PZC Kunstobjecten langs de snelweg We kregen soms heel rare reacties Ondernemingsraad Maxis wil klaarheid overname bedrijven Verhoudingen in vakbonden zijn er beter op geworden Belangrijke mededeling provincie Vakantiereizen geannuleerd Reisorganisatie Azul Tours b.v. te Landgraaf 10 Projectontwikkelaar kan plan in Domburg niet uitvoeren VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1990 Route door West-Brabant Betrokken Inventarisatie Actie Op de bres voor MS afgesloten HHiHH Ook vestiging Middelburg in geding Onderzoek naar luchtvervuiling in de tunnels van Antwerpen Afscheid Phernambucq van CNV Uitdagingen verkeert in financiële moeilijkheden en is niet meer in staat de bij haar geboekte reizen uit te voeren. Als gevolg hiervan zijn alle reizen vanaf 15 augustus geannuleerd. De klienten met vertrek op 17 augustus zijn allen telefonisch ingelicht, rechtstreeks of via het Reisburo. Als u bij een reisburo een reis hebt geboekt en betaald van Reisorganisatie AZUL TOURS B.V., dan raden wij U aan U te wenden tot het betrokken Reisburo. U kunt aldaar het vooruitbetaalde reisgeld terug krijgen of een andere reis boeken met verrekening van uw reisgeld (eventuele meerkosten zijn voor uw rekening). Voor het geval u rechtstreeks bij reisorganisatie AZUL TOURS B.V. hebt geboekt (en betaald), gelieve u aan ons in te zenden: 1. Origineel garantiecertificaat 2. Kopie boekingsformulier 3. Kopie betaalbewijs/kwitantie of dagafschrift giro/bank Vermeldt u linksboven op de envelop AZUL TOURS. Het door u (aan-)betaalde stichting reisgeld wordt daarna door ons onmiddellijk overgemaakt naar de door u opgegeven bank-of girorekening I Stichting Garantiefonds Reisgelden V 1 JJ Postbus 4040 3006 AA Rotterdam garösgeu)ends Juridische strijd over watertoren VLISSINGEN - De NV Waterlei- dingmaatsehapij Zuid-West Ne derland (WMZ) is wat voorzich tiger geworden met het kiezen van partners met wie ze eerst overleg voert over de aankoop van overbodig geworden water torens. Sinds het moment dat er rond een van de objecten een ju ridische strijd is ontbrand, staat het lokaal bestuur van de gemeente waar zo'n toren staat bovenaan op het lijstje van ge gadigden. De WMZ ligt alweer bijna twee jaar overhoop met projectont wikkelaar Minnaard uit Goes. Die bleek bereid een bedrag van naar verluidt veertig- tot vijftig duizend gulden neer te tellen voor de afgedankte watertoren in Domburg. Het leek Minnaard wel wat om er recreatie-apparte menten in te maken. Er waren ook nog andere ideeën voor een nieuwe bestemming. Het ziet er nu echter naar uit dat Minnaard Vastgoed zich een kat in de zak heeft laten verkopen, want hoe het plan ook luidt, het wemelt rond de watertoren van Dom burg van de beperkende bepa lingen. Allereerst is daar de in de jaren dertig vastgestelde regeling, dat het dertig meter hoge bouwwerk geen andere functie dan die van watertoren zou mogen krijgen. Deze bepaling is mogelijk inge geven door het feit, dat het toen (Vcm onze kunstredactie) BERGEN OP ZOOM - In West- Brabant verrijzen acht groot schalige kunstobjecten. De ont werpen voor die beelden wor den gemaakt door internatio naal bekende kunstenaars. Uniek aan het project is dat de beelden komen te staan langs auto- en vaarwegen in Zuid- West-Nederland en dat ze wor den gemaakt met materialen die worden aangeboden door bedrijven uit de regio. Geert van de Camp 28uit Oss is verzocht een kunstwerk te ont werpen voor het terrein bij het parkeerterrein Bazius aan de A17 bij Zevenbergen. De