Studenten op verkenning Gentse burgemeester vaart eigen koers bij afkondigen smogfase ZVU begint nieuw seizoen met reeks nieuwe cursussen Geen nutsfusie Goeree en Delta Havenschap krijgt kritiek op kasboek Soos voor alleenstaanden Het wekelijkse bal der eenzamen provincie bevindingen 11 Niet eerder dan in 91 begin project bij Perkpolder DINSDAG 28 AUGUSTUS 1990 Schouwen Duidelijk Kaloothaven Het moeilijkst Willem van Dam VLISSINGEN - Nieuwe HEAO-studenten trokken maandag in groepen door de Vlissingse binnenstad van evenement naar evenement. Studentenvereniging Cinaedus liet de nieuw aan gekomen studenten kennismaken met Vlissingen. Tegelijker tijd konden de 450 eerstejaars HEAO-ers elkaar leren kennen. In de binnenstad was gezorgd voor spelletjes. Als hoogtepunt maakten de studenten met een hovercraft een tochtje langs de Vlissingse kust. De studentenvereniging organiseert de introductie voor alle HEAO-studenten. Voor Cinaedus een mooie gelegenheid recla me te maken voor de vereniging en voor de nieuwe sociëteit aan de Walstraat. De ruimte was net op tijd af. in de nacht van zondag op maandag hadden studenten nog uren staan schilderen. Het belang van de introductiedagen is groot voor de studentenver eniging. Voorzitter Ralph Jorissen stelt dat Cinaedus in deze da gen het budget voor het komende jaar moet rondkrijgen. De introductie gaat ook vandaag nog door. Vanavond wordt een kroegentocht gehouden. GENT - Burgemeester Gilbert Temmerman van Gent heeft de bedrijven in de Kanaalzone ge vraagd de uitstoot van schade lijke stoffen te beperken. De burgemeester nam de maatre gel nadat metingen uitwezen dat de ozonconcentratie in de lucht de toegestane alarmdrem pel overschreed. Temmerman wijkt daarmee af van de richt lijnen van het instituut voor hy giëne in Brussel dat pas in een later stadium maatregelen voorschrijft. Tijdens het weekeinde werd in de Gentse Kanaalzone de alarm drempel van 240 microgram per kubieke meter overschreden. De meetpost in de Kanaalzone-ge meente Sint-Kruis-Winkel no teerde een piekwaarde van 272 microgram per kubieke meter. Het instituut voor hygiëne in Brussel heeft bepaald dat gedu rende minstens drie dagen en op verschillende plaatsen de drem pel van 240 microgram moet worden bereikt vooraleer de alarmfase wordt afgekondigd. In dat geval wordt de industrie ge vraagd de uitstoot van koolwa terstoffen en stikstofmonoxiden te verminderen. Het Gentse ge meentebestuur is het met deze reglementering niet eens. Schepen van leefmilieu Jean Le peau is van mening dat niet zo lang gewacht hoeft te worden met maatregelen. Na moeilijk heden in juli van dit jaar sprak het gemeentebestuur met de fa brieken af dat zij melding zou maken van te hoge ozonconcen traties zodra de grens van 200 microgram is bereikt. Dat moet bedrijven toelaten voorzorgs maatregelen te treffen zonder hinder voor de produktie. Be drijven kunnen dan overschake len op andere en minder schade lijke brandstoffen. Het Gentse gemeentebestuur is er niet over te spreken dat het instituut voor hygiëne tijdens het weekeinde niet is bemand en er dus ook geen metingen worden geno teerd. De gegevens van afgelopen weekeinde verzamelde schepen Lepeau via een alternatief cir cuit. Hoe hij aan de resultaten kwam, wilde Lepeau niet zeg gen. Volgens Lepeau wordt de gemeente bovendien veel te laat ingelicht over mogelijke over schrijding van de gevarendrem- pel. Dat belet het gemeentebe stuur tijdig in te grijpen als er zich moeilijkheden voordoen met hoge ozonconcentraties. De maatregelen die de industrie in het Gentse Kanaalgebied zijn opgelegd, blijven gezien de heer sende weersomstandigheden