Auto-Poppe Walcheren CI11II Supersnelle veerboot instens 12 doden loor stammentwist )ij Johannesburg Op wacht in woestijn Bemiddelingspoging Jordaanse koning in conflict Golfgebied Grafschennis in Limburgse Linnen "Nieuws waar je niet zomaar doorheen crosst." InïA Naam: abinetneemt nog geen maatregelen voor energievoorziening Sn je PZC staat wat je persoonlijk raakt. NÜ GROTE KEUS IN BETROUWBARE GEBRUIKTE AUTO'S! jeer wind 1^1 3e jaargang no. 191 ensdag 15 augustus 1990 ANWB-GEKEURD ÈN BOVAG-GARANTIE Gildeweg 22 - Vlissingen I Olieprijzen Curtis Mayfield zwaar gewond ionderden gewonden }ij vuurwerk Rechtse Vlaams Blok praat met Janmaat Bevoorrading DSM Opstapper Goense Moskou heeft onafhankelijk weekblad 4 weken voor één tientje en één riks! PZC m erst nog zon. In de loop van de och- ,nd meer bewolking, gevolgd door re- ?n Matige tot vrij krachtige wind uit 'iidwest. Temperatuur 21 graden. KOOP AVOND wm Voorraden olie groot genoeg HAAG (GPD) - Het kabi- ziet in de ontwikkelingen gevolg van de crisis in het den-Oosten, nog geen aan- ing om wettelijke maatre- n te nemen om de energie- rziening veilig te stellen. In brief aan de Tweede Kamer rijven de ministers Andries- Van den Broek en Kok itregelen in Europees ver- d echter niet uit te sluiten, gens de drie bewindslieden Nederland in de eerste drie anden van dit jaar voor 22 cent afhankelijk van olie-in- uit Irak en Kuwayt. Zij wij- er in de brief aan de Kamer ter op dat de voorraden in de den die zijn aangesloten bij Internationaal Energie ntschap (IEA) relatief hoog Er is zeker voor honderd da- voorraad. Bovendien valt hts een deel van de wereld- produktie weg, zodat de raden voor nog een veel lan- e tijd voldoende zijn. kabinet verwacht dat de overcapaciteit in de meeste an dere olieproducerende landen zal worden ingezet om het weg vallen van de produktie uit Irak en Kuwayt op te vangen. Die overcapaciteit is zo groot dat vrijwel het gehele produktiever- lies kan worden opgevangen, zo verwachten de ministers. Het IEA heeft dan ook geen aan leiding gezien in de huidige om standigheden om nu al maatre gelen te nemen. Het heeft de oliemaatschappijen gevraagd geen onnodige aankopen op de zogeheten spotmarkt te doen. Bovendien heeft het IEA de af nemers verzocht een normaal verbruikspatroon te handha ven, met andere woorden niet te gaan hamsteren. Volgens het kabinet was er aan vankelijk sprake van een panie kreactie, hoewel de 'vraag- en aanbodverhouding door de boy cot niet wezenlijk hoeft te wijzi gen'. De prijzen van ruwe olie zijn dinsdag verder gestegen onder invloed van de aahoudende spanningen in het Midden-Oos ten. De gerapporteerde aanwe zigheid van mijnen in de Golf maakte de handel nerveus. In Londen sloot olie uit het Noordzee-veld Brent op een no tering van 26,73 dollar per vat (159 liter) tegen 26,50 dollar op maandag. Dinsdag werd een hoogste prijs van 26,97 dollar be reikt. Ook op de markt in New York werd olie duurder. West Texas Intermediate steeg 32 dol larcent in prijs tot 26,55 dollar. iTUGENDE BRENT OLIEPRIJS DOOR GOEECRISIS MIMMIMM 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 121314 aug. PARIJS - Een nieuwe snelle veerboot, die in iets meer dan twee uur het Kanaal tussen het Franse Cherbourg en het Britse Ports mouth oversteekt, is dinsdag in gebruik genomen. Eigenaar van het schip is de maatschappij Hoverspeed ltd. De 73 meter lange catamaran met straalaandrijving kan 400 passagiers vervoeren en een maximumsnelheid bereiken van ongeveer 80 kilometer per uur (foto EPA Als er inderdaad mijnen in de Golf aanwezig zijn, vergroot dat de kans op het uitbreken van een oorlog. Een oorlog zal de olieprijzen verder omhoog stu wen. De prijzen zullen pas weer dalen als de spanning afneemt of de olieproduktie flink toeneemt om de weggevallen produktie uit Irak en Kuwayt op te vangen. De notering van Brent-olie be reikte begin vorige week een hoogtepunt van ongeveer 28 dol lar per vat, bijna het dubbele van de 15 dollar die half juni