I I Bl V1 Mensen tijd vast n kermis-schommel klgie houdt drie ichepen beschikbaar Lange reis voor de boeg Irak stuurt versterkingen naar grens Saudi-Arabië BROCCOLI EN GEHAKT 1.25 Bloedbad Sri Lanka "Al het nieuws van hier tot Tokyo!' Beraad over inbreng 13 In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. COMBI BACK amer akkoord met sturen Witte de With en Pieter Florisz mmm Mogetijk een bui VOOR DE BESTE FOTO-AFWERKING: GRATIS NIEUWE FILM! apjeskat op ievenpad Traag Olietanker Kosten Broccoli, 500 gram Gehakt half-om-half, kilo lOvW7.49 A OC 500 gram ^75 H.étZsJ 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. albert heijn Sail-bezoek Oproep-politie Kwallen Nijdam Bliksem treft vrouw in Hengelo PZC Zonnige perioden en kans op een re- 'n. of onweersbui. Maximum tempe- ■atuur rond 23 graden. Zwakke tot natige westelijke wind. J3e jaargang no. 190 jnsdag 14 augustus 1990 r VLISSINGEN - MIDDELBURG - GOES Bij inlevering van uw volle kleurenrolletje voor ontwik kelen en afdrukken een: (alleen de goede foto's betaalt u) defensieve rol marine in Golf N HAAG (GPD) De Twee- Kamer steunt het besluit van kabinet twee fregatten naar Perzische Golf te sturen. Mi- ter Van den Broek (buiten- idse zaken) verklaarde giste- in de Kamer dat de Neder- ndse schepen in beginsel een fensieve rol hebben. Minister irBeek (defensie) hield de mo- lijkheid open dat ook een be- iorradingsschip naar de Golf jrdt gestuurd. Ook de inzet n de luchtmacht werd door SN HAAG (ANP) - Een lapjes- t uit de wijk Benoordenhout Den Haag is betrapt op het den van wasgoed en kleine veren voorwerpen. Dat aakte de Haagse politie maan- g bekend. it beest had er een gewoonte n gemaakt om bij buurtbewo- •rs naar binnen te sluipen om iar spulletjes mee te nemen. Zo akte bij een van de bewoners de straat gedurende een reeks ji maanden een zilveren serve- ing en klein wasgoed van was- n op de zolder van haar-woning ek. Verdwijningen waar de be monster nooit een zinnige ver- aring voor wist te vinden. e politie vermoedt nu dat het jest in al die maanden door het ilderraam naar binnenklom, et raadsel werd opgelost door vakantie-oppas van het dier. ie vond in de woning een doos et spulletjes en is vervolgens j de buurtbewoners langs ge- lan om de spullen terug te be ugen. Ter Beek niet helemaal uitge sloten. Hoewel vrijwel de hele Tweede Kamer, de fractie van Groen Links uitgezonderd, het zenden van de Witte de With en de Pie ter Florisz steunde, bleven er tal van vragen open tijdens het overleg met de regering. Of de schepen onder de vlag van de Verenigde Naties of de Westeu- ropese Unie (WEU) zullen varen, moet uit internationale consul taties blijken. Onduidelijk blijft voorlopig ook nog wanneer de fregatten zich in de strijd mogen mengen. Als de schepen in de gevechtshandelin gen méér doen dan voor zelfver dediging en bescherming van bondgenoten noodzakelijk is, moet daarvoor een apart kabi netsbesluit worden genomen, verklaarde Van den Broek. De VVD pleitte gisteren voor een eventuele inzet van de lucht macht. Voor de Nederlandse F- 16-gevechtsvliegtuigen ligt bin nenkort wellicht een taak in de Golf weggelegd, meende VVD'er Weisglas. CDA-woordvoerder De Hoop Scheffer wilde die mo gelijkheid op voorhand ook niet uitsluiten. Alle fracties in de kamer delen de voorkeur van de regering on der VN-vlag te varen. Maar Van den Broek zei „geen hoogge spannen verwachtingen" daar van te hebben. China ligt dwars en ook de Sovjet-Unie zou be denkingen hebben tegen de vor ming van een VN-strijdmacht. Van den Broek verwacht meer van de gesprekken tussen de WEU-partners, die komende vrijdag in Parijs plaatsvinden. Volgens de bewindsman wordt er door vele landen gezocht naar een Europees kader waarin de schepen van verschillende na- OORN (ANP) - De Hoornse randweer heeft zondagavond iet een ladderwagen 12 men- m uit een vastgelopen kermi- ittractie bevrijd. Het twaalf- il zat in de Tornado, een verti- tal ronddraaiende schommel, ie door het knappen van een ydraulische leiding op vrijwel et hoogste punt blokkeerde. 