voorlopig van kracht. MIDDELBURG - De Zeeuwse Volksuniversiteit (ZVU) begint in september het cursusseizoen in de hele provincie met een flink aantal nieuwe cursussen. Op taalgebied heeft de ZVU dit jaar nieuwe groepen Zweeds voor beginners en een vakantie cursus Hongaars en Noors. Nieuw is ook een cursus Engelse letterkunde. Verder kunnen cursisten bij de ZVU ook dit jaar op taalgebied deelnemen aan lessen: Nederlands, Frans, Duits, Spaans, Italiaans, Portu gees, Russisch, Grieks, Bahasia Indonesia, Pools en Joegosla- visch. De ZVU heeft dit jaar ook weer een groot aanbod algemene en creatieve cursussen. In de regio Walcheren zijn de nieuwe cur sussen op dat gebied: geschiede nis van Rusland, kunst en cul-' tuur van de klassieke oudheid, moderne schilderkunst, geschie denis van de opera, geschiedenis van de Renaissance, boek- en bi bliotheekgeschiedenis, de Ro meinen in Nederland, work shops bloem en blad, sterren kunde, antiek, poëzie. In de regio de Bevelanden zijn nieuw: Engelse conversatie, geo logie en aardwetenschappen, mineralogie, fossiele en recente schelpen, geschiedenis van de Sovjet-economie, moderne lite ratuur, schilderen/etsen/teke nen, papiamento, kleine klusjes, oud schrift voor beginners, thuis in uw moestuin, naaien. Bij vol doende belangstelling wordt in Kapelle een curus mensendieck gegeven en in Kruiningen een beginnerscursus Engels, Engels conversatie, informatica, werken met kunststof en koken. In Zierikzee geeft de ZVU, naast een aantal succesnummers uit vorige jaren, de volgende nieuwe cursussen: lokaal en regionaal historisch onderzoek, natuur en milieu, Nederlandse moderne li teratuur, statistiek,interieurin richting, vaarbewijzen en mari foon, naaien en patroon teke nen. In Burgh-Haamstede staan twee cursussen op het program ma: meer plezier van uw siertuin en geschiedenis van de Sovjet economie. In Oostburg staan naast beken de cursussen als nieuwe lessen op het programma: Brugge, Eu ropese geschiedenis, expressio nisme in de Europese context, Nederlandse literatuur. Vincent van Gogh, wijn en spijs. In Middelburg en Goes houdt de ZVU zaterdag 1 september van 10 tot 16 uur een informatiedag in respectievelijk de Zeeuwse Bi bliotheek en Het Lunchcafé. In Zierikzee wordt zaterdag 29 sep- tembervan 9.30 tot 12 uur een in formatiedag gehouden in de openbare bibliotheek De Stolpe. 'Weet je wat jij 's moet doen, Van Overbeeke?', had de huisarts gezegd, 'je moet 's naar zo'n soosavond voor alleenstaanden'. Het was het beste doktersadvies dat-ie ooit had gekregen. Een beetje onwennig schoof meneer Van Over beeke - elf jaar geleden - het sooszaaltje binnen. Het was meteen raak. Want daar, aan een tafel tje, zat mevrouw de Buck. Of ze er bezwaar tegen had dat-ie naast haar ging zitten, vroeg meneer Van Overbeeke schuchter. En of ze misschien een keertje met 'm wilde dan sen. „We zijn", zegt ze, „blijven dansen." Nog datzelfde jaar trouwden ze. Honderdduizenden alleenstaanden zijn via hu welijksadvertenties, bemiddelingsbureaus en contactavonden op zoek naar een partner. Velen van hen hebben al een huwelijk achter de rug; ze zijn gescheiden, weduwe of weduwnaar. Anderen durven 'in het vrije veld' geen partner te zoeken uit angst hun neus te stoten. Weer anderen zijn er domweg nooit aan toegekomen, omdat ze te veel in beslag werden genomen door studie en werk. Elke zaterdagavond is er in Zeeland wel èrgens een soosavond voor alleenstaanden. Met een bandje, een bingo en een verloting. Honderd be zoekers trekken de soosavonden vaak. En soms nóg meer. Is het gêne? Slechts weinigen durven hardop te zeggen dat ze er ooit de ware Jacob of Jacoba hopen te