Vrijwilligers egaliseren sluiproute Antwerpen Overheid en kunst, hechte liefde Gevangenisstraf van maand voor trekken revolver Snelrecht voor brandstichting provincie 11 ind 92nieuwe route Rotterdam-Antwerpen leneuze ;egadigde adzands iuuroord **33 co cc VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1990 oute hartstikke gezellig! ier cursussen ver Oosterse [ezondheidsleer ^dancing 'tKjarttwiel Presenteert live muziek met T Erasmus-prof Bevers: Wortels «7 ui N JN Staatskunst Programma Nieuwe regeling voor opvissen van explosieven Kans Produktschap Inventarisatie Politierechter Middelburg Geruchten hinderen onderzoek Zwamverhalen 1 sbw Hoornweg-Zuid wordt juweeltje ES Het wordt een mooie prachtig ingepast in het lenlandschap. J. J. Keur van kswaterstaat Noord-Bra- ,t praat vertederend over i troetelkindje: de Zoom- »-Zuid. Net over de grens Brabant zijn de pijlers van ducten en grote hopen zand ien. Er heerst bedrijvigheid, ar het duurt nog wel tot eind aleer een hoogwaardigheids leder het lint kan doorknip- aanbesteding van het wegge- lte is op 27 september. De nemer kan dan al eind dit beginnen met het werk. igettair drukt dit werk dan je begroting van 1991 en daar et de minister om te doen ge- >st. Want er is al een paar keer choven met de einddatum de route. Nu staat vast dat eind '92 is. De Belgen hebben ook de aansluitende Haven- klaar, zodat de Zeeuwen teen kunnen doorstomen ir Antwerpen. De schema's de zuiderburen stemmen ireen met die van rijkswater- at. aannemer begint met de aan- ising van de polderwegen die irsneden worden door de imweg-Zuid. Er komen nieu- routes om bij voorbeeld boe bij hun land te laten komen, iet bestek is opgenomen dat wegenbouwer niet van de pol wegen gebruik mag maken de Zoomweg aan te leggen, ant dan kunnen we weer op- uw beginnen met de polder gen", zegt Keur. Zoomweg-Zuid is onderdeel i de verbinding Rotterdam- twerpen. Hij sluit aan op de >lweg Bergen op Zoom/Vlis- gen en vervolgt via de Rand- g-Oost bij Bergen op Zoom. ze is al een eind gevorderd; de it bij Philip Morris is afgeslo- i. Het lag in de bedoeling van- Halsteren de snelweg door te kken tot hij bij Dinteloord IAdvertentie ADZAND - Een ambtelijke erkgroep van de gemeente Dstburg heeft donderdag een rste oriënterend gesprek ge ld met een mogelijke serieuze ïancier voor de realisering van n kuuroord in Cadzand-bad. plgens burgemeester J. Kruize hinden de voorbereidingen ior de vestiging van een kuu- lord (compleet met woningen j hotel) in de badplaats zich aarmee in een nieuwe fase. bt dusver beperkten de voorbe- idingsplannen zich louter tot in inventarisatie van eventuele jrieuze kandidaten voor het oject. In totaal is met het pro pt een bedrag van tussen de ze- ntig en tachtig miljoen gulden moeid. De uitkomst van het sprek is nog niet bekend. IIDDELBURG - De Stichting oor Natuurlijke Gezondheids- ntwikkeling Wu Wei begint in e eerste week van september iet een aantal cursussen, te we- in Chinese bewegingsleer (tai iii chuan), Japanse drukpunt- 'assage (Shiatsu), Chinese 'assage en een oriëntatie in fi- 'sofische achtergronden van e traditionele Chinese genees- unde. 'e cursussen hebben vooral een teventief karakter. De bijeen- omsten zijn wekelijks en wor- gehouden in zowel Het uiderbaken in Middelburg als 1 het centrum Namaskara in feelinge. (Advertentie) "Mi aanvang 23.00 uur kan aansluiten op de bestaande route naar Rotterdam. Dit wordt de Zoomweg-Noord. „Maar daar is het laatste woord nog niet over gezegd. Er gaan nu stemmen op om het noordelijk deel langs de spoorweg voor de flitstrein aan te leggen. Begin volgend jaar is daar meer duide lijkheid over." Langs de zuidelijke Zoomweg komt aan beide kanten van de grens een douanecomplex. Af hankelijk van de vraag welke douaneverplichtingen nog no dig zijn na 1992, bepaalt rijkswa terstaat de grootte. Aan beide kanten van de landenscheiding komen logistieke centra. Hoewel nog niet is te zien hoe de verbinding zal lopen, is er al wel heel wat arbeid verricht. Voor twintig miljoen gulden zijn er lei dingen verplaatst en er is