PZC Driedaagse braderie centrum Vlissingen minder ambitieus Wolphaartsdijk weer in teken Volksfeest Arnemuiden beperkt aantal gokautomaten Speel week met ringrijden School in Vlissingen wil alsnog geld voor nieuwe gordijnrails streek MÊB 12 Herinneringen aan Eerste Wereldoorlog in Vlaamse Westhoek Bermbrandjes snel geblust Ringrijden OPENBARE AANBESTEDING M WOENSDAG 15 AUGUSTUS 1990 schietingen i i i i II i M H WOLPHAARTSDIJK YERSEKE Horeca-uitbater: belachelijk jBeroepsprocedure tegen rdddsbesluit Luxaflex Belachelijk Ontzet provinciale waterstaat De natuurtechnische inrichting van het gebied Schelp- hoek West, gelegen in de gemeente Westerschouwen. Het werk omvat o.a.: Naamstenen in Grote Kerk Goes GOES - Wie de Vlaamse West hoek bezoekt, maakt goede kans een 'naamsteen' tegen te komen die herinnert aan de Eerste We reldoorlog. De gedenkplaten hebben voor de toerist soms raadselachitge opschriften: 'school van de koningin' of 'pe- troleumtanks' bijvoorbeeld. Welke betekenis deze woorden voor de bejaarde Vlaming kun nen hebben, is te zien op de ex- postie 'Naamstenen' in de Grote of Maria Magdalenakerk in Goes. De Culturele Raad heeft de ten toonstelling naar de Ganzestad gehaald in het kader van de uit wisseling tussen Zuid-Beveland en de Westhoek. Het Belgische documentatie materiaal is te zien tot en met 1 september, elke dinsdag tot en met zaterdag van 11 tot 16 uur. De expositie bestaat uit 175 fo to's en kaarten. De naamstenen vormen de rode draad in het ver haal over de strijd van 1914-1918 in de buurt van Veurne, Dik- smuide, Nieuwpoort en leper. Toeristenpastoraat - Het toeristenpastoraat Wolphaarts- dijk houdt zondag 19 augustus een openluchtdienst aan het Veerse Meer naast De Meerkoet. Voorgangers zijn da I. van Zwee- den-van Alkemade en ds G. Th. Grootjans. Voor de kinderen is er een nevendienst. Het thema van de dienst is 'Afscheid van de zomer'. De aanvang is om 10.00 uur. Diverse gedenktekens verwijzen bijvoorbeeld naar de gebeurte nissen aan de frontlijn bij het ri viertje De Ijzer. Om de Duitse legers tegen te houden hebben de omliggende polders lange tijd onder water gestaan. Verder geeft de tentoonstelling infor matie over de stellingenoorlog, het leven aan het (loopgraven- ifront en herhaalde aanvallen van zowel Geallieerden als Duit sers. De naamstenen zijn in 1984 op gericht, zeventig jaar na de vij andelijke inval en vijftig jaar na de dood van de toenmalig ko ning Albert. Behalve de gedenk tekens, herbergt de Westhoek nog meer herinneringen aan de bloedige episode uit haar ge schiedenis: verschillende obser vatieposten, bunkers en kanton- nementen (rustplaatsen achter het front) zijn in tact gebleven. Voor de geïnteresseerden nodigt de expositie wellicht uit tot een bezoekje aan Vlaamse West hoek. In dit verband is het wel jammer dat geen beschrijving van een route langs de monu menten te krijgen is. Belangstel lenden zullen het bij een histo risch bezoekje aan de streek met de -overigens zeer uitgebreide- catalogus moeten doen. KWADENDAMME - De hand boogvereniging ADLM te Kwa- dendamme hield een schieting op de staande wip. Er waren 31 schutters. Uitslag: eerste hoofdvogel, L. Rent meester Cz, Willem Teil; tweede hoof- vogel, C. van 't Westeinde, Soranus; derde hoofdvogel, W. de Jonge, ADLM; eerste zijvogel, Jac de Baar, Willem Teil; tweede zijvogel, Leo de Jonge, ADLM; derde zijvogel, M. Steenbakker; vierde zijvogel, Jac Doene, beiden