PZC Jan de Rijke maalt niet om etiket titelfavoriet Voor John Vette is Goes de doorbraak George de Block kan nooit beter sport AMAT VOET International verruilt Bevelanders voor Oostkapelle VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1990 31 Grote meiden Kinderschoenen Wisselvallig Aanvallend Geen training Tussenselectie Medaille HWy24 en de erfenis van een succestrainer Goodwil Niet zonder pijn heeft Janita Davidse voet balvereniging Bevelan ders (derde klas) de rug toegekeerd om zich bij Oostkapelle aan te slui ten. De talentvolle 15-ja- rige middenveldspeel ster verwacht dat de overstap naar de hoofd klasser haar spelniveau ten goede zal komen. Haar uitverkiezing dit jaar voor Jong Nederland heeft een rol gespeeld in dat besluit. Eind juni vertrok ze met de Ne derlandse jeugdselectie tot en met zestien jaar naar Sölves- borg in Zweden waar een acht- landentoernooi werd afgewerkt. Met een derde plaats en een schat aan ervaringen keerde de speelster na acht dagen terug in Colijnsplaat. „Een geweldige be levenis. En ik heb er heel wat voor over om volgend seizoen weer geselecteerd te worden als het toernooi in Finland wordt gehouden." Toen ze oktober vorig jaar uitge nodigd werd om selectiewed strijden te spelen, had de tenger ogende Janita Davidse nooit ge dacht tot de laatste zestien door te dringen. „De voetbalbond had 45 speelsters opgeroepen. Ik voelde me tussen die grote mei den maar een kleintje." Bonds coach Jan Derks wikte en woog de voetbalkwaliteiten van Da vidse en gaf haar vervolgens zijn vertrouwen. In Zweden stond ze elke wedstrijd in de basis. „Dat kwam ook omdat drie goede voetbalsters in Zweden gebles seerd waren, geraakt", realiseert Janita Davidse zich. „Ik ben de jongste, de meesten mogen vol gendjaar niet meer voor deze se lectie uitkomen." Janita Davidse mag als natuur talent bestempeld worden. Op straat en bij de pupillen heeft ze de beginselen van het voetbal len eigen gemaakt. Samen met haar vader ging ze getrouw naar het voetbalveld. In tegenstelling tot haar tweelingzuster, Corine, die veel meer plezier beleeft aan het tennissen. „Pas dit jaar heb toonaangevend land in het da mesvoetbal en dat hebben we toch mooi met 2-1 verslagen. Van de Noren konden we echt niet winnen. Die speelsters sta ken met kop en schouders boven de Nederlandse voetbalsters uit. Ja, letterlijk en figuurlijk. Van de acht landen zijn we toch op een goede, derde plaats geëin digd." Duidelijk is dat Janita Davidse het niet van haar fysieke kracht moet hebben. „Ze zegt natuur lijk niet graag van haarzelf wat haar sterke punten zijn, maar ze is snel en heeft veel techniek", merkt haar moeder op. En haar zus Corine beaamt de opmer king van haar moeder grif. „Ik was wel een beetje jaloers op Ja nita, maar misschien dat we vol gend jaar Janita volgen als ze in Finland moet voetballen." Met de ervaringen in Zweden nog helder in het geheugen ge- grifd, ziet de Colijnsplaatse met spanning uit naar het nieuwe seizoen. „We beginnen tegen Rij- soord 2. Dat moet niet zo moei lijk zijn, het is het tweede team maar." Overigens lijkt het damesvoet bal in Zeeland nog altijd in de kinderschoenen te staan. Twee clubs spelen in de (interregiona le! hoogste klas: Vlissingen en Kloetinge. Na volgend seizoen komen er drie landelijke eerste klassen. Alleen de bovenste vier van de interregionale klassen zullen promoveren. „En gezien de standen van vorig seizoen zal Zeeland dan geen vertegenwoor diger krijgen in de hoogste klas van Nederland", zo moet Wim Broekhoven van de afdeling Zeeland voorspellen. Lang niet alle clubs in Zeeland hebben een damesteam. De af deling Zeeland telt 96 voetbal clubs en 'slechts' 34 daarvan