wSf .ubbers wil van VN lesluit over geweld ond embargo Irak Gesprek Mandela en De Klerk over golf van geweld 'Drugsflats' onder studenten verloot Nog eens 600 banen weg bij de Hollandse Signaal BR/STOL Achteraf beter af! Wespenplaag eist twee slachtoffers Debuut Vlissingen ritten en Amerikanen worden overbracht naar Baghdad Service en advies hoog in 't vaandel. I lil i ÉP llieprijzen rder omhoog Tevreden Trekkervis MS-actie Pieters Zonnige perioden 3e jaargang no. 193 jjdag 17 augustus 1990 w/m. Koning Husayn ondst lijk op •arkeerplaats A 6 Vermindering zoveel mogelijk via natuurlijk verloop Concurrerend kleinste prijskaartje STORK GEARS SERVICES B.V. machinebankwerker boorder lasser/bankwerker machinaal verspaner fwaiiT»iwiii'ïjtrfirHwriTiTi ;erst kans op een bui, overigens flinke jpklaringenMaximum temperatuur ■ond 19 graden. Tot matig afnemende eesten wind. M fa mm Zorg over lot buitenlanders SHINGTON/DEN HAAG >D) De Iraakse leider Hu- m heeft gisteren alle Britse Amerikaanse burgers in Ku- yt, 6500 in totaal, bevolen om ji te verzamelen in een hotel de hoofdstad. Volgens de akse ambassadeur in Londen rden de 4000 Britten en 2500 lerikanen overgebracht naar ghdad „waar zij als onze gas- i worden behandeld". De si- itie in het Midden-Oosten is nderdag verder verslechterd or het mislukken van het erleg tussen president Bush de Jordaanse koning Husayn. VS maken zich grote zorgen er de jongste daad van agres- van Irak jegens Britse en INDEN (RTR/UPI/KRF/ANP) Ie prijzen van ruwe olie zijn nderdag verder gestegen. De >EC (Organisatie van Olie- porterende Landen) lijkt ver- eld te zijn over het bijeen roe- n van een spoedvergadering, jt staan een produktievergro- Doordat de olie uit Ku- lyt en Irak niet wordt vervan- In door andere, nemen de lorraden in de verbruikende nden af en stijgen de prijzen, i Londen werd ruwe olie uit het jord-zeeveld Brent voor leve- igin oktober bijna anderhalve illar per vat (159 liter) duurder i 26.55 dollar. De Londense arkt sloot woensdag op 25,12 illar. De prijs voor West Texas termediate (de belangrijkste nerikaanse oliesoort) voor le ring in september steeg in !W York met 94 dollarcent tot ,40 dollar. Amerikaanse staatsburgers. Functionarissen spraken van 'een onheilspellende ontwikke ling'. De Amerikaanse ambassa deur in Kuwayt, Howell, heeft tevergeefs geprotesteerd tegen de Iraakse oproep. Hij kreeg slechts te horen dat de Amerika nen die zich niet melden 'opge pakt zullen worden'. De Britse regering sprak van een 'duide lijk dreigement' en heeft Bagh dad opgeroepen de maatregel te heroverwegen. De Europese Ge meenschap heeft de Jordaanse kroonprins Hassan gevraagd druk uit te oefenen op de Iraakse leiders om de bijna zesduizend EG-burgers in Irak en Kuwayt vrij te krijgen. De ontmoeting tussen de Jor daanse koning Husayn en de Amerikaanse president Bush heeft geen diplomatieke oplos singen voor de crisis opgeleverd. Husayn had niet eens een brief van de Iraakse leider Saddam Husayn bij zich, zoals was ver wacht. „Ik had geen boodschap bij me. Ik heb hier alleen namens mezelf gepraat", zei de koning na afloop van zijn besprekingen met Bush in diens buitenverblijf in Kennebunkport (Maine). Het gesprek tussen Bush en Hu sayn ging vooral over de Jor daanse haven Akaba aan de Ro de Zee waar nog steeds Iraakse goederen worden gelost en gela den. Volgens de VS ontduikt Jordanië daarmee de economi sche sancties, die