Auto-Poppe Walcheren GQ Woestijn-wacht DA maakt weg vrij oor discussie >ver inkomens 1991 Enthousiasme over foto's Venus Egyptenaren vluchten uit Irak via Israël Nederlandse krijgt kind in Kuwayt Europese eenheden in Golf coördineren hun acties 12 "Nieuws waar je niet zomaar doorheen crosst." 'S niet bereid met Irak te onderhandelen In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. I Under wind 33e jaargang no. 197 oensdag 22 augustus 1990 KLAAR TERWIJL U WACHT Gildeweg 22 - Vlissingen VRIJDAG AVOND KOOP AVOND Zuid-Afrika Opheffing Vrouw en Werk Biljarttriathlon mm linister Kok Nederlanders zouden weg mogen uit Kuwayt Irak voltooit terugtocht Iran Grote kans op zenden van Zuiderkruis naar crisisgebied Boycot-resolutie EG-Ministers 4 weken voor één tientje en één riksj__ i kH Adres: PZC Mast wolkenvelden ook perioden met ,0n. Het blijft droog en de temperatuur "jordt 20 graden. Zwakke tot matige lestelijke wind. APK-keuring, klein onderhoud/reparatie bij onze EXPRESS-SERVICE afdeling. dreigt met wereldramp 1SHINGTON/DEN HAAG PD) - De Verenigde Staten niet bereid om met Irak te derhandelen over een vreed- ne oplossing van de Golfcri- De Amerikanen vinden dat eerst zijn bezettingstroe- uit Kuway t moet terugtrek- voordat gesprekken kun- plaatsvinden. De Iraakse der Saddam Husayn had via televisie gezegd dat beide iden moeten praten. „Anders iet de Amerikaanse president ish een ramp op wereldschaal der ogen zien", dreigde de )ordvoerder van Husayn in n open brier via de Iraakse woordvoerder van president ish, Marlin Fitzwater, zei dat iddams brief niets nieuws be- itte. ,.Het is dezelfde rethoriek ewe al eerder hebben gehoord, dezelfde oude litanie". De nerikanen verwierpen vorige >ek al een Iraakse eis, dat on- rhandelingen over Kuwayt k zouden moeten gaan over de ■aëlische bezetting van de :stbank en de Gazastrook. Die ien zijn in de nieuwe Iraakse orstellen opnieuw op tafel ge- ;d. iddam reageerde woedend op [opmerking van Bush dat de lakse leider veel gelijkenis rtoont met Hitier. Volgens iddam is het juist het gedrag n de Amerikaanse president t overeenstemt met de voor- ilige nazileider. Husayn ver- digde de gevangenhouding n 13.000 westerse buitenlan- rs met de opmerking dat zij :nen om Bush ervan te weer- uden een actie tegen het lakse volk te ondernemen, isayn past volgens eigen zeg- i de Amerikaanse taktiek uit Tweede Wereldoorlog toe, :n Japanners in de VS werden vast gehouden. Dinsdag zijn op nieuw acht Britten en een Ame rikaan in Kuwayt opgepakt en naar een onbekende bestem ming gebracht. De Iraakse minister van buiten landse zaken, Tareq Aziz, heeft ontkend dat de westerse buiten landers in. Irak en Kuwayt wor den gegijzeld. Volgens de be windsman zijn ze 'gasten van het Iraakse volk'. Tijdens een be- DJIBOUTI - Een Franse soldaat, die luchtafweergeschut bemant, kijkt door zijn verrekijker uit over de Golf van Aden, de ingang van de Rode Zee, in de buurt van de stad Djibouti. De Fransen verwachten de aankomst van het vliegkampschip Clemenceau dat naar de Perzische Golf onderweg is foto Charles CaratinilANP) zoek aan de Jordaanse hoofd stad Amman zei Aziz over de buitenlanders: „Wij willen hen graag een tijdje als gasten hou den, zodat zij met onze mensen kunnen leven en een bijdrage kunnen leveren aan een goede zaak, aan de vrede". De vijf vaste leden van de Veilig heidsraad van de Verenigde Na ties zijn op verzoek van de VS opnieuw bijeengekomen om zich te buigen over de militaire controle op de naleving van de economische sancties tegen Irak. Amerika wil zo snel moge lijk een uitspraak van de volledi ge raad. Binnen de vijf vaste le den heerst verzet tegen de Ame rikaanse haast en onenigheid over de manier waarop de mili taire respons gestalte zou moe ten krijgen. De Europese oorlogsschepen in de Perzische Golf gaan geza menlijk optreden. De ministers van defensie