PZC Diesel goedkoper, prijzen benzine nog ongewijzigd Veilig in Amman commentaar KLM heft toeslag op vluchten naar Midden-Oosten SPRINT SS ïo%ice' Goudsmit bleef lang geloof hechten aan succes collega binnen- en buitenland Draagvlak milieubeleid - H Volkstelling: mist miljoen New York inwoners Groep van 140 vrouwen en kinderen mag vertrekken Vertrek derde marineschip wacht op kabinetsbesluit Bush wil geld bondgenoten voor strijdmacht in de Golf Rustige markt Suezkanaal i i i i i i i i li i i i i i i ii i Vlissingen, Wolstraat 78 Middelburg, Korte Delft 1b Goes, Lange Vorststraat 36 'Naïef' Merkwaardig Bush VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1990 Zuiderkruis is op tijd gereed DEN HELDER/SUEZ (ANP) - De Koninklijke Marine bereidt in hoog tempo het vertrek van het bevoorradingsschip Hr. Ms. Zuiderkruis naar de Perzische Golf voor, zo heeft marine woordvoerder H. Cornelje don derdag meegedeeld. Het schip lag bij een werf in Vlaardingen-oost voor een pe riodieke grote onderhouds beurt, maar deze is versneld af gewerkt. Vandaag vertrekt de Zuiderkruis naar Den Helder. De commandant van de Zuider kruis heeft zijn circa 200 man- ROTTERDAM (ANP) - De prijs van een liter diesel gaat vrijdag bij de Shellpomp en zaterdag bij de vrije pomp omlaag. Shell verlaagt de prijs met 5 cent, de vrije pomp met 3 cent. De prij zen voor benzines en petroleum blijven ongewijzigd. Daarmee komt de prijs van een liter die sel zaterdag bij Shell en bij de WASHINGTON (RTR/AFP) - De Amerikaanse president George Bush stuurt minister van bui tenlandse zaken, James Baker, en minister van financiën, Ni cholas Brady, de komende tijd op pad om andere landen aan te sporen de kosten van de Golf- operatie en het handelsembar go van de Verenigde Naties te gen Irak te delen. Bush kondig de dit donderdag aan tegenover verslaggevers in het Witte Huis. De Amerikaanse president zei fi nanciële hulp te verwachten van „onze vrienden en bondgeno ten" en noemde Japan, Zuid-Ko- rea, de Bondsrepubliek, Saudi- Arabië, de Verenigde Arabische Emiraten en de regering in bal lingschap van Kuwayt als de landen die een bijdrage in de kosten zouden kunnen leveren. Het geld zou deels moeten gaan naar die landen wier economie ernstig te lijden heeft van het handelsembargo tegen Irak en de stijging van de olieprijzen. vrije pompen op hetzelfde ni veau van 110,8 cent. De prijzen op de internationale oliemark- ten vertoonden overigens giste ren weer een stijgende tendens. Shell en de NOVOK, de organi satie van zelfstandige olie- en kolenhandelaren, maakten don derdag de verlagingen bekend. Deze gelden ook voor huisbran dolie. De prijs voor benzines gin gen de afgelopen dagen al met zes cent omlaag. Een liter super kost aan de zelftankpomp 188 cent. De handel waagt zich nog niet aan voorspellingen over het doorzetten van de verlagingen. Ondanks de extra levering van drie miljoen vaten per dag blijft de wereldmarkt in het laatste kwartaal van dit jaar met een dagelijks tekort van 1 tot 2 mil joen vaten zitten. De handelaren verwachten dat de vraag het aanbod zal overtreffen, gezien de naderende winterperiode. De olieprijzen zijn donderdag flink gestegen op een rustige markt. Handelaren beschouw den de forse prijsdaling van woensdag in reactie op het OPEC-akkoord als overdreven en sloegen de weg omhoog weer in. De markt heette de grotere olieproduktie welkom, maar bleef zich zorgen maken over de situatie in het Midden-Oosten. Op de Newyorkse oliemarkt la gen de prijzen voor West Texas Intermediate voor levering in oktober op een gegeven moment meer dan anderhalve dollar per vat (159 liter) boven het peil van woensdag. WTI sloot 0,88 dollar hoger op 26,80 dollar. schappen per brief medegedeeld dat zij zich gereed moeten hou den voor vertrek naar de Golf