al druk gewerkt aan de kunstwerken (viaducten). Ook is de parkeer plaats De Markies een stuk op geschoven. Al bijna een jaar lig gen in de vlakke polder voorbe lastingterpen. Deze grote hopen zand zijn nodig omdat in de on dergrond een dik veenpakket zit. Om te voorkomen dat weg en kunstwerken meteen na aanleg in de bodem zinken, zijn de ter pen aangelegd. De pijlers van de viaducten zijn al klaar. De deksloof loopt een beetje schuin, omdat hier de bocht naar de A-58 op komt te liggen. In verband met werk zaamheden aan het viaduct is de zuidelijke rijbaan op 27, 28, 29 augustus en 10 september van 19 tot 7 uur afgesloten voor het ver keer. De noordelijke rijbaan is 's avonds en 's nachts afgesloten op 3, 4, 5 en 17 september. Bor den geven de omleidingsroute aan. Rijkswaterstaat heeft gekozen voor een zogenoemde trompet aansluiting. Estetisch verant woord. „Als je van bovenaf kijkt, vormt die aansluiting een schelpmodel", beweert Keur. De weg zelf wordt volgens hem ook een juweeltje. Daar is over nagedacht. De route vormt zo veel mogelijk de polderdijken en steekt nauwelijk boven het maaiveld uit. „Hij kreegt een heel brede berm die overgaat in het polderlandschap. De weg valt niet op. Hij wordt heel mooi", zegt Keur. Om diezelfde reden (niet opvallen in het vlak ke land), komen er ook geen bo men langs de weg. De totale projectkosten zijn be groot op 87,5 miljoen gulden. De sluipweg naar Antwerpen is een zandweg vol kuilen (foto Pieter Honhoff) BATH - De 'sluipweg' tussen Zeeland en Antwerpen bij Bath blijft populair. De zandweg vol kuilen, die tussen het schietter- rein bij Bath en het Antwerpse havengebied ligt, wordt veel gebruikt door Zeeuwen die in Antwerpen werken. Ook Zeeu wen en Belgen die aan de andere kant van de grens winkelen, uitgaan of recreëren hebben de holle-bolle weg ontdekt. Het toenemende verkeer komt de staat van de hobbelige weg niet ten goede. De enkele honderden meters lange sluipweg ligt op grondgebied van de gemeente Reimerswaal. Die past er ech ter voor de route te verbeteren. „De gemeente is op haar dood dat door een goede verbinding het verkeer in de kernen Bath en Ril land toeneemt", vertelt waarnemend directeur gemeentewerken L. J. Domlnicus. „Dat sluipverkeer heeft al tot problemen geleid", aldus de amb tenaar. „Automobilisten kwamen soms met snelheden van 80 tot 100 kilometer per uur de dorpen instuiven". Bij Rilland heeft de gemeente al maatregelen genomen, door aan de oostkant van het dorp een rotonde aan te leggen die de snel heid remt. „De Belgen komen graag naar de Oesterdam om daar de dag zoet te brengen", aldus Dominicus. Hij veronderstelt dat deze re creanten in groten getale binnendoor gaan rijden als er een goede weg ligt. Intussen wordt de weg toch regelmatig onderhanden genomen. Ook onlangs togen arbeiders met groot materieel aan het egali seren. „Dat zijn waarschijnlijk Zeeuwen die in het Antwerpse havenge bied werken", veronderstelt Dominicus. „Die werken dagelijks met laadschoppen en ander materiaal om grond te verzetten. Het is dan niet moeilijk dat stukje ook eens te doen". Overigens treedt de gemeente daar niet tegen op. De gemeente ambtenaar wijst erop dat de grond zelf eigendom is van de staat. MIDDELBURG - Als de eco nomie floreert, dan mogen beeldend kunstenaars, muzi kanten en podiumkunste naars hun gang gaan. De kas van de overheid is goed ge vuld. dus er valt altijd wel er gens een subsidiepotje aan te boren. Dat het ook anders kan leek de eerste helft van de ja ren tachtig duidelijk te wor den. Plotseling moest het kunst- en cultuurbeleid tegen het licht worden gehouden om te zien of ook daar een bespa ring op de overheidsuitgaven kon worden gevonden. Gere nommeerde orkesten en mu sea lieten horen dat ze zich van de één op de andere dag met soms desastreuze kortin gen op de budgetten gecon fronteerd zagen. Het algemene beeld van de ja ren tachtig is dat de kunst- en cultuurwereld financieel in het nauw is gebracht. Nu de motor van de nationale economie weer op volle toeren draait is de tijd gekomen om de schade op te nemen. En