I 18I H Vk La Saudische soldaten bidden in de woestijn Opvang asielzoekers dreigt vast te lopen BOSPEEN EN RUNDERTARTAAR 99 Gitarist Stevie Ray Vaughan bij helikopterongeluk gedood Beurs New York schiet omhoog Vrachtvervoer weer door Oostenrijk "Al het nieuws van hier tot Tokyo!' COMBIBACK Druk diplomatiek overleg Irak staat controle tankers toe Sovjetunie opent dossiers KGB in zaak-Wallenberg Soweto staakt Brand Juliana Mota In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. ft Drukkend warm |33e jaargang no. 202 pinsdag 28 augustus 1990 VOOR DE BESTE FOTO-AFWERKING GRATIS NIEUWE FILM! Spanning ■Ike dinsdag en woensdag lebben we groente en vlees ide aanbieding. iospeen, lerbos iundertartaar, 1 QQ 00 g albert heijn - Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Tentenkamp Reactie op scherp dalende olieprijs PZC Enkele wolkenvelden maar overwe gend zonnig. Bijna geen wind. In de middag zwakke wind vanuit zee. Tem peratuur 28 graden. r VLISSINGEN - MIDDELBURG - GOES Bij inlevering van uw volle kleurenrolletje voor ontwik kelen en afdrukken een: foto's betaalt u) orlogsdreiging Golf neemt af j'ASHINGTON/DEN HAAG }PD) - De directe oorlogsdrei- ling in het Golf-gebied lijkt loorlopig geweken, nu op alle Vonten druk diplomatiek over ig wordt gevoerd. Secretaris- leneraal Perez de Cuellar van le VN heeft maandag met de l'eiligheidsraad gesproken Iver zijn voorgenomen bezoek lan de Iraakse minister van luitenlandse zaken. Ook zal Pe- lez de Cuellar vóór zijn vertrek Ben gesprek hebben met de Amerikaanse president Bush. Koning Husayn van Jordanië leeft bezoeken gebracht aan vijf loordafrikaanse landen, waar lij zijn voorstellen voor eenAra- lische oplossing' heeft bespro- len. Later deze week reist hij [aar Groot-Brittannië en West- juitsland. De Egyptische presi dent Mubarak voerde in New fork overleg over de crisis. Bo- lendien is het de bedoeling dat Ie Arabische Liga donderdag pijeen komt. jok het Iraakse regime gaat op Be diplomatieke toer. Gisteren lerd bekend dat PLO-leider Irafat en de president Saddam Husayn het eens zijn geworden Iver een formule voor een oplos sing 'binnen een Arabisch ka ler'. 'olgens het akkoord moeten al- e buitenlandse troepen vertrek- ;en en door een Arabische vre- lesmacht worden vervangen. Dok moet de Arabische eenheid ■orden hersteld. Maar over de erugtrekking van het Iraakse ger uit Kuwayt werd niet ge- ept. )e Iraakse minister van plan- ling, Faradj, heeft Joegoslavië ils voorzitter van de niet-gebon- len landen gevraagd stappen te indernemen om een escalatie an de crisis te voorkomen. Zelfs emen, een van de weinige bond genoten van Irak, prefereert nu een politieke oplossing. Het Ara bische land heeft speciale afge zanten gestuurd naar Moskou, Teheran en de Verenigde Arabi sche Emiraten. Irak heeft zijn handelsschepen opdracht gegeven zich niet te verweren tegen de blokadde van Amerikaanse en andere wester se oorlogsschepen. De kapiteins hebben te horen gekregen dat zij JIDDAH - Saudische soldaten, die deel uitmaken van de Arabi sche vredesmacht in het Golf-gebied, knielen in de woestijn. De militairen bidden, naar islamitisch gebruik, dagelijks vijf maal in de richting van de heilige stad Mekka. De regering van Saudi-Arabië probeert de indruk weg te nemen dat het militaire vertoon tegen de Irakese president Saddam Husayn vooral een Amerikaans gebeuren is. Daarom kreeg de internationale pers, die in normale omstandigheden absoluut niet welkom is, volop de gelegenheid een kijkje te nemen in de kampementen van het Saudische leger (foto Gerard FouetlAFP de controles van de Amerikaan se schepen moeten toestaan om confrontaties te vermijden. De opdracht van het Iraakse regime kwam na de aanvaarding van de VN-resolutie, waarin beperkt ge weld ter naleving van de