be zitten een damesselectie. In to taal zijn er 38 damesteams in de ze provincie en dat wijst er al op dat de meeste van de 34 clubs met een damesafdeling, maar één vrouwelijk elftal hebben. Wim Broekhoven: „Dat maakt de zaak kwetsbaar. Als een club veertien dames heeft en vier be sluiten ineens om er mee te stop pen, moet soms het hele elftal opgedoekt worden. Clubs als Zierikzee en Goes hadden eerder wel voetballende vrouwen, maar nu niet meer". Opvallend is ook dat een club als Middelburg geen vrouwenafdeling heeft. Daar staat tegenover dat er bij drie andere Middelburgse clubs (Dauwendale, Jong Ambon en Zeelandia) wel damesselecties zijn. Maar 'oranje-speelsters' als Ja nita Davidse kunnen zoveel pro paganda voor het damesvoetbal maken, dat de de regio meer vrouwen aan voetbal gaan doen. „Toch heeft Goes nogal wissel vallig gepresteerd. In de voorbe reiding speelden we echt fantas tisch, we wonnen alles. In de eer ste competitiewedstrijd verlo ren we toen van Noad en dat zorgde toch voor een dreun. De start van de competitie was dan ook niet best. Later hebben we ons uitstekend hersteld en had den we zelfs uitzicht op een pe- riodetitel. Daar grepen we net naast en vervolgens kwamen we weer in degradatiegevaar, het einde van het liedje was dat we op de vijfde plaats eindigden, toch niet slecht in het eerste jaar in de tweede klas." „Ik heb zelf ook nogal wisselval lig gespeeld. Onze ploeg wilde ontzettend graag, we waren net een stel jonge honden. Dat heeft ons vaak opgebroken, één goal tegen is vaak al noodlottig tegen Brabantse tegenstanders." Wat Goes precies in het komen de seizoen te wachten staat weet Vette niet. „Normaal gesproken wordt het moeilijk, ze zeggen tenminste altijd dat het tweede jaar het moeilijkste is." De linkermiddenvelder uit Yer- seke weet inmiddels ook dat er nogal wat is veranderd in de tweede klas in vergelijking met vorig seizoen. Vette: „Ik heb be grepen dat MOC '17 en Dosko uit Bergen op Zoom zich nogal ver-, sterkt hebben. Beide ploegen hebben acht a negen nieuwe spelers aangetrokken, dus dat zegt genoeg over hun ambities.." „Ik denk wel dat het voetbal er., op vooruit zal gaan in de tweede klas. Ploegen als HVV'24 en Mid delburg zijn aanvallende ploe gen. Vorig seizoen had je nogal vaak kleine uitslagen, omdat de Brabantse ploegen vaak weinig risico'nemen. Ik denk dat vooral een ploeg als Middelburg daar mee te maken zal krijgen. Dat is een ontzettend knappe ploeg, maar ze moeten nu eenmaal kampioen worden. Ze zullen wel merken dat één tegengoal al noodlottig kan zijn." De voorbereiding op het seizoen loopt in ieder geval een stuk an ders dan vorig seizoen. Vorig sei zoen won Goes alles wat er te winnen viel, dit jaar heeft Ron Schrier duidelijk voor een ande re opbouw gekozen. Vette: „Vo rig seizoen hebben we gepiekt in de voorbereiding en verloren we vervolgens in de eerste de beste competitiewedstrijd. Dit jaar beginnen we wat rustiger, mis schien werpt dat zijn vruchten af." De selectie van Goes is in verge lijking met vorig seizoen nauwe lijks veranderd. Vette: „Er zijn twee spelers weggegaan en we hebben daar drie spelers voor te ruggekregen. Het grootste ver lies is natuurlijk Ronald Hoek man, die heeft vorig seizoen toch de nodige doelpunten gemaakt. We kunnen alleen maar hopen dat Ronald de Jonge die taak zal overnemen." f Janita Davidse proeft aan nationale selectie Janita Davidse met op de achtergrond haar tweelingzus Corine: voetballen wordt nu pas serieus foto Ruben Oreel) ik besloten met tennissen te stoppen. Voetballen wordt nu serieuzer en daaraan wil ik meer aandacht geven." Tot nu toe heeft Janita Davidse bij het damesteam v^n de Beve landers