Eerste Sail-dag zielloze kermis Israël probeert paniek bij de bevolking weg te nemen Bezoek Baker aan Özal schijnbaar zonder resultaat "Nieuws waar je niet zomaar doorheen crosst." 13 wenkanen waarschuwen Saddam Husayn voor enorme blunder Ï'J L4 Kok: prijs benzine ging te snel omhoog In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. Kies meubelen met plezier. Angst voor chemische wapens Irak Aanhoudend zomers abische kritiek ankrijk wil aakse olie et lossen Waar zegt u dat u woont? Fikse wandeling Angstsfeer Molens Schaken Romantiek 13 4 weken voor één tientje en één riks! lil Adres: PZC Wen toe wat bewolking, maar ook flin- I perioden met zon. Er staat een la/cfce tot matige wind uit noord-west T noord. De temperatuur 24 graden. rawnHHi Se jaargang no. 187 riidag 10 augustus 1990 S voorbereid op gas-aanval O.DEN HAAG (GPD) - Op eiging van de Iraakse lei- addam Husayn eventueel ische wapens in te zetten een internationale strijd- t, hebben experts van het ikaanse leger laten weten un troepen uitstekend ge- d en goed beschermd zijn aanvallen met zenuw- en erdgas. beschikt over de grootste j-aden van deze stoffen in de lid en gebruikte de wapens I-der tegen de Koerdische re in in eigen land. De Ameri- jn menen dat de bemanning [de oorlogsschepen in geval ^en aanval met deze gassen, pende tijd heeft om zich te aermen met speciale pak- handschoenen en gasmas- de Amerikanen zijn niet plan een dergelijke aanval af achten en zullen vliegtuigen gifbommen voortijdig uit de t schieten. Volgens een mili- deskundige begaat Irak „enorme blunder" als het nische wapens inzet. ds openlijker nemen de elanden van Irak afstand de inval van dat land in Ku- t. Daarmee lijken de Arabi- buren hun aarzelingen van ifgelopen week te overwin- Gisteren maakte de Jor- ase koning Husayn van Jor- ië, een bondgenoot van Irak, :nd de door Irak in Kuwayt .stalleerde regering niet te :nnen. de bijeenkomst van de Vei- eidsraad in New York heb- alle vijftien lidstaten de be ing van Kuwayt ongeldig daard. Ook Yemen en Cuba ITEKDAM (GPD) - De skse tanker Andros Atlas, geladen met Iraakse olie op was naar Le Havre, is giste- door de Franse autoriteiten eigerd. Het schip is nu on- iveg naar Rotterdam. De <er wordt zaterdagavond verwacht en zal afmeren Shell Europoort. Volgens Franse persbureau AFP teert de Franse overheid totale boycot' op de olie, on- cht wanneer deze is geladen, riekse tanker werd op 8 juli olgepompt. zegsman van de Europese emissie was gistermiddag gst verbaasd over de Franse ding. De lidstaten zijn name- overeengekomen dat de boy- geldt voor olie die na 6 au- tusis betaald of geladen. HOEK VAN HOLLAND (GPD) - De marechaus see in Hoek van Holland heeft gisteren geweten wat het is om je aan het boekje te houden. Een Brit die met de ferry in Nederland aankwam, kreeg een proces-ver baal omdat hij te veel gedronken had. Hij was vervolgens bereid tot een schikking. Verbaasd noteerde de marechaus see de woonplaats van de Brit op het proces verbaal: Llanpairpullg- wyagyll. De beambten voelden zich genomen, maar de man legde uit dat zijn woonplaats in Wales ligt en dat die naam nog maar een afkorting is. Met het Guinness Book of Records in de hand werd duidelijk dat de man inderdaad in de be roemde plaats in Wales woont met de onuitspre kelijke naam: Llian- fairpwllgwyngyllgoge- rychwyrndrobwllllanty- siliogogogosh (in ge woon Engels: St. Mary's Church). Aangezien er °P een proces-verbaal geen afkortingen ge bruikt mogen worden, was de marechausse ge ruime tijd bezig om de naam foutloos op het for mulier te krijgen. steunen dit besluit. Eerder hiel den deze landen zich afzijdig toen de raad besloot tot het in stellen van een economische boycot van Irak. De Arabische topconferentie over de Kuwayt-crisis in de Egyptische hoofdstad Cairo is gisteren op het allerlaatste mo ment afgelast, omdat de deelne mers het niet eens konden wor den over de agenda. Intussen drong koning Fahd van Saudiarabië in een televisie toespraak gistermiddag aan op terugtrekking van de Iraakse troepen uit Kuwayt. De Iraakse president Saddam Husayn