in Reykjavik geboren Sigurdur Gudmundsson (48) doet dit voor een plek aan de Mark bij het me disch centrum De Klokkenberg ten zuiden van Breda, Norman Dilworth, een Brit, maakt een kunstwerk bij de nieuwe aan sluiting van de rijkswegen in de buurt van Rijsbergen en Piet Siegers (67) uit Mierlo maakt een ontwerp voor een object op het Hellegatsplein bij de Volkerak- sluizen. De Amsterdammer Cornelius Rogge (58) neemt het ontwerp bij de oude sluis van Benedensas in De Heen voor zijn rekening. De Hagenaar Hans van der Pen nen (37) gaat aan de slag voor de plaats onder Bergen op Zoom waar de A58 afbuigt naar Roo sendaal en de in Solingen gebo ren Ulay (47) maakt een ontwerp voor de plek bij Nispen aan de Antwerpseweg tussen Roosen daal en Essen. De creatie van de achtste kunstenaar moet ter hoogte van Wouw bij de parkeer plaats Spuitendonk aan de A58 komen. De besprekingen met die achtste kunstenaar worden waarschijnlijk in september af gerond. In mei volgend jaar worden de ontwerpen in Het Markiezenhof te Bergen op Zoom geëxposeerd en verschijnt een catalogus. Dan begint de derde fase, de realise ring van de projecten. De organi serende stichting zal onder meer bedrijven benaderen om aan de materialen te komen die de kun stenaars in hun objecten willen verwerken. De bedoeling is dat de kunstwerken in oktober 1993 aan de gemeenten aangeboden worden. Het project kost rond de 1.2 mil joen gulden. De drie overheden (rijk, provincie en gemeenten), enkele fondsen en het bedrijfsle ven zorgen voor de centen. nog hevig florerende nabij gele gen Badhotel vreesde voor veel pottenkijkers als de toren bij voorbeeld de bestemming zou krijgen van uitzichtplatform. De toren ligt verder binnen het bijna heilig verklaarde gebied van de Walcherse zeewering, waar je beslist niet zo maar kunt doen wat je wilt. Bovendien is het verticale gevaarte gesi tueerd bij een uitloper van het beschermde natuurgebied van de Domburgse Manteling. Ten slotte krijgt de nieuwe eigenaar van de toren ook te maken met het gemeentelijk toeristisch-re- creatiebeleid dat niet zozeer ge richt is op uitbreiding, maar eer der op een kwalitatieve verbete ring van de bestaande verblijfs- accommodaties. De gemeente Domburg heeft van meet af aan ook belangstel ling getoond voor de toren. We tend van alle 'mitsen' en 'maren' was aan de WMZ zelfs voorge steld dat men graag betrokken wilde worden bij de procedure rond te overdracht van de toren. Maar daar wilde de watermaat schappij niets van weten. Dom burg kon gewoon mee inschrij ven, dat was het wel zo'n beetje. Een woordvoerder van de ge meente Domburg laat weten dat er tot op heden toe nooit een concreet voorstel is ingediend. Wel heeft Minnaard Vastgoed in een gesprek laten doorscheme ren welke ideeën men heeft voor het geven van een andere be stemming aan de toren. Het ma ken van recreatie-appartemen ten ziet de gemeente niet zitten. Beleidsambtenaar Verwer: „De toren mag niet verminkt worden door allerlei grote ramen". De gemeente voelt er meer voor dat de toren wordt ingericht als expositieruimte. Ook van parti culiere zijde zijn er verzoeken in die richting bij de gemeente bin nen gekomen. Binnenkort zal de rechter zich uitspreken over de juridische touwtrekkerij rond de toren tussen de WMZ en de Goe- se projectontwikkelaar. Een kleine inventarisatie maakt duidelijk dat gemeenten met enige reserve het joviale WMZ- gebaar van:u bent de eerste ge gadigde' benaderen. Men voelt meer voor overname voor een symbolisch