wat blijkt: het geweeklaag ten spijt is het be slist niet zo dat grootschalig in het culturele leven is gesne den. Regering, provincies en gemeenten hebben zich on danks alles zeer behoorlijk van hun zorgende taak gekweten. Dat is althans de mening van professor dr A. M. Bevers van de vakgroep kunst- en cultuur wetenschappen van de Rotter damse Erasmus Universiteit. Woensdag 22 augustus houdt hij voor de Zomer Universiteit Zeeland een inleiding over overheidszorg en cultuur. Achteraf bezien lag het ook niet voor de hand dat het kabi net Lubbers het mes in de fi nanciering van kunst en cul tuur zou zetten. Bestuur en kunstenaars onderhouden al de hele twintigste eeuw nauwe banden. Die innige relatie heeft erin geresulteerd dat de professionals in de artistieke sector nu voor gemiddeld 85 procent uit de overheidskas worden betaald. Hebben we het over beeldend kunste naars, muziekgezelschappen, podiumkunstenaars én omroe pen, dan gaat het om miljar den. De wortels van die vergaande financiële ondersteuning moe ten volgens professor Bevers in de jaren tussen 1880 en 1920 worden gezocht. Dat was de periode, dat de professionele kunst vaste voet aan de grond kreeg. Zo werd het Concertge bouworkest opgericht in 1888, het Gelders Orkest een jaar la ter, het Residentie Orkest liet in 1904 van zich horen. En het Rijksmuseum in Amsterdam kon in 1885 de deuren openen. In alle gevallen waren het par ticulieren, die de aanzet gaven tot de oprichting. Omdat de exploitatielasten al snel te hoog bleken, moest de over heid uitkomst bieden. De be stuurders wilden dat in de meeste gevallen maar al te graag. „Want", zegt professor Bevers, „de afstand tussen ini tiatiefnemers en overheid was heel klein. Ook de bestuurder was immers uit diezelfde bur gerij afkomstig, die graag een goed orkest hoorde spelen en een museum wilde bezoeken. Dus kwam er geld op tafel." Tot de Tweede Wereldoorlog stond het kunst- en cultuurbe leid regelmatig op de agenda van de Tweede Kamer. Na 1945 groeide de overheidszorg snel, kunstuitingen werden als een vast onderdeel van het maat schappelijk leven erkend. „En dat is nog steeds zo", meent de Rotterdamse prof. „In de j aren tachtig is onder in vloed van de slechtere econo mische omstandigheden de vraag geopperd, of met alle subsidieregelingen de burgers niet te veel het heft uit handen werd genomen. Daarover werd gepraat, zeker. Maar met die discussie werd niet aan de ver worvenheden van kunst en cul tuur getornd. Dat geldt net zo goed voor gezondheidszorg, onderwijs en openbaar ver voer. Ik bestrijd dat er van fi nanciële aderlatingen sprake is geweest. Hooguit is er ge schoven met budgetten, meer niet." Dat de overheid in de loop dei- jaren een gigantisch ambtena renapparaat heeft opgebouwd, is volgens professor Bevers één van de oorzaken van de niet af latende subsidiestroom. „Het is nu eenmaal de taak van ambtenaren nieuw beleid te maken. Dat doen ze dan ook. Daarvoor is geld nodig. Ik zie absoluut geen terugtredende overheid, integendeel. Waar schijnlijk zal pas echt bezui nigd worden, wanneer veel ambtenaren op straat worden gezet. Maar dat zal niet gebeu ren." De staatssubsidie is dus voor vele professionele kunstbeoe fenaars een belangrijke inkom stenbron. Dat leidt, zeggen sommige critici, onherroepe lijk tot staatskunst. Wie be taalt, bepaalt! Professor Bevers, van huis uit socioloog, kan zich niet in die opvatting vinden. Zijn stelling- is dat de overheid zich naar goed Nederlands gebruik niet of nauwelijks met de inhoud van de kunst bemoeit. Boven dien is ook het bestuur in meer of mindere mate afhankelijk van de kunstenaar. „Waarom denkt u dat een wet houder van een stad een mu ziekgezelschap betaalt. Juist, omdat hij daarmee de aantrek kelijkheid van zijn stad denkt te vergroten. Er kan volgens mij gesproken worden van een onderlinge afhankelijkheid. En dat is ook goed." De wetenschapper van de Er asmus Universiteit stelt zich bij voorbaat teweer tegen no toire klagers, die altijd roepen dat het beleid niet deugt. Waarmee niet gezegd is dat ook de prof niet