PZC Penningmeester Arie van Os In de rode cijfers Duurste trainer van Nederland PSV-coach Bobby Robson sport BETAALD VOETBAL°u 29 VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1990 Schrikken Indringers Q gt Oranje licht Belangstelling Wachtlijsten Karakter Eigen weg Privéleven Rijtjeshuisje Geboren in Amsterdam en dat is soms te horen. Op de beurs heeft hij goed verdiend. Zo goed dat hij zich op z'n vijftigste kon terugtrekken uit het arbeidsproces. Hij treedt nog wel als adviseur op van z'n voormalige bedrijf en vervult nog een bestuursfunctie bij de effectenbeurs. Maar hij heeft nu tenminste ook tijd om bij zijn buitenhuis aan de Vinkeveense plassen een hengeltje uit te werpen. Nog meer tijd besteedt hij wekelijks aan Ajax. Twee, drie, soms vier dagen is hij in de Amsterdamse Meer terug te vinden. Arie van Os, 53 jaar. Penningmeester van een club die tot ieders verrassing erg krap bij kas blijkt te zitten. Anderhalf jaar is Van Os nu verant woordelijk voor het financieel beleid bij Ajax. Het structureel tekort van zo'n twee miljoen gulden, waarmee de nieuw bakken penningmeester toentertijd werd geconfronteerd, heeft Van Os nog steeds niet kunnen wegwerken. Ook al kocht Ajax ter voorbereiding op de nieuwe voet baljaargang voor het eerst sinds mensen heugenis geen nieuwe spelers. Ook al trok Ajax een in de geschiedenis van de club nooit eerder genoteerd gemiddelde van 16.000 toeschouwers per thuiswedstrijd. Zelfs in de 'gouden jaren' kwam Ajax, on der aanvoering van Johan Cruijff, nooit boven de 13.000 bezoekers gemiddeld. „Ja, het was wel even schrikken", zegt Van Os over het moment dat hij inzage kreeg in de financiële huishouding van de club. „Ik dacht dat Ajax een professione ler geleid bedrijf was. Organisatorisch zat de boel niet goed in elkaar, maar vooral die schuld van twee miljoen viel me tegen. Ik heb altijd gedacht, en ik zal niet de eni ge zijn geweest, dat Ajax een vermogende club was, die bij voorbeeld een speler kon kopen wanneer dat nodig was. Dat was dus helemaal niet het geval. De oorzaken zijn vrij duidelijk. Er zijn aankopen ge daan, die niet hebben gebracht wat er van werd verwacht. De affaire met Linder heeft daarbij vrij veel geld gekost. Tja, en dan gaat het hard hoor; vijf, zes ton ben je zo kwijt". Van Os zegt het oude bestuur niet een schop na te willen geven. Natuurlijk. Maar erg veel waardering lijkt hij ook weer niet op te kunnen brengen voor Ton Harmsen en de zijnen. Wanneer hij of voorzitter Mi chael van Praag contact zochten met hun voorgangers, werden ze telkenmale opge zadeld met het gevoel 'indringers' te zijn. „Wat nou indringers?", klaagt Van Os zijn nood over de geringe medewerking. „De stoel waarop ik ging zitten was leeg". „Het probleem waarmee Ajax heeft geze ten, is in feite hetzelfde probleem als dat van de KNVB. Het is dat tweeslachtige.... De goedwillende amateurs, die in hun vrije tijd beslissingen moeten nemen. Dat kan niet meer. Je zult mij niet horen zeg gen dat de vorige bestuursleden het goed of fout hebben gedaan. Laat de mensen dat zélf maar beoordelen. Wat ik wèl zeg is N og nooit eerder trok Ajax gemiddeld zoveel toeschouwers als afgelopen sei- slechtste geval, geschat op zo'n 18 miljoen gulden. Zolang Ajax is veroordeeld tot zoen. Toch sloot de club, die na een jaren durende hegemonie van PSV eindelijk het spelen in de oude vertrouwde Meer, valt geen financiële winst te verwachten. weer eens landskampioen werd, het seizoen af in de rode cijfers. Over het afgelopen seizoen komt Ajax ruim twee miljoen gulden te kort. Penningmeester Arie van Os over de 'erfenis van Ton Harmsen', over de 'andere Daarbij wordt het negatief vermogen van 's lands meest roemrijke club, in het normen van de voetbalwereld'en over de weg naar de Europese top. Penningmeester Arie van Os van Ajax: ik ga m'n normen niet verleggen (foto GPDIDe Boer Alleen op recettes kan Ajax nooit draaien dat je je niet kunt onttrekken aan je ver antwoordelijkheden als bestuurslid door te zeggen datje amateur bent". Het gehele Ajax-bestuur wil eindelijk wel eens verlost zijn van de erfenis uit de pe riode Harmsen. Zo lang het hoger beroep in de fraude-zaak nog loopt, lijkt die hoop