QURAN Iepziekte velde al 15.000 bomen Middel Buck tegen aids lijkt zeepbel Groep van 140 vrouwen en kinderen mag vertrekken Oudere met klein pensioen laatste hobbel in kabinet "Nieuws waar je niet zomaar doorheen crosst." |JA Braks zoekt heil in snellere vlootsanering In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. Zonnemaire, het meubelhart van Zeeland! li Sigarettentekort Zes duikers naar wapens vliegtuig aangehouden Mode Mode Brandstofprijzen Hof Domburg Sluiting Amateurvoetbal Koel ww 233e jaargang no. 205 Vrijdag 31 augustus 1990 Minder vis Struikelblok Correctie Installaties MMMIB 4 weken voor één tientje en één riks! PZC BELLEN GAAT SNELLER 01184-84215 Opklaringen, in de loop van de dag meer bewolking en in de avond moge lijk een bui. Matige tot vrij krachtige wind uit zuidwest. Middagtempera- tuur 19 graden. Visserij controle faalt volledig VLISSINGEN - De strengere controle op de visvangst heeft nauwelijks effect gehad. De Al gemene Inspectie Dienst (AID) van het ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij heeft door interne en externe oorzaken geen greep kunnen krijgen op de illegale aanvoer van vis. De rijksrecherche toont dat aan in haar onderzoeksrap port naar vermeende malversa ties bij de AID. Zij concludeert overigens dat binnen de AID geen strafbare feiten zijn be gaan. De belangrijkste oorzaak van het falend controlebeleid is, schrijven minister ir G. Braks van Visserij en zijn collega van Justitie mr E. M. H. Hirsch Bal- lin aan de Tweede Kamer, het nagenoeg ontbreken van een draagvlak onder de vissers om de regels na te leven. De overtre ding van de regelgeving gaat on verkort door. De vissers weten steeds nieuwe gaatjes te vinden. De AID kan slechts moeizaam vat op hen krijgen. Het grootste probleem voor de AID is de juridische be wijslast. Het ministerie van Vis serij moet op aandrang van jus titie het eigen registratiesys teem zo zuiver mogelijk houden. Dat systeem is de basis waarop het departement kan besluiten tot het vroegtijdig sluiten van de visvangst. Justitie wil daarin sterk staan. Een gevolg is dat eerder minder dan meer vis in het registratie systeem wordt verwerkt. Dat geldt voor heel Nederland. Ge gevens over illegale aanvoer die de inspecties Noord en Oost (Harlingen en Urk) bij admini stratieve onderzoeken in 1988 hebben opgespoord, zijn hele maal niet in het officiële bestand opgenomen. De rijksrecherche is er niet achtergekomen waar om dat niet is gebeurd. Volgens Braks gaat het om klei ne hoeveelheden vis. Een AID- inspecteur meldt in het rijksre cherche-rapport dat het in Urk om 1.500 ton schol en relatief nog meer tong ging. Braks ziet in de bevindingen van de rijksrecherche geen aanlei ding de controle-inspanning te vergroten. Hij heeft dat al in fe bruari gedaan, nadat de CDA'er drs H. Eversdijk had gemeld dat in 1989 het tongquotum met 30 tot 60 procent was overschre den. De bewindsman kondigde toen aan dat de controle op zee sterk zou worden uitgebreid en dat op het land meer mobiele AID- teams zouden worden ingezet. Hij kwam ook met het idee de Nederlandse vissersvloot con stant in de gaten te laten houden via een satellietverbinding. Een versnelde sanering van de te grote kottervloot is, meent de GOES - Het lijkt of er geen einde aan komt: opnieuw sneuvelen aan de Kattendijk- sedijk bij Goes een tiental volwassen iepen. Ze zijn aan getast door de venijnige iep ziekte, die Zeeland langzaam maar zeker van zijn meest ka rakteristieke laanbomen be rooft. De plantenziektekundi- ge dienst, die jaarlijks de zie ke iepen inventariseert en laat weghalen, telde dit jaar al 15.000 zieke exemplaren, 5.000 meer dan vorig jaar. De iep voelt zich van nature in Zeeland thuis. De boom stelt de zilte zeewind op prijs en werd daarom van oudsher toe gepast op de dijken. Dikwijls in dubbele rijen zoals op de Kattendijksedijk, één van de langst overgebleven voorbeel den van de glansrol die de iep in het landschap speelde. Tot 1930 ongeveer, toen de iepen- spintkever de schimmels over bracht die de sapstroom in de bomen verstoren waardoor de kruinen uitdrogen en dood