Actie voor scholier in 't verkeer Eis 2,5 jaar voor poging verkrachting Verrassend zicht op Mondriaan Kindertelefoon twee uur per dag langer bereikbaar Werk Toorop uit particulier bezit één dag te kijk streek 13 foject werkervaring in Zeeuwse tehuizen van start ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1990 Üjksweg half liur geblokkeerd Rek eruit Overmoed Ongenoegen over kunstbeleid Man betaalde met gestolen girokaarten Vernielers auto-antennes aangehouden Herkenning Canadees Ian Wallace op Walcheren Lijnenspel B en w van Goes leggen zich neer bij nutsfusie In Domburgs gemeentehuis Zeelandbrug m erklozen in de bejaardenzorg 0ES - Dertig langdurig werk ten kunnen binnenkort aan de L in een verzorgingshuis. De (deling Zeeland van de Vereni- p Nederlandse Bejaar- Inoorden (VNB) heeft even- Iel werkervaringsplaatsen be- liikbaar gesteld. Het werker- Iringsproject heeft een dubbel lel: langdurig werklozen krij- |n uitzicht op een vaste baan i er kans iets worden gedaan In het schrijnende tekort aan ledevverkers in de verzorgings- lizen. let plan werkervaringsplaatsen |een resultaat van de CAO voor bejaardenoorden. Daarin Ibben werkgevers en werkne- ■ers afgesproken dat ze 1500 tot ■50 plaatsen in verzorginghui- In zullen maken om langdurig lerklozen in staat te stellen er- aing op te doen, zodat ze ge- lakkelijker aan een baan kun- tn komen. De VNB in Zeeland jèett in samenwerking met de Ibeidsbureaus, de gemeenten, werknemersorganisaties en IlIDDELBURG - De zuidelijke jbaan van de A58 is vrijdag- vond ter hoogte van Nieuw en int Joosland een half uur ge- Itremd geweest doordat een janhangwagen was gekanteld, ie veertigjarige automobilist A. uit Roosendaal reed met zijn lersonenauto met aanhanger in Ie richting Goes, toen hij tegen legenen een klapband kreeg, j reageerde door te remmen, aarop de combinatie begon te |charen en de aanhanger kantel- le, De lading, houten palen, be- indde op het wegdek, waardoor Ie hele rijbaan werd geblok- erd. Middelburgse politie kreeg de rijkspolitie een melding an een aanrijding 'met gewon- len'. reden om ook een zieken- iagen te sturen. Toen bleek dat i geen gewonden waren, kwam !e ambulance met zwaailichten ;oed van pas als wegmarkering, ildus een woordvoerder van de lolitie. Toen een deel van de ra- age was verwijderd kon het ver leer van één rijstrook gebruik naken. De Wegenwacht moest raan te pas komen om de ver dongen koppeling van de aan- langer van de auto los te maken, Ivorens ook de voertuigcombi- latie kon worden verwijderd. het Samenwerkingsverband keuzebegeleiding en onderwijs- arbeidscontacten (Skoa) het project op touw gezet. Voorzitter H. J. Elenbaas van de Zeeuwse VNB-afdeling schetste vrijdag tijdens de installtie van de commissie die het project be geleidt, een weinig rooskleurig beeld van de huidige werkom standigheden in de zorgsector. Er is sprake van een onaan vaardbaar hoge werkdruk en moeilijkheden bij het aantrek ken van nieuw personeel en op vullen van leerlingplaatsen. Daarbij komt dat ouderen lan ger thuis blijven wonen. Wan neer dat niet langer kan en ze dus op een bejaardenoord zijn aangewezen, zijn ze vaak op ho ge leeftijd en hebben ze behoefte aan veel verzorging. Een extra druk op de verzorgingshuizen ontstaat nog door de toenemen de vergrijzing. Elenbaas signa leerde dan ook een scheefgroei tussen de behoefte aan zorg en het vermogen van het personeel daaraan tegemoet te komen. De voorzitter van de verenigde bejaardenoorden stelde vast dat omvang en de deskundigheid van het personeel geen gelijke tred hebben gehouden met de behoefte aan zorg van ouderen. „De politiek heeft gemeend de prioriteiten elders te moeten leg gen", aldus Elenbaas. „Het ge volg is voor veel instellingen dat de rek eruit is