PZC Emmen Jan Haak van Emmen 3 naar basisplaats Fritz Korbach Korbach op handen gedragen sport BETAALD^ 31 VOETBAL® VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1990 Q ©ft Begroting Business Club Meedoen Vlissingen Feyenoord Competitievervalsing Zes jaar geleden ging de VV Emmen de VC Vlissingen voor bij de overstap naar het betaalde voetbal. Hoewel er natuurlijk ook verschillen zijn tussen de situatie in Zeeland en Drenthe kan het groeiproces van amateurvereniging naar profclub bij Emmen aardig model staan voor de ontwikkeling bij de VC Vlissingen. Jan Haak is van het huidige Emmen de enige speler die in 1985 de overgang naar het betaalde voetbal meemaakte. In de amateurperiode speelde de 25-jarige Em- menaar in het derde elftal, waarna hij bij de overgang naar het betaalde voetbal in de tweede elftal-selectie terecht kwam. Dat duurde echter niet lang. „Ik kwam net uit dienst en had een jaar lang vrijwel niet gevoetbald. Ik speelde op dinsdag met het tweede mee en op zondag met het derde amateurelftal Emmen had tijdelijk geen eerste amateurelftal meer). Naar gelang de tijd vorderde ging ik echter steeds beter spelen en kreeg ik kort na de winterstop een invalbeurt. Dat gebeurde een paar wedstrijden later nog een keer en vanaf die tijd heb ik bijna een vaste plaats in de basis. Inmiddels ben ik aan mijn derde contractjaar toe bij Emmen." Haak, een toepasselijke naam voor een rechtsback, gelooft dat voetbalkwaliteiten gekoppeld aan een sterke mentaliteit een voetballer altijd doen slagen in het prof milieu. „Maar je ziet zoveel jongens die wel kunnen voetballen, maar het toch niet redden. Ik ben ervan overtuigd dat als je kunt voetballen, de juiste instelling hebt en er hard voor wilt trainen, datje er altijd komt. Juist op de momenten dat de kritiek het hardst is, moet je sterk zijn. Ook als de pers je afkraakt, moet je daartegen bestand zijn." Haak ontdekte al snel dat het betaalde voetbal geen wereldje is voor lieverdjes. „Een spits kan erop wachten dat hij hard wordt aangepakt. Per ongeluk op de tenen van de tegenstander gaan staan, shirtje trekken, doorrollen na een overtreding knijpen, het hoort er allemaal bij. Als je het voor het eerst ziet, denk je bij jezelf, 'waar is dat nou goed voor'. Maar op den duur ga je die trucjes zelf ook toepassen, die worden gewoon routine." „Op de training gaat het er bij Emmen ook hard aan toe. In het begin snapte ik dat niet. Ik dacht 'het is toch leuk zo, onder mekaar'. Maar zo werkt het niet. Als je net op het randje zit van wel of niet een basisplaats en je schopt je grootste concurrent eruit, sta je er wel zelf in. Het klinkt cru, maar zo is het wel. Het gaat er niet om dat het leuk is, het gaat om je geld. Daar moet je jezelf van beivust zijn." Trainer Ben Hendriks, speler Jan Haak en penningmeester Tinus van Loon voor de zittribune van Emmen. Capaciteit: 1200 toeschouwers (foto Ferdinand van der Duin Van de hemel naar de hel en terug Net als bij Vlissingen werd er ook bij Emmen eerst een rapport door wijze mannen uitgebracht alvorens de overstap naar het betaald voetbal gemaakt kon worden. Emmen móest zelfs de overstap maken, luidde de conclusie van dit rap port destijds. De club zou op het hoogste amateurniveau geen toekomst meer heb ben. Emmen ging door financieel en spor tief diepe dalen, alvorens afgelopen sei zoen eindelijk daden werden vernomen van het voetbalveld. Emmen pakte de vijf de periodetitel en bewerkstelligde zelfs bijkans de promotie naar de eredivisie. Emmen begon ook te verdienen aan de verkoop van spelers. Maar is waar, dat de verkoop van topsco rer Gerrie Schaap aan SC Heerenveen Emmen geen cent heeft opgeleverd? Pen ningmeester Tinus van Loon glimlacht: „Indianenverhalen", zegt