PZC Reünie van oud-strijders Nieuw-Guinea in Oirschot Proef 'bewaking' huizen succes in beeld Landbouwschap wil onderzoek naar zoet Veer se Meer Saneren we de vissers, of de scholeksters? Constantin Guys is N ederlands-F ranse 'trait-d'union' provincie Preventie-project 10 Prinses Margriet opende theater in Bergen op Zoom VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1990 Opening Festival Zws-Vlaanderen Veel Zeeuwen ontbreken nog Gedeputeerde opent Hulster sport medisch adviescentrum Hof veroordeelt Joegoslaaf voor reeks inbraken Extra oog Sociale controle Staatsraad over kokkelbesluit: Uitzondering Miljoenenschade Echtgenote Franse ambassadeur Kerk De Maagd nu schouwburg BERGEN OP ZOOM - Wereld lijke en geestelijke macht ont moetten elkaar donderdag in Bergen op Zoom. Mgr H. Ernst, bisschop van Breda, woonde de officiële opening bij van stads schouwburg De Maagd die prin ses Margriet verrichtte. De kerk is thans theater. „Een juweeltje in de stad", oordeelde K. van der Steenhoven, plaatsvervan gend secretaris-generaal op het ministerie van WVC. Na een discussie van dertig jaar in de Bergse gemeenteraad en een verbouwingsperiode van 19 maanden bezit de stad een prachtige schouwburg. Prinses Margriet onthulde een plaquet te waarop in het kort de geschie denis van het monumentale pand staat vermeld: van 1829 tot 1987 in gebruik als rooms-katho- lieke kerk, op 30 augustus 1990 geopend als theater. Door het behoud van de meeste pilaren, gebrandschilderde ramen en schilderingen boven het vroege re altaar ademt het pand nog de sfeer van het voormalige gods huis. Tegelijkertijd is het een mooie schouwburg met een goe de akoestiek, waarvan het pu bliek bij het optreden van Hor tus Musicus Religiosus getuige mocht zijn. „De plaats, in het verleden al bestemd voor de ont moeting, ook tussen mensen, blijft deze functie houden", sprak burgemeester drs P. Ze venbergen van Bergen op Zoom. HULST - Het festival van Zeeuwsch-Vlaanderen gaat op donderdag 13 september offi cieel van start in Hulst. Het CDA-Tweede Kamerlid drs M. Beinema verricht de opening om 20.00 uur in de burgerzaal van het Hulster stadhuis. Een uur later verzorgt het orkest van de Opera van Vlaanderen het openingsconcert van de cul turele manifestatie in de Willi- brordus-basiliek van de Rey- naertstad. Om 23.00 uur volgt een receptie voor genodigden in het stadhuis. Minister H. d'Ancona van WVC moest wegens een ingelast mi- nisterberaad verstek laten gaan. Van der Steenhoven vertegen woordigde haar. Hij prees zich gelukkig met de oplossing die Bergen op Zoom heeft gevonden voor het niet meer in gebruik zijnde gebedshuis. „De ontkerkelijking in Neder land gaat door, maar gelukkig is dat niet het geval met de ontker- king. Hier staat een perfect voor beeld van herbestemming van een oud godshuis, waarbij de ou de vormen vloeiend overgaan in de nieuwe", zei Van der Steenho ven. De architect ir O. Greiner hield een inleiding over theaterbouw en de moeilijkheden en tegelijk uitdaging om een schouwburg te maken binnen vaststaande maatgeving. Ten slotte overhandigde drs N. H. M. Grosfeld, voorzitter van de Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom, prinses Margriet het eer ste exemplaar van een boek over 'De Maagd'. OOST-SOUBURG - Hij is op zoek naar vroegere kameraden, Adrie Poortvliet uit Oost-Sou burg. Poortvliet diende in 1960 en 1961 in Nieuw-Guinea, toen nog een deel van het Koninkrijk der Nederlanden. Hij