geen trainihg gevolgd. „Als Jan Derks dat geweten had, dan had hij haar nooit geselec teerd", zegt haar moeder la chend. „Ach, ik heb het nooit no dig gehad. Ik voetbalde een wed strijd in het weekeinde, tenniste zo nu en dan, fietste elke dag zo'n dertig kilometer naar mijn school in Goes en hier is ruimte genoeg om een balletje te trap pen." Dit jaar komt daar verandering in. „Bij Oostkapelle trainen we onder leiding van Jo Keersse- meeckers twee keer per week en we bereiden ons serieus voor op het nieuwe seizoen. De eerste oe fenwedstrijd tegen Kloetinge (samen met Vlissingen uitko mend in de interregionale klas se) hebben we maar net met 1-0 verloren. Oostkapelle draaide redelijk goed, ook al waren we nog niet compleet." Nu Janita Davidse bij het drie klassen ho ger spelende Oostkapelle speelt, moet ze zich wel veel serieuzer met deze sport bezig houden dan bij Bevelanders, waar het da mesvoetbal meer in de recreatie ve sfeer wordt bedreven. Terugblikkend op Zweden, 'voor Nederland was dit echt hét toer nooi van het seizoen', zegt ze: „Alle teams overnachtten in het zelfde hotel. Dat was gezellig, want dan kon je nog eens met de speelsters van andere landen praten. Ik heb gehoord dat er in Zweden en Noorwegen een na tionale selectie tot negentien jaar komt. In Nederland begin nen ze daar nog niet mee. Jam mer, want de stap van tot zeven tien-jarigen naar het nationale dameselftal is heel groot. Te groot, denk ik. Door een 'tussen selectie' zou het gemakkelijker zijn door te stromen." Nederland presteerde tussen de Scandinavische landen naar alle tevredenheid. „Zweden is een Hij wil nu wel toegeven dat hij te lang op een laag ni veau is blijven hangen. John Vette speelde heel zijn leven bij Yerseke en het kwam nooit in hem op om de zaterdagder deklasser, die ooit een seizoen in de tweede klas bivakkeerde, te verlaten. Na echter een jaar bij zondagtweedeklasser Goes te hebben gespeeld beseft hij pas dat hij meer mogelijkheden had. „Misschien ben ik wel te laat weggegaan", verklaart John Vette. Dat besef is overigens vrij lo gisch. Jarenlang was John Vette die talentvolle linkermiddenvel der van Yerseke. Pas toen hij vo rig seizoen naar zondagtwee deklasser Goes vertrok brak hij definitief door. Nog in de voorbe reiding kreeg hij de aanvoer dersband overhandigd van trai ner Ron Schrier en tijdens het seizoen groeide hij al snel uit tot één van de betere spelers. Vette schopte het zelfs tot het Zeeuw se elftal. „Toch heb ik er vrij lang over na gedacht om naar Goes te gaan. Je weet hoe het is op een dorp, je hangt toch nogal aan elkaar. Toen Ron Schrier me benaderde om naar Goes te gaan, heb ik ok niet meteen toegehapt, dat be slisje niet 1-2-3", aldus Vette, die uiteindelijk dus toch toehapte. „Ik was 26 jaar, dus het was een kwestie van nu of nooit." Over het eerste jaar bij Goes is hij redelijk tevreden.„De over gang naar de tweede klas is me ontzettend meegevallen. Het tempo is natuurlijk hoger en de tegenstanders zijn fysiek wat sterker, maar ik kon me toch al snel aanpassen." Nog een jaartje studeren en nog minimaal een jaartje Middelburg. Zo staat de balans ervoor bij Jan de Rijke, student bedrijfseconomie aan de Eras- musuniversiteit in Rotterdam en voetballer hij promovendus Middelburg. De club die, zo zegt De Rijke (26) „ongetwijfeld weer het etiket kampioensfavo riet krijgt opgeplakt". Een De Rijke ook die constateert dat het tijd is voor een gesprek tus sen trainer Paul Telussa en de sponsorcommissie van de ambi tieuze club uit Middelburg. „Die twee partijen moeten eens als volwassen mensen rond de tafel gaan zitten", zegt De Rijke, die weet dat hij daarmee zijn nek uitsteekt in een kwestie