Victoria; vijfde zijvo gel, C. Stouthamer, Edele Handboog; zesde zijvogel, Leo de Jonge, ADLM; eerste kal, F. van Steenbergen, Wil lem Teil; tweede kal, H. Koens, Spes Nostra; derde en vierde kal, P. Rep- kes, Victoria; vijfde kal, P. Repkes, Victoria; zesde kal, C. Nijsse, Vrije Schutters, deze schoot ookd e extra vogel; eerste klep, B. Knuist, Juliana. Voor de middag hielden de ver enigde sociëteiten van Kwaden- damme een blokschieting op de beide staande wippen. Hier wa ren 36 deelnemers. Op de eerste wip schoten Jac Doene en P. Repkes de blokvogel af en won na kamping Jac Doene, beiden zijn lid van Victoria. Op de tweede wip werd de blok vogel driemaal naargehaald, door J. Boelens, Willem Tell, W. Voet van Soranus en M. C. Ver donk van Concordia. Na een vin nige kamp won J. Boelens deze prijs. Vredelust - In verzorgingste huis Vredelust in Yerseke bruist het deze week van activiteiten in het kader van de mosseldag. Na dat dinsdag de zaal, genaamd De Rijke Buurt, werd aange kleed met allerlei attributen die betrekking hebben op de mosse len, is er vanavond (woensdag) vanaf 19.00 uur voor de bewo ners en ieder die belangstelling heeft, een dia-avond over oud Yerseke en de visserij. Deze avond wordt verzorgd door de heer Moerland. Donderdag zijn de bewoners om 17.00 uur welkom bij een ouder wetse mosselmaaltijd. Vrijdag middag zal de heer J. Zoeteweij de film vertonen met de titel 'Oosterschelde gouden rand van de zee'. Na afloop is er in De Rij ke Buurt in Vredelust tijd voor gezamenlijk koffiedrinken. De expositie in de Grote Kerk in Goes geeft een overzicht van de naamstenen die in de Vlaamse Westhoek herinneren aan de Eerste Wereldoorlog (foto Pieter Honhoff) WOLPHAARTSDIJK - Wol phaartsdijk viert zaterdag 18 augustus voor de dertiende keer het traditionele Volksfeest. Het uitgebreide programma, dat ge richt is op zowel jong als oud publiek, speelt zich af in de na bije omgeving van het Wolferts- plein. Zo'n vijftien oldtimers kondigen de aanvang van het feest aan. Ze arriveren tussen 12.00 en 12.45 uur op het parkeerterrein bij Ho tel Royal, om vervolgens vanaf deze plaats te vertrekken voor een puzzeltocht rond Wol phaartsdijk. Vanaf 13.00 uur pre senteert de plaatselijke midden stand zich op een gezellinge markt, waar ook kinderen met hun afgedankte spulletjes te recht kunnen. De oude auto's zijn om 14.00 uur weer terug op het Wolfertsplein, waar ze tot 14.45 uur te bezichtigen zijn. Zeelands eerste doedelzakband, Inter Scaldis Pipes and Drums, treedt vanaf 14.15 uur op. Een half uur later is de plaatselijke volksdansgroep Volop in Bewe ging te zien. Om 15.30 uur begint AV '56 een wedstrijdloop voor (inter)nationaal bekende atle ten. Inter Scaldis Pipes and Drums komt om 15.40 en 16.30 uur nog een keer aan bod en om 16.00 uur gaat Volop in Bewe ging 'in de herhaling'. Om 17.00 uur start AV '56 een prestatie loop over verschillende afstan den, waar iedereen aan mee kan doen. Gedurende de hele middag kun nen kinderen pony rijden en zich laten schminken. Ook zijn de hervormde en de gereformeerde kerk, beide in de Hoofdstraat, constant te bezichtigen, 's Avonds om 19.00 uur meten buurtploegen en plaatselijke campings hun krachten in een zeskampspel. VLISSINGEN - Geschminkte kinderen, straatartiest Lex Maes en jazz-bandjes trekken eind volgende week door de Vlissingse binnenstad. De win keliersvereniging houdt van donderdag 23 tot en met zater dag 25 