heeft er de tijd van z'n leven gehad. Diende onder kapitein jonkheer Snoeck („daar heb ik de 'Snoeck-snor' aan overgehou den, draag ik al dertig jaar!"), en maakte tot zijn geluk geen gewelddadigheden mee. Maar die periode duurde slechts een jaar. „Toen we in 1961 terug ekeerden naar Nederland ging je trouwen, je kreeg kinderen..." Jarenlang sluimerden Poort- vliets herinneringen aan Nieuw- Guinea. Tot de kinderen het huis uit gingen, en er weer tijd kwam voor andere gedachten. Bij de kapper las hij een bericht je over een reünie, en zo kwam HULST - Gedeputeerde E. Ma- ris-Koster (sportzaken) verricht dinsdag 25 september de officië le opening van het tweede Zeeuwse Sport Medisch Ad viescentrum in Hulst. Het cen trum is ondergebracht in de po likliniek van het voormalig Li- duina- ziekenhuis in de Rey- naertstad. Voorzitter F. A. van Spanje van de stichting Sport Medisch Ad viescentrum Zeeland opent de bijeenkomst om 19.00 uur. Daar na gaat gaat M. Koorneef, spor tarts en coördinator project sportgezondheidszorg van het ministerie van WVC in op het be lang van het centrum voor de re gio Zeeuwsch-Vlaanderen. P. Hopmans, arts en medisch lei der van de nieuwe voorziening in Hulst licht vervolgens de tot standkoming van het instituut en zijn taken toe. Speciale gas ten zijn de internationale topju doka M. van Dorssen en P. Vonck, meervoudig nationaal hardloop-en crosskampioen. De gedeputeerde verricht de officie- Ie openingshandeling omstreeks 20.15 uur. DEN HAAG/TERNEUZEN - Voor zijn aandeel in veertien diefstallen in Terneuzen is de 22-jarige Joegoslaaf Z.M. uit Breda donderdag in hoger be roep door het Haagse Gerechts hof veroordeeld tot een gevan genisstraf van vijftien maan den met aftrek van voorarrest. Advocaat-generaal F. de Groot had twee jaar en zes maanden geëist. Bij de diefstallen in oktober en november vorig jaar werden uit diverse woningen geld, sieraden, zilveren bestek en geluids- en videoapparatuur weggenomen. Z.M. omtkende dat hij de dief stallen heeft gepleegd heeft en drong aan op onmiddellijke in vrijheidstelling. Dit verzoek werd door het Hof op de zitting afgewezen. De Joegoslaaf werd eerder door de Middelburgse rechtbank tot twee jaar en drie maanden veroordeeld. De man was in Joegoslavië al tot een ge vangenisstraf veroordeeld, maar wist te ontsnappen. In Neder land vroeg hij politiek asiel aan. Yoegoslavië heeft inmiddels om zijn uitlevering gevraagd om hem de straf, die hij nog te goed heeft, te laten uitzitten. het balletje aan het rollen. Het verleden kwam in volle hevig heid boven, en Poortvliet ging aan het werk om oude kamera den op te sporen. De reünies zijn vanaf 1979 een tweejaarlijks ver schijnsel geworden, met enkele honderden oud-strijders die bij eenkomen om samen nasi te eten en herinneringen op te ha len. Onder de jongens-van-stavast bevonden zich vele Zeeuwen. „Er moeten véél meer Zeeuwen zijn dan we tot nu toe hebben be reikt. Hoewel er natuurlijk ook velen zijn die niks meer van die tijd willen weten, dat zijn vooral degenen die op het laatst, in 1962 en 1963, oorlogshandelingen hebben meegemaakt", zegt Poortvliet. In totaal hebben dui zenden Nederlandse militairen op verschillende plaatsen in Nieuw-Guinea gediend, tot 1963 toen het gebied werd overgela ten aan Indonesië. Poortvliet en zijn echtgenote hebben in 1981 een poging ge daan om Merauke te bezoeken, het stadje aan de kust waar de dienstplichtige jongeman des tijds