Topjaar bewijst behoefte aan zwembad Uitspraak van voorzitter horeca Sluis valt verkeerd Eric Brandts bespeelt interieur watertoren Raad van State wijst dwangsom Middelburg af SGP'ers bezoeken Schouwen-Duiveland Ton extra voor reconstructie Haven Aardenburg CDA en RPCU Vlissingen tegen motie Aantal bewoners Vijvervreugd wegens brandje geëvacueerd Valkenisse wil behoud van halve werkweek wethouders Sluiskil in de ban van de Gildefeesten Reizende expo schilderijen in Strandhotel Campings Bewoners Damplein: vreemde draai Raad accepteert homo-huwelijk VLISSINGEN - De Vlissingse ambtenaar van de burgerlijke stand die bereid is om een hu welijk te sluiten tussen twee partners van gelijke sekse, weet zich verzekerd van de steun van de gemeenteraad van Vlissin gen, mocht de officier van justi tie de verbintenis als onwettig beschouwen en naar de recht bank brengen. Dat werd beslo ten in de raadsvergadering don derdag. Naar aanleiding van een brief die het Vlaardingse paar Gerard Kuipers en Frans Stello stuur den aan onder meer de gemeen te Vlissingen over de mogelijk heid van een homo-huwelijk, diende PvdA-raadslid Th. Post namens de fracties PvdA, VVD en D66 een motie in. Daarin be pleitten de partijen gelijke rech ten en plichten voor samenwo nenden van gelijke kunne als voor gehuwden. De wet is ondui delijk op het punt van een wette lijke verbintenis tussen partners MIDDELBURG - Een kort stondige brand in het centrum voor geestelijk gehandicapten zorg Vijvervreugd in Middel burg heeft donderdagavond een kamer in paviljoen Sleutel bloem grotendeels verwoest. Alle bewoners van het pavil joen zijn vanwege de grote rookontwikkeling geëva cueerd. Een aantal kon later op de avond weer naar het eigen verblijf terugkeren. Het vuur ontstond door toedoen van de bewoner van de kamer. Hij stak eigenhandig de gordij nen in brand waarna ook zijn bed vlam vatte. De brandweer Middelburg werd om 22.11 uur gealarmeerd en was vijf minuten later ter plaatse met drie voer tuigen. Het vuur was toen al ge blust dankzij snel ingrijpen door het personeel van Vijvervreugd. Twee brandweerwagens keer den onverrichterzake terug naai de kazerne. Eén bleef achter om het door het personeel gebruikte bluswater met speciale appara tuur te verwijderen. De omvang van de schade was donderdag avond bij de brandweer Middel burg nog niet bekend. van gelijke sexe. Gezien het an ti-discriminatie- en emancipa tiebeleid van de gemeente moet zo'n verzoek als van het Vlaar dingse paar kunnen worden ge honoreerd, stelt de motie. Omdat zo'n principebesluit uit Vlissingen op zich weinig in vloed heeft op de landelijke wet geving, stelde burgemeester J. C. Th. van der Doef voor om, daar de motie naar het kabinet en het parlement in Den Haag gestuurd wordt, in het stuk aan te dringen op een verandering in de wet die zo'n huwelijk expli ciet mogelijk maakt. De motie werd met aanvulling na hoofdelijke stemming aange nomen door een raadsmeerder- heid van zeventien voor en ne gen stemmen tegen. De tegen stemmers waren het CDA en de RPCU. De fractievoorzitter van de RPCU, C.J. van der Weele ver klaarde dat de bijbel en het wet boek duidelijk waren wat betreft een verbintenis tussen gelijke seksen. „Er zijn onder de raads leden die deze motie hebben in gebracht enkelen die begin dit jaar tijdens de installatie van de raad de eed hebben afgelegd. Zij zouden zich moeten herinneren wat hun geloof leert," protes teerde hij. WD-fractievoorzitter P. Plas vroeg Van der Weele om respect voor de wijze waarop ieder zijn geloof beleeft. „Voor u is het ge- schikken over een meetlat waar tegen hij het christelijk gehalte van de collega-raadsleden kan afmeten' en beëindigde de dis cussie. loof een leidraad, voor een ander is het een richtlijn." Burgemees ter Van der Doef maakte ernstig bezwaar tegen de suggestie dat het RPCU-raadslid zou 'be- KOEWACHT - Het zwembad in Koewacht heeft z'n vorig jaar gevestigde record geëvenaard. Donderdagmiddag meldde de vijftigduizendste bezoeker, de negenjarige Mariska Verdur men uit Koewacht, zich aan de kassa van het bad aan de Ber- laersstraat. Met