en dat de mate en de kwaliteit van de zorg ernstig in gevaar dreigen te komen." De op landelijk niveau gemaak te afspraak werkervaringplaat sen beschikbaar te stellen, heeft MIDDELBURG - Samen met Veilig Verkeer Nederland be gint het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ) volgende week een campagne onder het motto: Wij gaan weer naar school. In 27 van de 30 Zeeuwse gemeen ten hangen tot 17 september op verschillende plaatsen spandoeken. Ze zijn vooral gericht op automobilisten en andere gemotoriseerde weg gebruikers en bedoeld als dringend verzoek aan het be gin van het nieuwe schooljaar nog meer dan anders rekening te houden met de scholieren die lopend en fietsend onder weg zijn. Uit de gegevens van ongeval len blijkt dat in de weken di rect na de zomervakantie in het hele land méér scholieren bij verkeersongelukken be trokken zijn dan gedurende de rest van het jaar. In sommige provincies is er zelfs sprake van een toename met 15 tot 20 procent. Dat heeft onder meer te maken met het feit dat veel kinderen die voor het eerst naar een school voor voortge zet onderwijs gaan, onbekend zijn met de route naar de nieu we school, die verder van huis staat - vaak zelfs in een andere plaats - dan de basisschool waar ze op zaten. Onbekendheid met die andere en langere schoolroute, die in de meeste gevallen (brom(fiet send wordt afgelegd, levert ze ker in het begin problemen op, met name buiten de bebouw de kom en op wegen waar fiets paden ontbreken. Risicover- hogende factoren zijn verder de geringe verkeerservaring en overmoed van de jonge ver keersdeelnemers en het fiet sen in groepen, waarbij meer op elkaar wordt gelet dan op het overige verkeer. Er komt bij dat de stromen fietsende en lopende scholie ren in de eerste weken van het nieuwe schoolseizoen een to taal ander wegbeeld veroorza ken voor de gemotoriseerde weggebruikers, die in de voor gaande weken niet meer ge wend waren aan schoolkinde ren onderweg. Vandaar het initiatief voor de actie Wij gaan weer naar school. Zo'n campagne is al eerder in Fries land, Limburg en Gelderland gehouden. Overigens worden ook de, leerlingen zelf voorge licht hoe zij hun eigen veilig heid kunnen vergroten. In Zeeland werken aan de campagne mee rijks- en pro vinciale waterstaat, de water schappen Schouwen-Duive- land, Tholen en Noord- en Zuid-Beveland en 27 gemeen ten. Kapelle, Vlissingen en Wissenkerke doen niet mee. Maandag 27 augustus geeft ge deputeerde J. D. de Voogd in Zierikzee het officiële start sein voor de actie. In 27 van de 30 Zeeuwse gemeenten hangen, zoals hier in Goes, tot 17 september spandoeken in het kader van de campagne 'Wij gaan weer naar school' (foto Willem Mieras dan ook zijn volle instemming. De komst van extra medewer kers betekent dat het werk doel matiger kan worden verdeeld. Want het hoger gekwalificeerd personeel kan zich toeleggen op werkzaamheden van verpleeg kundige en verzorgende aard en langdurig werklozen krijgen de kans via een lagere functie toe te treden tot de arbeidsmarkt. Het is de bedoeling dat de deelne mers aan het project niet alleen werkervaring opdoen, maar ze krijgen ook scholing. Een commissie, bestaande uit vertegenwoordigers van de ver schillende betrokken instanties, begeleidt het project. Directeur drs J. A. M. Janssens van het ar beidsbureau in Goes installeer de de commissie. Het is nu de be doeling dat allereerst een pro jectcoördinator wordt be noemd. Ook deze functie is een werkervaringsplaats. Het is de bedoeling dat nog voor het eind van het jaar de eerste langdurig werklozen in verzorgingshuizen aan de slag gaan. VLISSINGEN - De manier waarop in Zeeland wordt omge sprongen met het geld voor de kunst deugt niet. Het ontbreekt aan een visie, op grond waarvan de