is echter absoluut niet van plan de annexatie van Kuwayt .onge daan te maken. Hij maakte met veel tromgeroffel in het parle ment de 'unie' tussen zijn land en Kuwayt bekend. Ondertussen stomen oorlogsbo dems van de Verenigde Staten op naar de Perzische Golf en zijn ook de eerste vliegtuigen met manschappen overgebracht naar Saudi-Arabië. Volgens sommige waarnemers willen de Amerikanen binnen een maand 50.000 man en honderden ge vechtsvliegtuigen en bommen werpers naar het Arabisch schiereiland sturen om Iraakse troepen het hoofd te bieden zo dra ze voet zetten over de grens met Saudi-Arabië. Het zou gaan om het grootste militaire in- De Amerigo Vespucci wordt door vele andere bootjes op het Noordzee-kanaal verwelkomd tfoto Cor MuldertANP) AMSTERDAM (GPD) - Sail Amsterdam '90 is gisteren als van een zeephelling te water gelaten: een start met een mil joen bezoekers, los van de honderdduizenden langs het Noordzeekanaal. „Nog groot ser, nog gezelliger dan vijf jaar geleden", zei burgemees ter Van Thijn, nooit te be roerd voor een opgewekt woord, 's avonds bij de ope ningsceremonie. Voor het voetvolk op de kade beteken de grootser echter vooral ach teraan staan in de rij en lange einden lopen. De massa's langs het IJ moes ten op de eerste Sail-dag voor namelijk doen met een zielloze kermis van sponsorstands, braadworstkramen en bier uit blik. En veel banjeren langs de eindeloze kades van het uitge strekte Sail-gebied. Tegen de achtergrond van oude wind jammers en barkentijnen, ten slotte, maar toen bleven de valrepen op slot voor het volk. Groot was het gemor toen na. uren wachten op de vertraag de Parade of Sail het vlagge- schip, de nagebouwde Oostin- diëvaarder 'Amsterdam', on genaakbaar bleek. De houten driemaster bleef op veilige af stand achter een roestvrij sta len hek van 2,5 meter hoog dat 50 meter voor het schip was opgetrokken, 's Avonds wer den de hekken geopend dooi de nijvere zeeverkenners die tijdens Sail voor portier en be waker spelen, maar weer ver vangen door nieuwe, iets dich terbij het schip. Wie met frisse moed van de 'Amsterdam' op weg ging naar de volgende attractie had een fikse wandeling voor de boeg: de windjammers lagen meren deels aan de Javakade, op het KNSM-eiland, een kilometer of twee, drie gaans. Een lange weg langs gesloten pakhuizen en loodsen met een enkel ter rasje. Niettegenstaande de ergernis sen zwegen, toen rond twee uur de masten en het want van de Amsterdam en de Argen tijnse Libertad op het water voor het Centraal Station ver schenen, tienduizenden geïm poneerd. De stille waardigheid van de oude zeilschepen, waarop het succes van Sail is gebouwd, bleek zelfs ontroe ring los te maken. Helaas niet bij de horeca-uitbaters. Waar de organisatie voor iedere windjammer een officiële, nautische welkomstceremo nie had voorbereid, compleet met volkslied en hijsen der vlaggen, overstemden de klan ken van smartlappen en top- 40 hits vanaf het IJ-plein in Noord de trotse hymnen van de Johan Willem Frisokapel. Overal was het dringen om een blik op het IJ te kunnen wer pen, maar de vele snoep-, worst-, bier- en gebakkramen trokken maar matig klandizie. Ook de tientallen in firmakle ren gestoken Stuyvesant-, Postbank-, Centraal Beheer- jongens en -meisjes kwamen maar met moeite van hun gra tis folders en wedstrijdformu lieren af. De handel viel wat te gen, gaven pachters van de du re Sail-grond toe, maar de hoop is op het weekeinde ge vestigd. Want dan gaat het fes tijn volgens hun pas echt van start. De commercie, die Sail tot in het gebinte heeft door drongen, bleek zijn tol te eisen op het KNSM-eiland. Daar re kende de beheerder van het enige toilet in de wijde omtrek zijn klanten schaamteloos een gulden. Hlllll m*\* ■■iHICiMUffl IK MM mmmmÊKummÊmmsmmw (Van onze correspondent TEL AVIV - De Israëlische au toriteiten proberen de paniek onder de bevolking over een Iraakse aanval te sussen. De op perbevelhebber van het Israëli sche leger, generaal Dan Shom- ron, zei gisteravond dat paniek een oorlogssfeer schept, die Irak in de kaart speelt. Overhaaste maatregelen, zoals het