Terug uit Liberia toer krijgt premie )ij stoppen bedrijf )nderzoek ruzie ver bevoegdheden assen BVD en CRI Menselijke flessepost Toeristenindustrie spreekt van geslaagd zomerseizoen rtlillllliïiliilliSili binnen- en buitenland het weer in zeeland ...en in europa morgana istitie dreigt met gevangenis bij niet intrekken verzoek VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1990 jothekers ginnen Kritiek ook voor de jeugd is eigen haard goud waard DL SCHIPPER Vandaag Nautisch bericht Vooruitzichten Hoog water Laag water tiximcial 170.000 gulden W: afschaffen gemoetkoming studiekosten verschraling V Overlijden sSÜ» y<- Vooruitzichten ïarde aanpak asielaanvragen HAAG (GPD) - Justitie ieert een nieuwe aanpak uit kansloze' asielzoekers zo mogelijk het land uit te ;en. Buitenlanders, van wie itie denkt dat ze geen kans en op een verblijfsvergun- krijgen bij binnenkomst ïederland te horen dat ze een de gevangenis ingaan ervolgens snel worden uit- t als ze hun asielaanvraag intrekken. e werkwijze is begin deze k toegepast met betrekking ■estien Roemenen die in ons l asiel zochten. Ambtenaren het ministerie van Justitie oten de vluchtelingen uit t-Europa onder druk te zet- omdat er bij het hanteren de normale procedure on- loende opvangmogelijkhe- voor hen waren. De groep menen trok overigens haar vragen in, nadat ze was ge- gd met de cel. tssecretaris Kosto beraadt deze week over de vraag of nieuwe aanpak tot beleid worden. De afgelopen nden hebben zich in ons 398 Roemenen en 158 Polen ;emeld voor asiel. Volgens inisterie van justitie geven geringen in die landen geen :n meer om in een Westeuro land politiek asiel aan te ;en. Meestal komen asielzoe- naar ons land uit puur eco- lische motieven. Ondanks -olgens het ministerie flinter- ne verhalen van deze men- wordt iedere asielzoeker per- TINCHEM (GPD) - Als ex- iervice voor het gebruik van icijnen komt de landelijke thekersorganisatie KNMP n oktober met een gratis jn. Twintig apothekers zul- Je lijn bemannen. van hen, H. de Haan, wijst dat iedere gebruiker van iicijnen in de eerste plaats eigen apotheker of huisarts t raadplegen. Wanneer dat ;aet niet tot stand komt of bevredigend verloopt kan uik worden gemaakt van 06-nummer. soonlijk op zijn aanvraag beoor deeld. Ambtenaren van Justitie deel den de zestien Roemenen mee dat ze tegen een directe afwij zing van hun asielaanvraag een proces kunnen aanspannen te gen de Staat, maar dat ze han gende dat proces zouden worden vastgehouden. Met de landsad vocaten was inmiddels overeen gekomen dat eventuele proce dures binnen twee dagen kon den plaatsvinden voor de recht bank in Den Bosch. Twee Roe menen raadpleegden een advo caat, waarop ze hun voornemen tot een proces niet hebben door gezet. Volgens het ministerie zal de werkwijze binnenkort in alle ste den waar zich veel asielzoekers melden, gaan gelden. Ook daar bij geldt dat alle verzoeken indi vidueel worden bekeken, maar dat daarop zeer snel, nog dezelf de dag, een beslissing wordt ge nomen. Vluchtelingenwerk Nederland heeft grote kritiek op de nieuwe handelwijze van het ministerie. Volgens woordvoerder Voets van Vluchtelingenwerk is het ju ridisch niet houdbaar iemand in de cel te gooien als hij zijn asiel- Advertentie denk 'ns aan 'n tienerkamer slaapkamers Havenweg 24, Nieuwdorp, 01196 - 12438 aanvraag niet in wil trekken, ook al is tevoren duidelijk dat zo'n aanvraag weinig kans maakt. Voets: ,,Als dit tot nieuw beleid wordt verheven, dan moet dat toch eerst worden goedgekeurd door de Tweede Kamer." Kern van het probleem is de dwang waarmee asielzoekers nu door Justitie worden geconfron teerd, aldus de zegsman van Vluchtelingenwerk: „Het is wel mogelijk iemand snel het land uit te zetten, als hij vrijwillig zijn asielaanvraag intrekt. Maar