vindt, dat er verbeteringen mogelijk zijn. „Wat me opvalt is dat het over heidsbeleid automatismen in de hand kan werken. Je ziet dat nu in de amateurkunst. In die sector moeten koepelorga nisaties worden ingesteld, er moeten allerlei steunfuncties worden uitgevoerd; met ande re woorden: de amateurkunst behoort professioneler te wor den. Ik vraag me af of de ama teurkunstenaars dat zelf nodig vinden. Het lijkt er veel meer op, dat die hele professionali sering voor hen is bedacht. Je hebt in dat geval met het auto matisme te maken, dat er een groot bestuurlijk apparaat is dat af en toe iets nieuws wil." Jan van Damme Studiebijeenkomst over 'Ruimte voor culturele experi menten' in hotel Britannia in Vlissingen. Woensdag 22 augustus: Professor dr M. van Nierop van de Universi teit van Amsterdam over de functie en betekenis van cultuur. De Rotterdamse professor dr A. M. Bevers spreekt over de financiering van cultuur en kunst. De Stichting Nieuwe Muziek ver zorgt een muzikaal/cultureel avondprogramma. Donderdag 23 augustus: Jan Kas- sies over cultuurspreiding. Frans de Ruiter, directeur van het koninklijk conservatorium in Den Haag en voormalig directeur van het Holland Festival, gaat in op de vraag, hoeveel ruimte er is voor ex perimentele kunst. MIDDELBURG - De politie rechter in Middelburg heeft de 20-jarige L. van D. uit Sas van Gent veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk, omdat hij de 26-jarige R. S. na een ruzie in een café met een re volver had bedreigd. Dat ge beurde 5 november vorig jaar, om drie uur 's nachts, in zijn woonplaats. Het tweetal zette de woorden wisseling voort op de Gentse straat en S. probeerde Van D. te overbluffen met het dreigement dat hij een mes zou trekken. Op dat moment haalde Van D. het vuurwapen uit zijn zak, hoewel S. geen mes in zijn hand had. Hij DEN HAAG (ANP) - De marine en de kustwacht zullen in het vervolg sneller in actie komen om explosieven onschadelijk te maken die door Nederlandse vissers op de Noordzee boven water worden gehaald. Het ka binet heeft hiervoor een nieuwe regeling ontworpen. Tot september vorig jaar kregen vissers die explosieven ophaal den daarvoor een premie, als zij tijdig kustwacht en marine waarschuwden voor deskundige hulp. Die regeling werd inge trokken, omdat de ervaring leer de dat vissers de projectielen te lang aan boord hielden met alle risico's van dien. De nieuwe regeling voorziet in snelle bijstand van de marine en de kustwacht om het opgeviste explosief op zee over te nemen of ter plaatse onschadelijk te ma ken. De premieregeling voor het opvissen van milieugevaarlijke stoffen blijft ongewijzigd. (Advertentie) ,da9s r>a a300 out 9' ,eoPe' ;ttd stond bovendien terecht voor joyriding in juli vorig jaar in Axel en voor diefstal van vlag gen bij de Vlaanderenhal in zijn woonplaats. Officier van justitie mr J. J. A. Groen eiste voor alle drie de za ken vier maanden waarvan twee voorwaardelijk. Tegen de 20-ja- rige C. C. J. K„ die samen met Van D. aan de joyriding deel nam, was de eis 400 gulden. Geen van beiden had een rijbe wijs en de rit eindigde met een schade van 1400 gulden aan de auto. K. had nog geen strafblad en ook het feit dat hij zijn aan deel in de schade al had vergoed, werkte in zijn voordeel. Hij werd conform de eis bestraft. Advocaat mr R. W. van Voorst Vader probeerde nog gedaan te krijgen dat Van D. zijn gevange nisstraf zou mogen afdoen met dienstverlening. Daarvoor bleek politierechter mr G. H. Nomes niets te voelen, daar hem bij een eerder vonnis al dienstverlening was opgelegd. „Die kans krijgt hij niet nog eens", besliste mr Nomes. (Slot van pagina 9 minste weer wat lucht. Daarna zien we wel weer verder. Als de situatie opnieuw onhoudbaar wordt, zullen we nogmaals aan de bel trekken bij de betreffende instanties." De varkenshouders krijgen 100 gulden per big. De dieren moe ten gemiddeld wel tenminste 27 kilogram wegen. Het produkt schap voor vee en vlees schat na een inventarisatie dat 1500 big gen boven die norm uitkomen. Driehonderdvijftig biggen zijn zelfs zwaarder dan 