Saddam op tv met gijzelaars ïenzine vandaag )pnieuw duurder Grote brand in Etten-Leur h^stol «Sf- 8°. Irak op punt ambassades te omsingelen TV-presentator smokkelt baby in tas uit Irak DORI&ASi Rust en ruimte omgeven Paauwe in Zonnemaire! Poging voorkomen inflatie door Golfcrisis Aardgasopbrengst hoger door olieprijs mÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊmÊÊÊÊmÊÊÊÊÊÊÊËÊÊÊÊimÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊmm Duitsland Opslag Vandalisme Van Moorsel Drukkend warm |33e jaargang no. 199 Ljjdag 24 augustus 1990 lonsumenten Kontakt vraagt prijsstop O'HRRFI Toeslag vervoer DE NOBELAER ■an 'CHISPA FLAMENCA' 24 AUGUSTUS - 2 SEPTEMBER Eerst mistbanken, daarna zonnig. Te gen de avond bewolking in de hogere luchtlagen. Temperatuur 27 graden. Zwakke wind tussen oost en zuid. Wtfo. Wmm H M H H. H H Wfa m. y/////M Wm W. HH M HFH HÉ H, H *®ffP n m mm m m mw mm COURA Verhoging accijns van de baan lEN HAAG (GPD) - Het kabi- et is afgestapt van eerdere lannen om de accijnzen met in- ang van 1991 te verhogen. Op eze manier willen de ministers toenemende inflatie als ge lig van de crisis in het Mid- en-Oosten beteugelen. Boven- ien willen zij een bijdrage le- eren aan de mogelijkheden om e lonen zoveel mogelijk te ma gen, ook al stijgen de energie- isten. innen de ministerraad wordt et ook mogelijk geacht af te en van een belastingmaatregel m500 miljoen gulden extra bin- en te halen, nodig om een gat in e uitgave van een gelijk bedrag at in juli niet werd gedicht af te ekken. De benodigde 500 mil- ien extra kan geput worden uit extra baten die ontstaan nu e olieprijs over de periode au- ustus-december hoger uitkomt an gemiddeld 24 dollar per vat. prijs is inmiddels 32 dollar er vat. ir wordt in de ministerraad nu lee gerekend dat de olieprijs ge- liddeld wel op 25 dollar of nog oger zal uitkomen gedurende i resterende periode van dit lar. Dit levert al extra baten an 500 miljoen gulden op. Deze aten komen met een vertraging an een halfjaar, begin 1991 be- ihikbaar. Ir wordt ook rekening mee ge- ouden dat de olieprijs in 1991, aker in het begin, hoger zal lig- sn dan de nu ingeschatte ge- liddelde prijs van 21 dollar per Ook dat levert extra geld op oor de staatskas. Aangezien tn voor volgend jaar voorziene (genvalier bij de belastingin- omsten van 1 miljard gulden azeker is en mogelijk de uitga- en van de departementen ook eens meevallen (net als dit lar) zou een deel van de eerder gedachte bezuinigingsmaatre gelen achterwege kunnen blij ven. Minister Kok (financiën) is gevraagd dit alles nog eens na te rekenen. Het kabinetsberaad staat overi gens onder druk van de steeds verder stijgende olieprijs. Indien de olieprijs gedurende 1991 op 30 dollar per vat blijft zal de koop kracht van een gemiddelde bur ger 0,5 tot 0,75 procent dalen. Daarmee wordt de marginale koopkrachtverbetering van 0,5 procent waarmee binnen het ka binet nu nog rekening wordt ge houden, teniet gedaan. Voor ve len zal er dan sprake zijn van een koopkrachtdaling. Berekeningen van het Centraal Planbureau (CPB), de reken meesters van het kabinet, heb ben dit uitgewezen. Tot voor en kele dagen werd het rampensce nario van het CPB in politiek Den Haag nog als iets dat toch niet zou gebeuren, van de hand gewezen. Inmiddels is de olie- NICOSIA (RTR/AFP) - Presi dent Saddam Husayn van Irak is donderdagavond voor de Iraakse televisie versche nen in het bijzijn van een groep Britse gijzelaars, onder wie veel kinderen. Het is voor het eerst na de invasie van Kuwayt op 2 augustus dat Saddam Husayn op de televi sie verscheen. De beelden werden door het Amerikaan se televisiestation CNN opge vangen en rechtstreeks uitge