Avontuurlijke competitie voor Zeeuwen Minder agressie tegen arbiters Naar de top van het amateurvoetbal zonder geld en dure aankopen AMATEUR VOETBAL 0 Eigen kweek 696 -3 /-• Eb en vloed Betrekkelijk Overleven Agressie Als in het komende weekeinde de voetbalcompetitie weer begint, wacht de Zeeuwse amateurs een avontuurlijk seizoen. In de eerste plaats gaat de aandacht natuurlijk uit naar Serooskerke, dat in het zaterdagvoetbal het hoogste niveau, de eerste klas, heeft bereikt. Gerenommeerde ploegen komen dit seizoen naar het Walcherse dorp, zoals Barendrecht, Heerjansdam, Marken, ASWH uit Hendrik Ido Ambacht en Vitesse Delft, om er maar een aantal te noemen. Serooskerke voelt zich allerminst een favoriet voor de titel, maar denkt het in de eerste klas toch langer uit te zingen dan Hoek. Avontuurlijk is ook de tweede klas A van het zaterdagvoetbal. Zal Hoek er in slagen terug te keren naar de eerste klas? Zal Bevelanders nu wel een periodetitel veroveren? Zal Kloetinge toch een rol van betekenis spelen? Zal Aremuiden zich wonderbaarlijk herstellen? En wat zal WHS in deze klas presteren? De antwoorden liggen nog verborgen in de toekomst. In het zondagvoetbal zal vooral Middelburg met argusogen worden gevolgd. De club bruist van ambitie en wil in het voetspoor van Vlissingen oprukken naar de hoofdklas. Vooral van HVV '24 uit Hulst worden verrassende uitslagen verwacht en Goes zal zich nadrukkelijker willen presenteren dan vorig seizoen. In deze extra PZC-krant wordt aandacht besteed aan tal van facetten van het Zeeuwse amateurvoetbal en wordt vooruitgeblikt op het nieuwe seizoen. De tekst is van de PZC- sportredacteuren Joop van den Berg, Richard Thannhauser, Frits Bakker, Taco van den Velde, Edith Ramakers en Han Gommeren en van de medewerkers Koen de Vries, Peter de Jong, Eddy Bogaert, Wim Jagt, Eddy van der Hooft, Lucien Roelandt, Aector Doorns, Peter van Kouteren, Ron Roelandt en Wim de Vos. Op de valreep van het vorige seizoen slaagde Serooskerke er toch nog in te promoveren naar de hoogste klas van het landelijk zaterdagvoet bal. Het kampioenschap werd weliswaar voor de neus van de Walcherse ploeg weggekaapt door Altena uit Nieuwendijk, maar door een overwin ning op een andere pe riodekampioen, UW uit IJsselmuiden, be reikte Serooskerke toch nog de eerste klas. Het succesvolle team, compleet met enkele versterkingen, poseerde voor de molen van Se rooskerke. Staande van links naar rechts: Harry Koster, Mart van de Guchte, Stefan Hille- brand, Edward Jonge- pier (keeper), Kees-Pie- ter Geschiere, John van der Have, Reinco Ge schiere, René Geschiere, Wim Allaart, Marcel de Nijs, Hans Wattel, elftal leider Jan Wattel, trai ner Piet Puijpe en voor zitter Joop Wattel. Ge hurkt van links naar rechts: Jaap Pijnenburg (keeper). Pieter den Hol lander, Bert Riemens, Marco Jonker, Jan Gee- ne, Hans Adriaanse, Henk Wondcrgem, Christian Coppoolse, Marco Dieleman en ver zorger Co Meijers. Op de grond van links naar rechts: verzorgster Els den Hollander, Chris van Beem en Jaap Lob- bezoo Ifoto Ruben Oreel) Het wonder van Serooskerke Ti Piet Puijpe: spelers zijn bereid zich voor elkaar op te offeren foto Ruben Oreel Ook in het amateurvoetbal zijn de wonderen de wereld nog niet uit. Want soms lukt hel een club zowaar om 'op een slof en een ouwe voetbalschoen' de hoogste regionen te bereiken. En dat terwijl het tegenwoor dig eigenlijk voor