uitdelen van gasmaskers aan de bevolking, vond hij dan ook onjuist. De opperbevelheb ber zei bovendien, dat het Israë lische leger over de middelen be schikt een al of niet chemische aanval op Israël van de zijde van Irak te voorkomen. „Saddam Husayn zal ons wel niet durven aanvallen", ver klaarde hij, „omdat hij weet dat wij zijn land zwaar kunnen tref fen". Kalmerende woorden klon ken gisteravond ook uit de mond van de minister van defen sie Moshe Ahrens, die zelfs zei de kans op een Iraakse chemische raketaanval klein te achten. Het uitdelen van gasmaskers vond hij dan ook niet nodig. „Een hoog moreel van de bevolking", was zijn boodschap, „is belang rijk". Een woordvoerder van het Israëlische leger ontkende gis teravond dat er sprake is van een staat van paraatheid. Ook de Israëlische staatstelevi sie probeerde de zeer ongeruste bevolking enigszins te kalme ren. Volgens de militaire mede werker zijn de Iraakse midden- afstandsraketten zeer waar schijnlijk nog niet uitgerust met chemische koppen. Deze raket ten van het Husayn 1-type, zijn inmiddels in West-Irak, vlakbij de Jordaanse grens, opgesteld, op ongeveer 600 kilometer van het Israëlische grondgebied. De ze raketten kunnen Israëlische bevolkingscentra zoals Tel Aviv treffen. De Iraakse artillerie is volgens deze medewerker wel met che mische granaten uitgerust en Iraakse vliegtuigen kunnen ze nuw- of mosterdgasbommen af vuren. De minister van buitenlandse zaken. David Levy, waarschuw de gisteravond Jordanië op nieuw geen Iraakse raketten en artillerie op zijn grondgebied toe te laten. spanning sinds de oorlog in Viet nam. Vandaag komen de Navo-lan- den in Brussel bijeen om zich te beraden over gezamenlijk te ne men stappen. De VS hebben de Navo-bondgenoten gevraagd om steun bij een militaire actie, zo het nodig mocht zijn. Frank rijk en Engeland hebben al sche pen en vliegtuigen gestuurd. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Baker, be zocht gisteren Turkije om de rol van dit Navo-land gedetailleerd te bespreken. Onder meer kwam een schadevergoedingsregeling aan de orde. Turkije lijdt miljoe nen guldens schade door afslui ting van de oliepijpleiding uit Irak. Turkije neemt niet deel aan een internationale troepenmacht, maar heeft wel zijn luchtmacht in staat van paraatheid ge bracht en alle verloven ingetrok ken. Een aantal gevechtsvlieg tuigen is overgebracht naar ba ses in het zuiden en oosten van het land in de buurt van de grens met Irak. Uitdrukkelijk werd verklaard dat het hier gaat om defensieve voorbereidingen. De Nederlandse regering heeft nog geen standpunt ingenomen over deelname aan een interna tionale strijdmacht om de Iraak se agressie te beteugelen. In Den Haag wordt niet verwacht dat daarover vandaag of in het weekeinde nog een besluit valt. De Sovjet-Unie vindt militair optreden in het Middenoosten alleen aanvaardbaar wanneer het initiatief uitgaat van de Vei ligheidsraad van de Verenigde Naties. Westerse landen trachten nu met vereende krachten hun on derdanen uit Irak en Kuwayt te evacueren. Op Schiphol kwamen giste ren twintig Nederlanders uit Saudi-Arabië aan. Zij zijn het land ontvlucht vanwege de angstige sfeer die in het land hangt door de Iraakse inval in buur- O land Kuwayt. O Twee molens op Schouwen-Dui- veland zijn de komende tijd ze ker van een opknapbeurt. In 1991 zullen ze, zoals het zich nu laat aan zien, weer draaien. Als het aan de sponsor ligt, dan zorgt de organisatie van het 17de ECI-toernooi in Sas van Gent ervoor, dat over acht jaar het zilveren jubileum zal worden gevierd. De geldgever is bereid om tot die tijd spojisor te blijven van het internationale evenement, dat giste- Q ren begon. I %7 Het paar1 B. Lammers-Monster uit Nisse trouwt niet naast de deur. De twee geven elkaar in september het jawoord op het ei land Malta in de Middellandse Zee. Ze moesten zich door een enorme brei van ambtelijke for maliteiten heen worste len om daarvoor toestemming te krij gen. Een Israëliër past in een winkel gasmasker en beschermend pak. De laatste dagen zijn honderden gasmaskers verkocht uit