\ërschöorë besluit >ver inzet van wee fregatten Schedels als nateken-object Hand in hand op 4000 meter hoogte Epidemie ziekte van Weil in Z-Friesland 'Admiraal' Van Oranje neemt vlootschouw af 14 Arabische scheuring laat diepe sporen na bij inwoners Egypte "Nieuws waar je niet zomaar doorheen crosst." UUR FOTOSERVICE Kuwayt in ruil voor vertrek Israël uit bezette gebieden In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. lans op onweer 1 3e jaargang no. 189 landag 13 augustus 1990 KODAK EXPRESS QUALITY CONTROL Oorlogsdreiging Infectie via zwemwater ijnmond kampt iet stankoverlast weede baby an vijfling verleden Zelfverdediging Saluutschot Baggeraars Feyenoord Tranen Sterrenteam 4 weken voor één tientje en één riks! PZC WINNAAR KODAK KWALITEITSA WARD SEIZOEN '89-'90! erst perioden met zon, maar geleide- jk aan meer bewolking en tegen de vond kans op een onweersbui. Mid- agtemperatuur omstreeks 27 graden. W^y W"#/ M. 'ffl. Mty/y. 'ffl, WPy. Wy. W'm GOES MIDDELBURG - VLISSINGEN HULST ZtERlKZEE WÊÊKÊÊÊtÊÊÊËÊÊÊ Husayn verworpen N HAAG (GPD) - Irak is be- i te praten over de terugtrek- g van zijn troepen uit Ku- vt, als Israël zich terugtrekt de bezette gebieden. Ook eten de Amerikanen Saudi- ibië verlaten en zal Syrië eten vertrekken uit Libanon, rendien moeten alle econo- iche sancties tegen Irak wor- i opgeheven. De Iraakse lei- Saddam Husayn heeft dat idagavond gezegd in een, wat noemde, 'initiatief om de sis in het Midden-Oosten te ;weren. Deze en andere eisen i door de betrokken landen, aronder de Verenigde Sta- i, al direct van de hand gewe- i. Israël deed het voorstel af 'pure propaganda', sayn wil dat de Amerikaanse andere westerse troepen in jdi-Arabië worden vervan- door een Arabische vredes- icht, onder toezicht van de renigde Naties. Alleen Irak en udi-Arabië mogen bepalen lke landen aan die VN-vredes- icht deelnemen. Volgens de akse leider moeten alle grens- jbleinen in het Midden-Oos- ïin één keer worden opgelost. Irak worden inmiddels de ge lgen merkbaar van de econo- sche sancties die de VN tegen t land hebben afgekondigd, isayn heeft zijn landgenoten idag opgeroepen sober te le- n en veel minder te eten. Irak voor zijn voedselvoorziening jwel volledig afhankelijk van t buitenland, dat de export eft stopgezet. Suiker is niet ter te krijgen en er is nog chts een graanvoorraad voor dagen. ■Amerikaanse vloot in de Per- che Golf heeft zondag de op- acht gekregen om de Iraakse e-export via zee te verhinde- Volgens minister Baker van itenlandse zaken is dat ge beurd op verzoek van de Ku- waytse regering in ballingschap. De Amerikaanse president Bush zei dat de VS ervoor zullen zor gen dat er geen Iraakse olie door de Straat van Hormuz komt. Baghdad heeft de VS gewaar schuwd dat het onderscheppen van tankers een 'daad van agres- ARNEMUIDEN - Veertien parachutistes braken zater dagavond een Nederlandse record parachutespringen tijdens een 'boogie' op vlieg veld Midden-Zeeland. De vrouwen doken samen op ruim vier kilometer hoogte uit een skyliner naar beneden en vormden vóór het neerko men hand in hand een figuur in de lucht. Het oude record voor vrouwen stond op negen deelneemsters aan één fi guur. (Zie ook pagina 5) Eén van de veertien parachu tistes die zaterdagavond bo ven vliegveld Midden Zee land tijdens een 'boogie' een Nederlands record braken (foto Lex de Meester) sie is en neerkomt op een blok kade, waartoe de VN niet beslo ten heeft'. De oorlogsdreiging in het Mid den-Oosten is dit weekeinde door een aantal incidenten ver der opgelopen. Het leger van Saudi-Arabië heeft volgens het Franse persbureau AFP twee Iraakse verkenningsvliegtuigen beschoten die het Saudische luchtruim hadden geschonden. De toestellen vlogen in de buurt van de luchtmachtbasis Dah- ran, waar de Amerikaanse troe pen worden aangevoerd. Op zijn beurt heeft Irak Turkije beschul digd van het schenden van zijn luchtruim. Irak heeft het afgelopen week einde zijn leger aan Turkse grens versterkt. Eerder al waren troe pen naar de grens met Turkije gestuurd, nadat dat land de Iraakse oliepijpleiding