PZC Bevelanders is op de goede weg Ovaa: geen revolutie bij Arnemuiden Huib Meerman leeft voor het voetballen Saamhorigheidsgevoel is de kracht van WHS sport AMATEUR VOETBAL Sander Westdorp hoopt op middenmootpositie VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1990 30 Ruiken Zwarte bladzijde Voor de derde keer in het bestaan van WHS (Wij Houden Stand) is de club uit Sint Annaland teruggekeerd in de tweede klas zater dag. Na de promotie wedstrijd vorig seizoen tegen Haatten, kwamen de WHS-spelers met groen-wit beschilderde gezichten aan op Tho- len. De winst van 4-2 en de daaraan verbonden promotie zette boven dien WHS-voorzitter Gerrit Bril aan om de lengte van zijn haren te minimaliseren. Bedanken Met Kloetinge weer in de tweede klas Patat-generatie Liberia Ouderwets Cherry Strating: Hoek is voor mij de te kloppen ploeg (foto Lex de Meester Cherry Strating doet alle moeite om de werkers op de achtergrond, die de voetbalver eniging Bevelanders rijk is, in de krant te krijgen. De 23-jarige aanvaller vindt dat de nijvere achterban daarop recht heeft. „Dankzij de inzet van velen is Bevelanders op de goede weg. Een club met toekomst. Daarbij mogen de spelers best eens stil staan." Positieve woorden van de in Den Haag geboren en getogen speler, die het enorm naar zijn zin heeft in Kamperland, waar hij vier jaar geleden is neergestreken. Maar alleen woorden is volgens Strating niet genoeg. Hij vindt, dat ook de spelers zich buiten het voetballen om best kunnen inzetten voor de tweedeklasser. „Wij zouden bevoorbeeld kun nen proberen om de pas opge richte sponsorgroep uit te brei den", zegt Cherry Strating. „Als alle spelers om te beginnen eens hun werkgever vragen iets voor de club te doen. Elke positieve reactie is meegenomen", meent de speler, die sinds kort werk zaam is bij accountants- en advi- iesgroep Rijkse in Middelburg. „Ik geloof niet dat m'n baas een echte voetballiefhebber is. maar ik kan het toch proberen", vindt hij. Bevelanders begint aan het tweede seizoen in de tweede klasse. Vorig jaar debuteerde de, ploeg van Rens Griep meer dan verdienstelijk op dat niveau. Een redelijke eerste competitie helft werd opgevolgd door een nog betere tweede, waardoor Be velanders zelfs aan een periode- titel mocht ruiken. Die ging uit eindelijk naar streekgenoot Se- rooskerke, dat het buitenkansje aangreep en het komend seizoen in de eerste klasse uitkomt. „Voor hetzelfde geld, waren wij gepromoveerd, maar eerlijk ge zegd denk ik dat wij weinig te zoeken hebben in de eerste klas se en dat geldt eigenlijk ook voor Serooskerke. Je hebt het het af gelopenjaar aan Hoek gezien, op papier toch een goede ploeg. Al leen heb ik de indruk, dat Hoek niet echt een team vormde en dat is nu juist de kracht van ploegen als Serooskerke en Be velanders." Voor Cherry Strating waren de goede prestaties van Bevelan ders in het afgelopen seizoen lo gisch. „Vorig jaar keken we on bevangen tegen de tweede klas se aan. Er heerste een stemming van 'we zien wel waar we eindi gen'. Er zat overtuiging in de groep en het zelfvertrouwen was groot." „Zo'n eerste jaar is altijd gemak kelijk, ook al omdat de verwach tingen niet hooggespannen zijn. Dat is nu wel anders. Vandaar, dat ik denk, dat het een stuk moeilijker zal worden. Eén ding is zeker: Het wordt een mooie competitie met al die Zeeuwse derbies. Dat leeft enorm. In der gelijke wedstrijden kun je wat