ijdel. Van Os, zelf gepokt en gemazeld in het zakenleven, geeft toe enigszins verrast te zijn geweest over wat zich in het verle den heeft afgespeeld bij Ajax. „Er gebeu ren in het zakenleven ook dingen waarvan je je kunt afvragen 'mag het wèl, mag het niet'. Het idee van het oranje licht. Voor de één een teken dat je nog net mag doorrij den, voor de ander een teken om te stop pen. Maar het merkwaardige is dat rede lijk geslaagde zakenlui bij een voetbal club plotseling geheel andere normen gaan hanteren. Tijdens de rechtzaak werd een paar keer gezegd dat de voetbalwe reld heel anders in elkaar zat dan het ge wone leven. Ik begrijp dat niet. Dat ik pen ningmeester ben bij Ajax is inderdaad heel wat anders dan m'n bestuursfunctie bij de effectenbeurs. Maar dat betekent niet dat ik m'n normen ga verleggen. Ken nelijk gaan mensen in de voetbalwereld, zich eraan toe te voegen. „Voorlopig zitten we met 4,7 miljoen naheffing en één mil joen gulden rechtbankboete. Natuurlijk is er ook een andere begroting op te stellen. De spelers, die allemaal een bepaalde waarde vertegenwoordigen, staan bij ons niet op de begroting. Maar het is heel ge vaarlijk om je selectie te gaan waarderen; wie vandaag drie miljoen waard is, kan morgen nog maar een ton opbrengen. Andersom ook, ja. Op deze manier hebben we in ieder geval nog een dekking voor ons tekort. Hadden we die dekking niet, dan zouden we met deze schuld niet eens mo gen werken". Is een club met 16.000 bezoekers gemid deld, die niet in staat is quitte te draaien laat staan winst te maken, niet zoiets als het failliet van het Nederlandse voetbal? Nee, zegt Van Os. „Je kunt je begroting altijd sluitend maken. Gewoon snijden in het spelersbestand. Maar dan kun je de Europese top, waar we nog steeds op mik ken, natuurlijk vergeten. Wat we nu aan toeschouwers trekken, dekt onze exploi tatie in ieder geval niet. Alleen op recettes kunnen we niet draaien. Dus moeten we zoeken naar andere bronnen: sponsors, vip- en skyboxen. Zelfs al zouden we ie dere wedstrijd 20.000 toeschouwers trek ken, heb je minimaal een wedstrijd als te gen PSV nodig in het Olympisch stadion, waar dan 40 of 50.000 man zitten". Good-will voldoende in Amsterdam, maar ook daarbuiten. Daarbij is er volgens Van Os een duidelijk waarneembare her nieuwde belangstelling voor het voetbal in het algemeen in Nederland. Voor onbe duidende wedstrijden als tegen Volendam en Willem II liep het afgelopen seizoen toch ook storm aan de Middenweg. „En dat in een stadion met slechte facilitei ten", opent Van Os een vurig pleidooi voor de bouw van een nieuwe, grotere en betere accommodatie. „We schamen ons ervoor om de mensen in ons huidige stadion te ontvangen. De bereikbaarheid is mini maal, de stoelen zijn vies. Een kopje koffie kun je bij ons op de overdekte zittribune niet krijgen. Ja, het is in heel Nederland zo, maar dat is toch om te huilen. We leven in 1990. Het maximum dat Ajax naar zich toe kan trekken, ligt veel hoger dan tot nu toe is aangenomen. In een goede entoura ge met goede voorzieningen, zullen er echt wel 30.000 mensen naar een wedstrijd toe komen". met name onder druk van de publiciteit, heel anders denken". Met het tekort van twee miljoen houden de problemen bij Ajax niet op volgens Van Os. Inclusief de fiscale naheffing, de belas ting- èn de rechtbankboete, plus nog eens de rente daarover, schat de penningmees ter het negatief vermogen van Ajax in to taal op zo'n 18 miljoen gulden. „Volgens het meest slechte scenario dan", haast hij Het komende seizoen werkt Ajax met een begroting van circa 15 miljoen gulden, twee miljoen meer dan het afgelopen jaar. Binnen een paar jaar moet dat bedrag worden opgeschroefd naar circa 25 mil joen. Altijd nog beduidend lager dan het werkkapitaal van clubs als AC Milan, Bar celona of Real Madrid. „Maar met die la gere begroting kun je evengoed meedraai en in de top van Europa. Kijk maar naar Anderlecht, naar Benfica, naar PSV. Met onze 15 miljoen zitten we tien miljoen gul den van die clubs af. Trouwens, of je nu werkt met 15 of 40 miljoen, zo'n bedrag zegt ook niet alles. Anders had PSV afge lopen jaar met afstand kampioen moeten worden". Het bedrag van 25 miljoen