had afge sloten. Het Turkse parlement heeft president Özal zondag avond speciale volmachten ge geven om de 'staat van oorlog' uit te roepen als de crisis in de (Slot zie pagina 3 kolom 5) NOORDWOLDE (ANP) - In Zuid-Friesland is een epidemie van de ziekte van Weil uitgebro ken. De ziekte is inmiddels bij elf mensen vastgesteld. Op 3 au gustus werd het eerste geval ontdekt. De bron is zeer waar schijnlijk het ondiepe zwemwa ter De Spokeplas bij Noordwol- de. De plas werd meteen na de ont dekking van het eerste geval ge sloten, eerst voorlopig, sinds za terdag voor de rest van het zwemseizoen. Per jaar steken gemiddeld der tig tot veertig gevallen van de ziekte van Weil in Nederland de kop op. Volgens een woordvoer der van het ministerie van WVC is het aantal van vijftien ziekte gevallen in een regionale epide mie niet abnormaal hoog. „De ziekte blijft meestal beperkt tot twee of drie van dit soort epide mieën, vooral bij erg warm weer en dan meestal door het zwem men in ondiep stilstaand water", aldus woordvoerder Boer van het ministerie van WVC. De ziekte van Wpil is een ziekte die overgebracht wordt door een bacterie. Nog niet zo lang gele den kon de ziekte dodelijk zijn. Na een incubatietijd van onge veer tien dagen treedt koorts op, daarna kunnen onder meer de nieren en de lever, maar ook het hersenvlies en het bindvlies van de ogen worden aangetast. Voor al de combinatie van geelzucht (een leverziekte) en nierfuncties- toomissen konden fataal zijn. Tegenwoordig is de ziekte met antibiotica te bestrijden. EN HAAG (GPD) - De Neder- ndse regering neemt vanoch- nd een besluit over de inzet in twee fregatten in de Perzi- he Golf. Het is zeker dat het bdernste fregat van de mari- j, de Witte de With, wordt aan wezen. Ook een tweede fregat al aangewezen, maar de naam 1TTERDAM (ANP) - De enst Centraal Milieubeheer jnmond heeft zaterdagoch- ad stankfase 2 voor de gehele jnmond ingesteld. De dienst sloot hiertoe nadat in de loop n de ochtend een groot aantal achten over stank binnen- ram. ;t weer is vermoedelijk de oor- ak van de stankoverlast. Door t warme broeierige weer is er rake van het neerslaan van mk, aldus de woordvoerder. provincie Zuid-Holland heeft terdag om 12.00 uur voor de hele provincie ook smogfase 1 ?ekondigd. steravond meldde de woord erder dat de stankcode in ie- r geval tot vanochtend ge- ndhaafd is. De dienst heeft ndag in totaal ongeveer 200 achten binnen gekregen over ankoverlast. AASTRICHT (ANP) - Van de »rige week zondag in het Aca- 'misch Ziekenhuis van Maas- 'cht geboren vijfling is zater- rgavond de eerstgeborene, het "getje Mick, overleden, et overlijden van Mick, die de 'aarste van alle vijf was en 1400 ram woog, heeft het medisch )am verrast. Hij maakte het tot tor kort goed, net als de ande- m. én dag na de geboorte van de jfhng stierf reeds de jongste, -t jongetje Sten. De nog in le- ;n zijnde baby's zijn alledrie reisjes. De ouders, de 34-jarige Mooren en zijn drie jaar jonge- vrouw E. Mooren-Grijmans o het Venlose stadsdeel Blè rt. hadden al twee dochtertjes in twee en vijf jaar. van dat schip wordt nog geheim gehouden. Premier Lubbers, vice-premier Kok en de ministers Van den Broek (Buitenlandse Zaken), Ter Beek (Defensie) en Andries- sen (Economische Zaken) verga deren vanochtend in Den Haag over de kwestie. Voordat de Tweede Kamer per brief over de inhoud van het besluit wordt in gelicht, krijgen de commandan ten van beide fregatten de gele genheid de bemanningsleden op de hoogte te stellen. Vanmiddag vergaderen de vaste kamercommissies van buiten landse zaken en defensie met Van den Broek en Ter Beek. Naar verwachting zal een ruime Kamermeerderheid instemmen met een besluit twee fregatten naar de Golf te sturen. De Witte de With ligt op het mo ment nog in Amsterdam bij de manifestatie Sail '90. Het schip is één van de luchtverdedigings fregatten van de marine. Het an dere, de Jacob van Heemskerck, ondergaat op het moment een onderhoudsbeurt en is niet on middellijk inzetbaar. De Witte de With zal worden be geleid door één van de tien stan