VN- sancties werd toegestaan. Ondanks de waarschuwing aan de eigen mensen heeft Irak 'alle vredelievende krachten in de wereld' opgeroepen te proteste ren tegen de jongste uitspraak van de Veiligheidsraad van de VN. Dat gebeurde door de vice- voorzitter van het Iraakse parle ment tijdens een ontmoeting in Baghdad met enkele westerse ambassadeurs in Kuwayt. Westerse en Arabische leiders menen dat Irak in het nauw ge dreven is en dat Saddam Hu sayn de reactie op de annexatie van Kuwayt heeft onderschat. Volgens de Turkse president Ö- zal heeft Irak met de omsinge ling van de ambassades en de gijzeling van buitenlanders zijn hand overspeeld. President Mu barak van Egypte zei dat Sad dam zich 'in een heel krap hoek je' heeft gemanoevreerd en voor 'verschrikkelijke problemen' komt te staan als hij zich niet te rugtrekt uit Kuwayt. Maar ondanks de wat gematig der houding van Irak blijft de si tuatie uiterst gespannen. Frank rijk heeft zijn legermacht in Sau di-Arabië versterkt door het zen den van gevechtshelicopters en Denemarken besloot een corvet naar de Golf te sturen. De VS zijn nog steeds bezig zijn troe penmacht in Saudi-Arabië uit te breiden. Het is de bedoeling dat uiteindelijk 100.000 militairen, 1200 gevechtsvliegtuigen en 70 (Slot zie pagina 3 kolom 7) Tienduizenden inwoners van Soweto gingen gisteren niet naar hun werk. Zij herdachten de honderden doden die in deze zwarte miljoenenstad zijn geval len bij de gevechten tus sen aanhangers van O het ANC en Inkatha O MÊÊÊÊÊÊÊÊÊIÊÊÊÊÊË Een .felle brand heeft zondag nacht de kantine van het sta-ca- ravanpark Onze Hoeve in Brui- nisse venvoest. Zowel kantine als restaurantwasserette en douches, ondergebracht in de voormalige landbouwschuur, moeten als verloren worden be- schouwd. De schade wordt geraamd op Q ruim zeven ton. iSWPSL- Nadat de dubbeldeksveerboot Juliana afglopen weekeinde weer met pech uit de vaart werd genomen, kan de PSD er eigen lijk niet meer onderuit. De nog geen vijfjaar oude veer boot is het zorgenkind Q van de veerdiensten. w Rosa Mota is voor de derde keer in haar carrière Europees kam pioene op de marathon gewor den. De Portugese finishte in 2.31,27. De Nederlandse Jolanda Hommiga werd 14e in een tijd van 2.43,04. Elly van Hulst haal de ternauwernood de finale op de 3000 me- ter. I i - V DEN HAAG (GPD) - De opvang van asielzoekers in ons land dreigt vast te lopen. Er is nu al sprake van een noodsituatie. Dit stellen de ministers D'Anco- na (WVC) en Hirsch Ballin (jus titie) in antwoorden op vragen van het VVD-Kamerlid Wieben- Tot en met juli van dit jaar kwa men 10.697 asiezoekers naar ons land, 70 procent meer dan in de zelfde periode van vorig jaar, toen 6336 asielzoekers naar ons land kwamen. In het beleid wordt er nog steeds van uitge gaan dat het totale aantal asiel zoekers dit jaar op 14.000 zal uit komen, een aantal dat zeker overschreden zal worden. De hoge instroom van asielzoe kers en de lange procedures zijn voor een groot deel debet aan de huidige situatie, aldus de be windslieden. Daarnaast zijn er nog drie zorgwekkende ontwik kelingen: - Gemeenten zijn steeds minder bereid vrijwillig mee te werken aan de opvang van asielzoekers; - Er is niet genoeg woonruimte voor asielzoekers die toestem ming krijgen in ons land te blij ven; MOSKOU (RTR/AFP) - De Sov jetunie heeft erkend dat de Zweedse diplomaat Raul Wal lenberg in 1947 mogelijk niet is «verleden in een Moskouse ge vangenis. De Sovjetautoritei- en stemmen ermee in dat de IGB-dossiers van de zaak-Wal- enberg opnieuw worden onder- tocht om de waarheid boven water te krijgen. Dat heeft een nternationale groep weten- ichappers maandag bekendge- naakt. Vallenberg heeft tijdens de ["weede Wereldoorlog duizen- len Hongaarse joden uit handen van de Nazi's weten te houden. De diplomaat