omstreeks 10 september. Vol gens woordvoerder Cornelje wacht de Marine op een eventue le kabinetsbeslissing over het zenden van een derde schip. Mo gelijk neemt het kabinet daar over vandaag een besluit. De Marine wilde echter niet worden gehinderd door een te korte voorbereidingstijd, zodat ruim tevoren met het vaarklaar ma ken van schip en bemanning is begonnen. De 169 meter lange Zuiderkruis is in de eerste plaats een tank schip voor marineschepen op volle zee. Het schip vervoert daarnaast smeermiddelen voor schepen en helikopters, reser ve-onderdelen, kleding, munitie en voedsel, waartoe de Zuider kruis over grote koel- en vries- ruimten beschikt. Het schip heeft een helikopterdek en een hangar voor twee helikopters. De Zuiderkruis is bewapend met lichte 20 mm. mitrailleurs. De twee Nederlandse fregatten die op weg zijn naar de Golf, zijn donderdagavond rond half ze ven (Nederlandse tijd) binnenge varen in de Egyptische haven stad Port Said, de toegangs poort tot het Suezkanaal. De groep marineschepen, de Witte de With en de Pieter Flo- risz, staan onder commando van kapitein ter zee A.C.H.M. van Gurp. De doorvaart door het 161 km lange Suezkanaal neemt ruim twaalf uur in beslag. Het standaardfregat Pieter Flo- risz heeft 185 bemanningsleden, onder wie 22 vrouwen. Het lucht verdedigingsfregat Witte de With heeft 190 mannen aan boord. Onder de bemanning van beide schepen bevinden zich tien dienstplichtigen, die de ma rine-operatie op basis van vrij willigheid meemaken. Volgens de marinewoordvoer der aan boord van de Nederland se schepen is de bestemming waarschijnlijk de Straat van Hormuz, aan de ingang van de Perzische Golf. Een definitief be sluit hierover wordt echter pas begin volgende week verwacht na afsluiting van het overleg over coördinatie en samenwer king door de chefs van de West- europese marine-staven. AMMAN - De 17-jarige Engelse May Barakat werd gisteren bij haar aankomst op het vliegveld van de Jordaanse hoofdstad Amman omringd door journalisten. Het meisje, dat er in slaagde toestemming te krijgen om Irak te verlaten, bracht een vakantie door bij een bevriend familie in Baghdad (foto Eric EffenberglAFP) et milieubeleid van het kabinet Lubbers-Kok dreigt al van de voorgrond weg te schuiven, nog voordat het heeft kunnen laten zien wat het eigenlijk inhoudt. Volgens de fractievoorzitter van de PvdA in de Tweede Kamer, Thijs Wöltgens, komt dit doordat het te 'technocratisch' van opzet is. Er wordt te zeer gedacht in getallen, streefcijfers en -data. Hij waarschuwde gisteren dan ook voor het gevaar dat het draagvlak voor het milieube leid op langere termijn binnen de bevolking verdwijnt wan neer geen rekening wordt gehouden met 'aard en omvang' van de milieu-offers die de burger moet gaan opbrengen. Wöltgens kon daar wel eens gelijk in krijgen. Het CDA/ PvdA-kabinet is er - bijna een jaar na zijn aantreden - nog altijd niet in geslaagd om rond zijn Nationaal Milieubeleids plan-Plus zoiets te mobiliseren als een nationaal gevoel van 'we zullen de mouwen eens opstropen'. De PvdA-voorman betrok in zijn kritiek ook de gezamenlijke milieuorganisa ties, die zich de laatste tijd teveel verliezen in een debat over doelstellingen en instrumenten. Een debat dat grotendeels aan de burger voorbijgaat. Hoewel een politicus natuurlijk geboren is in het bewust zijn dat de portemonnee van de kiezer altijd een gevoe lig ijkpunt is, raakt Wöltgens' redenering een gevoelige snaar. De Tweede Kamer hield gisteren een hoorzitting over het NMP-Plus van minister Alders. Dat was bepaald geen ontmoeting om vrolijk van te worden. Wat een etalage van daadkracht en initiatief had moeten zijn voor verbetering van het verziekte milieu, was niet veel meer dan een verto ning van aarzeling en onmacht om knopen door te hakken