PZC Stammenoorlog Zuid-Afrika Japan vergrijst in snel tempo opinie en achtergrond Geen wondermiddel tegen kantoorziekte Folder reiskosten woning-werk nu verkrijgbaar Zwartste weken uit de agrarische geschiedenis..." Belastingdienst VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1990 Faillissement MMmmÊÊÊÊÊmÊKrwOMK** Politici manipuleren onderlinge tegenstellingen zwarten Immigratie...? Stammen Politiek Anarchie Lapmiddelen Ziekteverzuim Per 1 augustus jl. is de fiscale regeling voor reiskosten woning-werk veranderd. Wilt u precies weten wat er is veranderd, haal dan de speciale folder 'Reiskosten Woning-Werk, Carpoolen en Auto van de Zaak: de nieuwe regeling per 1 augustus 1990'. De folder ligt voor u klaar bij post kantoren, bibliotheken en belastingkantoren. Oostduitse boeren zijn wanhopig (Van onze correspondent Hans Hoogendijk in Berlijn) Ik ben een coöperatieve 7 boer uit Mecklenburg. Ik neb netto 635 mark in de maand; 635 mark voor een gezin met drie kinderen. En die Pollack, die zogenaamde minister, heeft 16.000 mark per maand". De stem van de jonge boer uit het noorden van de DDR sloeg over van verontwaardiging. „Tegen de muur met dat varken", „op hangen", „aftreden" en „boe- renverrader", schreeuwde de woedende menigte op de Oost- berlijnse Alexanderplatz. Eieren, tomaten en blikjes vlo gen naar het podium. Een lijk bleke landbouwminister Pol lack moest 200 meter spitsroe den lopen en links en rechts een klap incasseren voordat zijn chauffeur hem naar veiliger oor den kon brengen. Twee uur later werd hij ontslagen door premier De Maizière. Voor de boeren niet meer dan een kleine genoegdoe ning. De Oostduitse coöperatieve boerinnen, boeren en landarbei ders zijn in opstand gekomen. Wat al weken broeide, kwam woensdag in Oost-Berlijn tot een explosie. Ruim de helft van de 900.000 banen in de agrari sche sector wordt acuut be dreigd en de boeren geven de schuld aan de regeringen in Bonn en Oost-Berlijn. Zo'n 50.000 collectieve agrariërs had den in juli belangstelling ge toond zelfstandig verder te boe ren; nu wil bijna niemand meer. „Een uitzichtloze zaak", zei een van hen. „De eigen stal uitmes ten kan iedereen. Alleen ge meenschappelijk kan de politie ke mest worden opgeruimd. Rijg ze aan de mestvorken", stond er op een spandoek. Meer dan 300.000 mensen voer den deze week actie in de DDR. Daarvan waren er alleen al ruim 50.000 op de Oostberlijnse Ale xanderplatz verzameld. Boeren- voorzitter Edgar Müller had het over de „zwartste weken in de agrarische geschiedenis". Mul ler: „De regering geeft ons de schuld, omdat wij niet snel ge noeg willen veranderen. Dat is een belediging. Wie dagelijks de uitverkoop van onze landbouw bedrijft, wie er door amateuristi sche politiek voor zorgt dat de boeren kapot gaan, die is schul dig. En laten de christen-demo cratische regeerders niet verge ten dat zij in de dorpen bij de al gemene verkiezingen 60 tot 80 procent van de stemmen kregen. Het gaat ons niet om loonsver hogingen, een duurtetoeslag of een kortere werkweek en een langere vakantie. Het gaat om ons naakte overleven". De eens zo geprezen Oostduitse landbouw- en veeteelt staat voor het faillissement sinds de invoe ring van de D-mark op 1 juli en het van kracht worden van de agrarische unie op 1 augustus. Daardoor is de inefficiënte be drijfstak bloot gesteld aan de harde concurrentie uit de EG- landen. Bijna 75 procent van de coöperatieve bedrijven is ten do de opgeschreven tenzij er direct financiële en structurele maat regelen worden getroffen. De re gering zegt miljarden te hebben klaarliggen voor het lenigen van de ergste