treffen; „We komen hier in de eerste plaats voor de gezelligheid. En als je er een part ner aan overhoudt, is dat mooi meegenomen." In Zaal Wijffels te Schoondijke moet het Jumbo Trio, kaarsen op geruite kleedjes over bruine for mica tafeltjes, een paar bloemstukken tegen de grijze wand en wat spotjes aan het witte plafond voor de gezelligheid zorgen. Boven de hoofden van de orkestleden hangt een lichtbak: SOOS ALLEENSTAANDEN. Rechts van het podium een goed gevulde prijzentafel: een wasmand, kop en schotels, glazen, een trommel koekjes, een pop en een badkamer-set. Vanachter haar tafeltje bij de ingang telt me vrouw, Driessens, sinds een jaar of tien voorzit ster van de soos voor alleenstaanden te Schoon dijke, het aantal bezette stoeltjes in de feestzaal. Tachtig, hooguit negentig. Zal wel aan het war me weer liggen. Maar het is in elk geval beter dan de vorige keer. Toen waren er niet meer dan zes tig bezoekers. „En daar kan de kachel niet van branden." Want enig idee hoeveel de zaalhuur bedraagt? En het Jumbo Trio speelt ook niet voor niks. De jongsten zullen een jaar of veertig zijn. De oudsten lopen in de zeventig; „Maar dat wil niet zeggen dat we geen plezier kunnen maken. Dat kunnen we beter dan de jeugd. Als het orkest te zachtjes speelt is het vaak: hé, tempo 's een beetje." Zeven gulden entree hebben ze betaald. De mannen zijn fris geschoren, dragen lichte zo merpantalons en scherp gestreken overhemden. De vrouwen zien er ook al tip-top uit; veel perma nenten, gouden armbanden en zomerjurken met noppen- en bloemmotiefjes. („Voor veel vrou wen is zo'n soosavond de enige gelegenheid om Op hun tocht door de Vlissingse binnenstad kregen ken ledigen van een beker (foto Oscar van Beest) de HEAO'ers verschillende opdrachten, zoals het zonder de handen te gebrui- Opnieuw uitstel windmolenpark PERKPOLDER - Voor mei 1991 zullen er geen windmolens staan op het terrein bij het veer- plein in Perkpolder. De bouw van het eerste windmolenpark in Zeeuwsch-Vlaanderen is vol gens burgemeester mr A. A. L. G. M. Kessen van de gemeente Hontenisse weer vertraagd, om dat de molenfabrikant Bouma in Heerenveen de negen vereis te molens dit jaar niet meer kan leveren. Bovendien moeten er - omdat het windmolenpark gerealiseerd wordt op een terrein dat deel uit maakt van de zeewering - spe ciale sonderingswerken worden uitgevoerd, die ook extra tijd vergen. Begin deze zomer ging Kessen - na contact te hebben gehad met de bouwer van het park, Energy Connection in Delft - er nog van uit dat uiterlijk eind dit jaar met de bouw van het windenergie park zou worden begonnen. „De zoveelste teleurstelling in rij. Maar ja, we zullen er mee moeten leven. Ik ga er nog steeds van uit dat er straks ook daadwerkelijk begonnen wordt met de bouw", zei de burgemees ter maandag. Kessen heeft - de vele ervarin gen van de afgelopen vier jaar rijker - weinig hoop dat het door minister Alders van VROM in het Nationaal Milieubeleidsplan (NMP) verwoorde streven om voor de eeuwwisseling duizend megawatt aan windenergie ge realiseerd te hebben, verwezen lijkt kan worden. Volgens Kessen wil het ministe rie dit najaar een duidelijk beeld hebben van wat er aan windtur bines in den lande gerealiseerd kan worden en op welke loka- ties. De zeven windrijke provin cies, waaronder Zeeland, is ge vraagd om een inventarisatie te maken van geschikte lokaties. „Volgende stap van de minister is de gemeenten bij de plannen betrekken, maar gezien de pro blemen waar wij in Hontenisse mee te kampen hebben gehad, verwacht ik dat het ministerie de hoeveelheid problemen waar de gemeenten mee te maken zul len krijgen, onderschat," aldus