augustus de traditionele braderie. Het programma is minder ambitieus dan vorig jaar. Het aantal podia is terugge bracht van twee naar één en er doen minder muziekgroepen mee. Het middenstandsfestijn bereikt vrijdag 24 augustus een hoogtepunt met mode- en haar- shows én de Spaanse dansgroep Chispa Flamenca. Vlissingse hoogwaardigheidsbe kleders verplaatsen zich volgen de week donderdagmorgen op witte fietsen van het stadhuis naar het begin van de Walstraat. De Delta-band begeleidt hen muzikaal. Aan huisarts A. H. van Dijk is de eer gegund het driedaagse evenement te ope nen. Hij doet dat als voorzitter van het comité Vlissingen van de Vrienden van de Hartstich ting. De Nederlandse Hartstich ting is dit jaar het ideële doel van de winkeliersvereniging winkelcentrum Vlissingen. Het looporkest van muziekver eniging Ons Genoegen probeert na de openingsceremonie de stemming er echt in te brengen. Straatartiest Lex Maes lost 's middags de muzikanten af. De Hondenvereniging Walcheren en The Original Jawari Haihepic Rototon Streetparade Jazzband zijn 's avonds present. Honden geven een demonstratie op het De Ruyterplein bij de jachtha ven. The Rockband Corners spe len van kwart over acht tot half tien op het enige podium van de braderie, op de Oude Markt on der de Sint-Jacobstoren. De tweede dag, vrijdag 24 augus tus, staat in het teken van kle ding- en haarmode. De eerste modeshow op de Oude Markt is om elf uur 's ochtends, de laatste eindigt tegen negen uur 's avonds. Veertien modezaken to nen de nieuwe najaars- en win tercollectie. Flanders Dixielandband, Lex Maes, travestieshow Roland Sandhövel en dansgroep Chispa Flamenca laten zich tussen de bedrijven door zien en hore Chispa Flamenca bestaat i danseres Cindy Begthel en git risten Peter Kalb en Gen Postma. Zij hebben zich hulp van bekende Spaanse tiesten de flamenco-muziek en dans eigen gemaakt. De hoofdingrediënt van het bn derie-programma is de 1; dag muziek. Lex Maes krijgt s terdagmiddag 25 augustus zeischap van de Salt Lake Jaj band, een dixieland-orkest. Oi tredens van jeugdband OnsG noegen en Delta-band sluite het evenement af op de 0» Markt. EOS Visagie kan danoo in het straatje tussen de Lam Zelke en Oude Markt schmink inpakken die van donderdag op kindergezicht is gesmeerd. VLISSINGEN - De brandwei van Vlissingen is dinsdagmii dag twee maal uitgerukt vot bermbrandjes. In beide geva len gingen enkele tientalle vierkante meters gras of ben beplanting in vlammen op. De eerste melding kwam on streeks kwart voor twee binnei Met één straal hoge druk kond brandweer een bermbrandje aa de spoordijk in Groot Abeel blussen. De spoorwegen werde gewaarschuwd in verband mi de rookontwikkeling. Tien minuten over twee kon di zelfde brandweerwagen doorri den naar de wijk Bossenburgi waar vijftig vierkante met bermbeplanting verbrandde. D oorzaken van de branden zij moeilijk te achterhalen. De Vit singse brandweer denkt aan oi voorzichtigheid met weggegoo de peuken. MIDDELBURG - De commissi ris van de koningin in Zeeland d C. Boertien reikt donderdag 1 augustus de prijzen uit aan d winnaars van het ringrijden o; het Molenwater in Middelbur; De organisatie had aanvankf lijk meegedeeld dat gedeputeo de W. Don de prijsuitreiking zo verrichten. Uiterst geconcentreerd probeerden de jonge deelneemsters en deelnemers de ring te steken tijdens de speelweek in Lammerenburg (foto Ruben Oreel) VLISSINGEN - In de speeltuin