nood, maar stelt dat dit geld door obstructie binnen het ministerie van landbouw de boeren niet bereikt. Die geloven dat al lang niet meer. Boeren- voorzitter Müller; „Dit rege ringsbeleid is één grote blun der". De diagnose over de toestand is even eenvoudig als de oplossing gecompliceerd is. Tientallen ja ren hadden de agrariërs als eni ge opdracht van het communis tische regime ervoor te zorgen dat er voldoende voedsel werd geproduceerd. Met gigantische subsidies werd de landbouw on dersteund. Het resultaat was dat er wel genoeg werd geleverd, maar de produktiviteit bedroe vend bleef. Ook de geforceerde samensmel ting van veel kleine, particuliere bedrijven tot monsterachtige coöperaties, leidde bepaald niet tot verbetering. Toen deze logge bureaucratische, veelal nog steeds door ex-communistische partijbonzen bestuurde, gigan ten na 1 juli te maken kregen met de vrije-markteconomie, was de nu ontstane crisis al voor spelbaar. Die werd nog vergroot door de onverwachte afkeer van de Oostduitse consument van de eigen waren. Ondanks een even hartstochtelijk als naief appèl van premier De Maizière, dat „onze produkten zo slecht nog niet zijn; ze zijn alleen minder mooi verpakt", koos het DDR- publiek voor produkten uit het Westen. Daarna konden ze de ei gen produkten niet meer kopen, omdat de winkels zich door afna- mecontracten hadden 'ver kocht' aan Westduitse winkelgi ganten. DDR-produkten waren voortaan taboe. Renate Schubert van de coöpe ratie Muncheberg; „Alles verrot op de velden, omdat de handel weigert onze produkten af te ne men. Ondanks een te verwach ten recordoogst van 11,4 miljoen ton, is het stil op de akkers. We raken ons graan eenvoudig niet kwijt". Udo Nichtern, een boer uit het Oostduitse dorp Neu Rütnitz, schreeuwt verwensingen aan het adres van de regering bij een protest in Oost- Berlijn (foto Joekel FincklAP) De zuivelboeren zwemmen in een melkmeer. De zuivelfabrie ken nemen bijna niets meer af en als er iets wordt gekocht, krijgen de boeren 35 cent per liter min der dan hun collega s in de EG- landen. Ze hebben geen geld meer. Menig coöperatief bedrijf wacht nog op de afrekeningen van juni en juli. Hetzelfde geldt voor de fruittelers, veehouders, landbouwers, kippenfokkers en varkensmesters. De wanhopige DDR-boeren we ten geen uitweg meer. Ze moe ten hun lopende uitgaven dek ken om verder te kunnen produ ceren, maar ze raken ze hun pro dukten aan de straatstenen niet kwijt. De banken geven hen geen krediet meer, omdat de boeren niets als onderpand kun nen geven. De grond die zij be werken, kunnen ze niet belenen aangezien de eigendomsvraag nog nooit is geregeld. In uiterste nood doen steeds meer coöperaties zaken met westerse groothandelaars en slachthuizen die de eigen mark ten en de DDR overstromen met goedkope produkten. Een be drijf in het noorden van de DDR verkocht duizenden schapen. „Ze gingen van de hand voor 20 mark per stuk, of ze nu 25 of 50 kilo wogen", riep een vertwijfel de boer woensdag tot zijn colle ga's in Oost-Berlijn. Een Westduitse boer appelleer de aan zijn DDR-collega's op hun een niet voor een appel en een ei te verramsjen. „Een goede slachtkoe is echt meer waard dan 400 mark. Zo duperen jullie niet alleen jezelf, maar ook ons". Anderen vertelden over varkens die voor een mark per kilo wor den verkocht, eieren die nog geen tien pfennig opleveren en aardappels die voor 20 pfennig per kilo naar het Westen ver dwijnen. Meer dan een miljoen varkens wachten op de slacht, acht miljoen kilo aardappels zul len bij gebrek aan afnemers moeten worden ondergeploegd, tomaten, sla en paprika's belan