en buitenlandse za ken van de negen landen van de Westeuropese Unie (WEU) heb ben daarover gisteren in Parijs overeenstemming bereikt. Na de VS zal ook Frankrijk grondtroe pen sturen naar de Verenigde Arabische Emiraten (VAE), zo heeft president Mitterrand mee gedeeld. Op verzoek van de VAE zullen verkenningseenheden en materieel worden gezonden. Frankrijk stuurt ook militaire adviseurs naar Saudi-Arabië en logistieke steun voor de Mirage- gevechtsvliegtuigen van Ku wayt die naar Saudi-Arabië wis ten te ontkomen. Syrië heeft gis teren voor het eerst bevestigd dat het troepen naar Saudi-Ara bië heeft gestuurd. Volgens waarnemers gaat het om 1200 manschappen. De Sovjetunie De leider van de Zuidafrikaanse Inkathabeweging, Mangosuthu Buthelezi, geeft het ANC de schuld van de rellen van de afge lopen dagen. Buthelezi sprak gisteren met de Zuidafrikaanse regering. Hij verwijt het ANC ook onwil als het gaat om het voeren van be- O sprekingen. O Meer dan 280 van de 300 Zeeuw se basisscholen zullen te maken krijgen met de mogelijkheid van sluiting of fusie, als de gisteren gepresenteerde voorstellen om de opheffingsnorm voor basis scholen te stellen op 250 leerlingen, gaan. door- De organisatie Vrouw en Werk in Zeeland viert binnenkort haar eerste lustrum: vooroorde len tegen herintredende vrou wen op de arbeids markt klinken steeds minder. Slot zie pagina 3 kolom 1) elk jaar terugkeert. Dit weekeinde gaat het drielan- denbiljarttoernooi tussen West- didtsland, België en Nederland in Sluis van start. Het is de be doeling dat dit evenement, waaraan alleen maar ""ma""s 17 SN HAAG (GPD) - Het CDA is et „principieel onwillig" om nnen het kabinet een discus- de voeren over de inkomens- rdeling in 1991. Daarmee heb- n de christen-democraten de vrijgemaakt voor minister )k (financiën) om terzake con- ete voorstellen te doen. Kok id van het CDA de bereidheid rlangd om te praten over een dere inkomensverdeling in 91, wilde hij met voorstellen men. lals bekend hebben eerste be keningen voor 1991 uitgewe- n dat de minima er volgend ar niets op vooruit zouden lan, twee maal modaal (dik .000 gulden) een procent. In t beeld is al een geringe belas- ïgverhoging verwerkt om 500 iljoen gulden die het kabinet >or 1991 nog tekort kwam, te )kken. Die belastingverhoging tekent per definitie een koop- achtdaling van gemiddeld 15 procent. ok wil dat met name de hogere komens inleveren ten gunste in de minima. Zo zou iedereen er in 1991 circa een half procent in koopkracht op vooruit kun nen gaan. Om dit te bereiken wil Kok de huidige inkomensgren zen waarover de belastingtarie ven van 35, 50 en 60 procent gel den, niet wijzigen. Op zich zou den deze inkomensgrenzen voor 1991 met de inflatie aangepast moeten worden. De inflatie voor volgend jaar wordt geschat op 2,25 procent. Door de grenzen niet te wijzigen worden vooral de hogere inkomens getroffen. Het 35-procents tarief geldt nu voor inkomens tot 42.500 gulden (ex clusief belastingvrije sommen). Binnen het kabinet tekent zich inmiddels het volgende beeld af. De kinderbijslag zal in 1991 voor het eerste kind met 1,5 procent worden verhoogd. Kosten: 85 miljoen gulden, die al zijn ver werkt in de berekeningen rond het regeerakkoord. Met een in dexering voor inflatie gaat de kinderbijslag met circa 4 pro cent omhoog. Op deze manier wordt tegemoet gekomen aan een CDA-wens om iets te doen voor alleenverdieners met kin deren. Zie ook pagina 5 PASADENA (DPA) - Ameri kaanse astronomen zijn en thousiast over de eerste fo to's die de onderzoeksatelliet Magellan van de achterkant van de planeet Venus heeft gemaakt. Projectleider Stephan San ders verklaarde dinsdag in Pasadena, in de Amerikaanse staat California, dat zij erop wijzen dat de verborgen kant van de planeet een soort „vul kanisch moeras" is dat gete kend wordt door uitbarstin gen, bevingen, vulkanen en met lava