door de Ver enigde Naties zijn afgekondigd. Koning Husayn bestreed dat Jordanië zich niet aan het han delsembargo houdt. „We heb ben vanaf het begin gezegd dat we de sancties zouden steunen". Er bestaat volgens de vorst wel enige onduidelijkheid over de vraag of voedseltransporten on der de VN-sancties vallen. Er is de laatste dagen op grote schaal voedsel via Jordanië naar Irak gebracht. Ook de Europese Gemeenschap heeft er bij Jordanië op aange drongen de VN-sancties strikt na te leven. Dat gebeurde in een gesprek met kroonprins Hassan. De EG bood Jordanië 'alle eco nomische steun' aan, als het land nadelige gevolgen onder vindt van de handelsboycot. Bij de Nederlandse regering bestaat verwarring over de manier waar op moet worden toegezien op de naleving van de sancties tegen Irak. Premier Lubbers wil daar over zo spoedig mogelijk duide lijkheid van de Verenigde Na ties. Hij toonde zich bezorgd over het solistische optreden van de VS en Groot-Brittannië. Lubbers is voorstander van een gecoördineerde actie van de Westeuropese Unie. De Iraakse leider Saddam Hu sayn heeft via zijn woordvoerder fel uitgehaald naar Bush. Hij noemde de president, in een reactie op diens persconferentie van woensdag, een leugenaar en dreigde duizenden Amerikanen in doodskisten terug te sturen als het tot een confrontatie tus sen Irak en de VS komt. Husayn riep de Arabieren in de televisie boodschap nogmaals op tot een jihad (heilige oorlog) tegen alle buitenlandse troepen in de Golf. Er zijn tot nu toe nog geen scher mutselingen geweest tussen Amerikaanse en Iraakse strijd krachten. Volgens het Ameri kaanse ministerie van defensie is er 'zo nu dan enige activiteit in de lucht'. Straaljagers van het Iraakse leger zijn verschillende malen in de buurt van de grens met Saudi-Arabië geweest, maar trokken zich terug zodra Amerikaanse vliegtuigen hun radar op de Irakezen richtten. (Slot zie pagina 3 kolom 7) Zaterdag 18 augustus 1990 wordt voor de VC Vlissingen een historische datum: dan speelt de Zeeuwse topclub de eerste competitiewedstrijd in het profvoetbal. In de 74 jaren van haar bestaan (opgericht 1 augustus 1916) heeft de Vlis- singse club al vele hoogtepun ten beleefd, maar het debuut in de eerste divisie is een wel zeer opmerkelijke gebeurte nis. Het is een nog ongewis avontuur: de thuiswedstrijd tegen RBC kan het begin zijn van een succesrijke toekomst, maar het kan ook de eerste schrede zijn op een lijdensweg. In deze krant een speciale bij lage over het vaderlandse profvoetbal. De profs van VC Vlissingen zijn klaar voor het grote avon tuur (foto Lex de Meester mm EN HAAG (GPD) - De Neder- ndse regering vindt dat de tiligheidsraad van de Ver- ligde Naties zich duidelijk oet uitspreken over de wijze aarop het handelsembargo te- :n Irak moet worden afge dongen. Daarmee zou een eind innen komen aan de onenig- ;id tussen de Verenigde Staten i Groot-Brittannië aan de ene i Frankrijk en de Sovjetunie in de andere kant. e VS en Engeland menen dat hepen die het embargo schen- ELYSTAD (ANP) - Op een par terplaats ter hoogte van de levocentrale langs de A 6 is tnderdagochtend het lijk van tn jongeman aangetroffen. De «litie van Lelystad gaat ervan f dat hij het slachtoffer van in misdrijf is. Er is inmiddels in recherchebijstandsteam in- ischakeld. e identiteit is nog niet vastge- eld. Volgens een politiewoord- )erder kwam de melding van vondst via de wegenwacht