den op de mesthoop. „Gaan de boeren kapot, dan sterft het land", riepen de Oost duitse boeren bij hun protest. Ruim 900.000 werknemers in de agrarische sector vrezen het slachtoffer te worden van de Duitse eenwording en daarom eisen ze snelle maatregelen. „We hebben nieuwe varkens aan ou de troggen", schreven ze op hun spandoeken. De bevolking van Japan ver grijst in snel tempo. In het jaar 1989-1990 nam de bevol king met 470.000 mensen toe, een nieuw naoorlogs diepte punt in de bevolkingsaanwas. De groei in het afgelopen jaar was 0,04 procent minder dan in het daar daarvoor. Japan heeft nu 123 miljoen inwoners. De nieuwe statistieken laten zien dat het aantal jonge men sen sinds de tweede wereldoor log gestaag is gedaald naar een percentage van 18,8 nu. Het aan deel 65-jarigen en ouderen is in die periode gestegen tot 11,6 pro cent. Volgens de laatste schat tingen zijn vrouwen in de meer derheid: 62,67 miljoen tegenover 60,58 miljoen mannen. Het to taal aantal borelingen na de oor log bedroeg 76,15 miljoen. Iedere vijf jaar wordt in Japan een volkstelling gehouden, ter wijl de overheid jaarlijks op grond van geboorten- en sterfte cijfers een schatting doet. Vol gens demografen vergrijst Ja pan het snelst van alle rijke lan den. Als de huidige trend door zet, zal in het jaar 2000 16,3 pro cent van de Japanse bevolking ouder dan 65 jaar zijn, in 2040 25 procent. Deskundigen menen dat het aantal zeer oude Japanners, mensen boven de 75, sneller groeit dan de groep 65-tot-74-ja- rigen. In 1985 behoorde bijna 40 procent van de mensen boven 65 jaar tot de groep zeer ouden. Dat aandeel zal naar verwachting bijna 60 procent bedragen in het jaar 2028. De stijgende levensstandaard en de volle woonwijken dragen bij tot de verdere daling van het Japanse geboortencijfer. Gelijk tijdig verbetert de gezondheids zorg waardoor het sterftecijfer onder ouderen daalt. „De veroudering van de bevol king gaat wellicht onze schattin gen nog te boven. Het verschijn sel zal onze hele samenleving beinvloeden, inclusief de fami lieverhoudingen," aldus Sumiko Uchino, directeur van de afde ling bevolking van het ministe rie van volksgezondheid. In de meeste industrielanden is het geboortencijfer onder het „vervangingsniveau" gezakt, maar een samenloop van om standigheden maakt de situatie in Japan problematischer dan in andere landen. Volgens het be volkingsfonds van de Verenigde Naties (UNFPA) is het vrucht baarheidscijfer in West-Europa nu onder de 1,58 gezakt. Alleen immigratie voorkomt dat de be volking daar werkelijk in aantal afneemt. Het Japanse vruchtbaarheids cijfer ligt nu nog op 1,65. Des kundigen voorspellen dat tegen het eind van de eeuw het aan deel 65-plussers in de totale be volking gelijk zal zijn aan dat van Zweden. In het eerste decen nium van de volgende eeuw zal Japan naar verhouding meer mensen van boven de 65 tellen dan enig ander land in de wereld. Het aantal huishoudens met drie of meer generaties is intus sen afgenomen in Japan. Alles verandert, zegt Makoto Ato van het Instituut voor Bevolkings problematiek: „Het aantal hu welijken neemt af, er komen steeds meer eenpersoonshuis houdens, het geboortencijfer daalt dramatisch en steeds meel mensen scheiden." In de 21ste eeuw zal Japan zich daardoor met man en macht aan de oude renzorg moeten wijden.