en aan de slag te gaan. En dat is aan te merken als een duidelijke misser, want de politiek heeft de kans gehad om te scoren voor open doel. Immers, vorig jaar bij de Tweede Kamerver kiezingen was er sprake van een hoge graad van milieube wustzijn onder de kiezers. Het nieuwe kabinet, de Tweede Kamer en alles wat het milieu een goed hart toedraagt, had dat voordeel dankbaar moeten verzilveren met helder beleid naar de burger. Beleid in de zin van: zó gaan we het aanpak ken, hier kunt u meewerken en dit gaat het u kosten. Wöltgens stelt vast dat de 'sociale' invalshoek bij het tot nu toe ontwikkelde milieubeleid is vergeten. Hij voor ziet als gevolg daarvan toenemende irritatie onder de kiezers en afbrokkeling van het zogenaamde maatschappelijk draagvlak voor het toekomstige milieubeleid. De overheid heeft al bijna twee jaar verloren laten gaan zonder dat actie is ondernomen op betrekkelijk eenvoudige onderdelen van be leid, die de burger aanspreken op zijn/haar persoonlijke bij drage aan de zorg voor het milieu. Een begin maken met ge scheiden ophalen van huisvuil, voorschriften aan producen ten om de afvalberg te helpen verminderen, gericht meewer ken aan besparing van energie, om maar enkele voorbeelden te noemen. Het beleid - of de vertaling daarvan - blijft steken in onhelder gepraat, de aankondiging van allerlei heffingen (zonder erbij te vertellen waarvoor die concreet zijn be stemd), becijferingen van aantallen nieuw aan te stellen ambtenaren. Zo'n benadering werkt averechts. Daarmee slaat Wöltgens de spijker op de kop. Maar hij gaat zelf niet vrijuit. Als aanvoerder van een van de regeringsfracties in de Tweede Kamer had hij de regering eerder moeten waarschu wen dat ze met de huidige aanpak en tempo van het milieu beleid bezig is krediet te verspelen. vdM. SCHIPHOL (ANP) - De KLM gaat met ingang van maandag 3 september tijdelijke toeslagen heffen op de tarieven voor vluchten naar het Midden-Oos ten. Dat heeft de maatschappij donderdag bekendgemaakt. De toeslagen zijn volgens de KLM nodig omdat de kosten van het onderhouden van lucht- verbindingen naar het Golfge- bied fors zijn gestegen. Dat komt voornamelijk door hogere verze keringspremies. De tijdelijke toeslagen variëren van 50 gulden (op de bestemmin gen Cairo en Tel Aviv) en 100 gulden (de bestemmingen Abu Dhabi, Bahrain, Damascus, Do ha, Dubai en Muscat) tot 180 gul den (voor de bestemmingen Am man, Dhahran en Jeddah). De toeslagen gelden voor een en kele reis. Voor een retourticket geldt het dubbele bedrag. Deze tijdelijke toeslagen gelden in al le klassen voor alle tarieven en zullen in rekening worden ge bracht op vliegbiljetten die op of na 3 september worden uitgege ven. De bedrijven die goederen te vervoeren hebben, verzameld in de EVO, zijn het niet eens met de door de wegvervoerders ge vraagde verhoging van de tarie ven. De wegvoerders vinden die verhoging nodig door de verho ging van de dieselprijs als gevolg van de Golfcrisis. Volgens de EVO (40.000 leden) hebben de transporteurs het eer ste halfjaar voorlopig voldoende financiële ruimte kunnen creë ren doordat voor het binnen lands vervoer een adviesprijs van 88 cent voor een liter was af gesproken. Feitelijk was de prijs voor een liter echter lager en daardoor hadden de vervoerders extra voordeel, zo zegt de EVO. De verladers in de EVO lichtten donderdag toe dat ook het argu ment van de wegvervoerders dat de diesel in ons land zo duur zou zijn, niet klopt. In ons land kost de diesel (ex BTW) 98 cent en dat is omgerekend in vergelijking met de ons omringende landen laag. NEW YORK (AFP/DPA) - De stad New York is, tot verbijste ring en ergernis van plaatselij ke politici, bij de nationale volkstelling van dit jaar een miljoen inwoners kwijt ge raakt. Volgens voorlopige gegevens van