en verder hangt alles van de jeugd af in Burgh. Anco van der Linde, Kees van Dijke, Eddie Dijkman, Michel Bouwma, Ed win en Marco van der Zande wer den als A-junioren toegevoegd aan de selectie, waarin veel zal afhangen van routiniers als Leo, Clement en Rini Rijnberg. Kees Rijnberg verwacht dan ook een heel moeilijk seizoen: „We zijn al blij, als we in de eer ste klas blijven. We vertrouwen op een goede sfeer, maken er een eenheid van en hopen dan een jaar later weer eens meer naar boven te kunnen kijken." MEVO Piet Verschuure was vorig sei zoen zowel wedstrijdsecretaris als trainer. De Zierikzeese zater dagclub gaat nu verder met trai ner Toine Tiggelhoven en die zag de kleine selectie uitgebreid worden met de gebroeders Rene Dekker (van SSV) en Martin Dekker (van Zierikzee). Gelukkig ging er niemand weg, want de club kan toch al met moeite slechts twee elftallen op de been brengen. Mevo kende de laatste jaren overigens wel pri ma jeugdspelers, maar clubs als Zierikzee en Vlissingen pikten maar liefst vijf talentvolle B-ju nioren weg. Daarom stagneert de ingezette verjonging ook weer enigszins. Vorig seizoen hadden Piet Verschuure (samen met René Verwijs) voornamelijk te maken met degradatievoet bal. Verschuure: „Ik hoop nu op een betere start en met de erva ring van Peter van der Linde, Maurice Lander, die ook steeds beter gaat draaien en met heel hard werken, moeten we boven in mee kunnen draaien." DUIVELAND Na vijf seizoen is Ed van Lent uit Nieuwendijk vertrokken als trai ner van Duiveland. Kees Wil- lemse van Bruse Boys is de nieu we trainer en kan het nieuwe sei zoen in met dezelfde selectie van het vorige seizoen. Er komen al leen wat A-junioren bij. Piet Bal van Duiveland wijst nog eens op de tweede helft van het afgelopen seizoen. Toen draaide Duiveland goed mee. Omdat er geen verloop was en de ploeg veel vertrouwen heeft stelt Piet Bal: „We hopen nu vanaf het begin mee te draaien." WIK De ploeg uit Kerkwerve staat ook het komende seizoen onder leiding van trainer Jaap de Rid der, die aan zijn derde seizoen begint. Secretaris Karei Manni verwacht, dat zijn eerste ploeg in de bovenste helft kan meedraai en. De WIK-selectie is vrijwel on gewijzigd, want alleen Arend van Wezel verdween (gestopt met voetballen). Er is niets erger dan als f f tweede te eindigen", sprak jaren geleden de bekend ste inwoner van 's-Heeren- hoek, wielrenner Jan Raas. Pa trijzen, de voetbalclub uit die plaats, moet gezien die uit spraak van Raas wel drie ver schrikkelijke jaren achter de rug hebben. Tot drie keer toe werden de Zuidbevelanders vice-kampioen van de zondag vierde klas. Veel voetbalkenners hadden Patrijzen vorig seizoen al afge schreven. Enige veerkracht zouden de vogels uit 's-Heeren- hoek na die drie bijna-succes- sen wel niet meer hebben. Maar voor Patrijzen gold dat vier maal scheepsrecht was. Juist in het jubileum-jaar, de club be staat namelijk 60 jaar. stormde de ploeg van de afscheidne mende autodidact trainer Adrie Raas (verre familie van Jan), na een spannende inhaal race als eerste over de finish. Het komende seizoen komt Pa trijzen voor het eerst in zijn be staan uit in de derde klas. Na het afscheid van Adrie Raas wordt van de nieuwe trainer Wim Groenewegen verwacht dat de plaats in deze klas ge handhaafd zal blijven. Voor de Middelburger misschien een ondankbare taak na drie jaar "topvoetbal" van Patrijzen. Hij ziet er echter niet tegen op. Met zijn 53 jaar is Groenewegen