onmogelijk wordt gehouden in de hoogste klas te komen zonder duchtig met de geldbuidel te rammelen om spelers van naam aan te trekken. De voorbeelden van financiële verlokkingen voor de amateurs liggen voor het opscheppen. Be stuursleden zullen het in alle toonaarden ontkennen, maar bij Middelburg' lopen voetballers rond die beter betaald worden dan sommige spelers bij Vlissin gen. De Zeeuwse profclub zou maar wat graag spits Paul Schipper weer inlijven. Zelfs Bobby Haarms van Ajax ver baasde zich er over dat 'een spe ler als die Schipper' bij de ama teurs voetbalt. Vitesse kwam zelfs informeren. Maar de Mid delburgse 'amateur' Schipper kan het zich permiteren om niet in te gaan op aanbiedingen van profclubs. En wat te denken van de verster kingen, die plotseling bij de amateurclub Dosko in Bergen op Zoom opdoken. Profclubs als Vlissingen en RBC hebben sme kend en met een vorstelijk con tract in de hand aan de deur ge staan bij de donkere Marlon van de Sande. Deze speler moest bo vendien vrijgekocht worden bij Sint Niklaas. Marlon hapte niet toe. Maar zie, nu speelt Van de Sande wel voor het tweede klas- sertje Dosko, dat zich bovendien versterkste met Edu de Schep per van Baronie, met Arjan Hel- lemons van Alliance, met John Schrauwen van Rood Wit, met Duco Bolte van 's-Gravendeel en niet te vergeten met Jurgen Hendrikx van Beek-Vooruit, topscorer in het Brabantse ama teurvoetbal. Het ambitieuze Middelburg („het AC Milan van het Zeeuwse amateurvoetbal", zoals een sup porter zei), dat-zich opmaakt voor de sprong naar de eerste klas, zal nog een hele dobber aan Dosko krijgen. En trouwens ook aan MOC '17 uit Bergen op Zoom, dat zich al net zo opmer kelijk versterkt heeft. Betalingen in het amateurvoet bal zijn van alle tijden. Maar de indruk wordt wel gewekt, dat er tegenwoordig steeds meer spon sors zorgeloos roepen: geld moet rollen, ook voor de amateurs. In die wereld van rijkelijke vergoe dingen, lijkt een club met maar weinig sponsors alle hoop op de top wel te kunnen laten varen. Maar, zoals gezegd, de wonderen zijn de wereld nog niet uit. Inder daad als een miracel heeft het bescheiden, nooit luidruchtig aan de weg timmerende Seroos kerke zowaar de top van het va derlandse amateurvoetbal be reikt. Spectaculaire 'transfers' waren in het Walcherse dorp niet te signaleren. Het succes werd bijna helemaal met eigen kweek bevochten. Het wonder is nog groter, omdat de club niet alleen over weinig fi nanciële middelen beschikt, maar bovendien bescheiden in omvang is. Veel clubs in het za terdagvoetbal - of ze nu geves tigd zijn in Noordwijk, Katwijk, Spakenburg, Kampen, Rijns burg, Alphen 'aan de Rijn of As- sen - tellen duizend of meer le den, terwijl het geen zeldzaam heid is dat die zaterdagclubs achttien, negentien of twintig seniorenelftallen hebben. In ver gelijking daarmee is Seroosker ke een kleintje: 260 leden en zes senioreneltallen. Bij de Walcher se club zul je bovendien geen ex-profspelers aantreffen, zoals wel bij verschillende andere clubs in de top van het zaterdag voetbal. Het onverwachte succes is Se rooskerke dan ook zeker niet naar het hoofd gestegen. Voor zitter Joop Wattel en trainer Piet Puijpe voelen er niets voor om hoog van de toren te blazen. Zo beseft Joop Wattel dat er in het Zeeuwse zaterdagvoetbal min of meer een eb- en vloedbe- weing te bespeuren is. Clubs als ACV uit Assen, Noordwijk, Quick Boys uit