hij op een toon die je van een logistiek manager van be roep kunt verwachten. „Schaap was in derdaad geen eigendom van de club. Maar in het contract stond, dat bij een winstge vende verkoop een deel van de winst naar Emmen zou gaan, een ander deel naar de eigenaar (Jan Kuilders, directeur van het bedrijf HAKA) van de voetballer." Van Loon is vanaf de oprichting van het betaalde voetbal in Emmen actief be stuurslid. Inmiddels is deze penningmees ter enigszins in opspraak geraakt omdat enkele andere bestuursleden het niet met zijn beleid eens zijn. Drie bestuursleden zijn vorige week zelfs opgestapt. Van Loon maakte ook deel uit van de commissie, die onderzocht of betaald voetbal in Drenthe haalbaar was. De conclusies waren zeker niet vernietigend, maar noopten ertoe de ruggen te krommen. Zo was het zittende bestuur niet capabel en was de selectie kwalitatief en kwantitatief onder de maat voor eerste divisie-begrippen. Wel zou er voldoende geld voorhanden zijn, c.q. bin nenkomen via subsidies, sponsoring en toto- en lottogelden. een groot probleem. Het is het lot van de kleine jongen, die in de nabijheid verkeert van grotere broers zoals FC Groningen, Veendam en Heerenveen. Uit de verdub beling van de begroting mag blijken dat sportief succes in grote mate afhankelijk is van geld. Mits de inkomsten en uitga ven in redelijk evenwicht met elkaar blij ven. Dat was bij Emmen niet altijd het ge val. De begrotingen rammelden aan alle kanten, met als gevolg een verhoging van de entreegelden. De post spelerssalaris sen bleek bijvoorbeeld in het eerste jaar 165.000 gulden groter dan voorzien. In het voorjaar van 1987 kampte Emmen met een tekort van ruim vierhonderduizend gulden. Die problemen zijn volgens wiskundige Van Loon achter de rug met de komst van de sponsors verenigd in de Business Club Drenthe (BCD), de opvolger van de Drent se Ondernemers Sociëteit (DOS). Van Loon noemt de BCD de redder van het be taalde voetbal in Drenthe. „We hebben de DOS terzijde geschoven, anders was Em men ter ziele gegaan. Er werd intern ge konkeld en dat gaf ook interne bestuurlij ke problemen." In de Business Club („waarvan ook de di recteur van DSM in Schoonebeek lid is", meldt Van Loon trots) is voor veel mensen voetbal bijzaak, contacten leggen in de za kenwereld staat voorop. Van Loon: „Kroegeigenaren bijvoorbeeld zijn daar niet gewenst. Voor dit soort sponsors heb ben we een aparte ruimte." Zij hebben minder faciliteiten, brengen ook minder geld in. Emmen gaat uit van de filosofie („uit ervaring") dat veel kleine sponsors veiliger zijn dan mikken op enkele grote geldschieters. „Bovendien denk ik dat het onmogelijk is in Drenthe een sponsor te vinden voor enkele tonnen", zegt Van Loon. Ook sportief gezien heeft Drenthe vijfjaar moeten wachten op succes. „Ik denk dat je in het begin alleen maar moet uitgaan van meedoen", zegt trainer Ben Hendriks, die aan zijn derde seizoen begint. Niet meer? „De praktijk wijst uit dat meer niet haalbaar is. RKC vormde de enige uitzon dering." Ook onder Ben Hendriks, de opvolger van Theo Verlangen, moest het eerst slechter gaan met Emmen, voor er verbetering op trad. „Ik wist dat het eerste seizoen een overlevingsjaar zou worden. Maar het werd wel erg zuur toen ik Ernst Söllner en Grads Fühler kwijtraakte, de twee beste spelers die ik had", zegt Hendriks. Afgelo pen seizoen trad Emmen aan het eind van de competitie eindelijk in de schijnwer pers. Het promoveerde zelfs bijna, maar echt rouwig dat dat net niet lukte, kan Hendriks niet zijn. „Dan had er zoveel geld op tafel moeten komen. Waar de club dat vandaan had moeten halen." De enige Drentse profclub begon in 1985 het profavontuur met een begroting van zo'n zes ton