gelegerd was. Dat bleek in 1981 onmogelijk, omdat de streek toen onrustig was door ondergronds verzet van Pa poea's tegen het Indonesische bewind. „Jammer. Maar we hebben een prachtige rondreis gemaakt. Mijn vrouw is er nog wild-en- thousiast over." Poortvliet is op de reünies steeds op zoek naar mensen die net als hij in Merau ke gestationeerd waren. De eerstkomende reünie vindt 6 oktober plaats, om 16.00 uur in de De Ruijter van Steveninck- kazerne in Oirschot. VLISSINGEN-Veel vakantie gangers zullen bij thuiskomst een zucht van verlichting heb ben geslaakt bij de vaststel ling dat tijdens de afwezig heid de boel de boel is gelaten en alle kostbare spulletjes nog op hun plaats staan en liggen. Maar lang niet iedereen heeft geluk gehad. Neem nou Carola Damen uit Vlissingen. Voor haar was het allesbehalve een prettige terugkeer van haar vakantie-adres. Sterker nog: ze kwam eerder thuis, nadat de familie via de telefoon had laten weten, dat inbrekers zich in de tijd dat ze weg was over een hoeveelheid geld en goederen hadden ontfermd. Op verschillende plaatsen in de woning aan de Pieter Post- straat gaapte een leegte, waar een kleurentelevisie, een vi deo-recorder en een cd-speler hadden gestaan. Daarnaast was voor honderden guldens aan geld en goederen verdwe nen. Totale waarde: rond zes duizend gulden. De vader van Carola ontdekte toen hij in haar woning voor het aqua rium kwam zorgen, dat er was ingebroken. De voordeur bleek te zijn geforceerd. Carola is erg onrustig gewor den van de wetenschap van dat ongewenste bezoek. „Ik ben verschrikkelijk achter dochtig. Je zou er iedereen voor aanzien. Als ik een vreem de auto zie stoppen denk ik: zouden ze dat soms zijn? En 's nachts zit ik bij het minste of geringste geluid rechtop in mijn bed". Carola Damen viel al eerder 'in de prijzen': dit was de derde keer dat inbrekers bij haar toe sloegen. Toen ze een jaar gele den een poosje in het zieken huis verbleef, haalden onverla ten haar kostbare poppen- en muntencollectie weg. Daar mee was het resultaat'van ja ren moeizaam zoeken naar nieuwe aanwinsten in één klap weg. „Je zou er nog over gaan den ken om overal maar stalen rol luiken voor de ramen te laten monteren", verzucht de Vlis- singse. Jammer voor Carola, dat ze niet in een van die Zeeuwse ge meenten woont, waar de poli tie voor niks en niemendal een extra oog houdt op door bewo ners tijdelijk verlaten wonin gen. Vorig jaar werd er op drie plaatsen proefgedraaid in de gemeenten Valkenisse, in Rei- merswaal en in Hulst. Dit jaar is het preventieproject op nieuw opgepakt en op sommi ge plaatsen zelfs uitgebreid. En Politiemensen bij een openstaand keukenraampje van een woning in Yerseke, waarvan de bewoners op vakantie zijn: fijn voor de poes, maar ook voor grijpgrage insluipers... (foto archief PZC) met succes. Volgens de rijkspo litiemensen die zich ermee be zig houden is er alle aanleiding om ermee door te gaan. Het systeem werkt in grote lij nen als volgt: wanneer een huis enige tijd onbewoond is omdat de bewoners met vakantie zijn of bijvoorbeeld in het zieken huis vertoeven, kan dit aan de politie worden gemeld. Die let dan tijdens de surveillances extra op zo'n huis. Ook wordt gekeken hoe de woningen zijn achtergelaten. Onvolkomen heden worden meteen doorge geven aan degene die namens de bewoners de sleutel van de woning in bewaring heeft ge kregen. Zijn er wat algemene zaken voor verbetering vat baar dan neemt de politie