PZC Spoedberaad Gorbatsjov en Jeltsin Zorg over lot buitenlanders Oostduitse SPD overweegt afwijzen ïerenigingsverdrag Coalitie Bonn onder druk door plan Kohl inzet marine in Golf Ex-Sovjet-militair geeft Duitsers kunstschat terug binnen- en buitenland Hunnen Kok voor terugdringen tekort kloning voor 'gouden tip' nishandeling in Dinxperlo Hollandia Kloos legt beslag op banktegoeden van Kuwait Airways VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1990 ^astendruk Theater Odeon zo spoedig mogelijk gerestaureerd Kernproef China Ambassadeur van Irak: Nederlanders zijn veilig \a ontslag van minister )ertien nieuwe gevallen ziekte van Weil Aibbers vindt verbieden persconferentie 'niet best' Belasting hoger, premies omlaag EN HAAG (GPD) - Minister 0k (financiën) wil volgend iar de belastingen iets verho en, om zo het tekort op de rijks- egroting verder terug te drin- en. Overigens zal voor de bur- ers van de belastingverhoging einig te merken zijn, omdat te- elijkertijd enkele sociale pre- lies zullen worden verlaagd, e ministerraad begint vandaag iet de bespreking van Koks zo- eheten 'augustusbrief over de egroting. it die brief blijkt dat er dit jaar en tegenvaller is in de belas- ngopbrengsten van anderhalf dljard gulden. Aan de andere ant hebben vrijwel alle depar- imenten minder uitgegeven an ze volgens de begroting zou- en mogen. Per saldo komt het nancieringstekort dit jaar uit 5,25 procent van het natio- aal inkomen, precies op het in et regeerakkoord voorziene eil. oor volgend jaar is het beeld its somberder. Volgens de laat- berekeningen is er ook dan reer minder opbrengst uit de elastingen dan aanvankelijk edacht (ongeveer 1 miljard gul- eni. Daar staat echter tegen- ver dat er 900 miljoen gulden leer binnenkomt uit de aard asverkopen. Door nog enkele ndere tegenvallers komt Kok oor 1991 nog 380 miljoen gulden ekort. lok doet nog geen voorstellen dat tekort te dekken. De ruk van premies en belastingen p burgers en bedrijfsleven (de collectieve lastendruk) is nu al bijna een vol procent lager dan in het regeerakkoord was afge sproken, goed voor ongeveer vier miljard gulden. Dat is mooi meegenomen, want dat geeft Kok de mogelijkheid om de be lastingen nog iets verder te ver hogen, om zo zijn tekort te dek ken. Het ziet er echter naar uit dat hij daarbij kan rekenen op tegen stand van enkele van zijn colle ga's. Deze vinden eigenlijk dat Kok niet zo star moet vasthou den aan de afgesproken daling van het financieringstekort tot 4,75 procent van het nationaal inkomen in 1991. Kok stelt in zijn brief nog niet voor welke belastingen hij wil verhogen. Zijn voorkeur gaat uit naar verhoging van de indirecte belastingen, zoals accijns op al cohol en tabak. Een belangrijk probleem is de koopkracht. Volgens de laatste berekeningen van het Centraal Plan Bureau (CPB) gaan de mi nima met kinderen er slechts 0,1 procent op vooruit, terwijl de mensen met een inkomen van ongeveer tachtigduizend gulden er 1,1 procent op vooruit gaan. Dat kan recht getrokken worden door verschuiving in de belas ting- en premietarieven. Kok doet daar echter nog geen voor stellen voor. Die komen op z'n vroegst volgende week. Dan ligt er nog de wens van de PvdA om bejaarden met een klein pensioentje iets extra's te geven, maar dat ziet Kok niet zo zitten omdat het te ingewikkeld INXPERLO (GPD) - De oofdofficier van justitie in het rrondissement Arnhem heeft en beloning van 25.000 gulden itgeloofd voor de 'gouden' tip j de Dinxperlose mishande- ingszaak. let onderzoek naar de ernstige lishandeling van 15-jarige Jac- ueline Ruesink uit De Heurne n de 22-jarige Peter Koenders lit dezelfde plaats zit volgens Ie politie nagenoeg vast. „Bo- endien is er sprake van een ka- litaal misdrijf, dat de rechtsor- le ernstig aantast. De mensen oelen zich niet meer veilig in de omgeving van Dinxperlo. Misschien trekt dit bedrag een tipgever over de streep die zich nog niet eerder gemeld heeft", aldus politiewoordvoerder