en met vier contractspelers (onder wie een doelman, die nooit de basis zou halen). Nu werken er naast het dage lijks bestuur een technisch manager, een commercieel manager (de laatste is in loondienst) en is er een vacature voor ad ministratief manager. Emmen heeft in middels jaarlijks 1,2 miljoen te spenderen en het telt 15 contractvoetballers. De be langrijkste aankoop voor dit seizoen is de Oostduitser Jens Pahlke, een 16-voudig Olympisch international, afkomstig van Stahl Brandenburg. Kopen van spelers was en is voor Emmen Hendriks zegt dat de opgaande lijn in de resultaten vooral te danken zijn aan de goede teamgeest bij Emmen. „Iedere spe ler heeft hier zo'n beetje hetzelfde con tract. Alleen de jongens die wat extra's brengen, hebben een beter contract. Maar salarissen van 50 mille zijn bij ons uit den boze. Dan kweek je scheve verhoudingen. Als ik hoor wat er bij Vlissingen voor één of twee spelers wordt neergeteld plus het salaris, dan houd ik mijn hart vast. Bij een startend clubje moet je een homogeen ge heel kweken. Het is geen topclub, waar het ieder voor zich is en Hij daarboven voor ons allen. Bovendien krijgt Vlissin gen ook te maken met de achterban van het amateurisme. Zo van 'ik speel hier al zo veel jaar en jij komt hier net kijken voor veel centen, voor jou werk ik niet als je niet presteert'. Met mensen die amateu ristisch denken heb je bij Emmen na vijf jaar ook nog steeds te maken." Han Gommeren Heer en veen kijkt uit naar de eredivisie Het Abe Lenstra Stadion ligt er verlaten bij. Slechts een grasmaaier verstoort de rust in het knusse onderkomen van de kakelverse eredivisionist. Het enige teken van leven, want de sportkantine is gesloten en ook in de bestuurskamer is geen enkele beweging te bespeuren. Merkwaardig, want trainer Fritz Korbach heeft telefonisch laten weten, dat de verslaggever om 13.15 uur welkom is. Maar Korbach, ooit de kroonprins van het nationale trainerscorps, staat er niet om bekend een man van de klok te zijn, dus zit er niets anders op dan plaats te nemen in de wachtkamer. Een half uurtje later opent een dame van middelbare leeftijd de deur van de administratie. Ook zij weet niet precies waar Korbach uithangt. „Ik denk, dat hij met de spelers een hapje eet in de stad. Eigenlijk had hij al lang hier moeten zijn, want vanmiddag wordt er normaal ge traind", vertelt zij. Nauwelijks is zij uitge sproken of een fonkelnieuwe BMW rijdt met een sierlijke boog het plein voor het stadion op. Pal voor de ingang parkeert Korbach zijn bolide, zwaait hij het portier open en begroet hij ondergetekende met een krachtterm. „Sorry, ik was vergeten, dat jij vandaag zou komen", voegt hij er direct aan toe, „maar beter laat dan nooit moet je maar denken." Tegelijkertijd meldt een Friese journaliste zich bij Kor bach. Ook zij heeft een afspraak voor een interview, maar is direct bereid op een an dere dag terug te komen. „Ik woon hier dichtbij, een klein moeite", zegt zij tussen de excuses van de trainer door. Een paar minuten later nestelt Korbach zich in de 'praatstoel', om vervolgens di rect overeind te springen. „Wacht even", roept hij en weg is-ie. Een paar tellen later keert hij terug met een paar dozen gebak. „Ik ben jarig vandaag, vandaar", merkt hij quasi-nonchalant op. „Wil jij soms ook een gebakje"? Tijd om het smakelijke tussendoortje te verorberen is er nauwelijks, want als Kor bach los brandt, dan is hij nauwelijks te stoppen. Hij oogt fris, doorspekt zijn tek sten met de gebruikelijke krachttermen, die niet voor publicatie geschikt zijn. Maar zijn betoog over de stormachtige ontwikkelingen van de trots van 'It Hea- renfean' is alleszins de moeite waard. Een jaar geleden stond hij nog op de loon lijst van Go