is op 17 januari 1945 voor het laatst gezien toen hij op bezoek ging bij de com mandant van het Sovjetleger dat Hongarije had bevrijd. De Sovjetunie heeft tot op heden volgehouden dat Wallenberg in 1947 in de Loebjanka-gevange- nis aan een hartaanval is overle den maar Zweden heeft deze ver klaring nooit willen accepteren. Het onderzoeksteam van Cotler krijgt inzage in KGB-dossiers over de zaak-Wallenberg en mag tevens de gevangenissen bezoe ken waarin Wallenberg mogelijk vanaf 1945 heeft gezeten. (Advertentie) - Per 1 augustus waren er 7100 niet verwijderbare asielzoekers in de regeling opvang asielzoe kers; naar verwachting komen er tot het eind van dit jaar nog eens 4000 bij, waardoor de door stroming waarin de regeling voorziet, is geblokkeerd. D'Ancona en Hirsch Ballin stel len dat het door deze situatie on langs nodig was het tentenkamp Heumensoord in te richten. Daar zitten nu 300 asielzoekers. Noodopvang voor nog eens 1300 asielzoekers is gevonden in pen sions, hotels en caravans. Indien de toestroom van asiel zoekers op 1500 per maand blijft staan, zal de noodopvang elke maand met 500 plaatsen uitge breid moeten worden. Voor de komende winter verwachten D'Ancona en Hirsch Ballin dat geen tenten meer als noodop vang nodig zullen zijn. Dan is er plaats genoeg in pensions en ho tels. De ministers gaan ook in op de commotie rond het vastzetten van Roemeense en Poolse asiel- zoekers. Volgens hen neemt het aantal Roemenen en Polen dat asiel aanvraagt, sterk toe. In juli ging het om 20 procent van alle aanvragen. D'Ancona en Hirsch Ballin wijzen erop dat er inmid dels een spoedprocedure is inge steld voor asielzoekers uit Oost- Europa. Deze voorziet in een ex tra snelle afhandeling van ver zoeken die duidelijk ongegrond zijn. Onderzoekers bekijken het wrak van de helikopter foto ANP) EAST TROY (GPD) - De we reld van de bluesmuziek heeft een zware klap te ver werken gekregen: gitarist Stevie Ray Vaughan (35) is gisteren om het leven geko men bij een ongeluk met een helicopter. Bij het neerstor ten kwamen behalve Vaug han en de piloot drie mensen uit het gevolg van collega-gi tarist Eric Clapton om het le ven: Claptons agent Bobby Brooks, tourmanager Colin Smythe en bodyguard Nigel Browne. Stevie Ray Vaughan had af gelopen zondagavond meege speeld met een gelegenheids band rond Clapton in een openlucht-concert in de win tersportplaats Alpine Valley (Wisconsin). De oorzaak van het ongeluk is onbekend. Tij dens de vlucht naar Chicago vloot de helicopter tegen een skipiste vlakbij Alpine Valley. De dood van Stevie Ray (de 'SRV-man') moet voor lief hebbers van de harde Te- xaanse gitaarblues een harde schok zijn. Na een leven vol drank en drugs vertelde hij twee jaar geleden (even voor een optreden in sportpaleis Ahoy') hoe hij uiteindelijk zijn verslaving had overwonnen en een nieuw leven was be gonnen. Stevie Ray Vaughan heeft de onvervalste Texas-blues (hard, ruig met snerpend gi- taarwerk) nieuwe populari teit gegeven en werd zelf ook steeds meer erkend als een groot muzikant. Hij was op weg om in de bluesmuziek uit te groeien tot een hele grote. Niet voor niets speelde hij mee in de band van Eric Clap ton. NEW YORK (ANP/UCN) - De ef fectenbeurs van New York is maandag omhoog geschoten na dat de spanning in het Midden- Oosten wat was afgenomen en er koortsachtig diplomatiek overleg op gang was gekomen. Bovendien reageerde de effec tenbeurs op een scherp dalende olieprijs, nu rond kringen van de Organisatie van Olie-Expor terende Landen (OPEC) ver wacht wordt dat de olieproduk- tie zal toenemen om het verlies van het aandeel van Irak en Ku wayt te compenseren. Bovendien zette de obligatie- markt een goede toon nadat veel beleggers die hun stukken vrij dag van de hand hadden gedaan uit vrees voor