ge knipt en geschoren in de voet ballerij. Bovendien staat zijn carrière in het teken van suc ces. Als actief voetballer be haalde hij onder andere twee landstitels bij zijn eigen club Middelburg en was hij drie jaar ere-divisie prof bij NAC. Als trainer hielp hij Noormannen en Domburg op de weg om hoog. Na een aantal trainingen en oe fenwedstrijden zegt Groenewe gen groot vertrouwen te heb ben in zijn selectie, die nage noeg helemaal bestaat uit spe lers van eigen kweek. Wel vindt hij de basis erg smal. Slechts vijftien spelers staan hem ter beschikking, waarbij het voor hem nog lang niet zeker is of sterspeler Chris Bal wel van de partij zal zijn. Het vorige sei zoen was Bal wegens werk zaamheden en de hobby van zijn vrouw (paardrijden) slechts een enkele keer present. Groe newegen: „Chris Bal is een technisch begaafde speler die bovendien een unieke combi natie vormt met Henk van den Brink, met 30 jaar de oudste speler van de selectie." De voorzitter van Patrijzen, dokter Zwartelé, en ex-trainer Raas, nu bestuurslid, zien de toekomst wat betreft Chris Bal niet zo somber in. Zwartelé, die Bal zelfs als "onmisbare scha kel" kwalificeert, zegt met hem gesproken te hebben. „Hij heeft toegezegd voor het eerste elftal uit te komen. Na de vakantie gaat hij trainen." Blijft de vraag of een selektie van vijftien man niet aan de krappe kant is voor een succes vol verblijf in de derde klas. Zwartelé: „Persoonlijk vind ik, met Wim Groenmewegen, de basis te smal, maar binnen de vereniging klinkt nog geen roep om versterking van buitenaf. Dat moet je respecteren. Zelf zou ik, in incidentele gevallen, best wel een speler van een an dere club willen aantrekken." Voorlopig kijkt 's Heerenhoek verwachtingsvol uit naar het begin van het komende compe titieseizoen. Vorig jaar kwamen er in het dorpje van 1700 inwo ners gemiddeld zo'n 650 toe schouwers naar de thuiswed strijden kijken. Bij het alles be slissende treffen met rivaal Le- wedorpse Boys hadden zelfs 1300 man en vrouw de weg naar het sportpark weten te vinden. Dit jaar zal het gemiddeld be zoekersaantal niet zo hoog lig gen als die uitschieter tegen Le- bo, maar meer dan 650 per wed strijd verwacht men er wel. De eerste klas van de Zeeuw se zaterdagcompetitie kent dit seizoen liefst vijf Schouwse ploegen: Brouwershaven pro moveerde uit de tweede klas en DFS kwam terug uit de KNVB. En dan zijn er natuurlijk nog Mevo, WIK en Duiveland. Geen gebrek aan Schouwse derby's dus. BROUWERSHAVEN Trainer Arend Krijgsman is nu al vier seizoenen werkzaam bij Brouwershaven en kwam afgelo pen seizoen met zijn ploeg via de periodetitels vanuit de tweede klas naar de eerste klas. Twee jaar geleden duikelde de Schouwse ploeg na een seizoen gelijk weer terug naar de tweede klas, maar wedstrijdsecretaris Joop Krips ziet het nu heel wat beter in. „We proberen voorlopig mee te draaien. We moeten het beter kunnen doen dan twee jaar geleden. Toen degradeerden we gelijk, maar het niveau is nu ver beterd en we moeten op een ho ger plan kunnen komen", aldus Krips. De benjamin zag na het succesvolle seizoen geen spelers vertrekken en vanuit de jeugd kwam Arjan van de Meer de se lectie versterken. Al drie seizoe nen dezelfde ploeg in Brouwers haven en dus het is wel terecht, dat men op meer hoopt. DFS Halverwege het vorige seizoen stopte Peter Goedegebure als trainer bij DFS. Secretaris Kees Rijnberg nam de training en coaching over en omdat men er niet in slaagde een