zonden. Wanneer en waar de film, die 45 minuten duurde, precies is opgenomen is niet bekend. De Britse regering veroordeel de de uitzending en noemde die „een weerzinwekkende vertoning". In een verklaring werd de uitzending verder een cynische daad genoemd die de familieleden thuis overstuur maakt. „Deze weerzinwekken de vertoning leidt de hypocri sie van Saddam Husayn en zijn brute veronachtzaming van de rechten en gevoelens van mensen tot nieuwe uiter- Op de foto, genomen vanaf de televisie, praat Saddam Husayn met een Britse jongen (foto AFP) (Slot zie pagina 3 kolom 7) prijs dank zij de crisis in het Mid den-Oosten gisteren op ruim 32 dollar uitgekomen. Uit de berekeningen van het planbureau is naar voren geko men dat de olieprijs van gemid deld 30 dollar per vat in 1991 zou betekenen dat de inflatie een procent hoger uitkomt dan nu voorzien. De prijsstijging zou dik 3 procent worden. De export zal niet met 6,5 procent groeien maar met 5 procent. Dit bete kent een geringere produktie- groei in bedrijven en minder in vesteringen. Door de hogere in flatie zullen burgers minder gaan kopen. Hun bestedingen nemen af. Ze zullen nog maar met 1,5 procent toenemen in plaats van de nu ingeschatte 2,5 procent. Het CPB voorziet verder dat de rente op bijna 10 procent zal uit komen tegen een nu nog ver wachte 9 procent voor 1991. Bij alle berekeningen is het CPB er wel van uitgegaan dat het wegvallen van de olieproduktie uit Irak en Kuwayt als gevolg van de crisis niet door derden zal worden gecompenseerd. Irak en Kuwayt produceren nu 4,5 mil joen vaten olie per dag. Ons land is voor 22 procent afhankelijk van olie uit beide landen. In het voltallige kabinet werd gisteren niet over de begroting 1991 gesproken. Wel vond be raad plaats tussen Lubbers, Kok en De Vries Alle overleg leidde er nog niet toe dat er een variant op tafel kwam om het eerder geconsta teerde verschil in toename van koopkracht volgend jaar bij te stellen. Of een dergelijke variant vandaag (vrijdag) in het kabi netsberaad wèl op tafel zal ko men, werd gisteren erg onwaar schijnlijk geacht. OTTERDAM (ANP/RTR) - heil verhoogt vandaag de prijs an gewone benzine met vier en an super met zes cent. Konsu- lenten Kontakt heeft de minis- er van economische zaken ge raagd met onmiddellijke in- ang een prijsstop voor benzine fte kondigen. an de oliemaatschappijen eeft marktleider Shell haar enzineprijzen de laatste drie eken (met inbegrip van de voor andaag aangekondigde verho- ing) verhoogd met achtereen- olgens 20 cent voor een liter enzine en negentien cent voor en liter diesel. De zelftank-prij- en van Shell bedragen met in- ang van vandaag voor super 94 cent per, voor Euro loodvrij voor super plus loodvrij 190 (ivoor diesel 120,8 cent per liter, heil heeft de benzineprijzen onderdag met vier cent en de ieselprijs met drie cent per liter erhoogd. Ie prijzen van de vrije pompen ggen voor benzine zes en voor iesel vier cent lager. Secretaris Oskam van de organisatie Advertentie Jogging broek in 50/50 kwaliteit, ■zwart ■marine ■lila ■paars ■oud-rose Maten SM-L-XL. Per IH50 stukl van zelfstandige olie- en kolen handelaren laat er echter geen twijfel over bestaan dat de vrije pompen hun prijzen op korte termijn verhogen. Konsumenten Kontakt vindt dat de oliemaatschappijen „op een beschamende manier mis bruik maken van de gespannen situatie in het Midden-Oosten." Konsumenten Kontakt geeft de schuld aan de speculanten. Mi nister Andriessen ziet tot op he den geen aanleiding voor een dergelijke stop. Behalve de consument onder vindt ook een aantal sectoren van het bedrijfsleven direct de gevolgen van de hogere brand stofprijzen. Het toch al niet