Kessen. De burgemeester van Hontenis se vreest dat heel wat gemeen ten zich enthousiast op winde nergieprojecten zullen werpen, om dan na verloop van tijd - na geconfronteerd te zijn met tal van praktische bezwaren - af te haken. Vooralsnog is het gemeentebe stuur van Hontenisse - met Kes sen voorop - niet van plan om de moed op te geven. „Het windmo lenpark bij Perkpolder komt er uiteindelijk wel. We zullen ech ter weer een poosje langer moe ten wachten", benadrukte hij. Het plan Perkpolder voorziet in negen molens met elk een capa citeit van 250 kilowattuur. De jaarproductie aan opgewekte energie wordt door Energu Con nection in Delft geschat op 3 mil joen kilowattuur, hetgeen neer komt op het jaargebruik van cir ca duizend gezinnen. De opge wekte energie wordt geleverd aan de PZEM. De kosten van het project worden geraamd op ruim 2,7 miljoen gulden. MIDDELBURG - De centrale accountantsdienst van het mi- ■nisterie van financiën heeft kri tiek op het kasboek van het ha venschap Vlissingen. In de ac countantsverklaring over de jaarrekening 1989 komt de dienst met nauwelijks verholen negatieve beoordelingen van het financiële beleid. De com missie economische zaken van de provincie, die de jaarreke ning maandag besprak, maakt zich hierover zorgen. In wellevende accountantstaai laat de rekeningkundige die de boeken heeft doorgespit, weten waar het aan schort. Het haven schap verwerkt de renteverlie zen die de onverkochte gronden in het haven- en industriegebied jaarlijks opleveren, in de ver koopprijs van de grond. Naar de •mening van de accountant is het verstandig te onderzoeken welk verschil de komende jaren tus sen kostprijs en verkoopprijs van grond mag worden ver wacht. Als dat verschil gering blijkt te zijn, is het beter de ren teverliezen meteen in het resul taat van het havenschap te ver werken. Het havenschap heeft vijf jaar geleden een dekkingsplan opge steld voor de renteverliezen die optreden tot de laatste vierkan te meter grond is verkocht. Af spraak is dat de deelnemers aan het havenschap (rijk, provincie en de gemeenten Vlissingen en Borsele) daar jaarlijks een be drag voor beschikbaar stellen, oplopend van 2,9 miljoen gulden in 1986 tot 9,2 miljoen in het jaar 2025. Vorig jaar hebben ze sa men 3,2 miljoen gulden betaald. De accountant meent dat die bijdrage omhoog moet, gezien de ontwikkeling van de rente en de mate waarin de grondprijzen onder druk staan. Een ander punt van kritiek is dat het verlies op de exploitatie van de Kaloothaven (totaal 1,1 miljoen gulden) maar voor een deel in het resultaat van het ha venschap over 1989 is verwerkt. De accountant vindt dat op deze manier weer verliezen worden vooruitgeschoven de toekomst. De statenleden E. P. Nieuwkerk (CDA) en J. G. van Zwieten (VVD) gaven in de commissie economische zaken uitdrukking aan hun ongerustheid over deze gang van zaken. Ze zeiden be nieuwd te zijn naar de reactie van het havenschapsbestuur op de opmerkingen van de accoun tant. Gedeputeerde mr J. A. de Boe, tevens voorzitter van het havenschap, liet in ieder geval blijken dat hij er niet onderste boven van was. Hij vertelde dat een aantal kanttekeningen van de rekeningkundige inmiddels al is opgepakt. wondering zonder veel overleg de voorstellen van DENU door EMGO zijn afgewezen. Bij toe val ontdekten PZEM en WMZ dat het Zuidhollandse bedrijf zich tot de Dordse onderneming wil bekeren. Ir Stoter maakt duidelijk dat vooral voor de burgers één nuts bedrijf belangrijk is. Ze hebben nog maar met één rekening, één meteropname en één bedrijf te maken. Ook voor installateurs, aannemers en leveranciers is een bedrijf aantrekkelijk. Werk