nieuwe trai ner te vinden is Rijnberg nood- Trainer Wim Groenewegen met de selectie van Patrijzen (foto Willem Mieras) Luctor in Heinkenszand had er zich zo op verheugd. Der by's tegen bijvoorbeeld Lewe- dorpse Boys, Walcheren en RCS, met zo'n 700 toeschouwers langs de lijn. Bovendien had het seizoen in het teken kunnen staan van sportieve revanche. Vorig jaar immers miste Luctor '88 maar ternauwernood en op een discutabele manier de pro motie naar de derde klas. In het beslissende duel tegen VVR ging de ploeg door een aantal scheidsrechterlijke dwalingen uiteindelijk met 2-3 ten onder. Een brief van de KNVB gooide echter roet in het eten. De bond bepaalde dat Luctor dit jaar de Zeeuwse club zal zijn die de Bra bantse vierde klas moet aanvul len. ..We waren zeer kwaad zegt Kees van der Linde, de trai ner van Luctor. diplomatiek. ..Wij vinden dat we recht hebben op de Zeeuwse vierde klas. Spe len in Brabant is een kostbare zaak. Bovendien heb je minder thuispubliek, omdat je tegen on bekende en dus minder aantrek kelijke tegenstanders speelt We zijneen nog erg jonge club en we zitten we niet ruim bij kas". Daarbij had Van der Linde het niet meer dan normaal gevon den dat de amateurs van Vlissin gen de herhaaldelijk gang naar Brabant hadden moeten maken. „Je kan het Vlissingen natuur lijk niet aanrekenen, maar zij hebben als nieuwkomer ons plaatsje ingepikt". De trainer van Vlissingen, Jan Kapelle, gooit onbewust nog eens wat extra zout in de Luc- tor-wonden. Hij had het hele maal niet zo'n probleem gevon den als zijn ploeg in de Brabant se klas was ingedeeld: „Het gaat natuurlijk ten koste van de en tourage, want streekduels trek ken altijd extra publiek, maar aan de andere kant weet het grootste deel van mijn selectie niet beter dan steeds naar Bra bant af te reizen. Toen ze nog in de reserve-elftallen speelden moesten ze toch steeds die kant op. Bovendien: we moeten bin nen Zeeland steeds afrekenen met de naam van onze club. Als een ploeg speelt tegen een club die Vlisingen heet doen ze er al tijd nog een schepje boven op." Een boze brief richting KNVB wilde niet helpen en zodoende stond Luctor voor een voldon gen feit. Volgens Van der Linde, 45 jaar oud en voor het vierde jaar trainer in Heinkenszand, moet zijn ploeg de aspiraties voor de komende competitie drastisch bijstellen. „In de Bra bantse vierde klas hebben de Zeeuwse vertegenwoordigers het altijd moeilijk", stelt hij vast. Met bezorgde stem somt hij een aantal namen op van Zeeuwse ploegen die in de Bra bantse vierde klas het onderspit moesten delven: Patrijzen, Wal cheren, Vosmeer. Met handha ving zou hij al meer dan te tevre den zijn. Daarmee komt dan wel een eind aan een sterke opmars. In drie jaar tijd promoveerde Luctor twee keer en vorig jaar werd de promotie op een haar na gemist. Slechts een klein lichtpuntje ziet de oefenmeester voor zijn ploeg: „Misschien putten mijn spelers inspiratie uit het feit dat ze tegen totaal onbekende te genstanders moeten spelen." Net als het vorige seizoen be schikt Van der Linde weer over een jonge selectie. Keeper Blom- maert is met zijn 28 jaar de oud ste speler van de ploeg. Wel is de basis erg smal. Sjaak Meulblok en Jos Rijk zijn in verband met blessures afgehaakt. Alleen de van Kwadendamme afkomstige Sjaak Beulens is aan de selectie toegevoegd. Trainer Kees van der Linde met een groep spelers van Luctor (foto Willem Mieras)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 33