Verschoörë inCIALc teut» Tienduizenden op smulfestijn SPD in Oost-Berlijn stapt uit coalitie Alleenstaande mag jongetje adopteren Grensverkeer: olie en vluchtelingen Ministerie: Nederlanders moeten bevel Irak negeren |JA r Van den Broek vindt kabinet niet te traag met besluit inzet marine "Nieuws waar je niet zomaar doorheen crosst." UUR FOTOSERVICE Saddam Husayn: Buitenlanders vrij als Amerikaanse troepen verdwijnen In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. Bijdrage Kuwayt Droomdebuut Vermeule Weer evacuatie uit Liberia 33e jaargang no. 195 laandag 20 augustus 1990 KODAK EXPRESS QUALITY CONTROL Emiraten )e Maizière krijgt schuld crisis 4 weken voor één tientje en één riks! PZC BELLEN GAAT SNELLER 01184-84215 WINNAAR KODAK KWALITEITSAWARD SEIZOEN '89-'90! Wolkenvelden yeel bewolking, maar overwegend droog. Maximum temperatuur rond 18 graden. Meest krachtige west tot noordwesten wind. GOES MIDDELBURG VLISSINGEN HULST Z1ERKZEE wijst voorstel Irak af IASHINGTON/BAGHDAD/ )EN HAAG - Het Witte Huis leeft zondag het voorste! van iresident Saddam Husayn van rak, om de buitenlanders in rak en Kuwayt vrij te laten nits de Amerikaanse troepen lit de Golfregio vertrekken, an de hand gewezen, let voorstel van Husayn gaat iet in op de kern van het pro- ileem: de terugtrekking van de raakse troepen uit Kuwayt, zo ei Witte Huis-woordvoerder jarlin Fitzwater tegen verslag ers die met president George lush in het presidentiële vlieg- uig meevlogen. ierder had woordvoerder Doug Javidson van het Witte Huis al ;ezegd dat de Verenigde Staten ibij blijven dat Irak zich „to- aal, onmiddellijk en onvoor- raardelijk" moet terugtrekken lit Kuwayt. nhet voorstel van Saddam Hu- ayn zouden de Amerikaanse en mdere nu aanwezige troepen in iaudi-Arabië en de Golf moeten rorden vervangen door een le iermacht van de Verenigde Na- ies. In dat geval is Irak ook be- eid een niet-aanvalsverdrag net Saudi-Arabië te sluiten. (adat vorige week Amerikaanse in Britse staatsburgers in Ku- rayt de opdracht kregen zich te nelden, heeft Irak nu ook alle indere westerse buitenlanders ;esommeerd zich te verzamelen n drie hotels in de hoofdstad oor transport naar Baghdad, ïanneer de buitenlanders zich aoeten melden, is niet bekend ;emaakt. Volgens het Iraakse ninisterie van binnenlandse za- ;en is de actie bedoeld 'om de luitenlanders te beschermen', rak heeft gezegd dat de buiten anders worden overgebracht raar militaire bases en belang rijke industriële complexen om te voorkomen dat die door de multinationale vredesmacht worden aangevallen. Een groep van 40 Britten, 27 Fransen, vier Amerikanen en vier Westduit sers zou daar al zijn. In Irak en Kuwayt verblijven twee miljoen buitenlanders, van wie het me rendeel (1,7 miljoen) Egyptenaar is. De overplaatsing geldt niet voor de Egyptenaren. De buiten landse gijzelaars zullen, zo dreig de Baghdad, net als de Irakezen de gevolgen moeten dragen van de eventuele voedselschaarste als gevolg van de economische blokkade. 'Als teken van goede wil' beloofde Irak wel enkele Oostenrijkse, Zweedse, Finse, Portugese en Zwitserse staats burgers vrij te laten. Met de gijzeling van alle wester lingen, onder wie ruim 200 Ne- YERSEKE - Honderd ton mos selen heeft het comité Zeeland Presenteert, verantwoordelijk voor de Mosseldag in Yerseke, zaterdag gekookt en weggege ven. Tijdens het jaarlijkse mos selfestijn, waarbij de gratis mosselen de meest gewaar deerde attractie vormden, ver drongen zich naar schatting 40.000 bezoekers voor de toon banken met 22 enorme ketels waarin voortdurend de kook over twintig kilo mosselen te gelijk werd gejaagd. Al lijkt het meer dan het is (een mosselton weegt geen duizend maar honderd kilo), toch blijkt de consument het