Katwijk en DOSK uit Kampen zijn min of meer vaste waarden in de hoog ste klas van het zaterdagvoet bal. In Zeeland is er sprake van stuivertje wisselen: vroeger De Meeuwen en Arnemuiden, daar na Oostkapelle en Hoek, en nu dus Serooskerke. Joop Wattel: ..We blijven optimistisch, maar we beseffen dat het over vijfjaar allemaal weer anders kan zijn". Toch geeft de 40-jarige Piet Puij pe geeft Serooskerke een aan zienlijk grotere kans om zich in de eerste klas te handhaven dan Hoek in het nabije verleden: ..Hoek werd in de eerste klas ge schoten door Remco van Kee- ken. Toen die speler wegviel, had Hoek individucel nog wel klasse, maar er was te weinig eenheid. Serooskerke is als groep veel hechter en de spelers hebben meer voor elkaar over, zijn bereid zich voor elkaar op te offeren. Ook speelt mee dat er hier rust rond het eerste elftal heerst. Hoek werd door de in breng van de sponsors erg ambi tieus en daardoor werd de druk op het elftal erg groot en ging het team krampachtig spelen. Bij ons is er natuurlijk ook de span ning, omdat we goed willen pres teren, maar die opgeschroefde druk is er niet", zo analyseert Piet Puijpe. promoveerd zijn: Altena uit Nieuwendijk, DSVP uit Pijnac- ker, Excelsior Pernis, Huizen en Serooskerke. Puijpe: „We moe ten de realiteit niet uit het oog verliezen. Afgelopen seizoen hebben we meestal redelijk ge speeld, maar grandioos voetbal was het nu ook weer niet. Nie mand mag dan ook van ons ver wachten, dat we in de eerste klas zo maar tegenstanders van de grasmat spelen. Serooskerke blijft een beperkte ploeg, die wel in staat is de huid zo duur moge lijk te verkopen. Vooral tegen de andere pas gepromoveerde ploe gen zie ik wel kansen. Vorig sei zoen hebben we drie punten van Altena gepakt: thuis wonnen we met 3-1 en uit speelden we met 0-0 gelijk." Serooskerke heeft zich ook nu niet spectaculair versterkt. De opvallendste 'nieuweling' is de talentvolle Harry Koster, die vo rig seizoen de ballen bij Veere niet al te best raakte, die blessu re-gevoelig lijkt, maar die bij Se rooskerke toch weer brandt van ambitie. Marcel de Nijs keerde terug uit Goes en voor de rest zijn er wat veelbelovende A-ju nioren bijgekomen. Puijpe: „De selectie is inderdaad niet breed en onze grootste zorg zijn de blessures. Als we blessurevrij kunnen blijven, verwacht ik dat we mee kunnen draaien." He laas heeft Serooskerke meer blessure-gevoelige toppers. Bert Riemens bijvoorbeeld, die vorig seizoen niettemin negen doel punten scoorde. En ook aan voerder Hans Wattel wil wel eens geblesseerd zijn. Maar Piet Puijpe weet ook, dat het allemaal betrekkelijk is. 'Deskundigen' voorspelden bij het begin van het vorige seizoen, dat Serooskerke misschien wel in degradatiegevaar zou komen. Er waren toen immers niet min der dan zes spelers vertrokken: Jos en Leo Kayser, Marcel de Nijs, Wim de Fouw, Arjen Lu- teijn en Chris van Beem. De werkelijkheid was echter, dat Serooskerke voortdurend mee speelde om de eerste plaats. Wel iswaar werd Altena kampioen, maar dankzij een periodetitel en een zege in een beslissingswed strijd tegen UW uit IJsselmui den bereikte de Walcherse club de eerste klas. Voorzitter Joop Wattel kan nog attenderen op een uitzonderlij ke ontwikkeling: „In 1974 speel den we nog in de tweede klas van de onderbond (de afdeling Zee land). Nu hebben we dus de eer ste klas van het landelijk zater dagvoetbal bereikt. Maar in heel