/anDuke Strijdmacht VS rond 100.000 man Werkgevers vragen af te zien van accijnsverhoging Greenpeace-actie tegen kernafval Nederlanders Kuwayt krijgen het advies thuis te blijven DAF verwacht winst over 1990 ondanks verlies eerste halfjaar "Al het nieuws van hier tot Tokyo." 1,88 benzine 1,168 diesel 17 Jordanië sluit grenzen voor vluchtelingen uit Irak In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. prijsverloop brandstof vanaf het begin van de crisis in het Midden-Oosten 1,84 Zomers 33e jaargang no. 198 onderdag 23 augustus 1990 AKANTIELAND leservisten Ambassades benzine weer duurder gelode superbenzine en diesel in guldens per liter 1 80 1 8Q 21/7 6/8 8/8 9/8 13/8 17/8 21/8 23/8 1990 Van den Broek wil geen valse hoop wekken Bosbranden Nieuw Bouwmeester Vlissingen PZC BEU£N GAAT SNELLER 01184 84215 aanvankelijk m^ Overigens zonnige perioden en droog Maximum tempe ratuur rond 25 gra ien. Meest zwakke wind tussen west er. noord. VOUWWAGEN OCCASIONSHOW Meer dan 20 gebruikte vouwwagens vanóf 650,-. Een tiental 1990-modellen Alpenkreu- Hoek Rijksweg - Ringbaan West ker- en Paradisovouwwagens van recente jaren. Alle wagens staan compleet uitgevouwen. 01100 - 1 14 40 GOES mÊÊÊÊmmmmmmmÊÊÊmmÊmmÊÊÊKÊmtmmm Bush roept 40.000 reservisten op ashington/den haag pd) - De Verenigde Staten ebben 40.000 reservisten opge spen. Deels vullen zij de open- allen plaatsen in eigen land u bijna honderddduizend mili- bren naar de Golf zijn en ver- betreft het piloten voor de ichtbrug naar Saudi-Arabië. ordanië heeft vannacht zijn rens met Irak gesloten voor luchtelingen uit Kuwayt en ■ak. Volgens de regering is Jor- anië niet langer in staat de luchtelingenstroom te verwer en. inds de inval in Kuwayt zijn 85.000 mensen, voor het meren- Egyptenaren, naar Jorda- ié gevlucht. Ongeveer eender- eis inmiddels weer vertrokken, laar dagelijks staan tiendui- nden nieuwe vluchtelingen an de grens. Voor vandaag wor- en zeker 42.000 mensen ver lacht. [et bericht van de sluiting van grens werd via de radio be- end gemaakt door de Jordaan- minister van binnenlandse za- en. „We doen alles wat we kun- en. Maar het is onmogelijk om leer mensen op te nemen, tenzij e ze sneller kunnen afvoeren", Idus de bewindsman. Egypte reft gisteren een luchtbrug ge pend tussen Cairo en de Jor- aanse havenplaats Akaba om e vluchtelingen naar huis te rengen. Ie Amerikaanse president Bush reft reservisten opgeroepen ter ervanging van de militairen die aar de Golf zijn gestuurd. Mi- ister Cheney van defensie zei steren dat meer reservisten uilen worden ingeschakeld, laarmate het conflict in het lidden-Oosten langer duurt, iet maximum aantal reservis- en dat de president wettelijk mag oproepen (200.000), zal vol gens Cheney bij lange na niet worden gehaald. De reservisten worden ingezet voor diensten als medische zorg, transport en con structie. De vijf vaste leden van de Veilig heidsraad (Amerika, Sovjetunie, Engeland, Frankrijk en China) zullen vandaag opnieuw probe ren op één lijn te komen. De Ver enigde Staten willen een resolu- DHAHRAN - Meer dan duizend soldaten uit het VS-leger stap pen op de luchthaven van Dhahran in Saudi-Arabië uit een Ga laxy troepentransport-vliegtuig. De Amerikaanse strijdmacht is inmiddels in de buurt gekomen van de 100.000 man. Volgens bronnen bij het Pentagon zijn er plannen om de troepenmacht, afhankelijk van de militaire stappen van Irak, uit te breiden tot een kwart miljoen soldaten. Het Witte Huis maakte bekend dat president Bush opdracht geeft om veertigduizend militaire re servisten op te roepen. Het