zeebanket meer en meer te gaan waarde ren. Behalve gratis mosselen waren er voor de bezoekers een brade rie, een vlootschouw en de mo gelijkheid de Oosterschelde eens vanuit een ander perspec tief te zien. Duizenden mensen stapten voor een gratis rond vaart aan boord van een versier de mosselkotter. (Zie ook pagina 5) Foto: De kookbrigade werkte op topcapaciteit tijdens de Yer- sekse Mosseldag (foto Lex de Meester derlanders, negeert Saddam Hu sayn de resolutie van de Veilig heidsraad, waarin wordt geëist dat Irak de honderdduizenden buitenlanders onmiddellijk laat vertrekken. Ook hebben de Ver enigde Naties Irak opgedragen geen enkele actie te onderne men, die het leven of de gezond heid van de buitenlanders in ge vaar brengt. De resolutie van de Veiligheidsraad werd zondag ochtend met met unanieme stemmen aangenomen. Van daag zullen twee afgezanten van de secretaris-generaal van de VN, Perez de Cuellar, in Bagh dad aankomen om over de situa tie van de gijzelaars te praten. Naast de Vernigde Staten heb ben ook Groot-Brittannië, Frankrijk, Zwitserland, België, Australië en Nieuw-Zeeland en Nederland scherpe kritiek gele verd op de actie van Irak en hun landgenoten opgedragen het be vel van de Irakezen te negeren. De ambassadeurs van West- Duitsland, Frankrijk en Groot- Brittannië hebben in Baghdad geprotesteerd tegen de behan deling, die hun onderdanen in Irak is opgelegd. De Verenigde Arabische Emira ten (VEA) hebben in navolging van Saudi-Arabië besloten om buitenlandse troepen op hun grondgebied toe te laten 'om het gebied rond de Golf te bescher men'. Volgens de VEA is het be sluit conform de afspraken die zijn gemaakt tijdens de spoed vergadering van de Arabische Liga. Het is nog niet duidelijk hoe groot de buitenlandse troe penmacht zal worden en welke landen eraan zullen deelnemen. (Slot zie pagina 3 kolom 6) De grote fracties in de twee de kamer reageren afwijzend op een uitgelekt plan van staats secretaris Heerma om gehan dicapten te laten bijdragen in de kosten van aan passing van hun wo- O ning. w De uit Kuwayt gevluchte jour naliste Hettie Lubberdingeven in Zeeland om uit te blazen, ge looft dat de Golfcrisis lang gaat duren. Volgens haar kan Irak een boycot lang volhouden. De blokkade wordt nu al omzeild door Jordanië en Iran, zegt ze view. in een inter- Mooier kon het niet voor de VC Vlissingen. Zaterdagavond de buteerde de profclub met een thuiswedstrijd tegen RBC in de eerste divisie. Het werd een droomdebuut, vooral voor de 22-jarige spits Remco van Kee- ken, want dankzij twee doelpun ten van zijn voet zege vierde Vlissingen met Q John Vermeule reist woens dag in topvorm af naar Split in Joegoslavië om daar op de marathon deel te nemen aan het Europees kampioenschap. Za terdagmiddag beioees hij zijn vorm door een zege in de 15 kilo meter lange straten- loop van Wolphaarts- Jï dijk. I *T 'C_5' Élk j» WHÊÊÊÊÊÊÊÊÈÊÊËË WÊÈHÊÊÜ Van onze correspondent) )0ST- BERLIJN - De Oost- luitse christendemocratische ninister-president Lothar de (Iaizière is sinds zondagavond :ijn meerderheid in het parie nent kwijt nadat de SPD de (rote coalitie heeft verlaten, (mvacht wordt dat de DDR nu >p korte termijn om toetreding :ot de Bondsrepubliek zal vra ten. De sociaaldemocratische fractie - lesloot met overgrote meerder heid de grote coalitie te verbre ken. De SPD heeft er geen ver trouwen meer in dat samen met ie CDU van De Maizière een ac- leptabel verdrag over de een wording kan worden afgesloten net de regering in Bonn. üa deze stap is het uiterst twij felachtig of er in de Oostduitse Volkskammer nog een tweeder de meerderheid te vinden is om ie aansluiting van de DDR aan ie Bondsrepubliek tot stand te brengen. In dat geval zal het ein- ie van