de telling, die toch al werd geplaagd door organisatorische problemen en gebrek aan mede werking van de bevolking, telt de grootste Amerikaanse stad slechts 7.033.000 inwoners, met inbegrip van de daklozen. Het stadsbestuur zelf schat echter dat de metropool 8,1 miljoen in woners heeft. .Pure onzin", reageerde burge- meester David Dinkins donder dag op het officiële inwonertal. Dinkins en zijn mede-Demo craat de gouverneur Mario Cuo mo van de staat New York ver denken de Republikeinse rege ring ervan door een lager inwo nertal van New York hun verte genwoordiging in het Huis van Afgevaardigden te willen beper ken. Minder inwoners betekent echter niet alleen minder zetels in het parlement, maar ook lage re federale bijdragen aan de stad. Naar schatting gaat de ver mindering van het inwonertal met één miljoen het toch al arm lastige New York honderd mil joen dollar per jaar kosten. (Advertentie) Wöï ''Ontwikkelen gratis van alle door ons geleverde filmpjes* Prof Buck in april bij zijn DNA-synthesizer foto ANP) AMSTERDAM (ANP) - „Te rug naar af. Anderhalf jaar aan inspanningen van een groot aantal mensen is verlo ren gegaan." Viroloog prof. dr. J. Goudsmit klinkt afstan delijk, maar zijn teleurstel ling is overduidelijk. „Het is een droevige situatie en bij wie de schuld ligt is moeilijk te achterhalen", zei hij donderdagmiddag tijdens een inderhaast belegde pers conferentie in het Academisch Medisch Centrum. En met ge voel voor understatement: „In ieder geval is de samenwer king met de Technische Uni versiteit in Eindhoven niet zo goed verlopen". De samenwerking met prof. dr. H. Buck dateerde van de zomer van 1988. Het AMC wil de proberen het aids-virus aan te pakken op DNA-niveau. Dit in afwijking van de tot dan toe gebruikelijke methoden die zich voornamelijk richtten op enzymen en eiwitten. De speurtocht naar een partner voor dit onderzoek, leidde naar Eindhoven. Goudsmit: „De produkten van Buck wa ren het eerst bedrijfsklaar." Het bange vermoeden dat er iets ernstig mis was met de le veranties van de TU ontstond bij Goudsmit en zijn medewer kers pas toen enkele maanden geleden de stoffen voor de dier- en mensproeven maar niet arriveerden. „Dat wekte onze argwaan pas echt." Die stoffen, zo had de Amster damse viroloog geëist, moes ten aan strenge kwaliteitscon troles voldoen. Het werd al snel duidelijk dat Eindhoven daaraan niet kon voldoen. Had Goudsmit dan niet eerder gevraagd om een garantie voor de zuiverheid van de pro dukten? „Ik heb geen moment gedacht dat ze onzuiver kon den zijn. Normaal gesproken krijg je in een dergelijk samen werkingsverband niet-be- smette stoffen. Ik heb nooit de neiging gehad zelf kwaliteits controles uit te voeren op het geen binnen kwam". Toch was Goudsmit al eens gewaarschuwd. Het weekein de nadat het gezaghebbend wetenschappelijk tijdschrift Science het artikel van de on derzoekers over hun bevindin gen had geplaatst, werd hij ge beld door zijn Eindhovense collega-onderzoeker, C. van Boeckel. Die stelde hem op de hoogte van de twijfels die bin nen het Leidse team reeds eni ge tijd bestonden over de zui verheid van de volgens de me thode Buck vervaardigde ma terialen. Goudsmit: „Ik heb dat toen anders begrepen. Ik be schouwde de uitspraken van Van Boeckel als interne poli tiek, een onderling conflict. Geen visie voortvloeiend uit kennis, maar als een persoon lijke mening. Naïef wellicht." Heeft Goudsmit het gevoel dat collega Buck hem met op zet om de tuin heeft geleid? Schouderophalend: „Ik heb het hem achteraf gevraagd. Hij zei dat hij niet heeft gewe ten dat er geen fosfaatgeme- thyleerd DNA in het materiaal voorkwam." Is dat niet vreemd voor de lei der van een onderzoek? „Ik kan alleen zeggen", verklaart Goudsmit voorzichtig, „dat zoiets weinig voorkomt." Het steekt