werd betaald. Daarna was er een daling met drie a vier dollar doordat de vrees voor een ern stig olietekort als gevolg van de Golfcrisis verminderde. Sinds afgelopen vrijdag gaan de prij zen weer omhoog. De groeiende militaire aanwezigheid in het Midden-Oosten veroorzaakt nieuwe onzekerheid op de olie- markten. NEW YORK (AP) - Curtis May field is maandag ernstig ge wond geraakt, toen een licht mast op een openluchtpodium omwaaide en op zijn hoofd te rechtkwam. De 48-jarige gita rist/zanger/componist tot wiens bekendste nummers Move on up en Freddie's Dead behoren, moest met zwaar hoofd- en nekletsel in een ziekenhuis wor den opgenomen. Het ongeluk gebeurde tijdens de voorbereidingen van een con cert dat Mayfield, die in de jaren '60 en '70 deel uitmaakte van de soul- en R B-groep The Im pressions, zou geven. Zeven an deren raakten licht gewond. Van onze correspondent 1HANNESBURG - Bij een nmmentwist in het zwarte oonoord Tokoza, ten oosten in Johannesburg, zijn dinsdag instens 12 doden en 36 gewon- gevallen. De gevechten bra in uit, toen inwoners van een ibijgelegen kamp de dood van n vriend wilde wreken, die in nkoza zou zijn vermoord. :n politiewoordvoerder in Pre- ria verklaarde dat de politie aangas en hagel moest gebrui- :n om een einde te maken aan gevechten tussen de Zulu's en Xhosa's die in en rond het oonoord wonen. echts de aanwezigheid van in zwaar bewapende politie- acht had een groter bloedbad lorkomen en verhinderd dat in menigte van ongeveer 1000 ensen uit het woonoord naar :t kamp was opgerukt. De si- latie was dinsdagmiddag ge- >annen, maar onder controle, dus de woordvoerder. De poli ecommandant ter plaatse zou iet de leiders van beide ge- leenschappen een wapenstil- and proberen te bereiken. et incident in Tokoza is de atste uitbarsting van geweld it de provincie Transvaal de atste twee weken teistert. Bij ivechten tussen aanhangers in het ANC en de Zulu-bewe- ng Inkatha in het woonoord agiso kwamen verleden week mensen om het leven; bij een amexplosie in het centrum van retoria raakten zaterdag 15 «nsen gewond en bij een aan- ag met machinegeweren verlo- in zaterdagavond negen men- in in het woonoord Sebokeng ft leven. IADRID (DPA) - In de nacht an maandag op dinsdag zijn in e Zuidspaanse stad Elche 277 Jensen gewond geraakt bij het steken van vuurwerk. Acht tensen moesten in een zieken- uis worden opgenomen. vuurwerk is onderdeel van Jamdijkse religieuze festivitei- -n Het spektakel wordt door n reusachtige mensenmenigte Jgewoond, die duizenden ra- even en rotjes afsteekt. Het geweld in Zuid-Afrika heeft zo'n omvang bereikt, dat het vol gens deskundigen de onlusten van vijf jaar geleden, toen vrij wel alle zwarte woongebieden in lichterlaaie stonden, evenaart en zelfs dreigt te overtreffen. De bloedigste rellen vonden verle den week plaats in de havenstad Port Elisabeth, in de oostelijke Kaapprovincie. Daarbij vonden 47 mensen de dood. BRUSSEL (ANP) - Filip Dewin- ter van het extreem rechtse Vlaams Blok komt op 7 septem ber naar Den Haag voor overleg met de Nederlandse Centrum democraat Hans Janmaat. De- winter heeft dat dinsdag in Brussel bevestigd. „Ik heb op 7 september een afspraak met Janmaat in Den Haag. Het Belgische kamerlid Dewin- ter heeft de bedoeling om in Den Haag een vergadering voor te bereiden van de zeventien leden van de fractie Europees Rechts in het Europees Parlement. Die bijeenkomst zou in februari vol gend jaar moeten plaatsvinden, aldus Dewinter. In de de fractie Europees rechts hebben leden van de Duitse Republikaner, van het Franse Front National en van het Vlaams Blok zitting. Ze wordt geleid door de voor man van het Front National, Jean Marie Le Pen. Tijdens de bijeenkomst in fe bruari wil Europees Rechts con tacten leggen met de Nederland se Centrumdemocraten en met CP '86. „Want het wordt hoog tijd dat we de Europese nationa listen samenbrengen", aldus De- winter. Eerder al hield de fractie Europees Rechts bijeenkom sten in Berlijn, Parijs en Lissa