nog ruim één week voor de boeg in dit zwem- seizoen, zal het oude record dan ook met gemak sneuvelen. Kassier W. Elegeert spreekt van een topjaar. „Zo'n hoog aantal bezoekers hebben we in de twin tig jaar dat ik hier zit nog nooit gehaald. Ook financieel is het een piekperiode in het bestaan van het bad." Dit betekent echter niet auto matisch dat het Koewachtse zwembad is gered van de drei gende slopershamer. Alle baden die na november 1994 niet vol doen aan de dan geldende nieu we wet hygiëne en veiligheid zwembaden, moeten sluiten. Een ambtelijke werkgroep van de gemeente Axel bestudeert momenteel diverse opties voor het behoud van het zwembad. „Het is in ieder geval duidelijk dat er in Koewacht behoefte is aan een zwembad", aldus wet houder A. M. G. van Waes na af loop van de huldiging van de vijftigduizendste bezoeker. „We streven er dan ook naar om het bad in de toekomst open te hou den. Maar die behoefte moet worden afgewogen tegen de fi nanciële consequenties die daarmee gepaard gaan. Dat geldt ook voor het zwembad in Axel. Aanpassingen aan de bei de baden voor november 1994 vergen minimaal een investe ring van één miljoen gulden. En dat is hoogstwaarschijnlijk nog te weinig. De wethouder beklemtoont dat een hoog bezoekersaantal bij lange na niet afdoende is om de huidige exploitatietekorten van de zwembaden te dekken. Bo SLUIS - Burgemeester M. L. Everaers van Sluis is zeer ver bolgen over de uitspraken van horecavoorzitter C. Heyneman aangaande de gemeentelijke medewerking met betrekking tot de Breugheliaanse maaltijd. In een krante-interview ver weet Heyneman het Sluisse col lege gebrek aan medewerking, met als gevolg dat de horeca- vereniging zich genoodzaakt zag af te haken. Een Sluisse horeca-ondernemer en het Instituut voor de Voeding uit Brugge verzorgen nu de Breugheliaanse maaltijd die on derdeel uitmaakt van het histo rische weekeinde op 15 en 16 sep tember. Tijdens de raadsverga dering donderdagavond gaf Everaers op een vraag van de PvdA'er J. F. A. T. Boogaard zijn visie op Heynemans aantijgin gen. De Sluisse burgemeester benadrukte met klem dat het college al zijn afspraken was na gekomen, maar dat het bij de ho- recavereniging ontbrak aan me dewerking. „Dat verhaal van Heyneman raakt kant noch wal", zo betoogde Everaers. De Sluisse burgemeester had het liefst gezien dat de horecaver- eniging de organisatie op zich KOUDEKERKE - Het college van b en w van Valkenisse wil gedeputeerde staten opnieuw vragen de beide wethouders in te schalen op een halve werk week. De wethouders van Val kenisse hebben vanaf 1986 ieder een halve baan. Formeel zou de gemeente op grond van het inwonertal maar twee wethouders voor veertig procent van een volledige werk week mogen hebben. Valkenisse heeft in 1986 echter kunnen aan tonen dat de wethouders het zo druk hebben, dat ze zeker een halve werkweek voor de ge meente in touw zijn. De tijdelijke regeling loopt dit jaar af. Het college meent dat het werk van de wethouders niet minder is geworden en wil daar om opnieuw toestemming vra gen de twee wethouders, I. Ovaa en A. Lampert, een halve baan toe te kennen. De commissie be stuurszaken bespreekt de kwes tie dinsdag. De vergadering be gint om 19.30 uur in het gemeen tehuis. had genomen. „Het zou een prachtige promotie voor Sluis zijn geweest." Wethouder J. J. du Fossé (vvd) noemde het optreden van de Sluisse horecavoorzitter een 'af leidingsmanoeuvre'. Hij vroeg zich af of Heyneman nog wel re presentatief is voor de gezamen lijke horeca. „Hij bewijst Sluis geen dienst." Zonder noemenswaardige dis cussie ging de raad van Sluis ak koord met de collegevoorstellen om twee boerderijcampings in Retranchement toestemming te geven het aantal plaatsen uit te breiden. Het gaat om een nieuw kampeerterrein aan de Streng- weg en de uitbreiding van een terrein aan de Wachtsluis. Al leen de PvdA'er Boogaard stem de tegen. Het VVD-raadslid mevrouw C. van de Vijver-Claerhoud stelde het crossen met brommers in het Zwin aan de orde. Volgens bur gemeester Everaers zijn er geen aanwijzingen dat dit op dit mo ment gebeurt. De