gaan. Of de uil nog in de olmen - een ouderwets woord voor iepen - kan blijven zitten, is de vraag. Het ministerie van landbouw heeft aangekondigd te willen ophouden met de intensieve bestrijding door inventarise ren en verwijderen. De lagere overheden - gemeenten en wa terschappen - moeten het dan overnemen. De vrees bestaat dat aangetaste bomen langer zullen blijven staan. De be smetting door wortelcontact, bij de laanbeplanting in Zee land de belangrijkste bedrei ging, kan daardoor drastisch toenemen. Er komt dus vrijwel zeker wél een einde aan: aan de iepen op de Kattendijksedijk, niet aan de ziekte. Want de kweek van resistente soorten, zo is geble ken, resulteert vrijwel altijd in een aanpassing van de ziekte foto Lex de Meester minister nu, de enige heilzame weg. Woordvoerders van alle fracties in de Tweede Kamer dringen daar al jaren op aan. Geld was altijd het struikelblok. Braks laat het parlement weten dat binnenkort een nota over een doelmatiger sanering uit komt. De minister heeft donder dagavond tevens meegedeeld dat hij een extern instituut wil inschakelen om de problemen te onderzoeken waarmee de AID in de praktijk kampt. De dienst ontmoet naar zijn mening bij controles onwillig volk, waarbij zelfs bedreigingen niet worden geschuwd. Visserijspecialisten van de grote fracties in de Tweede Kamer hebben in eerste reacties veront rust gereageerd op het rapport van de rijksrecherche. De Alge mene Rekenkamer gaf minister Braks ruim een jaar geleden nog een pluim voor zijn begin 1988 ingevoerde strengere controle beleid. De kamerleden zijn dan ook vooral verrast door de pas sage in Braks' brief dat 'overtre ding van de visserij-regelgeving onverkort doorgaat'. Oppositiepartij VVD neemt het meest afstand van de CDA-be- windsman. De fractie eist vol strekte helderheid, desnoods via een parlementaire enquête of mini-enquête. MOSKOU (RTR-DPA) - Sov jet-president Michail Gorbats- jov heeft donderdag minister Vladilen Nikitin ontslagen we gens het tekort aan sigaretten en tabak. Het tekort leidde in Moskou en andere steden tot de monstraties van boze rokers. vmÊÊÊÊÊmmm EINDHOVEN/AMSTERDAM (ANP) - De uitspraken van de Eindhovense hoogleraar prof. dr. H. Buck over de toepasbaar heid van een nieuw door hem en de Amsterdamse hoogleraar prof. dr. J. Goudsmit ontwik keld aids-middel zijn voorbarig geweest. Tot op heden is niet be wezen dat waargenomen rem mingen van het aids-virus zijn toe te schrijven aan het betref fende middel. Een woordvoerder van de Tech nische Universiteit Eindhoven heeft dit donderdag meege deeld. Drie hoogleraren van de TU Eindhoven hebben de afgelo pen maanden een eigen, intern onderzoek ingesteld naar de be trouwbaarheid van het middel. Uit dat onderzoek bleek ook bin nen de vakgroep Scheikundige Technologie al vanaf het voor jaar van 1989 twijfels bestonden ENKHUIZEN (ANP) - De rijks politie te water in Enkhuizen heeft zes mensen aangehouden, die wapens uit een vliegtuigw rak hebben opgedoken en ten dele hebben verhandeld. Het gaat om verdachten uit Hoorn, Oosthuizen, Abbekerk en Am sterdam, die in leeftijd variëren tussen 25 en 48 jaar. De meeste van hen zijn sportduiker. Enkele verdachten hebben on der meer zeven nog werkende stenguns opgedoken uit een En gels vliegtuig, dat in de Tweede Wereldoorlog op ruim 150 meter uit de kust van Venhuizen in het IJsselmeer stortte. Bij nader on derzoek zijn in de woningen van de zes verdachten 37 wapens uit het vliegtuig, drie handgrana ten, 1300 scherpe patronen en een aantal antieke, mogelijk le gale wapens aangetroffen en in beslag genomen. Het merendeel is in de loop van het jaar uit het wrak opgedoken en gedeeltelijk aan bekenden verkocht. Volgens de politie gaat het niet om wapenhande laars, maar is in een aantal ge vallen wel sprake van bezit en handel in strijd met de vuurwa- penwet. over de door Buck ontwikkelde methode om het betreffende middel te vervaardigen. Het college van bestuur van de TU en het bestuur van de betref fende faculteit zeggen niet te twijfelen aan de goede bedoelin gen van Buck. Wel concluderen zij dat hij onvoldoende