gevulde dalen. De foto's, die details van en kele honderden meters laten zien, bevestigen volgens hem wat er tot nu toe over Venus bekend was. Op de planeet heersen temperaturen van rond de 500 graden Celsius. De satelliet Magellan werd in mei 1989 gelanceerd om Ve nus in kaart te brengen. Op de foto's zijn duidelijke details te ontdekken. De wit te lijn die van noord-west naar zuid-oost loopt is een breuklijn die de vulkanische vlakten doorsnijdt. Hele maal linksboven is een cir kelvorm van 4,2 kilometer doorsnede te zien, waar schijnlijk van vulkanische origine foto AFP) ROME (AP) - De Iraakse autori teiten hebben de Italiaanse am- bassdeur in Kuwayt medege deeld dat burgers van zeven EG-landen, waaronder Belgie en Nederland, Kuwayt mogen verlaten. Dit heeft een woord voerder van het Italiaanse mi nisterie van buitenlandse zaken afgelopen nacht bekend ge maakt. Er was geen informatie over EG-burgers die in Irak ver blijven. Een functionaris van de Golfcri sis-staf verklaarde dat de maat regel betrekking heeft op onder danen van Italië, Belgie, Spanje, Denemarken, Nederland, Ier land en Griekenland. De func tionaris zei dat de EG-burgers Kuwayt via Jordanië en Turkije zullen mogen verlaten. NICOSIA (RTR) - Irak heeft dinsdag bekendgemaakt dat het de terugtrekking van zijn troepen uit Iran heeft voltooid. „De laatste eenheden van het Derde Legerkorps hebben dins dag hun terugtrekking uit Iran voltooid", zei een Iraakse leger- woordvoerder op Radio Irak. (Van onze correspondent TEL AVIV - De Egyptische am bassadeur in Tel Aviv, Moham med Bassiouny, heeft het Israë lische ministerie van buiten landse zaken gepolst over de mogelijkheid in Jordanië bi vakkerende Egyptische vluch telingen via Israëlisch grondge bied naar huis te brengen. Is raël heeft naar verluidt alle me dewerking toegezegd. Een Egyptische regeringsverte genwoordiger heeft gisteren te gengesproken dat zijn land Is raël heeft benaderd. Kennelijk zijn de Egyptenaren in verlegen heid gebracht door het uitlek ken van het plan. Waarschijnlijk zal Egypte eerst gaan proberen de vluchtelingen via een luchtbrug van de Jor daanse havenstad Akaba, aan de Rode Zee, naar Cairo te bren gen. Pas als dat niet lukt zou de route via Israël in aanmerking komen. Jordanië zou dan zijn grens met Israël moeten openen, maar of het daartoe bereid is, is de vraag. Er bestaat nog geen duidelijk re patriëringsplan, maar de Egyp tenaren zouden met bussen van Akaba via het Israëlische Eilat naar de vijftien kilometer verder gelegen Israëlisch-Egyptische grenspost bij Taba worden ge bracht, en vandaar verder zuid waarts. Tot dusver zijn ze aange wezen op de veerboten van Aka ba naar Nuweibah aan de kust van de Sinai. Maar de capaciteit is onvoldoende en op dit mo ment bivakkeren zo'n twintig duizend vluchtelingen in de buurt van de Jordaanse haven plaats, in afwachting van ver voer. De Jordaanse autoriteiten heb ben Irak gevraagd het vertrek van de Egyptenaren te vertra gen omdat Jordanië de stroom niet meer kan verwerken. Giste ren zijn op enkele plaatsen langs de route naar Akaba onlusten uitgebroken onder de vluchte lingen, die vinden dat de Jorda- niërs hun aftocht bemoeilijken. (Advertentie) DEN HAAG (GPD) - Het aantal Nederlanders in het door Irak bezette Kuwayt is eergisteren met één toege nomen tot 83. Maandag baarde een Nederlandse vrouw een kind, dat overi gens een Syrische vader heeft. Het ministerie van buitenlandse zaken weet niet of het een jongetje of een meisje is. Ook is niet be kend in wat voor omstan digheden de bevalling heeft plaatsgevonden. In het sum miere bericht dat het minis terie vanuit Kuwayt Stad ontving wordt slechts ver meld dat moeder en kind het goed maken. In Irak waren gisteren vol gens de laatste gegevens nog 147 Nederlanders, maar het is mogelijk dat er inmiddels landgenoten in zijn geslaagd om de grens met Jordanië