Ahead Eagles, maar die club was hem liever kwijt dan rijk. Niet omdat zijn werkwijze niet goed zou zijn, maar zijn salaris drukte volgens het bestuur te zwaar op de begroting. Korbach zelf zag het ook niet echt meer zitten, omdat zijn elftal aan de vooravond van het seizoen was afgeroomd door het verkopen van routinier Wim Woudsma en de verdedi gers Wilson en Wilsterman. „Als ik me kon verbeteren, mocht ik ver trekken", begint Korbach. „Nog voor de winterstop werd ik benaderd. Nee, niet door Heerenveen, maar door Feyenoord. Ik heb een gesprek gehad met Van der Gijp. Alles leek in kannen en kruiken, maar achteraf bleek, dat Feyenoord werd verdeeld door twee stromingen. Kennelijk zat Van der Gijp in de minderheidsgroep, want ik heb nooit meer iets gehoord. Niet veel later meldde Heerenveen zich." De Friese trots, dat het seizoen goed was begonnen en de eerste periodetitel had ge pakt, zat in een diep dal. Trainer Ab Grit- ter functioneerde volgens de Friese club leiding niet naar behoren en zou aan het eind van het seizoen moeten vertrekken. Korbach: „Ik zou hem opvolgen. Ik teken de een contract dat op 1 juli van dit jaar zou ingaan. Heerenveen bereidde zich op dat moment in Miami voor op de tweede competitiehelft. De hervatting van de competitie was echter dramatisch en na drie nederlagen op rij werd Gritter ontsla gen en werd ik door voorzitter Riemer van der Velde gevraagd om direct te beginnen in Heerenveen. Het was op een zaterdag, 's avonds moest ik met Go Ahead Eagles naar Heracles. Ik twijfelde en verzocht Van der Velde om mij op maandag terug te bellen. Zelf heb ik het bestuur van Go Ahead Eagles inge licht over de interesse van Heerenveen. Ik heb gewikt en gewogen. Heerenveen had een periodetitel. Er was materiaal vol doende. Maar wat kon ik winnen Tien procent kans op succes, negentig procent kans dat ik mijn nek zou uitsteken en op m'n bek zou gaan. Dat laatste gaf de door slag. Bij zo'n uitdaging kruipt 't bloed, waar 't niet gaan kan. Ik heb Van der Vel de gebeld en gezegd: 'Okay, ik doe het'. Maar ik begin pas over een week, wil me eerst oriënteren. Bovendien speelde Hee renveen in die week twee keer, tegen RBC en Cambuur thuis. Die laatste wedstrijd betekent wat in Friesland, dus..." In die week kwam ik tot de conclusie, dat er 't een en ander veranderd moest wor den. Er werd bijvoorbeeld pas om half zes getraind. Ik heb onderzocht of daarin ver andering kon komen en wat bleek Ik kon 's morgens beschikken over veertien man. De rest kwam 's middags om half vier." Het directe effect van de trainerswissel bleef uit. „We begonnen met een drama tisch slechte wedstrijd tegen De Graaf schap", vervolgt Korbach, „en in de we ken daarna ging het met vallen en op staan. Gelukkig bespeurde ik wel vooruit gang. Vlak voor het begin van de nacom- petitie scoorden we in Venlo vier keer te gen VVV, maar we kregen er ook vier te gen. Daarna heb ik getracht de verdedi ging te repareren en in de laatste competitiewedstrijd rolden we Wagenin- gen op met 5-0. De nacompetitie is een verhaal apart. Eerst verlies je onnodig bij Go Ahead, waar je een 2-0 voorsprong uit handen geeft. Daarna zijn wij vrij en wint Go Ahead in Breda van NAC. Iedereen riep toen dat Go Ahead er al was en toen wij vervolgens op eigen veld met 3-2 van NAC verloren, gaf niemand ons nog een kans. Zelf ben ik gaan rekenen en constateerde ik, dat wij met twee doelpunten verschil Frits Korbach (rechts) met het nieuwe talent van Heerenveen: (vlnr) Danny Hesp (gehuurd van Ajax), Joop Gall, Harry Dccheiver, Gerrie Schaap en Arnold Hofstede (foto Marcel AntonisselANP) Fritz Korbach (18-07-1945 te Diez am Lahn. West-Duits- land) wordt in Heerenveen op handen gedragen. De trai ner, die