Lammerenburg aan de Zuid- beekseweg in Vlissingen is het een drukte van belang. Maan dag begon de jaarlijkse speel week. Tijdens het evenement krijgt de toch al drukke speel tuin extra bezoekers. Alle toe stellen zijn bezet. De kinderen lopen rond met beschilderde ge zichten. Een aantal draagt een zelfgemaakt hoofddeksel. Opa Wisse houdt 'zijn' kinderen goed in de gaten. Aangezien het speelweek is wordt hij gehol pen door vijftien vrijwilligers. De organisatie is enigzins' ver baasd over de opkomst. Dit jaar schoot een aankondiging er bij in. Desondanks bezoeken meer kinderen de speelweek dan het vorige jaar. Blijkbaar is het vas te tijdstip goed ingeburgerd: de laatste week van de zomer vakantie. Volgens coördinator J. Teeuwen een goed gekozen moment. De meeste kinderen hebben het strand tegen die tijd wel gezien. Het merendeel is ook al op vakantie geweest. Nu kunnen ze nog een weekje spelen, voordat ze weer naar school moeten. Naast vertier in de draaimolens, op de glijbanen en op de trampo- Clubavond De jeugd-afde- ling Middelburg van de Interna tionale Vereniging Philatelica houdt donderdag 23 augustus een clubavond in gebouw De Schakel aan de Bachtensteene. Aanvang: 19.00 uur. nnes bieden de medewerkers van de Lammerenburg de kinde ren spelletjes aan. Maandag kon de jeugd geblinddoekt touw trekken, voor de toeschouwers een leuke bezigheid. Dinsdag was het de beurt voor ringste ken, met of zonder sjezen. In kruiwagens vastgebonden stoel tjes, voortgeduwd door vrijwilli gers, deden dienst als boerenwa gen. Als het weer het toelaat is het vandaag (woensdag) opnieuw touwtrekken. Donderdagmid dag wordt de speelweek afgeslo ten met een mini-play-back- show. ARNEMUIDEN - Exploitanten van snackbars, cafetaria's, res taurants en sport- en camping kantines in de gemeente Arne muiden mogen niet langer speelautomaten in hun zaak hebben die vallen onder de wet op de kansspelen. Zaken die vallen onder deze categorie 'laagdrempelige horeca' mogen in het vervolg wel vergunning aanvragen voor maximaal twee speelautomaten die als behen digheidsspel zijn aangemerkt. De kansspelautomaten, waarbij kans is op winst die in geld wordt uitgekeerd, zijn in Arnemuiden nog wel toegestaan in 'hoog drempelige horeca', de cafés. Dat staat in een brief van de ge meente aan de elf vergunning houders voor spelautomaten in Arnemuiden. Volgens burge meester H. Visser wijzigde hij het gemeentelijk beleid ter voor koming van verstoring van de openbare orde en van gokversla ving in het algemeen. „Er zijn voldoende klachten bin nengekomen van ouders die zien dat hun kinderen hun geld weg gooien aan die automaten. Gok verslaving wordt een algemeen maatschappelijk probleem. Dat wil ik in Arnemuiden voorko men door in gelegenheden waar in het bijzonder jonge kinderen makkelijk komen, geen kans- VLISSINGEN - De Louise de Colignyschool in Vlissingen wil dat het gemeentebestuur alsnog over de brug komt met nieuwe gordijnrails. De huidige con structie, die is gemonteerd tus sen zachtboard- en dakspaan platen, laat regelmatig los. De school meent dat zij te veel geld kwijt is aan onderhoud, aldus het schoolbestuur dinsdagoch tend in een beroepsprocedure in Middelburg. De gemeenteraad is het daar mee oneens. In 1988 besloot de raad geen geld te geven voor ver vanging. Bij de bouw van de school in 1968 zijn zowel in de lokalen als in de gemeenschapsruimte de gordijnrails bevestigd aan de zachtboard- en