)ollar op laagste ia-oorlogse koers Palestijnse steun voor Irak Woedende boeren belagen de Oostduitse landbouwminister Weer faillissement van touroperator BLOEMUNIEK Zendamateur meldt goed nieuws aan collega in Kuwayt óndanks poging Saddam Husayn via vredesaanbod embargo te omzeilen Asielzoekers Varkens Steentijd RBC Musicus Piazzolla nog steeds in coma Geniet maar lekker van cj |er if en toe zon irnm> SNAPPER ZITMAAIERS Olieprijs Rozen, chrysanten, tros- anjers, gemengde boeket- ten in diverse kleuren... alles deze week maar i +J\J per bos en... tweede bos halve prijs. Wisselend bewolkt en een enkele bui. taximum temperatuur rond 19 gra- ien. Meest krachtige west tot zuidwes ten wind. 3e jaargang no. 192 mderdag 16 augustus 1990 (model 1990) 61/2, 8,12 en 14 pk. Maaibreedte 63,72 en 84 cm. Vele aktiemodellen J.W. Frisostraat 31Krabbendijke tel. 01134-1255/2175 A. Plesmanweg 1Goes, tel. 01100 - 32288 wmmmmmmimÊÊm ran steekt Irak geen hand toe heran/baghdad/den AG (GPD) - Iran is voorlopig t van plan om de economi- t sancties tegen Irak op te fen, nu de Iraakse leider Sad- n Husayn de oorlog met zijn irland definitief wil beëindi- i. Irak hoopte met het vredes- ibod onder meer te bereiken, het via Iran zou kunnen ont- ippen aan het handelsembar- van de Verenigde Naties, ar de regering in Teheran eft de Iraakse inval in Ku- yt veroordeeld en ingestemd t de strafmaatregelen van de niet in de laatste plaats om i dat kanaal de betrekkingen t het westen te verbeteren. Iraanse president Rafsanjani /oor het herstel van de ontred- rde economie voor een be- igrijk deel afhankelijk van iim uit het westen. De laatste ken stelt hij juist alles in het rkom de, sinds de Rushdie-af- re, verstoorde relatie met •oot-Brittannië te herstellen, jschorting van de VN-sancties uroet in het eten kunnen gooi- ettemin heeft Iran het onver wachte vredesaanbod van Hu sayn enthousiast ontvangen, vooral omdat aan alle Iraanse voorwaarden wordt voldaan. De Iraakse leider erkende woens dag het Akkoord van Algiers van 1975, waarin is bepaald dat een deel van de grens met Iran door het midden van de rivier Shatt al Arab loopt. Dat ak koord, in 1980 door Irak vernie tigd, was destijds de aanleiding voor de tien jaar durende oorlog tussen de twee landen. Bovendien beloofde Husayn gis teren zijn troepen uit Iran terug te trekken en 30.000 Iraanse krijgsgevangenen vrij te laten. Het land heeft de hulp van het Internationaal Rode Kruis inge roepen om de eerste tweedui zend krijgsgevangenen vrijdag naar Teheran te repatriëren. Iran verwelkomde het vredes aanbod en zei 'dat dit een lang durige en rechtvaardige vrede tussen beide landen mogelijk maakt'. Ook secretaris-generaal Perez de Cuellar reageerde posi tief op de voorgenomen terug trekking van de Iraakse troepen uit Iran. In de rest van de wereld is het vredesaanbod van Saddam Hu sayn met gemengde gevoelens ontvangen, vooral omdat Irak onomwonden heeft toegegeven de vrede nodig te hebben om zich volledig te kunnen concen treren op een confrontatie met Amerikaanse en andere (wester se en Arabische) troepen in Sau- di-Arabië. De Iraakse legereen heden in Iran zullen worden in gezet om de troepen aan de grens met Saudi-Arabië te ver sterken. Aan de andere kant van de grens is de opbouw van de Arabische en westerse vredesmacht in vol le gang. Woensdag arriveerden 1200 Marokkaanse militairen in MSTERDAM (ANP/UCN) - De merikaanse dollar heeft de indel op de Westeuropese va- tamarkten woensdag afgeslo- n met een dieptepunt. Op de msterdamse wisselmarkt ein- gde de dollar op f 1,7580, de lagste slotkoers die sinds de weede Wereldoorlog is geregi- reerd. Dinsdag sloot de dollar )f 1,7725. e handel begon de dag al flink ger als gevolg van de aanhou- ende vrees voor een recessie in e Verenigde Staten. Nu er zich og geen nieuwe ontwikkelin- !n