bedrag omdat on derhoud op termijn flink in de Cabaretier Paul van Vliet, Judith Cramer, Kamerlid E. Terpstra en mevrouw M. du Bois tonen de cheque ter waarde van 15.500 gulden waarmee de stichting MS Research wetenschappers meer onderzoek wil laten doen naar de nog steeds onbekende herkomst van MS foto Jos van Leeuwen) (Van onze Haagse redactrice) DEN HAAG - Mevrouw Ju dith Cramer uit Middelburg heeft haar tocht, die werd ge houden onder het motto Op de Bres voor MS, voltooid. Een vier dagen lange reis per stoomtractor van Vlissingen naar Den Haag om meer be kendheid te geven aan de ziekte MS (Multiple Sclero se). De trip bleek hard nodig, zo vertelde een uitgeputte Ju dith gisteren even na aan komst in de Residentie. De vreugde over de goede afloop van de actie werd wat over schaduwd door enkele reac ties van onbegrip. „Het is niet te geloven wat voor een rare reacties ik onderweg heb ge had. Mensen die dachten dat ik actie voerde voor 'Meer Smullen' of 'Meer Salaris". Toch lijdt één op de duizend mensen in Nederland aan MS en bestaat de MS-stichting al 25 jaar. Bij Judith overheerste toch een voldaan gevoel. Op het meest Haagse plekje in de hof stad, pal voor Hotel Des In- des, overhandigde zij een che que van 15.500 gulden aan ca baretier Paul van Vliet, die deze op zijn beurt weer door gaf aan mevrouw M. du Bois, directeur van de stichting MS Research. Deze stichting wil met het geld dat Judith heeft opgehaald onder meer weten schappers bewegen meer on derzoek te doen naar de nog steeds onbekende herkomst van MS. Tweede Kamerlid E. Terpstra (VVD) nam 'namens de gehele kamer' een petitie in ont vangst waarin om meer geld en aandacht voor de ziekte wordt gevraagd. Het VVD-ka- merlid beloofde meer aan dacht voor de ziekte. Inmid dels is al een landelijk plat form opgericht voor chroni sche ziekten, waaronder MS. Judith Cramer (38), die zelf al twaalf jaar lijdt aan MS, een aandoening van het centrale zenuwstelsel, kon na aan komst met de oude stoom tractor uit 1925 slechts heel even uitrusten. Direct werd haar aandacht opgeëist door enthousiaste medestanders die haar bedolven onder bloe men en hartelijke woorden. Uit alles bleek dat Judith die bewondering had verdiend door de afgelopen vier dagen meer dan eens ferm op de lip pen te bijten. Judith: „Vanmiddag zag ik het niet meer zitten. Ik was geknakt". MS-patiënten be schikken over weinig energie, zo legde ze haar vermoeidheid uit. De ziekte zorgt er soms voor dat de patiënten maar eenderde of minder kunnen doen van wat een gezond mens aan werk verzet. Maar Judith heeft haar doel bereikt. „Nu ga ik verder. Le zingen houden, bekendheid geven aan mijn ziekte. In Zee land komt een benefietcon cert. Dat moet meer gebeu ren. De MS-patiënten moeten ook meer voor zichzelf opko men". papieren gaat lopen. Woord voerder Van Leerdam weet niet of de gemeente Vlissingen ge bruik maakt van het recht van eerste aankoop van de straks af te stoten watertoren aan de Bad huisstraat. Er heeft zich al wel een particulier gemeld die plan nen heeft er een restaurant van te maken. De Souburgse toren, reeds enige tijd eigendom van de gemeente, is hard bezig een centrum voor de hedendaagse kunst te wor den. In Middelburg zijn er vage plannen de afgedankte waterto ren te benutten als slangentoren voor de brandweer. De onder handelingen met de gemeente Goes over de watertoren daar worden bemoeilijkt door de om standigheid dat die toren een be schermd monument is. De wa tertoren van Axel wordt pas