dakspaanplaten. „Het zal duidelijk zijn", aldus het schoolbestuur, „dat het be trekkelijk zachte materiaal waarop de rails is bevestigd niet bestand is tegen de druk van zware gordijnen. Bij de bouw van de school is ge kozen voor een goedkope con structie. Het voordeel hiervan komt de overheid toe." Onder houdskosten zijn voor rekening- van het schoolbestuur. De gemeenteraad is van oordeel dat als geld wordt gegeven voor vervanging 'de normale eisen' aan het geven van onderwijs worden overschreden. In de lo kalen is namelijk ook luxaflex aanwezig. „Eén voorziening voor het weren van zonlicht acht het gemeentebestuur voldoen de." De gemeente vindt dat bij de inrichting van een gebouw kan worden volstaan met óf gor- dijnen óf luxaflex. Gedeputeerde staten hebben - om tot een weloverwogen advies te komen aan provinciale staten - de onderwijsinspectie raad ge vraagd. Die concludeert dat de gordijnrails niet meer bruikbaar zijn. De gordijnen leveren, zo meent de onderwijsinspectie, een belangrijke bijdrage aan 'sfeer en akoestiek'. Bovendien zijn de gordijnen van evident be lang als er voor onerwijsdoelein- den een film wordt vertoond of als gebruikt wordt gemaakt van de televisie. Gedeputeerde sta ten stellen provinciale staten voor het beroep van de Louise de Colignyschool gegrond te ver klaren. spelen te laten staan." Volgens Visser is de winstfactor een sti mulans die tot gokverslaving kan leiden. Het gewijzigde beleid van de ge meente betekent dat enkele ho- reca-exploitanten in de gemeen te bij de verlenging van hun ver gunning andere automaten moeten plaatsen. De eigenaar van cafetaria De Krab - met een kansspelautomaat en een be hendigheidsspel - in Arnemui den noemt het besluit van de burgemeester 'belachelijk'. „Het werd meegedeeld in een brief, zonder overleg vooraf. Ik noem dit een rare manier van be sluiten nemen. Waarschijnlijk wil de burgemeester in het ge meentelijk beleid zijn principes doordrukken." Volgens de cafetariahouder speelt het probleem van gokver slaving in de gemeente niet of nauwelijks. Hij verwacht dat het verdwijnen van de gokkast uit zijn zaak zeker nadelige effecten zal hebben op zijn omzet. „Vol wassenen spelen niet op een flip perkast. Dat doen mensen van twaalf tot zestien, achttien jaar. De klandizie voor mijn automa ten zal aflopen," steltde onder nemer. Volgens de cafetariahouder den ken zijn collega's er net zo over. „We zullen zeker bezwaar ma ken. Maar ik neem aan dat we nog een uitnodiging krijgen van de gemeente om te komen pra ten." De eigenaar van het horecage deelte van camping De Witte Raaf, D. Leijnse, reageert ontzet op de verordening. „Ik heb de brief nog niet gehad, maar als dit klopt, kan ik de zaak wel slui ten." Hij drijft op de camping on der meer een speelhal waarin twee gokkasten en twaalf behen digheidsspelen staan. „De zaak drijft voor een groot deel op de inkomsten uit de gok kasten. Vooral oudere mensen spelen daarop. Voor een cam ping is zo'n speelhal zeer nood zakelijk. De mensen zijn op vakantie en willen hun plezier tje. Op deze manier jaag je toe risme weg." Ook Leijnse zegt bezwaar te zul len maken tegen de beleidswijzi ging. „Als wij in de hal zien dat iemand uren achtereen achter zo'n kast zit, zullen wij echt wel optreden. Gokverslaving be strijd je niet met zo'n maatregel. De echte verslaafden kom je dan wel ergens ander tegen." Namens het staatsbosbeheer regio Deltagebied te Middelburg zal op