politie houdt in de zaak in de gaten, zo vere- kerde hij de VVD-woordvoerder. De Sluisse raad kon zich vereni gen met het voorstel om de kin deropvang in Oostburg te con centreren. Een eigen dependan ce is op dit moment financieel onhaalbaar. Wethouder A. I. Oosterling sloot donderdag avond niet uit dat in de toe komst daar wellicht verande ring in komt. Dit hangt nauw sa men met de behoefte. De D66'er H. J. Masclee verbaasde zich er over dat de raad zich moest uit spreken over het verlenen van een garantiesubsidie voor een biljarttoernooi (van TMW), ter wijl dat reeds achter de rug is. Burgemeester Everaers zei dat dit te maken had met de vakan tie. Overigens stemde Masclee, net zoals de andere raadsleden, voor het voorstel. De zeldzame muurplan ten op de Stenen Beer in Sluis bleken don derdagavond ook de raad bezig te houden. Wethouder Du Fossé zegde toe dat gepoogd wordt om zoveel mogelijk planten te be houden. Hij liet doorschemeren dat de kosten van de reddings operatie niet de pan uit mogen rijzen. J. W. Vermeulen maakte gebruik van het spreekrecht om de raad te wijzen op het mogelijk ver dwijnen van de Franse zenders uit het kabeltelevisie-aanbod. Dit zou voor menig inwoner van Sluis betreurd worden, zo meen de hij. Leon Riekwel, Eric Brandts en het spiegelproject {foto Ruben OreelI OOST-SOUBURG - De water toren in Oost-Souburg is van af zaterdag ruim een maand van Eric Brandts. De Vlis- singse beeldend kunstenaar verandert de vier bouwlagen van het industriële monu ment langs rijksweg 58 volle dig. Met 999 spiegels op roze wanden. Met ultra violet licht. Kortom, op de hem ver trouwde wijze. Toch is de Souburgse waterto ren iets nieuws. Hij heeft nog niet eerder zo'n grote binnen ruimte kunnen bespelen. Het kostte hem geen moeite. „Mijn geluk is", zegt Brandts, „dat ik meteen voor de geest kan ha len wat in een omgeving of ruimte mogelijk is." Geld is vaak een beletsel, maar de Culturele Raad Vlissingen zorgde voor een ruim bemeten budget. „We hoeven niet op een spijker of een schroef te kijken." Voor de Vlissinger is dat een noodzaak. Hij heeft veel mate riaal nodig. De 999 spiegels zijn voorzien van bizarre lij sten. Ze hangen op de eerste verdieping tegen roze nylon doeken die de wanden hele maal bedekken. De voor de watertoren zo karakteristieke verticale raampartijen zijn in die installatie opgenomen. Ze zijn op de tweede en derde eta ge ingepakt. Het ultraviolet licht komt zo tot zijn recht, sa men met kronkelende gele slangen en bewegende bollen. Brandts balanceert met zijn installaties op een grensge bied in de kunst, vindt de Cul turele Raad Vlissingen. Van daar dat hij is uitgekozen voor de zomerexpositie-reeks Grensgebieden. Twee Ant werpse collega's gingen hem in Oost-Souburg voor. Werk van de Belg Philippe Tonnard is de hele maand september nog te zien in het voormalige PZC-gebouw in de Vlissingse binnenstad. Dit pand is een tij delijke expositieruimte; de watertoren moet een perma nente worden. De drie Vlissingse beeldend kunstenaars Bob Pingen, Gui- do Eckhardt èn Eric Brandts uitten vorig jaar felle kritiek op het kunstbeleid. De vesti ging van een centrum voor moderne beeldende kunst in de watertoren maakt daar on derdeel vanuit. „Ik ben daar nooit tegen geweest", zegt Brandts, „maar pleit ervoor dat de gemeente Vlissingen iets voor de eigen mensen doet. En dat gebeurt. In het Stedelijk Museum is de ten toonstelling De Collectie Ge groepeerd, waaraan alleen Vlissingers meewerken. Het punt blijft: de gemeente moet er geld voor over hebben. Voor niets gaat de zon op." Ook Leon Riekwel, functiona ris van de Culturele Raad Vlis singen, beseft dat. Hij heeft een plan klaar voor de water toren. Een centrum voor he dendaagse beeldende kunst moet het hart gaan vormen. De watertoren krijgt ook iets van zijn geschiedenis terug door de geplande inrichting van een expositie over water torenarchitectuur op de bega ne grond. De ligging aan de en tree van Vlissingen kan wor den uitgebuit door een info centrum over Vlissingen te maken op de bovenste etage, met uitzicht. Riekwel merkt op dat dit het