(LPS). Van onze correspondent Peter van Nuijsenburg in Johannesburg) De heilloze combinatie van politieke en stammente genstellingen eist nu ook in de Zuidafrikaanse provincie Transvaal haar tol. Vorige maand vielen bij gevechten tus sen aanhangers van het ANC en de Zulu-beweging Inkatha in het zwarte woonoord Sebokeng 24 doden. Deze week werd in de townships rond Johannesburg een nieuw dieptepunt bereikt: de 'krijgers' richtten een bloed bad aan dat bijna 150 mensen het leven kostte. Het is een ont wikkeling die voedsel geeft aan de vrees dat de burgeroorlog in de provincie Natal overslaat naar het industriegebied rond Johannesburg. Natal is al jaren het toneel van een oorlog tussen aanhangers van het ANC en Inkatha. Vol gens schattingen zijn daarbij 3500 mensen om het leven geko men; een aantal dat dagelijks toeneemt. Er is vele malen ge probeerd een einde te maken aan het bloedvergieten, maar elk vredesinitiatief, van wie ook, werd steevast gesmoord in wan trouwen en haat. Zelfs de groot ste optimist ziet geen oplossing en in Zuid-Afrika wordt Natal vaak in één adem genoemd met Libanon, waar het einde van de burgeroorlog ook maar niet in zicht komt. In Natal kan het conflict nog voornamelijk als politiek be stempeld worden: zowel de ANC- als de Inkatha-aanhan- gers zijn Zulu's. Maar in de woonoorden rond Johannes burg heeft een andere factor zijn intrede gedaan: de stammente genstellingen. De ANC-ers zijn vrijwel allemaal Xhosa's en de Inkatha-leden vrijwel uitslui tend Zulu's. De loyaliteit aan de stam bepaalt de politieke voor keur. Beide stammen zijn ongeveer even groot, rond de zeven mil joen leden, en hun relatie kan sinds mensenheugenis op zijn best gespannen worden ge noemd. Deze rivaliteit heeft fu neste consequenties. Een privé- vete tussen een Xhosa en een Zulu kan makkelijk ontaarden in een stammentwist, die hon derden krijgers op de been brengt. Zo schijnt de aanleiding voor de slachting in Tokoza bij Johan nesburg een affaire tussen een Xhosa-vrouw en een Zulu te zijn. De vaste vriend van de vrouw, ook een Xhosa, werd jaloers, wil de verhaal halen bij zijn rivaal en werd vervolgens door diens tra wanten zo toegetakeld dat hij aan zijn verwondingen bezweek. De Xhosa's wilden hem wreken en de vlam sloeg in de pan: bijna 150 doden, honderden gewon den en duizenden daklozen plus de kans dat deze aantallen nog zullen groeien. De tragiek is dat deze explosieve verhoudingen gemanipuleerd worden door politici. Vooral In- katha-leiders zouden zich daar schuldig aan maken. Een oproep van Inkatha-leider Buthelezi zou voldoende zijn om zijn aan hangers te bewegen hun wapens neer te leggen en het feit dat hij daar nog steeds van afziet, bete kent, aldus zijn tegenstanders, dat hij geen vrede wil. Deze theorie legt het accent op de machtsstrijd die de zwarte TOKOZA - De strijd in Zuid-Afrika gaat gepaard met niets ontzien de wreedheid. Deze man werd bij de gevechten in het zwarte woon oord Tokoza bij Johannesburg met benzine overgoten en in brand gestoken (foto AFP) politiek sinds de legalisering van het ANC in februari van dit jaar, domineert. Het ANC dreigt Inkatha te overvleugelen en de Zulu-beweging vecht voor haar voortbestaan als machtsfactor met een belangrijke stem in de totstandkoming van het 'nieuwe Zuid-Afrika'. ANC-ers weten te vertellen dat Inkatha-leden de laatste maanden de woonoor den rond Johannesburg hebben geïnfiltreerd, om, met medewe ten van de Zuidafrikaanse poli tie, een offensief tegen het ANC te ontketenen. Deze beschuldigingen, waarvan vermoedelijk niemand kan vast stellen hoe groot de kern van waarheid is, gedijen bij uitstek in de anarchie waaraan de mees te zwarte woonoorden zijn over geleverd. Geen enkele partij is in staat om zijn aanhangers in toom te houden. De vingers wij zen hier ook in de richting van het ANC, dat met zijn retoriek over de 'gewapende strijd' en 'het onbestuurbaar maken