'e twaalf inzittenden van de :hommel kwamen daardoor tijwei op hun kop op ruim tien ïeter hoogte te hangen. Door de veiligheidsbeugels in de gondel is er niemand uit de schommel gevallen, zo deelde een woord voerder van de Hoornse politie maandag mee. Het kostte de plaatselijke brandweer ruim anderhalf uur om alle inzittenden uit de gondel te halen. Een meisje hield aan de druk van een veiligheidsbeugel buikklachten over, maar kon na medisch onderzoek naar huis. De politie stelt samen met de ar beidsinspectie een onderzoek in naar de geknapte leiding. RUSSEL (AP) - De Belgische igering heeft maandag beslo- m twee mijnenvegers en een svoorradingsschip voorlopig sar de Middellandse Zee te uren, in afwachting van een adere beslissing over integra- e van deze schepen in de mul- nationale vloot in de Perzi- :he Golf. e regering van premier Wilfried artens liet weten dat het van Westeuropese Unie (WEU) af- sngt of de Belgische schepen orden toegevoegd aan de olf-vloot. De zeven Westeuro- sse landen die in de WEU ver- ugd zijn, kwamen maandag bijeen, maar stelden een besluit uit tot volgende week dinsdag, wanneer de ministers van defen sie van de betrokken landen om de tafel gaan zitten. De Belgische minister van bui tenlandse zaken Mark Eyskens sprak van een „gefaseerde maat regel". „Het is van essentieel be lang dat wij de garantie krijgen dat onze schepen van nut kun nen zijn en kunnen worden geïn tegreerd in een operationeel commando". Belgie zond in 1987 ook drie schepen naar de Golf. De toen malige missie duurde een jaar en bestond voornamelijk uit het opruimen van mijnen. DEN HAAG - Vrolijk moment tijdens een onderonsje van minister van defensie Ter Beek en VVD-kamerlid Voorhoe ve. In het midden Ad Melkert (PvdA) De betrokken kamer commissies spraken maandag in Den Haag over het sturen van Nederlandse marineschepen naar het Golfgebied (foto Rudd H offi ANP tionaliteit kunnen worden opge nomen. De WEU biedt dan de enige mogelijkheid. Kritiek op de vermeende trage handelwijze van het kabinet wees Van den Broek van de hand. Vooral de VVD meende dat minister Andriessen, die tij dens de afwezigheid van de an dere ministers het land bestuur de, nogal lakoniek met de crisis was omgesprongen. Zo liet An driessen bij voorbeeld weten weinig te zien in een olieboycot van Irak, terwijl Nederland zich amper twee dagen later een groot voorstander van zo'n boy cot toonde. Bij Weisglas en, in mindere ma te, De Hoop Scheffer was de in druk ontstaan dat de Neder landse regering alerter en sneller had kunnen reageren. Nu werd er alleen vanuit vakantie-adres sen telefonisch overlegd. Van den Broek meende daarentegen dat Nederland „grote voortva rendheid heeft getoond bij een ingrijpend besluit als nu". Nadat de Verenigde Staten, Groot- Brittannië en Frankrijk al oor logsbodems hadden ingezet, was Nederland de eerste om een dergelijke toezegging te doen, aldus de bewindsman. Van den Broek verklaarde dat het hem volstrekt onduidelijk is waarom een olietanker met Iraakse olie onlangs in de Fran se havenstad Le Havre is verbo den te lossen. De tanker ligt nu in Rotterdam en kan daar zon der problemen olie afleveren. De VN-resolutie verzet zich er niet tegen, omdat de tanker al op weg was toen tot de olieboycot werd besloten. Bovendien is de lading al betaald en Van den Broek veronderstelde dat het weinig zin heeft om reeds betaal de olie terug te sturen naar Irak. De activiteiten van de Neder landse baggeraars in Irak vallen tot nader order ook niet onder de VN-resolutie. Het gaat hier im mers om diensten, waarover de resolutie niet rept. Minister Ter Beek (defensie) voelt er niets voor de op de fre gatten meevarende vrouwelijke personeelsleden een uitzonde ringspositie te geven. De 22 vrouwen zijn net als de overige bemanningsleden verplicht om mee te gaan. Het hoort bij hun normale taak, zo meent de mi nister. Wel maakte de bewinds man een uitzondering voor de tien dienstplichtige militairen die op de beide fregatten zijn ge stationeerd. Zij mogen om