daardfregatten. De naam van dat fregat is alleen in kleine kring bekend. In elk geval zal het schip, net als de Witte de With, uitgerust moeten zijn met het snelvuurkanon 'Goalkee per'. De Goalkeeper in staat om de Exocet-raket in de vlucht uit te schakelen. Frankrijk heeft Irak in het verleden grote aantallen Exocet-raketten verkocht. De warmte-zoekende raket kan over een afstand van veertig ki lometer een doel treffen. De Goalkeeper vormt het laat ste redmiddel tegen het projec tiel. Is de raket op de radar gelo- caliseerd, dan kan een snelvuur kanon met zeven lopen een 'muur' van kogels spuwen. De Witte de With is daarnaast uitge rust met twee geleide wapensys temen en een modern communi catie- en informatiesysteem, waardoor het fregat in staat is zeer snel te reageren op aanval len door de lucht. Voordat uit de marine-haven Den Helder kan worden vertrok ken, gaat tenminste een week heen met de noodzakelijke voor bereidingen. De reis naar de Per zische Golf zal zeker twee weken in beslag nemen. Prins Willem Alexander nam gisteren de vlootschouw af in gezelschap van zijn moeder, Pieter van Vollenhoven en zijn vader (Foto Paul Vreeker/ANP) AMSTERDAM (GPD) - Prins Willem Alexander nam zondag middag als 'admiraal' op het IJ een vlootschouw af vanaf het koninklijk jacht De Groene Draeck. Zo'n 650 schepen namen deel aan de 7,5 kilometer lange stoet. De Amsterdamse haven dienst en de rijkspolitie te water hadden voor de vlootschouw een deel van het IJ afgezet. Sail Amsterdam heeft gisteren 1,5 miljoen belangstellenden ge trokken. Ondanks het enorme aantal bezoekers is het evene ment zonder problemen verlopen, aldus de organisatie en de po litie zondagavond. De Sail-manifestatie trok dit jaar al ruim vier miljoen bezoekers en overtrof daarmee de vorige editie, in 1985, twee dagen voor het einde al in aantal toeschouwers. Het was iedere keer knap schrikken gistermiddag, toen vanaf De Groene Draeck weer een saluutschot werd gelost ten groet aan de voorbij trekkende nationale vloot. Kroonprins Willem-Ale- xander bleef salueren, zwaaien en glimlachend knikken naar die vele honderden schippers die, in oranje T-shirts of met stropdas en hoe dan ook glimmend van trots, de fok lieten zakken om de vlootadmiraal gedag te zeggen. Vier, vijf rijen dik stonden de mensen reikhalzend uit te zien naar wat zich aan boord van de koninklijke platbodem afspeelde. En ja, daar was de zwaai van prins Claus te herkennen, en prins Wil lem Alexander daar aan stuurboord, met het gezicht naar de noordkant van het IJ gedraaid. Tenminste, waarschijnlijk, want als de vlootadmiraal vanaf de kade al te zien was (nu eens nam een rijkspolitieboot RP 4 het zicht weg, dan weer de persstoom boot Pieter Boele), dan bleef zijn hoofd achter de lage giek van de Groene Dreack verborgen. De koningin, met glaasje in de kuip, was beter in beeld en vertederde door haar zichtbaar enthousias me de toeschouwers. De kroonprins zal het overigens knap warm hebben gehad, uren lang in donkerblauw uniform van luitenant-ter-zee in de bran dende zon. Dan had het publiek het voor deze keer toch beter bekeken: in korte broek of rok, ijsjes likkend en verpozend langs de wallekant was het best uit te houden rond het IJ. EINDHOVEN (ANP) - De twee jongens die zaterdag in Eindho ven op heterdaad werden be trapt bij grafschennis, blijken in de afgelopen twee maanden in totaal vijf graven te hebben geschonden. Dat heeft een woordvoeder van de Eindho- vense politie meegedeeld. In drie gevallen, waaronder dat van zaterdag, gaat het om gra ven op een particuliere begraaf plaats van de Broeders van Lief de op het pensionaat Eikenburg. In de beide andere gevallen be treft het graven op de nabijgele gen algemene begraafplaats. „De eerste melding kregen we eind juni. Omdat het elke keer om één graf ging, hebben wij er geen ruchtbaarheid aan gege ven. Zaterdagochtend vroeg werden we getipt door de broe ders zelf, die de laatste weken extra attent waren", aldus de woordvoerder van de politie. De verdachten, een 16- en een 18-jarige jongen uit Eindhoven, zochten