als dat onder dwang gebeurt, dan is dat niet volgens de wet." Roemenië staat bij Vluchtelin genwerk nog steeds te boek als een land waar burgers niet vrij zijn van politieke vervolging. Voets: „Wij vinden dat de situa tie in Roemenië alle aanleiding geeft om asielaanvragen van Roemenen zorgvuldig te bekij ken. Anders ligt het met vluchte lingen uit Polen, Tsjechoslowa- kije en Hongarije. In hun landen is de politieke situatie wel sterk verbeterd." De uit Liberia geëvacueerde Nederlandse verpleegkundige Cora Lubbinga (rechts) wordt op het Brusselse vliegveld Zaventem verwelkomd door haar ouders {foto Belga BRUSSEL (ANP) - Een tien leden tellend Belgisch team van Art sen zonder grenzen, waarvan ook de Nederlandse verpleegkun dige Cora Lubbinga deel uitmaakte, is gisteren uit Liberia in België teruggekeerd. Vertegenwoordigers van de organisatie zeiden op een persconfe rentie dat Artsen zonder Grenzen wel terug wil naar Liberia, maar niet zonder garanties voor de veiligheid. De komende da gen wordt hierover onderhandeld met medewerkers van de Libe riaanse opstandelingenleider Charles Taylor. Men wil proberen een ziekenhuis in te richten op ongeveer 150 km van de hoofdstad Monrovia. Na het vertrek van het Belgische team functioneert er in Liberia geen enkel ziekenhuis meer. De toestand in het Afrikaanse land verslechtert met de dag, aldus de artsen. Volgens de Belgische arts Mahoux betekende 29 juli een keerpunt. Toen werden hon derden mensen, ook vrouwen en kinderen, afgeslacht in de Lu therse kerk in de Liberiaanse hoofdstad Monrovia. „We beseften toen dat de toestand hopeloos was geworden", aldus Mahoux. Vorige week vrijdag had het AzG-team nog ongeveer duizend gewonden verzorgd. Maar zaterdag is men met de opstandelin gen gaan praten over een terugtrekking van het team. nadat er „een ongehoorde situatie was ontstaan". Ongeveer 100.000 men sen in de Liberiaanse hoofdstad zijn nu verstoken van elke medi sche hulp, aldus Mahoux. De depressie die de laatste tioee dagen voor onbestendig weer zorgde ligt nu ver weg bij de loestkust van Noorwegen en ver liest vandaag zijn greep op ons weer. Het systeem stuurt koele lucht uit de noordelijke oceaan via Engeland over Zeeland en hierin kunnen eerst nog buien, mogelijk met onweer ontstaan. Maar de buiigheid neemt in de loop van de dag sterk af en er ko men ook mooie opklaringen voor. De westelijke ivind die gis terenavond enige tijd hard werd, is in de nacht sterk afgeno men. Vanochtend vroeg is het nog vrij krachtig, maar in de loop van de dag neemt het ver der af tot matig. Het zeewater die deze maand zijn hoogste te- mepratuur bereikt, zorgt dat de lucht minder koel aanvoelt dan anders het geval zou zijn. Deze temperatuur ligt langs de kust en ook binnen de Scheldes rond de 20 a 21 graden. De maximum luchttemperatuur blijft iets la ger, rond 18 a 19 graden. Wind: westelijke 4 tot 5, afne mend 3 tot 4 Bft. Zicht: goed. Temperatuur kustwater: 20 a 21 graden. Afwijking waterstan den: enkele decimeters verho ging. Maximum golfhoogte mon ding Scheldes: tijdens hoogwa ter rond het middaguur om streeks een meter. Voor het weekeinde: Een vol gende storing zorgt voor een wis selende bewolking, maar de zon zal ook af en toe schijnen en veel neerslag wordt niet venoacht. Het wordt ook geleidelijk war- mer met een middagtempera- tuur van rond 22 graden. Meest matige westen wind. Voor maandag en dinsdag: Op nieuw zomerweer. Droger met meer zon en nog iets warmer. Middagemperatuur rond 24 gra den. De wind blijft in de west hoek en lijkt op dit moment niet veel te zijn. uur cm uur cm Vrijdag 17 augustus Vlissingen Terneuzen Bath 12.12 12 31 13.28 Roompot-buiten 12.20 Zierikzee 13.35 Yerseke 13.40 Philipsdam-West 13.30 Zaterdag 18 augustus 162 00.45 188 183 217 119 