over plaatsing vragen. Overigens ver wachtte Ter Beek niet dat daar van gebruik zal worden ge maakt. De hele militaire operatie gaat de schatkist overigens een aar dig bedrag kosten. Eenmalig is per fregat een half miljoen gul den nodig om ze gereed te ma ken voor de tocht naar de Perzi sche Golf. Daar bovenop komt nog eens 1,7 miljoen gulden per maand per schip voor de dage lijkse kosten. Eén grapje kon er toen nog wel af bij de minister van defensie. In die kosten is een bedrag van 300.000 gulden aan tolgeld voor de doorvaart van het Suez-ka- naal begrepen. „Retour, wel te verstaan", aldus Ter Beek. De bewindsman is verder van plan om de opvarenden een maandelijkse toelage van onge veer 2.000 gulden te verstrekken. Eenzelfde regeling werd in 1987 toegepast, toen Nederlandse mijnenjagers actief waren in de Perzische Golf om de veilige doorvaart van de internationale scheepvaart te garanderen tij dens de oorlog tussen Irak en Iran. (Zie ook pagina 4) Bemanningsleden van de Witte de With in gesprek vlak voor het vertrek uit Amsterdam. Het is niet moeilijk te raden wat daarbij het belangrijkte onderwerp is: de reis naar de Golf (foto Frans van der Linde/ANP) AMSTERDAM (GPD) - Het publiek staat maandagochtend rij en dik op de Amsterdamse Javakade als er met zwaailicht en sirene politieversterking arriveert. Twee marechausseemoto ren begeleiden een legerkraan die de kade oprijdt. Even is er vertwijfeling bij de menigte die het marinefregat Witte de With wil bezichtigen. „Staan we hier nu voor niks?" Een stem uit een politiemegafoon maakt een einde aan de onduidelijkheid. „Mensen, u moet zeker dertig meter achteruit. De trossen gaan los!" De belangstelling voor de Witte de With tijdens Sail was enorm sinds bekend werd dat het schip bij de Golf-oorlog wordt ingezet. De rij toeschouwers is dan ook lang. Het zijn vooral Nederlandse vakantiegangers die staan te dringen voor een bezoekje aan de F 813. C. Bouma en J. Leek staan klaar om de trossen los te gooien. Als dienstplichtigen uit de marinekazerne Amsterdam gaan zij niet mee naar de Golf. Leek: „Toch wel een beetje jammer. Zo'n oor log is natuurlijk gevaarlijk, maar die gasten aan boord maken wel wat mee". Zijn collega is er minder rouwig om 'de boot te missen'. „Het zijn geen hemelbedden daar binnen. Je ligt weken achter elkaar met drie man boven elkaar in piepkleine kooien". Met luid getoeter vertrekt het schip onder applaus van de wach tenden via IJmuiden naar Den Helder waar de voorraden zullen worden aangevuld. WASHINGTON/CAIRO/DEN HAAG (GPD) - Irak heeft zijn troepenmacht aan de grens tus sen Kuwayt en Saudi-Arabië de afgelopen uren aanzienlijk ver sterkt. Er worden voortdurend nieuwe eenheden naar het ge bied gestuurd. Volgens het Pen tagon, het Amerikaanse minis terie van defensie, zijn daar ze ker 50.000 manschappen gele gerd. In heel Kuwayt bevinden zich nu zo'n 200.000 Iraakse mi litairen. De Amerikaanse presi dent Bush heeft zijn vakantie onderbroken voor overleg met zijn militaire adviseurs. Amerikaanse en Britse marine schepen zijn bezig met een tota le blokkade van de Perzische Golf. Het Witte Huis heeft maan dagavond gezegd dat 'twee of drie schepen' zijn weggestuurd. In Irak beginnen de economi sche sancties voelbaar te wor den. Volgens NAVO-functiona- rissen in Brussel zijn er 'aanwij zingen' dat de sancties tot voed seltekorten leiden. Bijna alle goederen die voor Irak zijn bestemd, worden door de blokkade tegengehouden, met uitzondering van medische voorraden. Ook schepen met voedsel moeten terugkeren. Vol gens het Witte Huis gebeurt dat om Irak niet de middelen te ge ven waarmee de oorlog kan wor den voortgezet. Saudi-Arabië heeft zondag, naar gisteren bekend werd, een Iraak se tanker teruggestuurd. Het schip wilde olie laden in de Rode (Advertentie) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. i W i 'x 4S. w/Zr. 