van de woonoorden' de geest uit de fles heeft laten ontsnappen. Het ANC moet nu erkennen dat zelfs het gezag van Nelson Mandela geen indruk maakt op de 'Kame raden', die met zijn portret op hun t-shirts lopen. In elk ander land zou de politie de aangewezen instantie zijn om orde op zaken te stellen, maar de Zuidafrikaanse politie heeft te vaak de trekker over gehaald om bij enig bewoner van een towns hip meer dan een grein krediet te hebben. Het leger dat vaak de brand moet blussen, staat er iets beter op, maar een van de eisen van het ANC is, dat 'alle troepen uit de woonoorden moeten wor den terug getrokken', zodat, zeg gen de tegenstanders van de be weging, het ANC de vrije hand heeft om zijn rivalen, behalve In katha ook het radicale Pan Afri- canist Congres (PAC) en de zwarte bewustzijnsbeweging, uit te schakelen. In deze baaierd van verkettering en aantijgingen moeten drie mannen een magische formule zien te vinden. Mandela en Bu thelezi zullen hun achterdocht moeten overwinnen, hun achter bannen trotseren en hen in een gezamenlijke oproep moeten op dragen de wapens neer te leg gen. Zij zullen president De Klerk moeten steunen wanneer hij, als hun oproep geen effect heeft, het leger inzet om het bloedvergieten te stoppen. Dat vergt vooral van Mandela voor wie de politie een van de wortels van het kwaad is, bijna het on mogelijke. Maar het alternatief is een orgie van geweld, waarin ook blanke desperado's zich niet onbetuigd zullen laten. (Van onze redacteur wetenschappen Kees Wiese) De sectie Koudetechniek en Klimaatregeling van de Technische Univer siteit Delft denkt het won dermiddel te hebben gevon den tegen het "sick-buil- ding-syndroom", de "kan toorziekte" waarvan alleen al in ons land zo'n miljoen mensen last hebben. De vondst bestaat uit een ver nuftig, computergestuurd airconditioningsysteem, dat niet alleen reageert op de actuele omstandigheden buiten het gebouw, maar ge koppeld is aan een weer- voorspeller. Het systeem maakt daarbij ruimschoots gebruik van natuurlijke ventilatie; bovendien kun nen werknemers met een ei gen werkkamer het systeem instellen op individuele wensen, wat ook psycholo gisch heel belangrijk is. Maar de Delftenaren zijn te optimistisch als zij denken dat de "kantoorziekte" nu spoedig tot het verleden zal behoren. De oorzaak van de "kantoor ziekte" is uiterst simpel: het kantoor is een voor de mens klimatologisch hoogst onna tuurlijke omgeving, waarin hij desalniettemin een groot deel van de dag doorbrengt. Het aantal mensen dat kan toorwerk doet, is bovendien gigantisch toegenomen. De voor hen gebouwde kan toren zijn scheppingen van architecten, die bij het ont werpen in glas, staal en be ton de positie van "bezoe ker" en niet die van "gebrui ker" innamen. De visuele be leving van het bouwwerk stond voorop, niet de leef baarheid binnen. Kantoor gebouwen werden zo tot af gesloten dozen waarin geen raam open kan en alle deu ren op de hoogste verdieping uit het slot vallen als een klant het waagt de hoofdin gang te gebruiken. Juist door het afsluiten van die doos, en de aparte doos jes daarbinnen, voor lucht en zonlicht (tl-buizen geven nauwelijks warmte af) dacht men het binnenklimaat vol ledig te kunnen beheersen. Althans de temperatuur en vochtigheid naar wens te kunnen regelen. Dat was een vergissing. In de kantoren zelf voltrok zich een revolutie. Houten wanden, vloeren, kasten en bureaus, de vulpen, kaarten bak, kasboek en schrijfma chine verdwenen. Glas, staal en vaste vloerbedekking (en dus statische elektriciteit), computer, beeldscherm (en dus straling), ratelende prin ter, fotocopieerapparaat