die bin nen de vereniging uiterst gevoe lig ligt. „Vrienden zullen ze nooit worden, maar ze kunnen elkaar op zijn minst respecteren." Om even het geheugen op te fris sen: vorig seizoen was er halver wege sprake van dat het con tract van Paul Telussa niet ver lengd zou worden. De sponsor commissie had de komst van Kees Vermunt al rond. Het be stuur van Middelburg gaf echter niet toe, temeer niet omdat tij dens een stemming onder de spelers duidelijk werd dat de groep verder wilde met de sterk bekritiseerde Telussa. „Dat pro bleem is nooit uitgepraat. Telus sa en een aantal mensen kijken elkaar sinds die tijd niet meer aan. Dat is geen gezonde situa tie", vindt De Rijke, die zegt voor alles het belang van de club voor ogen te hebben. Want voor je het weet, vermoedt De Rijke, begint het gesodemie ter opnieuw. „Stel dat we een paar keer op rij verliezen. Dan heb je de poppen weer aan het dansen. Ik denk dat het bestuur zich ook eens duidelijk moet uit spreken. Het wordt tijd dat Paul Telussa onvoorwaardelijk het vertrouwen krijgt. Het bestuur bepaalt het technisch beleid, niet de sponsorcommissie. We moeten oppassen voor een te grote invloed van de sponsors. Maar alleen door de zaak uit te praten kun je conflicten voorko men." De Rijke begint aan zijn zesde seizoen in de hoofdmacht van de hoofdstedelijke club. „We bele ven nu de andere kant van de medaille", beseft hij. „Jaren heeft Middelburg tegen de de gradatie gevoetbald. Nu zijn we voor de tweede keer achtereen titelkandidaat. Ik denk dat we Jan de Rijke: oppassen voor een te grote invloed van sponsors. daar niet omheen kunnen. Er is een brede selectie, met kwalita tief goede spelers. Ik denk dat als deze selectie bij elkaar blijft, het zeker een potentiële eer steklasser is. De ambities van Middelburg liggen zelfs hoger. Het is aan de spelers en Paul Te lussa om dat waar te maken." Het predikaat titelkandidaat heeft, zegt 'Lange Jan', voor de spelers ook voordelen. „Je moet dat ook een beetje nuchter kun nen bekijken. Je speelt elke wed strijd voor duizend man, het is gezellig en als je af en toe een goal scoort is dat toch het mooi ste wat er is. Het is te hopen dat we komend seizoen beter draai en dan afgelopen jaar. Want ei genlijk hebben we toen vrijwel het hele seizoen niet goed ge speeld. Voor die jonge gasten is het toch moeilijk om met die druk om te gaan", zegt De Rijke, die deze zomer bij een partijtje strandvoetbal drie tenen brak en acht dagen in het gips rond stapte. „Als de competitie be gint. moet ik daar geen last meer van hebben." John Vette (rechts) trainend met de selectie van Goes. Links (met handdoek) trainer Ron Schrier (foto Pieter Honhaff Maar vooral dankzij zijn tome loze ijver is George de Block wonderwel geslaagd bij Clinge, dat in de jaren daarvoor de ene na de andere trainer de laan uitstuurde. Zijn volgende club is zo mogelijk nog een grotere uitdaging. De erfenis van Ri- nus Zegers zal hem ongetwij feld als een schaduw achtervol gen bij HVV. Het is de dag nadat HVV'24 uit Hulst een uiterst be scheiden tegenstander met 13-0 heeft opgerold. „Zo'n wedstrijd heeft totaal geen waarde, het is een verloren dag", verzekert George de Block gelaten. Dertien keer scoren en geen doelpunt tegen krijgen: menig trainer in de voorbereiding zou zich na zo'n oefenpartijtje in de handen wrijven. HVV, dat in de na- competitie is gepromoveerd naar de tweede klasse, staart zich echter niet blind op dat soort uitslagen. De 38-jarige George de Block, ooit een verdienstelijk spits- I speler van Terneuzen, had een makkelijkere club kunnen kie zen om zijn reputatie als trai ner in stand te houden. Vier jaar geleden, toen hij een ver bintenis aanging