die periode zijn we maar twee keer kampioen geworden: we zijn kampioen geweest van de tweede klas van de afdeling en we zijn kampioen geweest van de vierde klas landelijk. Alle an dere keren klommen we op door versterkte promoties of door van een andere periodekampioen te winnen." Serooskerke beseft dat er weer twee ploegen zullen degraderen en dat ook de derde plaats van onder nog degradatiegevaar in houdt. „Maar we zullen ons handhaven", voorspelt een opti mistische trainer Piet Puijpe, die ooit zelf in RCS speelde en die eerder trainer bij RCS, Wal cheren, Noormannen en Nieuw- dorp was. De kans om te overleven is ook groot, omdat vijf van de veertien clubs in de eerste klas B pas ge- Omdat scheidsrechters kind aan huis zijn in vele bestuurskamers, veel wed strijden (luiten en ook veel duels bezoeken (ze hebben gra tis toegang bij wedstrijden), mogen ze gerekend worden tot de best geïnformeerde insi ders in de voetbalwereld. Bo vendien zijn de meeste arbi ters zo door de wol geverfd, dat ze niet meer in sprookjes geloven. Met andere woorden: ze weten, dat er ook bij de ama teurs meer op het spel staat dan de punten alleen. De 40-jarige Jos Jobse uit Kou- dekerke, voorzitter van de scheidsrechtersvereniging Walcheren en zelf actief arbifer in de derde en tweede klas van het zaterdagvoetbal, kan dan ook signaleren: „De spannin gen in het veld zijn soms groot, omdat er ploegen zijn, die bij een overwinning een flinke pre mie tegemoet kunnen zien. Winst betekent voor sommige spelers een premie van bijvoor beeld 200 gulden. Dat maakt de belangen groter en de taak van de scheidsrechter zwaarder." Toch is het leven voor de scheidsrechter op de groene mat iets aangenamer gewor den sinds de COVS (Centrale Organisatie van Voetbal scheidsrechters) een actie voerde tegen het geweld op het veld. Vooral in het district Zuid I (waaronder Zeeland ressor teert) is duchtig aan de bel ge trokken na een serie molestge- vallen tegen de arbiters op het veld. De scheidsrechters van het district Zuid I dreigden lan ge tijd te zullen staken als ze niet meer rugdekking kregen van de clubbesturen en van de KNVB. Jos Jobse: „Er is sprake van een duidelijke verbetering. De KNVB staat inderdaad meer achter ons en vele clubbestu ren zien ook wel in, dat scheids rechter goed beschermd moet worden. Maar wat belangrijker is: ik heb de indruk, dat er ook in het veld meer geaccepteerd wordt. Nog niet zo lang geleden beleefden we een periode, dat er bijna helmaal niks van een scheidsrechter gepikt werd. Je was als scheidsrechter bij wijze van spreken voortdurend in ge vaar. Maar er is nu wat meer to lerantie. Dat hoor ik ook van collega's." Jobse verwacht, dat de disci pline onder de spelers groter zal worden en dat ze elkaar gaan corrigeren: „Neem nu het bekende 'maten-naaien': spe lers, die na een overtreding van een tegenstander met een enorm misbaar over de gras mat rollen, soms onder het sla ken van ijselijke kreten. Ze overdrijven alleen maar om die tegenstander een boeking te la ten oplopen. Ook zijn er spe lers, die veinzen, dat ze een klap of een trap van een tegen stander hebben gekregen. Vooral na al die wedstrijden van het WK op de tv, waar die beelden ook vaak te zien zijn. neemt het bij de amateurs toe. Maar ik verwacht, dat de mees te spelers dat niet meer van el kaar pikken, dat ze elkaar op den duur corrigeren en dat dit maten-naaien wel