donderdag 20 september 1990 om 11.00 uur op het kantoor van de hoofdingenieur-directeur van de provinciale waterstaat in Zeeland, Het Groene Woud 1 te Middelburg overeenkomstig het U.A.R. 1986 openbaar worden aanbesteed bestek SBB no. 1, dienst 1990 betreffende: - grondwerk, het verrichten van ontgravingen t.b.v. een geul door de westelijke havendam en het ten westen van de havendam gelegen gebied en het verwerken van de vrijkomende specie in te maken eilandjes c.q. duintjes 130.000 m3 - Het opnemen van glooiengen en bestortingen en elders verwerken van de vrijkomende materialen 13.920 m2 - Het opnemen en elders verwerken van stortsteen uit een geleidedam 7.000 m3 - Het ontgraven van mijnsteen uit de westelijke havendam en het elders verwerken van de vrijkomende mijnsteen 14.000 m3 - Het opnemen van weg- en terreinverhardingen en het elders verwerken van de vrijkomende materialen 14.000 m2 - Het maken van glooiingen van vrijkomende stortsteen op vrijkomende mijnsteen 1.875 m2 - Het aanbrengen van bestortingen van vrijkomende stortsteen op een aanwezige asfaltglooiing 2.800 m3 - Het aanbrengen van vrijkomende stortsteen in de kreukelberm 5.200 m3 - Het aanbrengen van een bestorting op het onderwaterbeloop aan de oostzijde van de havendam van diverse vrijkomende materialen plm. 12.000 m3 De termijn van de uitvoering bedraagt 120 werkbare dagen. De betaling van de aannemingssom zal geschieden aan de hand van betalingsstaten, die na elke periode van vier weken worden opgemaakt. Het bestek is vanaf heden, tegen betaling van 30,-(inclusief b.t.w.) uitsluitend verkrijgbaar a. door rechtstreekse toezending per post van een ingevulde en ondertekende girokaart ten name van de provincie Zeeland, postrekening no. 120500 te Middelburg, enveloppe adresseren: Provincie Zeeland, Postbus 6001, 4330 LA Middelburg, met vermelding in de linker bovenhoek 'Aanvraag bestek'; b. na ontvangst van het verschuldigde bedrag op de onder a. vermelde postrekening; c. tegen contante betaling ter provinciale griffie, Sint Pieterstraat 42 te Middelburg. Het bestek ligt ten minste 14 dagen voor de dag der aanbesteding ter lezing op de provinciale weterstaat in Zeeland, Het Groene Woud 1 te Middelburg. Inlichtingen zullen worden gegeven op donderdag 6 sept. 1990 om 10.00 uur, op het kantoor van de hoofdingenieur-directeur voornoemd, waar de nota van inlichtingen vanaf maandag 10 september 1990 ter inzage ligt. Belangrijkste geschiktheidseisen en gunningscriteria: 1. De inschrijver moet bij de inschrijving op de bij het bestek gevoegde 'verklaring van inschrijvingsvereisten' gevraagde gegevens verstrekken. 2. Voor de opdracht van het werk komen uitsluitend in aanmerking inschrijvers, die: - niet in staat van faillissement of liquidatie verkeren; - een bankgarantie groot 5% kunnen overleggen; - beschikken over ervaring in soortgelijke werken; - in de laatste 3 boekjaren een gemiddelde omzet aan werken in de grond- en waterbouw hebben bereikt groter dan 1.500.000,-; - in de laatste 5 jaren op een vakkundige wijze hebben uitgevoerd en tijdig hebben opgeleverd werken in de grond- en waterbouw met een aannemingssom groter dan 600.000,- De directie zal worden gevoerd door de provinciale waterstaat in Zeeland Het Groene Woud 1postbus 165,4330 AD Middelburg, tel. 01180-35920. het groene woud 1, postbus 165, 4330 ad middelburg, tel. 01180-35920

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 20