bon. Dewinter zegt ook dat zijn Vlaams Blok het voornemen heeft om een deel van de schade te betalen die ontstond aan het huis van CP '86-secretaris Eg- bert Peree in Dordrecht. CP '86 en het Vlaams Blok wilden daar vorige week een persconferentie houden om hun bezwaren uiteen te zetten tegen de in het Anne Frank-huis lopende tentoonstel ling Eigen volk eerst.' Die pers conferentie werd door de loco burgemeester van Dordrecht verboden. SAUDI ARABIË - Militairen van de Ameri kaanse 82ste luchtlandingdivisie op wacht in de woestijn in Saudi Arabië. De Amerikaanse media schreven dinsdag onder aanhaling van bronnen binnen het Pentagon, dat de Ameri kaanse legermacht in Saudi-Arabië op dit mo ment ongeveer 30.000 man telt en dat elke dag versterkingen worden aangevoerd: om de tien minuten landt een Amerikaanse legertoestel in Saudische woestijn. Binnenkort zal deze macht zijn opgelopen tot 50.000 man met mo gelijkheid tot latere uitbreiding tot 200.000. De Bondsrepubliek heeft gisteren bekendge maakt bereid te zijn mijnenvegers naar de Golf te zullen sturen als de Westeuropese Unie (WEU) volgende week „unaniem" besluit tot „gecoördineerde maatregelen" in het gebied (foto Scott Applewhite WASHINGTON/DEN HAAG (GPD) - Koning Husayn van Jor danië is met een brief van de Iraakse leider Saddam Husayn onderweg naar de Amerikaanse president Bush. Maandag heeft de Jordaanse koning in het diepste geheim een bezoek ge bracht aan Baghdad en daar ge sproken met de Iraakse presi dent. Voordat hij naar de VS vertrok, heeft de koning overleg gehad met de leiders van Tune sië, Sudan, Jemen en de PLO. Husayn wordt in de loop van vandaag in Washington ver wacht. Donderdag ontmoet hij Bush in diens vakantieverblijf in Maine. De ambassadeurs van de Sov jet-Unie, China, Engeland en Frankrijk, naast de VS de overi ge vaste leden van de Veilig heidsraad, zijn maandag bijeen geweest op het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken. Topambtenaren van het depar tement spraken met de ambas sadeurs over de manier waarop de oorlogsschepen in de Golf kunnen worden beschermd te gen Iraakse agressie. De Sovjet- Unie heeft voorgesteld de multi nationale vloot onder te brengen onder een gezamenlijk comman do, dat rechtstreeks ressorteert onder de Veiligheidsraad. Ook wordt overwogen om de vloot onder de vlag van de Verenigde Naties te laten varen. De consultaties moeten het me ningsverschil over de Ameri kaanse blokkade van de Golf uit de weg ruimen. Een aantal leden van de Veiligheidsraad, zoals de Sovjet-Unie, Frankrijk, Canada en Maleisië, vindt dat de Ameri kanen niet het recht hebben een zijdig tot een blokkade te beslui ten. Een dergelijke beslissing kan alleen genomen worden door de Veiligheidsraad. Dat standpunt wordt gedeeld door In Den Helder wordt druk gewerkt aan de bevoorrading van de twee fregatten die vol gende week naar de Golf ver trekken. De marine bepleit in tussen het meesturen van een bevoorra- O dingsschip. O De winst van het chemieconcern DSM is in het eerste half jaar met een kwart gedaald. Het bedrijf wil gezien deze omstan digheden geen voorspellingen doen over de verwach tingen voor het hele jaar. i Denise Vervaet (22) is de eerste vrouwelijke redder aan boord van de in Breskens gestationeer de reddingboot Prinses Mar griet. Als opstapper heeft ze haar eerste ervaringen achter de rug. De KZHMRS stimuleert de komst van vrouwelijke vrij willigers. Alleen, er zijn niet veel gegadig- 1 den. V Antoine Goense rijdt vanaf 1 ja nuari 1991 voor de wielerforma- tie van Jan Raas. De in Lewe- dorp woonachtige Goense hoopt tijdens het WK in Japan, waar hij uitkomt op de 100 kilometer ploegentijdrit, ivaardig afscheid te kunnen nemen van het amateurwielren- O nen. I w MOSKOU (DPA/AFP) - In Mos kou is dinsdag het eerste onaf hankelijke weekblad versche nen sinds op 1 augustus in de Sovjetunie een nieuwe perswet van kracht werd. Het tijdschrift heet 'Stolitsa' (Hoofdstad) en zal hoofdzakelijk de problemen van de