afneemt." Nu er minder ernstige molest- gevallen gesignaleerd worden neemt het aantal cursisten voor de scheidsrechterscursus- sen ook weer toe. Jos Jobse: „Dat is toch ook een gevolg van onze actie geweest." Manager Jos Jobse: molestgevallen altijd signaleren (foto John Siwabessy) Wim Jagt van de afdeling Zee land van de KNVB reageert: „We gunnen de scheidsrech- tersorganisatie graag die eer, maar er is toch op z'n minst sprake van een combinatie van factoren voor het succes van de scheidsrechterscursussen. Zo hebben we in januari bijna 4.000 brieven rond gestuurd om te attenderen op de nieuwe cur sussen. We stuurden de brieven bijvoorbeeld aan alle spelers boven de dertig jaar, aan alle scheidsrechters met het ver zoek andere kandidaten op te geven, aan alle clubbesturen. Tenslotte kwamen er 62 kandi daten. Er is overigens nog al tijd een tekort aan scheids rechtersin de afdeling Zeeland, zowel op zaterdag als op zon dag kunnen er nog zeker twin tig a dertig bij." Jos Jobse tilt er niet zo zwaar aan wie de eer voor het succes krijgt: „Zaak is wel, dat we de vinger aan de pols houden. De scheidsrechters moeten alert blijven. Een scheidsrechter moet een geval van agressie nooit afdoen met de gedachte: laat maar zitten. Het mag nooit in de doofpot. Ook verbale be dreigingen moet gesignaleerd worden. Als een speler tegen een arbiter zegt, dat hij hem na de wedstrijd wel weet te vin den, moet dat bekend worden. We hoeven geen enkele zaak op blazen, maar het moet wel ge meld worden. Alleen met harde feiten en cijfers kunnen we de KNVB en de clubbesturen blij ven alarmeren." Jos Jobse is ook wel bereid de hand in eigen boezem te ste ken: „Scheidsrechters maken zich er soms schuldig aan, dat ze echte gemene overtredingen niet bestraffen met een boe king en daarna wel een speler een boeking geven voor com mentaar op de leiding. Arbiters moeten agressie in de kiem smoren. Het is mij ook wel eens overkomen, dat ik in het begin van een wedstrijd een keiharde overtreding niet onmiddellijk met een boeking bestrafte en vervolgens de hele wedstrijd door de spelers uitgeprobeerd werd. Het maakt niet uit of een forse overtreding in de eerste minuut of in de dertigste mi nuut gemaakt wordt. Als die overtreding een boeking waard is dan moet die ook gegeven worden." Overigens beziet Jobse met ge mengde gevoelens de nieuwe regels: „Het is goed dat we nog duidelijk kunnen optreden te gen spelers, die een tegenstan der een duidelijke doelkans ontnemen met een overtre ding. Die speler kunnen we nu dus zo van het veld sturen of de overtreding nu gedaan wordt net binnen het strafschopge bied of nog bij de middenlijn. Maar de nieuwe regel voor bui tenspel (aanvaller en verdedi ger op dezelfde lijn is niet bui tenspel als er nog verdediger tussen de aanvaller en de doel lijn is) zal niet veel veranderen. Er zal altijd een discussie blij ven over buitenspel." En dan de regel, dat het tenue keurig in orde moet zijn (het hemd in de broek en geen afge zakte kousen) en dat er scheen beschermers gedragen moeten worden (de scheenbescher mers zijn overigens nog niet verplicht bij de amateurs). Job- se: „Natuurlijk moeten zowel scheidsrechters als spelers goed gekleed zijn, maar de toe passing van de echte spelregels is het belangrijkste en dan zal het mij een zorg zijn of iemand zijn hemd niet in de broek draagt."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 27