\erschoore "Nieuws waar je niet zomaar doorheen crosst." Bulgaren steken pand communistische partij Sofia in brand Oostenrijkse gijzelaars uit Irak Politie slaat betogingen in Roemenië hard uiteen Duurste benzinepomp staat in Friesland UUR FOTOSERVICE PLUIM VOOR UW AUTO. In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. Washington en Londen weigeren te onderhandelen Aanhoudend zomers 233e jaargang no. 201 Maandag 27 augustus 1990 KODAK EXPRESS QUALITY CONTROL 4 weken voor één tientje en één riks! PZC Suriname Leontien ler Keenan: Anderson en McCarthy okay Vlissingen Waarschijnlijk 169 doden bij explosie in mijn Joegoslavië Palestijnen terug Overwinning Protest tegen beleid president Iliescu WINNAAR KODAK KWALITEITSA WARD SEIZOEN '89-'90! Zonnig en droog. Zwakke oostelijke wind. Temperatuur 25 graden. GOES MIDDELBURG VLISSINGEN HULST ZiERiKZEE 11 De nieuwe Carvox autotelefoons van PTT Telecom. Nu verkrijgbaar op meer dan 700 adressen door heel Nederland. Al vanaf fl. 2.979,- inclusief inbouw- pakket (excl. BTW). Ook leasing is mogelijk. Al vanaf fl. 73,- (excl. BTW) per maand. Bel voor meer informatie gratis 06-0403. CARVOX 5 VAN PTT TELECOM. DE BESTE TELEFOON OP VIER WIELEN. Voor advies en demonstratie. Livingstoneweg 11, Goes, Mr. F.J. Haarmanweg 38, Terneuzen. fAdvertentie Natuurlijk staat uw regionale dagblad vol nationaal en internationaal nieuws. Toch onderscheidt zo'n krant zich van de 'normale' kranten. Want naast het nieuws uit binnen- en buitenland vertelt het regionale dagblad wat er in uw directe omgeving gebeurt. En dat maakt 'm zo boeiend. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar te bellen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Hcnmi'Jnlmk Naam: Adres: i Ik wil de PZC J 4 weken lang voor 12,50 PC Plaats: (U kunt deze bon zonder postzegels aan ons terugsturen). afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen BELLEN GAAT SNELLER 01W- 84215 Verschillende chefs uit het Suri naamse politiekorps ontvluch ten hun land. Officieel heet het dat zij vakantie nemen in Neder land en de Verenigde Staten maar bij de politie verwacht men ze niet terug. Het vertrek van de functionarissen komt waarschijnlijk voort uit angst voor O het leger. O De 20-jarige Leontien van Moor- sel heeft verrassend het goud veroverd op de inviduele achter volging tijdens de wereldkam pioenschappen wielrennen in Japan. De Nederlandse kon het nauwelijks geloven: „Het gebeurde in een Q droom". W Irak aanvaardt uitnodiging VN SOFIA (RTR) - Betogers heb ben zondag in de Bulgaarse hoofdstad Sofia het hoofdkwar- DAMASCUS RTR/DPA/AFP- De Ierse universiteitsdocent Brian Keenan, die vrijdag in Bayrut na een gijzeling van ruim vier jaar is vrijgelaten, heeft za terdag gezegd dat hij twee dagen voor zijn vrijlating nog de gijze laars Terry Anderson en John McCarthy heeft gezien en dat zij in leven en in goede gezondheid zijn. Al wat langer geleden zag bij gijzelaar Thomas Sutherland die het eveneens goed maakt, al dus Keenan. tier van de voormalige commu nistische partij in brand gesto ken. Volgens ooggetuigen dromden naar schatting 10.000 mensen om het partijgebouw samen ter wijl het in lichterlaaie stond. Veiligheidstroepen in het pand schoten met rubberkogels op de betogers buiten. Terwijl demon stranten rond het pand ,,de brand er in" schreeuwden gooi den anderen van binnen papie ren en mappen uit de ramen van het gebouw, het grootste in So fia. Buiten het gebouw stond een klein aantal politiemannen hul peloos toe te kijken. Ook de eni ge aanwezige brandweerauto kon niet worden gebruikt. Grote aantallen jongeren, bewapend met houten knuppels, stormden naar binnen