een schedel die de oud ste jongen wilde natekenen en opschilderen. Hij is leerling van een kunstacademie. In niet alle gevallen is het gelukt de schedel ongeschonden op te graven. Dat is de reden dat er steeds opnieuw pogingen werden gedaan. Vol gens de woordvoerder van de po litie is één van de schedels ver kocht aan een winkelier. „Uit verhoor is gebleken dat de verdachten daartoe zelf initia tief hebben genomen, maar de De Nederlandse baggeraars in Irak maken het naar omstan digheden wel. Ze zijn on danks de Golfoorlog geivoon aan het werk in het zuid-oosten van Irak. D66 vraagt zich van daag in de Kamer af of het bag geren niet valt onder de boycotregels tegen O Irak. O Er gloort weer hoop in Rotter dam. Feyenoord won gister avond het eigen toernooi door een 2-0-zege op FC Porto. Maar er kleefde toch een smet aan het succes: de toernooizege kwam mede tot stand door een omstreden Q penalty. w Het PZC-sterrenteam bracht za terdag een bezoek aan de wedstrijd PSV-Barcelona. De Zeeuwse voetballers zagen on der meer twee doelpunten van Romario. Maar met tien man dwong Bar celona toch een gelijk spel af. Elly van Hulst, wereldrecord houdster op de 3.000 meter, zal niet deelnemen aan de Europese atletiekkampioenschappen in Split. Een hardnekkige blessure schakelde haar uit. In tranen vertelde ze het Q man en trainer. w (Van onze speciale verslaggever) CAIRO - In Cairo lijkt geen dag van de andere af te wijken. Ook nu niet, terwijl de oorlogsdreiging in het Midden-Oosten met het uur toeneemt. Files, smog, hitte en de nationale sport van vijf miljoen automobilisten, de hele dag door te claxoneren, stijgen ogenschijn lijk boven de psychologische oorlogsvoering van Irak en de Ver enigde Staten uit. Maar wie het lukt boven het lawaai en de dage lijkse beslommeringen van de Egyptenaar uit te komen, registreert grote teleurstelling en angst. Voor een vernietigende oorlog, maar vooral voor het verlies van de Arabische trots, eer en identiteit, nu naar alle zekerheid de Amerikanen het vuile werk in de Golf gaan opknappen. De nieuwsfeiten van de afgelopen 48 uur zijn de Egyptenaar niet ont gaan. In Cairo verschijnende kranten schreeuwen het uit met grote koppen op de voorpagina's. Irak bereidt zich voor op een bloedige oorlog. In Saudi-Arabië en in de Perzische Golf worden de Amerikaanse le gereenheden verder op oorlogssterkte gebracht. Egypte heeft ten minste 10.000 man naar het Arabische schiereiland gestuurd. Vooral de verklaring van Husayn veroorzaakte zondag grote be zorgdheid onder Egyptische en Westerse politieke waarnemers in Cairo. Het is zeer opmerkelijk en gevaarlijk tegelijkertijd. Impliciet zegt de koning ermee dat hij in die omstandigheden gedwongen is de kant van Irak te kiezen. Maar de gok van Husayn om op die manier te overleven betekent wel dat Israël hem extra in .de gaten houdt, kiest de vorst de kant van Saddam Husayn, dan is dat een rechtstreekse oorlogsverklaring aan Jeruzalem. Advertentie winkelier moet nog worden on dervraagd. We gaan er voorlopig dus vanuit dat er niet in op dracht is gehandeld en dat er geen sprake is van handel in schedels", aldus de woordvoer der van de politie. Het onderzoek ten aanzien van de beide jongens is al afgerond. Ze zijn inmiddels weer op vrije voeten. De jongens zullen wor den vervolgd voor grafschennis. De maximale straf daarvoor is een jaar. Natuurlijk staat uw regionale dagblad vol nationaal en internationaal nieuws. Toch onderscheidt zo'n krant zich van de 'normale' kranten. Want naast het nieuws uit binnen- en buitenland vertelt het regionale dagblad wat er in uw directe omgeving gebeurt. En dat maakt 'm zo boeiend. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar te bellen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. llC.Jtlllllk |JA Naam: Adres: I Ik wil de PZC j 4 weken lang |voor 12,50 PC Plaats: Tel.: (U kunt deze bon zonder postzegels aan ons terugsturen). afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen BELLEN GAAT SNELLER 01184 84215

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1