Herman de Haas. Bijna een maand na het misdrijf lijkt de politie ver van een oplos sing verwijderd. ,,Ik wil het uitlo ven van de beloning nog niet be titelen als een laatste wanhoop spoging, maar het komt er dicht in de buurt. Steeds meer sporen blijken dood te lopen", aldus De Haas. Het mishandelde meisje ligt nog steeds in coma in het Ca- nisiusziekenhuis in Nijmegen. is. Meer kans maakt het CDA met de wens iets te doen voor al leenverdieners met kinderen. Het Centraal Plan Bureau is gis teren ook met nieuwe bereke ningen gekomen, waarin de ge volgen van de crisis in de Golf zijn verwerkt. Door de hogere olieprijs (21 dollar gemiddeld in plaats van 18 dollar) en de lagere dollarkoers (1,75 in plaats van 1,85) stijgen de aardgasbaten nog eens met een half miljard gulden. Volgens het CPB zullen belasting- en premiedruk niet veranderen evenmin als het na tionaal inkomen. Wel denkt het CPB dat de kop peling van uitkeringen aan de lo nen iets hoger zal uitvallen door een iets hogere inflatie. Het gaat daarbij echter slechts om een aanpassing van 0,13 procent (2,92 in plaats van 2,79 procent). De lonen in het bedrijfsleven zul len naar verwachting met 3,25 procent stijgen in plaats van de eerder verwachte drie procent. MOSKOU - Een politieman gebruikte gisteren zijn wapenstok om in het warenhuis Tsoum in het centrum van Moskou enige orde te scheppen. In het warenhuis verdrong zich een grote menigte nadat bekend werd dat een voorraad westerse kleding was aange voerd (foto Wojteck Druszcz/AFP) MOSKOU (RTR/UPI) - Sovjet-president Gorbatsjov heeft zijn vakantie onderbroken voor spoedoverleg met Boris Jeltsin, president van de republiek Rusland, zo heeft het Sovjet-persbu reau Tass donderdag laten weten. Jeltsin brak woensdag al een trip af omdat er „verwarring" zou zijn ontstaan in de besprekin gen over de overgang in de Sovjetunie van een geleide naar een vrije economie. Gorbatsjov en Jeltsin werden het de afgelopen maand eens over de instelling van een commissie die richtlijnen moet opstellen voor de inrichting van een markteconomie. Die commissie moet op 1 september een discussienota klaar heb ben, maar volgens Jeltsin zijn er problemen ontstaan in het over leg. De commissie zou zich in haar werk belemmerd zien omdat niet alle instanties willen meewerken en bijvoorbeeld belangrij ke economische gegevens achterhouden. (Slot van pagina 1) Bronnen in het Pentagon heb ben gezegd dat nog eens 45.000 mariniers naar de Golf worden gestuurd om de VS-troepen- macht te versterken. De Ameri kanen staan tegenover 160.000 Iraakse militairen in Kuwayt, al dus woordvoerder Pete Williams van het Pentagon. Irak zal zijn troepen aan de grens met 300.000 man versterken, zo is de verwachting. Dat zijn de militai ren die nu nog in Iran gelegerd zijn en volgens Baghdad binnen vijf dagen zullen terugkeren. President Bush heeft gisteren AMSTERDAM (ANP) - Het Am sterdamse theater Odeon dat woensdag grotendeels door brand werd verwoest, wordt zo spoedig mogelijk gerestau reerd. Dat heeft de eigenaar van het pand aan het Singel, M. End stra, gisteren meegedeeld. Endstra, die pas vier weken eige naar van het monumentale pand is, schat dat de totale scha de 4 miljoen gulden bedraagt. Het pand is voor 6 miljoen gul den verzekerd en de verzekering zal de schade dekken, zo ver klaarde de eigenaar. „Natuurlijk wordt het nooit meer zoals het was. Het schitterende plafond in de concertzaal is bijvoorbeeld vernield, en dat krijgen we niet meer terug", aldus Endstra. Volgens de eigenaar duurt het nog zeker een jaar voor het Odeon-theater weer in de oude staat is hersteld. De jazz-club, die in de kelder van het pand is gevestigd waar slechts water schade geconstateerd werd, zal waarschijnlijk over drie maan den weer open gaan. STOCKHOLM (AP) - In Zweden zijn donderdag seismische sig nalen geregistreerd die werden veroorzaakt door een onder grondse kernexplosie in China. „Het was voor Chinese begrip pen een