meer, want je wilt die wedstrij den niet verliezen. Als deze ploeg dezelfde mentaliteit en teamgeest heeft als in het afgelo pen seizoen, dan hoeven we geen gek figuur te slaan." Wij beginnen het seizoen meteen goed: tegen Arnemuiden. Als we tegen één club niet willen verlie zen, dan is dat tegen Arnemui den, omdat Jan Ovaa, onze oude trainer, daar nu werkt. Eigenlijk is het onzin, om dit zo te stellen, maar je merkt gewoon dat die wedstrijd extra leeft in de groep." Hoek is voor mij de te kloppen ploeg. Op papier heeft die ploeg de meeste klasse in huis. Het is alleen af te wachten of die spe lers het op het veld waarmaken. Kees Kist? Volgens mij kan hij het nog steeds. Hij heeft welis waar een paar jaar stil gestaan, maar ik neem aan dat hij zichzell altijd goed heeft verzorgd. Hij zal dus wel weer z'n doelpunten maken. Behalve tegen Bevelan ders..." Cherry Strating, die vroeger voor Scheveingen uitkwam, heeft nog steeds ambities om het betaald voetbal te halen. „In de voorbereiding hebben we tegen RBC gespeeld. Als ik dat niveau zie, dan denk ik, dat dat voor mij ook haalbaar is. Zo groot zijn de verschillen tussen de amateur tweede klasse en de profs niet. Vlissingen hoeft dan ook hele maal niet bang te zijn voor de eerste divisie. Ja, bij zo'n club zou ik best willen spelen. Waar om? Ik wil het hoogste bereiken. Da's toch geen slechte eigen schap? Ik vind, datje in de sport een streber moet zijn." Voorlopig zal Strating zijn voet- balhonger bij Bevelanders moe ten stillen. „Met alle plezier", meldt hij enthousiast. „Bevelan ders is een prima club. Er is nu een sponsorcommissie in het le ven geroepen en er zijn plannen om een tribune te bouwen. Op de achtergrond wordt keihard ge werkt, ik heb daar ontzettend veel respect voor. Net als voor onze supporters, die ons nooit in de steek laten. In de winter maanden, als de wind vrij spel heeft op ons terrein, is het echt niet altijd even prettig om langs de lijn te staan. Maar die suppor ters zijn er, sommigen komen zelfs regelmatig naar de trainin gen kijken. Grote klasse." Wim Ovaa: Oreell met tegenzin naam van succestrainer (foto Ruben a bijna een seizoen in-acti- viteit staat Wim Ovaa voor weer een nieuw avon tuur: Arnemuiden. De Zoute- landenaar voorspelt geen spec taculaire ommezwaai bij de club uit het vissersdorp, maar wil wel zijn eigen stempel op het geheel drukken. „Mensen die verwachten dat Arnemui den nu wel even kampioen wordt, die hebben het mis", zegt Ovaa, die met tegenzin de naam heeft een succes-trainer te zijn nadat hij met Bevelan ders drie achtereenvolgende kampioenschappen behaalde. Het zijn echter geen titelaspira- ties die Wim Ovaa bij Arnemui den deden tekenen. „Nee, zeker niet. Maar Arnemuiden heeft me als club altijd al aangespro ken vanwege het karakter. Ik ga er vanuit dat we kunnen spe len voor een vijfde of zesde plaats. Ik voorspel dat dit een zware competitie wordt. Mis schien valt er wel wat meer van voetbal te genieten met al die Rotterdamse ploegen. In Bra bant hebben de elftallen vaak goede spitsen, aangevuld met schoppers." Ovaa merkt op dat Arnemui den een „uiterst levendige ver eniging is. Heel wat beter dan die dooie boel bij Nieuwdorp." Zoals bekend stapte de Zoute- landenaar vorig seizoen al na drie competitieduels op bij Nieuwdorp. De redenen zijn be kend: Ovaa vond dat hij bij Nieuwdorp onmogelijk goed werk kon afleveren. „In het be stuur zitten