EEN ALTERNATIEF VOOR DE DOORZONWONING vrijdagkrant de vrij(e)dagkrant 21 meubelprijzen 21 hiswa 23 vetvervanger 23 zachtfruit 25 fort PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ambitieus eenwording badkamer hooggespannen bourgondisch tijdens de internationale meubel beurs in utrecht zijn de jaarlijkse meubelprijzen toegekend, bij de jonge ontwerpers ging een onder scheiding van het ontwerp hit the road de jaarlijkse hiswa te water biedt veel ruimte aan de grotere plezier jachten de nederlander eet te vetdusfabri- kanten zijn op zoek naar de ultieme vetvervanger ooit werd zachtfruit als veroorza ker van de pest gezien, nu eten we met graagte de zomerse vruchten fort ellewout geeft onderdak aan vijf kunstenaars; het overzicht van de exposities in de omgeving en het programma van de biosopen Niets zo Nederlands als een Nederlandse nieuwbouwwijk. Rijen doorzonwoningen, keurig gebouwd volgens de geldende voorschriften. Al naar gelang het inkomen van de bewoners wordt een tuintje vóór en een tuintje achter aangelegd. De badkamer bevindt zich midden in het huis en heeft geen ramen. De hal is klein en bedoeld om jassen neer te hangen. De vensterbanken zijn als het ware gebouwd voor begonia's. Zonder twijfel zullen dit soort wijken nog jaren uit de grond worden gestampt. Maar er wordt gewerkt aan een alternatief. In oktober begint de stichting EuroPan een tweede prijsvraag voor jonge Europese architecten. Ook in Nederland kan dat heel andere woonwijken gaan opleveren dan we gewend zijn. Wellicht krijgen de badkamers straks zelfs ramen. Het is geen toeval dat de afgelopen jaren de nieuwbouwwijken in Nederland er steeds meer hetzelfde zijn gaan uitzien. Woningbouwverenigingen, gemeenten en projectontwikkelaars kiezen graag voor het bekende clubje architecten. Op zich is dat geen reden voor kritiek. Integendeel. Het werkt snel, gemakkelijk en iedereen weet precies waar hij aan toe is. En het is verklaarbaar. „Jarenlang stond in Den Haag de woningnood bovenaan. Voor het ministerie van volkshuisvesting golden alleen de grote aantallen. Gebouwd moest er worden. Kwantiteit ging boven kwaliteit", zegt Jacqueline Tellinga, projectleider EuroPan Nederland en medewerkster van het Research Instituut Gebouwde Omgeving, RIGO, in Amsterdam. In Frankrijk begon begin jaren zeventig wat te veranderen. In 1971 zette de Franse overheid het ambitieuze Programme d'Architecture Nouvelle, kortweg PAN, op. Er kwamen manifestaties en symposia waarop ideeën konden worden uitgewisseld over vernieuwende architectuur en stedebouw. De meest opvallende activiteit van PAN was echter het opzetten van een jaarlijkse ideeënprijsvraag voor jonge architecten. In tegenstelling tot de enkele schuchtere poging in Nederland om prijsvragen voor architecten op te zetten, is die prijsvraag-opzet vanaf het begin een groot succes. Dat heeft vooral te maken met het feit dat de winnaars ook daadwerkelijk in de gelegenheid worden gesteld hun experimentele projecten uit te voeren. PAN is ook na de prijsuitreiking bereid om zich in te zetten voor de winnaar en zal niet rusten voordat de betreffende gemeente toestemming geeft voor de bouw. Jacqueline Tellinga noemt als voorbeelden van het succes de namen van Christian de Portzamparc en Jean Nouvel. Tegenwoordig kent bijna iedere Fransman hun opvallende creaties (zoals sommige kleurrijke woonwijken in de voorsteden van Parijs), maar die villes nouvelles hadden waarschijnlijk niet de huidige vormgeving gekregen als De Portzamparc en Nouvel niet in de jaren zeventig de PAN- prijsvraag hadden gewonnen. Het mag tekenend heten voor de