innen. Een automobilist, die ilde pauzeren op de parkeer- laats, trof het lichaam van de mgeman in de bosjes op de par- eerplaats aan en sloeg alarm ia een praatpaal. den met geweld kunnen worden gekeerd, de Sovjetunie en Frankrijk daarentegen vinden dat daarvoor geen grond bestaat in de resoluties van de VN, een visie die door Nederland wordt gedeeld, zo verklaarde premier Lubbers gisteren na afloop van het wekelijkse kabinetsberaad. De ministers Van den Broek (Buitenlandse Zaken) en Ter Beek (Defensie) zullen tijdens de vergadering van de Westeurope se Unie (WEU), dinsdag in Parijs, aandringen op een gezamenlijke inspanning in de richting van de Verenigde Naties. Doel moet volgens Lubbers zijn, dat de mi litaire operaties in en rond de Perzische Golf onder de vlag van de VN geschieden. Volgens Lubbers zijn de VN ver plicht nadere uitspraken te doen als blijkt dat het handelsembar go met Irak wordt ontdoken. In dat geval moet worden beslist of het embargo wel of niet met ge weld moet worden afgedwon gen. In elk geval zal Nederland stre ven naar nauwe samenwerking in WEU-verband. De premier vindt het logisch dat de Neder landse marine al toenadering zoekt tot de Britse collega's. Omdat de Nederlandse fregat ten rond 6 september bij de Per zische Golf worden verwacht, moet tegen die tijd helderheid bestaan over de operationele coördinatie. SOWETO - Gewapende leden van de Inkatha-beweging in Soweto waar het donderdag tot bloedige botsingen kwam met ANC-aan- hangers (foto John Parkind/AP) van onze correspondent) JOHANNESBURG - De Zuid- afrikaanse president Frederik de Klerk en ANC-leider Nelson Mandela hebben donderdag in Pretoria de huidige golf van ge weld in Zuid-Afrika besproken. Na afloop van het spoedberaad werd door de voorlichtings dienst van de president een ver klaring uitgegeven, waarin werd gezegd dat 'ook maatrege len om het geweld te beteuge len' aan de orde waren geweest. Mandela sprak donderdag avond in Soweto ook met poli tieminister Vlok over het aan deel van de politie in de onlus ten. De politie wordt door het ANC beschouwd als een van de belangrijkste aanstichters van het geweld. Het ANC heeft in een verklaring opgeroepen het ge weld te beëindigen. De verrassende ontmoeting tus sen Mandela en De Klerk kwam op het moment dat de gevechten tussen rivaliserende zwarte groepen zich uitbreidden naar de zwarte miljoenenstad Sowe to, 20 km ten zuidwesten van Jo hannesburg. Het oplaaien van de vijandelijkheden in Soweto volgde op een uitbarsting van geweld in drie woonoorden ten oosten van Johannesburg, waar bij bijna 150 mensen het leven verloren en vele honderden ge wond raakten. Bij de gevechten in Soweto zijn donderdag negen doden en bijna 100 gewonden gevallen, van wie 20 ernstig. Ook hier gingen aan hangers van het ANC, die bijna allen tot de Xhosa-stam beho ren, en Inkatha-supporters, vrij wel zonder uitzondering Zulu's, elkaar met kapmessen, knup pels en speren te lijf. Een politie-woordvoerder beves tigde dat de politie met scherp had geschoten op een grote me nigte die wilde oprukken naar een logement waar Zulu's ver bleven. De politie op haar buurt was eveneens onder vuur geno men, terwijl haar auto's waren bekogeld met benzinebommen, aldus de woordvoerder. De straten in een aantal wijken in deze miljoenenstad waren ge barricadeerd met brandende au tobanden en stenen. De politie gebruikte transgas om een me nigte van naar