ongewoon krachtige ex plosie," zei woordvoerder Mats Gustavsson van de Zweedse In stelling voor defensie-onder zoek. De door het observatorium in Hagfors opgevangen signalen wezen op een explosie met een kracht van 50 tot 200 kiloton tnt. het gebruik van 'minimaal ge weld' toegestaan bij het tegen houden van schepen die via de Golf goederen van en naar Irak vervoeren. Dat betekent dat Amerikaanse marineschepen toestemming hebben om de doorvaart van deze schepen te belemmeren, onder meer door het geven van waarschuwings schoten. Het Egyptische persbureau Me- na heeft gisteren gemeld dat naaste medewerkers van Sad dam Husayn hebben gepro beerd de Iraakse leider te ver moorden en de macht over te ne men. De couppoging vond plaats in de nacht van woensdag op donderdag, zo hebben uit Baghdad gevluchte Egyptena- ren gezegd. Volgens deze getui gen zijn tientallen jonge officie ren en burgers gearresteerd en is in Baghdad de noodtoestand af gekondigd. Overal op straat zijn zwaar bewapende militairen te zien. Tanks en pantserwagens hebben strategische punten in de stad bezet. Irak heeft de noodtoestand ontkend, maar niet gereageerd op het bericht van de moordaanslag. DEN HAAG (GPD) - De ambas sadeur van Irak in ons land ga randeert dat de Nederlanders die nog in Kuwayt of Irak ver blijven, veilig zijn. Ze kunnen echter, evenals vele andere bui tenlanders nog niet het land ver laten, omdat de omstandighe den dit niet toelaten. Daarvoor moet de situatie eerst 'genorma liseerd' zijn, aldus de diplomaat in dagblad Trouw. De Iraakse ambassadeur Safl Salih Al-Falaki meent dat het besluit van de Nederlandse rege ring om twee fregatten naar de Golf te sturen in verband met de blokkade van Irak, geen gevol gen heeft voor de veiligheid van de aldaar verblijvende Neder landers. De ambassadeur acht het overi gens mogelijk dat Irak in het conflict om Kuwayt gifgassen zal gebruiken. Volgens Safi Sa lih Al-Falaki zal het dan gaan om een actie waarbij het Iraakse leger zich moet verdedigen te gen een andere militaire macht. 10ST-BERLIJN (AFP) - Gezien le huidige toestand kan de )ostduitse SPD geen verant- foordelijkheid nemen voor de mdertekening van het staats- ikkoord over de politieke een- vording van Duitsland. Hier- nee reageerde SPD-voorzitter Volfgang Thierse donderdag ijdens een persconferentie op iet ontslag woensdagavond an de sociaaldemocratische ninister van financiën, Walter tomberg. TOORDWOLDE (GPD) - Het lantal mensen dat besmet is tiet de ziekte van Weil is op- lieuw gestegen. Woensdag zijn )ij de inspectie voor de volksge- ïondheid in Leeuwarden der tien nieuwe gevallen aange meld. Het totaal aantal patiën ten komt daarmee op 35. let gaat om vijf militairen en icht burgers, die allen in de Spo tepias bij Noordwolde hebben lezwommen. nspecteur Gert Siemons sprak ïerder nog de verwachting uit lat het aantal gevallen tot 30 sou stijgen. De inspectie wil nog liet spreken van een epidemie. Daarvoor is het nodig dat de Sekte ook elders in het land de Jop op steekt. De inspectie houdt er rekening mee dat er aog meer meldingen binnenko men. De Inspectie telt jaarlijks 30 tot gevallen van de ziekte van Weil, maar het gemiddelde van Sit jaar zal daar fors boven lig gen. Thierse riep zijn fractie op voor het vertrek uit de coalitierege ring met de christendemocraten te stemmen. De 91 SPD-af- gevaardigden zullen zich hier dinsdag over beraden. „Per soonlijk kan ik me niet voorstel len dat we doorgaan met deze premier, wiens reacties steeds onvoorspelbaarder worden", zei Thierse eerder op de dag voor de Westberlijnse radio. Premier Lothar de Maizière heeft volgens Thierse de grond wet geschonden door eigen machtig twee ministers te ont slaan en het ontslag van twee anderen te aanvaarden. Alleen de Volkskammer zou gerechtigd zijn dit te doen. Behalve Rom berg werd minister Gerhard Pohl van economische zaken de laan uitgestuurd, terwijl Peter Pollack van landbouw en Kurt Wunsche zelf hun ontslag