hem wel dat het Eind hovense team geruime tijd op de hoogte was van de waar heid, maar verzuimde de Am sterdamse collega's daarover volledig in te lichten. Merkwaardig genoeg blijkt het testmateriaal ondanks de afwezigheid van het fosfaatge- methyleerd DNA, toch een blokkerende werking te heb ben op het aids-virus. Het is niet duidelijk waar dat aan moet worden toegeschreven. In de stof kwam zowel natuur lijk DNA voor, als een aantal bijprodukten. Wat betreft Goudsmit wordt nu de prioriteit gelegd op het analyseren van het materiaal om er zo achter te komen wel ke stof, of welke combinatie, het remmend effect veroor zaakt. „Het kost wel anderhalf jaar om daar uit te komen". (Slot van pagina 1 volgende week vervroegd van vakantie terug voor een debat over de crisis. De ontmoeting tussen de secre taris-generaal van de Verenigde Naties, Perez de Cuellar, en de Iraakse minister van buiten landse zaken, Aziz, is 24 uur uit gesteld. De Iraakse bewindsman arriveert pas vandaag in de Jor daanse hoofdstad Amman. Pe rez de Cuellar kwam daar giste ren al aan om met Aziz eerst in formeel van gedachten te wisse len. Het was vannacht nog niet bekend wanneer Aziz in Amman zou arriveren. De VN-afgezant praat met Irak over de uitvoe ring van de resoluties, waarin de terugtrekking van het Iraakse leger uit Kuwayt wordt geëist. Over de inhoud van de resoluties mag hij van de Veiligheidsraad niet onderhandelen. De Amerikaanse president Bush verwacht weinig van de bemid delingspoging van Perez de Cuellar. Tijdens een persconfe rentie zei Bush: „Ik ben niet op timistisch, omdat deze man (Saddam Husayn) maar steeds met voorwaarden komt aanzet ten die regelrecht ingaan tegen de acties van de Verenigde Na ties". Bush raadde de Irakezen indi rect aan zich van Saddam Hu sayn te ontdoen. „Ik zou niet te leurgesteld zijn als de bevolking van Irak zou zeggen: kijk eens, deze man is het probleem. Ik heb altijd al gezegd dat wij geen pro bleem/met het Iraakse volk heb ben" De Europese Gemeenschap heeft gisteren kritiek geuit op het bezoek van de Oostenrijkse president Waldheim aan de Iraakse leider Saddam Husayn. De Europese Commissie, het be stuur van de EG, vindt dat het gedrag van Waldheim 'niet in overeenstemming is met de soli dariteit die Europa en andere landen aan de dag leggen in hun houding jegens Irak'. PZC Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur; C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar; A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Steunpunt: Boekhandel Bik ker, Walstraat 94. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst. Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-8000 Zierikzee: Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Zaterdags in Goes, Middelburg en Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, 01184-84000; 's avonds op zondag t/m vrij dag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische bood schap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openings tijden; zaterdags tot 16.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tij dens kantooruren en maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondag avond van 20.00 tot 22.00 uur: 01184-84000. Abonnementsprijzen: per kwartaal 73,80; franco per post 89,00; per maand 25,50; jaarabonnement 285,00; jaarabonnement franco per post 350,00; losse nummers maandag t/m vrij dag 1,35, zaterdag 1,75 p.st., (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 143 cent per mm; minimumprijs per advertentie 21,45; ingezon den mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,- meer. Volledige ta rieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprij zen exclusief 6 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V., Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 3