flore rende wegvervoer moet iedere vijf cent die de diesel duurder wordt compenseren met een stij ging van de vrachttarieven met één procent. De meeste lucht vaartmaatschappijen wachten nog af. De KLM heeft donderdag echter aangekondigd een toe slag in te voeren op de passa giers- en vrachttarieven voor vluchten naar het Midden-Oos ten. De chartermaatschappijen Transavia, Air Holland en Marti nair verhogen hun tarieven vooralsnog niet omdat hun prij zen in contracten met tourope rators zijn vastgelegd. Martinair sluit overleg met de touropera tors niet uit bij verdere stijging van de brandstofprijzen. Zeven rederijen met container diensten op Ierland hebben don derdag een brandstoftoeslag aangekondigd vanaf 27 augus tus. De OPEC (Organisatie van Olie Exporterende Landen) houdt zondag ruggespraak om te be zien of er een voltallige spoed vergadering moet worden be legd naar aanleiding van de si tuatie in het Midden-Oosten. Advertentie uitverkoop korting tot 50% Grote rookwolken drijven over de snelweg Breda-Roosendaal. Ondanks de mogelijke aanwezigheid van gevaarlijke stoffen, was de belangstelling groot (foto Gerard van Offeren/ANP) ETTEN-LEUR (ANP) - Op het industrieterrein Vosdonk in het Brabantse Etten-Leur is donderdagavond brand ont staan in een fabriek van het bedrijf Supertape. Grote rookwolken dreven naar westelijke richting. Metingen wezen uit dat de wolken geen gevaarlijke stoffen bevatten en er geen gevaar was voor omwonenden. Er hebben zich geen persoonlijke ongeluk ken voorgedaan. De brand is kort na half zeven ontstaan na een explosie in de mengerij, een van de afdelin gen van het plasticverwerken- de bedrijf. De brandhaard breidde zich snel uit naar twee andere afdelingen. Rond tien uur gisteravond had de brand weer de brandhaard voor 80 procent onder controle. Het feitelijke blussen van de brand zal, volgens de brandweer gis teravond, nog uren duren. Door de aanwezigheid van drie opslagtanks met de stof fen tolueen en hexaan en stookolie was er enige tijd groot gevaar voor explosies. Aanvankelijk was er bij de be strijding van de brand een te kort aan bluswater, maar dit probleem werd later verhol pen. Een vliegtuig gooide een lading bluspoeder over het brandende bedrijf. Brandweerkorpsen uit Etten- Leur, Rijsbergen, Prinsenbeek en Breda bestreden de brand met groot materieel. De Etten-Leurse gemeentepo litie, versterkt met collega's uit Roosendaal en Breda en de rijkspolitie, had grote moeite de duizenden toeschouwers op veilige afstand te houden. Met een chemicus van het bedrijf Supertape werden aanwezige chemische bestanddelen doorgenomen. Meetappara tuur van de brandweer Roo sendaal en die van de Techni sche Milieudienst uit Dor drecht gaven geen verontrus tende cijfers. BRISTOL In MIDDELBURG Markt 45 (naast de N.M B.) iel. 01180-29911 Donderdag koopavond I PARIJS (AFP) De televisienresentatnr Patrick Pnivrp rl'Arvnr Cintnritoitor» ooon tnoctnmminrr V»or1 nnlrcrron Vi PARIJS (AFP) - De televisiepresentator Patrick Poivre d'Arvor is uit Irak teruggekeerd met een baby van een Franpaise, zo is donderdag in Parijs vernomen. Hij vertelde bij terugkeer, een baby van achttien maanden in zijn tas uit Baghdad te hebben gesmokkeld, nadat hij van de Iraakse autoriteiten geen toestemming had gekegen het kind mee te ne men. In zijn reportage vanuit Baghdad had Poivre d'Arvor gezegd dat de baby bij zijn vader in Irak zou moeten blijven die het land niet mocht verlaten. De moeder van de baby had Baghdad nog voor de Golf-crisis verlaten. De Duitse Democatische Repu bliek en de Bondsrepubliek Duitsland gaan 3 oktber op in één land: Duitsland. Het DDR- parlement vergaderde tot diep in de nacht