maximale voor stel is. Naar zijn idee moet mi nimaal de toegankelijkheid worden verbeterd. De stijle trappen sluiten mooi aan bij de door Brandts geschapen wereld, maar comfortabel zijn ze niet. DEN HAAG/MIDDELBURG - De Raad van State heeft don derdag het verzoek van omwo nenden van het Damplein om een dwangsom op te leggen aan de gemeente Middelburg afge wezen. Staatsraad dr G. Verin- ga, voorzitter van de afdeling voor geschillen van bestuur, oordeelde dat een eventuele dwangsom niet het college van b en w maar de vergunninghou ders zou moeten treffen. De groep Middelburgers vroeg de Raad om een dwangsom om de gemeente te dwingen tot een beter toezicht op naleving van de sluitingstijden van de disco theken Meccano en Rio en de ca fés Oldies en de Bloesbak aan het Damplein. Begin dit jaar be paalde staatsraad Veringa in een voorlopige voorziening dat de sluitingstijden van de cafés in de weekeinden van 05.00 uur te rug naar 02.00 uur moesten. De woordvoerder van de acht bewoners, ir W. J. Akkerman, vindt dat de staatsraad een vreemde draai heeft gegeven aan artikel 111 in zijn uitspraak. „Dat artikel stelt: de voorzitter kan een dwangsom opleggen in dien een overheidsorgaan niet of niet volledig gevolg geeft aan de voorlopige voorziening. Hoe hij dan leest dat de dwangsom aan de vergunninghouders - de kroegbazen - moet worden op gelegd en niet aan de verweerder - de gemeente Middelburg - is ons een raadsel. Wij lezen erin dat de gemeente actie moet on dernemen. Wij zeggen dat de ge meente dat nalaat." Akkerman zegt wel een vermoe den te hebben dat de recent ver schenen nota Horeca- en Re- creatielawaai van de gemeente Middelburg door de voorzitter is beschouwd als zo'n 'actie'. De acht bewoners van het Dam plein gaan eerst overleggen wat hen te doen staat met de uit spraak. „De gemeente spreekt in die nota de intentie uit om hin der van horeca in woongebieden aan te pakken. Wij willen weten wat de gemeente gaat doen. We hadden liever een stok achter de deur gehad in de vorm van een dwangsom. Ik heb erg weinig vertrouwen in de gemeente." Mariska Verdurmen, omringd door mede-zwemmertjes, werd als 50.000ste bezoeker van het zwembad in Koewacht door wethouder Van Waes verrast op een zwemabonnement voor het volgend seizoen, een boekje over oud-Koewacht en een zonnig bosje bloemen foto Camile Schelstraete vendien is de verwachting dat dit tekort de komende jaren nog fors zal toenemen. Van Waes: „Het verlies mag na tuurlijk niet te hoog oplopen. We moeten daarom nog bekijken of de gemeente het er financieel voor over heeft om de beide ba den open te houden. Volgend jaar valt de beslissing." Een mo gelijke optie die sluiting van het bad in Koewacht kan tegengaan is volgens de wethouder verkoop aan een particuliere instelling. NIEUWERKERK - Eerste- en tweede-kamerleden van de Staatkundig Gereformeerde Partij brengen vrijdag 5 okto ber een werkbezoek aan de ge meenten Zierikzee, Wester- schouwen, Duiveland en Mid- denschouwen. Het programma van de tweede-kamerleden B. J. van der Vlies, J. T. van den Berg en C. N. van Dis en van senator H. G. Barendrecht is nog niet bekend. Burgemeester A. Bergshoeff van Duiveland kondigde donder dagavond tijdens de gemeente raadsvergadering aan, met de heren in elk geval het rapport over het basisonderwijs te be spreken waarin wordt voorge steld de opheffingsnorm voor scholen bij 250 leerlingen te leg gen. Bergshoeff zei dit naar aanlei ding van een vraag van het CDA-raadslid M. A. Klaassen- Meijer. Zij drong er bij het colle ge op aan, 'hogere instanties' te laten weten dat het voorstel van de projectgroep destastreuze ge volgen heeft voor Duiveland: er zou slechts één openbare school in de hele gemeente overblijven. Wethouder C. W. Flikweert (SGP/RPF) vond het nog geen tijd voor actie, omdat het nog maar om plannen gaat. Berg shoeff zwakte de zaak nog verder af door te stellen dat het niet eens om plannen, maar om een rapport gaat. Dat bleek hij even wel belangrijk genoeg te vinden om het te bespreken met de Haagse SGP-politici. AARDENBURG - Met de hak ken over de sloot, zes tegen