dat op als de bewoners weer van vakantie zijn teruggekeerd. In Valkenisse is het aantal aan vragen om woningen bij afwe zigheid wegens vakantie in de gaten te houden het afgelopen seizoen verdubbeld. In de on der controle staande 120 hui zen werd niet ingebroken. „Je merkt dat de mensen wat ge ruster met vakantie gaan", zegt projectcoördinator A. Don over de actie. Valkenisse had dit seizoen voor het eerst ook Zoutelande bij het project betrokken. Uit die kern kwa men evenwel nagenoeg geen verzoeken binnen om huizen in de gaten te houden. Volgens Don kan dat komen omdat Zoutelande het nogal van de vakantiegangers moet hebben en veel woningen tijdelijk door anderen worden bewoond. Woordvoerder Nieuwenhuizen van de rijkspolitie Reimers- waal schrijft een vermindering van het aantal inbraken met tien procent toe aan het pre ventieproject. Het project laat zich daar niet meer begrenzen door de zomerperiode. „Dit is echt iets om op jaarbasis mee door te gaan. Straks krijg je weer de herfstvakantie. Dan gaan er ook mensen weg. En in Yerseke liggen de meeste vakanties veel vroeger. Daar gaan veel mensen voor het be gin van het mosselseizoen er even uit.". Ook de rijkspolitie in Hulst heeft geconstateerd dat er in toenemende mate gebruik wordt gemaakt van die bijzon dere dienstverlening. „Boven dien hebben we", meldt coördi nator J. C. de Wever, „al profijt gehad van de registratie, zodat we wisten waar bepaalde men sen zaten toen er sprake was van ernstige familie-omstan digheden." De Wever heeft ver der vastgesteld dat de sociale controle is verhoogd. Als buurtbewoners zien dat de po litie ergens bij een verlaten huis een kijkje gaat nemén, is men geneigd om zo'n woning zelf ook wat meer in de gaten te houden. Preventieprojecten zoals er nu lopen in drie kleinere Zeeuwse gemeenten, kunnen moeilijk in een stad als bijvoorbeeld Vlis singen worden opgestart. „Er gaan zoveel mensen met vakantie, het zou voor ons niet te doen zijn om dat allemaal bij te houden", zegt P.A. de Wever van de Vlissingse recherche. Het Vlissings publiek profi teert nu nog van de enorme slag die de politie vorig jaar sloeg toen enkele tientallen in brekers werden gepakt. Ook het lik-op-stuk beleid, waarbij grijpgrage lieden die opnieuw in de fout gaan meteen worden voorgeleid en worden vastge houden, werkt plezierig door. Dat heeft tot resultaat dat het aantal inbraken in Vlissingen in dit eerste half jaar ten op zichte van 1989 met bijna zes tig procent is gedaald. Het gaat hier om alle soorten inbra ken in woningen, dus ook die in huizen, waarvan de bewoners wegens vakantie afwezig wa ren. De achterkant van de wonin gen blijft over het algemeen het zwakke punt. „Je hoeft van je huis geen bunker te maken", zegt De Wever. „Maar met een extra knip of dievenklauw kun je de situatie alweer een stuk verbeteren. Ook een schutting of flinke heg helpt. Meestal worden toch de woningen uit gezocht waar ze snel weg kun nen komen". Jacques Cats GOES - In de beleidsanalyse waterbeheer Veerse Meer is ten onrechte voorbij gegaan aan de consequenties en mogelijkhe den van een zoete waterplas. Dit schrijft de gewestelijke raad voor Zeeland van het Landbouwschap in een reactie op de beleidsanalyse. Een zoet Veerse Meer zou de landbouw zeer welkom zijn. Het schap vindt dan ook dat minstens de mogelijkheid onderzocht dient te worden. „De Raad is van mening dat door een optimaal gebruik van neerslag in Walcheren en Noord en