met Clinge, was er ook al de vrees dat het slechts een kortstondig avon tuur zou worden. Voor een pas beginnende oefenmeest was het zo ongeveer de meest ru moerige club waar hij terecht kon komen. „Ze hebben me vertrouwen ge geven en me verzekerd dat ik de eerste keus van de spelers was. Toen Rinus Zegers zijn vertrek bekendmaakte, schij nen ze te hebben gezegd: dan willen we George de Block als trainer." Hij treft in zijn nieuwe omge ving een mixture van gevestig de spelers en ontluikend ta lent. Voetbalkwaliteiten zijn ruimschoots voorhanden, het probleem met HW lag immer op het mentale vlak. Wie van HVV iets goeds wil maken, die moet van goeie huize komen, zo sprak ooit een voorgander die het ook weer niet had ge red. Rinus Zegers heeft in dat op zicht een klein wondertje ver richt. Hij was pretentieus en eiste dat alles organisatorisch tot in de puntjes verzorgd was. Zegers slaagde er alleen niet in de relatie tussen bestuur en trainer werkbaar te houden. George de Block, in het dage lijks leven in dienst van de technische dienst van de wo ningbouwvereniging in Ter- neuzen, lijkt van nature even fanatiek en eerzuchtig. Hij heeft in Clinge ook geleerd om menselijk met bestuursleden en spelers om te gaan. Het bot ste wel eens tussen de strijdba re voorzitter Robert Willaart en hem. „Maar", zegt De Block, „dat werd altijd snel opgelost. „We zetten vaak allbei een gro te mond open om gelijk te krij gen. Hij riep me soms bij hem om te zeggen: De Block, daar deugt weer niets van. Dan riep ik terug: je hebt er geen ver stand van, man. En even latei- waren we het weer over alles eens." HVV moet bij het zoeken naar een andere trainer hebben ge redeneerd: wie het in Clinge vier jaar uithoudt is een klasse trainer. George de Block (ook gevraagd door Axel) was ver eerd met het aanbod en accep teerde het bijna onmiddellijk. Hij heeft niet eens versterkin gen nodig gehad om zich voor de stap naar de tweede klas klaar te stomen. De Block: „We hebben echt kwaliteit genoeg, daar twijfel ik niet aan. Ik kan bij HVV beschikken over een sterke as met Paul Segers, An- gelo Verbraeken, Dennis Rietjens en bovendien lopen er in de selectie vier volwaardige centrumspitsen. Veel trainers van een tweedeklasser kunnen me dat niet nazeggen, denk ik." De selectie van HVV: Keepers: Jean Pierre de Keyzer en Carlo de Deckere; Veldspelers: Paul Seg- hers, Jos Hoefnagels, Michel d'Oly- slager, Fred van Cauteren, Marlon van der Goes, Carlo Blommaert, Dennis Rietjens, Angelo Verbrae ken, Jan Leendertse, Stefan van den Ameele. Harm Rietjens, Jean Claude Everaart, Erwin van Dors- selaer, Mario de Bakker, Ivo Wou ters, Martin Martens, Carlo Cley- man en Erik Hevnerickx. Nieuw: Stefan van den Ameele (NAC) Vertrokken: geen Trainer: George de Block „Ik kan nooit verbeteren wat die heeft gedaan", zegt De Block over zijn voorganger. Ri nus Zegers is met HVV immers in vier jaar tijd twee keer ge promoveerd. Door een hoog opgelopen ruziën met het be stuur kondigde hij vorig jaar zijn vertrek aan, maar de spe lers droegen hem nog altijd op handen. De uitdaging voor George de Block om te slagen is er des te groter door. HVV'24 heeft aan goodwil te ruggewonnen wat het jaren lang door zeer zwak presteren had verspeeld. De club waar al tijd wel een keur aan talenten rondliep, maar die er nooit in was geslaagd om dat talent tot een sterk elftal te smeden, staat nu weer op een accepta bel niveau. Trainer George de Block heeft van het bestuur carte blanche gekregen om het verder uit te bouwen. George de Block temidden van de selectie: vereerd met de uitdaging van HVV (foto Camile Schelstraete)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 31