besteding van het geld kan worden beargumenteerd. Dat rapporteert de vakgroep cultu rele ontwikkeling van de Zome- runiversiteit Zeeland (ZUS). De vakgroep, die een tweedaag se studiebijeenkomst hield over 'culturele experimenten', neemt aan dat van de provinciale over heid zelf geen visie op tafel zal leggen. Er zijn daarom, zo con cludeert men, dringend nieuwe vormen van overleg nodig wil er ooit zoiets als een serieus provin ciaal kunstbeleid van de grond komen. De vakgroep weet nog niet pre cies hoe het wel moet. Daarom volgt in het najaar een derde bij eenkomst. Dan wordt bekeken welke vorm van overleg de voor keur verdient. Gedacht wordt aan samenwerking tussen 'men sen uit de praktijk'. „Dit infor meel overleg", aldus een giste ren door de vakgroep uitgege ven verklaring, „moet een analy se van de kunstwereld in Zee land opstellen en de knelpunten inventariseren." IlIDDELBURG - Officier van ustitie mr J. J. A. Groen heeft roor de rechtbank in Middel burg 2,5 jaar gevangenisstraf jeëist tegen de 32-jarige G. O. lit Sluiskil voor een poging tot (erkrachting. Verder wordt O. len laste gelegd dat hij zijn ilachtoffer met de dood heeft bedreigd. Dat gebeurde 13 mei in alle vroegte in Terneuzen. O. ontkende dat hij de bedoeling [bad gehad de vrouw te ver brachten. De man verklaarde dat hij de avond tevoren na een ruzie met zijn vriendin van huis was weg gegaan en veel was gaan drin ken. Daarna ging hij met zijn au- toop weg naar huis. Volgens zijn eigen zeggen was hij gestopt toen hij het meisje zag lopen. Hij erkende dat hij haar had vastge pakt en had geprobeerd haar naar zijn auto mee te nemen. Toen ze tegenstribbelde zou hij haar uit eigen beweging hebben losgelaten. Het verhaal van het meisje was VLISSINGEN - De Vlissingse politie heeft donderdag de 37-ja- rtge F. H. B.. zonder vaste woon- of verblijfplaats, aangehouden omdat hij in een winkel probeer de te betalen met gestolen giro betaalkaarten. De kaarten wa ren gestolen uit een woning aan het Groene Woud, waar dinsdag een inbraak werd gepleegd. De kaarten zaten in een schouder tas, samen met de papieren en de sleutels van de auto van de bewoners. De wagen, een Ford fiesta, werd dinsdagnacht eveneens meegenomen. LISSINGEN - Twee jeugdige Vlissingers, de 18-jarige P.W. en de 17-jarige J.S., zijn in de nacht van donderdag op vrijdag door de politie in de kraag gevat van wege vernieling van auto-anten nes. De twee beschadigden twee ^parkeerde wagens op de Bou levard De Ruyter. heel anders. Zij vertelde dat de man op haar af kwam en naar de weg vroeg. Toen ze verder liep pakte hij haar van achteren vast en legde hij zijn hand op haar mond om haar het schreeuwen te beletten. Hij zei haar dat ze haar mond moest houden omdat hij een mes in zijn zak had. Toen hij haar in zijn auto wilde duwen beet ze in zijn hand. Daarop liet hij los en kon ze wegrennen. Zij belde bij de eerste de beste wo ning aan om hulp. Zij had als gevolg van de worste ling een bloedneus en een arts constateerde diverse kneuzin gen en zwellingen. Een oorbel van haar werd later op de plaats waar het gebeurde teruggevon den. Toen de politie haar later naar huis bracht kon ze de dader direct aanwijzen, daar O. zich in de buurt van haar woning op hield. Hij werd gearresteerd en zit sindsdien in voorarrest. Voordat hij zich aan het meisje vergreep had hij diezelfde nacht nog twee vrouwen aangespro ken om hen de weg naar Clinge en Sluiskil te vragen. Zij roken lont en konden zich tijdig uit de voeten maken. Ze herkenden O. aan zijn opvallende kleding en zijn atletische gestalte. Een maand voordien had O. twee meisjes een eind laten meerijden in zijn auto en in hun bijzijn zijn geslachtsdeel uit zijn broek ge haald. Bij de politie had O. ver klaard dat zij er