van groot belang hebben Dorgedaan in het Midden-Oos- in en het bezoek van de Jor- aanse koning Husayn aan pre sent Bush mogelijk een rege- ng voor het Golf-conflict in- oudt, ging de aandacht op de isselmarkten volledig uit naar e gang van zaken in de Ameri- aanse economie. Om te voorko- len dat de economie van de VS i een recessie belandt zal de ïnte omlaag moeten, zo wordt eredeneerd. Lagere rente is lecht voor de dollar, omdat het ?ndement op dollartegoeden an kleiner wordt. Verder zal en werkelijke vermindering an het begrotingstekort steeds ïoeilijker worden gezien de norme kosten die het sturen an Amerikaanse troepen naar et Golf-gebied vergt. Een ande- e factor die de economie nega- ief beïnvloedt zijn de hoge olie- 'rijzen, die zeker zullen leiden tot meer inflatie in de VS. De goudprijs moest flink wat ter rein prijsgeven. Het slot in Zue- rich kwam uit op 398,50 dollar per ounce (31,1 gram) tegen een slot van 412,75 dollar op dins dag. Het vredesaanbod van Irak aan Iran heeft de olieprijzen woens dag doen stijgen. Als Iran ingaat op het Iraakse aanbod kunnen de Iraakse soldaten die nu nog zijn gelegerd aan de grens tussen Iran en Irak worden verplaatst naar de grens met Saudi-Arabië. De kans op een gewapend con flict neemt daarmee toe, dus stij gen de olieprijzen. Ook de vermindering van de voorraden ruwe olie in de Ver enigde Staten met één procent in een week droeg bij aan de prijsstijging. Olieraffinaderijen zouden willen profiteren van de hogere benzineprijzen en putten uit de voorraden. In Londen steeg opnieuw de prijs voor ruwe olie uit het Noordzeeveld Brent. In New York werd West Texas Interme diate voor levering in september eveneens duurder. Volgens oliedeskundigen is Sau di-Arabië bezig zijn olieproduk- tie te vergroten. Saudi-Arabië zou daardoor bijna de helft van de gezamenlijke produktie van Kuwayt en Irak in zijn eentje kunnen opvangen. (Zie ook pagina 3) VEENDAM (GPD) - Zenda mateur Hans van Loenen uit Veendam heeft dinsdag een man uit Kuwayt weten te in formeren over de geslaagde vlucht van diens nicht van uit Kuwayt naar Saudiara- bië. De zendamateur uit Kuwayt dep dinsdagavond op de korte golf de hulp in van col lega's uit het Westen. Hans van Loenen, die speciaal zat te luisteren naar mogelijke zendamateurs uit Kuwayt, ving de boodschap op. De vraag van de man was om te lefonisch contact op te ne men met zijn familieleden in Riyad, de hoofdstad van Saudiarabië. Terwijl de zen damateur uit Kuwayt 'standby' bleef, belde Van Loenen het opgegeven num mer in Riyad en vernam dat de nicht van de man veilig en wel in Saudiarabië was aan gekomen. Terug bij de zendinstallatie van Van Loenen bleek de Kuwaytse zendamateur aanvankelijk niet meer op de afgesproken frequentie bereikbaar. Via een Britse zeeman, die ook in de ether was, kon de goede bood schap naar Kuwayt worden doorgegeven. Saudi-Arabië. Syrië stuurde mi litaire adviseurs om te bepalen hoe groot de Syrische troepen macht moet zijn. Ook Bangla desh heeft troepenzendingen toegezegd. In de Perzische Golf zijn nu al 60.000 Amerikaanse militairen aanwezig. Daarvan zijn er 25.000 in Saudi-Arabië gelegerd. Giste ren vertrokken vanuit Florida 15.000 parachutisten. In de ko mende weken worden nog eens 50.000 VS-soldaten naar Saudi- Arabië overgebracht. De Ameri kaanse troepenmacht is zo groot dat het Pentagon overweegt re servisten op te roepen ter ver vanging van de soldaten die naar de Golf zijn gestuurd. De Amerikaanse president Bush keerde gisteren terug naar zijn vakantiehuis in Maine, waar hij vandaag koning Husayn van Jordanië zal ontvangen. De Jor daanse koning heeft een brief bij zich van de Iraakse leider. Over de inhoud is officieel nog niets bekend, maar de broer van ko ning Husayn, kroonprins Hus- san, zei voor de Amerikaanse te levisie dat de koning niet