angst voor gebruik van chemische wapens foto Sven NackstrandlANP) Minister Wim Kok DEN HAAG (GPD) - Minister van financiën Wim Kok heeft gisteren gezegd dat de olie maatschappijen wel heel erg snel zijn geweest met het verho gen van de prijzen van benzine en dieselolie. Hij vindt dat het kabinet na de vakantie daaraan aandacht moet besteden. Kok zegt het niet te begrijpen dat de oliemaatschappijen de prijzen na de inval van Irak in Kuwayt zo snel hebben ver hoogd. Volgens hem beschikken de oliemaatschappijen over zeer grote voorraden die goedkoop zijn ingekocht. Hij vindt het geen pas geven het publiek voor die goedkope olie hoge prijzen te laten betalen. Kok: „De benzine die vandaag wordt verkocht, was gisteren allang in huis. Die benzine hebben de oliemaat schappijen ook niet tegen die hoge, nieuwe prijs hoeven te be talen. Ik denk dat het van be lang is om in de contacten tus sen het kabinet en de oliemaat schappijen te bezien of en hoe dat tempq van de prijsstijgingen aan de pomp wat kan worden ge temperd". De olieprijzen op de vrije markt in Europa zijn donderdag ge daald. De stemming bleef even wel nerveus en de noteringen reageerden nog steeds op elk ge rucht over het Midden-Oosten. Toch was het wat kalmer omdat de mening begint post te vatten dat het Westen geen tekort aan olie krijgt door het wegvallen van de olie uit Kuwayt en Irak. In Londen noteerde Brent-olie voor levering in september aan het begin van de avond 24,65 dol lar per vat (159 liter). Woensdag was dat 26,50 dollar. De handel begon donderdag op 24,75 dol lar. Woensdagavond in New York was de daling al begonnen. De handel in Londen wachtte de gebeurtenissen in het Midden- Oosten af. (Van onze correspondent INSTANBUL - „De Amerikaan se militaire eenheden in Saudi- Arabië dienen geen offensieve, doch slechts defensieve doel einden", zo benadrukte de Ame rikaanse minister van Buiten landse Zaken, James Baker, nog eens bij zijn vertrek op het vliegveld van Ankara. „Maar het gedrag van de Iraakse leider is onvoorspelbaar", voegde hij er aan toe. Over het bezoek dat de Ameri kaanse bewindsman met de twintigkoppige delegatie giste ren aan de Turkse hoofdstad bracht, hoorde men na afloop van de twee hoofdrolspelers - Baker en de Turkse president Turgut Özal - slechts hoogdra vende leuzen. Het leek alsof Ba ker zijn reis voornamelijk had gemaakt om zijn waardering te betuigen voor Ankara's deelna me aan het embargo tegen Irak, waarmee het zijn 'trouw aan het Westerse bondgenootschap' had (Advertentie) Natuurlijk staat uw regionale dagblad vol nationaal en internationaal nieuws. Toch PMHHfc V- onderscheidt zo'n krant zich van de 'normale' mm- kranten. Want naast het nieuws uit binnen- en buitenland vertelt het regionale dagblad wat er in uw directe omgeving gebeurt. En dat maakt 'm zo boeiend. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar te bellen. HcnnicJnlink Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. 'W' M Naam: j pc p|aats: j Tel.: Ik wil de PZC 4 weken lang (U kunt deze bon zonder voor 12,50 postzegels aan ons terugsturen). afdeling abonnementen BELLEN GAAT SNELLER Antwoordnummer 123 M1SI& - SO 4380 VB Vlissingen VlfOY orxu bewezen. En Özal had het na af loop over Turkije als 'stevige brug tussen west en oost'. Het lijkt echter onvoorstelbaar dat niet gesproken zou zijn over compensaties die door Turkije worden nagestreefd voor de of fers die het met het oog op dit embargo moet brengen - Irak was nog twee jaar geleden 's lands tweede handelspartner. En mogen we Özal geloven dat de naam 'Incirlik' niet tijdens de beraadslagingen is gevallen'? Dat is de grote vliegbasis bij Adana, op 160 kilometer van de Iraakse grens, waar de Amerika nen de laatste dagen 26 F-111's - zware bommenwerpers die ra zendsnel en laag vliegen - heb ben gestationeerd. Al sinds de jaren zestig weigert Ankara deze NAVO-basis voor specifiek Amerikaanse doeleinden - zoals pogingen tot bevrijding van de Amerikaanse gijzelaars in Tehe ran - te laten gebruiken. Ook nu weer zat dat er niet in.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1