op termijn buiten gebruik gesteld, die van Oostburg blijft gewoon functioneren en de aanvankelijk verkochte watertoren van Ter- neuzen komt weer in eigen be heer terug. Dat komt omdat de onlangs eigenaar geworden ka belmaatschappij Zekatel een dochter is van de PZEM, die re centelijk een fusie is aangegaan met de WMZ. De gemeente Wes- terschouwen heeft de waterto ren daar in gebruik als uitzicht punt. Momenteel wordt verder bekeken of de watertoren van Scherpenisse al dan niet buiten gebruik wordt gesteld. - ésééIK De watertoren van Domburg (foto Ruben Oreel) MIDDELBURG - De centrale ondernemingsraad van Maxis wil duidelijkheid van het nood lijdende Duitse Coop-concern over de verkoopplannen die het concern heeft met de Neder landse winkelketen. De onder nemingsraad heeft de directie een brief gestuurd, die tevens ter kennisname naar het perso neel is gegaan. De Diensten bond FNV heeft Coop een soort gelijke brief geschreven. Maxis heeft vestigingen in Middel burg, Muiden, Arnhem, Venlo en Hoogvliet. In de Middelburg se vestiging van Maxis werken 425 mensen. „Wij verwachten op niet al te lange termijn de verkoop van de keten en we willen tijdig onze in vloed laten gelden", zegt me vrouw W. C. Tifres, secretaris van de ondernemingsraad. „Net als bij de overdracht van de ke ten van Koninklijk Bijenkorf ANTWERPEN - Het Antwerpse CVP-kamerlid Ansoms heeft bij de Vlaamse minister van Volks gezondheid, H. Weckx, aange drongen op een onderzoek naar de luchtvervuiling in de Kenne dy- en Waaslandtunnel. Techni sche oplossingen zoals het aan brengen van luchtverversings apparatuur volstaat volgens Ansoms niet. Hij stelt daarom voor in de piekuren een vorm van blokrijden te introduceren. Een jaar geleden werd door de afdeling Lucht van het Instituut voor Hygiëne en Epidemiologie een onderzoek uitgevoerd naar de luchtverontreiniging in de Brusselse tunnels. De toestand bleek alarmerend. Volgens An soms is het aannemelijk dat de situatie in Antwerpen geen gram beter is. Het kabinet heeft nog niet gereageerd op de brief van de Antwerpenaar. In Brussel werd vorig jaar gecon stateerd dat de luchtverontrei niging tijdens de spitsuren tien keer zo erg is als in de drukste straten. De automobilist zou tien keer zoveel kankerverwek kende benzenen inademen dan in industriegebieden. De 784 me ter lange Kennedytunnel krijgt dagelijks 110 tot 140.000 wagens te verwerken, in de Waasland tunnel zijn dat er gemiddeld 25.000. Beheer aan Coop hebben we een heleboel eisen, bij voorbeeld op gebied van behoud van werkge legenheid. Laat het duidelijk zijn: het faillissement van Coop heeft niets met de omstandighe den bij Maxis als zondanig uit te staan." Ook directiewoordvoerder P. A. Brouwer zegt de verkoop van de keten binnenkort te verwach ten. „Een aantal grote onderde len van Coop is inmiddels ver kocht en ieder nuchter mens ver wacht dus dat nu de kleinere ke tens aan de beurt komen." De Nederlandse directie van Maxis weet volgens Brouwer echter niet meer dan de ondernemings raad. De onderhandelingen rond de sanering van het Coop-con cern worden volledig in Duits land gevoerd. Het Duitse concern nam de Ma- xis-keten drie jaar geleden over van Koninklijke Bijenkorf Be heer. Coop, die honderden win kels in Duitsland had, verloor vorig jaar het vertrouwen van de banken. Aanvankelijk werd er een koper voor het hele concern gezocht, maar sinds juni verwis selen onderdelen van Coop van eigenaar. Die ontwikkeling was voor de ondernemingsraad aan leiding