open stond voor kritiek en dat hij heeft gefaald als leider van een onderzoeksteam. Het college van bestuur verwacht dat Buck zijn functie als dekaan van de fa culteit neerlegt. Buck zelf was donderdag niet bereikbaar voor commentaar. De ontdekking werd in april we reldkundig gemaakt in een arti kel in het vermaarde Ameri kaanse wetenschappelijke tijd schrift Science. Gelijktijdig werd in Eindhoven een perscon ferentie belegd. Buck gaf er ver volgens in de media herhaalde lijk blijk van hoopvol te zijn ge stemd over de toepasbaarheid van het middel voor aids-patiën- ten. De redactie van Science zal de wetenschappelijke correctie op het eerdere artikel over de be vindingen van Buck publiceren. De onderzoeksgroepen in Eind hoven en Amsterdam hebben die op initiatief van prof. Goud- smit aangeboden aan de redac tie. ,,Ik heb het nog niet gezien, maar in principe doen we dat", aldus redacteur Daniel Kosh- land donderdagavond. „Het komt niet vaak voor en nie mand vindt het leuk, maar na tuurlijk moet je een herziening publiceren", aldus de redacteur. Hij denkt niet dat het aanzien van Nederlandse wetenschap pers door de affaire wordt ge schaad. „Nederland beschikt over voortreffelijke wetenschap pers. Eén mogelijke misser doet daar niets aan af. Hooguit is het slecht voor de reputatie van de betrokken onderzoekers. Het Aids-fonds en de HIV-ver- eniging hebben met teleurstel ling gereageerd. Waarnemend voorzitter P. Zuidervliet van de HIV-vereniging zegt deson danks blij te zijn dat de onzeker heid voor mensen met aids slechts vier maanden heeft ge duurd. (Pagina 3: Goudsmit bleef lang in succes Buck geloven) De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Javier Perez de Cuellar, bij aankomst op het vliegveld van de Jordaanse hoofdstad Amman (foto Eric EfferberglAFP (Advertentie) ZATERDAG 1 SEPTEMBER om 17.00 uur sluiten wij voor de laatste maal onze winkel aan de Korte Geere ZATERDAG 8 SEPTEMBER om 9.30 uur openen wij onze nieuwe winkel in de LANGEVIELE 1 te Middelburg WASHINGTON/DEN HAAG (GPD) - Irak heeft donderdag avond een groep van 140 vrou wen en kinderen toestemming gegeven het land te verlaten. Een woordvoerder van de luchtvaartmaatschappij Virgin Atlantic maakte bekend toe stemming te hebben gekregen vandaag een vlucht naar Bagh dad uit te voeren. De Britse re gering heeft ermee ingestemd dat het vliegtuig vanmorgen vanaf het Londense vliegveld Gatwick vertrekt. De mededeling van Virgin At lantic kwam nadat eerder don derdag nog uit de Iraakse hoofd stad was gemeld dat Irak had geëist dat de vliegtuigen die vrouwen en kinderen ophalen op de heenvlucht voedsel en medi cijnen meebrengen voor de be volking van Irak. Zou het westen daar niet op ingaan, dan kan er geen sprake zijn van een lucht brug maar moeten de gijzelaars over land Irak verlaten. Dat zou een barre tocht betekent hebben door de woestijn naar de grens met Jordanië of Turkije. Het was gisteravond nog niet duidelijk of Irak deze eis inmid dels heeft laten vallen. Ook was nog niet duidelijk of Irak inmid dels al uitreisvisa vertrekt heeft. De Britse ambassadeur in Irak, Walker, zei donderdag dat de westerse ambassades de pas poorten van de vrouwen en kin deren moeten verzamelen, voor dat de visa worden afgegeven. De paspoorten moeten worden ingeleverd bij het Iraakse minis terie van binnenlandse zaken. Verwacht wordt dat de eerste gijzelaars niet voor zaterdag naar hun vaderland kunnen te rugkeren. De Amerikanen waren zeer ver ontwaardigd over de vertra- gingstaktiek van Irak. Volgens het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken eisen de Ira kezen ook dat iedere buiten landse die weg wil, een brief overlegt waarin zij dat voorne men bekend maakt. Die brief moet bovendien in het Arabisch worden vertaald en voorzien van stempels die bewijzen dat alle lo kale belastingen zijn betaald. De woordvoerder van het minis terie, Margaret Tutwiler, noem- De prijs van een liter diesel gaat vrijdag bij de Shellpomp en za terdag bij de vrije pomp omlaag. De prijzen voor benzines en pe troleum blijven ongewijzigd. Of de prijsdalingen door