vijf stemmen, werd donderdag avond tijdens de raadsvergade ring in Aardenburg het voorstel van het college om een aanvul lend krediet van ruim honderd duizend gulden te verstrekken voor rconstructiewerkzaamhe- den aan de Haven over de streep getrokken. SLUISKIL - Sinds donderdag avond is de bevolking van Sluiskil weer volledig in de ban van de Gildefeesten. Het feest, dat dit jaar voor de tiende keer wordt gehouden, werd om 19.00 uur geopend door burgemeester drs R. C. E. Barbé van Terneu- zen. In zijn openingswoord zei Barbé blij te zijn met het in groten geta le opgekomen publiek. „Weer eens blijkt dat Sluiskil een groot hart bezit, wat wel degelij k blij kt te kloppen. Wat eens begon als een flauwekulletje is uitgegroeid tot een geweldig groot feest in en voor een dorp met gemeen schapszin." Om de waardering van de gemeente voor de organi satoren en medewerkers te to nen overhandigde hij voorzitter J. de Witte een tinnen bord met daarop het gemeentewapen van Terneuzen, waarna hij de Gilde feesten voor geopend verklaar de. Honderden schoolkinderen lieten daarop een ballon de lucht in en ieder keek uit naar de re cordpoging '250 mensen in één bus'. Uiteindelijk gingen er 246 personen in de bus, een geslaag de recordpoging dus. Na de stunt stroomde het pu bliek de tent in waar de combi- beurs intussen was begonnen en waar later op de avond een mo deshow werd gehouden. Vandaag, vrijdag, staat de mid dag in het teken van een soort spelmiddag met originele zes kampspelen voor de jeugd van de basisscholen. De beurs is ge opend van 19.00 tot 22.00 uur en vanavond treden de Yankee Doodle Session op met diverse Sluiskilse artiesten. Om 19.00 uur gaat ook de cofa-trimloop van start en voor de ouderen tre den vanmiddag Piet Brakman en Piet van Puyvelde op. Zaterdag is weer de combi-beurs geopend, zijn er pétanque-wed- strijden en is er een gastoptre den van Rocco Granata. De Gil defeesten worden zondag afge sloten met een avondvullend op treden van Peter Koelewijn en zijn Rockets. Vooral van de kant van de oppo sitie Lijst Rammelaere, PvdA, VVD en D66 had het college het zwaar te verduren. Het aanvul lend krediet bleek noodzakelijk nadat na de hoorzitting het ge meentebestuur besloot om de wensen van de bewoners van de Haven te honoreren zoals onder meer het kappen en aanplanten van bomen, parkeervoorzienin gen, voorlichting en bewegwijze ring. Een heet hangijzer in de gelede ren van de oppositie - waarvan het voortouw vaak werd geno men door de D66'er W. West- phaal - bleek de susidiëring van de Kikkerrally voor oldtimer motoren door het Evenementen comité. Het Evenementencomi té besloot om 350 gulden subsi die te verstrekken uit de evene- mentenpot en dat was tegen het zere been van de oppositie. Raadslid Westphaal, gesteund door mevrouw A. Keijmel-Cam- bier (PvdA), E. Rammelaere en P. van Belleghem (Lijst Ramme laere) gingen van het standpunt uit dat het Evenementencomité, dat voor honderd procent gesub sidieerd wordt door de gemeen te, op de stoel van de raad was gaan zitten door buiten de raad om de subsidie te verstrekken. Mevrouw G. van Westrienen (CDA) reageerde daarop met de mededeling dat naar haar in zicht verenigingen en instanties hun eigen zelfstandige inbreng mochten hebben op de hen toe gekende gelden. Het voorstel van de heer West phaal om de kabelexploitant Ze- katel te verzoeken voorlich tingsavonden in alle kernen van de gemeente te houden alvorens over te gaan tot het aanleggen van de kabeltelevisie werd ano niem ondersteund door het col lege en de raad. VLISSINGEN - De reizende kunstgalerie Artoprent houdt zondag 9 september een ten toonstelling van olieverfschilde rijen in het Strandhotel aan de Boulevard Evertsen in Vlissin gen. De werken zijn gemaakt door jonge kunstenaars uit Europa en Azië. Hun stijlen lopen uiteen van klassiek en romantisch tot modern, van figuratief tot ab stract. De schilderijen verbeel den landschappen, zeegezich ten, stillevens en abstracte kleu- rencomposities. De expositie is volgende week zondag van 10.00 tot 17.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 12