de brief te sturen. KWADENDAMME - Der tien jaar vakbondswerk. „Het zijn natuurlijk wel tro penjaren geweest", zegt L. Q. Phernambucq. ,,'s Och tends, 's middags en 's avonds werken, maar wel werk waarbij je je betrok ken kunt voelen, waarbij je goede ervaringen opdoet. Maar als je nogeens veran deren wilt en je bent 38 jaar, dan moet je het ook doen". Per 1 september is Phernam bucq benoemd tot directeur van de Stichting Maat schappelijke Dienstverle ning Walcheren. „Absoluuut het verlengde van mijn werk als districtsbestuurder bij het CNV, daarvan ben ik overtuigd". Phernambucq kwam in 1977 vanuit het onderwijs zo'n beetje in het vakbondswerk 'gerold'. Na vijf jaar voor de klas kon hij als dienstweige raar de vervangende dienst plicht niet meer uitstellen. Zijn ontslag was geregeld, een vervanger gevonden, toen een nieuwe regeling er voor zorgde dat kostwinners niet meer in dienst, en dus ook niet in vervangende dienst, hoefden. Phernam bucq was kostwinner en stond dus, met heel zijn goeie fatsoen, op straat. Een tijdelijk baantje als functionaris bij de jongeren beweging CNV deed de vak bondsman in hem ontwaken en na twee jaar werd hij be noemd tot districtsbestuur der. In de elf jaar die volgden veranderde er veel in de Zeeuwse samenleving. „Veranderingen ten goede maar ook ten kwade. Om met het laatste te beginnen: de positie van de uitkerings gerechtigden is zienderogen afgenomen. Aan de andere kant heeft de vakbeweging meer greep gekregen op de positie van werknemers en ook de onderlinge verhou dingen in de vakbonden zijn er beter op geworden. Aan vankelijk zetten CNV en FNV zich behoorlijk tegen elkaar af. Heel bewust want de wonden van de mislukte fusiebesprekingen waren nog vers. Later zijn we, zon der daarover ooit afspraken te hebben gemaakt, veel meer op één lijn gekomen". Ook in het feit dat werkne mers en werkgevers binnen kort bestuurlijke verant woordelijkheid krijgen in de arbeidsvoorziening, ziet Phernambucq een verande ring ten goede. „Het is niet omdat er geen uitdagingen meer liggen, dat ik wegga. Die zijn er nog genoeg, maar ook in andere geledingen van de samenleving". Al ligt zijn nieuwe baan, die gezinszorg, maatschappelijk werk en een bureau sociale raadslieden in zich verenigt, in het verlengde van het vak bondswerk; Phernambucq geeft toe dat hij aan de ande re kant komt te staan. „Ik word, in de zin van de wet op de ondernemingsraden, nu zelf werkgever. Dat betekent een iets andere opstelling, al blijf ik staan voor de dingen waarin ik nu eenmaal geloof. Maar zoals vroeger: meteen aan alle bellen trekken als me iets niet zint, dat zal niet gaan. Dan moet ik me maar inhouden". Als districtsbestuurder stond Phernambucq bekend als een horzel. Smeulende haardjes spoorde hij op voor dat de praktijk er de vingers aan had kunnen branden en niet iedereen was altijd even gelukkig met de manier waarop hij immer blinde lings de publiciteit wist te vinden. „Een tweede natuur misschien, die ik voortaan moet onderdrukken. Toch vlei ik me met de gedachte dat mijn eerste sollicitatie wellicht meteen raak was omdat ik ondernemingsra den bloedserieus wens te ne men. Iedereen wist in ieder geval wat voor vlees er met j mij in de kuip zat". De dis- trictsraad CNV van Zeeland en Goeree/Overflakke neemt vrijdag 31 augustus afscheid van Phernambucq met een bijeenkomst die om 15.30 uur begint in de Prins van Oranje in Goes. L. Q. Phernambucq (foto Pieter Honhoff) (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 10