gaat overwegend om doktoren, technici en andere specialisten die in de VS de plaats moe ten innemen van militairen die naar de Golf zijn vertrokken foto Gérard Fouet/EPA) tie indienen, waardoor het ge bruik van militair geweld voor de naleving van de economische sancties tegen Irak wordt toege staan. China voelt niet veel voor militaire acties. Maar ook de Sovjetunie stelt zich terughou dend op. In navolging van de Europese Gemeenschap, de Sovjetunie en Japan hebben nu ook de Ver enigde Staten besloten hun am bassade in Kuwayt open te hou den. Het ministerie van buiten landse zaken heeft het 'essentië le personeel' opdracht gegeven in de ambassade te blijven om Amerikaanse burgers te helpen. Het overige personeel mag ver trekken. Ook de ambassades van Cana da, Zweden, Noorwegen, Polen, Tsjechoslowakije, Bulgarije, Hongarije, Oostenrijk, de Filipij- nen, Bangladesh, Thailand en Indonesië blijven open. Er is gisteren de hele dag verwar ring geweest over het bericht uit Italië dat Irak de staatsburgers van zeven Westeuropese landen in Kuwayt vrij zou laten. Aan vankelijk hadden zowel presi dent Cossiga als premier An- dreotti gezegd dat de ruim 600 Italianen, Denen, Grieken, Ie ren, Spanjaarden, Belgen en Ne derlanders uit Kuwayt mochten vertrekken. Later op de dag bleek echter dat Irak aan het vertrek voorwaarden had ver bonden, zo verklaarde de Ita liaanse minister van buitenland se zaken De Michelis. De EG- burgers blijken Kuwayt alleen te mogen verlaten om naar Irak te gaan. Het Iraakse regime zal wel enkele Japanners en Fran sen vrijlaten als 'een gebaar van goede wil'. Dat heeft de voorzit ter van het Iraakse parlement gisteren gezegd. I BEN HAAG (ANP) - De Raad fan de Centrale Ondernemings- irganisaties (RCO) wil dat de foorgenomen accijnsverhoging >p benzine per 1 november niet loorgaat. Bovendien willen ze iat de btw met ten minste een ïalf procent wordt verlaagd op Ijanauri. In de RCO werken ze- 'en centrale werkgeversorga- ïisaties samen. De RCO, die woensdag bijeen tas, constateert 'met grote be- iorgdheid' dat het komende be grotingsjaar de collectieve las- endruk structureel zal stijgen. Dit wordt vooral veroorzaakt ioor voorgenomen accijnsver- logingen en stijging van de lardgasprijzen. De raad vindt de stijging van de collectieve las tendruk in strijd met afspraken ®als die onder meer zijn neerge- egd in het akkoord dat vorig aar is gesloten tussen overheid, werkgevers en werknemers. De werkgevers vinden daarom iat de overheid in de begroting 'oor 1991 lastenverlagende Maatregelen moet nemen. Het liet doorgaan van de voorgeno- nen accijnsverhoging op benzi ne compenseert in ieder geval een deel van de prijsstijging van brandstof. Bovendien blijft op deze manier het verschil in ben zineprijzen met de goedkopere buurlanden beperkt. Shell en de vrije pompen (NO- VOK) verhogen vandaag op nieuw de prijzen van benzines en diesel. De benzines worden vier cent per liter duurder. Diesel gaat drie cent per liter in prijs omhoog. De prijsverhoging is het gevolg van de stijgende prij zen in guldens voor olie en olie- produkten op de internationale markt. Het is de tweede verhoging deze week. Dinsdag gingen de prijzen voor benzines en diesel eveneens met achtereenvolgens vier en drie cent per liter omhoog. LPG is deze week twee cent per liter duurder geworden. De andere oliemaatschappijen volgen in de regel de prijzen van Shell. Sinds de inval van Irak in Kuwayt is de prijs van een liter super met veertien cent gestegen. Diesel is sindsdien vijftien cent per liter duurder geworden. AMSTERDAM (ANP) - De in ternationale milieuorganisa tie Greenpeace heeft in de Ier se Zee een schip bezet dat ge laden is met een tiental con tainers hoog-radioactieve reactor-brandstof. Dat heeft een woordvoerster van de or ganisatie woensdag meege deeld. Greenpeace protes teert met de actie tegen de ri sico's verbonden aan het zee transport van kernafval. Twee vrouwen en vier mannen van Greenpeace ketenden zich vast aan de scheepskraan en de luiken van de container- ruimen van de Pacific Sandpi per. De kapitein van het schip zou de kustwacht hebben ge waarschuwd. Volgens Greenpeace had het schip bij vertrek uit Japan minstens 17 containers met kernafval aan boord. De Paci fic Sandpiper zou een lading van maximaal 65.000 kilo be straalde brandstof kunnen vervoeren. Bij een ongeluk zou hiermee een hoeveelheid radioactiviteit kunnen vrijko men die 45 procent hoger ligt dan bij de ramp in de Sovjet- russische kerncentrale van Tsjernobyl. Leden van Greenpeace klimmen aan boord van de Pacific Sandpiper als protest tegen het vervoer van radio-actief materiaal over zee (foto ANP) Vorige week publiceerde een varen zijn opgesomd die het van mening dat bestraalde Brits onderzoeksbureau in op- zee-transport van kernafval reactorbrandstof opgeslagen dracht van Greenpeace een kunnen meebrengen voor dient te worden op de plaats rapport waarin de talrijke ge- mens en milieu. Greenpeace is waar het wordt geproduceerd. Q_ C Ct5 DEN HAAG (GPD) - Minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) heeft de indruk dat de Iraakse autoriteiten EG-onder- danen uit Kuwayt naar Irak proberen te lokken. De in Ku wayt verblijvende buitenlan ders zouden wel documenten kunnen krijgen voor een reis naar Irak, maar daar eenmaal aangekomen wordt hen de door reis naar Jordanië of Turkije ge weigerd. Zoals bekend hebben Iraakse militairen de afgelopen dagen groepen buitenlanders naar Irak getransporteerd, om als 'schild' te dienen tegen eventuele aan vallen door de Verenigde Staten of andere landen die militair in de Perzische Golf zijn vertegen woordigd. Van den Broek zei gisteren 'nog al argwanend' te staan tegen over de mededelingen dat on derdanen van Nederland, Bel gië, Italië, Denemarken, Ierland, Griekenland en Spanje Kuwayt mogen verlaten. De Italiaanse minister van buitenlandse za ken, De Michelis, had dat van een Iraakse militair in Kuwayt begrepen. Van den Broek zei ver nomen te hebben dat de Irakees zijn belofte zelfs schriftelijk had vastgelegd. De Nederlandse ambassade in Baghdad meldde Den Haag gis teren echter dat de autoriteiten in de Iraakse hoofdstad niets van een dergelijke toezegging wisten. Gecombineerd met het feit dat een groep buitenlanders die wel op het aanbod was inge gaan niet verder dan Irak kwam, besloot Van den Broek de Neder landers in Kuwayt te adviseren thuis te blijven. Naar verluidt biedt de Irakees in Kuwayt, mogelijk gaat het hier om de voormalige ambassadeur in dat land, buitenlanders een zogenoemd 'laissez passer'. Een dergelijk reisdocument heeft slechts beperkte waarde en de autoriteiten in Irak kunnen de doorreis naar Jordanië of Tur kije eenvoudig weigeren. Van den Broek verklaarde giste ren 'geen valse hoop' te hebben willen wekken. Nu de aanvanke lijke toezegging het land te mo gen verlaten niet gestand wordt gedaan, vindt de bewindsman de risico's te groot. „Als mensen onderweg stranden in Irak, zou Zuid-Fr ankrijk wordt opnieuw geteisterd door bosbranden. In middels is bijna 10.000 hectare bosgebied in de departementen Bouches-du-Rhöne en Var in rook opgegaan. Meer