zaamheden kunnen beter op el kaar worden afgestemd. Het nieuwe Delta Nutsbedrijf is bo vendien een uiterst gezonde on derneming, met grote reserves, waarvan de rentebaten (40 mil joen gulden per jaar) ten gunste komen van de tarieven. Wan neer op Goeree-Overflakkee al leen het watergedeelte van de nutsvoorzieningen overgaat naar DENU, profiteren de inwo ners op het eiland veel minder van de voordelen. Dat scheelt al gauw een deelname van 17 mil joen gulden. Volgens Stoter zullen de tarie ven bij DENU zich gunstig ont wikkelen. Dat komt mede om dat DENU stroom betrekt van de Elektriciteits Produktie- Maatschappij Zuid-Nederland (EPZ), die de laagste prijzen van heel Nederland heeft. Aangete kend wordt bovendien dat de gasprijs bij PZEM lager is (38,2 cent per kubieke meter) dan bij RED (38,4 cent), terwijl het va strecht in Dordrecht 14 gulden hoger ligt. De fusie tussen WMZ en PZEM tot DENU levert zo'n 25 miljoen gulden aan besparin gen op. die ten goede komen aan de tarieven. Blijft de energiesec tor in Zuid-Holland, dan hebben de inwoners van Goeree-Over flakkee daar minder voordeel van. I zich eens lekker op te doffen. Want als je als vrouiv alleen de hele dag thuis zit, is er niemand voor wie je een mooie jurk aan hoeft te trekken.") Kennen ze elkaar niet bij naam, dan toch zeker van gezicht. De meesten komen elkaar elk week einde tegen; ze gaan elke soosavond af. En in Zeeuwsch-Vlaanderen is des zaterdagsavonds altijd wel èrgens een soosavond: de ene keer in Sas van Gent, de volgende keer in Schoondijke, de zaterdag daarop in Koewacht en dan in Sint- Jansteen. Zo gaan ze van dorpszaaltje naar dorpszaaltje. De gezichten zijn vrijwel altijd de zelfde. Net als de orkestjes: het Jumbo Trio, De Apollo's of The Mandeca's. Huisregels zijn er niet, gebruiken wel. Het orkest blaast altijd om klokke acht de eerste tonen de zaal in, de bingo begint rond negenen, om tien uur is het tijd voor de verloting. De heren vragen de dames, tenzij het orkest de sneeuwbaldans inzet. Wie zichzelf al te nadrukkelijk in de etalage plaatst kan slechts rekenen op minachting; „Je hebt van die vrouwen, zodra ze een man binnen zien komen, gaan ze gauw aan de bar zitten." De eerste keer is het moeilijkst. Mevrouw Dries sens praat uit ervaring. „De allereerste keer dat ik naar zo'n soosavond ging was in Goes. Ik durfde eigenlijk niet goed naar binnen. Want ja, je schaamt je toch een beetje. Je bent toch bang dat er gedacht wordt: die is op een man uit." Met enige regelmaat bloeit er iets moois op de dansvloer op. 'Weetje wat jij 's moet doen?', had de huisarts tegen meneer Van Overbeeke (nu 66 jaar) gezegd, 'je moet 's naar zo'n soosavond voor alleenstaanden gaan'. Erg veel zin had-ie niet. Maar ja, hij was al twee jaar gescheiden en alleen is maar alleen. Mia ziet hem nog binnen komen: een beetje onwennig, wat schuwe blikken het zaaltje inwerpend. Of hij bij Mia (al zes jaar al leen na een stuk gelopen huwelijk) aan het tafel tje mocht komen zitten. Dat mocht. Of Mia (60 inmiddels) misschien een keertje met 'm wilde dansen. Dat wilde ze wel. „En we zijn", zegt ze stralend van achter haar glaasje cassis, „blijven dansen". Kort daarna trouwden ze met elkaar. Dat was elf jaar geleden. Nog steeds bezoeken ze trouw de soosavonden. Als echtpaar. Mia kan er nog altijd hoofdschuddend over doen. Het was tijdens een soosavond in Sas van Gent. „Ik was met iemand aan het dansen en toen-ie hoorde dat ik getrouwd was, zei hij: wat doe je hier dan, mensen die getrouwd zijn zullen ons verdriet nooit kunnen begrijpen. Ik zeg: wacht 's even, m'n man en ik zijn beiden gescheiden geweest. We kunnen daar allebei