00.55 144 126 142 136 Vlissingen 13.19 186 Terneuzen 1.05 209 13.37 209 Bath 2.00 245 14.38 248 Roompot-buiten 13.30 134 Zierikzee 2.15 150 14.50 140 Yerseke 2.20 168 14.55 158 Philipsdam-West 2.15 157 15.10 147 uur cm uur cm Vrijdag 17 augustus Vlissingen 6.06 155 18.35 162 Terneuzen 6.20 166 19.00 173 Bath 7.17 185 20.01 192 Roompot-buiten 6.05 119 18.45 123 Zierikzee 7.00 127 19.40 130 Yerseke 7.05 139 19.45 142 Philipsdam-West 7.05 133 19.45 137 Zaterdag 18 augustus Vlissingen 7.10 166 19.45 188 Terneuzen 7.35 178 20.10 201 Bath 8.36 200 21.16 224 Roompot-buiten 7.15 122 19.40 139 Zierikzee 8.25 128 20.55 142 Yerseke 8.30 141 21.00 156 Philipsdam-West 8.25 136 20.50 151 ZON EN MAAN 18 augustus Zon op 0627 onder 2059 Maan op 0328 onder 2003 HAAG (ANP) - Akkerbou- sdie hun weinig perspectief lende bedrijf willen stopzet- komen in aanmerking voor eenmalige vergoeding van imaal 170.000 gulden. Dat kt uit de regeling die het mi- erie van landbouw, natuur eer en visserij (LNV) don- dag bekendmaakte. Aanvra- voor de regeling kunnen af volgende maand worden diend. (rond van beëindigde bedrij ven kan vrijgemaakt worden voor structuurverbetering van reeds bestaande akkerbouwbe drijven. Het bedrijf van boeren die vrijgekomen grond van meer dan 3 hectare willen overnemen, moet binnen een afstand van 15 kilometer gelegen zijn. Stoppende akkerbouwers krij gen voor de eerste 10 hectaren 5000 gulden per hectare. Voor de vijfde en zesde tien hectaren be draagt de vergoeding 1500 gul- 0NINGEN (GPD) - De Bin- landse Veiligheidsdienst 'D) en de Centrale Recherche 'rmatiedienst (CRI) staan de tste jaren als kemphanen te- STERDAM (ANP) - De FNV niet dat de tegemoetkoming Ie studiekosten voor mensen 21 jaar en ouder die geen diebeurs kunnen krijgen, fdt afgeschaft. Dat schrijft rakcentrale in een brief die iderdag naar de onderwijs- nmissie van de Tweede Ka- fis gestuurd. gens de FNV leidt het voor- nen van het kabinet om deze emoetkoming niet meer te alen tot een verschraling van keuzemogelijkheden voor de 26.000 betrokkenen. Bo- jdien dreigt het risico van ntsongelijkheid en worden 'tal vrouwen en minderheden de lage inkomens gedupeerd, kabinet wil de betrokken re- (de „regeling tegemoetko- studiekosten 21-plus") af- hffen omdat te veel mensen regeling benutten om hun al- nene vorming te verbeteren. een mensen die een „arbeids- rktrelevante" opleiding vol- i. krijgen van 1 januari 1991 lets van hun studiekosten |ug. genover elkaar. De ruzie spitst zich toe op de aanpak van zware en georganiseerde misdaad. Om aan het al lang sluimerende conflict een einde te maken, is een commissie van goede dien sten geïnstalleerd onder voor zitterschap van de Groninger hoofdofficier van justitie mr. J.A. Blok. De commissie-Blok zal eind van dit jaar met voor stellen komen. Naar verluidt is de frictie een ge volg van slecht gemaakte af spraken in het verleden. Omdat het werk soms in eikaars ver lengde ligt, zou er een schemer gebied zijn onstaan over wat wel en wat niet te doen. De irritatie tussen de BVD en CRI is hoog opgelopen. Pesterijen en eikaars werk blokkeren zijn schering en inslag. De commisie-Blok streeft daarom naar een een strikte taakafbakening van beide dien sten. Volgens Blok is er geen sprake van vijandigheid tussen de BVD, de CRI en de politie, maar verschillen van inzicht over be voegdheden. De meningsver schillen spitsen zich met name toe op het inwinnen van infor matie over zware georganiseer de criminaliteit, zoals terroristi sche organisaties. Ook een woordvoerster van de CRI bena drukt dat er geen sprake is van „animositeit". In de commissie zitten vertegen woordigers van de BVD, de CRI, de rijkspolitie en de gemeente politie. Blok is op voordracht van de instanties aangezocht als voorzitter. den