is volgens Van Os alleen te realiseren in een nieuw sta dion. Wat betreft sponsors, VIP-plaatsen en skyboxen zit Ajax in stadion De Meer aan zijn absolute plafond. Maar er zijn vol gens Van Os nog wel honderden business- seats en VIP-plaatsen aan de man te bren gen; de wachtlijsten zijn meterslang. „Amsterdam heeft de pretentie een nieuw financieel centrum van Europa te worden. Dure flats moeten er komen, een presti gieus opera-gebouw staat er al. Dan is het toch belachelijk dat, nu het Olympisch stadion volgende zomer wordt afgebro ken, er geen groot stadion meer is in de hoofdstad?" Rik Planting Bobby Robson poseert in het PSV-stadion (foto GPDIJohn de Pater) vader wilde per se naar Italië komen. Hij zag de halve finale en de wedstrijd om de derde en vierde plaats. Hij vond het gewel dig, was op dat moment een van de trotste mensen die er rond liepen. Ik ben blij dat hij mijn carrière heeft kunnen volgen en dat hij nu geniet van hetgeen ik heb be reikt. Ik vind het heerlijk dat ik wat voor hem kan terugdoen, want ik ben mijn ou ders erg dankbaar". Volgens Robson heeft zijn 'working-class background' een belangrijke rol gespeeld bij de vorming van zijn karakter en bij de loop van zijn carrière. „Als je in het noor den van Engeland wordt geboren en op groeit, krijg je een andere mentaliteit dan de rest van de Britse bevolking. Het leven is er keihard, nog altijd. De mensen moe ten er knokken voor weinig. Ik heb er de waarde van een pond leren kennen en heb geleerd dat je door te vechten veel in het leven kunt bereiken". „Van kindsaf wilde ik profvoetballer wor den. Ik heb werkelijk nooit iets anders ge wild. Ik heb ook geen flauw idee welk vak ik nu zou uitoefenen als ik niet geslaagd was in het voetbal. Op school kon ik goed meekomen, maar mijn enige zorg was hoe ik zo snel mogelijk aan een profcontract kon komen. Ik speelde in het schoolteam, werd op een gegeven moment geselec teerd en was dolgelukkig toen ik op mijn zestiende van school kwam". „Met mijn hele ziel en zaligheid knokte ik voor een bestaan als profvoetballer en la ter als manager. Op het veld trok ik me niets van anderen aan. Ik ben altijd mijn eigen weg gegaan. Je kunt je niet je hele leven met anderen vergelijken. Ik ben de enige van de vijf zonen die in het voetbal is pele reden dat het zo gelopen is. Ik was altijd gelukkig, redelijk succesvol en voel de daarom weinig behoefte om te verande ren. Maar het zegt ook veel over mijn in stelling. Ik ben een van die mensen die niet altijd denkt dat het gras bij de buur man groener is. Ik denk dat ik erg loyaal ben. Ik vind dat zelf een goede karakterei genschap. Er zijn vele momenten geweest waarop ik van club kon veranderen. Bar celona heeft meer dan eens op de stoep ge staan, maar ook andere grote clubs in de tijd dat ik nog bij Ipswich zat. De reden dat ik altijd de boot heb afgehouden, is dat ik een contract had getekend en dat wenste na te komen. Er is geen haar op mijn hoofd geweest die er aan heeft ge dacht ergens ooit voortijdig op te stappen. Ik ben loyaal en verwacht van mijn werk gever hetzelfde, nu ook weer"! Robson zegt met veel plezier op zijn werk in Engeland terug te kijken, maar voegt er tegelijkertijd aan toe dat de prijs die hij voor zijn roem en bekendheid heeft moe ten betalen „zeer hoog" is geweest. De smakeloze onthullingen over zijn privéle ven in de Britse schandaalpers hebben de 57-jarige technisch direkteur van PSV voor het leven getekend. „Het verlies van privacy heb ik het meest ernstig van alles gevonden. In Engeland kon ik nergens meer naar toe. Werkelijk nergens! Niet naar mijn stamcafé, niet naar een winkel of een openbaar gebouw zonder te worden lastig gevallen. Het heeft voor een groot deel te maken met de toegenomen invloed van de media en de televisie in het bijzon der. Neem Engeland. Daar was ik bijna wekelijks op tv. Dat betekende dat er elke week 50 miljoen mensen naar mijn gezicht keken. Je wordt als het ware een stukje openbaar bezit. Ik probeerde ermee te le ven, me niet op te winden of kwaad te ma ken. Maar het blijft moeilijk om het te ac cepteren". In Nederland, zo heeft Robson ervaren, blijft de herkenning bij starende mensen, handtekeningenjagers