zetten is volgens de O handel uiterst onzeker O mm Commissaris van de koningin dr C. Boertien opende donderdag het nieuwe recreatiepark Hof Domburg. Toespraken waren er van gedeputeerde Ventevogel en Domburgs burgemeester Hietkamp. Het recreatiepark omvat onder meer de elk-weer-voorziening Q Dorimare. w WÊKÊÊÊÊÊÊÊÊmÊÊÊÊÊBÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊtÊÊÊÊÊÊÊ/KÊÊÊÊÊÊM De laatste kruidenierswinkel in Ritthem gaat dicht. Daarmee verdwijnt tevens een sociaal ontmoetingspunt. Volgens de ei genaresse is de zaak niet langer rendabel. De vestiging van de grote supermarkts in de regio zijn de oor- zaak van de sluiting. WÊÊÊBKKÊÊÊÊÊÊÊHBÊKKtÊÊHÊÊÊÊtÊÊM Morgen, zaterdag begint de com petitie in het amateurvoetbal. Een aantal Zeeuwse clubs springt daarbij in het oog. Zo wordt Middelburg algemeen ge zien als de belangrijkste titel kandidaat in de tweede klasse, terwijl Serooskerke een zwaar seizoen wacht in de hoogste klasse van het zaterdagvoetbal. Vandaag aandacht voor het amateurvoetbal in een speciale bijlage, vanaf pagina M ■Hm DEN HAAG (GPD) - CDA en PvdA zijn het achter de scher men in hoofdlijnen eens gewor den over het inkomensbeleid voor 1991. Alleen de positie van bejaarden die naast hun aow nog een klein pensioen genieten (tot 12.500 gulden) vormt nog een probleem. Deze kwestie zal zeer waarschijnlijk in de Ka mer uitgevochten worden tij dens de politieke beschouwin gen in oktober over de rijksbe groting. Het compromis, dat vandaag in het kabinet ter tafel ligt, ziet er als volgt uit: - koopkrachttoename voor de minima van 0,49 procent, voor de hogere inkomens (twee maal modaal) van 0,69 procent, - invoering van het nieuwe sys teem van de koppeling tussen lo nen en uitkeringen op 1 januari. Hiermee gaan minimumloners en uitkeringstrekkers er op ba sis van een van te voren inge schatte loonstijging voor 1991, op vooruit. - eenmalige uitkering voor al leenstaande ouderen met een klein pensioen van 15 tot 24 gul den gulden, te verrekenen met het vakantiegeld (0,3 procent koopkrachtvoordeel), - gefaseerde afschaffing, te be ginnen met 50 procent in 1991, van de alleenstaandentoeslag in de belastingen in plaats van al gehele afschaffing op 1 januari. - verhoging van de vaste jaar premie in guldens voor het zie kenfonds (de nominale premie) van 186 naar 228 gulden, in plaats van eerder veronderstel de verhoging tot 240 gulden, - extra verhoging van de kinder bijslag voor het eerste kind met 1,5 procent buiten de algemene verhoging van de bijslag voor al le kinderen met 2,5 procent. (Advertentie) de de procedure 'schandelijk en onmenselijk'. Irak heeft ontkend de boel te vertragen. Volgens de Irakezen vergt de organisatie rond het vertrek van de buitenlanders veel tijd en inspanning. Volgens de Iraakse autoriteiten willen niet alle vrouwen van bui tenlandse komaf het land verla ten. Radio Baghdad meldde gis teren dat 28 westerse vrouwen die naar strategische bases zijn overgebracht, bij hun man wil len blijven. De radiozender be richtte ook dat zich in de buurt van economische en militaire in stallaties 265 westerse vrouwen en kinderen bevinden. Irak heeft gisteren opnieuw bui tenlanders verplaatst. In Tokio werd gezegd dat 143 Japanners uit hun hotel in Baghdad zijn ge haald en naar miltaire bases zijn overgebracht. Een groep van 32 Britten werd van Kuwayt naar Baghdad overgebracht. De rege ring van Groot-Brittannië weet niet waar ze worden vastgehou den. Het Britse parlement komt (Slot zie pagina 3 kolom 7) Natuurlijk staat uw regionale dagblad vol nationaal en internationaal nieuws. Toch onderscheidt zo'n krant zich van de 'normale' kranten. Want naast het nieuws uit binnen- en buitenland vertelt het regionale dagblad wat er in uw directe omgeving gebeurt. En dat maakt 'm zo boeiend. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar te bellen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Bennie.lolink Naam: Adres: PC Plaats: Ik wil de PZC 4 weken lang j voor 12,50 Tel.: (U kunt deze bon zonder postzegels aan ons terugsturen). afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1