over te steken. Van de 147 betreft het vier leden van de Nederlandse ambassade (net zoveel als in Kuwayt Stad), 104 voeren in het zuid oosten van Irak baggerwerk- zaamheden uit voor Boska lis en Volker Stevin. Het con tact met deze werknemers loopt geheel via Volker Ste vin, dat over een goede ra dioverbinding beschikt met de baggerschepen. Volgens een woordvoerder van het ministerie van bui tenlandse zaken zijn de com municatiemogelijkheden tussen de baggeraars en de Nederlandse ambassade in de Iraakse hoofdstad Bagh dad zo slecht dat besloten is alle berichten via Volker Stevin te laten verlopen. (Van onze correspondent) PARIJS - De Europese eenhe den in het gebied van de Perzi sche Golf zullen hun optreden nauw gaan coördineren. De mi nisters van defensie en buiten landse zaken van de negen lan den van de Westeuropese Unie (WEU) kwamen dat gisteren in Parijs overeen. Begin volgende week moet nog nader worden overlegd, maar de afspraken, zullen vooral de taakafbake ning, de verdeling van het oor logsgebied in sectoren en het (offensieve) gedrag van de mari nes tijdens operaties betreffen. De Nederlandse ministers Van den Broek (Buitenlandse Zaken) en Ter Beek (Defensie) waren na afloop zeer tevreden over het re sultaat van de bijeenkomst. „Europa heeft zich hier van de goede kant laten kennen", stel de Van den Broek. Niet alleen betekent het besluit tot nauwe coördinatie een „politiek sig naal" in de richting van Irak, vooral de omvang van de Euro pese inspanning in de Golf moet tot de verbeelding spreken. Nu ook Spanje en België hebben besloten hun marine naar de Golf door te sturen, dragen zes van de negen WEU-leden mili tair bij aan de inspanning in het crisisgebied. Luxemburg, Dene marken en de Bondsrepubliek verlenen op verschillende ma nieren ondersteuning. De ministers kwamen gisteren niet tot een eensluidende uitleg van de VN-resolutie over het handelsembargo met Irak. Voor het antwoord op de vraag of oor logsbodems het embargo met geweld mogen handhaven, werd ook gisteren verwezen naar uit spraken van de Veiligheidsraad. Die moet nog een uitspraak doen over de wenselijkheid koopvaardijschepen en olietan kers die het embargo proberen te omzeilen met gerichte scho ten te stoppen. Als een voorproefje van de nau we samenwerking die in de Golf moet ontstaan noemde minister Ter Beek de Spaanse wens zich aan te sluiten bij de Nederlandse fregatten Witte de With en Pie- ter Florisz. De Spanjaarden be sloten gisteren een fregat en twee corvetten naar de Golf te sturen. De Britten hebben Ne derland eveneens gevraagd om twee van hun schepen samen met de Nederlandse te laten op- stomen naar de Golf. Afspraken over commando structuur zijn nog niet gemaakt met de Spanjaarden en Britten. Ter Beek zei wel postitief te staan tegenover de buitenland se wensen. De bewindsman ver klaarde verder dat de kans dat Nederland een derde schip, het bevoorradingsschip Zuider kruis, naar de Golf stuurt, sinds gisteren groter is geworden. Meteen na afloop van de WEU- vergadering kwamen ook de EG-lidstaten, vertegenwoor digd door de ministers van bui tenlandse zaken, in Parijs bij- (Slot zie pagina 3 kolom 6) Natuurlijk staat uw regionale dagblad vol nationaal en internationaal nieuws. Toch onderscheidt zo'n krant zich van de 'normale' kranten. Want naast het nieuws uit binnen- en buitenland vertelt het regionale dagblad wat er in uw directe omgeving gebeurt. En dat maakt 'm zo boeiend. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar te bellen. HamivJiilmk Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. <55®E» a» JB Naam: PC Plaats: I Tel.: I i Ik wil de PZC 4 weken lang (ij kunt deze bon zonder [voor 12,50 postzegels aan ons terugsturen). afdeling abonnementen BELLEN GAAT SNELLER Antwoordnummer 123 M1B& - SMJK 4380 VB Vlissingen B"w j

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1