bij hadden staan giechelen. Tijdens de rechtbankzitting was O. zeer zwijgzaam en verwees steeds naar zijn tegenover de po litie afgelegde verklaringen. Hij had een onderzoek door een psy chiater geweigerd. Het reclasse- ringsrapport over hem was ui termate somber, daar O. alles al ondergaan had wat justitie en hulpverlening te bieden hebben. Gedwongen contact met de re classering werd zinloos geacht. O. heeft al diverse veroordelin gen voor verkrachting achter de rug en kreeg naast gevangenis straf ook tbr opgelegd. Hij vond dat hij op grond van zijn verle den voor de nieuwe zaak ook al bij voorbaat werd veroordeeld. De officier zag geen andere mo gelijkheid dan O. een lange ge vangenisstraf op te leggen, daar hij niet bereid was ergens aan mee te werken. De rechtbank doet 7 september uitspraak. 0000^ Ian Wallace in de Vleeshal: Herwaardering van Mondriaans originaliteit en moderniteit... {foto Lex de Meester MIDDELBURG - Het zijn groot uitgevallen toeristen kiekjes van het mooie Wal cheren. Het zijn ook opnamen van een Walcherse wereld, waarin de landschaps- en ar- chitectuurlijnen van Mon driaan terug te vinden zijn. Het zijn foto's en schilderijen tegelijk. Figuurlijk en letter lijk: de foto's zijn op canvas geplakt, gevangen in de hel dere Stijltinten rood, blauw, geel en zwart. De Canadees Ian Wallace noemt zichzelf een abstract schilder, die gebruik maakt van fotografie. Hij stapte het afgelopen jaar rond op Wal cheren. Een all-season toerist, -voorzien van een 35 millimeter camera met kleurenfilm. Dat hij Walcheren voor zijn lens wilde hebben, is geen toeval. In 1968 behaalde hij in Brits- Columbia zijn Masters Degree in de kunstgeschiedenis met een proefschrift over Mon driaan. Het was die Mon driaan, die begin deze eeuw in spiratie vond op het Zeeuwse eiland. Omdat de belangstel ling van Wallace voor de schil der niet verflauwde, maakte hij het Mondriaan-eiland on derwerp van een persoonlijke kunstspeurtocht. De titel van de tentoonstel ling, Hommage aan Mon driaan, zegt niet alles. „Ik wil meer dan een hulde aan een groot kunstenaar", schrijft Wallace in de catalogus van de expositie. „Het is ook een her waardering van Mondriaans originaliteit en moderniteit in het kader van mijn eigen ont wikkeling." Die aanpak resul teert in een verstrengeling van heden en verleden, van schil derkunst en fotografie, van Mondriaan en Wallace. De rib- gewelfde, historische ruimte van de Middelburgse Vleeshal, waar de Canadese kunstenaar exposeert, benadrukt die ver vaagde grenzen. „Nee, ik ben geen moderne Mondriaan. Ik zet hooguit de len van zijn traditie voort. In mijn werk zit de herinnering aan de traditionele achter gronden, die Mondriaan in al zijn schilderijen, ook de mo derne, trouw bleef." Die ach tergronden zijn op Walcheren te vinden. De vuurtoren van Westkapelle, de kerk en het strand van Domburg, het Wal cherse landschap gezien vanaf de duinen. De fotograferende schilder Wallace nam meerde re keren dezelfde positie in als de schilder Mondriaan. Zijn opnamen van vuurtoren en kerk verraden, dat de Cana dees hier en daar precies in de voetsporen van de Nederlan der is getreden. Maar Wallace deed meer. Het Walcheren van 1990 lijkt niet meer het Walcheren, dat zich rond 1920 aan Mondriaan pre senteerde. Toch maken juist de werken van Wallace duide lijk, dat de moderne tijd min der diep ingrijpt dan wordt verondersteld. Het foto-schil derij, waarop een benzine pomp naast een huisdeur is te zien. kan als lijnenspel pro bleemloos bij De Stijl van drie kwart eeuw geleden worden ingedeeld. Dat geldt ook voor opnamen van het zomerse strand en het na-oorlogse bankgebouw. Wallace: „Ik probeer de vlakheid van het doek met kunst in verband te brengen. Een foto en een schil derij