35 kilo. Nor maal worden biggen verkocht aan mesterijen wanneer ze een gewicht van pakweg 23 kilo heb ben. Mochten de getroffen boe ren, ongeveer 60 in getal, samen meer dan 2000 biggen aanmel den dan bekijkt het produkt schap welke boeren de maatre gel het hardst nodig hebben. De geboden prijs is redelijk, be klemtoonde voorzitter R. J. Ta- zelaar van het produktschap donderdagavond. Het is geen schadeloosstelling, maar de Zeeuws-Vlaamse boeren krijgen een hogere prijs voor hun pro- dukt dan wanneer ze hun var kens - op dit moment - op de bin nen- of buitenlandse markt zou den afzetten. Daarnaast wees hij er met nadruk op dat het om een noodmaatregel gaat. „De dieren moeten soms al in kippenhok ken worden ondergebracht." Door de biggen uit de markt te nemen en ze tegen pakweg 50 gulden per stuk te verkopen aan een slachterij, verliest het pro duktschap een bedrag van maximaal een ton. Via een spe ciaal fonds draagt de overheid de helft van de kosten. MIDDELBURG - De 24-jarige F. J. P. A. D. en de 23-jarige J. C. S. uit Zaamslag stonden donder dag al voor de politierechter in Middelburg voor de brand die zij 8 augustus in een vuilcontai ner in Nieuwvliet stichtten. Zij werden conform de eis veroor deeld tot drie maanden gevan genisstraf voorwaardelijk en 2000 gulden boete. Daarnaast moeten zij samen de schade van 1800 gulden betalen. Beiden waren op het idee van 'een fikkie aansteken' gekomen doordat ze een paar keer toege keken hadden toen anderen ge wassen op het land, die op rui ters stonden te drogen, aansta ken. In de nacht van 7 op 8 au gustus gingen ze gewapend met vier liter benzine naar de vuil container. S. bleef in de auto zit ten, terwijl D. de benzine in de container gooide. Nadat hij het vuur had aangestoken reden ze direct weg. Agenten zagen op een afstand van acht kilometer de hoogopschietende vlammen. Officier van justitie mr J. J. A. Groen vond dat het tweetal, me de door de heersende droogte, groot gevaar had veroorzaakt voor de caravans die op korte af stand van de container stonden. Een caravanbewoner wist het gevaar te bezweren door met een hark de kleppen van de contai ner dicht te duwen. De brand stichters waren na hun daad naar een discotheek gegaan. Omdat de politie hun auto daar zag staan konden ze worden aangehouden. De advocaat A. A. Brugge be klemtoonde dat het om pure bal dadigheid ging en dat de twee van te voren nogal wat gedron ken hadden. Het gevaar was zijns inziens niet zo groot ge weest als de officier wilde doen geloven. Hij wees erop dat D. in tussen als gevolg van het inci dent door zijn werkgever op straat is gezet. Politierechter mr G. H. Nomes vond het volstrekt onbegrijpe lijk dat volwassen kerels iets dergelijks konden doen: „Als het nou een kind was geweest dat thuis een doosje lucifers gepikt had." Geen van tweeën was eer der met justitie in aanraking ge weest. (Slot van pagina 9) Antoine doof is geworden van die overval en mijn andere broer, Constant, die weken in Gent in het ziekenhuis heeft gelegen, nog steeds last heeft van verlam mingsverschijnselen. Ze hebben hier op die avond op een afschu welijke wijze huisgehouden en het zou een schandaal zijn als de daders niet gegrepen werden." Politievoorlichter M. van de Endt stelt nadrukkelijk dat er 'geen sprake is van een doofpot- zaak'. Ook Maas beklemtoont dit. „Het gaat hier niet om een verkeersovertreding, zeker niet, maar om een grove misdaad. Om die reden zoeken we nog steeds naar de daders. We heb ben enkel de pech steeds tegen zwamverhalen aan te lopen, die we gezien de ernst van het delict toch telkens natrekken. Waar rook is, kan vuur zijn." Ook het verhaal over zonen van notabe len is volgens hem nagetrokken. Vooralsnogheeft een halfjaar in tensief speurwerk niets opgele verd. Van de Endt wil niet zover gaan te stellen dat het onder zoek muurvast zit, maar 'op dit moment zijn er nog geen aanwij zingen over verdachten', aldus de voorlichter. Het Concertgebouworkest speelt voor 85 procent op kosten van de overheid foto ANP)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 11