per hectare. De akkerbou wers mogen niet jonger zijn dan 40 jaar en niet ouder dan 64. De zogeheten vergoedingsrege ling voor uittredende werkne mers van akkerbouwbedrijven is uitgebreid en enigszins gewij zigd. De uitbreiding betreft on der meer werknemers die werk loos worden doordat hun akker- bouw-werkgever het bedrijf stopzet. De vergoedingen zijn bovendien verhoogd. De regelingen zaten reeds eind vorig jaar in de pen. De uitwer king ervan lag voor behandeling bij de EG in Brussel, toen in Ne derland de acties van proteste rende akkerbouwers op gang kwamen. De steunmaatregelen zijn verder uitgewerkt in de ad viezen van de zogenoemde com missie van goede diensten, on der leiding van oud-bewinds man De Koning. Het Landbouwschap is tevreden over de regelingen. Een woord voerster van het schap wijst er op dat wijzigingsvoorstellen van de agrarische sector zijn overge nomen. Zo is de bovenste leef tijdsgrens verschoven van 55 naar 64 jaar. Ook grote akker bouwbedrijven komen nu in aanmerking voor steun bij be- V- - FALMOUTH - Tom McClean zwaait vanaf zijn flesboot naar de toeschouwers tijdens de laatste mijlen van zijn bijzondere Transatlantische oversteek. De avonturier arriveerde gisteren in het Britse Falmouth na 37 dagen als menselijke flessepost op de oceaan te hebben gevaren. De 47- jarige piloot deed al eerder van zich spreken: hij roeide in 54 dagen de Atlantische Oceaan over en dat record staat nog steeds foto EPA) DEN HAAG (ANP) - Het toeris tisch bedrijfsleven kijkt terug op een geslaagd seizoen. Over het algemeen zijn de bedrijven tevreden tot zeer tevreden over het afgelopen vakantieseizoen. Dit blijkt uit de wekelijkse pei ling van het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT) onder ze ventig bedrijven in Nederland. De bezettingsgraad is in het al gemeen gelijk. De campinghou ders spreken echter van een „flinke" toename van het aantal kampeerders. Volgens het NBT boekt een aanzienlijk aantal mensen nu al voor volgend jaar. Twee opeenvolgende mooie zo mers zijn daarvoor vermoedelijk de belangrijkste reden, aldus het NBT. De bezetting van cam pings, bungalowparken en ho tels ligt nu nog rond de 70 tot 80 procent, maar na het komend weekeinde zal dit fors teruglo pen. Opvallend vindt het NBT het groot aantal Italianen en Spanjaarden dat dit jaar Neder land bezocht. De komst van veel Italianen is volgens het toeris tenbureau - behalve natuurlijk door de Van Gogh-tentoonstel- lingen - ook een gevolg van de driejarige campagne die de NBT voert in dat land. Uit de peiling van het NBT blijkt ook dat de vakantiegangers in toenemende mate prijs stelt op luxueuzere voorzieningen. De ANWB Alarmcentrale heeft de afgelopen zes weken iets meer oproepen verzonden dan over dezelfde periode vorig jaar: 835 tegen 800. Hoewel de organisatie al jaren probeert het aantal op roepen te laten dalen (onder meer via de actie Maak van thuisblijvers geen spoorzoe kers), slaagt men daar voorals nog niet in. „Dat is natuurlijk jammer, maar het kan ook zo zijn dat steeds meer mensen op vakantie gaan. Feit blijft nog steeds dat te veel mensen weg gaan zonder goede afspraken te maken met het thuisfront. We hopen natuurlijk dat het niet zo is, maar we denken ook wel eens dat mensen wat te gemakkelijk denken: als er wat aan de hand is, dan schakelen we de ANWB wel in", aldus G. van Weijen, chef Alarmcentrale ANWB. Als de ANWB aan alle oproep- wensen tegemoet zou komen, zouden „er wel vijf keer zoveel worden verzonden", stelt Van Weijen. Als criteria hanteert de ANWB dat er sprake moet zijn van overlijden of dreigend over- bewolking regen enilÉHtk -.