mensen die alleen maar belangrijk zitten doen naar de mensen van het dorp toe. Maar als er iets geregeld moest worden, kon dat niet. Ik vrees dat ze van mijn opmer kingen weinig wijzer zijn gewor den. Volgens mij slapen ze ge woon verder." „Ik heb er geen moment spijt van gehad dat ik bij Nieuwdorp ben vertrokken. Ik heb er alleen spijt van dat ik aan die klus be gonnen ben. Dat verwijt ik me zelf nog steeds, het is een zwar te bladzijde in mijn voetbal- boek. Maar ik heb er wel van ge leerd. In de afgelopen maanden heb ik genoeg tijd gehad om daarover na te denken." Betere vooruitzichten ziet Wim Ovaa bij Arnemuiden. Alhoe wel de erfenis bepaald geen suc cesvolle is. Arnemuiden heeft immers een moeilijk seizoen achter de rug, waarin het zich uiteindelijk toch nog royaal handhaafde in de tweede klas se. „Ik denk dat we er zowel kwalitatief als kwantitatief op vooruit zijn gegaan. Leo de Nooijer is weer terug, al is het natuurlijk altijd afwachten hoe het loopt na een jaar afwezig heid. Helaas zijn er ook twee spelers gestopt vanwege studie (Cees de Ridder en Jaco Schroevers). We zullen daar door een nieuwe verdediging op poten moeten zetten." Ovaa ziet op dit moment als voornaamste doel evenwicht aan te brengen in het elftal. „Vorig seizoen zat er te weinig x lijn in het spel, maar lieten de spelers in de laatste wedstrij den toch zien dat ze wel dege lijk kunnen voetballen. Ik denk dat het voor de vereniging Ar nemuiden belangrijk is dat er stabiliteit komt, dat zal de re sultaten op den lange duur ten goede komen. Arnemuiden heeft goede jeugd, zowel bij de A-junioren als de jeugd daaron der. De eerste competitiewed strijd tegen Bevelanders heeft natuurlijk iets speciaals. De spelers van Bevelanders zullen niet van Arnemuiden, c.q. van mij willen verliezen en ik zeker ook niet graag van hen." „Ongeveer 800 mensen waren uitgelopen om met ons feest te vieren. Daarna hebben we nog een ererondje door het dorp ge maakt. Een geweldige gebeur tenis", kijkt Sander Westdorp terug op de succesvolle eind sprint van WHS. Westdorp is een van de spelers die drie keer de promotie van WHS heeft meegemaakt. „Eigenlijk had niemand meer verwacht dat we zouden pro moveren. In de competitie wa- 0 ren we op een zesde plaats geëindigd. Maar omdat we de derde periode hadden gewon nen, moesten we tegen de num mer twee van de competitie, Veere, om de periodetitel spe len. We pakten Veere met 5-2", zegt de 29-jarige linkerspits. Volgens Westdorp is het succes van WHS te danken aan een 'speciaal teamgevoel'. „We zijn een echte vriendenploeg. Van af mijn negende jaar speel ik al samen met zeven spelers van deze selectie. We zijn intussen goed op elkaar ingespeeld. We denken er niets aan om bij een we dus weer terug op het ni veau waar we thuishoren. Meer zit er volgens mij niet voor ons in. Niemand krijgt bij ons ver goedingen. En we kunnen dus ook geen spelers van buitenaf aantrekken. Wij doen het met spelers uit de regio. In de twee de klas, maar zeker in de eerste klas wordt er bijna niet meer gevoetbald zonder dat er be taald wordt." Sander Westdorp vreest voor het moment dat spelers van zijn lichting aangeven te willen stoppen. „Stel dat er vier tege lijk bedanken. Dan is het moei lijk snel goede vervangers te vinden. Zo'n acht spelers lopen tegen de dertig en de rest is rond de twintig jaar. Tussen die twee leeftijdsgroepen gaapt een gat. We hebben ook