V1 id Fregatten vertrokken naar Golf Pi Onzekerheid beheerst kade bij vertrek marine naar Golf SPERZIEBONEN EN RUNDERVINKEN Olieplatform op drift "Al het nieuws van hier tot Tokyo'' Benzine vrije pomp vier cent duurder Seen Duitse chepen laar Golf 8 In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. lush spreekt voor het eerst van gijzelaars 'met COLIJN goedemorgen' Libië dreigt uit VN te gaan WËÊÊÊÊÊÊÊËÊÊÊÊÊmmÊÊÊËËÊÊÊÊÊÊËÊÊÊÊÊÊÊËÊÊÊËÊËËÊÊËÊÊÊi Wolkenvelden 33e jaargang no. 196 insdag 21 augustus 1990 Hl Bl k VOOR DE BESTE FOTO-AFWERKING: COMBUBACK GRATIS NIEUWE FILM! f Nederlanders vluchten Irak Gijzelaars Evacuatie Ultimatum -Ike dinsdag en woensdag 'ebben we groente en vlees nde aanbieding. Sperziebonen, 1 OK ^undervinken, 5 Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Emotioneel Dordtenaar doodt vriendin en zichzelf *jl Suriname Te water Muurbloempjes Rinus Michels i y I Adres: PZC c£^5" temperatuur 20 graden. Vrij krachti ge viest tot noordwesten wind. Naast Wolkenvelden ook ruime perioden met ion. f VLISSINGEN - MIDDELBURG - GOES Bij inlevering van uw volle kleurenrolletje voor ontwik kelen en afdrukken een: (alleen de goede foto's betaalt u) rak bouwt menselijk schild SHINGTON/DEN HAAG 'Dl - Irak heeft maandag op- uw tientallen westerse bui- landers uit Kuwayt naar tegische plaatsen in het overgebracht om als men- jk schild te dienen tegen een entuele Amerikaanse aanval die doelen. Het Iraakse leger gisteren ruim tachtig ritten, twaalf Amerikanen en Fransen in Kuwayt opge- en naar Irak gebracht. In zijn nu 123 Britten, 47 merikanen, 33 Fransen en elf estduitsers naar onbekende aatsen in Irak weggevoerd. nd «ft ikt i taal EN 1 nv ah Amerikaanse staatsburgers in Jordanië hebben van hun rege ring de opdracht gekregen het land zo spoedig mogelijk te ver laten. Dat is gebeurd uit angst voor een Iraakse inval in Jorda nië. In dat land verblijven naar schatting 4000 Amerikanen. De Verenigde Staten hebben hun landgenoten geadviseerd niet naar Jordanië te reizen, tenzij dat strikt noodzakelijk is. VS- burgers in Irak en Kuwayt is geadviseerd thuis te blijven en zich zo onopvallend mogelijk te gedragen. Ook Amerikanen in Jemen is aangeraden te vertrek ken vanwege de anti-Ameri kaanse demonstraties in dat land. De Amerikaanse president Bush heeft gezegd dat hij Irak verant woordelijk houdt voor de veilig heid en gezondheid van de 3000 Amerikanen die in Irak en Ku wayt worden vastgehouden. De president gebruikte, in een rede voor oorlogsveteranen in Balti more, voor het eerst het woord 'gijzelaars'. „Nu Saddam Hu- sayn de vrijheid van deze men sen uit vele landen wil ruilen voor concessies, is er geen twijfel dat deze onschuldige mensen gijzelaars zijn", aldus Bush. In een rechtstreekse boodschap aan Saddam Husayn zei Bush dat 'leiders die burgers als pion nen gebruiken de woede en ver oordeling van de hele wereld ver dienen en krijgen'. Hij riep de Iraakse leider op zich te houden aan de internationale wetten en de gijzelaars vrij te laten. De Europese Gemeenschap be gint vandaag met de evacuatie van de gezinnen van diplomaten in Kuwayt. Die worden in eerste instatie naar Baghdad gebracht en vandaar naar Europa. Irak heeft gezegd dat alleen diploma ten en hun familieleden mogen HAAG (ANP) - Vijf Neder- nders hebben maandag Irak innen verlaten, zo heeft een oordvoerder van het ministe- van buitenlandse zaken in Haag desgevraagd beves- Zij zijn thans in Jordanië. et zijn allen vrouwen en kinde van de staf van de ambassa- in Baghdad: de echtgenote ambassadeur Van Dam en sar drie kinderen, en de echtge- van assistent-kanselier De teuw. enieder die van de Irakezen «stemming krijgt het land te daten, aldus de woordvoerder an buitenlandse zaken, „doet verstandig aan van die gele- inheid gebruik te maken", verigens blijft personeel van e ambassades in Kuwayt en aghdad aanwezig zolang er Ne- erlanders zijn. „Buitenlandse iken blijft alle steun en bij and verlenen waartoe het in aat is". (Van ome correspondent 'EST-BERLIJN - West-Duits and zal zich niet actief mengen de strijd rond de Perzische olf. Wel is de regering-Kohl ereid de in de Golf actieve wes- irse landen logistiek te onder- eunen. at bleek maandagavond na de tting van de parlementaire ommissies voor defensie en bui- enland.se politiek, waaraan be- lalve kanselier Kohl, ook de mi nisters Stoltenberg (defensie) en Eenscher (buitenlandse zaken) ieelnamen. Later ontving kan selier Kohl de voorzitters van de jrote partijen en SPD-kanse- lierskandidaat Oskar Lafontai- |e voor een gesprek over de toe stand in de Golf. Kohl, die er wel voor voelt de iïestduitse marine onder de 'lag van de Westeuropese Unie a het Midden-Oosten te laten ipereren, stuitte op verzet bij sijn liberale partner Genscher, 1e SPD en de Groenen. Behalve le CDU menen alle partijen dat ie inzet van de krijgsmacht bui- tn het NAVO-gebied alleen mo gelijk gemaakt kan worden door fiiddel van een grondwetswijzi- Png. Advertentie Zie onze advertentie op pagina 6 I JW" r, 'f - vertrekken. Het verzoek om ook andere EG-burgers terug te brengen, is afgewezen. „Wij zul len het konvooi controleren om er zeker van te zijn dat zij diplo matieke immuniteit genieten", aldus een Iraakse woordvoerder. Irak heeft zijn eigen bevolking gewaarschuwd geen onderdak te bieden aan buitenlanders. Ook heeft Irak buitenlandse di plomatieke diensten gezegd dat de ambassades in Kuwayt uiter lijk vrijdag moeten worden ge sloten en naar de Iraakse hoofd stad Baghdad moeten worden overgeplaatst. Diplomaten die zich niet aan de voorgenomen sluiting houden, zullen vanaf za terdag als gewone burgers wor den behandeld. Dat betekent dat zij net als andere buitenlan ders op transport kunnen wor den gesteld naar militaire bases en industriële vestigingen in Irak. Amerika, Japan en de EG hebben hun diplomaten op dracht gegeven in Kuwayt te blijven. Griekenland heeft zich inmid dels bij de meeste EG-landen aangesloten door het besluit om een fregat te sturen naar de Per zische Golf. De Franse marine heeft gisteren voor het eerst twee Iraakse schepen in de Per zische Golf aangehouden voor ondervraging. De schepen mochten vervolgens doorvaren, maar werden vervolgens wel achtervolgd door een Ameri kaans schip dat ze waarschuwde geen Iraakse haven aan te doen. Britse marinejagers zijn een zoekactie begonnen naar een Iraaks schip dat vanuit de Pool se haven Gdansk met militair DEN HELDER - De Nederlandse fregatten Witte de With en Pieter Florisz zijn gisteren vertrokken naar de Golf. Op de kade in Den Helder stonden honderden familieleden om afscheid te nemen van de bemanningsleden. Kort na 17.00 uur verlieten de schepen de haven voor een 6000 mijl (ruim 11.000 kilometer) lange reis (foto Marcel Antonisse!ANP) DEN HELDER (GPD) - „De re gering ziet uw optreden vol ver trouwen tegemoet. De Konink lijke Marine heeft in de loop der eeuwen het in haar gestelde ver trouwen nooit beschaamd. De regering is er van overtuigd dat deze traditie wordt voortge zet". Met deze woorden nam mi nister van defensie Ter Beek gistermiddag in Den Helder af scheid van de twee Nederlandse fregatten die worden ingezet in de Perzische Golf. De Witte de With en de Pieter Florisz vertrokken gistermid dag tussen vijf en half zes voor zes maanden (tot Gibraltar geëscorteerd door bevoorra dingsschip Poolster). Ter Beek, op een stormachtig marineter rein: „U staat aan het begin van een lange tocht. Aan het eind daarvan wacht u een zware taak. Zwaar, omdat aan operaties in de Golfregio risico's zijn verbon den. Het is niet mogelijk die risi- (Advertentie) >00 gram ±.tL.