en sloegen ongehin derd aan het plunderen. LEEUWARDEN (GPD) - Waarschijnlijk de hoogste benzineprijs van Nederland wordt gehanteerd bij het Q8-pompstation De Mieden aan de autosnelweg tussen Dronrijp en Leeuwarden: 2,07 gulden voor een litertje super. Merkwaardig is dat de prijs die door dit Q8-sta- tion wordt berekend, ruim tien cent per liter hoger is dan van de meeste andere pomphouders. Hoe kan dat? „Het vaststel len van de prijzen is een vrij heid van de pomphouder", stelt sales-manager H.W. de Reuver van Q8 in Nederland somber vast. De hoge prijs die door de Friese pomphou der wordt berekend, is hem een doorn in het oog. „Wij vinden het zeer vervelend dat de naam van Q8 wordt geassocieerd met die hoge prijs. Ik krijg er geregeld vra gen over en ik moet zeggen: elke vraag is me er een te veel". Volgens De Reuver is het een unicum in Nederland, dat een pomphouder prijzen hanteert, die boven de ad viesprijzen van de oliemaat schappij liggen. Q8 beveelt op het moment een prijs van twee gulden per liter aan. „Voor zover ik weet, en ik meen het te weten, is er in Nederland geen ander pompstation waar prijzen gelden die boven de advies prijs liggen". Het hoofdkantoor in Rotter dam heeft pomphouder Roe land van der Pol geregeld verzocht zich aan te passen aan het prijsniveau van zijn naaste collega's. „Maar we kunnen hem niks opleggen. Wij zijn er hoogst ongelukkig mee, dat die prijs op een Q8- pomp genoteerd staat. Het zal u duidelijk zijn, dat er hier sprake is van een me ningsverschil". Van der Pol houdt het op een principekwestie. „De meeste maatschappijen willen wel korting geven, maar dan moet de pomphouder de helft van de kosten dragen. Maar als ik dat zou doen, hou ik geen marge meer over. Wat mij betreft hoeft dit alle maal niet in de krant, trou wens. Ik heb geen belang bij publiciteit. Als ik nou de laagste prijs had...". Nederlandse brandweerdui kers, die doorgaans in troebel water werken, keken tijdens een Belgisch-Nederlands duikeve- nement bij Wemeldinge hun ogen uit naar de geva rieerde flora en fauna C van de Oosterschelde. 3 Nog dagen zal Vlissingen wor stelen met de kater van de onno dige nederlaag tegen Dordrecht '90. De Zeeuwen misten in de slotfase een strafschop en een andere droomkans en kregen in de 93e minuut een frommeldoelpunt te- gen. DOBRNJA (AP) - Hondernege nenzestig mijnwerkers zijn waarschijnlijk om het leven ge komen bij een explosie zondag ochtend diep ondergronds in een kolenmijn in Joegoslavië. Het ongeluk zou daarmee de grootste mijnramp zijn uit de Joegoslavische geschiedenis. Na de explosie in de Kreka-mijn, 140 kilometer ten westen van Belgrado, werd slechts een ar beider levend gered. Vidan Krsnanovic, de leider van de reddingsoperatie, verklaarde dat er weinig hoop was dat de overige mijnwerkers nog levend zouden worden gevonden. „Het reddingswerk vordert erg langzaam gangen in de mijn zijn ingestort, er zijn hoge con centraties giftige gassen en het is daarbinnen erg Heet." Volgens Krsnanovic zou het nog minstens een dag duren voordat reddingswerkers de plaats berei ken waar de mijnwerkers ver moedelijk zijn opgesloten. WASHINGTON/DEN HAAG (GPD) - De Iraakse leider Sad dam Husayn is bereid om met de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Perez de Cuellar, te praten over de crisis in het Midden-Oosten. Saddam Husayn reageerde daarmee op een uitnodiging van de secreta ris-generaal, afgelopen zater dag, aan de Iraakse minister van buitenlandse zaken, Aziz. Perez de Cuellar en Aziz ont moeten elkaar donderdag in de Jordaanse hoofdstad Amman. In Amerika en Groot-Brittannië is terughoudend gereageerd op het initiatief van