-iw natte sneeuw »»T» hagel zonnig opklaringen mist mistbanken temperatuur 1111111111M11111M1111M11 lijden van een eerste of tweede graad familielid. De respons op de oproepen ligt op een dikke vijftig procent. „Een oproep geeft je dus nog lang niet altijd de garantie dat de vakantiegan ger bereikt wordt. Reden te meer om goede voorzorgsmaat regelen te treffen", benadrukt de ANWB-er. „Het was geen sei zoen met negatieve pieken. We hebben als gevolg van bosbran den of overstromingen geen mensen hoeven evacueren. Dat is toch een prettige constate ring", vindt Van Weijen. Het baart de ANWB nog wel steeds zorgen dat tussen de 18 en 24 procent van de reizigers geen reisverzekering afsluit. „Dat leidt soms tot zeer tragische toe standen", aldus de heer Wester man van Unigarant, het reisver- zekeringsbedrijf van de ANWB. Weersvooruitzichten geldig tot en met zaterdag: Noorwegen en Zweden: Koeler weer met vooral in het westen van Noorwegen af en toe regen. Zaterdag nog iets lagere tempe raturen. Denemarken: Vandaag veel be wolking en buien. Zaterdag min der buiig en af en toe zon. Mid- dagtemperatuur ongeveer 18 graden. Ierland: Af en toe zon en een en kele bui. Middagtemperaturen ongeveer 17, op zaterdag iets ho ger. Schotland, Engeland en Wales: in Schotland af en toe zon en plaatselijk een bui, meer naar het zuiden half tot zwaar be wolkt en vooral in Wales en zuid west- Engeland af en toe regen. België en Luxemburg: Af en toe zon. Vandaag vooral in het noor den mogelijk een bui. Middagtemperatuur ongeveer 20 graden. West Duitsland: Vandaag wisse lend bewolkt en in noord-Duits- land enkele buien. Langs de Al- penrand vandaag bewolkt en mogelijk wat regen. Zaterdag meer zon en op de meeste plaat sen droog. Frankrijk: Vandaag in het uiter ste noorden en mogelijk ook in de Alpen nog een enkele bui, overigens overwegend zonnig. Middagtemperatuur van 20 tot 30 graden. Spanje en Portugal: Langs de noordkust soms bewolking. In de berggebieden in het noorden mogelijk een onweersbui, overi gens aanhoudend zonnig en warm tot zeer warm. Middag temperatuur langs de Spaanse oceaankusten en langs de noordkust van Portugal 20 tot 25 graden. Alle andere kusten meest tussen 25 en 30 graden. Landinwaarts tussen 32 graden in het noorden tot 38 graden in het zuiden. Zwitserland: Vandaag veel be wolking en plaatselijk regen. Za terdag vanuit het westen opkla rend. Middagtemperaturen tot 27 graden. Oostenrijk: Half tot zwaar be wolkt. Plaatselijk een bui. Mid dagtemperatuur tussen 22 en 27 graden. Op zondag iets lager. Italië: Zonnig maar voorname lijk in het noorden een enkele re gen of onweersbui. Middagtem peraturen van 30 graden tot 35 graden. Joegoslavië: Aan de kust zon nig. In het binnenland op enkele plaatsen een onweersbui. Mid dagtemperatuur rond 32 graden. Griekenland: Aanhoudend zon nig en warm tot zeer warm: 30-36 graden. Weerrapporten 16 augustus 20 uur °C Amsterdam regenbui 17 Aberdeen zwaar bew. 12 Athene onbewolkt 32 Barcelona half bew. 27 Berlijn zwaar bew. 21 Budapest licht bew. 29 Bordeaux half bew. 21 Brussel half bew. 18 Cyprus onbewolkt 26 Dublin regenbui 14 Frankfurt licht bew. 22 Genève zwaar bew. 23 Helsinki licht bew. 20 Innsbruck half bew. 24 Istanbul onbewolkt 29 Klagenfurt onbewolkt 22 Kopenhagen regen 18 Las Palmas onbewolkt 29 Lissabon onbewolkt 25 Locarno half bew. 25 Londen regenbui 17 Luxemburg licht bew. 18 Madrid licht bew. 33 Malaga onbewolkt 26 Mallorca onbewolkt 27 Malta half bew. 30 Moskou zwaar bew. 16 München licht bew. 24 Nice onbewolkt 25 Oslo onbewolkt 21 Parijs half bew. 20 Praag zwaar bew. 24 Rome licht bew. 26 Split onbewolkt 29 Stockholm zwaar bew. 19 Warschau licht bew. 25 Wenen onbewolkt 26 Zurich licht bew. 19 Tunis licht bew. 28 LENINGRAD OCKHOLM DUBÜ HAMBURfT BERLIJN PARUI WENEN .GRADO BARCELONA LISSABON PALMA ATHENE! MALAGA ALGIERS TUNIS KIEV m BUKAREST

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 5