schatting 600 mensen te verjagen die probeer de een logement in brand te ste ken. Journalisten moesten zich in de namiddag op last van de politie uit het betrokken gebied verwijderen. Gisteravond werd echter op diverse plaatsen nog gevochten. (Zie ook pagina 4) GRONINGEN (ANP) - In het studentencafé „Mijn moe der" in Groningen zijn don derdagavond veertig leeg staande flats onder studen- ten verloot. Een groot deel van deze woningen staat aan de Wibenaheerd in de nieuwbouwwijk Beijum, een straat waar de laatste maanden veel overlast is veroorzaakt door drugsdea lers. Voor de verloting bleek gro te belangstelling te bestaan: er kwamen telefoontjes uit het hele land en aan het be sta van de avond hadden zich al ruim honderd belang stellenden gemeld in het stu dentencafé. °e eigenaar van de flats, de woningbouwvereniging Groningen, had moeite met het verhuren van de flats. Studenten, werkzaam in het studentencafé vroegen de woningbouwvereniging of de woningen beschikbaar konden komen voor eerste jaarsstudenten die te kam pen hebben met grote wo ningnood. De woningbouw vereniging is op het voorstel ingegaan. De toekomstige bewoners menen niets meer te vrezen hebben van de drugshande laren omdat de drugshandel door de gemeente zou zijn bestreden. „Er is niks meer mis met deze straat", aldus een student. HENGELO (GPD) - Bij defen sie-industrie Hollandse Sig naalapparaten (HSA) zullen tot 1995 nog eens 600 arbeidsplaat sen moeten verdwijnen. Door het natuurlijk verloop kan die vermindering naar verwacht zonder gedwongen ontslagen worden opgevangen. Dit heeft de directie donderdag meegedeeld aan de vakbonden in het overleg over de reorgani satie die begin juli bekendge maakt werd. Toen meldde de di rectie dat tot eind volgend jaar 900 van de 5000 arbeidsplaatsen geschrapt moeten worden. Daar komen er dus nog eens 600 bij, zodat de werkgelegenheid over vijfjaar op 3500 man zal terecht komen. HSA, sinds begin dit jaar een dochterbedrijf van het Franse concern Thomson-CSF, heeft vestigingen in Hengelo, Huizen, Den Haag, Apeldoorn, Eindho ven en Gronau (Did). De nieuwe ingreep, voor de pe riode 1992-1995, is nodig om de marktpositie te kunnen handha ven, zo vertelde topman J.H.J. Bosma gisteren aan de vakbon den, die volledig verrast werden door de mededeling. Om op een concurrerende produktiviteit te komen moet de omzet per werk nemer worden opgevoerd tot 200.000 gulden per jaar. Aange zien de omzet niet groeit, komt dat neer op een verdere daling van de werkgelegenheid. Vol gens directiewoordvoerder Mar seille zal ook die verdere terug loop niet leiden tot het sluiten van vestigingen of stopzetting van bepaalde activiteiten. De „kritische grens" waar beneden sommige vestigingen onrenda bel worden is volgens hem nog niet bereikt. De bonden hebben daar hun twijfels over. Ook vrezen zij dat het natuurlijk verloop te laag zal zijn om ontslagen te voorkomen, zo vertelde Dick de Valk (Indus triebond FNV) en Wim Natte- kaas (Industrie- en Voedings bond CNV) na afloop van het ge sprek. Van de directie kregen zij ook niet de verzekering dat de nieuwe ingreep geen ontslagen De toeristische sector is tevre den over het nu aflopende vakantieseizoen, zo blijkt uit een peiling van het Nationaal Bu reau voor Toerisme. Op de cam pings is een forse groei van het aantal klanten C geconstateerd. 