een boek vol over schrij ven. Als je als weduwe of weduwnaar achterblijft, is dat erg genoeg. Maar meestal kun je op een gelukkige tijd terugkijken. Dat kun je bij een echtscheiding niet." Het Jumbo Trio speelt Hello, Mary Lou. Achter in het zaaltje, aan de bar, bestelt meneer Gijs (66. al 21 jaar weduwnaar) nog maar een biertje. Me neer Gijs is een vaste bezoeker van de soosavon den. Al sinds een jaar of zestien. Het is vooral de gezelligheid, waarnaar hij op zoek is. „Als je je vrouw verliest, is de inhoud van je leven weg. Maar je moet realistisch blijven. Je moet probe ren er toch nog iets van te maken. Als je met je hoofd tussen je benen blijft zitten, wat komt er dan van terecht?" Kansen genoeg gehad om op nieuw te beginnen, zegt meneer Gijs. Maar hem niet meer gezien. Want: „Met zeven kinderen valt dat niet mee; en als je dan ook nog 's een vrouw treft die óók kinderen heeft, hoe moet dat dan allemaal?" Een krukje verder zit meneer Vermeulen (64). Hij is nu 2,5 jaar weduwnaar. Echt wennen doet dat nooit. „Je komt thuis, je doet de deur in het slot en daar zitje, alleen." Heel, heel stilletjes, hoopt- ie nog eens tegen een nieuwe levensgezellin op te lopen. „Ik ben nog vrij gezond. Dus dan denk je daar wel eens aan. En als je iemand kunt vinden die van je gedachte is, waarom niet, hè?" En weg is meneer Vermeulen, de dansvloer op. Meneer Sijnesael (43 jaar. nooit getrouwd ge weest) rimpelt het voorhoofd. Daar vraagje 'm wat - hoe lang komt-ie al op de soosavonden? Geen idee. Maar al lang, hoor. „Gewoon om een beetje te dansen en te scharrelen." En, lukt het beetje, dat scharrelen? Sijnesael neemt be smuikt een slokje van z'n bier: „ehhh, nou nee, niet zo erg." En bij de verloting valt-ie ook al buiten de prij zen. Uit privacy-overwegingen zijn de namen van de geïnterviewden in enkele gevallen gewijzigd.) Soosavond in Zaal Wijffels te Schoondijke: ...als je er een partner aan overhoudt is dat mooi meegenomen...(foto Camile Schelstraete MIDDELHARNIS - De Ener gie-Maatschappij Goeree-Over flakkee (EMGO) voelt niets voor een samengaan met het toekomstige Delta Nutsbedrijf (DENU). Het Zuidhollandse be drijf wil een fusie met het Re gionaal Energiebedrijf Dor drecht (RED). Die moet per 1 ja nuari 1991 zijn beslag krijgen. Volgens directeur ir D. A. la Fleur van EMGO blijft het be drijf als zelfstandig distribu tie-onderdeel binnen RED be staan. Voor de afnemers doen zich geen wijzigingen voor. La Fleur ontkent dat financieel ge win de doorslag heeft gegeven om de deur dicht te doen voor het Delta Nutsbedrijf. Als belangrijke redenen om de toenaderingspogingen vanuit Zeeland af te wijzen en de voor keur te geven aan Dordrecht, noemt La Fleur: bedrijfsecono misch gezien heeft EMGO meer bindingen met de Randstad; het provinciebestuur heeft voorkeur voor een fusie binnen Zuid-Hol land; in de organisatie van het Delta Nutsbedrijf past een doch ter-constructie minder goed; de werkgelegenheid is bij fusie met RED beter gewaarborgd; op lan gere termijn zijn de tariefvoor uitzichten bij RED het gun stigst. Door PZEM en WMZ is enkele ja ren geprobeerd EMGO over te nemen. De openbare watervoor ziening op Goeree-Overflakkee wordt al verzorgd door de Water maatschappij Zuid-West-Neder land. Door overkomst van EM GO zou er op Goeree-Overflak kee één nutsbedrijf ontstaan voor water, gas, elektriciteit en kabeltelevisie. Dat heeft met na me voor de inwoners aanzienlij ke voordelen. In een brief aan de gemeenten op Goeree-Overflak kee geeft ir P. Stoter, directeur van het toekomstige Delta Nuts bedrijf, aan dat tot grote ver-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 11