geven beide diepte op een vlak, die twee elementen pro beer ik te verenigen. Mon driaan probeerde op zijn ma nier ook een taal te creëren uit dat samengaan van vlakheid en perspectief." De Canadese kunstenaar zocht tevens de tegenstelling tussen oud en nieuw. Schuin tegenover de schilderij-foto van de vuurtoren van Westka pelle hangt de in datzelfde kustplaatsje gesitueerde ra dartoren, die het in de volks mond met de benaming lucifer moet doen. „Kerken en torens kun je zien als monumenten voor de oude tijd, ze staan voor de religie. Zo'n radartoren is voor mij een standbeeld van de moderne tijd, waarin tech niek een hoofdrol speelt." Wallace is geen Mondriaan. Wil dat ook niet zijn. Maar hij brengt wel het gedachtengoed van de Stijlbeweging terug in het Zeeuwse. Die aanpak biedt herkenning en laat toch de vertrouwde omgeving in een verrassend licht zien. Jan van Damme Ian Wallace, Hommage a Mon- drian, tot en met 28 september in de Vleeshal in Middelburg. De Zeeuwse Kinder- en Jeugdtelefoon krijgt zo'n 1200 telefoontjes per jaar (foto Ruben Oreel) MIDDELBURG - De in Middel burg gevestigde Zeeuwse Kin der- en Jeugdtelefoon gaat het aantal bereikbare uren uitbrei den. Bedoeling is dat nummer 01180-38080 binnenkort dage lijks van twee uur 's middags tot acht uur 's avonds voor jon geren tot achttien jaar te bellen is. Dat is twee uur extra. Nu is de telefooncentrale maar van vier uur 's middags tot acht uur 's avonds bezet. De twaalf vrij willigers van de telefoondienst hebben voor de uitbreiding wel wat extra mankracht nodig. Ge zocht wordt momenteel naar een nieuwe ploeg van ongeveer twaalf vrijwilligers. Ger Wolters is coördinator van de SOS Telefonische Hulpdienst waar de kindertelefoondienst bij is aangehaakt. Hij zegt: „We wil len graag ook in de vroege mid daguren bereikbaar zijn, omdat blijkt dat dagelijks ongeveer 75 procent van alle gesprekken bin nenkomt tijdens de eerste uren waarop we bereikbaar zijn. In to taal krijgen we zo'n 1200 tele foontjes per jaar en dat is onge veer het landelijk gemiddelde voor diensten met een soortgelij ke omvang als de onze." „De meeste opbellers zijn tussen de tien en veertien jaar oud. We krijgen veel vragen bijvoorbeeld over seksualiteit en relaties. Er zijn ook kinderen die gewoon op bellen, omdat ze ergens mee zit ten wat ze niet aan hun omge ving durven vertellen. Dat hoe ven echt geen huizenhoge pro blemen te zijn, hoewel het na tuurlijk ook wel voorkomt dat kinderen bellen, die in een bij zonder moeilijke situatie zit ten." „We trainen onze vrijwilligers tijdens twee weekeinden in de Volkshogeschool in Aarden burg. Verder zijn er geen criteria voor wat betreft opleiding. Het belangrijkste is dat je je nog kunt herinneren hoe je zelf als kind was en datje nog een beetje kind gebleven bent." „De speciale kindertelefoon is hier zes j aar geleden opgezet om dat bleek dat kinderen geen ge bruik maken van telefoondien sten voor volwassenen. Ik denk overigens dat kinderen makke: lijker de telefoon pakken om er gens over te kunnen praten dan volwassenen. Ze zijn ook meest al veel directer en zeggen gelijk waar het op staat. We hebben, maar één telefoonlijn, maar dat" is geen punt. De meeste gesprek ken duren toch niet langer dan. een minuut of vijf. Het is wel heef: belangrijk dat ze hun verhaal even kwijt kunnen. Het aantaï bellers geeft het nut van het be.