in dienden. De premier zal de 91 sociaalde mocratische stemmen hard no dig hebben om het staatsver drag over de eenwording erdoor te krijgen. Daarvoor is een twee derde meerderheid vereist, ter wijl De Maizière zonder de SPD slechts op 198 van de 400 stem men kan rekenen. De SPD blijft Romberg in ieder geval tot het ffactieberaad van dinsdag over het al dan niet voortzetten van de coalitie met de CDU als minister van finan ciën beschouwen. Het staatsverdrag is in zijn hui dige vorm voor de SPD onaan vaardbaar, omdat de Oostduitse deelstaten en gemeenten hier door Jarenlang economisch en politiek achtergesteld en afhan kelijk blijven". DEN HAAG (GPD) - Premier Lubbers is er niet blij mee dat ue loco-burgemeester van Dor- drecht vorige week een pers conferentie van de Centrum De mocraten en het Vlaams Blok heeft verboden. Na afloop van ministerraad zei premier Lubbers gisteren: „Toen ik dat as dacht ik, dat is niet best". De Dordtse loco-burgemeester verbood vorige week de perscon- erentie van de twee ultra- 'tse partijen, omdat hij" bang was dat de openbare orde in zijn stad ernstig verstoord zou wor den. De Nederlandse Vereniging van Journalisten tekende pro test aan tegen dat verbod, maar dat mocht niet baten. Verder commentaar wilde pre mier Lubbers gisteren niet op deze affaire geven. „Ik was er niet bij in Dordrecht en. boven dien ben ik geen lid van de ge meenteraad van die stad. Ik vind dat ik eigenlijk al te ver ben gegaan met mijn commentaar", aldus de minister-president. Van onze correspondent) WEST-BERLIJN - De West- duitse liberalen hebben donder dag gedreigd de plannen van kanselier Kohl om schepen van de Bundesmarine naar de Perzi sche Golf te sturen, te torpede ren. De liberale fractiewoord voerder Feldmann zei dat de FDP desnoods met hulp van de oppositionele SPD en Groenen een poging van de kanselier om de Grondwet te omzeilen zal blokkeren. De Westduitse Grondwet ver biedt in artikel 87 de inzet van de strijdkrachten buiten het gebied van de Navo. CDU-deskundigen, onder wie de rechtsgeleerde en vroegere minister van defensie Scholz, beroepen zich op een ar tikel, waarin staat dat de strijd krachten na een besluit van de VN opdrachten in het kader van de collectieve veiligheid op zich kunnen nemen. De liberale vice-kanselier en mi nister van buitenlandse zaken Genscher is tegen de inzet van militairen in de Golf. De FDP- fractie verklaarde dat als Kohl via zijn competentie om de richt lijnen van de politiek te bepalen, het parlement voor voldongen feiten wil stellen, er een „gewel dige ruzie in de coalitie zal uit breken". Maandag buigen zich de parle mentscommissies voor buiten landse zaken en defensie over de ontstane problemen. Intussen heeft wel een uit zeven schepen bestaand Westduits mijnenja- ger-eskader de marinehaven van Wilhelmshaven verlaten om op de Middellandse Zee het gat op te vullen dat is ontstaan door het vertrek van Amerikaanse schepen naar de Golf. KRIMPEN A/D IJSSEL (GPD) - Het staalconstruc tie-concern Hollandia Kloos heeft al op 3 augustus beslag laten leggen op te goeden van Kuwait Air ways en de staat Kuwayt bij de banken ABN, Amro, NMB Postbank en Van Lan- schot. Volgens directeur Van Os van Hollandia Kloos International heeft zijn be drijf nog een vordering van 1,9 miljoen gulden op Ku wayt voor het leveren van een vliegtuighangar in 1982, die in totaal circa 80 miljoen gulden heeft gekost. Kuwayt heeft tot nu toe de laatste termijn van 19 mil joen niet betaald. Omdat Hollandia Kloos was verze kerd bij de Nederlandse Cre- diet Verzekeringsmaat schappij, heeft die 90 pro cent van 19 miljoen gulden uitgekeerd. Over de reste rende 10 procent eigen risico liepen onderhandelingen met Kuwait Airways. Na de inval van Irak in Kuwayt be sloot Hollandia Kloos on middellijk een verzoek tot beslaglegging bij de rechter in te dienen. Dat werd op 3 augustus verleend. WASHINGTON (RTR) - Een voormalige Sovjet-militair zal meer dan 360 tekeningen, schet