ö <Ho 14.90 *1 CQ 100 2/3/4,© 1/79" co's vanaf deze plaats en op dit tijdstip goed in te schatten". Veel van de ruim 350 marine mensen hielden zich groot bij het afscheid van hun dierbaren. Hun gezichten in grimassen om de tranen tegen te houden. An deren lieten hun emoties ge woon de vrije loop. Hele families stonden met betraande gezich ten op de kade. De onzekerheid speelt een enorme rol. „Je weet nooit wat er gaat gebeuren. De mensen zijn zo onberekenbaar daar", zei mevrouw Kliphuis uit Winschoten. Haar zoon van 23 is matroos op de Witte de With. „Het is zo vervelend dat afscheid nemen. Ik hoop dat niet weer te beleven". Rond vijf uur gistermiddag kwa men beide schepen los van de kade. Daar hielp geen moedertje lief aan, geen ton met tranen. Want die werden geplengd, ook door de stoere kerels (zowel zij die meegingen als zij die zonder marinevrouw achterbleven) en manhaftige vaders die enkele minuten tevoren nog hadden ge zegd dat ze zich goed zouden houden 'omdat moeders al ge noeg gejankt heeft'. Op de kade was het vanaf drie ZWIJNDRECHT (ANP) - Een 39-jarige Dordtenaar heeft maandagmiddag in Zwijn- drecht zijn 35-jarige vriendin door messteken om het leven gebracht en vervolgens zichzelf gedood. De vrouw overleed na dat zij naar het ziekenhuis was overgebracht. De man overleed ter plekke. De politie gaat ervan uit dat re latieproblemen de oorzaak van het drama waren. uur een drukte van belang. Hon derden familieleden en kennis sen waren uit het hele land afge reisd om afscheid te nemen van de opvarenden. De laatste week was enorm snel verlopen. Echt veel tijd voor afscheid was er niet. Maar voor de meeste opva- (Slot zie pagina 3 kolom 4) Een archieffoto uit 1989 van het olieplatform (foto ANP) KOPENHAGEN (AP) - Sinds maandagmid dag twaalf uur is op de Noordzee ten westen van Denemarken een olieplatform op drift met aan boord 48 Noren en een Nederlander. De Deense marine heeft zes helikopters en ver scheidene schepen naar de wateren gezonden waar het platform zich bevindt, maar acht tot tien meter hoge golven en windstoten van 112 kilometer maken het onmogelijk de beman ningsleden op te pikken. De kustwacht geeft de betrokkenen ongeveer 20 uur voor het plat form gevaarlijk dicht in de buurt van land of andere platforms op de Noordzee komt. Een woordvoerder van Phillips Petroleum, Sander Bull-Gjertsen, ontkende in Stavanger, Noorwegen, dat er sprake was van onmiddel lijk gevaar. De Deense marine meldde dat de bemanningsleden in overlevingspak op het platform stonden. Het radiostation van Far- sund, Noorwegen, zei dat het radiocontact met het platform was verbroken. De situatie ontstond doordat het platform, de West-Gamma, 184 kilometer ten westen van de Deense haven Esjberg losbrak van trossen waarmee het werd gesleept. De Surinaamse politiebond wil snel arrestaties zien in de zaak van de moord op politie-inspec- teur Gooding. Als niet voor mor genochtend 7.00 uur verdachten zijn gearresteerd, worden de ac ties verscherpt. De politie zal dan nog minder werk gaan doen. Sinds vorige week werkt zij op hal- O ve kracht. w De Schelde in Vlissingen heeft maandag bij Scheldepoort het prototype te water gelaten van een serie surface-effectschepen. Met deze schepen wil het bedrijf opnieuw de civiele markt op. Bij de restauratie van de Stee- nen Beer in Sluis dreigen uiterst zeldzame planten