Franse kijk op architectuur dat ze toen PAN in eigen land eenmaal aansloeg, het succes niet tot Frankrijk alleen wilden beperken. Tellinga: ,,In 1987 heeft minister Mehaignerie, zeg europees foto Wim Riemens) maar de Franse minister van volkshuisvesting, voorgesteld om eens te kijken of PAN geen Europees project kon worden. Dat paste natuurlijk prima in de idee van de Europese eenwording in 1992." De Franse architecte Siez Ramondt, van oorsprong Nederlandse, hoorde van de plannen voor EuroPan en stelde de afdeling Bouwkunst van het ministerie van wvc op de hoogte. Tellinga: „Daar heeft men dat direct opgepakt. Er werd een bedrag beschikbaar gesteld en Nederland ging ook meedoen. Augustus 1988 werd het RIGO gevraagd de prijsvraag te organiseren." Nederland was (net als Italië, Oostenrijk, Zwitserland, Spanje, Griekenland, West- Duitsland en - uiteraard - Frankrijk) meteen bij de eerste EuroPan prijsvraag volwaardig deelnemer. In Den Haag, Arnhem en Amsterdam-Noord, alle drie plaatsen met een enthousiaste wethouder ruimtelijke ordening of volkshuisvesting, werden locaties beschikbaar gesteld die voor Nederlandse maar ook voor buitenlandse architecten interessant genoeg waren om zich voor in te schrijven. Akzo en het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten gaven zich op als sponsors. Het mag opmerkelijk heten dat de deelname van jonge Nederlandse architecten, ook voor buitenlandse projecten, direct groot was. Uiteindelijk stuurden in de deelnemende landen meer dan 825 architecten-teams, waaronder 100 Nederlandse teams, een ontwerp in voor de locatie van hun keuze. En hoewel veel Nederlandse architecten een project voor een van de drie locaties in eigen land indiende, aarzelde een aantal van hen niet om voor een buitenlandse locatie aan het werk te gaan. Zo ontwierp de Utrechtse architect Hans Sluymer een groot stadsvernieuwingscomplex voor de Griekse hoofdstad Athene. Hij viel prompt in de prijzen. Hoewel elke architect vrije keus bij de locatie wordt gelaten, benadrukt Tellinga dat het doel van EuroPan „een internationale ideeën- uitwisseling" is. Zo komen immers de meest opmerkelijke projecten tot stand; een architectonisch antwoord op de Europese eenwording. Of, nog symbolischer: bouwen aan een alternatief Europees huis. Als iets grensoverschrijdend is, is het wel cultuur en EuroPan helpt wat dat betreft een handje. „Om een voorbeeld te noemen: Zuideuropeanen besteden heel veel aandacht aan de badkamer, terwijl wij Nederlanders het liefst baden in een afgesloten kamertje zonder ramen. Zuideuropeanen plaatsen het bad midden in de kamer. Ze proberen bovendien die kamer zo aan te leggen dat je zittend in het bad kunt uitkijken over de stad", aldus Tellinga. „Een ander voorbeeld is de aanleg van pleinen. In Nederland weten we niet precies wat we daarmee aan moeten. Vaak wordt niet eens een plein in het plan opgenomen. In Zuid-Europa heeft een plein juist een duidelijke functie. Het wordt traditiegetrouw echt ingevuld. Dat heeft natuurlijk ook met temperatuur te maken, waardoor het buitenleven veel groter is. Maar ze besteden er wel meer aandacht aan." Juist omdat de eerste EuroPan-prijsvraag al tot een opmerkelijke uitwisseling van ideeën in Europa heeft geleid, zijn de verwachtingen hooggespannen voor de tweede EuroPan die 15 oktober aanvangt met een grote manifestatie. Aan de hoeveelheid deelnemers zal het in ieder geval niet liggen. Vrijwel alle Europese landen, ook in wat ooit het Oostblok heette, hebben zich bereid getoond 'hun' architecten in te lichten over de prijsvraag. Dit keer kunnen de architecten inschrijven