naar de VS was gegaan 'als de Iraakse leider geen rationele benadering- van de toekomst' te bieden zou hebben. In de Verenigde Staten groeit de irritatie over de houding van Jordanië, dat zich niet houdt aan de economische sancties. In de Jordaanse haven Akaba wor den nog steeds goederen voor Irak aangevoerd, die per vracht auto naar Baghdad worden ge bracht. Ook worden in Akaba schepen met Iraakse olie gela den. President Bush zal in het gesprek met koning Husayn aandringen op naleving van de afgekondigde sancties. Jordanië, dat nauwe vriend schapsbanden met Irak onder houdt, zit in een moeilijke situa tie. Het land is economisch bijna volledig afhankelijk van Irak. President Bush wil Jordanië fi nanciële hulp bieden in ruil voor de afsluiting van de haven aan de Rode Zee. Is koning Husayn daartoe niet bereid, dan zullen de VS desnoods marineschepen inzetten om de haven van Akaba te blokkeren. Israël verwacht dat Iraakse troepen Jordanië zullen binnen vallen als de haven van Akaba wordt afgesloten, en overweegt het leger in de hoogste staat van paraatheid te brengen. Waarne mers menen dat de positie van de Jordaanse koning te zwak is om de aanwezigheid van Iraakse troepen op zijn grondgebied te gen te houden. In dat geval is een militaire actie van Israël on vermijdelijk. De Israëlische bevolking wordt ondertussen voorbereid op het (Slot zie pagina 3 kolom 8) praat. JERUZALEM - Een Palestijn zwaait tijdens een demonstratie in Jeruzalem met een zelfgemaakte vlag om zijn steun aan president Sadam Husayn van Irak te onderstrepen. Palestijnen in de door Israël bezette Westelijke Jordaanoever en de Gazastrook hebben woensdag het werk neergelegd uit protest tegen de aanwezigheid van Amerikaanse troepen in het Midden-Oosten na een oproep van de islamitische Hamas-beweging. De felheid waarmee de Palestijnen Irak steunen en de buitenlandse inmenging in de Golf veroordelen, heeft de Israëlische autori teiten verrast. Minister van defensie Moshe Arens zei dinsdag dat hij „teleurgesteld" was over deze steun (foto AFP BERLIJN - De Oostduitse minister van landbouw Pollack (links) wordt door een woedende boer aan zijn jas vastgehouden tijdens, een demonstratie op de Berlijnse Alexanderplatz. Op een bord maakt een andere betoger de regering uit voor 'chaoten' Ifoto KneffellDPAl OOST-BERLIJN (RTR/AFP) - Een kwart miljoen boeren is volgens het Oostduitse persbu reau ADN woensdag in Berlijn de straat opgegaan om te pro testeren tegen de afbraak van afzetmogelijkheden door de im port van Westduitse produk- ten. Bijna 600.000 andere boeren legden overal in het land het werk twee uur neer. De Oostduitse minister van landbouw. Peter Pollack, werd vergast op eieren en tomaten toen hij op Berlijns Alexander platz de gemoederen trachtte te sussen. Hij werd uitgemaakt voor „Schwein" en verrader en de boeren braken de ruiten van zijn auto toen hij van het plein vertrok. Enkele uren later werd hij door de premier onstagen. Zijn staatssecretaris, Günther Krause, beloofde de demon stranten dat de Westduitse sub sidies ter hoogte van 5,3 miljard voor de Oostduitse landbouw sneller uitgekeerd zullen wor den. Hij keek uit op een massa van 50.000 boze boeren met spandoeken zoals „Wij willen geen tweederangs Duitsers zijn", „Stop de uitverkoop van onze boerderijen", „Als de land bouw sterft, sterven de dorpen" en „Wie wordt er naar het abat toir gebracht? De varkens of wij?" Oostduitse supermarkten zijn Westduitse produkten gaan ko pen waardoor Oostduitse boe ren hun oogsten moeten vernie tigen of tegen dumpprijzen ver kopen. Later kondigde premier Lothar de Mazière aan dat hij de minis- Het ministerie van WVC heeft 27 gemeenten dringend ge vraagd om woonruimte beschik baar te stellen voor asielzoe kers. Momenteel komen dage lijks tussen 80 en 100 mensen ons land bin- C nen. w Nog