9 In de Vlissingse Sloehaven is een vrij zeldzame sub-tropische Grijze Trekkervis gevangen. Volgens de heer Phaff van het Biologisch Museum is een derge lijke vis slechts een maal eerder levend in O Zeeland gevangen. De Middelburgse Judith Cramer heeft haar vierdaagse tocht per stoomtractor naar Den Haag volbracht. De tocht was bedoeld de ziekte Multiple Sclerose (MS) onder de aandacht te brengen. Met een cheque voor stichting MS-research besloot zij haar actie. I w Peter Pieters won gisteren de vierde etappe in de profronde van Nederland en opende te vens de aanval op Cees Priem. De sprinter noemde de Zeeuwse ploegleider „een geval apart, zeer gesloten". Pieters staat op het punt met een ande re wielerploeg in zee te fZ gaan. I w (Advertentie) nylon met suèdine versterkt. Kleuren lichtgrijs/zilver en blauw/zilver Sterke soepele EVA-zool. I Maten 32 - 46 alléén vandaag en morgen BRISTOL in MIDDELBURG Markt 45 (naast de N.M.B.) tel. 01180-29911 J Advertentie ZIEKTEKOSTENVERZEKERINGEN voot rtveet Vntoï onoo ,39666- zal vergen. Van de 900 banen, die voor eind 1991 bij Signaal zullen vervallen, verdwijnen er 400 via een vertrekregeling (waarbij de ontslagen medewerkers een aanvulling op hun uitkering krij gen), 300 arbeidsplaatsen gaan door natuurlijk verloop verloren en voor 200 medewerkers wordt een baan bij andere bedrijven gezocht. Achtergrond van de sanering bij Hollandse Signaal is de ont spanning in de oost-west ver houding. Als gevolg hiervan blij ven orders uit of worden ze uitge steld. Het bedrijf zoekt compen satie in de burgersector. Maar die zal onvoldoende zijn om het verlies aan militaire opdrachten goed te maken. AMERSFOORT (GPD) - Door het warme weer van de afgelo pen tijd is er in Nederland op dit moment sprake van een wes penplaag. Door wespesteken zijn onlangs twee doden geval len. Als gevolg van het mooie en sta biele weer in april en mei zijn er nu aanmerkelijk meer wespen dan in andere jaren rond deze tijd. Om van de insecten af te ko men maken veel gemeenten ge bruik van speciale wespenver delgers, die deze weken noodge dwongen met wachtlijsten werken. Wespenverdelger C. Ui- terwijk zegt nog nooit zo'n grote wespenplaag te hebben meege maakt. „Ik doe dit werk al zo'n kleine twintig jaar, maar ik denk dat de plaag dit jaar vier a vijf keer zo erg is". In het ziekenhuis de Lichten berg in Amersfoort wordt onder zoek verricht naar de gevolgen van wespesteken. Op het balkon van het ziekenhuis staan enkele kisten met wespennesten. De artsen gebruiken de insecten voor de behandeling van men sen die eerder allergisch op een wespesteek hebben gereageerd. Twee op de honderdduizend mensen vertonen zo'n allergi sche reactie. Om vast te stellen op welke manier de allergie moet worden bestreden, krijgen de patiënten in de Lichtenberg opnieuw een wespesteek. De li chaamsfuncties worden daarbij nauwgezet gecontroleerd. Inter nist J. van der Zwan: „Er is geen relatie tussen de steek en de plaats waar de verschijnselen zich voordoen. Je wordt bij voor beeld gestoken in je grote teen of je krijgt een astma-aanval of een bloeddrukdaling. Die kunnen le vensbedreigend zijn. Beneden de 25 jaar is er in Nederland nog nooit iemand aan een wespes teek overleden. Bij het ouder worden is dat wel in toenemende mate een gevaar". Advertentie (vestiging - Goes) zoekt t.b.v. Nieuwbouw/reparatie van rotating-equipment (vnl. tandwielkasten) Info: 010-4299822 's avonds: 030-735726

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1