wel een goede jeugdopleiding maar de opvolgers hebben nog even tijd nodig. En in Sint Annaland wo nen maar 3000 mensen. Dus is de spoeling ook voor voetbal lers dun." Als 18-jarige maakte Sander Westdorp zijn debuut in het eerste team. Hij eiste bijna al tijd een plaats in de basis op. „Met uitzondering van acht jaar geleden. Dat seizoen heb ik geen wedstrijd gespeeld. Niet omdat ik geblesseerd was, ik ben niet blessuregevoelig, maar ik volgde toen een studie voor boekhouder. Ik kon het niet opbrengen ook nog eens te trainen en wedstrijden te spe len. Ik was blij dat ik na dat jaar weer tijd vond om te voet ballen." Dit seizoen mag WHS, dat ge traind wordt door Theo Moer land, volgens Westdorp blij zijn met een middenmootpositie. „We beginnen meteen met een uitwedstrijd tegen de ploeg die naar mijn mening de grootste kans maakt op het kampioen schap, Hoek. Daarna komt Zwart-Wit '28 bij ons op be zoek. Een lastiger begin had den we ons niet kunnen wen sen. Twee ploegen die uit de eerste klas zijn gedegradeerd. Ik hoop dat we niet elke week op onze tenen moeten lopen om degradatie te ontlopen. Ik reken maar op de kracht van onze teamgeest en ons saam horigheidsgevoel." Sander Westdorp: Hoek maakt grootste kans op kampioenschap (foto Pieter Honhoff) andere ploeg te gaan spelen. Bij WHS is het gezellig." In de loop der jaren zijn toch een paar WHS-spelers vertrok ken naar bijvoorbeeld het na burige Halsteren. „Dat is ge beurd met Danny Vroegop en Johan Elenbaas. Ze wilden kij ken of ze op hoofdlasse-niveau meekonden. Maar dit jaar zijn ze weer lid geworden van WHS. Het is toch leuker om bij de ei gen jongens te spelen dan bij voorbeeld in een tweede team van een hoger spelende club", weet Westdorp die ook pen ningmeester van de vereniging is. In '84 degradeerde WHS naai de derde klas. „Na zes jaar zijn Huib Meerman zegt het zelf. Clubliefde is een verdwij nend begrip. En hij kan het we ten. De 31-jarige middenvelder speelde voor Arnemuiden, Vlis singen en Walcheren en begint aan zijn tweede seizoen bij Kloetinge. Of het shirt nu rood is of groen, het maakt Meerman niet uit. Voor hem telt maar één ding: „Een lekker potje voetbal len". Huib Meerman heeft in het Zeeuwse amateurvoetbal een uitstekende staat van dienst op gebouwd. De technisch ge schoolde speler steekt duidelijk boven de grijze middelmaat uit. Hij doet er nog steeds alles aan om zich fatsoenlijk te handha ven op niveau. Hij leeft ervoor, eet gezond („geen patat"), rookt niet („nooit gedaan") en drinkt met mate („af en toe een pilsje met de jongens, maar nooit kof fie"). „Ik vind gezond leven be langrijk. Voor mijn werk in de bouw en ook voor het voetbal. Dat vergt toch wel wat van mijn lichaam, vandaar dat ik goed voor mezelf zorg". Een karaktertrek waarmee hij zich onderscheidt van het over grote deel van de huidige (pa- tat-)generatie. Hij beseft dat, zonder direct te willen veroorde len. „Ik ben 24 uur per dag met voetbal bezig. Dat is mij met de paplepel ingegoten, ik ben dus niet anders gewend. Ik mis die bezieling bij velen. Als ik hoor, dat sommige jongens op wed strijddagen tot elf uur op bed lig gen en om half een, twee uur voor de wedstrijd nog rustig een broodje eten... Ik probeer die jongens ervan te overtuigen, dat zo'n voorbereiding ongezond is en hoop, dat ze het oppakken. Nee, kwalijk doen neem ik het ze niet. Ik denk, dat het met een stukje opvoeding van