te verdwij nen. Uitvoering van het metsel werk in oudenvetse kalkce- mentmortel kan redding beteke nen. De gemeente be kijkt ivat dit gaat kos ten. Slot zie pagina 3 kolom 7) stellen. Vijf weken voor de voetbaloe fenwedstrijd in Palermo tegen Italië (26 septemberis het nog altijd onduidelijk wie de nieu we coach van Oranje wordt. Bondsvoorzitter Jo van Marle heeft dit weekeinde het idee geopperd desnoods Rinus Mi chels als interim- bondscoach aan te 13 TRIPOLI (RTR/AFP) - De Libi sche leider Muammer la-Gad- dafi heeft maandag gedreigd dat Libië uit de Verenigde Na ties zal stappen als de Veilig heidsraad de Verenigde Staten niet veroordeeld wegens de blokkade waarmee zij zijns in ziens het handvest van de VN schenden. Al-Gaddafi hield een persconfe rentie in Tripoli, in een tent voor zijn voormalige residentie die in 1986 werd platgebombardeerd door de Amerikanen. Hij ver klaarde dat zijn land niet het mige is dat er over denkt de VN te verlaten als de Veiligheids raad geen actie onderneemt te gen Washington. „Niemand ver dedigt Irak omdat het met ge weld Kuwayt is binnengevallen. Maar de VS en hun bondgenoten trachten deze fout recht te zet ten met een grotere fout". ROTTERDAM (ANP) - De prij zen van benzine, diesel en lpg gaan dinsdag bij de vrije pom pen weer omhoog. De NOVOK, de organisatie van zelfstandige olie- en kolenhandelaren heeft dit maandag besloten. Het is nog niet bekend of de oliemaat schappijen hun prijzen even eens verhogen. De verhoging is volgens secreta ris H. Oskam van de NOVOK noodzakelijk omdat de prijzen voor olieprodukten op de inter nationale markt als gevolg van de spanningen in de Golf sterk zijn opgelopen. De prijzen voor super-benzine en Euro loodvrij gaan met vier cent per liter omhoog tot achtereen volgens 184 en 176 cent per liter (zelftank). Diesel (zelftank) wordt drie cent per liter duurder en komt op 113,8 cent. LPG wordt twee cent duurder en kost dinsdag 49,9 cent per liter. De OPEC (Organisatie van Olie Exporterende Landen), heeft in middels laten weten dat er geen Advertentie In uw regionale dagblad staat niet alleen wat er in het buitenland gebeurt. Ook het nationale nieuws komt volop aan bod. Maar dat is niet alles. Want uw regionale dagblad verslaat tevens het nieuws uit uw directe omgeving. En dat maakt 'm zo boeiend. ita U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar te bellen. JHHHjM Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus, **JÊÊaÊwLJÈÊ 4 weken voor één tientje en één riks! 4n!"" W JB Naam: M«f PC Plaats: j Tel I Ik wil de PZC I 4 weken lang ((j kunt deze bon zonder voor 12,50 postzegels aan ons terugsturen). afdeling abonnementen BELLEN GAAT SNELLER Antwoordnummer 123 M1SI& - X&11K 4380 VB Vlissingen OW/J extra vergadering komt over de Golfcrisis. Daarmee is duidelijk geworden dat Saudi-Arabië er niet in is geslaagd een meerder heid van zeven van de dertien olielanden achter zich te krijgen. In het weekeinde dreigde de Saudische minister van olie, Hisham Nazer, dat zijn land de olieproduktie zou vergroten als de OPEC niet snel het wegvallen van de olieproduktie van Irak en Kuwayt zou goedmaken. Sau di-Arabië werd gesteund door Venezuela. Beide landen hebben voldoende reservecapaciteit om snel hun olieproduktie te vergro ten. Iran is tegen een uitbreiding van de OPEC-produktie. Dit land kan niet op korte termijn meer olie produceren en wenst de prij zen op een hoog peil te houden. Dat geldt ook voor een aantal andere OPEC-leden. De olielan den met grote oliereserves wen sen de prijs bescheiden te hou den om zo de kopers niet af te schrikken. ■KM ■HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1