en fax (met bijbehorende che micaliën) kwamen er voor in de plaats. Het aantal te her bergen arbeidsplaatsen werd aanzienlijk groter dan dat waarvan de architect was uitgegaan. Het aantal eigen werkkamers nam af; die kamertjes werden steeds kleiner en hokkiger. Het idee van "kantoortuin" werd ver laten: bakken met planten verdwenen eerst naar de gang en later voorgoed. Op al die veranderingen was het oorspronkelijke aircon ditioningssysteem niet bere kend. Aanpassingen ervan bleken vaak lapmiddelen. Het gewone onderhoud van klimaatbeheersingsappara- tuur bleek vaak te worden verwaarloosd. Op het schoonmaken van de kanto ren vooral bezuinigd. Daarbij komt nog dat de aard van het kantoorwerk ingrijpend veranderde. Het werd - zo luidt een algemene klacht - ongezelliger, onper soonlijker, onbevredigen der. Met name nadat de kof fiejuffrouw of eigen koffie zet-apparaat was vervangen door de koffle-automaat. Op veel van die automaten zit een knop, waarop met forse letters "verse koffie" staat en dat is maar goed ook: nie mand zou op het idee zijn ge komen het lauwbruine vocht uit de machine zo te noemen en nu staat tenminste vast waar het voor moet door gaan. De ziekteverschijnselen van het "sick-building-syn- droom", waarvoor jaarlijks zo'n 400.000 Nederlanders zich bij de huisarts melden, zijn divers. Zij variëren van duizeligheid en extreme ver moeidheid, irritatie aan ogen en luchtwegen, korta demigheid en bloedneuzen tot koorts, algehele onlust gevoelens en een slecht hu meur. Zij hebben eigenlijk alleen met elkaar gemeen dat zij verdwijnen als men het gebouw heeft verlaten. Dat kan dus zowel aan het gebouw als aan het werk lig gen en het ligt waarschijnlijk aan de combinatie. Het probleem van de "kan toorziekte" wordt al jarense- rieus genomen. In een studie van het directoraat-generaal van de arbeid van het minis terie van Sociale Zaken werd vorig jaar een produktiever lies van 1,3 miljard gulden per jaar becijferd. In een la ter onderzoek van de Utrechtse Rijksuniversiteit wordt de schade door ziekte verzuim op anderhalf tot drie miljard gulden per jaar geraamd. De Arbeidsinspectie pro beert al jaren normen voor het binnenmilieu op te stel len en algemeen geaccep teerd te krijgen. De Gezond heidsraad onderschreef in 1984 nog weer eens het venti- latievoorschrift (voor wonin gen) van minimaal 25 kubie ke meter verse lucht per uur per persoon per vertrek; een norm "gebaseerd op de aan wezigheid van onvermijdba re bronnen: de bewoners zelf." Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu hygiëne (RIVM) stelt in het befaamde rapport "Zorgen voor morgen" dat "uit on derzoek in kantoorpanden is gebleken dat de kans op ge zondheidsklachten toe neemt naarmate meer bin nenmilieufactoren kunst matig zijn geconditioneerd." En waarschuwt: "Zolang er geen duidelijkheid bestaat over de oorzaak van dergelij ke klachten moet gerekend worden met soortgelijke pro blemen bij de introductie van high-tech in de woning bouw." Op die stelling mag ook het pessimisme over de Delftse oplossing worden gefun deerd. Het is weer een tech nische oplossing voor een niet alleen technisch pro bleem. Vernuftig en als stu dieproject leerzaam, ener gie- en dus kostenbespa rend, zeker. Maar het is wel weer een installatie die on derhoud en verzorging vraagt. De eerder berekende hoge kosten van produktieverlies en ziekteverzuim hebben ook niet geleid tot een zo veel zorgvuldiger onderhoud van de bestaande en toch ook vaak vernuftige aircon ditioners, dat daar het pro bleem merkbaar door werd verkleind. Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 4