de VN. De VS zeiden de missie van Perez de Cuellar weliswaar toe te juichen, maar geen onderhandelingen te willen beginnen voordat het Iraakse leger uit Kuwayt is ver dwenen, de buitenlandse gijze laars zijn vrijgelaten en de wet telijke regering van Kuwayt is teruggekeerd. De Britse premier Thatcher noemde onderhande lingen 'met de Iraakse tiran en dictator uitgesloten'. Frankrijk en de Sovjetunie zijn wel ingeno men met de poging van Perez, De VS zijn wel enthousiast over de uitspraak van de Veiligheids raad, dat de sancties tegen Irak met militaire middelen mogen [Van onze correspondent TEL AVIV - Terwijl de vluchte lingenstroom uit Irak en Ku wayt onverminderd aanhoudt keren steeds meer Palestijnen die in Kuwayt werken terug naar het door Irak bezette Land. Volgens het Israëlische dagblad bavar" zijn het afgelopen weekeinde vele tientallen in Kuwayt werkende Palestijnen uit de door Israël bezette gebie den, begonnen aan de terugreis. worden afgedwongen. Dat bete kent dat individuele landen het recht hebben schepen die van en naar Irak varen, tegen te houden en te inspecteren. Schepen met ladingen die onder de sancties vallen, mogen desnoods met ge weld tot stoppen worden ge dwongen. De resolutie werd met dertien stemmen vóór aan vaard. Cuba en Jemen onthiel den zich van stemming. De aanvaarding van de resolutie was een complete overwinning voor de VS. Meer dan een week hadden de Amerikanen voor de resolutie gevochten, ondanks grote bezwaren van de Sovjetu nie en China. Moskou zal echter geen geweld gebruiken om de naleving van de sancties af te dwingen, zo het minister Sjevar- nadze van buitenlandse zaken weten. Irak heeft de VN-resolutie ver worpen en gezegd 'dat de Veilig heidsraad een instrument van het buitenlandse beleid van de VS is geworden'. De Iraakse lei der Saddam Husayn dreigde met 'stapels lijken' als de Ameri kanen een oorlog met Irak be ginnen. In Kuwayt duurt de zenuwen oorlog tegen de dertige westerse ambassades die hun poorten weigeren te sluiten, nog steeds voort. Iraakse militairen omsin gelen naar willekeur ambassa degebouwen om die belegering enkele uren later weer ongedaan te maken. Zaterdag werd de blokkade van de Canadese am bassade zonder opgaaf van rede nen opgeheven. Ook werden de tanks, die de Britse ambassade hadden omsingeld, teruggetrok ken. Maar even later werd de di plomatieke missie van Italië door Iraakse troepen belegerd. Gisteravond waren nog tien am bassades omsingeld. Ook worden, volstrekt willekeu rig, ambassades van stroom, wa ter en telefoon afgesloten. De Britse ambassade zit al sinds vrijdag zonder stroom. Canada en West-Duitsland hebben geen stroom en water meer, maar de telefoon werkt nog wel. De Ja panse ambassade is van alles af gesloten. Noorwegen krijgt nog wel electriciteit, maar geen wa ter. Hetzelfde geldt voor de am bassade van Denemarken. Het Iraakse leger is zondag begon nen een deel van de muur van de Franse ambassade af te breken om de watervoorziening af te sluiten. De Amerikaanse ambas sade heeft nog wel water en haalt electriciteit uit een nood- aggregaat. De Nederlandse am bassade in Kuwayt is tot nu toe gevrijwaard gebleven van Iraak se pesterijen. Italië heeft als voorzitter van de Europese Gemeenschap ge vraagd om een buitengewone zitting van de Veiligheidsraad. De EG wil een veroordeling van Irak, dat de Weense conventie aan zijn laars lapt. Dat verdrag regelt de onschendbaarheid van diplomaten. De paus heeft zich zondag voor het eerst sinds de Iraakse inval in Kuwayt uitge sproken over de crisis in het Mid den-Oosten. Zonder Irak bij naam te noemen, beschuldigde hij het land van 'ernstige schen dingen