dan 5000 toeristen en bewoners zijn voor het vuur op O de vlucht geslagen. w Er is, ten langen leste, een Nieuw Zeeuws Meisje gevonden: ze heet Maureen, komt uit Biezelin- ge en begon gisteren met de opnamen voor Q een reclamespot. «7 ■HM De architect ir H. Klarenbeek heeft, na een halve eeuw als bouwmeester betrokken te zijn geweest bij de vormgeving van de historische Middelburgse bin nenstad, daarvoor gisteren de erepenning van de Zeeuwse hoofdstad ontvangen. Het verschil tussen zuivere klas se en aandoenlijke onmacht bleef tenslotte nog beperkt in de score. Vlissingen kwam er giste ren in Doetinchem bij De Graaf schap met een 3-0 nederlaag nog genadig vanaf, maar heeft nu de werkelijke kracht van het betaalde voetbal kunnen aanschouwen. EINDHOVEN (GPD) - Ondanks een enorm verlies van ruim 32 miljoen gulden in het eerste halfjaar, denkt DAF toch dat 1990 met een kleine winst kan worden afgesloten. Volgens be stuursvoorzitter ir. A. van der Padt zijn aanzienlijke kosten besparingen doorgevoerd, die in de tweede helft van dit jaar voor een positief effect moeten zorgen. DAF denkt dat het wegtrans port in Europa, door de vereni ging van de beide Duitslanden en de opening van de markten in de vroegere communistische landen, een goede toekomst heeft. DAF gaat er wel van uit dat zich geen negatieve economische ontwikkelingen voordoen. Als bijvoorbeeld de rente nog verder zou stijgen, de investeringsge neigdheid af zou nemen en met name de koers van het Engelse pond verder gaat met dalen, kan de Eindhovense truckfabrikant de kleine winst over dit jaar wel vergeten. Wat klein in dit ver band betekent, wilde Van der Padt niet zeggen. Het bestuur van DAF wilde ook niets kwijt over het eventuele toekomstige dividend. Finan cieel bestuurder Meyer herhaal de nog eens dat DAF bij de beursgang in juni van het vorig jaar had beloofd dat er een con sistente dividendpolitiek zou worden gevoerd. In principe komt dat erop neer dat een in zinking van de resultaten niet onmiddellijk vertaald wordt in een verlaging van het dividend. Maar nu er, zoals Meyer zei, spra ke is van een extreme inzinking, komt de hoogte van het divi dend natuurlijk in een ander daglicht te staan. Over vorig jaar werd per aandeel 2,50 gul den betaald. Advertentie ik dat mezelf niet gauw verge ven", aldus de minister. Hij advi seerde de Nederlanders nog eens om in contact met de ambassa de te blijven. Verschillende ambassades in Kuwayt en Irak zijn overigens met voorbereidingen bezig voor de vorming van konvooien. Mocht zich een kans voordoen om Irak en Kuwayt te verlaten, dan moeten die konvooien snel gevormd kunnen worden. Waar schijnlijk staan de diplomatieke posten van de verschillende lan den in nauwe verbinding met el kaar over de evacuatieplannen. Het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag wil er niets over kwijt. Onduidelijk blijft dan ook of de plannen voorzien in een evacuatie door de lucht of over land of zee. In üw regionale dagblad staal niet alleen wat er in het buitenland gebeurt. Ook het nationale nieuws komt volop aan bod. Maar dat is niet alles. Want uw regionale dagblad verslaat tevens het nieuws uit uw directe omgeving. En dat maakt 'm zo boeiend. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar te bellen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. 4 weken voor één tientje en één riks! Anion (iccsmk Naam: Adres: PC Plaats: Ik wil de PZC 4 weken lang voor 12,50 Tel.: (U kunt deze bon zonder postzegels aan ons terugsturen). afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1