'wm mamemf ÊtJÊxa -J&f mm JOGTL. De vervoerders twijfelen aan de hoge schattingen van de bezoe kersaantallen aan Sail '90 in Amsterdam. De toeloop ligt vol gens hen ver onder de door poli- tieivoordvoerder Wil ting genoemde zes mil- O Het plan van de Zandvoortse politie om mensen van omrin gende korpsen in te zet ten als oproep-krachten in tij den van krapte stuit op bezwa ren van de Algemeen Christelijke Politie- C bond. w De Zeeuwse stranden worden al enige tijd geplaagd door de aan wezigheid van grote blauwe kwallen. Een gevolg van het warme weer en een zachte wind. Hoewel dit soort als vrij onge vaarlijk wordt aange merkt, jaagt het vele A badgasten schrik aan. w Jelle Nijdam won gisteren de proloog van de Profronde van Nederland. De Brabander wil dit jaar echter meer dan een rit- zege. Hij aast op de overwinning in de Ronde. COLOMBO (AFP) - Meer dan honderd Tamils zijn zondag in het oosten van Sri Lanka ver moord door moslims als vergel ding voor de slachting die Ta- mil-strijders een dag tevoren in hetzelfde gebied onder islamie ten aanrichtten. Dit heeft een woordvoerder van de Tamil-or- ganisatie voor de Bevrijding van Eelam maandag bekendge maakt. Het bloedbad vond plaats in een vluchtelingen kamp in het dorp Veeramunai. Volgens militairen waren zater dag zeker 116 mensen vermoord in drie dorpen in het gebied Era- vur (oosten), waar een meerder heid islamieten woont, door strijders van de Tijgers voor de Bevrijding van Tamil Eelam (LTTE), de grootste Tamil-orga- nisatie. Volgens ooggetuigen vielen er tijdens de daarop vol gende vergeldingsacties zondag 119 doden, terwijl officieel werd gesproken van 173 slachtoffers. Gewapende politiemannen pa trouilleerden maandag door Co lombo om eventuele represailles van islamieten tegen Tamils in de hoofdstad te voorkomen. Zondag hadden de Tijgers, die een bloedige strijd voeren in het noorden en het oosten van het land voor een onafhankelijke Tamil-staat - Eelam, ontkend verantwoodelijk te zijn voor het bloedbad in Eravur. Zij beschul digden het leger ervan de slach ting te hebben aangericht als provocatie om de twee minder heden in het land tegen elkaar op te zetten. Het geweld in Sri Lanka heeft sinds 11 juni aan meer dan 3.000 mensen het leven gekost. HENGELO (ANP) - Een 37-jari- ge inwoonster van Hengelo is maandagochtend getroffen door de bliksem, terwijl zij met haar hond onder een boom schuilde. Zij verkeert in levensgevaar. De hond bleef ongedeerd. De politie van Hengelo maakte dit maan dag bekend. (Advertentie) Zee. Israëlische bronnen hebben gemeld dat Irak de Jordaanse haven Aqaba gebruikt om de sancties te ontduiken. Volgens Israël houdt Jordanië zich niet aan de belofte de VN-sancties na te leven. De Washington Post heeft giste ren bericht dat de Amerikaanse marine desnoods geweld zal ge bruiken om schepen te stoppen die zich niet aan de blokkade wensen te houden. Schepen die Irak proberen te bereiken, zullen eerst met een schot voor de boeg worden gewaarschuwd. Als dat niet helpt, zal worden gepro beerd de scheepsschroef onklaar te maken. De multinationale vloot in de Perzische Golf begint inmiddels op sterkte te komen. In het ge bied zijn nu meer dan 85.000 bui tenlandse militairen aanwezig. Het Franse vliegdekschip Cle- menceau is met twee escorte schepen naar het crisisgebied vertrokken. Ook drie Britse mij- nenvergers zijn onderweg. De Arabische vredesmacht in Saudi-Arabië bestaat nog louter uit Egyptische militairen. Syrië Slot zie pagina 3 kolom 1 In uw regionale dagblad staat niet alleen wat er in het buitenland gebeurt. Ook het nationale nieuws komt volop tuin bod. Maar dat is niet alles. Want uw regionale dagblad verskuit tevens het nieuws uil uw directe omgeving. En dat maakt 'm zo boeiend. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar te bellen. Dun krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. 4 weken voor één tientje en één riks! Anton (ïccsink |JA Naam: Adres: PC Plaats: i Ik wil de PZC 4 weken lang voor 12,50 Tel. (U kunt deze bon zonder postzegels aan ons terugsturen). afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen BELLEN GAAT SNELLER 01184 84215

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1