voordat de kogel door de kerk O was. O Volgens de Covra kan het bedrijf in de toekomst ook hoog- radioactief afval opslaan in het complex bij Borssele. Het kan dan gaan om splijtstof uit Petten en IC Delft. I D tjO* De gemeente Terneuzen zet haar strijd tegen (jeugd)vandalisme verhevigd voor. Wie vernielt, draait er zelf voor op, is het in dringende motto van de gisteren begonnen nieuwe campagne. Ook de ouders worden nadrukkelijk aange- sproken. I Leontien van Moorsel is bij de wereldkampioenschappen wiel rennen op de baan in Maebashi met de tweede tijd overgegaan naar de halve finales. Daarin ontmoet zij vandaag vrijdagde Zwitserse O Barbara Ganz. I WASHINGTON/DEN HAAG (GPD) - Irak is van plan alle westerse ambassades in Ku wayt te omsingelen, als die niet voor vanavond tien uur Neder landse tijd zijn gesloten. Op dat tijdstip loopt het ultimatum af, dat Irak aan de ambassadeurs in Kuwayt heeft gesteld. Maar de meeste landen hebben ge zegd hun ambassades open te houden, omdat sluiting een fei telijke erkenning van de anne xatie van Kuwayt zou beteke nen. Volgens het Amerikaanse televi siestation CBS worden Iraakse militairen belast met de omsin geling om de ambassades volle dig van de buitenwereld af te sluiten. Het is niet duidelijk of de troepen ook worden ingezet om te voorkomen dat de ambassa des worden bevoorraad. Maar het zou in ieder geval niet de be doeling zijn om het ambassade personeel in Kuwayt naar Irak over te brengen. De meeste ambassades in Ku wayt hebben hun personele be zetting inmiddels tot het mini mum teruggebracht. Het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken heeft de helft van de 120 personeelsleden in de am bassade opdracht gegeven naar Baghdad te gaan om van daar uit Irak te verlaten. Ook de mari niers die het ambassadegebouw bewaakten, zijn naar Baghdad vertrokken. Ambassadeur Ho well blijft evenwel in Kuwayt. De ambassadeurs van de EG- landen zijn van plam om zich op één plaats te verzamelen, zo zei de Belgische minister van bui tenlandse zaken, Eyskens. De ambassadeur van Zweden blijft op zijn post. Dat geldt ook voor de zaakgelastigden van Zwitser land en Oostenrijk. Juristen be kijken welke stappen kunnen worden ondernomen tegen Iraakse diplomaten in de EG- landen, als Irak het dreigement uitvoert. De vijf permanente leden van de Veiligheidsraad hebben gisteren een akkoord bereikt over het be perkt gebruik van geweld bij de naleving van de sancties van de Verenigde Naties tegen Irak. Na een week van vergaderen beslo ten de Sovjetunie, Frankrijk, Groot-Brittannië en China het Amerikaanse voorstel te aan vaarden. Het is nog niet bekend wanneer de volledige Veiligs- -f heidsraad bijeenkomt om de ontwerpresolutie te bespreken. Groot-Brittannië zal een tweede eskader gevechtsvliegtuigen naar de Golf sturen om de druk op Irak te vergroten. Engeland heeft al twaalf Tornado's, een es kader Jaguars, een torpedoja ger, tien transporttoestellen, twee fregatten, bevoorradings schepen en vier verkennings vliegtuigen in het crisisgebied. De Britten overwegen ook om mijnenjagers naar de Golf te stu ren. (Advertentie) DOMBURG 25 augustus 1990 Optreden: Een boeiende en veelzijdige fla- mencogroep die met haar spran kelende, goedverzorgde voorstel lingen erg hoog scoort bij pers en publiek. Aanvang: 20.30 uur einde: 22.30 uur Toegangsprijs: 10,00 per persoon Voorverkoop: receptie Dorimare (Advertentie) vr. 24 aug. en beide zater- en zondagen 10 -17 uur. Overige dagen 10 -17 en 19 - 22 uur. Toegang f 15.-. 's avonds f 12,50 Gratis pendeldienst: volg bordenüJ RAI. AMSTERDAM ral Trein Toegang biljetten bij NS-stations.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1