Oost-Duitsland door middel van een Overgangswet worden bezegeld waarvoor in beide parlementen een gewone meerderheid voldoende is. Premier Lothar de Maizière stel de de sociaal-democraten ver antwoordelijk voor de nadelige gevolgen die hun besluit voör de 16 miljoen Oostduitsers kan hebben. Na de afsluitende be sprekingen die vanaf vandaag tussen Bonn en Oost-Berlijn worden gevoerd, wil hij het Staatsverdrag toch in de Volks- kammer in stemming brengen. „We zullen wel zien wie dan zijn stem onthoudt aan dit door ie dereen gewenste verdrag", aldus De Maizière. Naar de mening van de sociaal democraten zijn De Maizière en zijn Westduitse partijgenoot kanselier Helmut Kohl verant woordelijk voor de crisis. De Oostduitse SPD-voorzitter Thierse zei verder dat zijn partij grote waarde hecht aan het Staatsverdrag met West-Duits- land waarin de eenwording (Slot zie pagina 3 kolom 6) DOETINCHEM (GPD) - Le na Tuitman uit Doetinchem is er als eerste alleenstaan de in Nederland in geslaagd een buitenlands kind te adopteren. Het gerechtshof in Arnhem vernietigde de uitspraak van de rechtbank waarin de adoptie van de 2,5-jarige Jeffrey uit Zuid- Korea werd afgewezen. Jef frey heeft nu de Nederland se nationaliteit waardoor de sinds april dreigende uit zetting van het kind defini tief van de baan is. De rechtbank in Arnhem ba seerde de uitspraak op de be paling in het Burgerlijk Wet boek dat alleen echtparen die langer dan vijf jaar zijn getrouwd, in aanmerking komen voor adoptie. Omdat Lena Tuitman (33) net ge scheiden was, werd haar adoptie-aanvraag door de rechtbank niet ontvankelijk verklaard. In hoger beroep bepaalde het hof dat het Burgelijk Wetboek op dit punt in strijd is met het Eu- de ropees Verdrag voor Rechten van de Mens. Op het moment dat Lena Tuitman ruim twee jaar ge leden de drie maanden oude Jeffrey, die in Zuid-Korea te vondeling was gelegd, van Schiphol haalde, verkeerde haar huwelijk in de laatste fase. De echtscheiding werd uitgesproken voordat de adoptieprocedure op gang kwam. Volgens raadsman mr. R. van Harmeien uit Dordrecht is er sprake van een vol strekt uniek feit. „Het is de eerste alleenstaande in Ne derland die een kind mag adopteren. Voor gescheiden vrouwen biedt dit nieuwe kansen op adoptie. Maar ik betracht behoorlijke terug houdendheid wat betreft de algemene waarde die deze uitspraak zal hebben. Ge zien de criteria die het hof bij de uitspraak heeft geformu leerd, zullen in andere geval len de omstandigheden moe ten lijken op die van mijn cliënte", aldus de advocaat. RUWEISHID - Een groep zwaarbeladen Egyptische vluchtelingen komt vanuit Irak Jordanië binnen. Op de achtergrond gaat een konvooi tankwagens met ruwe olie dezelfde kant op (foto Rudi Blaha/AP) DEN HAAG (GPD) - Nederlan ders in Irak of Kuwayt krijgen van het ministerie van buiten landse zaken het advies geen ge hoor te geven aan bevelen van Irak zich te melden bij hotels in die landen. Overigens weet het ministerie niet of Nederlandse onderdanen zo'n oproep al heb ben gehad. Dit zei een woord voerder van het ministerie zon dag voor de NCRV-radio. Het ministerie, dat afgaat op ad viezen van de Nederlandse am bassadeur, zit daarmee op één lijn met de Verenigde Staten en Groot Brittannië die hun onder danen eveneens hebben afgera den gehoor te geven aan de op roepen van de Iraakse president Saddam Husayn. Die heeft ge dreigd de buitenlanders onder te brengen in de buurt van militai re doelen om die zo te bescher men tegen aanvallen van bui tenaf. Minister Van den Broek van bui tenlandse zaken heeft de 84 Ne derlanders in Kuwayt en hun lotgenoten in Irak afgeraden op eigen houtje pogingen te onder nemen die landen te ontvluch ten. Volgens hem is dat „een ris kante zaak" en is