gebeurtenissen dit afgelopen weekeinde, nu weer in de markt sprongen. Al met al eindigde de Dow Jones-index van 30 industriële fondsen met een winst van 78,72 punten op 2611,64, de grootste winst op een dag sinds 11 maanden. Ook de beurzen in Europa en Ja pan toonden zich gisteren opti mistisch en sloot vriendelijk ge stemd. De dollar noteerde kort voor het einde van de handel op de wis selmarkt van New York f 1,7460 tegen een slot afgelopen vrijdag van f 1,7580. De daling van de dollar was maandag al ingezet op de Europese wisselmarkten. In Amsterdam sloot de dollar maandag op f 1,7450. De prijzen van ruwe olie op de markt in New York zijn maan dag scherp omlaag gegaan. Angst voor een olietekort had de prijzen de afgelopen weken doen stijgen met meer dan tien dollar per vat (van 159 liter). De notering voor levering in ok tober van de belangrijkste Ame rikaanse oliesoort, West Texas BRUSSEL (ANP) - Vier Europe se verkeersministers hebben maandagavond laat in Brussel een beginselakkoord bereikt dat een eind maakt aan de hui dige vervoersproblemen door Oostenrijk. Die oplossing maakt het mogelijk dat op 1 sep tember al weer 1.500 vrachtwa gens per dag de autoweg Mün- chen-Innsbruck- Brenner zullen kunnen gebruiken. De Oosten rijkers gaan namelijk op korte termijn een noodbrug leggen in de buurt van de ingezakte brug bij Kufstein. Die noodbrug zal tussen 10 en 17 september al 2.000 tot 2.500 vrachtwagens per dag kunnen verwerken. Inmiddels gaat men hard werken aan het definitieve herstel van de ingezakte brug bij Kufstein. Als die brug gerepa reerd is zullen er per 1 januari 1991 zo'n 3.000 vrachtwagens per dag kunnen passeren. De verwachting is dat medio vol gendjaar de oude situatie geheel hersteld zal zijn. Dat betekent dat het normale aantal vracht wagens (4.100 per dag, waarvan ongeveer 20 procent uit Neder landse vrachtwagens bestaat) dan weer Kufstein zal kunnen passeren. Maandagavond is ook besloten dat een speciale werkgroep de coördinatie op zich zal nemen van het zogeheten gecombineer de vervoer, waarbij vrachtwa gens op de trein worden gezet. Gebleken is namelijk dat op de treinen plaats is voor 1.100 vrachtwagens meer dan het aan tal dat nu van die mogelijkheid gebruik maakt. Maar op dit mo ment zijn er te lange wachttij den. Dat doet veel chauffeurs be sluiten om dan toch maar -zij het via een grote omweg- de weg te gebruiken. De Nederlandse minister van verkeer, mevrouw Hanja Mai- Weggen, toonde zich maandag avond uiterst tevreden over het resultaat van het overleg. De Oostenrijkse minister, Rudolf Streicher, heeft zich zeer coöpe ratief opgesteld, zo zei ze. Advertentie Intermediate, was kort na het begin van de handel met 4,01 dollar gedaald tot 26,90 dollar per vat. De markt in New York was maandag de eerste die kon rea geren op de jongste ontwikkelin gen rond de Golf-crisis en de het informele OPEC-overleg in We nen. In Londen werd niet gehan deld wegens Bank Holiday. Olie handelaren schreven de scherpe terugval van de prijzen mede toe aan het uitblijven van een ver dere escalatie in het Golf-con- flict. In uw regionale dagblad staat niet alleen wat er in het buitenland gebeurt. Ook het nationale nieuws komt volop aan bod. Maar dat is met alles. Want uw regionale dagblad verslaat tevens het nieuws uit uw directe omgeving. En dat maakt 'm zo boeiend. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar te bellen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. 4 weken voor één tientje en één riks! Anion (icesink |JA Naam: Adres: PC Plaats: i Ik wil de PZC 4 weken lang voor 12,50 Tel.: (U kunt deze bon zonder postzegels aan ons terugsturen). afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen BELLEN GAAT SNELLER 01W-84215 ■■BH V

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1