huis uit heeft te maken". Zoals aangehaald is Meerman aan zijn vierde club bezig. „Ik heb de jeugdopleiding bij Arne muiden doorlopen, daarna ben ik naar Vlissingen gegaan. Dat werd me niet in dank afgeno men, dergelijke zaken liggen niet zo eenvoudig in het dorp. Toch ben ik er niet met ruzie weggegaan. Net zo min als bij Vlissingen en Walcheren. Bij mijn vorige clubs kom ik nog re gelmatig en dan valt er geen kwaad woord. Omdat ik me op het veld altijd voor honderdvijf tig tot tweehonderd procent heb ingezet. Dat wordt achteraf best gewaardeerd". „Aan welke club ik de beste her inneringen bewaar? Qua sfeer Walcheren. Een mooie tijd, al leen jammer dat die club op een te laag niveau voetbalde. Spor tief gezien was Vlissingen na tuurlijk mooi. Kampioen gewor den van de tweede klasse, die on vergetelijke trip naar Liberia. Mooie dingen". Het was de tijd, dat trainer Kees Vermunt de scepter zwaaide, een periode die tegenwoordig geromantiseerd wordt. Ook Meerman doet eraan mee, al ont kent hij niet dat hij ook wel pro blemen heeft gehad met de suc cestrainer. „Ik heb heel wat trai ners gehad. Vermunt is de beste. Hij heeft wat. Gezag en discipli ne stonden bij hem hoog in het vaandel. Ik had eens moeilijkhe den met hem, nadat hij mij had gepasseerd. Ik zei 'n toen, dat ik hem niet eerlijk vond. Hij rea geerde woedend. „Geen voetbal ler in Brabant en Zeeland heeft dat ooit tegen me gezegd", zei hij. Qua oefenstof vond ik 'm min der. Hij trainde nogal ouder wets. Ik weet best, dat je als voetballer baat hebt bij het her halen van bepaalde dingen, maar ik begrijp niet, waarom hij zijn trainingen nooit eens be sloot met een lekker onderling partijtje. Dat had hij af en toe moeten doen. Ik had dat nodig en heb dat overigens nog steeds nodig. Als coach is Vermunt wel 'iemand'. Hij heeft uitstraling. Nog steeds als ik 'n tegenkom, spreek ik hem aan met meneer". Huib Meerman voelt er veel voor om na zijn voetballoopbaan trai ner te worden. Meerman wil graag iets overbrengen en tot zijn spijt heeft-ie daar als speler niet de ruimte voor. „Als voet baller kun je je visie niet kwijt", zegt hij. Soms zie ik dingen van trainers, waarvan ik denk: hoe is het mogelijk. Ik denk, dat ik best een goede trainer zou kunnen worden, maar ik zal wel eerst m'n diploma's moeten halen, want ik ben Johan Cruijff niet". Het afgelopen seizoen werd Kloetinge kampioen, waardoor de ploeg van trainer Jan Meul- meester het komend seizoen te rugkeert in de tweede klasse. De voorbereidingen op het nade rende seizoen liepen echter niet van een leien dakje. Omdat ook Kloetinge met een vergoedings stelsel gaat werken, ontstond er een tweespalt in de selectie en in het bestuur. Voorzitter Dies Wa genaar legt zijn functie met on middellijke ingang neer en een aantal spelers vertrok. Meerman wil er niet al te veel woorden meer over vuil maken. „We moe ten verder. En of het slechter is, dat een aantal van die afvallers is vertrokken? Dat wil ik niet zeggen. Drie van de vijf vertrok ken spelers leefden niet echt voor het voetbal. Misschien zijn de vervangers minder, maar als die jongens wel karakter heb ben, dan ga je er misschien wel op vooruit. Ik ben niet bang om de competitie in te gaan. Ik re ken erop, dat we zeker in de mid denmoot kunnen eindigen". Huib Meerman: trainer worden na loopbaan als speler (foto Lex de Meester)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 30