steeds is er geen oplos sing gevonden voor de overbe volkte varkenshokken in Zeeuwsch-Vlaanderen. Een ge sprek in Den Haag over een eventuele opkoopregeling lever de niets op. Vandaag wordt er verder ge- Q -"4* De amateur-archeologen van de kring De Vier Ambachten uit Hulst weten het zeker - mensen uit het stenen tijdperk woonden op een heuvel (de Kouter) in Nieuw-Namen. Bij opgravingen werden de bewijzen daarvan op een akker Q gevonden. w RBC, zaterdag de tegenstander van de VC Vlissingen bij het de buut in het betaalde voetbal won al zijn oefenwedstrijden. Trainer Wally Jansen waakt echter voor een te groot optimis me. ,,We zullen Vlissin gen zeker niet onder- schatten", zegt hij. I ters van landbouw en financiën had ontslagen. De partijloze landbouwminister Pollack wordt verantwoordelijk gesteld voor de crisis in de agrarische sector. Minister van financiën Romberg (SPD) ging de laan uit, omdat hij steeds nieuwe miljar den in Bonn vroeg, terwijl hij geen zinnige besteding zou heb ben gevonden voor de al be schikbaar gestelde miljarden. De bewindslieden zullen niet worden vervangen. Staatssecre tarissen nemen hun taak over tot de aansluiting bij de Bonds republiek, die hoogstwaar schijnlijk op 14 opktober zal ge schieden. BUENOS AIRES (AFP) - De be roemde Argentijnse musicus Astor Piazzolla die al tien dagen in coma ligt na een hersenbloe ding, is dinsdag uit Parijs over gebracht naar Buenos Aires. Hij is onmiddellijk naar een zieken huis in de Argentijnse hoofd stad vervoerd. Aan boord van het vliegtuig was een speciaal gedeelte ingericht voor de grootmeester van de tango, die vergezeld werd van zijn vrouw en een reanimatie- team. Piazzolla werd op 4 augustus in Parijs getroffen door een hersen bloeding. LANDGRAAF (GPD) - Azul Tours in het Limburgse Land graaf is met onmiddellijke in gang gestopt met alle activitei ten. Honderden vakantiegan gers, die de komende dagen via de Landgraafse touroperator op vakantie zouden gaan, hebben bericht gekregen dat hun reis niet doorgaat. De al betaalde reissommen zullen door de Stichting Garantiefonds Reis gelden worden vergoed. De al in het buitenland verblijvende reizigers kunnen hun vakantie 'gewoon' afmaken. Zij zullen na afloop met door het Garantie fonds gefinancierde bussen worden teruggebracht. Azul Tours met zes man vast personeel is de tweede Land graafse touroperator die in korte tijd failliet is gegaan. Het bureau was gespecialiseerd in goedko pere busreizen met het accent op Spanje. Maar ook andere lan den als Italië en Joegoslavië wa ren in het programma opgeno men. Het faillissement is vol gens adjunct-directeur J. Pintar vooral te wijten aan het slechte voorseizoen. Pintar wist gisteravond nog niet hoeveel schulden het bedrijf achterlaat. Een aantal hotels zal met vorderingen blijven zitten. Of dat betekent dat daar verblij vende Azul-reizigers, hun kamer kwijtraken was gisteravond niet bekend. Bij het faillissement van Forster/Fiesta twee weken geleden was dat, ondanks de toezeggingen van het Garantie fonds, in sommige hotels inder daad het geval. Hoeveel reizigers precies zijn ge dupeerd kon directeur P. Buy se van het Garantiefonds gister avond niet vertellen. Pintar spreekt van 350 tot 450 mensen. Directeur van Azul Tours is me vrouw Odekerken, die zich zover is na te gaan, nooit met de direc- •te bedrijfsvoering heeft bezig ge houden. Haar man, Minus Ode- kerken, is oprichter en eigenaar geweest van Fiesta tours. De bv waarin hij toentertijd Fiesta had ondergebracht ging verleden jaar failliet. (Advertentie) (Advertentie) De aanbieding is geldig t/m zaterdag 18 augustus in de filialen met een bloemenafdeling. WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊ^ÊÊÊÊÊÊÊKÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊNNÊ1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1