van het internationaal recht en het Handvest van de Verenigde Naties'. WENEN (RTR) - Na een bezoek van één dag aan de Iraakse pre sident Saddam Husayn is de Oostenrijkse president Kurt Wald- heim teruggekeerd met 116 landgenoten die gegijzeld werden en met de boodschap dat het Westen moet ingaan op het aanbod van Husayn om te onderhandelen over Kuwayt. In één van de twee vliegtuigen uit Baghdad kwamen ook zeven Nederlanders en vijf Srilankanen mee, allen afkomstig uit Kuwayt. Er werd aanvankelijk sceptisch en kritisch tegen het bezoek van Waldheim aangekeken, maar bij zijn terugkomst met de gijze laars in hetzelfde vliegtuig werd Waldheim even de held van de dag. Oostenrijk zal vasthouden aan de sancties tegen Irak, zei Waldheim, maar de regering kan beslissen om Irak voedselhulp en medicijnen te sturen, twee categorieën produkten die nadruk kelijk zijn uitgezonderd van de boycot, althans voor zover nodig om humanitaire redenen. Waldheim werd vóór hij naar Baghdad vertrok, vooral door de Belgische minister van buitenlandse zaken. Mark Eyskens, on der vuur genomen. Eyskens zei dat Waldheims solo-missie de gesloten rijen van de Westerse landen doorbrak. Advertentie De Oostenrijkers gaan in de Jordaanse hoofdstad Amman, na een tussenstop, aan boord voor de vlucht naar Wenen (foto Eric FeferberglEPA) BUKAREST (RTR/DPA/AFP) - De onrust in Roemenië en met name in de hoofdstad Bukarest duurt voort. Dit weekeinde kwam het in de hoofdstad meer malen tot botsingen tussen de oproerpolitie en demonstran ten. De politie deelde mee dat in totaal 80 personen waren aan gehouden. Er zouden ook men sen gewond zijn geraakt. De Roemeense oproerpolitie rukte zaterdag massaal uit om een eind te maken aan een blok kade van demonstranten die te gen de regering protesteerden en het vertrek van president Ion Iliescu eisten. Een eerdere actie van de politie maakte korte tijd verkeer door de straat mogelijk, maar de betogers keerden terug en sloten de route, een van de punten waar tijdens de decem- berrevolutie vorig jaar fel ge vochten werd, opnieuw af. De menigte, die in het begin niet meer dan 200 demonstranten telde, groeide snel. In de sche mering was moeilijk te zien hoe veel mensen zich op het plein verzameld hadden. Ook gisteren greep de oproerpo litie fors in. Verschillende pelo tons stroomden 's avonds voor de vijfde achtereenvolgende dag met grote aantallen het centrum van Bukarest in om honderden betogers te verdrijven. Verslaggevers ter plaatse zeiden dat er zaterdag honderden met knuppels en schilden uitgeruste politie-agenten over de Nicolae Balcescu Boulevard en het Uni versiteitsplein trokken om de stenengooiende jongeren daar te verdrijven. Ook gisteren groeide het aantal demonstran ten met het vallen van de avond en greep de politie met knuppels en schilden in. Iliescu, een voormalig commu nist die ooit nauwe banden on derhield met de vorig jaar geëxe cuteerde dictator Nicolae Ceau- sescu, wordt ër door tegenstan ders van beschuldigd geen haast te maken met het herstel van de democratie in Roemenië. Ook de voedseltekorten zouden de woede van de betogers hebben opgewekt. Het regerende Front voor Natio nale Redding riep zondag alle partijen, vakbonden en de be volking op de protesacties niet te ondersteunen. Het ministerie van Binnenlandse Zaken zei „vastbesloten te zijn elk noodza kelijk antwoord te geven op ac ties en manifestaties die bedoeld zijn om het sociale en politieke leven in ons land te destabilise ren". A hard in op een betoger in Een Roemeense poltieman slaat foto Andrei Iliescu/EPA) de Roemeense hoofdstad Bukarest

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1