* staan van zo'n aparte lijn al aan." GOES - De PZEM en de WMZ mogen van burgemeester en' wethouders in Goes gaan fuse ren tot Delta Nuts Bedrijven" (DNB). Eerder waren zij falie-' kant tegen, omdat het vertrek: van WMZ uit Goes een verlies" van 75 arbeidsplaatsen ople* vert. Dit betreuren zij nog, maar het belang van de fusie heeft in£ middels de doorslag gegeven. In een voorstel aan de commis sie economische zaken schrijven b en w dat de tarieven voor elek triciteit en water in Zeeland on der druk staan, omdat de voor zieningen in een dun bevolkte en door zeearmen doorsneden ge bied erg duur zijn. Om de prijzen enigszins in de hand te houden, willen PZEM en WMZ samen gaan. In Goes betekent dat een verlies aan arbeidsplaatsen. De ge meente heeft geprobeerd hier een zekere compensatie voor te krijgen, maar dat is mislukt. Het college legt zich er nu bij neer en stelt voor om met de vorming van de DNB, louter om redenen van doelmatigheid, akkoord te gaan. De commissie economi sche zaken bespreekt dit in haar vergadering van 3 september om 19.30 uur in het stadhuis. DOMBURG - In het Domburgse gemeentehuis wordt tijdens de Open Monumentendag, zater dag 8 september, een bijzondere expositie gehouden van werk van Jan Toorop. Te zien zijn ongeveer veertig schilderijen, tekeningen en etsen, die door de kunstenaar grotendeels tijdens zijn zomers in Domburg zijn vervaardigd. Het unieke van de eendags-expositie is dat er voornamelijke werken worden getoond uit particulier bezit. Gemeente-ambtenaar Jackie Nijsen is de initiatiefnemer van de expositie. Hij wilde de open stelling van het gemeentehuis tijdens de monumentendag dit jaar eens extra cachet geven. Nijsen kwam op het idee met een Toorop-tentoonstelling in te spelen op Domburgs historie als kunstenaarsoord. De gemeente heeft onlangs zelf een werk van Toorop aangekocht. Nijsen nam contact op met de Domburgse Toorop-fan Willem Passenier en samen wisten de mannen nog ongeveer veertig werken bij el kaar te sprokkelen. Toorop (1858-1928) werkte vanaf 1900 tot 1921 regelmatig in de zo mer in Domburg. Veel van zijn werken zijn er nog achtergeble ven, bleek Nijsen en Passenier tijdens hun speurtocht. Ze dach ten daarmee aanvankelijk een beperkte expositie in de com missiekamer van het gemeente huis in te kunnen richten. Nu wordt ook de raadszaal als expo sitieruimte benut. Te zien zijn op 8 september in het Domburgse gemeentehuis veel portretten van Domburgers en enkele dorpstaferelen. Ook is er een gezicht op Zierikzee en een afbeelding van een groepje theedrinkende dames in Zoute- lande. Verder worden enkele af fiches getoond van vroegere ten toonstellingen van Toorop en er is een kleurenreplica van de se rie Kruiswegstatie. Voor de tentoonstelling in het Domburgse gemeentehuis is ook een speciaal affiche vervaar digd. Gekozen is als beeldmerk voor een tekening van Toorop van een Domburgse schone in klederdracht met haar kind op schoot. Passenier vermoedt dat het om een vrouw uit de Dom burgse schelpenvissers-familie Klopmeijer gaat. Toorop had in Domburg een kennissenkring, waartoe ook an dere kunstenaars behoorden. Tijdens de tentoonstelling wor den daarom tevens enkelé werken getoond van Mies Elout, Maurice Göth en zijn dochter Sarika Göth. Mevrouw Göth is één van de eregasten tijdens de informele bijeenkomst, waar mee de expositiedag besloten wordt. Te gast zijn dan ook de Belgische kunstcriticus Hama- cher en Frans Elout, de zoon van Mies. De deuren van het gemeente huis gaan om tien uur voor het publiek open. Omstreeks vijf uur 's middags houdt Willem Passenier een lezing over Toor op. Burgemeester H. Hietkamp spreekt daarna een sluitings woord. (Slot van pagina 9) burg. Reductie oogt volgens As- selbergs fraai, maar het bete kent alleen maar dat het tijdstip van tolvrij worden van de brug wordt uitgesteld. Later daarop terugkomend reageerde gedei puteerde Maris met de opmer king dat Schouwen-Duiveland wel eens vergeet dat in andere delen van de provincie nog bo ten varen en daar dan ook alleen nog maar over een vaste oever verbinding wordt gepraat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 13