op 75 locaties, waaronder een paar zeer opmerkelijke. Tellinga noemt met name de locatie 'De Muur' in Duitsland (dat voor het gemak maar vast als één land deelneemt) en twee locaties aan weerszijden van de Italiaans/ Joegoslavische grens die op elkaar aansluiten. Toch zal het de deelnemers aan de prijsvraag bepaald niet gemakkelijk worden gemaakt. Voor het eerst is dit keer voor een duidelijk thema gekozen. Het onderwerp is 'wonen in de stad, revitalisering van stedelijke locaties'. In gewoon Nederlands: er moet een woningbouwproject worden onderworpen voor een stadswijk die de laatste jaren in verval is geraakt. Bovendien moet dat project ervoor zorgen dat het betreffende gedeelte van de stad verandert van een dooie boel in een levendige woonwijk. In Nederland wordt gebouwd op vier nieuwe locaties in Apeldoorn, Breda, Zaanstad en Nijmegen. Apeldoorn biedt een gebied aan, dichtbij het centrum aan het Apeldoorns Kanaal met de prettige naam Welgelegen. Nijmegen stelt de locatie De Hessenberg beschikbaar in de historische binnenstad op de plaats waar nu nog de drukkerij van dagblad De Gelderlander is gevestigd. Breda ('Bourgondisch knooppunt tussen de Randstad en de Vlaamse agglomeratie Antwerpen-Brussel' schrijft de gemeente wervend) komt met de locatie Steenakker tussen het centrum en een nieuwbouwwijk. Zaanstad tenslotte heeft de locatie Zaanwerf opengesteld voor de prijsvraag, op een steenworp afstand van het drukke centrum van Zaandam en direct aan de rivier de Zaan. Wat Tellinga betreft ligt een Europa in het verschiet, waarin de vernieuwende woningbouw- architectuur meer aandacht krijgt. „Natuurlijk, de grote bouwstromen blijven altijd bestaan uit de bekende nieuwbouwwijken. Maar er komt wel meer ruimte voor experimentele architectuur, hoop ik." Dat daarbij typisch Europese thema's voor volgende prijsvragen voor de hand liggen, staat buiten kijf. Zo lijkt het Tellinga aantrekkelijk om volgende keer „iets te doen met de relatie tussen milieu en woningbouw." Maar voor al geldt dat het centrale secretariaat van de stichting EuroPan moet worden overgenomen door de EG. Het is immers op z'n zachtst gezegd merkwaardig dat de centrale organisatie van EuroPan nog steeds een zaak is van de Franse overheid en de deelnemende landen. Dat is merkwaardig, omdat juist in de architectuur sprake blijkt te zijn van 'Europees idealisme'. De kans is zelfs groot dat dit idealisme al voor het roemruchte jaar 1992 is omgezet in een aantal woningbouwprojecten. Het project van de Utrechter Hans Sluymer in Athene zit daar echter niet bij. Dat is niet omdat de Grieken niet willen, maar omdat ze geen geld hebben om het uit te voeren. Wellicht dat de EG redding kan bieden en tegelijk de conclusie kan trekken dat met EuroPan, in'tegenstelling tot veel andere beleidsgebieden, een opmerkelijk stukje Europese eenwording aan de gang is. Zeg maar: een Europees alternatief voor de doorzonwoning. JEROEN DIRKS ■.V.VA«'>»>»K«y<*>V.VAVAV. redactie PZC-bijlagen advertentie en Vlissingen Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. 01184-84000 Middelburg Markt 51 4331 LK Middelburg Tel. 01180-81000 Goes Grote Markt 2 4461 AJ Goes Tel. 01100-31800 Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. 01184-84000 administratie Ter neuzen Nieuwstraat 22 4531 CW Temeuzen Tel. 01150-94457 Hulst Steenstraat 6 4561 AS Hulst Tel. 01140-14058 Zierikzee Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee Tel. 01110-15380 opening kantoren Van maandag t/m vrijdag van 08.00 tot 17.00 uur. nederland.se meubelprijzen i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 19