Zuid-Beveland en eventueel additionele, externe aanvoer van zoet water mogelijk een zoet Veerse Meer te creëren zou zijn", meldt de brief. „Zelfs wanneer dit alternatief zou worden afge daan als een bestuurlijk en tech nisch onhaalbare fictie, dan nog zou een uitwerking van dit alter natief niet misstaan. Immers ook het als onuitvoerbaar aan gemerkte meest milieuvriende lijk alternatief wordt als serieuze mogelijkheid meegenomen." Het schap vindt de aanwijzing van de landbouw als voornaam ste veroorzaker van de toene ming van voedingsstoffen in het Veerse Meer te eenzijdig. Vol gens de gewestelijke raad ko men er ook veel voedingsstoffen in het water door uitwerpselen van vogels. Ganzen en dergelij ke eten hun buikje vol op de ak kers, maar rusten op het water. Zo brengen zij van buiten voe dingsstoffen in het ecologisch circuit van het Veerse Meer. Het schap zou graag onderzocht hebben hoeveel de vogels toe voegen, vooral met het oog op de groei van aantallen vogels nu de Oosterschelde een beschermd natuurgebied is. Een peilverlaging in de zomer van 0,3 meter zal op buitendijkse gronden kunnen resulteren in relatief geringe opbrengstder ving per deelgebied. Negatieve effecten op de landbouw kunnen in beginsel worden opgevangen door aanvullende en/of compen serende maatregelen. Deze stel lingen komen uit de beleidsana lyse. De gewestelijke raad vindt ze nogal mager. Hij vraagt een gedetailleerdere berekening en wil weten welke technische maatregelen mogelijk zijn om negatieve effecten te voorko men. - Het liefst, zo schrijft de raad, ziet hij het huidig peilbeheer ge handhaafd.' Prinses Margriet (midden) voor de zojuist geopende stadsschouwburg De Maagd in gesprek met de Brabantse gedeputeerde mevrouw J. L. M. Baartmans en burgemeester P. Zevenbergen van Bergen op Zoom foto Willem Mieras) CV an onze verslaggever) DEN HAAG - Het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) heeft de mid denweg bewandeld door slechts delen van de Oosterschelde en de Waddenzee te sluiten voor de kokkelvissers. Daarmee besef fend zowel de natuur als de on dernemers te schaden, maar aan beide belangen zo weinig mogelijk te tornen. Dit betoog de mr drs H. J. G. Bouquet als vertegenwoordiger van de mi nister voor de Raad van State donderdagmorgen. Staatsraad mr J. C. van Zeben moet zich buigen over de vraag of de minister inderdaad de gul den middenweg heeft bewan deld. Allereerst of de weg wel juist is geweest en dan nog eens of hij de toevoeging 'gulden' (gouden) verdient. Er waren nogal wat bezwaarma kers donderdagmorgen tegen het besluit van LNV om de helft van de kokkelvisgebieden in Oosterschelde en Waddenzee verboden gebied te verklaren voor de kokkelvissers. Van de 36 visvergunninghouders hebben 35 een schorsing van dit besluit gevraagd. Mr B. P. M. van Ra vels sprak mede namens drie an dere advocaten van de kokkel vissers. Hij voerde aan dat de minister alleen vangstbeperkingen kan opleggen in het belang van in standhouding van de visstand, in het belang van de visserij. En niet in het belang van de natuur. Staatsraad Van Zeben leek ge voelig voor dit argument. „De Visserij wet van 1977 spreekt ner gens van natuurbelangen als het gaat om vangsbeperkingen. In dat geval had een algemene maatregel van bestuur moeten worden getroffen, in plaats van beperkende voorwaarden bij de verleende vergunningen", op perde Van £eben. Voor de Oosterschelde wilde, na mens de Zeeuwse Milieu Federa