begin dit jaar het roer overnam vanAb Gritter, maak te van een verdeeld elftal weer een eenheid, waardoor in de nacompetitie alsnog promotie naar de eredivisie werd be werkstelligd. Na de beslissende overwinning op Emmen vierde het gedisci plineerde Friese publiek het succes enthousiast en fatsoen lijk. De spelers mochten ongestoord feest vieren op het veld. Een massale bestorming van de grasmat bleef uit. Korbach liet zich slechts eventjes zien tijdens de festiviteiten. Hij heeft een hekel aan „al die poespas." „Ik hoef niet zo nodig op de schouders, want als het straks even tegenzit zullen de zelfde mensen, die mij nu op handen dragen, om mijn vertrek roepen." Korbach heeft het uitstekend naar zijn zin in Friesland, waar voor elke thuiswedstrijd het Friese volkslied wordt gespeeld. Korbach zal het lied nooit meezingen. „Van mij hoeft dit alle maal niet, maar dat kan ik in Friesland beter niet zeggen. Het is ook niet zo, dat ik me eraan stoor. De mensen hier vinden het mooi, dus... Friezen. Er wordt gezegd, dat ze stug zijn, maar dat is een fabeltje. Ik heb ervaren, dat ze open en vooral eerlijk zijn. Ze zeggen je precies hoe ze over je denken. Ik mag dat wel, zo ben ik zelf ook. Ja, hieruit mag je best afleiden, dat ik 't naar mijn zin heb in Heerenveen." van Go Ahead moesten winnen. Dat lukte en vervolgens wonnen wij ook met 1-0 bij NAC. Wij waren geheel afhankelijk van de laatste wedstrijd, Go Ahead - NAC. NAC moest in Deventer winnen met minder dan drie doelpunten verschil, dan waren wij zekere van een finaleplaats tegen Em men, de winnaar van de tweede nacompe- titie-groep. Laat dat nou gebeuren..." In Emmen gingen we ongelukkig met 1-0 de boot in en na afloop riep iedereen in de perskamer, dat Emmen er was. Die ploeg speelde uit beter dan thuis. Emmen zou ons in Heerenveen in de counter kloppen. Oké goochemerds, dacht ik, als jullie dat denken, zal ik dat niet tegenspreken. Ver volgens komt Emmen naar Heerenveen en stond 't binnen 13 minuten 2-0 voor ons. Ze hebben geen kans gehad." Daardoor gingen wij naar de eredivisie, terwijl we in de eerste divisie als, ik geloof, vierde van onderen zijn geëindigd. Krank zinnig, maar je hoort mij niet klagen. Wel heb ik bezwaren tegen deze nieuwe opzet van de nacompetitie. Het was al een lote rij, maar nu is het helemaal niet meer te volgen. Het publiek snapt er niets meer van en door dit systeem van een wedstrijd per ronde is er sprake van competitiever valsing. Ik heb dat vorig jaar direct geroe pen, maar ik was de enige, die bezwaren had tegen deze nacompetitie." Bezwaren of niet, Heerenveen debuteert het komend seizoen in de eredivisie. De club van Korbach is de eerste Friese ver tegenwoordiger in de eredivisie. En dat willen de noorderlingen weten ook. Het toch al hondstrouwe publiek loopt warm voor het nieuwtje. Korbach: „Niet te gelo ven, er zijn al vijfduizend seizoenkaarten verkocht. Er is straks geen zitplaats meer in de vrije verkoop te verkrijgen. We zullen in onze thuiswedstrijden een gemiddelde van tienduizend toeschouwers hebben. Niet slecht. Nu al bestaan er plannen om een nieuw stadion te bouwen. We moeten verder kijken en het beleid is er op gericht om het verblijf in de eredivisie te conti nueren. Ik zie het dan al helemaal zitten. Ik weet zeker, dat de meeste tegenstanders met angst en beven naar Heerenveen zullen komen. Zeker, omdat wij in eigen omge ving altijd met z'n twaalven voetballen. Het publiek zal voor een angstaanjagend sfeertje zorgen. Mijn elftal? Ik geloof in de ze groep. Er is kwaliteit voldoende. Verwachtingen Wil je een clichématig antwoord Ik ga ervan uit, dat we ons kunnen handhaven." Richard Thannhauser

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 31