sen en aquarellen, waaronder enkele van Rembrandt, Monet en Van Gogh, teruggeven aan de Bondsrepubliek. Dit heeft het Amerikaanse dagblad The Was hington Post donderdag ge meld. Directeur Siegfried Salzmann van de Kunsthalle in Bremen zei dat de Sovjet-officier de kunst werken had gered uit handen van Duitse en Russische troe pen aan het einde van de Twee de Wereldoorlog en ze vervol gens in eigen bezit had gehou den. De Duitsers dachten dat ze verloren waren gegaan. De 72-jarige ex-legerofficier Vik tor Baldin, nu directeur van het architectuurmuseum in Mos kou, had de werken gevonden in de ruïnes van een kasteel ten noorden van Berlijn. De tekenin gen waren daar verborgen om ze te beschermen tegen de lucht aanvallen op Bremen. De collectie is een van de groot ste en kostbaarste die wordt te ruggegeven aan een Duits mu seum sinds de geallieerden dui zenden werken, die waren ge vonden in Duitse zoutmijnen, te rugstuurden. Volgens Salzmann bevat de ver zameling 28 tekeningen en aqua rellen van de zestiende eeuwse Duitse kunstenaar Albrecht Dü- rer en de enige schets van Van Gogh voor zijn schilderij 'Ster rennacht'. Ook is er werk bij van Goya, Rubens, Manet en Dela- De hele discussie is afgelopen dinsdag ontbrand. Uit Rome werd gemeld dat Kohl de Ita liaanse regering telefonisch had toegezegd eventueel schepen naar de Golf te zullen sturen in dien het om een gecoördineerde actie van de Westeuropese Unie zou gaan. Zijn woordvoerder Vo gel verklaarde alleen dat dit wordt bekeken „in het kader van de juridische en feitelijke moge lijkheden". Pas na het WEU-be- raad van dinsdag in Parijs zou Bonn een standpunt willen be palen. Onbeantwoord bleef de vraag of West-Duitsland actief in het Golfconflict zal ingrijpen. Misschien, was uit de woorden van Vogel op te maken. Hij gaf later toe dat de kanselier niet ongenegen is de Grondwet zó te interpreteren dat een inzet mogelijk wordt. Genscher daar entegen wijst elke oneratie bui ten het Navo-gebied af. Hij is niet tegen deelname van West duitse strijdkrachten aan een VN—vredesmacht, maar pas na een grondwetswijziging. Een overhaaste verandering van de Grondwet ter wille van deze oor log, wijst hij af. Ook de oppositionele sociaal-de mocraten willen de Grondwet niet zo ruim interpreteren als Kohl blijkbaar van plan is. De Groenen zijn absoluut tegen. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur; C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar; A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Steunpunt: Boekhandel Bik ker, Walstraat 94. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst. Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-8000 Zierikzee: Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Zaterdags in Goes, Middelburg en Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, 01184-84000; 's avonds op zondag t/m vrij dag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische bood schap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openings tijden; zaterdagstot 16.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tij dens kantooruren en maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondag avond v an 20.00 tot 22.00 uur: 01184-84000. Abonnementsprijzen: per kwartaal 73,80; franco per post 89,00; per maand 25,50; jaarabonnement 285,00; jaarabonnement franco per post 350,00; losse nummers maandag t/m vrij dag 1,35, zaterdag 1,75 p.st., (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 143 cent per mm; minimumprijs per advertentie 21,45; ingezon den mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,- meer. Volledige ta rieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprij zen exclusief 6 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V., Vlissingen. WILHELMSHAVEN - Gisteren vertrokken zeven Westduitse marineschepen uit Wilhelmshaven met als voorlopige bestemming de Mid dellandse Zee (foto DPA)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 3