het verstandi ger als mensen in nood in elk ge val geen stappen doen zonder vooraf overleg te hebben met de Nederlandse ambassade ter plekke. Op zijn departement, wordt op gemerkt dat ambassadeur Ve ling in Kuwayt uiteindelijk naar bevind van zaken moet hande len, omdat hij de situatie ter plekke beter kan beoordelen dan dat vanuit Den Haag kan gebeuren. Van den Broek, die zei „buiten gewoon bezorgd te zijn" over het lot van de Nederlanders in de Golfstaten, kon nog niets zeggen over de wijze waarop Nederland reageert op het bevel van Sad dam Husayn de ambassade in Kuwayt te sluiten. De vertegen woordiging moet op 24 augustus - komende vrijdag - dicht zijn. „We zoeken naar alternatieven en proberen met de andere Euro pese vertegenwoordigingen één lijn te trekken", aldus de be windsman. Volgens hem is „de kans op oorlog in de Golf de afge lopen week zeker niet vermin derd". De minister meent dat het machtsspel dat Saddam Hus sein nu speelt over de ruggen DEN HAAG (GPD) - Minister Van den Broek van buitenland se zaken wijst de kritiek dat Ne derland te traag heeft gerea geerd op de Golfcrisis, van de secretaris-generaal van de Westeuropese Unie (WEU), Van Eekelen, van de hand. Van Ee- kelen, voormalig minister van defensie, vindt het niet juist dat de Nederlandse regering haar vakantie niet onmiddellijk bij de inval van Irak in Kuwayt heeft afgebroken. „Is Van Eekelen wel goed geïn formeerd?", zo vroeg Van den Broek zich zondag af in een ra dio-programma. De bewinds man wees er in zijn reactie op dat de Nederlandse regering binnen een week na het uitbreken van de crisis besloot bij te dragen aan de internationale strijd macht in de Arabische Golf. Hij voegde hieraan toe dat Neder land op dit gebied op eigen houtje niet in staat is effectief beleid te voeren. FREETOWN (AP) - Amerikaan se mariniers hebben in het weekeinde meer dan vierhon derd mensen, voornamelijk Li- banezen, geevacueerd naar het buurland Sierra Leone. Verwacht werd dat voor gister avond nog eens vierhonderd mensen geevacueerd zouden worden, ondpr wie Amerikanen, Duitsers, Fransen, Indiërs, Chi nezen en een Ghanese priester. De evacuees waren overgevlo gen van de Liberiaanse hoofd stad Monrovia naar Amerikaan se oorlogsbodems voor de kust en daarna overgevaren naar Freetown, de hoofdstad van Sierra Leone. (Adpertentie) van onschuldige burgers de standvastigheid en eensgezind heid van degenen die zich keren tegen dit soort politiek alleen maar zal versterken. Van den Broek zei te hopen dat de Veilig heidsraad als Irak niet zal inbin den verdere strafmaatregelen zal nemen. Over het lot van de 150 bagge raars van Boskalis en Volker Stevin die nog aan het werk zijn in Irak, wilde Van den Broek niet veel kwijt. „We hebben intensief contact met de directies van de beide bedrijven, maar inhoude lijke mededelingen daarover zijn niet erg zinvol". Het is nog niet duidelijk of het baggeren onder de boycot van Irak moet vallen. Vandaag wordt in Europees verband ge sproken over deze activiteit. Natuurlijk staat uw regionale dagblad vol nationaal en internationaal nieuws. Toch onderscheidt zo'n krant zich van de 'normale' kranten. Want naast het nieuws uit binnen- en buitenland vertelt het regionale dagblad wat er in uw directe omgeving gebeurt. En dat maakt 'm zo boeiend. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar te bellen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. HcnnicJulink Naam: Adres: Ik wil de PZC 4 weken lang voor 12,50 PC Plaats: Tel.: (U kunt deze bon zonder postzegels aan ons terugsturen). afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen mmtmawÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊm

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1