of wijzende voor bijgangers. Om te ontsnappen aan de da gelijkse drukte duikt hij daarom zo nu en dan de golfbaan op en gaat hij in z'n eentje langs de 18 holes. „Of ik vermaak me in huiselijke kring. Pak een boek van Robert Ludlum, luister naar muziek van Frank Sinatra, Shirley Bassey of Neil Diamond. Ja, ik ben conservatief. Ik houd van een bepaald niveau en zweer daar een beetje bij". Marcel van der Kraan Bobby Robson is zonder enige twijfel de best betaalde trainer van Nederland. Hoewel PSV nooit de precieze cijfers kenbaar zal maken, wordt het jaarinkomen van de Britse topcoach geschat op meer dan een half miljoen gulden. De hoogste vergoeding die de ex-bondscoach ooit heeft ontvangen, terwijl hij in de voorbije 21 jaar als manager bij Ipswich Town en bij de Engelse voetbalbond toch het nodige heeft opgestreken. Voor de centen hoefde Bobby Robson derhalve de stap naar PSV niet te ma ken. Hij heeft zijn schaapjes al lang en breed op het droge, is louter voor de spor tieve uitdaging en vanwege de aantrekke lijkheid van een buitenlands avontuur in Eindhoven neergestreken. Daarmee is niet gezegd dat de rijzige voetbalcoach al le weelde en roem langs zich heen laat gaan. Robson heeft zijn afkomst nooit ver loochend en stond juist deze zomer met zijn 86-jarige vader, die naar de laars van Europa was afgereisd om het door zijn zoon gecoachte Engelse elftal gade te slaan, nog eens stil bij de mindere tijden die het gezin Robson heeft gekend. Ooit werd in een klein rijtjeshuisje in een buitenwijk van Newcastle elke penny om gedraaid voordat die werd uitgegeven. Vader Robson verdiende als mijnwerker in het noorden van Engeland een karig loon en diende vijf zonen op te voeden. „Ik was de middelste van die vijf. Arm? Ja, we waren arm. We hadden niets. Mijn vader werkte zich kapot, probeerde het onder de omstandigheden voor ons zo comfortabel mogelijk te maken. Dat viel niet mee. Maar we waren gelukkig en ik denk dat dat het enige is wat telde", blikt Robson terug op zijn jeugdjaren. Door zijn succes in de voetballerij was de Engelsman in staat te ontvluchten aan de armoede in het hoge noorden en kon hij later zijn ouders in ruime mate belonen voor hun vroegere inspanningen. „Mijn Bobby Robson was in de Britse boulevardpers vaak het mikpunt van spot. Zijn ver meende levensstijl gaf aanleiding tot dit soort cartoons, in dit geval een prent uit The Sun. gedoken, maar niemand kan zeggen dat het een verkeerde keus is geweest". Bobby Robson is de eerste Britse top coach in bijna twintig jaar die emplooi in Nederland heeft gevonden. „Verklaren kan ik dat eigenlijk niet. Het heeft waar schijnlijk met het 'eilandkarakter' van de Britten te maken. Op het continent gaan de voetballers en trainers veel sneller de pens over. Een Engelsman is patriottisch ingesteld, is bijna verliefd op zijn eigen land. Vertrekken is het laatste wat hij zal doen. In zekere zin ben ik dus een uitzon dering, want ik hoefde niet weg. Maar na dertien jaar Ipswich Town en acht jaar bij het Engelse elftal wilde ik eens iets an ders. De enige vraag die ik mijzelf een maand of wat geleden stelde, was waar ik in vredesnaam naar toe moest gaan. Dank zij PSV zit ik nu in Nederland en daar prijs ik mijzelf gelukkig mee". Nederland bevalt Robson, zij het dat hij pas een maand de tijd heeft gehad aan het dagelijks leven in de Brabantse lichtstad te wennen. „I love the country, I love the people, I love the football", klinkt het uit het diepst van zijn hart. „Grote verande ringen heb ik niet hoeven ondergaan. Het eten is praktisch hetzelfde, de gewoontes eveneens. Het is alleen even wennen dat iedereen» hier aan de verkeerde kant rijdt..." Omdat iedereen in zijn omgeving Engels spreekt of verstaat, zou Robson zich geen moeite hoeven te getroosten het Neder lands onder de knie te krijgen. „Maar ik ben vastbesloten om het nodige van de taal op te pikken. Ik wil weten wat er in de kleedkamer wordt besproken. We weten allemaal dat spelers alles met elkaar be praten". PSV is Robsons derde werkgever in zijn 22e seizoen als oefenmeester. „Om de sim ENGLAND TEAM? HO, THAT'S JUST ROBSON'S MISTRESSES!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 29