Moskovieten behande len, maar tegelijkertijd de be langrijkste ontwikkelingen in het hele land volgen. Het blad is een uitgave van het stadsbestuur, dat wordt geleid door de progressieve econoom Gavriil Popov, en is niet afhan kelijk van de communistische partij en de staat, zoals andere publikaties in de Sovjetunie. Wel worden de pagina's gezet door de zetterij van de regerings krant Izvestija en gedrukt op de persen van de Moskouse Prav- da, het dagblad van de commu nistische partij in de hoofdstad. Het startkapitaal bedroeg 100.000 roebel (bijna 290.000 gul den) dankzij de verkoop van ad vertenties die vanaf het tweede nummer zullen verschijnen. Hoofdredacteur van het blad, dat tachtig kopeken per num mer kost en dus tamelijk duur is voor Sovjets, is de 32-jarige jour nalist Andrej Malgin. Malgin werkte hiervoor als journalist voor de wekelijkse bijlage van Izvestija. Volgens de hoofredac- teur is 'Stolitsa' beslist geen or gaan van het stadsbestuur, maar een oppositieweekblad dat kritisch bericht over het par tij-apparaat. LINNEN (ANP) - Op de begraaf plaats van de Sint Martinuspa- rochie in het Midden-limburgse Linnen hebben grafschenners een grote ravage aangericht. Zeker twintig houten en stenen grafmonumenten zijn grondig vernield. Decoraties, zoals por seleinen engeltjes zijn stukge gooid. Ook enkele kindergraven hebben het moeten ontgelden. Dit heeft de koster van de paro chie, J. Houben, dinsdagmid dag meegedeeld. Houben heeft dinsdag bij de rijkspolitie aangifte gedaan van grafschennis. Volgens de koster kan dit onmogelijk het werk van kinderen geweest zijn. Die zou den zware grafstenen nooit om ver hebben kunnen duwen, laat staan stuk slaan. Van de daders, die vermoedelijk in de nachtelijke uren hebben toegeslagen, ontbreekt nog elk spoor. Nooit eerder zijn in Lin nen graven geschonden. De grafschennis in Linnen is het zesde geval in de provincies Lim burg en Noord-Brabant dit jaar. Eerder werden graven vernield in Eindhoven, Oss, Etten-Leur en Veldhoven. Afgelopen zaterdag werden in Eindhoven twee jongens op he terdaad betrapt bij het uitgra ven van graven. Zij waren op zoek naar schedels De gemeente Oss heeft het dit jaar flink moeten ontgelden. Eerst werd in maart de begraaf plaats van de Gerardus Majella- parochie door onbekenden be zocht. Het resultaat: 28 geschon den graven. In april werden ver nielingen aangericht op het kerkhof van de Don Boscoparo- chie en in juni nogmaal opnieuw op dat van de Gerardus Majella- parochie. Een week later hield de politie in Oss een 16-jarige jongen aan die de twee gevallen van de Majella- parochie bekende. Hij had zich willen afreageren omdat hij er gens woedend over was. In februari van dit jaar werden in de Noord-Hollandse gemeente Diemen tien honderden jaren oude graven geschonden. Advertentie de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Perez de Cuel- lar. De Verenigde Staten spreken nadrukkelijk niet over een blok kade, maar over een verbod op het handelsverkeer met Irak. President Bush zei dinsdag avond dat hij de blokkade niet zal opheffen. Amerikaanse en Britse oorlogsbodems zijn giste ren gewoon doorgegaan met het controleren van verdachte sche pen. Egypte zal geen gevolg geven aan het verzoek van de VS om (Slot zie pagina 3 kolom 1 Natuurlijk staat uw regionale dagblad vol nationaal en internationaal nieuws. Toch l| onderscheidt zo'n krant zich van de 'normale' tit kranten. Want naast het nieuws uit binnen- en buitenland vertelt het regionale dagblad wat er in uw directe omgeving gebeurt. En dat maakt 'm zo boeiend. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar te bellen. Hamic.lolmk Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. 1^—4 rAdres: j PC Plaats: i Tel.: Ik wil de PZC 4 weken lang (u kunt deze bon zonder [voor 12,50 postzegels aan ons terugsturen). j afdeling abonnementen BELLEN GAAT SNELLER Antwoordnummer 123 nitStA St&ttK 4380 VB Vlissingen U//OY ««O

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1