tie (ZMF), T. Kramer een uitzon deringmaken. „Het gaat hier om een beschermd natuurgebied. Daarvan heeft de minister zelf gezegd: 'Bij het stellen van voor waarden aan de kokkelvisserij zal rekening worden gehouden met de minimaal noodzakelijke hoeveelheid kokkels als voedsel- behoefte voor de vogelstand' Welnu, dit laat aan duidelijk heid niets te wensen over", aldus Kramer. De ZMF eist sluiting voor kok kelvissers van de Roggenplaat, Neeltje Jans, Slikken van Viane, Krabbekreek, Plaat van Oude Tonge en Het Verdronken Land van Zuid-Beveland. Er zijn veel te weinig kokkels om de 92.000 scholeksters door de winter te helpen. Dit is gebleken uit een rapport van het Rijks Instituut voor Visserij Onderzoek (Rivo). Deze nota is de basis geweest van het besluit van de minister. De kokkelvissers veegden er de vloer mee aan. Advocaat van Ravels had het rapport voorge legd aan dr A. C. C. Coolen van de Rijksuniversiteit Utrecht en dr A. A. M. Tax van de Katholie ke Universiteit Nijmegen. De wetenschappers noemden de cij fers in de nota 'zeer onbetrouw baar'. Vervolgens zijn de vissers naar het raadgevend ingenieurs bureau DHV in Amersfoort ge stapt voor een tegenonderzoek. Dit heeft veel meer en veel zwaardere kokkels gevonden in de Oosterschelde. Het Rivo-rapport bleef omstre den. De ZMF haalde aan dat de situatie eigenlijk nog erger is. Coosen van Rijkswaterstaat, diénst getijdewateren, legde uit dat het sociaal gedrag van schol eksters niet in de studie was op genomen. „Het gaat er dan niet om hoe dik de kokkels zijn, maar waar ze zitten", volgens Coosen. Van Ravels beklemtoonde dat de vissers zo'n vier tot vijf mil joen gulden schade lijden als de maatregel van LNV blijft gelden. Ditzelfde argument haalde Kra mer aan om aan te geven dat van de kokkelvissers niet kan wor den verwacht dat zij het beste met de natuur voor hebben. „Van deze beroepsgroep is be kend dat ze het niet al te nauw neemt met de regels. Al op de tweede dag van het kokkelsei zoen bleek een schip op 50 meter afstand van de dijk te vissen, ter wijl dat minstens 500 meter moet zijn." De staatsraad hoopt vandaag een uitspraak te doen. Daarbij een antwoord gevend op de vraag die hij zelf stelde: „Sane ren we de vissers of saneren we de scholeksters?" VLISSINGEN - Een levende 'trait-d'union' tussen onze lan den. Dat was Constantin Guys volgens Madame Jean René Bernard, de echtgenote van de Franse ambassadeur in Neder land. Mevrouw Bernard opende donderdagmiddag een tentoon stelling van het werk van Guys in het Stedelijk Museum in Vlis singen. Guys, in Vlissingen geboren, is een impressionist die in de twee de helft van de vorige eeuw aquarellen en tekeningen maak te van het Parijse nachtleven van die tijd. Hij is niet zo be roemd als zijn tijdgenoten Cé- zanne, Renoir en Monet, maar de ongeveer 35 werken in het Stedelijk Museum maken duide lijk dat Guys' oeuvre het aan zien meer dan waard is. De naam van Guys werd iets bekender doordat hij voorkomt in Au Pair. de vorig jaar verschenen roman van W. F. Hermans. Wethouder L. C. Poppe-de Loof overhandigde madame Ber nard, uit naam van het gemeen tebestuur, het eerste exemplaar van een boek over het werk van Guys. Het boekwerkje is spe ciaal samengesteld ter gelegen heid van de expositie. De exposi tie is van 31 augustus tot 30 sep tember (in het kader van de Zeeuwse cultuurmaand) te zien in het Stedelijk Museum.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 10